ZEEUWSCH DAGBLAD Minister Lieftinck voelt niets voor aparte regeling voor Zeeland W.A.-mannen te Amsterdam gingen als beesten te keer Mr F. M. A. Schokking burgemeester van 's-Gravenhage. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen gelukkig huwelyk. Maar Baron v. d. Feltz is hierover nog niet uitgevochten 100 personen werden gewond en een meisje gedood Staf Nees breekt een pols. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren:' Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG Xo. 1394 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 28 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.28 u., onder 17.18 u. Maan op 15.25 u., onder u. Hoogwater op Zaterdag 29 Oct.: Vlissingen: 7.35 u. 1.29 m., 20.27 u. 1.40 m. Terneuzen: 8.02 u. 1.49 m„ 20.54 u. 1.59 m. Wemeldinge: 9.04 u. 1.20 m., 21.48 u, 1.39 m. Zierikzee: 8.42 u. 1.03 m., 21.31 u. 1.23 m. "C" nige tijd geleden, hebben wij ■L' er de aandacht op geves tigd, dat wat betreft de verhou ding van de K.V.P. en de P.v.d.A. niet bepaald van een gelukkig huwelijk kan worden gesproken. In deze opvatting zijn wij versterkt, door het Voorl. Ver slag van de Tweede Kamer over de Rijksbegroting, waarbij het tussen beide partijen tot een heftig krakeel is gekomen. Met name de P.v.d.A. voelt zich verongelijk'. Het „nieuwe bestand", zo kla gen de leden dezer partij, is door de K.V.P. losgelaten tot schade van de stabiliteit van het lands belang. Politieke tegenstellingen Teiden daardoor eerder tot span ningen en moeilijkheden, dan bij a«n behoorlijk overleg tussen de partijen het geval zou zijn. Verder wordt geklaagd over achterstelling bij belangrijke be noemingen, wat al mede niet bevorderlijk is aan de politieke vrede. Ook op beslissende momenten van de Overzeese politiek was er gebrek aan inzicht en over leg. In dit verband wordt ge wezen op de onduidelijke hou ding tegenover de Indische po litiek der Regering, zwenkende van gebarsten vertrouwen tot een vrijwel volledig aanvaarden van het regeringsbeleid. Blijkbaar gaan er al geruchten van een komende scheiding. Gevraagd wordt althans, wat er waar is van de geruchten, dat de K.V.P. streeft naar een par tijgroepering zonder de P.v.d.A., onder meer blijkende uit het loslaten van de progressieve ba sis op economisch, sociaal en In donesisch gebied. Dit zou o.a, blijken uit het optreden van de minister van Economische Za ken, die zowaar aan het parti culier initiatief een plaats wil geven en weinig blijkt te voelen voor de rode plangedachte waar aan de P.v.d.A. en het met haar sympathiserende N.V.V. hun hart hebben verpand. FA e klachtenlijst van de an- ■Ly dere partner, de K.V.P was heel wat korter. Met enige bevreemding, zo wordt verklaard, heeft men van de klachten uit de rode hoek kennis genomen. De P.v.d.A wordt verweten, dat de losheid van het kabinet-Drees van de politieke partijen aan haar is te wijten. De geruchten over een voorgenomen echtscheiding wor den ongefundeerrd verklaard. Verder wordt opgemerkt, dat het klachtenlijstje blijk geeft van gemis aan objectiviteit, en dat een dergeli'k optreden niet gericht schijnt op verinniging der verhoudingen. En niet zonder bitterheid wordt hieraan toegevoegd, dat zij verschoond wenst te blijven van aanmerkingen van deze soort, waarvan zij uit het oog punt van 's lands belang wel de schadelijkheid begrijpt, maar de nuttigheid niet kan inzien. Tot zover de verwijten over en weer. Hieruit blijkt, dat de verhou ding ver van innig is. Het rooms-rode huwelijk is niet gelukkig. Er is een lelijke barst in het onderlinge vertrouwen. INTEGRALE VERGOEDING VAN OORLOGSSCHADE NIET IN ALGEMEEN BELANG. (Van onze parlementaire redacteur) Omstreeks kwart voor twee kwam gistermiddag minister Lieftinck aan het woord om antwoord te geven op de vele vragen, die hem tijdens de voorafgaande dagen over het wetsontwerp inzake de materiële oorlogsschade zijn gesteld. Het was een niet onverdienstelijk en een zeer doorwrocht betoog, dat niet minder dan twee en een half uur duurde. Herbouw van Middelburgs binnenstad in oude stijl niet mogelijk. Kaashandelaren wensen stopzetting detailverkoop van jonge kaas. De federatie van kaashandela ren heeft op grond van een eenstemmig genomen besluit van het bestuur, alle leden de mede deling toegestuurd „dat het be lang van de binnenlandse kaas handel dringend vereist de ver- kodp en/of aflevering van jonge kaas aan detaillisten met ingang van heden 28 October stop te zetten". „Slechts één uitzondering op deze regel" noemt het bestuur, „t.w. de ziekenhuizen moet men het gebruik van jonge kaas mo gelijk maken". Markgraf in boeien? Reeds eerder werd gemeld, dat Paul Markgraf, de Oost- Berlijnse politiechef, gearres teerd zou zijn, ofschoon deze be richten dadelijk van Sowjet- Russische zijde werden tegenge sproken Thans wijdt de West- Berlijnse „Telegraf" een artikel aan „Markgrafs opkomst en on dergang" waarin gezegd wordt, dat Markgraf „de ridderkruis- drager, die zich tot werktuig voor de Sowjetisering van Oost- Berlijn heeft laten maken, thans met de handboeien aan en onder geleide van twee manschappen der veiligheidspolitie naar het tuchthuis in Brandenburg overgebracht". Zeepost voor Oost en West. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da tum van uiterlijke ter post bezor ging staat achter de naam van 't schip vermeld. Indonesië m.s. „Willem Ruys" (2 November). Curagao s.s. „Stuyvesant" (2 November). Suriname s.s. „Cottica" (9 November). „ZUIDERKRUIS" VANDAAG NAAR INDONESIë. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal heden met aflossingsdetache menten van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië ver trekken. Sprekende over de regerings nota van 1945 moest de minister erkennen, dat daarin inderdaad de gemeenschapsgedachte was ge bracht. Maar het beginsel van de integrale vergoeding was daarin niet te vinden. In dezelfde nota staat echter ook dat een vergoe ding naar vervangingswaarde niet mogelijk is. Van een afglijden van het beginsel, of zelfs van een ach teruitgang. is dus geen sprake. Integendeel. Dit ontwerp is veel gunstiger voor de oorlogsgetrof fenen dan aanvankelijk in het Be sluit Materiële Oorlogsschade '45 was vastgesteld. Minister Lief tinck was het dan ook niet eens met de heer IJsselmuiden (K.V. P.) dat dit wetsvoorstel voorbe reid had moeten worden door een ministerie met een sociale inslag. Neen, dit wetsontwerp moest worden behandeld door Financiën. Dit departement moet toch de be langen van de belastingbetalers behartigen! (hilariteit). DE RECHTSGROND. Uitgebreid sprak de bewinds man over de rechtsgrond van dit ontwerp. De oorlog was een ramp die van buiten af kwam, waar voor de Overheid juridisch niet aansprakelijk is. De gevolgen van de verzetsschade moeten echter worden vergoed, want deze zijn uitvloeisel van een rechtmatige Overheidsdaad. In feite rust op de vijand de rechtsplicht tot ver goeding. Jegens hem hebben we een rechtsvordering, die heiaas niet te verkrijgen is. Fe! laakte spreker ds Zandt (S.G.P.), die de geallieerden wil den laten meebetalen. HU be treurde het, dat dit woord in de Kamer is gevallen. De gealli eerden hebben voor onze bevrij ding hun beste zonen gegeven. RECHTSNORM Het beginsel van de lntö grale vergoeding werd door de bewindsman verworpen. Het is bovendien onuitvoerbaar en daarom is het een eis van so ciale rechtvaardigheid dat er een verschil wordt gemaakt tussen do economisch zwak keren en sterkeren. Spreker moest toegeven dat de toepassing van het draagkracht element in dit wetsontwerp on volkomen is. In het algemeen wordt uitgegaan van een vergoe ding naar de waarde van Mei '40. Hij ontkende ten stelligste dat de regering een psychologische fout heeft gemaakt zoals de heer Weiter beweerde door 't recht op integrale vergoeding in twijfel te trekken. De regering verwerpt dit beginsel. Het zou onwaarach tig zijn dit niet te doen. FINANCIëN Met dit wetsontwerp is 4,5 mil liard gulden gemoeid. De annuï teit voor de dekking van de schuld bedraagt vUftig jaar lang 250 mlllioeii gulden. Daarnaast is er de schade aan de publiekrech telijke lichamen ten bedrage van 2 milliard gulden. Deze materie wordt in een apart wetsontwerp behandeld. In het algemeen merkte spreker op, dat men ernstig rekening moet hou den met de ontwikkeling van de schuldenregeling met Indonesië. BESPARINGEN. De uitkeringen van dit wets ontwerp zullen door besparingen van het Nederlandse volk moeten worden gefinancierd. Men zegt: laat de oorlogsslachtoffers vóór gaan. Daartoe is de minister sterk geneigd. Maar het belang van de algemene weivaart zal moeten do mineren. Sprekende over de zwa re belastingdruk merkte minister Lieftinck op, dat als de Kamer werkelijk meer geld wil voteren dan in dit wetsontwerp is bepaald dat zij dan goed moet begrijpen dat er van belastingverlagingen niets kan komen. Door meer te geven aan de oorlogsgetroffenen zal het grootste deel van ons volk niet meer kunnen sparen. Spreker verklaarde bereid te zijn een ver mogensgrens vast te stellen voor die personen, die krachtens arti kel 8 van dit wetsontwerp, een in tegrale vergoeding kunnen ont vangen. De minister voelde er niet veel voor om de kerkenrege- ling in de wet op te nemen. Daar door zou de wet nog ingewikkel der worden dan thans reeds het geval is. LANDBOUWSCHADE. De bezwaren tegen de 1000 gul den grens voor de vergoeding van de landbouwschade kon de be windsman niet onderschrijven. Het is mogelijk, dat de slachtof fers in individuele gevallen een aanvullende bijdragen kunnen krij gen. Hij wees erop dat de finan cieringsregeling het ook voor de pachters mogelijk maakt om te herbouwen. De minister voelde er niets voor" verschillende toe- slagcoëfficienten vast te stellen. Men moet ook maar op de koop toenemen dat men geen vergoe ding krijgt voor grondschade als de blijvende waardevermindering minder is dan 25 procent. Is dit percentage meer, dan krijgt men een kapitaal-vergoeding. WALCHEREN. Voor een aparte regeling ten behoeve van Zeeland voelde de minister niets, al erkende hjj de cumulatie van de schade. Er is wel eens geklaagd, dat de minis ter ver af staat van de getroffen gebieden. Hij vond zichzelf echter allerminst een vreemde in dat ge troffen gebied en was van mening dat het herstel van Walcheren niet kan worden opgelost langs 't herstel van de materiële oorlogs schade. In de vorm van de her verkaveling heeft Walcheren een aparte regeling gehad. De uitga ven voor het dichten van de dij ken en het droogmalen bedroegen 60 millioen gulden, de herverka veling kostte 35 millioen gulden, terwijl het Rijk voor het grond- herstel in Zeeland 15 millioen gul den heeft uitgetrokken. Ook de schade voor de geringere oogst opbrengsten is in Zeeland beter vergoed dan elders. De verwoes ting van Middelburg vond minis ter Lieftinek een moeilijk punt. Het is niet mogelijk om de bin nenstad in dezelfde stjjl weer op te bouwen. Daarvoor was de huurwaarde van do hulzen te1 laag. De beroepsinstantie was voor de bewindsman moeilijk te ver- teren. Aan de hand van de cijfers toonde minister Lieftinck aan dat t een beroep op de minister heus geen wassen neus is. De minister had geen enkel be zwaar tegen nader overleg, maar dan moet niet bij voorbaat vast staan dat hij bepaalde concessies moet doen! NOGMAALS ZEELAND, Tot slot sprak nog minister In 't Veld van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die natuurlijk ook sprak over Zeeland en vooral over Walcheren en Zeeuwseh- Vlaanderen. Met cijfers trachtte hij aan te tonen dat onze provin cie best geholpen is. Op Walche ren waren 2753 woningen ver woest. Na de oorlog zjjn er 2600 nieuw gebouwd terwijl er tevens 918 noodwoningen zijn opgezet. De voorraad woningen is dus gro ter dan voor de oorlog. Voorlopig is Zeeland dan ook, zo was zijn conclusie, aardig geholpen, In Zeeland is het woningtekort zelfs het laagst. Het Westelijk deel van Z-tuwsch-Vlaanderen komt er volgens minister In 't Veld iets minder gunstig af. Hier waren 2104 woningen verwoest. 1255 zijn er nieuw gebouwd en 811 noodwoningen zijn er opgetrok ken. De herbouw van de bedrijfs panden is echter het grote pro bleem. Zodra dit maar mogelijk was heeft de minister bouwvolu me ter beschikking gesteld. Het deed hem deugd te.kunnen zeg gen dat Zeeland zich het meest actief heeft betoond bij de beste ding van dit extra bouwvolume. Het is al weer bijna op. Ongetwij feld zal er nog wel meer komen, zo besloot de minister deze be schouwing. Ook hij sprak nog over de herbouw van Middelburg. Dit leverde echter geen nieuwe gezichtspunten meer op. AVONDZITTING. In de avondzitting kreeg de Ka mer gelegenheid tot de repliek. Veel leverde dit niet op daar het wel vast stond, dat er nader over leg zou komen tussen de commis sie van voorbereiding en de mi nister. Een overleg, waarbij de be langrijke vraagstukken opnieuw ter sprake zullen komen. Het moet gezegd worden, dat de mi nister in zijn rede alle deuren heeft opengehouden. Dit kwam de sfeer ten goede en daardoor kwam de beloofde motie van de heer IJsselmuiden (K.V.P.) niet, al verklaarde hij namens zijn fractie dat alleen een gewijzigd ontwerp tot medewerking zou -kunnen leiden. De heer Van de Heuvel (A.R.) wees erop, dat minister Lieftinck verschillende argumenten van zijn bewering dat integrale vergoeding mogelijk was, niet heeft weerlegt. En natuurlijk kwam baron van der Feltz (C.H.) nog het pleit voeren voor Zeeland. Zeeland is dankbaar /oor de steun doch niet tevreden. Hij beloofde, dat deze kwestie bij zijn amendement ver der zal worden uitgevochten. Zo haalde iedereen zijn stok paardjes van stal. Hetgeen niet zo erg was daar de spreektijd schaars was gerantsoeneerd. Voor een minister geldt dit rantsoen echter niet en zo kon het gebeu- Gelijkc monniken, gelijke kappen. Schadevergoeding Schouwen. Bij de behandeling van het wetsontwerp Vergoeding Ma teriële Oorlogsschade in de Tweede Kamer werd van ver schillende zijden aangedrongen op een speciale voorziening voor het eiland Walcheren. In verband daarmede heeft de heer Baas, burgemeester van Kerkwerve, een telegram ge richt tot de voorzitters van de Kamerfracties waarin hij er op aandringt, om, wanneer even tueel voor Walcheren bijzon dere maatregelen worden ge troffen, deze ook van toepas sing te verklaren voor Schou wen en Duiveland, waar een oppervlakte van 17.000 H.A. beste Zeeuwse kleigrond even eens met zout water geïnun deerd is geweest van Februari 1944 tot Juli 1945. Een soort gelijk telegram is ook gezon den aan de minister van Fi nanciën. ren, dat minister Lieftinck nog langer sprak dan alle afgevaar digden bij elkaar. Om elf uur was hij klaar. Veel interessante ge zichtspunten leverde de repliek van de minister overigens niet op. Bij navraag bij mr Donker, voor zitter van de parlementaire en quêtecommissie was hem geble ken dat de regering in Londen nooit heeft beloofd dat de oor logsschade integraal vergoed zou worden. Tot de Kamer Woensdag weer bijeenkomt zal de commissie van voorbereiding met de minis ter van gedachten wisselen. Een gewijzigiT ontwerp zal daar van wel het resultaat zijn, want reeds nu gaat de veronderstelling in de Kamer, dat minister Lief tinck in dit ontwerp een paar mil lioen in reserve heeft gehouden om in noodgevallen bij te sprin gen! Victorie van de rode haan kostte in September 2 y2 millioen gulden. De rode haan heeft in de eerste helft van 1949, volgens statisti sche gegevens, in ons land weer veelvuldig gekraaid. Niet minder dan 2767 woonhuizen werden meer of minder in de as gelegd en 339 boerderijen. 258 fabrieken brandden geheel of gedeeltelijk uit. En vraagt men naar ,,de oor zaak van de brand" dan ligt in 879 gevallen de dader op 't kerk hof. 205 maal was het baldadig heid. Vijf personen verloren ge durende het afgelopen halve jaar door brand het leven. De mate riële schade bedroeg in de maand Sept. alleen, reeds f 2.540.485. VOOR HET EERST na de huldigingsfeesten 1948 brachten H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een officieel bezoek aan Amsterdam. H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard in de raadszaal luiste rend naar de rede van de waarn. burgemeester, weth. B. C. Franke DRAMA UIT DE BEZETTINGSTIJD. Een van de schrijnendste ge beurtenissen in Amsterdam in de tjjd, dat de Duitsers hier bezet ters waren, heeft zich afgespeeld in Februari 1941, en wel rond het Rembrandtpiein en Thorbecke- plein in de hoofdstad. De W.A. tot 't uiterste geprik keld, doodat hun brutale demon stratie op het Waterlooplein ge ëindigd was in een vechtpartij waarbij „kameraad" Koot de dood had gevonden en het „ere-vendel„ overhaast had moeien retireren, besloot een laffe wraak te nemen op Joodse caféhouders en Joodse cafébezoekers op het Rembrandt piein en Thorbeckeplein. Op een Maandagmiddag werd begonnen met een overval van de markt op het Amsteiveld, waar talrijke Joodse standhouders zwaar wer den gemolesteerd. Dronken van deze „overwinning" trokken de N.S.B.-ers naar het Thorbecke plein en vernielden daar een café van een Jood. Deze werd ernstig De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij K.B. van heden de burgemeester van Alphen aan de R(jn mr F. M. A. Schokking, met ingang van 1 December a.s. benoemd is tot burgemeester van 's-Gravenhage. Mr F. A. M. Schokking, die tot de Chr. Hist, richting behoort, is 5 Mei 1908 te Dordrecht geboren als vierde zoon van mr dr J. Schokking, de latere minister van Justitie en Staatsraad, die toen Ned. Herv. predikant te Dordrecht was. Hij studeerde te Leiden aan de Rijksuniversiteit, waar hij in 1933 de meesterstitel behaalde. Hij was vervolgens werkzaam aan het departement van Economische Zaken, maar hij bleef tot 1938, in welk jaar hij tot burgemeester van 's-Gravenzande werd be noemd. Daar oefende hij tot 1942 het burgemeestersambt uit. Tij delijk, tot 1944, nam hij deze func tie te Hazerswoude waar. Na de bevrijding werd hij weder aan het hoofd van 's-Gravenzande gesteld. Sinds 1 November 1946 is mr Schokking burgemeester van Aiphen aan de Rijn. „Ik beschouw het burgemees terschap van Den Haag als een zeer zware post" zei mr Schok king tot het A.N.P. en ik rea liseer mij wel wat er van mij wordt verlangd". gewond. Zo beestachtig gingen de N.S.B.- ers die avond te keer, dat ruim 100 mensen min of meer ernstig gewond werden, terwijl een acht jarig meisje werd dood geslagen. De marechaussee, 24 in getal, trachtte de orde te herstellen, doch werd door de wild geworden W.A. ontwapend en eveneens zwaar mishandeld. Tenslotte be grepen ook de Duitsers, dat dit te erg werd en maakte de feld-gen- darmerie een einde aan dit waan zinnig optreden. Het heeft lang geduurd voordat men tenslotte heeft kunnen uit zoeken, wie verantwoordelijk voor dit optreden zijn geweest. Zoals wij reeds meldden, is enkele we ken geleden, door de afd. opspo ring politieke-delinquenten van de recherche des der Rijkspolitie, een zekere mr Guichelaar gearres teerd in verband hiermede. Deze arrestatie leidde toen tot het vin den van een clandestiene drukke rij van eierzegels. Maar deze arrestatie heeft vol doende feiten aan het licht ge bracht om ook vast te stellen, dat een zekere Joop Rooze, mede ver antwoordelijk is geweest voor de wandaden. In de nacht van Dins dag op Woensdag heeft de Rijks politie te Amsterdam hem gevat. Straks zullen zij, en als hun mede plichtigen gevonden worden ook die, terechtstaan voor hun wan daden. Band NederlandIndonesië luisterde naar Kol. Toorop. Op een bijeenkomst van de afd. Goes van de Band Nederland In donesië welke gisteravond in de Prins van Oranje gehouden werd. heeft Kolonel C. J. Toorop uit Breda gesproken over „Onze jon gens over zee en het Thuisfront". Voordat hij echter het woord nam, herdacht de voorzitter, de heer L. Overgaauw dat op 29 Oct Goes vijf jaar is bevrijd en vroeg hij 2 minuten stilte voor de ge vallen illegale strijders en bond genoten. „Niet alleen aan de jongens en mannen over zee ook aan de meis jes en vrouwen moeten we den ken", aldus begon Kol. Toorop zijn toespraak. Ook zij doen nut tig werk. De jongens echter vra gen dan ook niet om in het mid delpunt te staan. Ze willen slechts rust en orde brengen. Het is voor hen daarom zo'n tegenslag dat ze geregeld bevelen moeten uitvoe ren waarvan ze de politieke strek king niet begrijpen en die hen voor nare veri'assingen doen staan. Het bezetten en verlaten van Djogja is er een voorbeeld van. Wie echter denkt dat de dis cipline zoek is, grijpt er naast. Evenmin gaan ze geestelijk (en onder. Alleen, de jongens vragen begrip en daar kan het thuisfront voor zorgen. Na de pauze hield Kol. Toorop, die zelf vier jaar in Japanse krijgsgevangenschap vertoefde, en wiens vrouw eens door extremis ten beschoten werd, een zeer ge zellige causerie over het leven van de inlander, de gebruiken en de Adat. Aan het slot van zijn be toog, wees hij erop, dat dr Kuy- per reeds in 1901 gepleit heeft voor zelfstandigheid van Indië in evolutionnaire zin en niet, zoals thans, in revolutionnaire zin. We mogen echter, zo besloot spreker het vertrouwen in God niet ver liezen. Kol. Toorop, na afloop van de bijeenkomst gekenschetst als de beste spreker van het seizoen, werd tot dank twee coupletten van het Zeeuwse volkslied toege zongen; iets waarover hij zich zeer verrast toonde. Inbreker schoot landbouwer dood. Het Leeuwarder gerechtshof heeft gisteren de 30-jarige los- arbeider de Jong uit Munneke- moer, in hoger beroep tot 12 jaar gevangenisstraf zonder af trek veroordeeld. Verdachte brak in de nacht van 31 Juli op 1 Augustus 1948 bij de landbou wer J. Stevens te Peelo in Drenthe in. De landbouwer, die de man op heterdaad betrapte werd door hem met twee scho ten gedood. Berooide bruidegom. Een jongeman in Amsterdam, die heden in het huwelijk zou treden, kwam tot de onprettige ontdekking, dat het geld dat hij in huis had gehaald om de kos ten van de bruiloft te bestrijden was gestolen met geld dat zijn ouders toebehoorde. In totaal pl.m. f 1000. De familie sliep op de boven verdieping. De inbrekers zijn door het indrukken van een ruit binnengekomen. De Mecheise beiaardier Staf Nees, die op het punt stond te vertrekken voor een tournee door Nederland, is Woensdag door een hevige windstoot van zijn fiets ge slingerd, waarbij hij aan een van zijn polsen een zesvoudige breuk heeft opgelopen. Voor deze we reldberoemde beiaardier, een grote handicap. Bidault heeft het vertrouwen van de Fransen. De Franse kabinetsformateur Georges Bidault heeft gisteravond als premier een motie van ver trouwen gekregen in de Franse nationale vergadering. Bidault hoopt Vrijdag zijn kabinet samen gesteld te hebben. De Belgische Senaat heeft gis termiddag het wetsvoorstel tot houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold met 109 tegen 65 stem men goedgekeurd. Het Britse Lagerhuis heeft de „Conservatieve" motie van wan trouwen over de bezuinigings maatregelen, verworpen. Gene raal Franco heeft gisteren zijn be zoek aan Portugal beëindigd. Per vliegtuig vertrok hij naar Madrid. Stel eens, dat de gemeenterei niging staken. Dat is in Calcutta het geval; en 't is verschrikkelijk. De straten liggen vol vuil en zelfs dode beesten. De nieuwe Ame rikaanse ambassadeur in ons land, S. Chapin, heeft zich gisteren ge presenteerd bij de Koningin. De tjalk die gisteren bij Ameland in moeilijkheden was geraakt, is in veiligheid gebracht, In een rui sende regen defileerden gister morgen in Den Haag de man schappen der Kon. Marechaussee, ter gelegenheid van het 135-jarig bestaan. Vermoedelijk door een verkeerde wisselstand is een per sonentrein bij Dalfsen op een goe derentrein gereden; drie perso nen werden gewond. Bij de hoogovens is een man onder een vallende zware deur gekomen en gedood. De export van schapen vlees naar Engeland is weer her vat; de eerste zending is goed aangekomen. fn Zuid-Limburg snijdt een man kledingstukken stuk, in het Noorden trok men gisteren een meisje van de fiets om de haren af te knippen. Weet u waarom de Loenense ge meenteraad geen lid van de Die renbescherming wordt? Omdat de gemeente zelf nog een trekhond in functie heeft. Tenslotte: de Pavilion d'Or 1950 zal te Luik plaats vinden. Plaats van samen komst op 31 Juli 1950 is voorlopig Terneuzen. Leden van de R.T.C. brengen bezoek aan West-Brabant en Zeeland. Het ligt in de bedoeling dat de Indonesische delegatie ter Ronde tafelconferentie Zaterdag een be zoek zal brengen aan West-Bra bant en Zeeland. In West-Brabant zal men vooral kennisnemen van de akkerbouw. Daarna zal een kort bezoek gebracht worden aan de N.V. Hudson sigarenfabrieken en de N.V. Zuid-Nederlandse Hoe- denfabriek te Roosendaal, waar o.m. de bekende Koepiaks voor export naar Indonesië vervaar digd worden. Na een koffiemaal tijd, door genoemde firma's aan geboden, wordt de tocht voortge zet naar Yerseke. Hier wordt d« oesterkwekerij van de fa. Prins- Meulemeester bezocht, en zullen de deelnemers aan de tocht kun nen proeven van het specifieke zeebanket, de oester. Uitvoering van „De Bedel- student" te Goes. De eerste uitvoering van de operette „De Bedelstudent" van Carl Miliöcker en F. Zeil, die gis teravond in het Goese Schutters hof door de Goese operette-ver eniging gegeven werd mag als goed geslaagd worden beschouwd. Het thema van dit zangspel, dat in Polen in het jaar 1804 speelt, is een felgekleurd niemen dalletje. Hel gaat over een stu dent, die wegens schulden in de gevangenis zit, en via allerlei ge beurtenissen en moeilijke situaties graaf en echtgenoot wordt. Hoewel de spelers in het begip niet zo erg op dreef waren, bleek al gauw, dat zij de verwachtingen overtroffen. In het bijzonder mo gen wel genoemd worden mevr. Bekenes en de heren Chr. Kareise en J. Bekenes, wier zang en spel vooral van de heer Kareise als bedelstudent en vorst uitste kend was. Trouwens het spel van de zan gers en zangeressen was over het algemeen goed. Minder goed was het orkest, vooral de inzetten waren nogal eens het kind van de rekening. Gezien het feit, dat men hier in Zeeland altijd met zeer hete rogene krachten moet werken, was het resultaat echter ta prijzen. Zeer veel zorg was besteed aan de costuums en de decors, die in belangrijke mate bijdroegen aan het welslagen van deze uitvoering onder leiding van Jan Kousema- ker. Rest ons nog te vermelden, dat ook B. en W. van Goes blijit gaven van hun belangstelling. Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders te Goes bijeen. Voor de afdeling Goes van da Bond van Chr. Fabrieks- ert Transportarbeiders sprak gister avond In de zaal van de heer Bus- traan, de districtsbestuurder, da heer C. Braspenning uit Sprang (N.-B.) over de nieuwe loonrege ling in het grossiersbedrijf. Deze regeling, die op 1 Augus tus in werking is getreden, bete kent wel een verbetering uitge zonderd voor de chauffeurs. Hun regeling is wat de werktijd aanr gaat, aangepast aan die van Ba- roepsgoederenvervoer, doch da loonverhouding is slechter. Voorts behandelde deze sprekeyp nog het wetsontwerp op de P.B.O. In de vergadering die, wegen* het slechte weer, matig bezocht was, bedankte de heer N. Ver beek als bode en trad In zijn plaats de heer de Waard. De bij eenkomst die door de heer F. P, Polderman werd geopend wer door de heer Braspenning me dankgebed gesloten. SCHIPBREUKELINGEN VAN „IVAR" HUISWAARTS. Tien gehuwden der schipbreuke lingen van het Deense schip „Ivar", dat bij Terschelling op een mijn is gelopen, zijn gistermiddag om half vier met een charter vliegtuig naar het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen terugge vlogen. NOBELPRIJS TOEGEKEND. De nobelprijs voor physiologia en geneeskunde is toegekend aap twee geleerden gezamenlijk, pi. aan dr Walter Rudolf Hess v£pi het physiologisch instituut van universiteit van Zürich en prof. Antonio Egas Moniz van de uni versiteit van Lissabon. De prijs van zuurkool zal naar verwacht wordt beneden f 50 per vat komen. Het is niet te ver wachten, dat de prijs van 23 cent per pond zal blijven. Vermoeder lijk wordt hij 18 cent. Voor dg oorlog was de prijs te laag, heeit minister Mansholt gezegd. Het Nieuw-Guinese volk zal zich als één man verzetten tegen elke poging om zijn land in te lijven bi) de republiek. Zij erkent nen geen ander gezag dan het Ne derlandse. Aldus twee vooraan staande personen uit NieuW- Guinea. Op de zevende wegverkeersdag van de K.N.A.C., welke te Den Haag gisteren door minister Spit zen geopend werd, zijn vele pro blemen en vraagstukken bespro ken. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Wisselende bewolking met plaatselijk nog enkele regen- of hagelbuien, vooral in de kustpro vincies. Meest matige wind tus sen West en Noord, later weinig wind. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1