Grenscorrecties worden wettelijk geregeld IDTisirOOP Sylvia van der Moer op Schiphol. De „Stad Breda" zal 30 Oct. a.s. de Scheldewerf verlaten. „De Indië-politiek en de toekomst.' „Gecorrigeerde" Nederlanders leren op school Nederlands en zullen ook in dienst moeten. EDNA EARL Recherche maakte op haar niet meer indruk dan de Finse gouddelvers. Een bewogen geschiedenis ligt al aGhter de rug. PLOUVIER heeft DE warme W1HTERPANT0FFELS Walcherse gedupeerde land bouwers wenden zich tot de Kamerleden. Financiële steun voor het slachten van T.B.C. koeien. Woensdag 2 i October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Aan de memorie van toelichting: op het ontwerp van wet ter vervanging van het grenscorrectiebesluit 1949 (grenscorrec- iiewet 1950) is het volgende ontleend: Geconstateerd kan worden dat, dank zij de goede voorberei ding en het voortreffelijke werk door de Nederlandse ambte ren bij de uitvoering verricht, de voorlopige gebiedsovergang tich zonder bijzondere moeilijkheden heeft voltrokken. De toe stand in het bij het rijk gevoegde gebied is thans in het alge meen bevredigend te noemen. De voornaamste verbeteringen werden verkregen door de cor recties bij Zevenaar en Sittard. VERBETERINGEN. Limburgse namen als Susteren, Door het voegen van. het ge bied van Elten bij het grond gebied van het ryk is een betere rechtstreekse verbinding te land Verkregen tussen de Gelderse Achterhoek en het gebied van Lobith en Spijk. De grens, wel ke hier tot een negende van haar oorspronkelijke lengte is verkort, is thans twee kilometer lang. Het vorenstaande geldt even eens, zij het in mindere mate, Voor de correctie bij Sittard, Waar het grensterrein veel aan overzichtelijkheid heeft gewon nen. De verwijding van de nauwe hals bij Sittard maakt een rechtstreekse verbinding moge lijk tussen het Zuid-Limburgse Wijngebied en het noordelijk deel der provincie. Belangrijke verbeteringen van douanetechnische aard zijn ver kregen door de correcties onder Dinxperlo, Kerkrade, BeekUb- bergen en Rimburg. Andere correcties zijn beperkt gebleven tot de verlegging van de door een weg of rivier lo pende grens naar de oostelijke berm, onderscheidenlijk oever, tot het bij Nederland voegen van ien weg over de gehele breedte bf tot het recht trekken van de grens over geringe afstanden, yok hierdoor is op verscheidene plaatsen het douanetoezicht ver gemakkelijkt. Uit Waterstaatsoogpunt zijn mede verschillende andere cor- fecties van belang. Verder is op verschillende plaatsen, waar riviertjes de grens vormden of gedeeltelijk door Nederlands en door Duits gebied stroomden, door de cor recties de gelegenheid geopend Jot verbetering van de water staatkundige toestand op Neder lands gebied. In het algemeen kon de Ne derlandse wetgeving in het toe te voegen gebied aanstonds van toepassing zijn. Waar zulks thans nog niet mogelijk is, is dit in het wetsontwerp aan gageven. De tot dusver gebruikte bena ming „Tüddern" wordt vervan gen door „Tuddaren", een naarm, die gemakkelijk aansluit bij (Ingez. mededeling, advert.) Bodenk. dat uit een onvol- 1 doend verzorgde hinder- hoest een zwakke borst en asthmatlsche aanleg kunnen overbleven. Neem geen rlsl- eo, beetrjjd binderhocst on middellijk met de heerlik ver- zachtende. siymoplosaende: Christelijke Vredesbeweging in Nederland. In de voorbije zomermaanden heeft de „Internationale Christe lijk# Vredesbeweging" te Baarn een tweetal congressen gehou den, die uitnemend geslaagd Éijn. Het ligt thans in de be doeling om in Nederland ook een afdeling van deze organisa tie op te richten. Daartoe hoopt men Zaterdag 39 October om half drie in Kras- napolsky te Amsterdam een vergadering te houden waar prof. dr Geziena, H. J. van der Molen en dr H. Turkstra een Uiteenzetting zullen geven over doel en streven van de Chris telijke vredesbeweging. Ér is een honderdvijftigtal personen uitgenodigd voor deze bijeenkomst, doch ieder, die in stemt met de positief christelijke grondslag van de beweging en die geen uitnodiging heeft ont vangen, is welkom op deze ver gadering. Het adres van de voorlopige secretaris luidt: dr H. Turkstra, Sophialaan 13, Hilversum. Roosteren e.d., en. voor de be volking nagenoeg gelijk blijft. ONDERWIJS IN HET NEDERLANDS. De omschakeling van het Duitse onderwijs in Nederlands onderwijs vraagt in het bijzon der de aandacht. Om het onder wijs zo spoedig mogelijk een Nederlands karakter te doen verkrijgen, is het speciaal nodig, dat Nederlands als voertaal by het onderwijs wordt gebruikt en dit onderwijs dus door Neder landse leerkrachten wordt gege ven. Ten einde althans gedeelte lijke afvloeiing van de Duitse leerkrachten te bevorderen, dient het voorstel inzake de op heffing van de bestaande onder wijsinrichtingen, omdat zodoen de de gemeentelijke instantie (landdrost) naast de mogelijk heid van een concentratie van scholen bij de te nemen maatrege len zal kunnen nagaan, in hoe verre het Duitse personeel door Nederlandse leerkrachten zal kunnen worden vervangen. Aan Duitse onderwijzers, dia niet worden herbenoemd, zal wacht geld kunnen worden toegekend. DIENSTPLICHT. Er bestaat geen enkele aan leiding de dienstplichtwet ten aanzien van de dienstplichtigen, niet-Nederlanders, buiten toe passing te laten. De nieuwe re dactie van het artikel zal be werken, dat de dienstplichtwet Circuspubliek aan groot gevaar ontsnapt. Het publiek, dat Zaterdag avond de grote circustent van Jos Mullens in Laren bevolkte, heeft niet vermoed, aan welk groot gevaar het heeft bloot gestaan. Terwijl de clowns bin nen hun grappen en grollen verkochten, stond buiten het voltallige circuspersoneel met de directeur in de stromende regen aan de touwen om het gevaarte staande te houden. Toen de tent echter ontruimd was, kon men de storm niet langer meester blijven. Een krachtige windstoot scheurde de enorme chapiteau van boven naar beneden open. Het circus, dat nog eenmaal in Bussum zou optreden, ziet nu plotseling zyn tournee beëindigd. De Ned. vliegtuigindustrie. In verband met het bericht over beperking van de Neder landse vliegtuigindustrie deelt het ministerie van economische zaken mede, dat tot nu toe al leen de uitbouw van het Neder lands luchtvaart-laboratorium is opgeschort. Een beperking van de Neder landse vliegtuigindustrie wordt op 't ogenblik niet voorbereid. Wat Fokker betreft, acht de re gering het in de eerste plaats van uitermate groot belang, dat deze fabriek de grote regerings order voor de levering van Gloster-Meteor-vliegtuigen zo goed mogelijk uitvoert. Hier naast wordt nagegaan, In hoe ver het mogelijk is, binnen onze financiële draagkracht de Ne derlandse vliegtuigindustrie ver der uit te bouwen. Nu reeds lammeren. De landbouwer J. G. Faaij te Lopik werd verrast door een van zijn schapen, die twee lam meren wierp. In het voorjaar werden haar reeds drie lamme ren geboren. Het dierenrijk wil voor de hier weer op deze personen van toe- en daar tweemaal bloeiende passing is. vruchtbomen niet onderdoen. (Ingez. mededeling, advert.) Uit het nacinpostvllegtulg, dat gisternacht om klokslag drie uur op Schiphol landde, stapte opgewekt een helblond meisje, met lok ken tot op de schouders, een windjack, een Finse soldatenbroek en een paar korte Finse laarzen. Sylvia van der Moer, het Nederlandse meisje, wier naam sinds dagen over alle communicatiemiddelen van Finland naar Scandinavië en ons landje is geseind, stond op Schip hors platform en liet de blltzlampen der fotografen blijmoedig haar fris gezicht verlichten.. Maar behalve deze onschuldige gereed staande luxe recherche- fotogravenbelangstelling had nog auto en verdween in snelle vaart een andere instantie interesse in de richting van de hoofdstad. T \Tï AiltlTrt HTrevil-ilnAn 4O voor Sylvia en was dan ook prompt op Schiphol vertegen woordigd: de Rijksrecherche. Maar Sylvia, die de goudzoe kers van Ivalo in Noord-Finland om haar vingers wond, in wier figuur Finse sneldichters inspira tie vonden en die talloze huwe lijksaanzoeken kreeg van Finse bewonderaars, toonde niet de minste schroom voor de vreed zaam uitziende Nederlandse poli tiemensen, die haar hoffelijk ont vingen en naar een apart kamer tje op Schiphol leidden. Tijdens het „verhoor" week de glimlach, die Finlands gouddel vers er toe bracht haar hotelreke ningen te betalen, geen ogenblik van haar mond en met even ve rende pas als zij uit het vliegtuig stapte, stapte zij later naar de douane om haar enige stuk baga ge, een groene soldatentas, te la ten inspecteren. Nieuwe avonturen tegemoet? Straf voor werkgevers, die gerepatrieerde militairen niet meer in dienst namen. Voor de Zwolse economische politierechter, mr van der Hoop, stonden Maandag twee werkge vers uit Kampen terecht, die ge weigerd hadden enige gerepa trieerde militairen, vroeger werknemers, in dienst terug te nemen. Volgens het buitenge woon besluit arbeidsverhoudin gen zijn werkgevers hiertoe ver plicht. De officier van justitie, mr J. Stigter, eiste voor elk ge val f 500 boete, subsidiair een maand hechtenis. Mr Stigter merkte in zijn requisitoir op: „Straks komen duizenden en duizenden jonge mannen uit de tropen terug, en waar moet men met hen heen, wanneer het Toen de douane zich ervan had B.B.A, niet nageleefd wordt? overtuigd, dat Sylvia geen gram De politierechter besliste: f 100 Fins goud in haar tas had gestopt, verliet zy met dezelfde gulle lach aan de zijde van een Rijksrecher cheman de aankomsthal van Schiphol, stapte met hem in een boete per geval, subsidiair 10 dagen, wat voor ene werknemer f 200 en voor de andere f100 boete betekent. De R.T.C. is thans in haar eindstadium gekomen en er bestaat goede hoop, dat voor het einde van de maand volledige overeenstemming zal zijn bereikt. Opname in één der laatste zit tingen van de Centrale Commissie van de R.T.C. Van links naar rechts: Moh. Hatta, dr M. J. Prinsen, Hamid II, sultan van Pontianak, mr F. E. J. v. d. Valk, secretaris van de Nederlandse delegatie, mr J. H. van Maarseveen, minister van Overzeese Gebiedsdelen, dr J. H. van Royen, lid van de Nederlandse delegatie. Elf jaar werd aan een schip gebouwd. Nog enkele weken en dan zal het s.s. „Stad Breda" van de Halcyon Ljjn de werf der Kon. Mjj „De Schelde" te Vlissingen ver laten. Daarmede zal dan een ein de gekomen zijn aan een bouwtyd, die, vanaf de opdracht, elf jaar heeft geduurd. Het s.s. „Schönfels" zo zou het schip eerst heten, was één van twee zusterschepen, die in 1938 door de Hansalinie te Bremen werden besteld bij de Deutsche Schiffs- und Maschinenbau A.G. „Weser". De schepen waren be stemd voor de Oost-Aziëvaart. Het onderwerp vertoonde ver schillende bijzonderheden. Bij het uitbreken van de oorlog werd de bouw gestagneerd. Na de bezetting van Nederland werd de uitvoering op hoog bevel overge daan aan C. v. d. Giessens Scheepswerf te Krimpen aan de IJssel. De bouw vlotte echter niet erg, want in de zomer van 1944 stond het schip nog op de helling. In October 1944 ging het schip te water. Toen ging het naar de oorspronkelijke bouwwerf, de A.G. „Weser" in Bremen. Slechts licht beschadigd door enkele kleine springladingen werd het na de capitulatie teruggevonden. Het schip, dat in ondiep water was ge zonken, werd gelicht. Toen eiste de Nederlandse regering het schip op als oorlogsbuit en kreeg het ook toegewezen, aldus het perso neelsblad van „De Schelde". TERUG NAAR NEDERLAND. Daarna begon de terugreis naar ons land, eerst naar Vlaardingen en later naar de Waalhaven. Daar sloeg het schip tijdens een storm op drift, zonder echter grote scha de op te lopen. In deze tijd werd de Halcyon Lijn eigenaresse van het schip. De onderdelen van de machine installatie waren wijd en zijd over ons land verspreid. De schoor steen lag nog in Amsterdam, een deel van het gietwerk in Tegelen. Inmiddels was reeds contact opgenomen met de Mij. „De Schelde", die de afbouw en de uit rusting op zich nam. Schip en machine-onderdelen arriveerden in November 1948 in Vlissingen. Gezien de ongunstige bunker- kolenpositie werd in het begin van dit jaar de beslissing genomen het schip als oliestoker in te richten. (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 164) _o— „Je hebt inderdaad reden tot dankbaarheid en grote vreugde, als je je indenkt, al het goede, waartoe je bestemd bent te vol einden; en ik ken de verrukking „Wanneer in boek na boek De liefde wordt geloofd en hoog [geroemd, Maar in ons leven zelf de liefde [ontbreekt „Veronderstel eens, dat de laatste voelde, dat by gemeen schappelijke gang beiden wel eens struikelen konden?" „Dat zou niet gebeuren. O, Is dat niet wreed, niet schrijnend Edna! jy zou beider leven tot [voor het hart?" I nobeler hoogte verheffen! Jullie I beider leven zou er by winnen. „Edna, ben je volkomen te-. Mijn kind, laat ik je iets vertel- vreden met je lot?" len, dat ik je moet Een schaduw gleed langzaam; Zij wees afwerend met haar over het marmeren gelaat, en hand, met die oude kinderlijke hoewel die niet bleef rusten op1 beweging, die hij zich gaarne een van de trekken, nam tochherinnerde, en schudde het een geheel andere uitdrukking j hoofd, van zielen te hebben gered, er op plaats. „Neen, meneer; neen, meneer, want door Gods genade geloof „Ik kan niet zeggen, dat ik Wil mij niets vertellen van din- ik ook enkele gered te hebben1 volmaakt tevreden ben, en toch gen, die het verdriet opnieuw van de rand van den afgrond, zou ik niet willen ruilen metopwekken, nu ik zo ernstig poog Maar, Edna, kunnen de triomfen welke vrouw ter wereld ook." het te onderdrukken." „Mijn lieve, kleine Edna, als ik naar jou zie en aan je 'toe komst denk, dan maak ik mij bezorgd." Zij keerde zich naar hem en van je geest, de toejuiching derj „Heb je nooit berouw gehad wereld, de goedkeuring van je van een stap, die je gedaan hebt, geweten, zelfs de verzekering eens op een avond, daar in mijn dat je met veel winst voor de kerk?" zaak van Christus arbeidt „Neen, meneer, daar heb ik kunnen al deze dingen aan je geen spijt van. Ik dank er God nam" zijn hand in de hare, ter- vrouwelijk hart voldoening ge-vele malen voor, dat ik in staat wijl een onbeschrijfelijke vrede ven je liefhebbend tederwas mijn geweten te gehoorza- op haar gelaat neerdaalde, en hart? Mijn kind, er is een som-men, en die stap te doen." I met zachte bevende stem zeide ber waas over je ogen, dat een-[ „Veronderstel eens, dat bij zij; zaamheid vertolkt en een moedehet beklimmen van het steile „Over de grauwe, stromende zijn des levens. Ik heb je gelaat pad van de plicht de een de golven van het leven, zie ik nauwkeurig bestudeerd, terwijl'aanmoediging en opwekking van reeds de reinwitte kust van c.e t in rust was; ik las er in, zon- j een ander zou nodig hebben omeeuwigheid langs de boorden der op een dwaalspoor te gera- het hoogtepunt te bereiken, en van de waterlinie komen, om ken, en zo dikwijls als ik je boe-dat er slechts één menselijk we- 1 mij te ontmoeten. Reeds zie ik ken hoorde roemen, zo kwam f zen op de wereld zou zijn, die de zwarte stuurmansboot in het mij de herinnering aan deze re- daartoe voor hem in staat zou' gezicht komen; ik hoor het sein, gelen voor de geest, geschrevenj zijn? Zou de laatste dan zonder; en de dood zal spoedig het roer door één van de edelste van jeschuld weg kunnen gaan cn de nemen en mijn kleine bark vei- sexe: hulp hardnekkig weigeren?" lig in de eeuwige haven der ruste voeren, in Gods eeuwige heerlijkheid." Zij ging naar de piano en zong een avondlied. Terwijl de predikant zat te luisteren, lispelde hy in zich zelf: „Hoog schittert 't geloof van de [eenzame ziel, Vol liefde in lijden en smarte, Hoe luisterrijk blinkt hier de [hemelse hoop, Waar 't aards geluk doofde in [het harte." Op dit ogenblik werd er aan de voordeur gescheld, en spoe dig bracht een bediende een te legram voor meneer Hammond binnen. Het was van Gordon Leigh, die hem zijn aankomst in New- York meldde, en tevens, dat hij met Gertrude in de loop van de week eens naar de pastorie hoopte te komen. Edna ging naar de keuken om te zien, of het eten voor de zieke gereed was; en toen zij te rugkwam en een diensttafeltje naar zijn stoel zette, vertelde zij hem, dat het noodzakelijk was, dat zij onmiddellijk na aankotnst van Gordon en Gertrude weer terug zou gaan naar New York, omdat hier dan haar hulp niet meer zo nodig zou zijn en haar leerlingen haar daar wachtten. (Wordt vervolgd.) DE BOUW VOLTOOID. En zo zal dit stoere vrachtschip dan nu op 30 October a.s. weer in gebruik komen. Iedereen, die er mee te maken heeft gehad, zal zeggen dat het een degelijk, ste vig schip is. Voor het vervoer van kolen en erts ls dit ook noodza kelijk, want hierbij heeft een schip veel te lijden. Bij wagon ladingen gelijk gaat de lading er in. En de 20-tons grijpers, waar mee de kraandrijvers door een scheepsruim zwaaien, doen aan de scheepsconstructie ook niet altijd goed. TECHNISCHE BIJZONDER HEDEN. Tot slot nog enige cijfers en bij- te op spanten 19 m.; Holte tot brugdek 15.05 m.; Diepgang 8.09 m.; Deadweight 10.800 ton bij een Waterverplaatsing van 16.600 ton. De verblijven zijn ruim, en de inrichting voldoet aan de eisen, die daaraan tegenwoordig op grondgrond van internationale overeenkomsten kunnen worden gesteld. De vier reddingsboten zijn van staal, terwijl één ervan voorzien is van een dieselmotor, voorzien van een dieselmotor. Behalve de gebruikelijke nau tische uitrusting is in de stuur hut een Sperry-Minor-gyrokom- pas geplaatst. Dit nieuwe type, dat tot dusver door de werf nog niet werd gemonteerd, bestaat slechts uit één kolom, die de ge hele apparatuur bevat. Een apar te kompaskamer is dus niet meer nodig. Het kompas heeft twee ro zen, één voor de stuurman van de wacht, en één op vergrote schaal voor de roerganger. Vooral wanneer er ertslading ge- zonderheden: Het s.s. „Stad varen wordt zal dit gyrokompas Breda" is een schip met een lange van groot nut blijken te zijn, aan- brug, bak en campagne. i gezien de invloed van de lading op De hoofdafmetingen zijn: Leng- magnetische kompassen nogal te tussen loodlijnen 148 m. Breed-storend kan zijn. De heer Boelhouwer sprak te Terneuzen. Over het onderwerp „De In dië-politiek en de toekomst" sprak voor een talrijk publiek te Terneuzen, de heer B. Boel houwer uit Den Haag. Na een inleidend woord van de heer Dieleman, oud-Indisch militair, hield de heer Boelhou wer zijn boeiend betoog. Spr. wees er op, dat vele mensen dagelijks met ongerust heid uit de bladen kennis nemen van de gang van zaken in In donesië. Het vertrouwen is weg. De groep, die thans In ons land de leiding heeft, munt uit door karakterloosheid en onstandvas tigheid, met het gevolg, dat de Nederlandse politiek zich in een stadium van verwording bevindt. Onze troepen in Indië, pas be vrijd uit de gevangenkampen van de Jappen, zouden de geter roriseerde Indonesiërs bevrijden, O.V.W.'ers meldden zich in gro te getale; de bloem der natie was paraat. Doch de rode En gelse regering zorgde, dat onze jongens van boord werden gezet in de rimboe, totdat de republiek „de facto" was erkend. Spr. had destijds een onderhoud met prof. Schermerhorn en schrok van deze hooggeleerde: Dat was geen vechter, maar een De Geer, een man, die keek, wie de sterkste partij was. Deze man alleen, aldus spr., is de oorzaak van de catastrophe van terreur en moord, die we nog steeds zien toenemen. Deze man was door Koningin Wilhplmina aan het hoofd der regering gezet, in de hoop, dat hij zich als Neder lander zou gedragen. Hy han delde evenwel als een Seyss In- quart, aldus spr. Ook noemde spr. in dit op zicht prof. Romme, op wie hij zeer scherpe critiek uitoefen de. Deze man, die alle reden had op de achtergrond te blij ven, heeft na de oorlog zijn stempel gedrukt op de K.V.P. Hij wilde de P. v. d. A. op sleeptouw nemen, zelfs ten koste van: „Indië los van Neder land", doch net omgekeerde volgde: de P. v. d. A. nam Romme op sleeptouw. Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de toe stand in Indië en de toenemen de invloed van de communis ten, betoogde spr., dat de posi tie onzer troepen, militair ge zien, onhoudbaar is. Hun macht is zeer gedecentraliseerd en hun ravitaillering moet geschieden onder vuurbereik der benden. „Dat zal ons straks duizenden van onze zoons en mannen kun nen kosten. Misschien denkt men: dan maar geen jongens meer naar Indië zenden. Maar dan laat men toe, dat onze troepen er worden afgeslacht, onze rijks genoten geterroriseerd en de economische toestanden ver schrikkelijk zijn. Schermerhorn tot Drees heb ben -uitgemunt In draaien en konkelen. Sprekend over de toekomst zei spr.: Er is nog één weg: wanneer het volk opstaat en zegt: nu is het genoeg; wij zijn van de ene catastrophe in de andere en zodoende aan de rand van de afgrond gekomen. Gelukkig valt bij de C.H.U. en de V.V.D. reeds een kente ring te bespeuren. Spr. eindigde met allen op te wekken zich in te zetten voor de vrijheid van het recht. Na de pauze werden verschil lende vragen beantwoord. Sowjetklacht tegen Denemarken. Tass heeft een telegram uit Kopenhagen gepubliceerd, waar in beweerd wordt, dat de Deense autoriteiten en vertegenwoordi gers van de internationale or ganisatie voor vluchtelingen, burgers van de Sowjet-Unie en de „nieuwe democratiën", die als vluchtelingen in Denemar ken vertoefden, onder dwang naar Australië hebben gezon den. VERWORDING. Wy leven in een verworden wereld. Of, als men dit te sterk vindt uitgedrukt, er zijn allerlei ver schijnselen, die op verwording wijzen. Een paar voorbeelden. In Amerika is een man, die de „kunst" verstaat, op meer dan 50 manieren te lachen en die anderen kan laten lachen. Welnu, die man trekt door zijn gelach avond aan avond volle zalen. En lachen maar. De lach salvo's zijn niet van de lucht. En een vooraanstaand geïllus treerd tijdschrift in ons land, vindt dit dwaze gedoe zó belang rijk, dat er een groot deel uau een pagina aan gewijd wordt. Op verwording wijst eveneens het geval van Gerrit de Stotte raar. Een berucht inbreker, mis dadiger in 't kwadraat, die tel- kens weer uit de gevangenis weet uit te breken. Dat daarvan in de kranten melding wordt gemaakt, is nor maal. Maar niet normaal is, dat deze man, die in de boevenwereld als een gemeen type wordt be schouwd, omdat hij zijn slacht offers bij voorrkeur zoekt onder hulpbehoevende mensen, dit weinig te verliezen hebben, door sommige kranten als een soort held wordt aangeduid. Brede, liefst geïllustreerde, artikelen over 's mans prestaties. Tekenen van verwording. De Stichting van door water snood getroffen grondgebruikers op Walcheren heeft zich met be trekking tot het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden, dat momenteel door de Tweede Ka mer in behandeling is genomen, nogmaals tot de leden van de bei de Kamers der Staten Generaal gewend. Het Stichtingsbestuur zegt, dat het een gevoel van teleurstelling niet kon onderdrukken, nadat het had kennis genomen van het ver slag der commissie van voorbe reiding. Immers, zo zegt het schrijven, door vaststelling van liet nu ge wijzigd wetsontwerp blijft de ver vangingswaarde, waaraan wij on verzwakt menen te moeten vast houden, beperkt tot de zeer kleine bedrijven. Aan de op 15 October j.i. door de Stichting voor de Landbouw aan de Kamerleden gedane mede delingen wordt het nadrukkelijk verzoek toegevoegd, de gedupeer den, die moeten herbouwen, te verlossen van de renteloze credie- len. „Met opzet kiezen wy het woord verlossen, want deze cre- dieten worden als een bijzondere zware last gevoeld. Men weet daarbij nooit waar men precies aan toe is en men wordt verplicht een overeenkomst te onderteke nen, waarbij men zich zodanig moet binden, dat men in finan cieel opzicht geheel afhankelijk van de Staat wordt. Wanneer in het verslag van da commissie van voorbereiding da minister zegt, dat de onrendabele top op de duur toch wordt kwijt gescholden, dan kunnen wij niet inzien, dat dit nu al niet zou kun nen gebeuren. Dit besluit zou zeer geruststellend werken en vela herbouwplichtigen zouden gemak kelijk tot herbouw overgaan. Nog moeten wij onder Uw aan dacht brengen, dat het naar onze mening niet juist is de herverka veling als het ware te beschouwen als een soort schadevergoeding. Hoezeer wij er van overtuigd zijn dat de herverkaveling uitein delijk een zegen voor Walcheren zal blijken te zijn, het komt ons verkeerd voor, deze te koppelen aan de schadeloosstellingen niet in de laatste plaats, omdat de vruchten hiervan pas na jaren zullen worden geplukt", aldus het schrijven. Grootse plannen van de Vee T.B.C.-bestrljdlngscommissle. (Van onze Haagse redacteur). De verleden jaar door de rege ring ingestelde commissie, be staande uit vertegenwoordigers der Regering en van de Stichting voor de Landbouw om de Vee T.B.C.-bestrijding te stimuleren, is één dezer dagen klaar gekomen. Als eerste taak ziet deze commis sie, aldus vernemen wij, dat zo veel mogelijk reageerders bijeen worden gebracht. De boeren, die slechts weinig reageerders hebben moeten dus trachten deze kwijt te raken aan bedrijven, die voor het grootste deel reageerders heb ben. Daardoor zal bereikt worden,- dat men een groot aantal bedrij ven krijgt, die volkomen T.B.C.- vrij zijn. Uiteraard zal dit vrij maken van de besmette bedrijven gesti muleerd moeten worden. Deze sti mulans is stellig geoorloofd door het grote belang dat er mede is gemoeid. De commissie ziet als een mogelijkheid om deze stimu lans uit te oefenen door een kor-| ting op te leggen op de inleve- ringsprijs van melk van T.B.C.- koeien. Het bedrag dat gekort' wordt zal echter voor de boer ge reserveerd worden. Het is de be doeling dit bedrag uit te betalen, j zodra de besmette bedrijven vol komen T.B.C.-vrij zullen zijn. Het afslachten van besmet vee zal een tweede mogelijkheid zijn. Uiteraard zal een financiële prik kel nodig zijn, om deze geleidelij ke afslachting mogelijk te maken. De financiële prikkeling moet be vorderen, dat besmette bedrijven zich bereid verklaren reageerders op te nemen totdat zij met behulp van financiële steun zich eveneens geheel vrij kunnen maken. Over de wijze van deze finan ciële steun valt nog niet veel te zeggen. Het staat wel vast, dat deze kosten deels door de Rege ring en deels door de boer zullen moeten worden betaald. Extra Vlees. Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een grotere aanvoer van vee op de slachtmarkten veroorzaakt. Hier door is het mogelijk voor de lo pende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) een extra vlees bon aan te wijzen, n.l. bon 365 „Algemeen", die recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. Ernstig ongeluk in Oost-Sumatra. Op een der afdelingen van de onderneming Lubuk Dalam in Oost-Sumatra stortte een brug in, toen een autobus er over reed die op weg was naar de onderneming, waar een film zou worden ge draaid. 12 inzittenden, waaronder 7 kinderen, werden gedood, en 2 zwaar gewond. Het Ulo-onderwijs. Volgens de mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek volgden in 1948 127.535 leerlingen uitgebreid la ger onderwijs. Daarvan waren er rond 67.000 jongens en 60.000 meisjes. Van de' 906 scholen wa ren er 549 met een vierjarige cursus. De Katholieke scholen vormen de sterkste groep met 38 per cent. Daarop volgen de Prot. Chr. met 29.9 percent en de Openbare met 28.5 percent. Naar het leerlingenaantal waren de r.k. scholen eveneens het sterkst (35 percent). De open bare scholen tellen 33,7 percent van de leerlingen, de prot. christelijke 29 percent. Het aan tal leerkrachten bij het U.L.O. bedraagt in totaal 4915. De ge middelde klassebezetting is 25,9 leerling.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2