Beloften en toezeggingen van de regering zijn niet gehonoreerd Interpellatie over dienstweigeraars te Schoonhoven liep op niets uit Alleen kapitein Larsen verblijft nog op tie „Ivar". Sobere plechtigheid te Apeldoorn. Thans één vereniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren NIEUWS Echtscheiding. Vandaag komt minister Lieftinck aan het woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Overhaast handelen dreef 5 opvarenden in de dood. Groeiend Aero-Holland dankt luchttaxi's af. SNIPPER C.O.A.K.-ers gaan Middelburg verlaten Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 139S Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 27 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.27 u„ onder 17.20 u. Maan op 15.04 u., onder 22.44 u. E.K. 18.04 u. Hoogwater op Vrijdag 28 Oct: Vlissingen: 6.26 u. 1.57 m., 19.07 u. 1.61 m. Terneuzen: 6.55 u. 1.75 m., 19.34 u. 1.80 m. Wemeldinge: 8.03 u. 1.37 m„ 20.34 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.41 u. 1.18 m„ 20.17 u. 1.32 m. Tvj aar aanleiding van de uit- 1 spraak van de kroonprinses Elisabeth van Engeland over de schrikbarende toeneming dei- echtscheidingen, schrijft de r.k. „Maasbode": „Volle waardering ook ont moet bij ons het feit, dat de Protestantse pers te onzent niet in gebreke blijft de Britse kroonprinses haar instemming te betuigen bij haar onvervaard optreden tegen het gesignaleer de euvel. Dubbel te betreuren daarom dat die pers daarbij niet verder vermag te gaan dan een heen- wijzen naar de gevolgen van het als 'n l.anker voortvretende kwaad: de ellende van de uit eengevallen gezinnen, in het bij zonder van de kinderen, als re gel de meest beklagenswaardige slachtoffers der echtscheiding. De Protestantse opvattingen op dit stuk laten nu eenmaal niet toe, zich tegen de echtschei ding als zodanig te verzetten en het euvel in zijn wortel aan te tasten. Een oproep om de gevol gen te keer te gaan als men niet willens is de oorzaak te bestrij den, lijkt weinig effect te belo ven. Dit moge in de kringen onzer andersdenkende mede-christe nen toch serieus worden over wogen. Hun goede bedoelingen staan boven verdenking, maar moeten o.i. schipbreuk lijden op de fundamentele instelling tegenover het schrikbarende kwaad, dat met de dreiging van het communisme gerust op één lijn mag worden gesteld." \\T ij hebben waardering voor het waarderend oordeel van de „Maasbode" over de pro testantse pers. Maar wij betreu ren het, dat hier heel die pers wat betreft dit principiële vraagstuk op één lijn wordt ge steld en over één kam wordt ge- scnoren. Het kan de redactie van de „Maasbode" bekend zijn, dat de Prot. Chr. pers, over het echt scheidingsvraagstuk waarlijk nog wel iets anders te zeggen heeft, dan heen te wijzen naar de gevolgen van dit kwaad. Zij kan eveneens weten, dat de waarlijk protestantse opvat tingen omtrent dit vraagstuk nie. alleen toelaten, maar zelfs eisen, zich tegen de echtscheiding 's in strijd met het Goddelijk gebod te verzetten en dit euvel in de wortel aan te tasten. Wij betreuren daarom dit op treden van de „Maasbode" en zouden liever hebben gezien, dat zij zich had gekeerd tegen sommige bepalingen van het door de r-k. minister Wijers in gediende wetsontwerp inzake de handelsbekwaamheid van de vrouw, waardoor een offer ge bracht wordt aan de tijdgeest en die inzonderheid zullen wor den toegejuicht door hen, die het huwelijk niet als een godde lijke instelling wensen te erken nen. TWEEDE KAMER OVER DE MATERIELE OORLOGSSCHADE, (Van onze parlementaire redacteur) De tweede dag waarop de Kamer zleh bezigheild met de mate riële oorlogsschade was ongetwijfeld minder interessant dan de eerste. Geheel te verwonderen is dit niet, daar de kopstukken op dit gebied op de eerste dag reeds aan het woord waren gekomen. De eerste spreker was ditmaal dj heer v. d. Wetering (C.H.), die de financiering van de schadevergoeding een nijpend probleem noemde. Slechtzienden en oorlogs invaliden krijgen vrijstelling luisterbijdrage Hoofden van gezinnen, die van wege hun geringe gezichtsvermo gen invalide zijn, en hoofden van gezinnen, die invalide zijn gewor den door oorlogshandelingen bij de uitoefening van de militaire dienst, kunnen vrijgesteld worden van de verplichting tot het be talen van luisterbijdragen. Bij een aanvrage om een dergelijke vrij stelling moet een verklaring van de Rijksverzekeringsbank overge legd worden. De aanvraag moet worden gericht tot het bestuur van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Op alle aanvragen om vrijstelling moeten de serie- letter en het nummer der luister vergunning worden vermeld. Personele belasting uitgesteld tot 1 Juni 1950. De regering acht het ter voor koming van een schoksgewijze stijging van de kosten van levens onderhoud wenselijk de verhoging van de personele belasting, uit te stellen van 1 Januari 1950 tot 1 Juni 1950. Zij zal dus pas ingaan met het voor de personele belas ting normale belastingjaar 1950- 1951. Wetsontwerp munt uit door onduidelijkheid. Tot nu toe werd reeds 1,8 mil liard gulden voor herstel uitge geven. Het is te verwachten dat in de eerstvolgende jaren een be langrijk groter bedrag als lening moet worden geplaatst dan de 4 milliard gulden waarvoor de mi nister door dit wetsontwerp wordt gemachtigd. Dat zal, aldus spre ker, niet meevallen, omdat de ka pitaalmarkt apathisch geworden is. Het C.H.-program gaat uit van een vergoeding op basis van de herbouwwaarde. Dat is sociaal en economisch een gebiedende eis. In het algemeen was hij van me ning dat dit stelsel van tegemoet koming behoort te worden inge last in het grote wederopbouw- plan van Nederland. Na de heer De Hartog (V.V.D.) bracht de heer Welter (K.N.P.) weer enig leven in de brouwerij. Niet zozeer door de nieuwe ge zichtspunten die hij besprak, doch veel meer door de wijze waarop hij deze langzamerhand uitgepra te zaak beschouwde. De heer Wei ter was van mening dat er ver schil van inzicht kan bestaan over de vraag of er al of niet schadeloosstelling moet worden gegeven. Maar daar gaat het hier in feite niet meer om. Geloften en toezeggingen zjjn stellig niet gehonoreerd. En dat draagt bij tot een verdere deva luatie van de regeringstoezeggin gen, die uiteindelijk moeten lei den tot wantrouwen in de rege ring. De regering, had openlijk moeten erkennen, dat integrale vergoeding plicht is, maar dat zjj tot haar leedwezen noodgedwon gen dit recht niet volledig kan honoreren. In dat geval had de regering uitvoerig moeten aantonen waar om integrale vergoeding niet mo gelijk is. Spreker stelde zich op 't stand punt dat een vergoeding naar ver vangingswaarde zeer wel moge lijk is, als men de periode van af lossing maar stelt op 70 jaar in plaats van 50 jaar zoals de rege ring doet. Een afbetaling in 50 of in 70 jaar is bijna even erg. VERZET TEGEN SOCIALISTEN. Fel verzette de heer Weiter zich tegen de socialisten. Hun redene ringen zouden nooit opgaan als we een gevulde schatkist zouden hebben. Zij hebben daarom dan ook geen enkele waarde. De so cialisten willen nu eenmaal niet anders, dan het recht op integrale schadevergoeding ontkennen. Het is practisch onmogelijk, zei hij, dit grote wetsontwerp te begrijpen. Het overtreft alles wat we tot nu toe aan onduidelijkheid hebben beleefd. De heer Droessen (K.V.P.), kwam nog eens terug op de agrarische vraagstukken en hij onderschreef het bezwaar van de heer De Ruyter (C.H.) dat de re geling voor de pachters onvol doende was. Tevens klaagde hij er over dat er geen enkele zekerheid bestaat over een vergoeding voor de herbouw van agrarische ge bouwen die meer dan 8.000 gul den bedragen. Dit hangt geheel af van de minister. Hij betreurde het, dat de boerderijenregeling niet in deze wet is opgenomen. De vergoeding van de bedrijfsuit- rusting vond hij het zwakke punt. In het gunstigste geval krijgt men een uitkering, die tweemaal zo hoog Is als de kosten van Mei '40. In het algemeen blijft de schade vergoeding ver beneden de ver vangingswaarde. DE COMMUNISTEN. De heer Hoogcarspel (Comm.) voerde de communistische be zwaren ten tonele. Allereerst vond hij dit wetsontwerp zo in gewikkeld, dat hij de minister in overweging gaf het terug te ne men en er een leesbaar stuk van te maken. Hij was natuurlijk een principiële tegenstander van in tegrale vergoeding, daar dit slechts de bedrijven die in de oorlog in het buitenland zwaar verdiend hebben ten goede zou komen. Een tweede vermogens- aanwasbelasting vond hij een uiterst geschikt middel om een deel van de kosten die met wets ontwerp zijn gemoeid te dragen. Ds Zandt (S.G.P.) liet een nieuw geluid horen over de po sitie van Walcheren, waarvoor hij een afzonderlijke regeling wenste. Hjj stelde zich nl. op het stand punt dat de geallieerden maar mee moeten betalen In de schade vergoeding. Overigens ontwikkelde hij de bekende bezwaren tegen dit wets ontwerp. Integrale vergoeding en een beroepsinstantie waren ook zijn wensen. Het gehele bedrag der tegemoetkoming vond hij te laag en hij betreurde het dat in dit ontwerp de objectieve richt lijnen ontbreken, waardoor de slachtoffers geheel aan de amb telijke willekeur zijn overgeleverd. Tot slot sprak nog mej. Tende- loo (Arb.), waarna de vergadering werd verdaagd tot heden. Het woord is nu aan minister Lief tinck. 433.000 gulden uitgetrokken voor betere hu svesing van Rijkspolitie in Z.-Vlaanderen. In de toelichting op het wets voorstel tot wijziging van de be groting van het departement van Justitie voor 1949 wordt opge merkt dat de huisvesting der Rijkspolitie in West Z.-Vlaande ren dringend verbetering behoeft. De primitieve inrichting der bu reaux en de provisorisch ingerich te arrestantencellen voldoen in geen enkel opzicht aan de daar aan te stellen eisen. Voorts is het niet verantwoord de huisvesting van 't gehuwde personeel in nood woningen te midden van bepaalde groepen der burgerbevolking en in burgergezinnen te bestendigen. Slechts door nieuwbouw kan aan deze toestanden een einde worden gemaakt. De uitvoering van het door de Rijksgebouwendienst opgestelde bouwplan, dat uiterst sober is, vergt naar raming een uitgaaf van f 433.000. TE LUTTERADE zal morgen in aanwezigheid van minister van den Brink de Synthesegasfabriek van het stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen in gebruik worden gesteld. Een foto van het complex. Zeeuwsch-Vlaanderen op zijn hoede voor hoog water De storm heeft gisteren de rei zigers met de veerboot Vlisingen- Breskens, wel wat ongerief be zorgd. Bij vloed werd het water zover opgejaagd, dat het rijdek van de boot nog plm. 60 cm. bo ven de op z'n hoogst staande pon ton kwam te liggen. De passagiers konden gebruik maken van een loopplankje, doch de auto's moesten wachten. Om 18.15 uur werd de dienst voorlo pig stilgelegd. Overigens is men in West Z. Vlaanderen gisteren en ook van nacht zeer op zijn qui vive ge weest, in verband met de hoge waterstand. Gedachtig aan het gebeurde in Maart jl. werden overal de dijken gecontroleerd. In Breskens liep het water op de Kade, al had men er nog niet di rect last van; in Biervliet dreven op de kade de kruiwagens rond. Communistische rel in de Tweede Kamer. Eergisteren had de heer Vermeer (Arb.) verlof gevraagd om de regering te mogen interpelleren over de uitzending naar Indonesië van de dienstweigeraars. Dit verlof werd hem toegestaan en reeds gisteren troonde minister Schokking achter de reeyringstafel om het vragenvuur te doorstaan. Pestepidemie op Java eiste reeds 1000 slachtoffers. Aneta bericht, dat een pest epidemie in het gebied van Wono- sari, ten Zuid-Westen van Djogja, reeds meer dan 1000 slachtoffers heeft geëist, welk aantal dage lijks toeneemt. Op 8 November zal men beginnen met vaccinatie op grote schaal. De minister van Financiën heeft voorgesteld, natuurlijke personen, met name vele middenstandsbe- drijven, te verlichten, door een trapsgewijze afschaffing van de ondernemingsbelasting. Op het gedeeltelijk in de golven weggezonken Deense schip „Ivar" dat Maandagnacht by Terschel ling op een mijn is gelopen, is thans als enige Deen op zijn schip gebleven, de kapitein Larsen. De sleepboten van de firma Doeksen, de Holland, de Oceaan, de Stortemelk en de Texel, dié elkander aflossen, hebben de „Ivar" tien mijl ten Noordoosten van Terschelling buiten de vaar geul aan de grond gezet. Het schip is echter in de loop van de nacht en gisterochtend aan zienlijk verder weggezonken. De firma Doeksen heeft goede hoop het schip, dat een gat heeft aan bakboord, uiteindelijk een ha ven te kunnen binnenslepen. Op het schip zelf kon men constate ren hoe de vijf man, die in een der sloepen het schip trachtten te verlaten, zijn omgekomen. Van de davits zijn nog slechts een paar stompjes ijzer overgebleven. Ka pitein Larsen vertelde hoe de tweede machinist en een dekjon gen onmiddellijk gedood werden door de neerstortende stangen van de davits. „Zij kregen het ijzer precies op hun hoofd", zeide hij, „de andere drie zijn zonder twijfel spoedig verdronken". Kapitein Larsen was in zijn hut toen de mijn de „Ivar" trof. Het schip maakte onmiddellijk veel water. De mijn had een gat aan bakboordzijde geslagen ter hoogte van de machinekamer. Het ach terschip begon onmiddellijk te zinken. De bemanning voeide er niets voor onder die omstandig heden aan boord te blijven. „De vijf man, die in deze eerste boot plaats namen, waren enige minuten later dood. Zonder twij fel hebben ze te overhaast gehan deld, onder de indruk als ze wa ren van de explosie. Goedhart en Gortzak kiften als straatjongens. Uit de discussie bleek dat er in de bestaande regeling eigenlijk niets veranderd was en dat er in geen geval met geweld getracht zou worden de dienstweigeraars uit te zenden. Er zal met de jon gens worden gepraat en als zij niet willen vertrekken zullen zij niet worden uitgezonden. Zij moe ten dan voor een krijgsraad te rechtstaan. Het schrijven dat de ouders krijgen is niets anders dan een dienstbevel. De minister kan slecht aan dienstplichtigen vra gen of ze bereid zijn naar Indo nesië te vertrekken. Overigens verklaarde minister Schokking 't grootste respect te hebben voor de wijze waarop in Schoonhoven wordt geselecteerd. Het vreemde was dat de heer Vermeer geen af wijkend standpunt innam. Dit bleek overduidelijk uit zijn re pliek. Men kan hoogstens zeggen dat het houden van deze inter pellatie een blunder was omdat men de communisten volkomen in de kaart speelde. Bijna iedere in terpellatie-aanvraag van de com munisten wordt door de Kamer afgewezen omdat men geen lust heeft de demagogische redenerin gen van deze afgevaardigden aan te horen. Nu vroeg de P. v. d. A. een interpellatie aan, terwijl er eigenlijk geen verschil van me ning was tussen deze fractie en de minister. ZIELIGE VERTONING. De communisten maakten daar natuurlijk gebruik van. Vier spre kers betraden het spreekgestoelte en schreeuwden dat het een lieve lust was. Gortzak werd het woord ontnomen omdat hij tot tweemaal toe instemming betuigde met on wettige handelingen. De heer Ha ken probeerde de voorzittersha mer te overstemmen, hetgeen hem niet gelukte en de heer Goedhart (Arb.) zag maar mid den in zijn speech van het woord af om de voorzitter geen kans te geven hem het woord te ontne men. Het was een zielige verto ning, die niet bepaald in overeen stemming was met de waardig heid van het parlement. Zo zielig zelfs dat afgevaardigden uit an dere fracties die met de minister over dit punt serieus van gedach ten wilden wisselen, maar na al dit rumoer van hun voornemen afzagen. Een motie Wagenaar (Comm.) en van uitzending af te zien werd met 616 stemmen verworpen. Vóór waren alleen de communisten. In de wandelgangen kiften de heren Goedhart (Arb.) en Gortzak (Comm.) met elkan der ais straatjongens. Gedurende de laatste maanden heeft Aero-Holland de kleinere toestellen „uit de vaart" genomen. Dit betrof o.m. de Koolhovens en de Cessna's, die ingezet werden voor het binnenlands verkeer en voor de kortere trajecten naar het buitenland. Door de grotere import van automobielen enerzijds en de ver beteringen in het spoorwegver keer anderzijds is de vraag naar het kleine luchtverkeer gestadig afgenomen, zodat het niet econo misch was de betrokken toestellen te handhaven. Bij de hiermede verkregen grotere rationalisatie is een klein aantal leden van het personeel afgevloeid. Tegenover het uit bedrijf nemen van de klei nere machines staat, dat van het begin af aan het feitelijk streven van Aero-Holland meer gericht was op het grotere verkeer en in derdaad is dan ook de luchtvloot, die door de maatschappij voor dit doel gebruikt werd, gestadig uit gebreid. Begon men in April van het vorige jaar met één Dakota, enkele maanden geleden werd reeds de vierde machine van dit type in bedrijf gesteld. Met belangstelling wordt thans gewacht op een beslissingsadvies of aan Aero-Holland een vergun ning zal worden verleend om ook machines van een groter type dan de Dakota te exploiteren en haar arbeidsterrein, dat nu nog be perkt is tot Europa, Afrika en Azië over de gehele wereld uit te strekken. Prinses Wilhelmina onthult monument voor gevallen marechaussee en mannen der politietroepen. Op het voorplein van de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn, het depót van het wapen der Koninklijke Marechaussee, heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina mede namens H. M. Koningin Juliana een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan de mannen van dit wapen en van het voormalig corps politietroepen, die tijdens oorlog en verzet hun leven hebben gegeven. Het was een sobere maar indrukwekkende plechtigheid. den, legde de Prinses vervolgen* twee kransen. Na van de voornaamste geno digden afscheid te hebben geno men, onderhield de Prinses zich nog enige tijd met familieleden der slachtoffers en drukte ten slotte een 20-tal marechaussees, die in de oorlogsjaren met de zorg voor de veiligheid van de Konin gin te Londen waren beiast, ieder afzonderlijk de hand. ZEEUWEN KEREN TERUG UIT INDONESIë. Met de troepentransportschepen „Waterman" en „Empire Brent" welke resp. op 13 en 14 October uit Tandjong Priok zijn vertrok ken en vermoedelijk op 5 en 7 November in Rotterdam en Am sterdam zullen arriveren komen de volgende 16 Zeeuwen mee. „WATERMAN" Arnemuiden: Sergt. P. J. Schults Bruinisse: Korp. C. P. v. d. Berg. Kamperland: Sold. I G. A. Ver sluis. Middelburg: Sold. I D. van Du ren. ScherpenisseSold. M. Bijnagte. St Annaland: Sergt. B. J. den Engelsman. St Maartensdijk: Sold. B. Franke Vlissingen: Sold. J. Bostelaar en Sold. B. P. C. Pleyte. Zierikzee: Sold. I J. M. de Vlie ger. „EMPIRE BRENT" Arnemuiden: Sold. B. v. Belzen. en Sold. C. Meerman. Heinkenszand: Mar. II z.m. M. B. IJzerman. Middelburg: Mar. Verpl. P. J. v. d. Driest. Vlissingen: Sold. I W. Schout. IJzendijke: le luit. S. Boer. Nadere inlichtingen ook voor niet-Zeeuwen verstrekt de re dactie te Goes. Telefoon 2438 (K 1100). EEN IDEAAL WERD BEREIKT. Jaarverslag spreekt van stijgend aantal opnamen en langere verpleging. „Met dit twintigste jaarverslag, wordt een periode afgesloten, die in alle opzichten een zeer belang rijke is geweest door de voortdu rende) groei en opgang van deze vereniging, terwijl in dat jaar te vens het fundament werd gelegd voor do verwezenlijking van een lang gekoesterde wens, nl. één vereniging voor Ziekenhuisverple ging op geheel Walcheren". Al dus begint het jaarverslag over 1948 van de Vereniging „Zieken huisverpleging op Walcheren". Na een kort overzicht van de lotgevallen van de vereniging in de jaren 1940 tot 1947 vervolgt 't jaarverslag met de mededeling, dat door de Vereniging voor Zie kenhuisverpleging in 1948 het juiste standpunt werd ingenomen, dat daar waar het getij verloopt de bakens verzet dienen te wor den. Dit komt o.m. tot uiting in de op het laatst van 1948 gesloten overeenkomst met de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging te Vlissingen. VERLIES EN WINST. Deze belangrijke wijziging heeft tot gevolg gehad, dat de Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging te Vlissingen een afdeling is gewor den van de Walcherse Ziekenhuis verpleging. Dit heeft het ideaal, dat reeds 20 jaar lang is gekoes terd in vervulling doen gaan: één vereniging voor Ziekenhuisverple ging voor geheel Walcheren. Deze overeenkomst betekende echter een ledenverlies van 4000 wegens overschrijving naar het Vlissing- se Ziekenfonds, waartegenover 'n winst stond van 1380 verzekerden uit Vlissingen, die moesten wor den overgeschreven. Verder was hiervan de teruggang in de A.A.- verzekering het gevolg, doch daartegenover stond weer, dat de vereniging thans haar activiteit over geheel Walcheren kan ont plooien. DE PREMIES. Na te hebben gewezen op de samenwerking met de Stichting Sanatoriumverzekering in Neder land en de wisseling van voorzit ter door het aftreden van jhr mr A. F. C. de Casembroot, die werd opgevolgd door de heer J. L. Dregmans, burgemeester van Koudekerke en Biggekerke, ver volgt de heer Onderdijk zijn jaar verslag met een belangwekkende beschouwing over de premies. Op 1 Juli 1948 werd de premie voor de A-verzekering op 10 cent ge bracht, nadat grote tekorten wa ren ontstaan, die door de vroeger gekweekte reserves konden wor den opgevangen. Deze reserves raken nu zo langzamerhand uit geput en het zal noodzakelijk zijn de financiële toestand van de A- verzekering ernstig onder het oog te zien, temeer nog, daar de ver- pleegprijzen sterk gestegen zijn. Ook de opnamen en de verpleeg- duur geven redenen tot bezorgd heid, daar deze nog steeds stijgen. Het gevolg was dat de uitkerin gen op 1 April 1949 niet verder dan f 5 per dag konden worden verhoogd. Nauwkeurige bereke ningen over het eerste halfjaar van 1949 zullen uitwijzen, aldus de secretaris-penningmeester, welke premie zal moeten worden geheven om vanaf 1 Januari 1950 de nu geldende 3e klasse ver- pleegprijs van f 6 per dag te ver goeden en tevens de exploitatie sluitend te maken. ENKELE CIJFERS. Aan het cijfermateriaal dat het jaarverslag bevat ontlenen we 't volgende. Het aantal verzekerden bedroeg op 1 Januari 1948 26.394 tegen in 1947 26.683. Het aantal opnamen steeg in 1948 tot 1246. Het aantal verpleegdagen beliep 20.731 tegen 19.094 in het jaar daarvoor. Het aantal verpleegda gen was verdeeld over de vrijwil lig en verplicht verzekerden resp. 12.335 en 8396. Aan verpleegkos- ten werd in 1948 f 39.057,60 be taald. Voor klinische kostenverze- keringen f 15.725, zodat met alle andere betalingen in totaal f 45.973,52 uitgegeven moest wor den. De exploitatierekening over '48 geeft een nadelig saldo aan van f 18.149,39 voor de A-verzekering, een voordelig saldo van f 7.741,89 voor de AA-verzekering en een batig slot van f 10,50 voor de B-C-verzekering. Het monument, ontworpen en vervaardigd door de beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft in samen werking met de reserve-kapitein ir. Voorendt uit Nijmegen, stelt voor twee mannenfiguren, waar van de één, gevallen, een bran dende toorts overgeeft aan de an der, die knielt. Nadat Prinses Wilhelmina de troepen had geïnspecteerd, nam de commandant van het wapen, generaal-majoor ir. M. Tans het woord. Hij herinnerde aan de uiterste plichtsbetrachting in de zware oorlogsjaren, zowel door de mannen van het corps politietroe pen als die van de Kon. Mare chaussee. Ongeveer 80 hunner lieten daarbij in of buiten het vaderland het leven. Bijzonderheden omtrent hun daden zijn verzameld in een boekwerk, dat de jonge mare chaussee tijdens hun opleiding ais voorbeeld zal dienen. Na deze toespraak trad H. K. H. Prinses Wilhelmina naar vo ren en onthulde het monument. Terwijl het Wilhelmus weerklonk, de vlag halfstok daalde en de troepen het geweer presenteer- V.U.-AVOND TE MIDDELBURG De gisteravond te Middelburg gehouden lezing uitgaande van de Vrije Universiteit, werd voor af gegaan door een openingswoord van ds J. v. d. Berg uit Souburg, voorzitter van de Ring Walcheren der V. U.'Dr Hooykaas, wiens le zing kan men vinden op pagina 2 van dit nummer, sloot de samen komst. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Zoute Spui, C. v. d. Jagt te Voorschoten. De storm is het onderwerp van de dag. En dat is begrijpelijk, want gisteren noteerde men een gemiddelde windsnelheid van ruim 90 km per uur. Vanzelf sprekend zijn er door de storm ongelukken gebeurd: van een bij Ameland in noodverkerende tjalk zijn de 3 opvarenden door de red dingboot naar de wal gebracht. -■ De Amsterdamse brandweer moest 50 maal uitrukken, niet voor branden doch voor losse schoorstenen, goten, afvoerpijpen, dakpannen en wat al niet meer. Het bleek, dat de brandweerlieden uit Mokum ook handige timmer lieden, metselaars en loodgieters zijn. Een Utrechtse jongeman kreeg in Den Haag een 5 kg we gend ornament van een huis op z'n hoofd. Hij overleed aan de verwondingen. Diep in zijn kraag gedoken merkte de 56-ja- rige ladingmeester van de Spoor wegen te Amsterdam op het spoor lopende, de aanrijdende locomotief niet op. Hij liep er pardoes tegen op en werd zwaar gewond. In Drunen zijn een boerderij en een winkelpand verbrand; in Vlijmen gingen 2 boerderijen door vuur verloren. -» En hier het laatste bericht over de storm. Het komt uit Wieringerwerf, waar het dak van een semi-permanente Ulo school door de lucht vloog en op de speelplaats terecht kwam, waarbij een jongen gewond werd. Vier personen werden gewond toen te Brussel een electrische trein tegen een stootblok reed. Een verpleegster uit Laren sprong in Amsterdam van de tram voor deze stilstond; ze overleed aan de verwondingen. Te Zaandam werden drie meisjes aangereden door een vrachtauto; één is ge storven. Verwacht mag worden dat Bidault het nieuwe Franse kabinet zal samenstellen uit so cialisten, radicalen, katholieken en enkele gematigden. Wie Rus sisch verstaat en gisteravond naar radio Moskou heeft geluisterd, heeft de cronique scandaleuze van Tito vernomen. Er werden heel lelijke woorden bij gezegd zoals: bandiet, schurk, hebzuchtige aap, kakelende papegaai, beul insolen- te dwerg. Enfin 't was goed Rus sisch. Cursus met een sportdag besloten. De leerlingen van de C.O.A.K. c'ie vanaf Mei te Middelburg in opleiding zijn, hebben deze week 't examen voor sergeant-majoor administrateur beëindigd. In afwachting van de uitslag en hun bevordering tot sergeant hebben zij gisteren, in plaats van in de schoolbanken te zitten, een grootscheepse sportdag gehouden. Hoewel men cynisch kan aan voeren dat het weer een verblijf binnen vier muren acceptabeler maakte dan een gehele dag op het sportveld, zijn de diverse wed strijden toch met veel enthousias me gespeeld. Inderdaad greep de storm als ongewenste medespeler, ver scheidene malen de bal, om deze op een andere plaats te doen be landen dan de bedoeling was, maar niettemin zien de leerlingen der kaderschool terug op een ge slaagde dag. De tweede compagnie sloeg bij de Volleybalwedstrijd en de hand balwedstrijd een goed figuur. De eerste won zij in de eerste set met 155 en in de tweede set met 164, terwijl zij bij het hand bal met 21 over de eerste com pagnie zegevierde. Ook de later op de dag ge speelde voetbalmatch viel in het voordeel van de tweede compag nie uit. Nadat de wedstrijd twee maal tien minuten verlengd was, werd het beslissende doelpunt ge maakt. Voordien was de stand 2—2. Voorts speelde het vaste perso neel der C.O.A.K. tegen de leer lingen 'n handbaiwedstrijd, maar behalve studeren bleken de cur sisten ook in de sport een woordje mee te spreken, want een 72 overwinning was hun deel. Bij de athletiek bleek „de staf" echter sterker te zijn dan de leer lingen. De 100 meter werd gewon nen door sold. J. H. A. van Aven- donk van het stafbureau, en wel in 12,1 seconde. Ook de winnaar van de 2500 meter veldloop was geen leerling, doch sold, le klas C. Blok (bureau tweede compag nie), die er slechts 8 minuten en 12 seconden over deed. Bodewagen door storm omvergewaaid. Berijder ernstig gewond. Op de Oost-Souburgse weg werd gistermiddag om half drie de bodewagen van de bode uit Middelburg plotseling door een heftige windstoot gegrepen en omvergegooid. De bode kwam hierbij zeer on gelukkig te vallen. Hij gleed nl. van de bok en raakte beklemd tussen de iemoen, het paard en de wagen. Toegesnelde omwonen den wisten hem uit deze netelige positie te bevrijden. Hij bleek een schedelbasisfractuur te hebben opgelopen en is in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Op het strand te Breskens spoelde gisteren en vannacht een grote partij hout, fusten en kisten aan, naar men mag aannemen af komstig van 't Zweedse „Astrid" dat Dinsdag ter hoogte van Zee- brugge aan de grond liep en gis termiddag is gezonken. DE BILT ZEGT: Langzaam afnemendo wind Aanvankelijk vooral langs de kust nog harde tot stormachtige wind uit richtingen tussen West tot Noord-West, later langzaam afnemend. Wisselend bewolkt met buien. Beiangrijk kouder dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1