Boeren op Schouwen*Duiveland hadden een goed jaar. De natuurwetenschap in Zeeland na de hervorming. Het agrarisch aandeel van onze export Gevolgen van de inundatie in de akkerbouw bijna niet meer merkbaar. EDNA EARL „Jonge Kracht" hield geslaagde jubilenm- vergadering te Terneuzen. Middenstandshelangen. Goese predikant beroemd natuurkundige. Instructief concert te Vlissingen. imtmEi AeZ~ Vergadering Scholenbond „Land van Axel". Donderdag 27 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Wanneer men het jaar 1949 wil karakteriseren, bezien vanuit het standpunt van de Schouwse boeren, dan moet men het kortweg goed noemen. De natuurlijke omstandigheden waren deze zomer zó, dat by na alle gew assen kregen wat zy nodig hadden, en dan ook goede opbrengsten gaven. Daar ook de pryzen over het alge meen goed waren kan dos gezegd worden, dat 1949 een jaar was, waarin het de boeren goed ging. De gevolgen van de inundatie.De van de aardappe- 3 a len is minder goed, naar schatting plm. 20.00 kg. per ha. Ook de aardappelprijs laat nog al te wen sen over, behalve dan de prijs voor exportaardappelen. De eisen, waaraan de aardappelen voor ex port moeten voldoen, zijn echter dermate hoog gesteld, dat daar aan bijna niet te voldoen is. De vlasopbrengst is eveneens goed, ongeveer 8500 kg. per ha. De prij zen, waarvoor het grootste ge deelte van de vlasoogst van de hand is gedaan, zijn echter zeer matig, n.l. ongeveer 10 h 12 cent per kg. Momenteel zijn echter de prijzen stijgend. Het koolzaad le verde een opbrengst van ongeveer 2350 kg. per ha., dus matig. De erwten hadden een zeer goed jaar, de schokkers leverden ongeveer 3400 kg. per ha. op; de opbrengst van de kleine groene erwten is nog hoger. Een belangrijke bron van inkomsten van het agrarische deel van de bevolking op Schou wen en Duiveland is de fruitteelt. Zoals bekend verwekten de pry- zijn, vooral van het zomerfruit, grote onrust. Naar het zich thans laat aanzien, zijn de prijzen van het bewaarfruit zodanig, dat deze onrust aan het luwen is. De prij zen zijn thans n.l. zo dat daar voor naar het oordeel van deskun digen heel goed fruit te telen is. Samenvattend kan dus gezegd worden, dat als de prijzen blijven zoals ze nu zijn, 1949 een goed boerenjaar was voor Schouwen en Duiveland. Plaatselijk zijn de gevolgen van de inundatie op Schouwen nog merkbaar, vooral op de zwaarde re gronden. Deze blijken n.l. na de Inundatie sneller te verdrogen dan voordien, op de lichtere gronden schijnt men vrijwel geen nadelige gevolgen meer te ondervinden van de inundatie. Daar deze zomer vrij droog was, ondergingen vooral de aardappelen op de zwaardere gronden de nadelige invloed van de droogte, die dan nog bleek te zijn geaccentueerd door de inun datie. Niet alleen bij de aardap pelen, ook bij de andere gewassen was de nadelige invloed van de combinatie droogte-inundatie merkbaar. DE GRANEN. Over het algemeen genomen was de opbrengst van de granen Prof. dr Hooykaas, hoogleraar tig te wijden aan zijn weten- goed. De opbrengst van de tarwe aan de V.U. te Amsterdam, sprak schappelijke interesse. Hij publi- wordt per ha. geschat op 4950 kg. Maandagavond te Zierikzee, ceerde een reeks van werken welke opbrengst goed genoemd Dinsdagavond te Goes en (astronomische tabellen, bijbelse kan worden. De zomergerst lever- Woensdagavond te Middelburg tijdrekening etc.) en schreef in de naar schatting een opbrengst over „De natuurwetenschap in 1619 een merkwaardig boek over van 4400 kg. per ha. De opbrengst Zeeland na de hervorming". „De Vooroefening der Herstelde van de haver was over het alge meen aan de lagere kant, doch dit zal waarschijnlijk mede zijn oor zaak vinden in het feit, dat de haver op Schouwen en Duiveland als voedergewas meest wordt ge teeld op de minder goede gron den. De prijzen van de granen zijn over het algemeen van die aard, dat ook in dit opzicht het jaar voor Spr. stond daarbij in het bij-Astronomie". In dit boek bleek zonder stil, bij twee merkwaar-ds van Landsberg te neigen dige figuren uit het Zeeuwse naar de leer van Copernicus, een voor zijn tijd uitermate vooruit ziende astronoom,, die op grond van zijn wetenschappelijke over tuiging „de zon liet stil staan en de aarde liet draaien". Op dat tijdstip waren drie concur rerende theorieën bekend, die leven, twee Protestantse predi kanten uit de 16e en 17e eeuw, in wier personen al de deugden van het voorvaderlijk geslacht der Nederlanden schijnen ver enigd te zijn geweest. De eerste predikant is ds voor de boeren goed ge- p^iijp van Landsberg in 1561 teaanhangers en bestrijders vonden; noemd kan worden. De prijs van Qent geboren, maar na een ver- het stelsel van Ptolemeus, van de gerst vooral is goed, de prijs bllj£ in Engeland en enkele an- I Copernicus en van de Deense vantarwe <s weliswaar minder, de'le plaafsen in Nederland, astronoom Tycho Brahe. De aocb toen nog goea. verbonden aan de kerk van Goes laatste theorie was een tussen- ANDERE GEWASSEN, als predikant. Ds van Landsberg vorm, waarin concessies werden Ook de opbrengsten van de an- was niet alleen bekwaam theo- gedaan, om niet in conflict te de re gewassen zijn goed. loog, maar hij ontpopte zich als komen met sommige opmerkin In de eerste plaats moeten in een universeel mens. Voor alles dit verband natuurlijk de suiker- was deze predikant een harts- bieten worden genoemd. Naar tochtelijk astronoom, schatting lopen de opbrengsten HÖ vond formules uit voorde uiteen van 33.000 tot 55.600 kg. boldriehoeksmeting, die thans per ha. Voor Schouwen en Duive- nog in ieder astronomisch leer- land acht men. dat het gemiddel- boek te vinden zijn. Voor zijn j vraag ontstaan door de voort- de ligt op ongeveer 44.000 kg. per tijd was hij wetenschappelijk schrijdende wetenschap, die de ha. Öok van de suikerbieten is gesproken dus een nieuwlichter bijbelse voorstellingen heette de prijs over het algemeen goed. (merkwaardig samengaan van j omver te werpen, koos ds van Wanneer nu het suikergehalte ook strenge orthodoxie en weten-j Landsberg heftig partij. Het nog meevalt, is wat betreft dit schappelijke progressiviteit) en vrije natuurwetenschappelijke gewas alles „dik voor elkaar". natuurlijk liep het uit op een onderzoek wenste hij te scheiden De kilo-opbrengst van de uien conflict met de regenten. De van het onderzoek in de Schrif- predikant-astronoom kwam tetuur. De bijbel zag hij als het Middelburg terecht, hoewel de boek der Goddelijke openbaring, gemeente en kerkeraad hem maar geenszins als natuur gen in de bijbel, aangaande de opbouw van het heelal. I De leer van Copernitus werd in 1633 door de R.K. Kerk ver oordeeld, als te zijn in strijd met 1 de Heilige Schrift. In de strijd- Is slechts matig. Men schat deze op ongeveer 25.000 kg. per ha. Wat dit gewas betreft maakt ech ter de prijs de mindere opbrengst weer ongedaan, want deze is zeer goed. trouw bleven. De Staten van Zeeland gaven hem een toelage die hem in staat stelde zich rus- Minister Mansholt over de landbouw. Minister Mansholt heeft te Arnhem voor de R.K. Boeren- en Tuindersbond een uiteenzetting gegeven over het regeringsbeleid Inzake de landbouw. Iiy wees er daarbij op, dat er In niet-Iandbouwkringen maar weinigen zijn, die beseffen, welk een uitzonderlijke prestatie de Nederlandse landbouw reeds le vert. Niet alleen is de landbouw in ons land er in geslaagd, de hoog ste opbrengsten per ha in verge lijking met elders in de wereld te verkrijgen, maar daarnaast mag worden aangenomen, dat hij in staat is, aan de toenemende be hoefte aan voeding van het Ne derlandse volk te kunnen voldoen. In vergelijking met vóór de oor log wordt thans 50 meer aard appelen verbruikt, terwijl de be hoefte aan suiker met 27 en aan melk met 60 is gestegen. De Nederlandse boer is bereid, te werken om hieraan te voldoen, mits hem het recht op een behoor lijk bestaan wordt gegeven. De minister deelde mede, dat het agrarische aandeel van «ie to tale Nederlandse export thans reeds meer dan 45 bedraagt. Voor de afloop van de Marshall hulp zal de landbouw GO voor zijn rekening moeten nemen. wetenschappelijk leerboek. De bijbel was volgens van Landsberg „niet oirbaar tot on derwijzing in de meetconst en sterreconst". Het boek der na tuur moet zelfstandig worden gelezen. Het is de tweede open- baringsvorm van God, terwijl ;de bijbel t.a.v. de door de weten schap doorvorste terreinen zich bedient van de taal van het da leven ,V olkomen want zelfs een groot Geslaagde Z-V.U.-avond. In de Doopsgezinde kerk te Vlissingen werd door het echtpaar KuilerPuype een Instructief concert gegeven, uitgaande van de Zeeuwse Volks Universiteit. Dit concert, waarin mevr. Eizabeth KuilerPuype liederen van be kende componisten zong en Jan Kuiler pianowerken ten gehore bracht, trok weinig belangstelling. Het kerkgebouw bleek bijzon der goed voor dit doel geschikt. Door de uitstekende accoustiek werd de muziek alle mogelijke eer aangedaan en ging niets van de klank verloren. Voordat mevr. Kuiler aanving, leidde de heer Kuiler de liederen, welke zij zong, met enkele woor den In. Na de pauze speelde de heer Kuiler pianowerken van Searlatti, Schubert, Brahms en Chopin. Dit concert heeft, vooral door de vorm waarin het gegeven werd, er wellicht toe bijgedragen, het publiek, dat vaak wel van kunst houdt, zonder dit zelf goed te beseffen, beter bekend te ma ken met het wezen, de structuur en de „bedoeling" van de muziek. Vooral In deze tijd, waarin de jazz, zoveel opgang maakt, is het zeer zeker overbodig te trachten de ware kunst in eer te herstellen en het publiek te doen beseffen, dat er tussen „kunst" en kunst een zeer groot verschil is. Loodsdienst op Wester-Schelde gestaakt, Gistermorgen om vijf uur ls de loodsdienst op de Westerschelde, zowel in het Oostgat als in de Wielingen, wegens de storm ge staakt. C.M.B. keert zich tegen kinderbijslagregeling. Na uitvoerige besprekingen in een vergadering te Utrecht, heeft de Christelijke Middenstandsbond gemeend aan de minister van So ciale Zaken te moeten meedelen, dat de C.M.B. afwijzend staat te genover een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. Al eerder had de organisatie van haar afwijzend standpunt kennis gegeven aan de Stichting van de Arbeid. De C.M.B. kwam tot herhaling van zijn uitspraak omdat de mi nister van Sociale Zaken aan de bond om advies had gevraagd in zake de practische uitvoering van een ontworpen regeling betreffen de kinderbijslag voor zelfstandi gen. De minister zei verder, dat de vleesprjjs vrijwel stabiel is als ge- volg van het export-contract met f0gjscb EWatandde akkerbouwproductenSeleerde in de astronomie zegt betreft, deelde de minister mede, m Het gewone Wen aldLus prof dat, hoewel de prijzen nog niet H°°ykaas. ook eenvoudig de zijn vastgesteld, hier geen grote zon komt op hoewel hij weeh veranderingen zijn te vmvachten. dat de wetenschap het andersom Concrete mededelingen konden jleert en bewezen heeft Intus- 1 sen was de cntiek vooral van thans nog niet worden gedaan. De veevoederdistributie achtte ja zijde, ^die ds Lands- hij noodzakelijk in het belang van de handhaving van de prijzen. De thans bestaande overgangsmoei lijkheden zijn niet onoverkomelijk. De opvoering van de eigen ver bouw moet steeds meer de basis van onze veehouderij worden. berg te verduren had, niet mals. Een Leuvens professor viel hem aan en het merkwaardige is, dat de zoon van ds Lands berg, Jacob van Landsberg j (1590—1657) het verweer voor I zijn vader voerde. Heel de fami- (Ingez. mededeling, advert.) lie was blijkbaar wetenschappe lijk aangelegd, terwijl de ver ering voor de vader groot was. Ds Landsberg beriep zich o.a. op Calvijn bij wie reeds de kiem van de vrijmoedigheid aanwezig was, om het vrije wetenschap pelijke onderzoek voor te staan. „Mozes schreef populair", aldus Calvijn, een opmerking, die gaat in dezelfde richting als hetgeen ds van Landsberg verkondigde. De slotconclusie moet dus zijn, dat de bijbel de natuurweten schap niet mag regeren. De Leuvense opposant Albert Fro mond reageerde overigens weer op het geschrift van Jacob van Landsberg, maar de laatste voer de onverminderd aan, dat er in het natuurwetenschappelijk on derzoek een „Godverheerlijkend element" ligt. Een merkwaardige Protestant se karakteristiek is dus, dat na tuuronderzoek, religieus gespro ken, een „aanbevelingswaardig werk is". De latere „Aufkla- rung" begreep dat niet", aldus spr. „Die verwarde weer Schrif tuur en natuur. De grondleggers van het natuurwetenschappelijk onderzoek evenwel waren ge schoold in tweeërlei richting te gaan. Die grondleggers waren tevens de dragers van de cul tuur in die dagen. Ze eisten voor zich een vrijheid op, die Spanje en Portugal niet kenden en het moet vooral hierin wor den gezocht, dat wetenschappe lijk de Nederlanden een belang rijk overwicht kregen, waaruit mede valt te verklaren, dat Ne derland in de tachtigjarige oor log tenslotte zegevierde. Vervolgens stond spr. stil bij een andere Zeeuwse figuur, Isaak Beekman. Hierover morgen meer. Wij vestigen er nog de aan dacht op, dat deze lezingen wor den gehouden Donderdagavond te Oostburg, Vrijdagavond te Terneuzen en Zaterdagmiddag te Bergen op Zoom. FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 165) o— Twee dagen verliepen er, zon der enige verdere zinspeling op een onderwerp, dat klaarblijke lijk overheersend was in meneer Hammonds gedaehtengang. Op de morgen van de derde dag zeide mevrouw Murray, toen zij opstond om van haar bezoek huiswaarts te keren; „U bent nu zoveel beter, meneer, dat ik nu wel voor een dag be slag kan leggen op Edna. Zij is nog niet op „Le Bocage" ge weest; en, nu zij weer spoedig gaat vertrekken, zou ik haar graag deze morgen mee naar huis nemen. Clare Inge beloofde mij, dat ze bij u tot de avond blijven zou. Edna, haal je hoed maar. Ik ben van daag alleen, want Norman is met Hulda naar de gewassen gaan zien, en zij z allen niet voor laat in de avond terug zijn. Dus, lieve, zullen we het huis geheel voor ons alleen hebben." Edna kon dit genoegen, dat haar aangeboden werd, niet af wijzen; zij wist heel goed, dat zij niet moest gaan, maar voor deze ene keer begaven haar krachten haar, en zjj gaf toe aan - de verleiding. Gedurende de rit sprak me- I vrouw Murray opgewekt met- j haai over verschillende dingen, j en toonde voor 't eerst niets meer van die hooghartigs terug- houdendheid, die haar steeds had beheerst op hun reis van New-York naar het Zuiden. Zij gingen de grootste oprij laan in, en Edna kon niet an ders, dan zich geheel laten mee- j slepen door al die innig dier bare herinneringen. Toen zij het huis binnen gingen en de be- j dienden al kwamen aanlopen om j i haar te verwelkomen, toen sprongen haar de tranen in de' ogen. Zij voelde, dat dit haar thuis was, het tehuis van haar - gehele hart, en toen zij al die oude bekende dingen, die haarj lief waren, terugzag, merkte me-1 vrouw Murray duidelijk, dat ziji geheel door haar aandoeningen overmeesterd werd. „Ik geloof niet, dat er een i plaats op aarde half zo mooi is, als het hier is", lispelde Edna i j verscheidene uren later, toen zij voor een venster zaten, dat uit-1 zicht gaf op de grasvelden, waar - de herten en schapen graasden.] „Zeker niet voor onze partij dige ogen. En toch, zonder jou, mijn kind, schijnt het mij toe, dat het gezin niet compleet is. Het is het enige huis waar je ooit gelukkig kunt worden." „Ja, dat weet ik; maar het kan het mijne niet worden. Me vrouw Murray, ik verlang er zo naar, mijn eigen kleine kamer te zien. „Zeker; je weet de weg. Ik zal daar dadelijk bij je komen. Nie mand heeft het bewoond sedert jouw vertrek, want ik heb voor jouw kamer hetzelfde gevoel, dat ik eens had voor de wieg van mijn gestorven kindje." En Edna ging naar_ boven en sloot de deur van het' kamertje, dat zij zo lange tijd het hare had genoemd, en keek met kinder lijk genoegen en tedere liefde naar het rozenhouten ameuble mentje. Zij bekeek haar schrijftafeltje, waaraan zij veel had geschre ven, dat de wereld nu prees en roemde, en plotseling viel haar oog op een vaas met prachtige bloemen, waaraan een kaartje was vastgehecht door een flu welen bandje. De kasbloemen waren met fijne smaak gerang schikt en de wangen van het meisje werden plotseling ge kleurd met een donkerrode gloed, toen zij meneer Murray's handschrift ontdekte op het kaartje: „'Voor EdnaEarl!" Toen zij het bouquet opnam, viel een klein envelopje met eenzelfde adres en handschrift er uit. Enkele minuten stond zij daar besluiteloos, bang om zichzelf de inhoud toe te vertrouwen; daar na schoof zij een stoei voor de tafel, ging zitten en verbrak het zegel. „Mijn lieveling. Wil je mij niet toestaan je eenmaal te zien, voor je de pastorie gaat verla ten? Omdat ik de bijzondere om standigheden ken, waarvoor je bent hier gekomen, kan ik daar van niet voor mij-zelf party trekken en mij op je weg stel len zonder je toestemming. Ik ben vandaag van huis gegaan, omdat ik er van verzekerd was, dat je erg graag „Le Bocage" zou zien, en je nooit hier zou ko men, all de mogelijkheid be stond, mij te ontmoeten. Jij, die mijn eigenzinnig, zondig en on geduldig karakter kent, kunt misschien begrijpen, wat ik lyd, nu mij ook nog; verteld is, dat je gezondheid lijdende is, dat je soms in de aangrenzende kamer vertoeft en dat ik je toch niet mag, niet zal kunnen zien, niet zien jou mijn eigen Edna! Kan het je verbazen, dat ik bijna wanhopig word bij de ge dachte, dat slechts een muur een deur mij scheidt van jou, die ik meer liefheb dan mijn le ven? O, mijn lieveling! Sta mij nog een onderhoud toe! Maak mijn straf niet zwaarder dan ik kan dragen. Het ls hard het is bitter genoeg te weten, dat je me niet kunt of wilt vertrou wen; laat mij tenminste je dier baar gelaat nog éénmaal zien. Schenk mij nog een uur het zou het laatste kunnen zijn, dat wij in deze wereld tezamen doorbrengen. Je eigen NORMAN." (Wordt vervolgd.) HUN CANDIDAAT VERLOOR. Andrei Wishinsky, minister van Buitenlandse Zaken der Sow jet - Unie, houdt zijn neus vast tijdens de discussie met Jacob Malik, vertegenwoordiger der Sowjet-Unie middenen Wla- dimir Clementis, de Tsjecho-Slowaakse minister van Buiten landse Zaken, over de verkiezing van Joego-Slavië in de Vei ligheidsraad der Verenigde Naties. Wishinsky moest tweemaal tot de orde geroepen worden tijdens de spannende zitting der algemene vergadering, waaraan 59 landen deelnamen. Equador en India toaren de andere twee landen, welke in de Veilig heidsraad gekozen werden. De heer Leunis droeg d e voorzittershamer over. Dezer dagen was het 25 jaar geleden, dat de Ring van Jongens clubs in O.-Z.-Vlaanderen, geor ganiseerd in het C.J.M.V., werd opgericht Maandagavond werd in „Pro Rege" te Terneuzen de jubileum bijeenkomst gehouden, waarbij aanwezig waren: het Ringbestuur, vele leiders der diverse jongens clubs, de heer H. Gordeau Jr, vice-voorzitter van het C.J.M.V. diens zoon, de districts-secretaris voor het jongenswerk, de heer J. C. Gordeau te Middelburg, de bei de Hervormde predikanten te Terneuzen en verder tal van af gevaardigden uit diverse Chr. or ganisaties. De heer Leunis, ringvoorzitter, sprak een welkomstwoord. De heer Leunis hield een her denkingsrede over het onderwerp; „Een blik terug". Spr. memoreerde in dit histo risch overzicht de oprichting van de Jongensring „Jonge Kracht" in October 1924, waarbij ds J. W. Maas, destijds Herv. predikant te Kloosterzande, een der stuwende krachten was. Het was de eerste jongensring in het Ned. Jong. Verbond. Het ringwerk bloeide spoedig. Spoedig werden zowel zomer- als winterjongensdagen gehouden en geleidelijk aangepast aan de jongens (o.a. voetballen, fietsen, wandelen, enz.) In 1928 waren ook jongens uit Lokeren en Moer- beke in België op deze dagen aanwezig. De laatste jaren wor den er ook gecombineerde jongens en meisjesdagen gehouden, geza- melijk met Belgische jongens. Thans zijn aangesloten de afde lingen Axel, Terneuzen, Zaamslag, Hoek, Sluiskil, Driewegen en Sas van Gent, met in totaal 250 jon gens en 30 leiders. Ook in de oorlogsjaren ging het werk regelmatig door en deze tijd was niet de slechtste. Nu wij te rugzien, aldus de heer Leunis kunnen wij dankbaar zijn, als ring, als afdeling en ook persoon lijk. Het jongenswerk gaat, gezien de groei der Nederlandse bevol king, niet voldoende vooruit. Voor de leiders worden de eisen steeds hoger. Spr. wekte op, door te gaan met deze arbeid, ook dege nen, die ons werk voorbijgaan, moeten gevonden worden voor Je zus Christus. Na deze rede werden vele felici taties overgebracht, o.a. door ds v. d. Vlugt, Ned. Herv. pred. te Terneuzen, de districts-secretaris van het C.J.M.V. de heer J. C. Gordeau te Middelburg; de heer J. L. Hamelink, voorzitter van de ring O.-Z.-Vlaanderen van C.J. M.V.'s. De heer H. Gordeau roemde het werk van de heer Leunis, die met grote trouw het jongenswerk heeft gediend. Hierna werd staande het Bonds lied van het C.J.M.V. gezongen. In een toepasselijke speech gaf de scheidende ringvoorzitter, de heer C. Leunis, daarna de voor zittershamer over aan de heer P. de Leeuw van Zaamslag, tot dus ver vice-voorzitter. Namens de ring ontving de heer Leunis, uit erkentelijkheid voor zijn grote toewijding steeds voor dit werk betoond, een boekwerk: „De Nederlandse coördinatie des Bijbels". Mevrouw Leunis ontving een bloemstuk. De secretaris van het jongens werk van het C.J.M.V., de heer H. Verhaar, hield vervolgens een pit- Londen besluit Mao tse Toeng te erkennen. De Britse regering heeft beslo ten, de Chinese communistische regering van Mao tse Toeng te erkennen. Minister Bevin pleegt het ogenblik nog overleg met Britse dominions en de landen _.i het Atlantisch Pact. Hij hoopt, dat al deze landen binnen kort gelijktijdig zijn voorbeeld zullen volgen. Nederlands oudste tweeling 89 jaar oud. Op 7 November a.s. viert te Nederweert, een dorp aan de rand van de Peel, de tweeling Frans en Christien Hekers, zijn 89ste verjaardag. Het is Nederlands oudste twee ling. De krasse oudjes genieten een uitstekende gezondheid. tige toespraak over zijn ziens wijze van het ringleven aan de hand van het onderwerp: „Een blik vooruit". Hy gaf daarbij vele adviezen voor het ringwerk. Ook moet de jongens veel meer geeste lijke uitrusting worden meegege ven. Op populaire wijze zette „Ome Hein" uiteen, dat alles moet wor den gedaan om de jongens te win nen, o.a. door gezellige clubhuizen. De leiders moeten vasthouden als ziende de Onzienlijke en denken aan het Woord des Heren: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". De komende 25 jaar zij een waarachtig getuigenis. Nadat voorzitter de Leeuw al len dank had gezegd voor hun medewerking aan deze jubileum- dagen, die hoogst aangenaam wa ren geweest, verzorgde de heer H. Gordeau de dagsluiting naar aan leiding van de gelijkenis van de zaaier. DE VERGADERING VAN DE ZEEUWSE MELKFEDERATIE. In het, in onze editie van giste ren gepubliceerde, verslag over de vergadering van de Zeeuwse Melkfederatie, is helaas een fout geslopen, waarbij enkele regels zijn misplaatst. Hierdoor is de redevoering van de heer C. Zwa german enigszins verminkt. Men gelieve hier als volgt te lezen: „Over de plannen tot standaardi satie het hierover tot de re gering gerichte petitionnement publiceerden wij in onze editie van Vrijdag jj. zei spreker nog, dat de overheid zeker niet bereid zal zijn de tol te betalen voor het duurdere vervoer van en naar de melkfabrieken, zodat boer en slijter wel de dupe zullen wor den". Dezer dagen hield de Scho lenbond „Land van Axel" een matig bezochte bijeenkomst in de Chr. Fröbelschool te Axel. Na opening door de heer Geelhoedt uit Hoek, hield dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te Den Haag, een rede over „Christelijk onderwijs nu". Spreker noemde het wonder lijk, dat wij nu in 1949 nog moeten spreken over de waar de van het Christelijk onderwijs, na alle harde lessen, die wy gehad hebben. Dr van Itterzon bracht daarna uitvoerig in herinnering de po sitie van de school met de Bijbel, nu 70 jaar geleden, toen men meende Gods Woord uit de school te moeten weren. Spr. stond ook stil bij de Duitse be zetters, die hoewel langs om wegen wilden bepalen wie er voor de klas zou staan en wie niet. Het openbaar onderwijs was toen de Chr. school dankbaar voor het verzet. Het openbaar onderwys is staatsonderwijs en veel gemakkelijker te treffen. Door dat verzet is ook het open baar onderwijs min of meer be veiligd. Toen dachten wij, dat de oude moeilijkheden niet meer zouden terugkeren. Doch opeens ging men propaganda maken voor een nieuwe school van het type algemeen. In België moet men op mid delbare staatsscholen kiezen tus sen rooms-katholiek of prote stants-christelijke godsdienst onderricht. Dat deed de Belgi sche liberale regering. Spr. noemt dit beschamend voor ons; wij hebben een ontkerstende staatsschool. Wat wij nodig hebben in deze tijd is: geen gekibbel, maar mensen met een rotsvaste over tuiging, die zeggen: onze kinde ren moeten chr. onderwijs hebben. De bezetter zag beter dan menig orthodoxe protestant de waarde van de Bijbel voor het kind. Dat ziet men ook in Oost- Europa. Laat de Bijbel ongeschonden op de scholen worden gebracht. Verschillende vragen werden door de spreker beantwoord. De heer Geelhoedt sloot de bijeen komst. „DEMOCRATIE". In Frankrijk zien we de de mocratie op z'n slechtst. Het ene kabinet ita Het andere wordt omver gekegeld. Dat is in normale tijden al een dwaasheid, maar in een critieke tijd als waarin we nu leven, wordt het bijna misdadig. In de jaren 1932—'40 heeft Frankrijk niet minder dan 20 kabinetten versleten en na de oorlog is het weer precies het zelfde liedje. Het onlangs afgetreden Jeabi- net-Queuille heeft met zijn 13 maanden nog een vrij goed fi guur gemaakt, maar nu is het weer helemaal hommeles. De laatst aangewezen for mateur Mayer scheen op de goede weg te zijn. In de natio nale vergadering behaalde hij op zijn program de vereiste meer derheid. Toen hij echter de mi nisters bij elkaar wilde brengen, li eten de socialisten, die eerst voor zijn program stemden, hem in de steek. Men leeft nu in afwachting of zijn opvolger Bidault aan de regeringloosheid een einde kan maken. Maar intussen wordt de demo cratie tot een aanfluiting. En krijgt straks de dictatuur een goede kans. Verkapt cadeaustelsel. Er is in ons land een Neder landse Reisspaarkas opgericht. De bedoeling is het sparen t# bevorderen door middel van da uitgifte van spaarzegels, die later omgezet kunnen worden in reis-chèques, die benut kun nen worden om de kosten van de vacantie te betalen. Getracht wordt hiervoor de middenstanders te interesseren, die dan als verkopers moeten optreden. Zij zullen de zegels, die een nominale waarde heb ben van f 1.—, moeten inkopen voor 97 cent, terwijl de maxi mum verkoopprijs 95 cent zal bedragen. „O n s Vrije Bedrij f", het orgaan van de Chr. Midden standsbond, gevoelt weinig voor deze zaak. Het betekent, aldus dit orgaan, dat men niet alleen als „ver koper" van deze zegels zijn be drijfskapitaal hierin moet ste ken, maar ook, dat men bij ver koop minimaal 2 cent bij elka zegel moet bijpassen. Mini maal, want het gevaar bestaat, dat deze zegels gebruikt zullen worden als concurrentie-object en dat het verschil van 2 cent nog maar een begin is. Bovendien is er de kans, dat de fiscus 3 pet van de omzet van deze zegels zal opeisen. Het blad ziet hierin een her leving van het cadeaustelsel en dan nog wel met medewerking van het Dept. van Economisch» Zaken. De Chr. Middenstandsbond heeft intussen zijn bezwaren aan de minister van Econ. Za ken kenbaar gemaakt. „Ons Vrije Bedrijf". „Ons Vrye Bedrijf" is het or gaan van de Christelijke Mid denstandsbond. Een jaar geleden werd dit maandblad opgericht en het heeft zich voorspoedig ontwik keld, zo zelfs, dat na een jaar de omvang belangrijk kon wor den uitgebreid. Wij hopen, aldus de redactie, dat de baby van één jaar nu krachtig innerlijk en uiterlijk zal opgroeien. Bij deze wens sluiten wy ons gaarne aan. Verkeerde huwelijksadviseur, Dr Frederick Lund, psycholoog en specialist in liefdeszaken, die als huwelijksadviseur aan de Temple-universiteit te Philadel phia is verbonden, heeft een eis tot echtscheiding ingesteld tegen zijn tweede vrouw, die zelf ook psychologe en huwelijksadviseuse is. Zitting Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg. Het verrichten van timmer- werkzaamheden aan nieuwbouw te Vlissingen tegen te hoge prij zen was H. v. H. en W. v. d. B., beiden woonachtig te Rijswijk tenlastegelegd. Mede-verdachten in deze zaak waren C. H. te Rotterdam en W. v. H. te 's-Gravenhage. Ieder der verdachten werd een boete opgelegd ad f 300.voor het ontvangen van te hoge prijzen voor door hen verrichte timmer- werkzaamheden en f 10.— voor het niet nakomen van het calcu latie-voorschrift. In de jaren 1947 en 1948 was het niet gemakkelijk aan tapijten te komen, althans in de normale handel. De Econ. Controle Dienst maak te tegen M. K. wonende te Goes proces-verbaal op voor de ver koop van bovengenoemde artike len tegen te hoge prijzen.'K. gaf toe te hoge bedragen ontvangen te hebben. De Tuchtrechter vond het een ernstig geval van prijsopdrijving en kon de handelwijze van K. dan ook niet goedkeuren. De boete was f 1500.waarvan f 700. voorwaardelijk. Een leverancier van deze tapij ten A. W. te Kloosterzande was de volgende verdachte. De Tucht rechter legde hem een boete op ad f25.—. De kopers van de tapijten ver schenen hierna voor de Tucht rechter. Men beriep zich op on wetendheid van de prijsvoor- schriften en op het feit, dat men een tapijt hard nodig had. Zij al len kregen een vermanende boet» van f 1.tot f 2.50.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2