rovinci §ggw® D KERK EN ZENDING. VAN BERGEN. Fan Bergen bezoekt het Friese hoertje. Verschillende mooie wedstrijden. Weer spanning aan de Arne. Donderdag 27 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Koninklijke onderscheidingen, ter sprake kwamen. De opkomst was sechts matig. OOSTKAPELLE. Onderw ijzersbenoeming. Bij KB. is aan P. Vermaire, ouu-voorzitter, thans ere-lidvan de Zondagsschool „Eben Haëzer" te Kapelie, en aan H. Pagter, Notarisklerk te Middelburg, ver leend de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau. in zilver. De V.P.Z. had een goed jaar. Pluimveehouders vergaderden te Goes. De Vereniging tot Bevorde ring van de Pluimveehouderij in zeeland (V.P.Z.), waarbij een 43-tal centrale opfokbedrijven van ééndagskuikens is aangeslo- Aan de openbare lagere school is tot onderwijzer benoemd de heer J. W. den Hollander te Mid delburg, thans onderwijzer aan de openbare lagere school te Groede. ZAAMSLAG. Aanrijding. Toen de landbouwersknecht J. L. Maandagmorgen naar de tram halte reed om pulp te halen, kwa men hem 2 auto's tegemoet rijden, terwijl de bus van de Z.V.T.M. BHhem achterop reed. L. probeerde ten, vergaderde gisteren in Ho- j nog uit te wijken op het rijwiel- tel „Centraal" te Goes. Pad, maar de bus kwam toch in De leden van deze vereniging,botsing met zijn wagen, waardoor die thans vier jaar bestaat, ko men opfokruimte te kort. Ver leden jaar werden 65.000 kui kens opgefokt tot negenweekse hennen. De resultaten die men heeft geboekt waren zeer gun stig, aldus deelde men gisteren mede. Iedere fokker bereikte L. uit de wagen werd geslingerd en met een hersenschudding werd opgenomen. De wagen was deerlijk ge havend. N.- EN ST.-JOOSLAND. een gemiddelde van 40 op de Er zal een nieuwe brandspuit door hem verstrekte kuiken- j qekocht worden, bonnen, terwijl de kwaliteit zeer I goed bleek. Men besloot dit jaar De gemeenteraak kwam Maan- tot uitbreiding over te gaan, om dagmiddag bijeen. Aan de schoon- aan de grote vraag te kunnen voldoen. Waarschijnlijk zal ook a.s. winter een selecteurscursus worden gegeven door de voor lichtingsdienst. De vooruitzich ten voor de pluimveehouderij zijn niet ongunstig, constateerde men, vooral omdat de eierprij- zen de laatste tijd aanmerkelijk zijn gestegen. MIDDELBURG. Hervormingsdag. Maandag a.s. zal in de Doops gezinde Kerk een interkerkelijke dienst wordt gehouden in ver band met de Hervormingsdag. De dienst is belegd door het Nederlands Bijbelgenootschap en er zullen voorgaan mej. dr A. H. Bakker, Doopsgezind predi kante en ds H. Veldkamp, Geref. Predikant. Cursus voor sterkstroommonteur. In een der lokalen van de Am bachtsschool werd dezer dagen de cursus voor sterkstroom-monteur geopend, die wordt gehouden door de V.E.V. Eerst sprak de directeur der Ambachtsschool, de heer E. Vis scher de cursisten toe en hoopte, dat deze cursus zal bijdragen om de vakbekwaamheid in dit gewest op hoger peil te brengen Tenslotte richtte hij zich tot de scheidende leraar, de heer ir. J. Dekker, die met veel succes ge durende zeven jaar de cursus heeft geleid. Daarna richtte hij zich tot de nieuwe leraar, de heer W. J. Braam en sprak de wens uit, dat het hem gegeven moge zijn met evenveel succes de lessen te ver zorgen. Nadat ook de heer van 't West- ende nog enige opwekkende woor den >t de cursisten had gespro ken, kreeg de heer Braam de ge legenheid, zijn lessen te beginnen. VLISSINGEN. Ver. van ouders van H.B.S.- leerlingen. Maandagavond kwam in de aula van de R.H.B.S. bijeen de vereni ging van ouders van leerlingen der school, onder leiding van de voorzitter, de heer B. B. Louis. Na lezing van notulen en jaarversla gen, werden de heren H. H. Louis Knuyt en Kok gekozen als be stuursleden. De heer Verkerk le raar Nederlandse taal, hield een inleiding over het onderwerp: Over dichters en gedichten en wat heb je daaraan die met aan dacht werd gevolgd. Bij de rondvraag kwam ter sprake het aanvangsuur der les sen, wat tenslotte overgelaten werd aan directeur en leraren. Na Afloop was er gelegenheid tot een bespreking met diverse leraren. Is hier iets van U bij De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gede poneerd: lederen broekriem; dou blé ring; vulpen; portemonnaie met inhoud; ceintuur; diverse huissleutels. Inlichtingen zijn aan zijn bureau te bekomen betreffende de adres sen van hen, die voorwerpen heb ben gevonden en aan huis in be waring hebben genomen. KAPELLE-BIEZELINGE. Naar fruittentoonstelling. Een aantal leden van de vereni ging van oud-leerlingen van tuin- bouwwintercursussen brachten Zaterdag een bezoek aan de fruit tentoonstelling „BOVETA" te Tiel. Er was een ruime gelegenheid om deze bekende tentoonstelling goed te bezichtigen. KAPELLE. Herdenkingsdienst. Vrijdagavond 28 October a.s. zal des avonds om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsdienst worden gehouden in verband met de 5-jarige bevrijding van deze ge meente. HEINKE. ...ZAND. Collecte. Op Woensdag 2 November a.s., wordt in de gemeente, met toe stemming van B. en W„ een col lecte gehouden voor het Christe- Jtjk reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de vereni ging „Het Hoogeland". Gezien het zegenrijke werk van deze vereni ging is een opwekking tot mild geven overbodig. NIEUVVDORP. Vergadering t'.J.B.T.O. Onder leiding van de heer G. de Jager vergaderden de Chr. Jonge Boeren en Tuinders. Door de heer Simonse, assistent bij de Voorlichtingsdienst, werd maakster mej. de Wed. M. Baas Vinke werd op haar verzoek per 1 Januari 1950 eervol ontslag verleend na een diensttijd van 44 jaar. Op de dag van haar verjaar dag zal haar namens de gemeente een huldeblijk worden aangeboden Besloten werd tot aankoop over te gaan van een strookje grond aan de Molenweg, ter grootte van 500 M' tegen de geschatte prijs van f 0.75 per M', ten einde daar op een ontvanginrichting voor 't rioolwater te bouwen. Op advies van Ged. Staten werd de aange gane deposito-overeenkomst met de Middenstandsbank te Middel burg in dier voege gewijzigd, dat maximum aan kasgeld mag wor den uitgezet een bedrag van f 6500,Een ingekomen voorstel van de heren S. Janse Jzn. en C. van Nimwegen, beiden (Arb.), ter verplaatsing van de kinder speelplaats en vernieuwing van de afrastering op het Kerkplein werd aangenomen. De kinderspeelplaats zal op voorstel van B. en W. naar het nieuwe bouwplan worden overgebracht. Voor de nieuwe af rastering zal een plannetje door de bouwkundige worden gemaakt. Een voorstel inzake subsidie aan de Chr. Landbouwwinterschool werd door B. en W. teruggeno men. Na uitvoerige besprekingen werd een gemeentelijk huurregle- ment vastgesteld van de binnen kort te betrekken nieuwe wonin gen. De huurprijs bedraagt voor de kleine woningen f 4,75 en de beide grote woningen f 5,per week. Eveneens had toewijzing van de woningen plaats. Tot leden van de commissie van advies in gevolge de woonruimtewet wer den herbenoemd C. A. Polderdijk Verbetering van de havens te Bergen op Zoom. Bestudering van inpoldering? Reeds geruime tijd leven in Bergen op Zoom plannen om gronden nabij de oude suikerfa-: briek „Zeeland", welke niet meer' in gebruik zijn, geschikt te ma-1 ken voor industrie-terrein. Enige tijd geleden zijn deze gronden ge- meentebezit geworden. Om in dustrievestiging voor ondernemers aantrekkelijk te maken achtte men het gewenst om de kleine ha ven voor de „Zeeland" bedrijfs-; klaar te maken. De hiervoor gereed gekomen plannen, voorzien in het uitbagge-' ren en inrichten van dit deel der haven en het herstel van de keer sluis tussen deze industriehaven en de verdere haven van de stad. Dit zal circa f 170.000 kosten. De beschoeiing van de z.g. Vis sershaven verkeert in zeer slechte toestand. De beschoeiing dient te worden vervangen door gewapend beton. De kosten van dit werk zullen f 138.000 bedragen. B. en W. hebben het plan, deze werk zaamheden in het begin van 1950 te laten uitvoeren. Voor beide be dragen zal de raad straks een cre- diet moeten verlenen. De gemeenteraad moet voorts een uitbreidingsplan, in hoofdzaak voor de stad, vaststellen. Dit plan voorziet in de bebouwing van de Oostelijke stadsrand, waarmee echter de beste* grond van de tuin ders verloren gaat. Bodemkarte- ring rond Bergen op Zoom heeft uitgewezen, dat er voor tuinders niet zo heel veel mogelijkheden meer zijn. Een mogelijkheid tot inpoldering vormen waarschijnlijk wel de schorren en de slikken in de Schelde voor Bergen op Zoom. De gemeenteraad zal nu over wegen om men de mogelijkheid van inpoldering moet laten be studeren. Nieuwe industrie te Bergen op Zoom. Te Bergen op Zoom zal half November een nieuwe industrie gevestigd worden, nl. een car- tonnagefabriek, als nevenbedrijf van de firma Trimbach uit Don gen. Een pand aan de Pakhuis straat is daartoe aangekocht en wordt momenteel voor deze nieu we bestemming ingericht. en A. Wisse, terwijl wegens be danken van J. de Goffau, S. Jan- se Zzn. en C. van Nimwegen wer den aangewezen Joh. Joosse, L. Kodde en dr A. J. de Weerd. Na uitvoerige besprekingen over de brandweer werd besloten op de i Beep-auto een motorspuit te laten monteren bij de firma H. T. v. Bergen te Heiligerlee, maarmede een bedrag van f 3270.-gemoeid i zal zijn. Deze nieuwe motorspuit zal een vermogen hebben van maximaal 2500 liter water per minuut. j Om gezondheidsredenen werd aan de heer A. Beekman als grafdel ver op 1 November 1949 eervol ontslag verleend. In de dagbladen zal een oproep worden geplaatst voor een gemeentelijke schoon maakster en een nieuwe graf delver. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Nermanna M., d. v. H. F. J. Wil- lemsen en M. E. v. Kralingen; Elisabeth L. M., d. v. C. H. C. Vierhout en E. L. M. de Wolff; Agnes, d. v. P. H. Kasander en J. W. Davidse; Willem, z. v. W. Vogel en J. Huysen; Cornelis, z. v. M. Blok en J. Joosse; Jan C., z. v. J. Looise en M. Leijnse; Antonius J. M., z. v. L. M. D. Bisschops en C. P. M. v. d. Wiel; Abraham J, z. v. S. Maljaars en J. de Bree; Johan, z. v. C. J. de Bree en J. P. v. d. Berge; Pie- ternella, d. v. J. Ardewijn en M. S. Platteeuw; Suzanna, d. v. P. Sturm en C. Dekker; Jeannetie A., d. v. J. A. Kootstra en H. N. v. d. Linde; Jakob Chr., z. v. K. Roelse en L. Maas. Ondertrouwd: P. Schroevers, 34 j. en J. Wattel, 28 j.; J. J. v. d. Repe, 31 j. en M. J. Geuze, 22 j.; M. Mol, 28 j. en H. P. Klaassen, 20 j. Gehuwd: B. Pluijmers, 67 j. en E. J. Bastiaanse, 46 j.; H. Min- naard, 39 j. en N. v. d. Putte, 39 j.; L. G. de Troye, 27 j. en P. E. van Wittene, 18 j.; G. J. te Roller, 29 j. en H. Peterse, 32 j.; J. de Pagter, 37 j. en J. M. Schrijver, 34 j.; C. J. Goedhals, 31 j. en M. Roelse, 25 j.; A. R. de Muijnck, 26 j. en C. Ha- mann, 21 j. Overleden: J. Josiasse, 89 j., wed. van T. Besuijen; J. B. Grijff, 56 j„ geh. met S. E. J. Gieze; M. L. Duine, 80 j., wed. van T. Poortvliet; F. Verstra ten, 2 mnd.; J. den Hollander, 66 j., ongeh. GOES. Geboren: Gerardus M. H. L., z. v. A. Hoogesteger en O. M. Rijckaert; Otto B., z. v. A. Maris en A. van der Linden; Adriana M., d. v. J. Harinck en E. de Mul; Hans, z. v. A. Lieven- se en P. Luitwieler; Marinus L., z. v. L. Tres en H. M. den Boer; 1 Maria G., d. v. A. A. Aertssen en F. J. van Hecke; Maatje N., d. v. J. Hoekman en J. van Bel len; Joos J. P., z. v. C. J. van der Pijl en A. S. van de Wege 1 te Kloetinge; Petrus J. J., z. v. P. J. Luitwieler en A. Wester waal; Robert P. H„ z. v. H. J. I G. Clement en M. van Belois; I Jacobus, z. v. J. Sinke en J. Koorenneef te Yerseke; Agatha 1 A., d. v. M. van der Himst en G A. Nootebos; Catharina M. Th., d. v. P. van Stee en B. A. Ver- meulen; Petrus J. K., z. v. P. J. M. Buel en E. J. J. de Jong. Ondertrouwd: L. C. van Maasdam, 27 j. en H. C. Th. Matthijssen, 21 j.; J. J. Veer- hoek, 33 j. te Kapelie en A. de Jonge, 20 j.; C. de Wilde, 31 j. te 's-Gravenpolder en C. Goe man, 23 j.; C. J. Joosse, 22 j. en N. L. M. van der Weele, 19 j. j Gehuwd: L. Numans te Am sterdam en H. J. Slager, 24 j.; J. van der Heijdt, 36 j. en A. P. A. Verhoeven, 27 j. Bij Tucumau in Noord-Argen- tinië is een militaire transport vliegtuig neergestort, waardoor 7 personen om het leven kwamen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harich, F. Brou wer, hulppr. te O. en W. Graft- dijk. Geref. Kerken. Beroepen te Vinkevec-n, A. P. Heins te Zevenhuizen (Z.H.); te Heeg, H. van Koningsbergen te Leidschendam. Aangenomen naar Hemelum, J. M. W. Schalkwijk, cand. te Heemstede, die bedankte voor Edam, Oegstgeest-Morsch-Rijn- dijk en Oostvoorne. Bedankt voor Pijnacker, W. Wiersma te Oudega (Sm.). Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Blija, J. v. d. Zwaag te Buitenpost. Bedankt voor Opende-Sur- huisterveen, I. van Til te Hoek. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Zierikzee (2e pr.- pl.), J. C. Maris te Haarlem (N.) Oud Geref. Gemeenten. Bedankt voor Grafhorst, T. de Jong te Kralingscheveer. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Behandeling eenheidspogingen. De Generale Synode der Geref. Kerken is Dinsdagmor gen haar nieuwe zittingsperiode begonnen, die hoofdzakelijk zal gewijd zijn aan de behandeling van de eenheidspogingen. Er was van de zijde van het pu bliek grote belangstelling. Allereerst kwam aan de orde het rapport inzake de ingeko men bezwaren tegen „te enge binding", waarover prof. dr K. Dijk als rapporteur optrad. Het rapport kwam na een breed historisch overzicht tot de volgen de conclusies: 1. dat de generale synodes van 1939/'43, '43/'45 en '46 blij kens haar officiële leeruitspra- keh duidelijk hebben getoond, dat zij niet één van beide lijnen in de beschouwing van het ver bond der genade (zie verklaring Nov. '43) terwille van de andere hebben verwaarloosd, en aan beide recht hebben laten weder varen; 2. dat deze synodes derhalve niet gebonden hebben aan een van de onder ons gangbare con fessioneel-verantwoorde opvat tingen, al maakte de te weerleg gen dwalingen (zie Acta gene rale synode '43/5 artikel 144 vv. en de ingediende gravamina) het noodzakelijkheid, dat èn het begin van de leeruitspraken van 1905 sub 4 met nadruk werd ge handhaafd èn het genade-ka rakter van het verbond der ge nade in het volle licht werd ge plaatst; 3. dat de „binding" aan de on derscheidene besluiten ten op zichte van de leeruitspraken van 42 en '43 hetzelfde karakter draagt als de binding aan iedere gesproken over „Wintertarweras-confessionele uitspraak van een sen en maisverbouw" waarbij ook generale synode (zie Acta bui-1 de verschilende maisvariëteiten tengewone generale synode '46, artikel 229), en derhalve over eenstemt met de „binding" aan de leeruitspraak van de generale synode van Utrecht, sub 4 (1905); 4. dat het opzettelijk vragen van instemming met de leeruit spraken van '42 en '43, waartoe de generale synodes van '39'43 en '43/5 besloten, gevolg was van het feit, dat bij classicale examens bleek, dat niet elke candidaat met de bedoelde uit spraken instemde; 5. dat dit vragen van instem ming temeer geëist mocht worden, mede omdat er geen confessio neel verschil bestaat tussen de uitspraak van 1905 en die van '42 en '43; 6. dat in de Vervangingsfor mule van '46 de Zakelijke inhoud van 1905 sub 4 is gehandhaafd, zodat uit deze Vervangingsfor mule niet mag worden besloten tot een „te enge binding" aan de vroegere leeruitspraken; 7. dat in antwoord op een ver zoek om de Vervangingsformule van '46 los te maken van de uit spraak van 1905 sub 4, gewezen moet worden op de uitspraak van de generale synode van Zwolle 1946, dat „de zakelijke inhoud van de verklaring van 1905, sub 4, en van de uitspraak van 1902 aangaande het genade- verbond sub 24, welke naar de inleidende uitspraak in de Vervangingsformule als in over eenstemming met Schrift en be lijdenis niet prijsgegeven mag worden alleen en uitsluitend te vinden is in de nieuwe verkla ring (Acta artikel 399 sub 3); 8. dat er geen gegronde argu menten zijn aangevoerd, die de synode moeten bewegen om de Vervangingsformule van 1946 los te laten; 9. dat in de vorige uitspraken in niets gepraejudicieert wordt op de beslissing omtrent „Toe lichting en Praeadvies"; 10. dat aan het verzoek om een oordeel te geven over een rechtsgeldigheid te verlenen aan de z.g. Verklaring van Gevoe-' len, niet kan worden voldaan, omdat a. de synode deelt het; standpunt ten opzichte van deze ingenomen door de buitenge- wone synode van Utrecht (1946), Acta artikel 213, bijlage XXIII en door de generale synode van Zwolle (1946), Acta 353 en b. de synode het noch noodzakelijk noch gewenst acht naast de Ver vangingsformule van '46 aan de verklaring kerkelijke geldigheid' te verlenen. Na brede bespreking werd be-j sloten, dat de conclusies en del ingediende amendementen na afhandeling van alle rapporten nog nader in semming zullen komen. In de avondzitting rapporteer de prof. dr G. C. Berkouwer over het tweede hoofdstuk, dat handelt over „Toelichting en Prae-advies". De rapporteur wees er op, dat in de bij de synode ingekomen stukken inzake de te enge bin ding de kwestie van de inter pretatie der leerbeslissingen en de op de gravamina gegeven antwoorden een uitermate be langrijke rol speelt. In verband daarmede is het onmogelijk bij de vraag naar de al of niet te enge binding voorbij te gaan aan de vraag of de vorige synoden met name door toelichting en praeadvies aanleiding gegeven hebben tot de gedachte, dat in derdaad een binding werd opge legd, die voor het bewustzijn der bezwaarde broeders onaan vaardbaar was. Om een recht inzicht in deze vragen te ont vangen acht de rapporteur het gewenst het verloop historisch kort te tekenemin hoofdmomen ten. Daartoe staat prof. Berkou wer in zijn rapport eerst stil bij de toelichting, vervolgens bij 't prae-advies en wijst hij er op, dat men aan de Toelichting geen bindend gezag wilde verlenen en dat dit nimmer was bedoeld. De rapporteur ontveinst zich niet, dat er een bepaalde relatie' is tussen een rapport en een be sluit. De kerk moet alle moge- Ijjkl eid tot misverstand afsnij den door in geen enkel opzicht de schijn te wekken alsof t'och naast de officiële uitspraak nog een ander bindend element werd gefixeerd. Het ware juister ge weest wanneer de synode in korte officiële uitspraken had gezegd, op welke gronden zij de gravamina afwees. De rapporteur bood daarom aan de synode de volgende con clusies aan: 1. dat het op grond van de ge gevens der Acta duidelijk is, dat de verschillende synodes nim mer bedoeld hebben aan Toe lichting en Praeadvies 'n kerkelijk bindend gezag toe te kennen; 2. dat niettemin de wijze waarop over de waarde der Toe lichting (Acta 1942, bijlage CVII; Acta 1943/5, artikel 167, sub 3) en de argumenten en mo tivering van het Praeadvies (Acta 1943/45, artikel 167; arti kel 345); in officiële besluiten werd gesproken, aanleiding lag tot de gedachte, dat men gehou den was de leeruitspraken te le zen in het licht van Toelichting en Praeadvies; 3. dat de synode van Utrecht 1943/5 in antwoord op het be zwaarschrift tegen de Toelich ting had behorert te voldoen aan het verzoek om duidelijk uit te spreken, „dat niemand gehouden is de gengmen besluiten te ver staan in het licht der Toelich ting" en daarmee dan in geen enkel opzicht haar uitspraken zou hebben ondermijnd; 4. dat het gewenst is in de be oogde samenspreking met de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. de bovenstaande conclusies ter sprake te brengen in de hoop, dat mede daardoor de weg tot hereniging zal wor den gebaand. van 85. „En wat moet lk nu doen?" riep Van Ber gen wanhopig? De oude Friese boer lachte en hg klopte Van Bergen bemoedigend op de schouder. „Misschien kan lk U helpen, meneer! Wat scheelt Uw vriend Jansen?" „Rheumatlek!" „Dacht ik al!" zei de Friese boer. „Nu zal lk U wat vertellen, meneer!" De oude boer praatte nu heel zacht en vertrou welijk. „Ik zal U een geheim vertellen, meneer! Maar IJ moet me beloven dat U het niemand verder verteld!" „Dat beloof lk!" zei Van Bergen. 83. „Weet U, meneer, wat het middel ls tegen rheumatlek? Nee? Nou, lk weet het wel. Het Friese boertje heeft het me eenmaal in vertrou wen verteld. En ik zal het U zeggen, omdat lk medelijden met U heb, meneer!" Wat luisterde Van Bergen! „Kijs 'es, meneer", zei de oude man en hij pak te Van Bergen bij een arm, „ziet U deze sloot?" „Ja", zei Van Bergen. „Nu, dat is het beroemde middel tegen theuma- tlek! Water uit een Friese sloot!" Wat keek Van Bergen verbaasd toen hij dat hoorde! Zaterdagmiddagvoetbal. Ie KLASSE: Wissekerke IArnemuiden I;RilIandiaIColjjnspl. Boys Ij Wemeldinge IKloetinge I; VVolfaartsdyk INIeuwdorp I; V.C.K. I—Krabbendijke I. Het staat bij voorbaat vast, dat Arnemuiden tegen Wissekerke met de winst in de zak start. Wordt het anders, dan zal dat de grote verrassing van het seizoen moeten worden. Rillandia heeft weer eens kans op een zege, zeker nu die in eigen huis bewerkt kan worden. Tussen Wemeldinge en Kloetinge kan het aardig spannen met een iets betere kans voor de thuisclub. De zware toer waar Wolfaartsdijk zich voor geplaatst ziet, zal wel te zwaar blijken om er winst uit te halen. Van V.C.K. kunnen we tegen Krabbendijke niets anders dan een nederlaag verwachten, maar hier kon voor Krabbendijke toch wel eens een voetangeltje liggen. Het is net een kolfje naar de hand van V.C.K. om dit nu eens anders te willen. 2e KLASSE A: Kots I's-IIeer Hendrikskinderen I; Krabbendijke II—Kapelie I; Dios I—S.N.P. I; Kloetinge IIRillandia n. Een mooi wedstrijdje in Kats, waar we nog niet veel van durven zeggen. Vechten tot de laatste se conde zal voor beide partijen het parool zijn. Tussen Krabbendijke II en Kapelie I gaat het er om. Wie zal deze strijd om de leiding winnen? Waarschijnlijk de ploeg met de sterkste zenuwen. In deze klasse wedstrijden om de schoon heidsprijs, want ook in Driewegen wordt een spannend en belangrijk partijtje ten beste gegeven. Ook hier is de leiding in het geding. Rillandia II moet in staat geacht worden om in Kloetinge het lang ste eind vast te houden. 2e KLASSE B: Veere IDe Bevelanders I; Kapelie IIWisse kerke II; De Beren ISeroos- kerke I. De eerste winstpunten zal Wis sekerke ook deze week nog niet halen en voor De Beren hebben we geen betere voorspelling. En wat zouden we moeten verwach ten van de wedstrijd tussen Veere en De Bevelanders? De puntjes gaan wel weer mee naar Kamper land. Het enige wat niet vast staat is de uitslag naar de cijfers, maar de winstzijde is wel bepaald. Overigensniets wisselvalliger dan voetbal! 2e KLASSE C: Arnemuiden n Nieuwland I; Nieuwdorp IIDe Meeuwen I; Bevelanders II V.C.K. n; Serooskerke HDom burg III. Weer een felle slag aan de Arne. We zouden geneigd zijn de reserves van Arnemuiden een zege te voorspellen. Het krachts verschil met Nieuwland, dat het aardig doet dit jaar, is echter niet zo groot en daarom blijft het af wachten. In ieder geval sportief blijven jongens. Het karakter van deze wedstrijd tussen twee buur- De Haagse Burgemeestersvacature. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat berichten als zou de burgemeester van Groningen, mr P. J. W. H. Cort van der Linden, voorgedragen worden ter benoeming tot burgemeester van 's-Gravenhage, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 25 Oct. Cox Oranje Pippin 1154; Jonathan 1038; Goudreinetten 1337; Zure Bellefleur 819.90; Sterap pel 621; Glorie van Holland 14 32; Notarisappel 1218; Rei- nette van Zucolmoglio 1116.10; Groninger KroonlO21; Bramly Seedling 1015.50; Lemoenappel 1018: Laxton Superbe 1125; Zoete Ermgaarde 517; Zoete Campagner 517; Kroet en val- appels 414; Doyenne du Comise 1350; Comtesse de Paris 3 29.30; Br. Alex Lucas 533; Zw. Wijnpeer 318; Br. Durandeau 1011; Nouveau Parteau 411; Jodenpeer 312.10; St. Remy 6 18; Pondspeer 515.30; Kleiperen 814; Giezer Wildeman 1122; Druiven 6478; Dubb. Princesse- bonen 5169, alles per 100 kg. Noten 3.209.50 per 100 stuks. GOES. Veiling van 26 October. Bloemkool I A 4351; idem I 18 47; idem II 818; Kropsla 1.50 ■7.50; Knolselderij 9, alles per 100 stuks. Groene Kool 1724; Rode Kool 610; Andijvie 6.50 12; Tomaten 1643; Peen 5.50; Uien 7—11; Prei 23—28; Dubb. Princessebonen 4675; Groene bonen 1424, alles per 100 kg. Selderij 56; Wortelen 67, bei den per 100 bos. Druiven 6179, per 100 kg. dorpen moge beïnvloed worden door een zekere rivaliteit maar met het begrip „sport" verdraagt zich geen animositeit. Vechten en fel vechten om de puntjes, dat mag en dat moet, maar altijd „eerlijk"! V.C.K. II is iets maar niet veel sterker dan de Bevelan der reserves. Op een winstdeling houden? En tenslotte mag Dom burg ni proberen in Serooskerke wat winst op te diepen. Er is kans op, maar er is nog niet ge wonnen. Waterstanden. Keulen 0.13 plus 0.01)Ruhrort —1.97 (plus 0.05); Lobith 7.74 (plus 0.01); Nij megen 5.55 (0)Arnhem 6.01 (plus 0.07) Eefde 0.99 —0.05)Deventer 0.29 (—0.10) Borgharen 39.85 (-0.05)Belfeld 10.96 (plus 0.06)Grave 5.12 (plus 0.05)Lith 0.03 0.08). SCHEEPSTIJDINGEN PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN OP INDONESIË. CELEBES, Java-A'dam p. 25 Oues- sant. INDRAPOERA, Bat.-A'dam 26 te Colombo verw. JOH. V. OLDENBARNE- VELT, A'dam-Bat. 26 te Belawana. ROT- TI, A'dam-Java 25 te Singapore. SIGLI, R'dam-Bat. 25 in Suezkanaal. HAVEN VAN VLISSINGEN. Vlissingen aangekomen 25 October: WESTLAND van Amsetrdam. DEPA van Gent. 26 October: NORDHIJST van Antwerpen. ZUIDLAND van Antwerpen. Veere vertrokken 25 October: EXPRES naar Amsterdam. SCHELDE-VAART Hansweert gepasseerd 25 Oct. voor 4 uur. EDELWEISS 2, Helrna; SPESCUNDA, v. Soest; LEOPOLD, Somers; GROEN- STER, v. d. Have; FLORES, Rerf; VA LERIE, v. Strien; HASPENGAUW, de Wachter; STAD NAMEN, v. d. Kraus; MARIS, Gerritsen; MANNHEIM, v. Kauteren; COMPT 20, HewelHUY- GENS, v. Maaren; EXPRESS 33, Beije; EXPRESS 15, PlattEXPRESS 34, Dui nen; EXPRES 27. Blom; CLAROCO, Schimmel; SANTIS, Berling; TITLIS, Spetz; MARTHA, Helene; CHAVIGNOL, de Bruyn; BARS AC, Gerritsen; ELISA BETH, Ale; BATAVE, v. Duinen; MA- RAAT, Lauwerts; ONDERNEMING, de Jonge: JU, Oudenoorden; WERRA, Flo- nier; ALTENA, Dammers; SANI X, Tim merman; GERMAINE, de Lamper; JAN- NIGJE, v. Drimmelen; REMBRANDT, Carron; STAD GENT, v. Wijk; DE HOOP GELEIDT ONS, Broekloop; WU- TA, Blanken; ZORG EN VLIJT, Fluit; JEANNE, de Dikken: ANNA YVONNE, van HeusdenRIVAL, Kuperus; NEER- LANDIA, Schouwstra; NOORDSTER, Kampersma; JOUKJE, Terwisga; HEL- JA, Boheme; ENERGIE. Driessen; WIL- VINA, Bondewel; GILBERT, Koreman QUO VADIS, v. Rensden; allen naar België. NIEUWE ZORG, Hoogendoorn, Spijk. SUCCES, de Vries, Duivendrecht. CORNELIA, Vendeville, Schore. TEUNA, Volker, Lith. HAVEL, Zijlmans, Lith. MACHIENSTEEN 16, de Vries, Dor drecht. ADRIANA, Heijdens, Dordrecht. VITESSE, Bruinsma, Gorredijk. VOL HARDING, v. Dalen, Ruisserbrug. STAD TILBURG,. Engelsman, Dordrecht. KA- REL, Verbroeken, Zwolle. ADMA, Ste- vense, Buyerden. HENRIETTE, Verduin, Werkendam. EBEN HAEZER, Timmer man, Alkmaar. ROELFINA, Rohler, Hansweert. INDAS, Schot, Kralitigse- veer. ANALYSE, Fortuin, Vlaardingen. AMICE, Capelleveer, Duitsland. MUSIA, Faber; WIJMA, Liftenberg; ERNEST - RICE, v. d. Veen; SCHELDESTAD, Somers; CONDOR, Visser; Rotterdam. NAJADA, Koster, Straatsburg. MAR KEN, v. d. Velde; RANDWIJK, Strijd;, beiden Basel. CORNELIA, v. Meel, Rot terdam. ROL GELDNER, Schreuder, Ba sel. KRUISWIJK, Roeliersen, Dordrecht. TELEGRAAF 8, Lindhout, Rotterdam. TELEGRAAF 12, de Jonge; RIJN SCHELDE 4, van Stree, Duitsland. NA- VEX MOTOR 5, v. Steen, Basel. MEL- PONENCE, Vrijburg, Duitsland. ELEC TRO, Marnef, Amsterdam. DAMCO 131, Kunsthof, Duitsland. LUCAS, Wolf, Ba sel. Politierechter Middelburg. Frauduleus geslacht. Dank zij de speurzin van een Middelburgs hoofdagent van po litie kwam de Middelburgse re cherche in September een clan destiene slachterij in een vee stalling in de Schuiffelstraat op het spoor. De eigenaar van deze stal stond thans terecht en werd wegens frauduleus slachten ver oordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf. Twee Vlissingse sla gers A. de J. en R. P. hadden het vlees van hem gekocht wat hen f 500 boete of 2 maanden kostte. M. H., een Middelburgs koop man in ongeregelde goederen, raakte, toen hij op weg was naar Wolphaartsdijk, met een lading textiel op de fiets, in de sloot. Hij had wat te diep in het glas gekeken. Toen de politie er by kwam, bleek, dat hij geen ver gunning had om handel te drij ven. Dat glas teveel kostte hem derhalve 2 weken voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar terwijl hij zijn textiel kwijt raakte. Wegens overtreding deviezen- besluit werden de volgende per sonen veroordeeld; Chr. S. te Axel 50 of 20 dagen; A. de M., ondernemer te Axel f25 of 10 dagen; C. W. D., handelaar te Goes f 10 of 5 dagen; J. C. P., handelaar te Goes f 10 of 5 dagen. Wat brengt de radio? Vrgdag 28 October. HILV. I (301,5 M.)VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Or gelspel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 „Thuis", cau serie. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 A Capella koor. 11.05 Voor dracht. 11.25 Gram. AVRO 12.00 Musette orkest. 12.30 Mededelin gen. 12.33 Sport. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang en or gel. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Strijktrio. 14.55 Lite raire causerie. 15.15 Residentie orkest en soliste. VARA 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA feliciteert. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeon- muziek. VPRO 19.30 „Mensen ko men tot geloof", causerie. 19.50 Kerkelijk nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Hobo, fagot en piano. 20.30 „De mens op aarde", causerie. 20.55 Boekbespreking. VARA 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Gram. VPRO 20.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILV. II (415 M.): KRO 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 10.00 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.35 „Ais de ziele luistert". 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Amu sementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Gram. 14.15 Gevarieerd progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Promenade or kest en solist. 18.45 Voor de kin deren. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg. uitz. 19.30 Biaaskwintet. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroeporkest. 21.22 Klank beeld. 22.25 Pianoconcert. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkocrsen op 26 October medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Kon. Boot 136*4 135*4 10014 Kon. Paketvrt. 158 156 98 Ned. Scb. Unie 161% 160% v Ommeren's Scheepv. 169 16SJ4 92% Rott. Lloyd 151 150 98% Stv. Mij Ned. 161*4 T60% 99% H.V.A. 154% 161% 99% Java Cult. 70 68 78% N.LS.U. 84% 81 100% Vorstenlanden 39 37*4 95 Deli Bat. Mij 117 113% 97 Deli Mij 143% 141% 67% Seiiembah 120% 103 j Muller Co. 160 162 161% Amsterd. Bank 169 168 188% Holl. Bank Unie 214 214% 316' Cert. Javasche Bk. 167% 168 121% Herstelbank Pr. 95% 95% 151% ^"ed. Ind. Esc. Mij 73 72% 185% Ned. Bk. v. Zd. Afr. 195 196 120 Rotterd. Bank 178% 176% 157 Surinaamsche Bk. 208 Twentsche Bank 178% 243% Am. Smelting 45% 45% 307 Anaconda Copper 26% Bethl. Steel 85% 24274 Chrysler 51% 173% Gen. Motors 63% 64 160% Intern. Nickel 27% 27% j Kennccott 46 46% 305 I Rep. Steel 19% 19% 284% Standard Brands 3W% U. S. Steel 69% 69% 312% Cities Service 60% 62% 310% North Am. 16% 16% 527% Cont. Oil 62% 62% 141% Midcont. Oil 44% 44% I Philips Oil 59% 6C% 92 Shell Union 38% 38% Tidewater 22% 22% Baltimore 7% 7% i Miss. K. Texas Pennsylvania 12%' 166% New York Ccntr. 135% Canadian Pac. 12% 1£% Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 100% Dito 1947 98 Dito 1937 97% Dollarlening 1947 93% Invest. Certificaten 98% Nederland 1962-64 ex. 99% Dito cum 99% Nederland N.W.S. 78% Spaarcertificaten 101 Indië 1937 A 95 Grootboek 1946 97 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank 103 Ned. Handel Mij 162% A.K.U. 190% Berghs Jurgens 318 v. Berkel Paent 121% Calvé Delft 152 Centrale Suiker 185% Fokker 130 Gelder Zonen 157% Kon. Hoogovens 209 Lever Br. Unilever 242% Ned. Ford 312 Ned. Kabelfabr. 296 Philips' Gloeil. 212% Dito 6 Cum. Pref. Wd. 173% Wilton 162)4 Billiton I rubr. Dito II rubr. 302 Dordtsche Petr. 286% Dito Pref. 303% kon- Olie 311% Dito onder aand. 310% Moeara Enim 530 A'dam Rubber 143% Bandar Rubber 124 Deli Bat. Rubber 95 Kendeng Lemboe 73 Dost Java Rubber 46 De Oostkust Serbadjadi 50 Holl. Am. Lijn 168 Java-China Jap. lün

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3