Heftige strijd om integrale vergoeding van de materiële oorlogsschade Baron v. d. Feltz bepleit aparte regeling voor Walcheren en Middelburg NIEUWS Vergeten beloften? Geen scheiding tussen heter en minder goed gesitueerden Melkveehouders en -slijters vergaderden te Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeeland komt op voor zijn recht; Den Haag noemt het „een republiek" 19 opvarenden van Deens vrachtschip in veiligheid. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L Vorst- *tr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2008, Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAAGANG No. 1392 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 26 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.25 u., onder 17.22 u. Maan op 14.34 u., onder 21.25 u. Hoogwater op Donderdag 27 Oct.: Vlissingen: 5.27 u. 1.87 m., 17.58 u. 1.85 m. Terneuzen: 5.58 u. 2.03 m., 18.26 u. 2.03 m. Wemeldinge: 7.12 u. 1.57 m., 19.35 u. 1.64 m. Zierikzee: 6.52 u. 1.36 m., 19.18 u. 1.44 m. li. eel woorden zijn in de laat ste paar jaren aan het wetsontwerp vergoeding mate riële oorlogsschaden gewijd; veel verlangens te dezer zake naar voren gebracht. Gewezen is op de roeping der Regering geaccentueerd door beloften harerzijds om de geleden oorlogsschade niet op de gedupeerden te laten drukken doch d;ze door ons volk in zijn geheel te doen dragen. Gepleit is voor een afzonder lijke regeling voor Walcheren, dat én door water èn door vuur zo ontzaglijk heeft geleden. Herinnerd is aan de komst van onze Vorstin op vaderlandse bodem te Eede in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, aan wat toen Haar en anderer reactie was bij het aanschouwen van de gru welijke oorlogsverwoestingen in het nijvere Zeeuwsch-Vlaamse land. De politieke partijen, ze heb ben er over vergaderd; een Commissie van Tweede Kamer leden heeft aan het wetsontwerp gedokterd en de Ministers heb ben, mede naar aanleiding daar van, er nog eens over gepiekerd en een aantal wijzigingen er in aangebracht. Toch blijft het uiteindelijke resultaat zeer onbevredigend. Voor velen is de voorgestelde regering meer dan fnuikend. Van wat met name de Prot. Christelijke partijen in hun ver- kiezingsprograms verlangden, „uitkering van de vervangings waarde van het vernietigde of van de herstelkosten van het be schadigde goed, behoudens uit zonderingen ter zake van luxe goederen" blijkt in het wetsont werp niets. Integendeel de Regering ver klaart, dat ze er niet over denkt om een integrale schadevergoe ding voor te stellen. Ze verklaart, dat zulk een re geling financieel niet verant woord is en waarschijnlijk tot inflatie zal leiden. Maar waar blijft ze dan met wat in de eerste na-oorlogse da gen plechtig is beloofd? Is ze dit vergeten? Of moet hier misschien van een verbreken van eenmaal ge- d-ne beloften gesproken wor den? y ijf' jaren hebben nu vele Zeeuwen en andere oor- logsgadupeerden op de beloften der Regering gewacht. Ze hebben in die tijd gepleit voor hun rechten. Moeten ze nu te horen krij gen, dat ze zelf een groot ge deelte van de schade voor eigen rekening dienen te nemen? Dat slchts een gering gedeelte er van door het Nederlandse volk in zijn geheel zal worden gedragen? Is Walcheren dan niet in vuur en water ondergegaan, zijn de stads- en dorpskernen in Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen dan niet weggebombardeerd om daardoor te komen tot de be vrijding van geheel ons Vader land? En worden de zo zwaar gedu peerde bewoners er van dan nu heengezonden met een: „Gaat heen en wordt warm"? Dit zou een onrecht zijn, te grievend om te dragen. En daarom houdt Zeeland in deze dagen èn aan de Regering èn aan de Staten-Generaal de indertijd gegeven beloften vooi. Moge men in Den Haag ze niet blijven vergeten! Ze verbreken nog veel min der! N. J. Hs. Prof. Gielen neemt ontslag als lid der Tweede Kamer. In de vergadering der Tweede Kamer is voor kennisgeving aan genomen een schrijven van prof. dr Gielen, waarin hij mededeelt met ingang van 15 November ont slag als lid dezer Kamer te nemen. TWEEDE KAMER BESPREEKT VERGOEDING MATERIELE OORLOGSSCHADE. (Van onze parlementaire redacteur) Eindelijk begon gisteren de Tweede Kamer met de behandeling van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade, een milliarden ontwerp waarvoor de Kamer twee vergader- weken heeft uitgetrokken. De grote slag om de positie der oorlogsgetroffenen is dus be gonnen en het is nu reeds duidelijk dat dit debat zal uitlopen in een flinke schermutseling met de verdediger van dit wetsontwerp, prof. Lieftinck. Deze bewindsman zat niet alleen achter de regeringstafel. Hjj werd geflankeerd door de ministers Van Schalk en In 't Veld, ter- wjjl achter de tafel der ministers een tweetal hoge ambtenaren hadden plaatsgenomen. De publieke gereserveerde, tribune en de loges waren grotendeels bezet met personen tlie nauw bjj dit wets ontwerp waren betrokken. Als zy het vol houden zullen ze volgen de week kunnen genieten van een heftige amendementen-strjjd. Deze laatste worden beter In totaal zijn niet minder dan 71 amendementen ingediend. De eerste spreker, de heer v. d. Heu vel (A.R.) hield een duidelijk be toog, waarin hij aantoonde, dat dit wetsontwerp op allerlei tegen strijdige gedachten hinkt. Het is dan ook in de allereerste plaats de taak van de Kamer een goed uitgangspunt te kiezen omdat dan de verantwoordelijkheid voor 'n onjuist uitgangspunt van de rege ring door haar gedragen moet worden. Uiteraard ging het hier om de vraag of de oorlogsschade al of niet over de hele linie moet worden vergoed. Spr. wees erop, dat een dergelijke integrale ver goeding reeds in de wet erkend is, bijv. bij vorderingen en derge lijke maatregelen. Een integrale vergoeding is volgens de heer v. d. Heuvel een eerste eis. Uitvoerig wees hil alle bezwa ren tegen een dergelijke vergoe ding af, omdat de oorlogsgetrof fenen het recht hebben om ge holpen te worden. In hoeverre deze hulp zal geschieden hangt slechts af van de omstandigheden. Integrale vergoeding mogelijk. Het bezwaar dat een vergoe ding naar de vervangingswaarde te veel geld zal kosten het ver schil tussen een integrale vergoe ding en de kosten die met dit wetsontwerp worden gemoeid be draagt 2 milliard was voor de ze spreker niet aanvaardbaar. Ten eerste: omdat het gaat om een recht. Ten tweede betreft het slechts een uitgave voor één keer. In de derde plaats omdat de uit gaven voor het merendeel be stemd zijn voor kapitaal goederen en in de laatste plaats omdat het belangrijke bedrag wat men ont houdt aan de oorlogsslachtoffers toch op andere wijze moet worden uitgetrokken. Gezien al deze fac toren wenste de heer v. d. Heuvel deze keer maar iets minder zui nig te zijn. Toch kon deze spreker ermede accoord gaan, dat niet alle scha de integraal vergoed zal worden, zoals de schade aan grote wonin gen, bedrijfsmiddelen en huisraad. Integrale vergoeding zal echter zeker gegeven moeten worden voor normale woningen en be drijfspanden. Zou men dit niet doen dan worden de getroffen streken blijvend ten achter ge steld. Deze A.R. afgevaardigde had ook grote bezwaren tegen de bureaucratische opzet bij de ver lening van credieten en uitgestel de bijdragen, waarvoor een bu reau zou moeten worden opge richt, voor minstens tien jaar. Hij achtte dit in strijd met het stre ven naar bezuiniging. Niet naar draagkracht. In het wetsontwerp wordt een scheiding gemaakt tussen de eco nomische sterkeren en zwakke- geholpen dan de eerste. Dit on derscheid achtte de heer v. d. Heuvel volstrekt onjuist. In deze stelling werd hij in de middag vergadering bijgestaan door de heren IJsselmuiden (K.V.P.) en Oud (V.V.D.). Volgens deze laat ste spreker is het een eis van principiële rechtvaardigheid om allen gelijk te behandelen. In gro te lijnen waren deze drie sprekers het veelal met elkander eens. Dat kan minister Lieftinck nog wel eens moeilijkheden bezorgen. Een van de punten was bijv. nog de kwestie van de beroepsinstantie. Daar wil de minister in feite niets van weten, omdat hij voorziet dat men dan in de eerstkomende tien tallen jaren nog niet klaar is met vaststelling van de bedragen. De oorlogsgetroffenen kunnen wel in beroep gaan doch dan komen zij bij dezelfde instantie terecht die hun zaak reeds eerder heeft be handeld. Alle drie de sprekers voerden daartegen het pleit voor een onafhankelijke beroepsinstan tie. Walcheren. De heer v. d. Heuvel vroeg de minister toch vooral spe ciale aandacht aan Walcheren te schenken, terwijl hij zich te vens op het standpunt stelde, dat de Kerkenregellng en de boerderyenbouw in dit wets ontwerp moeten worden opge nomen. De wethouder van Arnhem, IJsselmuiden (K.V.P.) sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de regering de kans tot 'n nationale oplossing van dit vraagstuk heeft gemist. De oorlogsgetroffenen hebben er steeds op vertrouwd dat zij een integrale vergoeding zouden krijgen. Z.i. leek dit wets ontwerp meer op een schaderap- port waarin uitgebalanceerde, koude ambtelijke bepalingen zijn opgenomen. Hij stelde zich op het standpunt, dat deze materie niet geregeld had moeten worden door het ministerie van Financiën, doch door een departement met een meer sociale inslag. Spreker betreurde dan ook de koppigheid van de regering tegen 't systeem: geef terug wat verloren was. Deze materie is zo moeilijk dat alleen ambtelijke instanties er uit kun nen komen. K.V.P. verklaring. Aan het slot van zijn rede las de heer IJsselmuiden namens zijn fractie een verklaring voor. waar in tot uitdrukking werd gebracht dat de opzet van dit wetsontwerp de instemming van deze fractie niet had, maar dat zy het uiterste zou beproeven om alsnog een ver betering van dit wetsontwerp te verkrijgen. Verwerping van dit wetsontwerp zou de oorlogsslacht offers treffen. Hij kondigde dan ook een motie aan waarin de re gering zal worden uitgenodigd om nogmaals over de verschillende belangrijke punten met de com missie van voorbereiding in over leg te treden. Aan de hand van dit overleg zal de K.V.P.-fractie dan nader haar standpunt be palen. Mr Oud (V.V.D.) vond de hulp aan de oorlogsgetroffenen een eis van sociale rechtvaardigheid. Als burgemeester van Rotterdam sprak hy veel over de opbouw van zijn stad en hy deed daarby de minister waardevolle suggesties aan de hand, die ongetwijfeld ook voor de andere steden wier kern verwoest werd niet van belang ontbloot waren. H(j wees er op, dat de regering ook de herbouw van grote winkel panden moet stimuleren omdat de ervaring heeft geleerd, dat de middenstand zich om de grote warenhuizen vestigt. Baron v. d. Feltz. Mr v. d. Feltz (C.H.) het onge twijfeld koene taai horen. Uitge breid sprak hjj over de plicht tot een integrale vergoeding. Ais dit wetsontwerp niet meer van deze gedachte zal uitgaan is het voor zijn fractie niet te aanvaarden. Als men deze wet afstemt dan zal er bjj de oorlogsgetroffenen ongetwijfeld teleurstelling zijn Maar het zal een misdaad zijn dit wetsontwerp ongewijzigd aan te n-uen. In de avondvergadering kon de heer v. d. Feltz zijn rede voort zetten. Hy vroeg de minister al lereerst of de regeling der scha de vergoeding niet door de deva luatie in de war is gestuurd. De vergoeding van de huisraadschade vond hij een moeilijke kwestie, doch hij verklaarde wel te kunnen begrijpen, dat de luxe inboedels niet integraal zullen worden ver goed. Fel laakte hij het beleid van de regering vanaf de bevrij ding waardoor de ooriogsgetrof fenen werden gedupeerd. De uit gaven voor de oorlogsschade had den primair moeten zijn. Maar het kabinet Schermerhorn de minister-president heeft dit zelf toegegeven heeft met geld ge smeten. Natuurlijk sprak deze Zeeuwse afgevaardigde uitgebreid over Walcheren en Middelburg. Hij herinnerde de regering er aan, dat zy in de regeringsnota van 1945, gezegd had, dat het haar plicht was hieraan bijzondere aandacht te schenken. Talloze uitlatingen haalde baron v. d. Feltz aan, dat men voor Walcheren een afzon derlijke schaderegeling gewenst achtte. Door een cumulatie van schade is Walcheren zwaarder ge troffen dan welke andere streek ook. De omzet van de veeteelt en akkerbouw is nog steeds lager dan voor de oorlog. Hetzelfde geldt voor de tuinbouw en fruit teelt. Hij weersprak de bewering van de minister dat de herverka veling reeds zoveel geld heeft ge kost, dat een aparte regeling on billijk zou zijn, en hij rekende uit, dat slechts vijf millioen gulden voor de herverkaveling is ge bruikt. Zonder herverkaveling had men eveneens veel kapitaal moeten investeren. Zoals te verwachten was, is gistermiddag op de 11e jaarvergade ring van de Zeeuwse Melkfederatie, die in de Prins van Oranje te Goes werd gehouden, uitvoerig gesproken over de plannen van het Bedrijfschap voor Zuivel tot doorvoering van de standaardisatie van de consumptiemelk. Plannen, die, zoals de voorzitter, de heer C. Zwagerman uiteen zette, de positie van melkveehouder en melkslijtcr ten zeerste in gevaar brengen. Toch kon er best 'n woord van welkom af tot de opvolger van de heer De Pagter, destijds hoofd van het Bedrijfschap voor Zee land. de heer Opstelten, die thans te Tilburg zyn zetel heeft. Wij willen, zo zeide de heer Zwager man, niets liever dan Den Haag ervan doordringen dat de federa tie het goede voor heeft. Hy nam dan ook met enkele vriendelijke woorden afscheid van de heer De Pagter, met wie men steeds pret tig mocht samenwerken. Nadat de secretaris, de heer C. Zee, een korte uiteenzetting had gegeven over de vorming van een melk- en melkproductencombina tie, waardoor een hechte samen werking tussen alle belangen groepen, melkveehouder, -slijter fabriek mogelijk wordt, en wat niet alleen hén, doch ook de con sument ten goede zal komen, UIlueJ werd de exploitatierekening over het rundvee, de kunstmatige In Over de plannen tot standaar- seminatie en de verdeling van di- disatie het hierover tot de re-1 verse gemeenten in sectoren ter gering gerichte petitionnement 1948 goedgekeurd met een nade lig saldo van f 1130,79. De balans sloot op 31 December van dat jaar met 'n bedrag van f 22.763,65 Jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat de prijs van de melk redelijk was te noemen. De detaillisten konden hun omzetten vergroten en drin gend benodigde bedryfsmaterialen kwamen in ruimere mate beschik baar. Natuurlijk bleven er vele moeilijkheden en wensen. De heer Zee stipte o.a. aan, dat het melk- controle-station nog niet her opend kon worden. De melkpro ductie op Walcheren, althans de hoeveelheid aan de fabrieken af geleverde melk, steeg van 7 mil lioen liter in 1947 tot 11 '2 mil lioen liter in 1948. Voorts maakte spreker gewag van de de ver plichte T.B.C.-bestrijding onder verkorting van de melkbezorg- routes van de melkslijters. By de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, de heren J. W, de Wilde te St Maartens dijk, W. de Klerk te Kioetinge en G. A. Kloet te Zierikzee m.a.s. herkozen. Rede van voorzitter O. Zwagerman. Over „de positie van de betrok kenen bij de consumptiemelk- voorziening" sprak de heer C. Zwagerman. Spreker schetste de situatie zo- ais deze thans ligt voor Zeeland buiten Walcheren. Zowel consu ment boer, slijter als fabrikant hebben belang by een goede sa menwerking en men streeft hier dan ook steeds naar. Er zyn ech ter tal van moeilykheden, die niet zozeer in de diverse regerings maatregelen liggen, dan wel in de centralisatiegedachte die daar bij optreedt. Het melkbesluit, de marktordening, de op handen zyn- de P.B.O. en niet het minst de devaluatie, scheppen grote pro blemen. Dat de vakgroep de de tailhandel dwars zit en al het werk ondergraaft noemde spre- zeer erg, vooral omdat men in Den Haag spreekt over de „repu bliek Zeeland". .Het respect voor de overheid, gaat hierdoor aan het tanen", al dus de heer Zwagerman. „De Zeeuwse Melkfederatie tracht im mers niet anders dan een vorm te creëeren die in de Haagse ogen genade vindt". van Vrijdag jl. zei spreker nog, dat de overheid zeker niet be reid zal zijn de tol te betalen voor het duurdere vervoer naar en van de fabrieken, zodat boer en slijter wel de dupe zullen worden. Nadat men de instelling van 'n Propagandafonds had afgewezen „men betaalt reeds zoveel con tributie" was de algemene opinie werden de heren A. H. Dekker te Othene en D. van de Zande te Tholen tot leden van de kascom- missie voor de rekening 1949 be noemd en volgde de uitreiking van vakdiploma's aan 14 cursisten In de rondvraag dankte de heer De Pagter voor de tot hem ge richte woorden, hoopte de heer Opstelten „dat men nog eens zou gaan inzien dat Den Haag zo kwaad niet is" en sprak men nog uitvoerig over het nut van vak diploma's. VAKDIPLOMA MELKSLIJTER. De volgende 14 personen be haalden, op de, door de Zeeuwse Melkfederatie ingestelde cursus voor meiksiijter ,een diploma: F. J. Clyncke te Sluis; C. van Gijs te Aardenburg; Jac. Sander- se te Oostburg; Mej. A. C. v. d. Sande te Oud-Vossemeer; A. A, Bevelander te Oud-Vossemeer; J. A. Mosselman te St Maartensdijk; W. Ruben te Terneuzen; C. M. v. Damme te Sas van Gent; H. J. Waverijn te Nieuwdorp; Mej. J. A. Jansen, P. Jansen en P. Won- dergem te Kruiningen; C. Zoete- wey te Yerseke en Jac. P. van publiceerden wy in onze editie Houte te Waarde. Het argument van de regering, dat zjj geen discriminatie kan toe passen, betitelde baron v. d. Feltz als een pijnlijke naïviteit. Door een bjjzondere behandeling komt noch Walcheren, noch Middelburg in een betere positie. De schade is hier intensiever dan elders. Een geljjke behandeling zon slechts 'n achterstelling betekenen. Tot slot sprak baron v. d. Feltz nog over de K.V.P. verklaring, waarmede hij het roerend eens was. Zou de wet ongewijzigd aan genomen worden, dan komt de re gering in strijd met de beloften, die destyds in Londen zijn gedaan. By een onverhoopte nieuwe bezet ting zal door normloosheid het verzet by voorbaat gefnuikt wor den. Ais aan de wens van de K.V. P. zal woiden voldaan, zal dit voor hem persoonlijk eveneens 'n stap in de goede richting bete kenen. Ander geluid. De ambtenaren achter minister Lieftinck konden gerust het pot lood even neerleggen toen de heer Ten Hagen (Arb.) aan 't woord kwam. Deze socialist prees 't be land van de minister. Door het uitstellen van de betaling is een inflatie voorkomen. Bovendien zijn de getroffenen door te la te uitkeringen gebaat, want er is nu weer veel meer en beter mate riaal te koop dan vlak na de ncr- lrg. Hij was echter een beetje on gerust of de getroffenen wei goed met de uitkeringen zul,en om springen. 50 jaar lang zo zei hij, moet ons volk een ktvart milliard opbrengen. Dat legt de verplich ting op, dat dit geld goed wordt besteed. In ieder geval wilde hij zeker heid hebben, dat de uitkeringen voor de huisraadschade in meube len worden gestoken. Het recht op 'n integrale scha devergoeding vond hij zeer be trekkelijk. Het eigendom wordt nog te veel behandeld als een hei lig huisje. Hjj zou het misdadig vinden, als men ons nageslacht zou belasten met 't bezitsherstel, dat slechts voor een enkeling van belang is! Landbouwschade. De heer De Ruyter (C.H.) was de eerste, die over de landbouw het woord voerde. Hij vond het onbillijk, dat de landerijen, welke in de oorlog zijn ondergelopen, niet in deze schaderegeling zijn begrepen. Ook had deze afge vaardigde nogal critiek op het feit, dat de pachtbedrijven buiten de regeling van een integrale schadevergoeding vallen. Zoals bekend, is in het wetsontwerp de bepaling opgenomen, dat een re geling naar vervangingswaarde mogelyk is voor woningen, waar van de bouwkosten vóór Mei 1940 niet meer dan f 5000 bedroegen. Ditzelfde geldt voor een pand dat tevens bedrijfsruimte bevat. Hier van kunnen dan de vooroorlogse bouwkosten ten hoogste f 8000 bedragen. Een vereiste voor het verkrijgen van deze integrale ver goeding is echter, dat deze panden door de getroffenen zelf of door een zeer nabij familielid bewoond werden. De pachters vallen dus meestal buiten deze regeling. Zij zullen dan ook, aldus spreker wei nig behoefte hebben aan herbouw. In de wet wordt tevens geregeld, dat de schade aan bedryfsuitrus- ting niet wordt vergoed, als deze minder dan f 1000 bedraagt. De heer de Ruyter achtte dit in strijd met het standpunt van de minis ter dat door deze wet de kleine man geholpen wordt. Van deze regeling zyn de kleine ambachts man en kleine boer de dupe. Ais een der laatste sprekers van deze avond, kwam de heer de Haas (K.V.P.) nog vertellen, dat Hugo de Groot en nog "vele andere schrijvers zijn aan te halen, die van oordeel zijn dat oorlogsscha de gemeenschappelijk gedragen moet worden. Tot slot van deze lange zitting kwam omstreeks 't middernachtelijk uur nog de heer Hofstra (Arb.) aan het woord, die een uitvoerige beschouwing gaf over de structuur en de wets technische zijde van het wetsont werp. Toen konden de Kamerle den hun bed gaan opzoeken om te dromen van de 71 amendementen, die thans zijn ingediend. De natuurwetenschap in Zeeland na de Hervorming. Vanwege het Prov. Comité van de Vrije Universiteit te Amster dam werd gisteravond in het Schuttershof te Goes een open bare vergadering gehouden, die druk bezocht was. In deze vergadering, die onder leiding stond van ds J. v. d. Leek uit Kapelle, werd door prof. dr R. Hooykaas, hoogleraar aan de V.U. gesproken over de natuurweten schap in Zeeland na de Hervor ming. Spr. gaf een inzicht in de ontwikkeling van de natuurwe tenschap, zoals die in de gouden eeuw door verschillende theolo gen met verrassende resultaten werd beoefend, en waarbij bleek de nauwe samenhang tussen theo logie en natuurwetenschappen. Met grote belangstelling we"d het interessante betoog door de aanwezigen gevolgd. Na de pauze, werden door drs G. J. Hoytink een aantal licht beelden vertoond, die beoogden enig inzicht te geven in de arbeid in het scheikundig laboratorium van de V.U. De vermiste sloep van de „Ivar" is ongeveer om acht uur Dinsdag morgen op het strand van Ame land aangekomen. In de sloep be vonden zich zeven personen. De mannen bevonden zich lichamelijk in een redelijke toe stand. Zij hebben sinds de explosie 24 zeemijlen afgelegd en zyn in die tijd 5 schepen gepasseerd. Vanuit de sloep zijn toen lichtkogels af geschoten, die vreemd genoeg niet door de passerende schepen zijn opgemerkt. De bemanning van de sloep beweert namelijk dat zij op enige dezer schepen de mensen kon zien lopen, zodat de sloep op zeer korte afstand moet zijn ge passeerd. Aan boord van de sloep zyn na de explosie steeds deze zeven per sonen geweest en niet acht, zo als oorspronkelijk is gemeld. Aan boord van de sleepboot „Holland" bevinden zich tien ge redde Denen. Omtrent het lot van de overige leden van de bemanning bestaat nog steeds onzekerheid. Het aan tal geredden en overlevenden be draagt nu 19, namelijk de 10 op de „Holland", de zeven, die op Ameland zijn aangekomen en de kapitein en de eerste stuurman, die zich nog aan boord van de „Ivar" bevinden. Een raadsel is nog steeds hoeveel koppen de be manning telde. De geredden op Ameland beweren dat er 25 men sen aan boord waren en de gered den aan boord van de „Holland" spreken over een bemanning van 24 koppen. Herdenking Jubileum „Jonge kracht". Op 17 October was het 25 jaar geleden, dat de ring van jongens clubs „Jonge Kracht" van het C.J.M.V. te Zaamslag werd opge richt. In het kader van dit jubileum werd Zaterdagmiddag een feest- vergadering gehouden voor de jongens en de leiders. Na de ope ning door de voorzitter en het zingen van enige liederen hield de goochelaar mr Figa de plm. 150 jongens, gedurende enkele uren op de meest aangename wijze bezig met zijn goocheltoeren, zingende zaag, sneltekenen en zijn spreken de pop. De gulle lach van de jongens vulde dikwijls de zaal en het lang durig applaus, dat telkens weer klonk, bewees wel op hoe hoge prys de jongens deze middag stel den. De jongens werden getrac- teerd en kregen als jubileumge schenk een toetje (Uit het leven van de grote kindervriend) met een gedrukte opdracht voorin. De jongens boden aan de ring een prachtige nieuwe vlag aan. De middag werd met een kort woord van de heer Verhaar, jongenswerksecretaris van het C.J.M.V. gesloten. Zondag 23 Oc tober werd in de N.H. Kerk een herdenkingssamenkomst gehou den voor leiders, ouders en ver dere belangstellenden, waarin voorging ds G. P. van Itterzon, N.H. predikant te 's-Gravenhage, voorzitter van het C.J.M.V. De spreker bepaalde zyn gehoor bij 2 Car. 2 14: En Gode zij dank, die ons allen tijd doet triomferen in Christus, en de reuk zijner ken nis door ons openbaar maakt in alle plaatsen. Bij Warschau is een trein uit de bocht gevlogen, waarbij vol gens officiële Poolse berichten 19 doden zijn gevallen; volgens ge ruchten zouden er echter 200 do den zijn. Bij Avignon in Frank rijk is een trein tegen een muur gevlogen; tot dusver zijn er 11 doden. Op Java is een militair vliegtuig verongelukt, waarbij de twee inzittenden geen letsel be kwamen. De Russische geheime politie wil het ontvluchten van steeds meer Oost-Duitsers naar Zweden verhinderen. Twee En gelse Lagerhuisleden zouden de salarissen van ministers en parle mentsleden graag met 25 ver laagd willen zien. De Britse conservatieven zullen een motie van wantrouwen tegen de rege ring indienen, i.v.m. de aangekon digde bezuinigingsmaatregelen. De burgemeester van Groningen mr Cort v. d. Linden wordt bur gervader van Den Haag. De peningmeester van een Amster damse buurtvereniging, kwam gisteren bij de politie vertellen, dat hij f 1885 van de vereniging in zijn eigen zak had gestoken. De kolenhandeiaar uit Berg en Dal, die in Augustus te Ubbergen 2 kinderen doodreed, is veroor deeld tot 1 jaar cel. De Apcl- doornse melkrijder Dijkhuizen is aangereden door een auto en aan de verwondingen overleden. «- De spoorwegarbeider van Hanswijk uit Reeuwijk is in een keet door benzinedampen gestikt. Nabij Kaap Finisterre is van het Ne derlandse schip „Alhena" een man overboord geslagen, die nog niet gevonden is. De bisschoppen in Tsjecho-SIowakije vinden 't goed, dat de preistens de eed van loyali teit aan de regering moeten afleg gen; zij zelf willen het echter niet doen. In een nota aan de Joe- '-o-Slavische regering heeft de owjet-Unie de terugroeping van de in Moskou verblijvende ambas sadeur geëist. Gistermiddag ar riveerden op Schiphol de 5 Ame rikaanse senatoren, die een oriën tatiereis maken door W.-Europa. Het C. G. voor kinder herstellingsoorden en vacantiekolonies. Voor de algemene vergadering van de afdeling Goes van 't Cen traal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en vacantie kolonies, die gisteravond in het Schuttershof gehouden werd be stond grote belangstelling. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. de Roo, las de secretaresse, mevr. Van der Woude, het door ons reeds giste ren gepubliceerde, jaarverslag voor. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse, mej. Van Liere bleek, dat er een batig saldo in kas is van f 522,91. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, met dien verstande, dat in de plaats van mej. Wierts van Coehoorn, die wenste af te tre den, gekozen werd mevr. A. Buijs. Dr Snoek blijft medisch adviseur. Na dit huishoudelijk gedeelte van de vergadering heeft dr P. K. de Haas, kinderarts te Goes, een causerie gehouden over het tot stand komen van het C. G. en het door het genootschap verrichte werk. In ons land begon men in 1880 naar Zwitsers voorbeeld, met het uitzenden van kinderen naar va cantiekolonies. Ook het C. G., in 1901 opgericht, begon hiermede doch ging later over tot uitzen ding van kinderen gedurende het gehele jaar. In Nederland zijn thans 30 verenigingen met 50 huizen waarvan het C. G. 11 hui zen heeft met 1200 bedden. Na een strenge selectie door schooi en huisarts worden kinderen, in de leeftijd van 5 tot 15 jaar, die voor uitzending in aanmerking komen, uitgezonden en wel gedu rende een periode van zes weken, welke vaak verlengd wordt, ter wijl men door nazorg tracht deze tere „plantjes" zoveel mogelijk hun verworven gezondheid te doen behouden. Na deze lezing vertoonde de heer Landsmeer van het C. G. een instructieve film over het werk in de koloniehuizen. De heer Landsmeer toonde, met een grappig, doch niettemin reëel rekensommetje aan, dat de afdeling Goes in haar 42-jarig be staan een afdeling is die er zijn mag. Niettemin is er geld nodig en daarom zal a.s. Zaterdag een collecte gehouden worden, waar voor de voorzitter aan het slot, aller belangstelling vroeg. Stichting Schooltandverzor» ging Middelburg verrichtte goed werk. Maandagavond vergaderde het bestuur van de stichting School- tandverzorging te Middelburg. Het was de eerste vergadering na de oprichting. Met de praktische werkzaamheden werd echter reeds in Maart van dit jaar be gonnen. Tien scholen voor lager onder wijs traden toe waardoor 320 leer lingen der eerste klassen konden worden onderzocht. Een school bestuur onttrok zich tot nu toe. Blijkens het verslag van de schooltandarts bleek dat in to taal 110 vullingen waren aange bracht. In het nieuwe schooljaar gaat het onderzoek c.q. de behan deling door, zodat na verloop van 6 jaar conserverende behandeling van alle schoolkinderen mogelijk is geworden. Voor het schooljaar 1949-1950 zijn dus nu twee klas sen per school ingeschreven waar door het aantal kinderen de 600 is overschreden. Het bestuur betreurde, dat het niet mogelyk gebleken is om di rect alle schoolkinderen in het onderzoek te betrekken zodat de leerlingen van de hogere klassen daarvan verstoken blijven. Dit kan voor een groot deel opgevan gen worden wanneer de onderwij zers juist die kinderen trachten te doordringen van een goed be grip van de waarde van een ge zond gebit. Speciaal voor de kin deren die niet onder toezicht van de schooltandarts staan is het zaak, dat zij regelmatig hun gebit laten controleren. Dat kost niets. Voorts werden ter vergadering de huishoudelijke zaken der Stich ting besproken en de begroting voor 1950 vastgesteld, deze sluit met een nadelig saldo van f 652. Zweeds stoomschip op wrak gevaren. Het Zweedse stoomschip Astri van de rederij Brodin te Stock holm is op de Schelde bij Zee- brugge op een wrak gestoten en aan de grond gezet. Het voorschip maakt water. De sleepboot Goliath uit Vlis singen is uitgevaren. De Astri was op weg van Antwerpen naar Mombassa en meet bruto 2578 reg. ton, netto 1366 ton. Bergings vaartuigen uit Antwerpen zullen 't schip naar Zeebrugge brengen. KERKNIEUWS. Ds P. de Bruijn te Krabben- dijke heeft bedankt voor het be roep naar de Geref. Kerk te Bun schoten-Spakenburg. De Nederlandse regering heeft de Internationale Voedselraad verzocht voor de komende verga dering de toelating van Indonesië als lid. DE BILT ZEGT: Kouder. Zwaar bewolkt met nu en dan buien. Wind geleidelijk ruimend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West en gedurende lange tijd waaiend met stormkracht. Kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1