tJrovinti&*SMï De zaak-Mittelstenscheid. VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Dinsdag 25 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Verkiezing Prov. Staten. De afd. Vlissingen van de p. v. d. A. heeft de heren L. P van Oorschot, M. J. van Poelje en M. A. van Popering, cand. gesteld voor de Prov. Sta ten. De heer de Baare kon op grond van de voor de P. v. d. A. geldende bepalingen, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, niet opnieuw worden gecandideerd. Voorzitter van het C.N.V. naar Middelburg. Het is thans zeker, dat de voor zitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, op 10 November a.s. naar Middelburg zal komen om in het Schuttershof een rede uit te spreken, ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Chr. Be sturenbond in de Zeeuwse hoofd stad. Vergadering Zeeuwse Bond van Geref. Drankbestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde in de Bogardzaal de Zeeuwse Bond van de afd. der Geref. Drankbe strijding o.l.v. de voorzitter, de heer M. de Borst uit Goes. Meer dan ooit, aldus de voor zitter in zijn openingswoord, dat verband hield met Nehemia 4, worden we geroepen tot de strijd. Op velerlei gebied breekt de macht van de Satan door in steens sterkere mate. Op mo menten, die dit groeiend proces fel belichten, kan het ons diep ontroeren. Natuurlijk bouwen we voort aan het werk, dat God ons heelt opgedragen. We kunnen nog bouwen en we móéten bouwen krachtens onze Goddelijke roe ping en onze Christelijke plicht. Maar als in Nehemia's da gen zullen we weer truffel èn zwaard moeten hanteren, bou wend gereed moeten zijn tot de strijd; meer dan ooit paraat op alle fronten, actief aan alle zij den, ons bewust van onze heilige kracht. Dan wordt ons bouwen èn bewaken tegelijk bidden. Wat kan het ons ernstig ver ontrusten, als we in de laatste tijd de berichten lezen, die op ontstellende wijze getuigen van de groeiende macht van het al coholisme. Ook één der machten van Satan, die doorbreekt en het leven van steeds meer mede mensen bedreigt in hun per soonlijk leven, in hun familie leven, in hun geestelijk leven. Die een ramp kan worden voor de maatschappij. Wat zal dan het bouwen helpen, als we niet tevens ons aangorden tot de strijd? Ook in deze zullen we niei kunnen neerzitten als toe schouwers, maar ons moeten werpen in de strijd, sterke genstand bieden, in Gods kracht. Naar aanleiding van het verslag van de algemene vergadering te Amersfoort werd besloten een schrijven te richten tot het hoofd bestuur inzake het op die verga dering aangenomen Groningse voorstel. Omtrent de winteractie werd besloten contact te zoeken met de dagbladpers en te trachten op plaatsen waar geen afdelingen zijn, correspondenten aan te stel len. Herkozen werd de voorzitter, de heer M. de Borst en gekozen tot secretaris de heer P. Boon te St. Laurens. Bij de rondvraag kwam o.a. ter sprake wat gedaan kan worden tegen de vele drankadvertenties en de opmerking werd gemaakt, dat niet beschikt wordt over geld middelen zoals de drankhandel. Na dankgebed door de heer Zachariasse uit Goes, sloot de voorzitter de vergadering. MIDDELBURG. Volkszangseliool begint. Woensdagmiddag om drie uur zal de Volkszangschool, die georganiseerd d,oor de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk'" beginnen. Storing clectrieiteit. Wegens werkzaamneden aan de hoogspanningsruimte aan de Poelendaelesingel was men Zon dagmorgen van 8 tot 2 uur van licht verstoken. A.s. Zondag zul len deze werkzaamheden wor den voortgezet en zal de electri- citeitsvoorziening opnieuw van 8 tot 4 uur gestoord zijn. VLISSINGEN. Regent Burger Weeshuis. Ter voorzien.ng in de vaca ture A. R. König stellen B. en W. voor te benoemen tot regent van het Burger Weeshuis, de heer W. J. Andriessen. grond gesmakt. Voor de aanne mer een schadepost en voor de a.s. bewoners ook weer een te genslag. Gouden huwelijksfeest. Woensdag j.l. was het 50 jaar geleden, dat het echtpaar G. HeijboerSchipper in het hu welijk trad. Zaterdag j.l. werd dit feit feestelijk herdacht, hetgeen in het Völckerdorp, waar de oudjes wonen, een hele drukte met zich bracht. Het dorpje was versierd en overal wapperde de drie kleur. 's Middags bracht de har- verheugen. Blijkens het verslag moni? van Woensdrecht een se- over.de jaren 1948 en 1949 steeg te vormen, die het vele werk op zich nam en zal trachten tot vol ledig succes te komen. C.G. voor Kinderherstellings oorden en vacantiekolonies. De afd. Goes van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en vacantiekolonies mag zich in een gestadige groei het ledenaantal van 218 in 1948 tot 660 in 1949. In 1948 werden 21 kinderen in totaal 828 dagen verpleegd en zij kwamen in totaal aan 60,1 kg. Een zaak van gewicht dus! In 1949 werden 24 kinderen uitge zonden waarvan er thans nog 13 in de koloniehuizen vertoeven. Over de jaren 1948'49 konden 16 kinderen uitgezonden worden uit gelden door het Bio-vacantie- oord opgebracht. Het C.G. kan echter, naast meer leden, nog veel gebruiken. Daarom, een dringend beroep op de lezers om de col lecte die a.s. Zaterdag gehouden wordt niet voorbij te gaan. Ten einde aan het werk van het C.G. meer bekendheid te geven houdt dr P. K. de Haas, hedenavond in het Schuttershof een causerie en wordt de film „Paradijs der kin deren" vertoond. Raadsvoorstellen. On de eerstvolgende vergade ring zal de Goese gemeenteraad een voorstel in behandeling ne men betreffende het onbewoon baar verklaren van een woning in muzikale wandeling in de buurt gehouden, waar alle buurtbewo ners aan meededen, 's Avonds werd in de voormalige school het feest vervolgd, waar alle be woners der buurt aanwezig wa ren. RITTHEM. Schenking. Vrijdag j.l. bracht de afdeling van het Jeugd Roode Kruis te Haarlemmermeer een bezoek aan de schoolkinderen te Ritthem. de St. Jacobstraat no. 34, daar ditook de heer Leenhouts uit Sou- pand zeer grote gebreken toont burg was aanwezig. Eerst werd en niet meer hersteld kan wor- bet woord gevoerd door de heer Óen. Daniëlse, waarna mevr. Nanninga Voorts heeft de heer J. J. de een uiteenzetting gaf over het Kok, onderwijzer aan de O.L.-werk der afdeling, waarbij zij school B ontslag verzocht wegens tevens hoopt een band te vormen, zijn benoeming tot onderwijzer Vervolgens werden de medege- aan de Rijksleerschool te Middel-1 brachte geschenken uitgedeeld, burg. B. en W. stellen voor hem £jeels gemaakt door de leden der eervol ontslag te verlenen onder afdeling. Hierna dankte de heer dankbetuiging voor de bewezen van strien de afdeling Haarlem diensten. Korte Berichten. Er wordt thans melding ge maakt van het optreden van Chi nese nationalistische guerilla- strijders achter de communisti sche linies. Een dorp bij de grens van Hoepeh zou door 3000 van deze guerilla's zijn bezet, waarbij 270 communistische ambtenaren en soldaten zouden zijn gedood. Ernstige gevallen van bankbil- lettensmokkel in postpaketten naar militairen in Indonesië zou den de laatste weken zijn achter haald. De controle op deze zen dingen is thans verscherpt. Aan Ir. W. Malsch is te reke nen vanaf 1 October de persoon lijke titel verleend van directeur van het Staatsbosbeheer By een twist tussen een 59-ja- rige huisschilder te Den Haag en zijn 25-jarige zoon gaf de zoon de vader met de vuist een klap. De vader viel en de zoon trapte hem daarna herhaalde malen tegen het hoofd. De vader kreeg bloeduit stortingen in het hoofd en een he vige bloeding uit het rechteroog. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was gisterochtend nog ernstig. De da der is in bewaring gesteld. By een relletje in Kaapkolonie hebben meer dan 150 Afrikaanse, meest vrouwelijke, studenten bij het St. Matthews college, 100 ki lometer ten Noord-Westen van East London, gebouwen en een auto in brand gestoken en met stenen geworpen. Drie personen van het Europese personeel van het college, onder wie twee vrou wen, werden gewond. BORSSELE. Aanbesteding. Voor de gemeente Borssele had Vrijdagmiddag de aanbesteding plaats van twee woningen. Inge schreven werd door: J. Verheijke, Ellewoutsdijk f 16.450.—C. F. Schijf, Driewegen f 17.824.Fa. de Jonge v. d. Linde, 's-Heer Abtskerke f 17.450.- A. Blan- mermeer, waarna men nog enige tijd samen was en er thee werd aangeboden. AAGTEKERKE. Motorcursus. Vanwege de afdeling Aagteker- ke van de Z.L.M. wordt een cur sus gegeven in motorkennis, waarvoor zich 15 leerlingen heb ben aangemeld. Deze cursus wordt gegeven kenburg, Nieuwdorp f17.220.'s Vrijdagsavonds in het Gemeen- J. E. v. Balen, Lewedorp f 13.600; telokaal. J. P. Brand Engelbert, 'sHeeren- hoek f 18.267.—D. v. d. Poel, Oudelande f 16.000.D. Priem, Ovezande f 16.397.—; Fa. de MELISKERKE. 5-jarig kind vermist. Zondagavond werd aangifte ge- Muynck Krijger, Borssele f 14.904. daan door de landbouwer A. F., dat zijn 5-jarig zoontje vermist werd. Direct werd al het moge- Gunning aangehouden. WEMELDINGE. Rectificatie. In ons blad van Zaterdag j.l. stond een bericht over de tijd- rede, die door Ds Dorsman werd gehouden. Hierin stond, dut ouderling C. de Kraker de spre ker bedankte namens kerkeraad en gemeente der Geref. Ge meente. Men attendeert er ons echter op, dat de heer de Kra ker niet sprak in zijn kwaliteit van ouderling der Geref. Ge meente maar als voorzitter der kiesvereniging der S.G.P. RILLAND. Stormschade. Gisternacht zijn vier Daal- bouwwoningen, waarvan de sta len geraamten waren voltooid, lijke gedaan om het ventje te vin den. Men besloot een speurhond te halen, maar dit bleek niet nodig, want een zoon van de landbouwer J. B., had het ventje inmiddels gevonden. Het ventje werd gevonden ach ter een klamp pottebuizen. ARNEMUIDEN. Landbouwwintercursus. De landbouwwintercursus te Arnemuiden is weer aangevangen met 16 cursisten uit omgeving van Arnemuiden, Veere, Nieuw en Sint Joosland en Middelburg. De heer E. Verlare, voorzitter van de commissie van toezicht opende de cursus met een toe spraak, waarin hij wees op het door de hevige storm tegen de grote belang van het landbouw onderwijs voor de jonge landbou wers. De heer C. A. Polderdijk voegde hieraan nog enige opwekkende woorden toe. Het onderwijs wordt gegeven door de heer P. C. van Maelsaëke. SOUBURG. Jaarvergadering Chr. Metaalbewerkersbond. Vrijdagavond hield de afd. Souburg van de Chr. Metaalbe werkersbond in de zaal „Reho- both" haar 33e jaarvergadering, De voorzitter, de heer A. Arend- se Mz„ opende de ergadering met gebed en Schriftlezing en sprak een kort openingswoord tot de helaas weinige aanwezi gen. Verder sprak de voorzitter een woord van welkom tot de bondssecretaris, de heer J. v. d, Berg, districtsbestuurder de heer J. Lodder, ds J. v. d. Berg en de heer Nobel. Uit de jaarver slagen bleek, dat de afdeling thans 170 leder telt en dat de financiën gezond zijn De heer v. d. Berg reikte aan de heer B. v. Belle het gouden insigne voor 25-jarig lidmaatschap uit. Hierna sprak de heer v. d. Berg een korte rede uit, waarin hij de moeilijkheden die er nog in het industriële leven zijn naar varen bracht. Evene a lichtte spreker de betekenis toe van het woord C.N.V. In de pauze werd ten bate van het T.B.C.- Fonds en vei loting gehouden. De door de heer Nobel voorge dragen declamaties werden met aandacht gevolgd. De heer Lod der sprak een slotwoord en een woord van felicitatie namens het hoofdbestuur en sloot daar na met dankgebed. ST. ANNALAND. Schietvereniging „Prinses Juliana". De schietvereniging „Prinses Juliana" vergaderde Donderdag in het hotel van M. J. Boogaard. De vice-voorzitter de heer A. A. Goe- degebuure Azn., verwelkomde al len na medegedeeld te hebben, dat (Vervolg van pagina 1.) naar Duitsland af. Hij werd ech- ter was ondergedoken, nadat men ter door Mittelstenscheid op zijn hem had ingelicht over wat zou kantoor geroepen en daar werd 1 gaan gebeuren. Mittelstenscheid had bij de heer Maljers een be drag van ca. f 10.000.inbeslag- genomen en in zijn zak gestoken. ANDERE GETUIGEN. Een volgende getuige, de heer hem gezegd, dat hij saboteerde. In de zaak tegen de voormalige Na afloop van het gesprek gaf Duitse Fachberater Mittelsten- Mittelstenscheid agenten van de scheid werd gistermorgen een Arbeits Kontroll Dienst opdracht groot aantal getuigen a charge Crucq over te brengen naar het gehoord. Huis van Bewaring. Vandaar is Allereerst kwam de heer P. h;j naar Amersfoort gegaan. Na P. Winkster, ambtenaar G.A.B., Steen, vroeger P.R.A.-rechecheur een verblijf van drie maanden al-1 verklaarde, dat Mittelstenscheid te Middelburg, die het onderzoek daar is hij naar Duitsland gede- zich tegenover hem meermalen in tegen Mittelstenscheid leidde, aan porteerd. j zodanige bewoordingen had uitge- het woord. laten, dat hij daaruit kon conclu- Hij verklaarde, dat de admini- FACIIBERATER-DICTATOR, deren, dat Mittelstenscheid op de stratie van het Gewestelijk Ar- Zeer uitvoerige mededelingen hoogte was met de toestanden in beidsbureau te Middelburg in deed de ambtenaar van het G.A.B. de strafkampen. Voorts was het hoofdzaak was verdwenen. Het te Middelburg, de heer J. A. Ton, hem bekend, dat Mittelstenscheid was hem niet bekend, hoeveel die in Juni '43 daar werd tewerk- zekere Tollenaar, die voor de Zeeuwen door Mittelstenscheid gesteld, nadat hij voor Duitsland N.S.B. had bedankt, naar Duits naar Duitsland zijn gedeporteerd, was afgekeurd. Getuige Ton ver- land had gestuurd. Uit het onderzoek was deze ge- klaarde o.m., dat per telex uit De verklaringen van de heer C. tuige gebleken, dat de verdachte p>en Haag de algemene richtlijnen Jansen, directeur van het bijkan- zeer actief, om niet te zeggen, kwamen voor de uitzending van toor van het G.A.B. te Terneuzen, zeer fanatiek zijn werk had ver- de verschillende categorieën per- kwamen hierop neer, dat Mittel- rué! sonen naar Duitsland. Deze moes- stenscheid weinig menselijk was \r volgende getuige, de heer A. ten, wat de sociale en familie- opgetreden. „Voor Duitsland Verbeek, bureelchef ter Griffie omstandigheden betreft, speciaal moest het Nederlandse volk wor- der Arr. Rechtbank te Middel- Voor Zeeland, In Middelburg wor-'den opgeofferd", zo was verdach- burg, deelde bijzonderheden mede den bekeken. 1 tes standpunt. Naar de mening over de arrestatie van enkele be- j van de heer Jansen ging Mittel- woners van St. Laurens, op bevel E°""eeI. n.a™. do directeur van scheid aanmerkelijk verder dan de Lid commissie van beheer van Mittelstenscheid. hetJew. Arbeidsbureau, ir. M. M. voorschriften van hogerhand toe- Studiefonds. Helleman, de beslissing, maar in liptp„ H« nam de ipjdjnp. nif In de vacature H. B. J. Knoop DE KVVESTIE PVC "«^rte^cn deTva^de ditecSen® der b^ zal worden voorzien door de be- De heer A. de Pagter, chef Be- oll 5J1 8 andpunt kantoren; „hij kroop voor zijn noeming van de heer drs P. drijfschap voor Zuivel afd. Zee- middeIen I meerderen en trapte op zijn min- Theune tot lid van het Vlissings land te Goes, kwam vertellen over nïit m^nsen weS^en- deren", zo antwoordde de heer Studiefonds. De heer Knoop had de gevolgen van een verplichte JL.. e island, aiaus deze Jansen op een vraagt van de pre- ook zitting in de commissie van N.A.F.-vergadering met het per- Isident, of Mittelstenscheid een fel beheer van het Fonds Zeemans- soneel van het Voedsel-commissa- De heer Ton deelde voorts me- nationaal-socialist was. De presi- en Visschersbeurs. In deze va- riaat te Goes in 1942. Daar was de, dat in de Bogardzaal, waarin dent merkte op: „Dit is niet een cature moet worden voorzien een „rommeltje geschopt", zodat Mittelstenscheid opdracht gaf aanspecifiek nat. soc. karaktertrek!" door de benoeming van de heer de vergadering als mislukt moest de aanwezige N.S.B.-ers, de na- Volgens de heer Jansen werden in M. A. van Popering. worden beschouwd. Het muisje men van politieke tegenstanders Zeeuwsch Vlaanderen in totaal Archief Marinewerf had echter een staartje, want op lijsten aan te tekenen en die 3600 personen voor Duitsland R en w t u enige chefs en tien personeels- hem voor te leggen, opdat deze aangewezen. Niet allen gingen, en w. stellen aan de raad leden moesten op het bijkantoor mensen konden worden uitgezon-Daarna werd de vroegere direc- voor om op advies van de Rijks- van het G.A.B. te Goes komen, den. Eén lijst met 20 a 30 namen, teur van het G.A.B. te Middel- arcnivans net archief van de waar ook Mittelstenscheid was, ondertekend door de Duitse Refe- burg, ir. M. M. Welleman te hfj" arWh f a voegen aan die mededeelde, dat 10 personeels- rent Korte, had getuige zelf ge- Krabbendijke, gehoord. Hij had R m w 1, han ffemeente. leden wegens ordeverstoring naar zien. Aan deze mensen moest op het nooit een prettige positie ge- "j, Desenouwen dit als een Duitsland zouden worden gezon- bevel van Mittelstenscheid onmid- vonden, het directeurschap in de vetKome aanwinst. den. Dit is geschied. Slechts een dellijk een „Dienstverpflichtung"-1 bezetting, hoewel hij volbloed GOES. óeel is gegaan. Eén dezer men- formulier worden uitgereikt en N.S.B.-er was. „Het is nooit leuk, Postduiventcntoonstenine son is na tie bevrijding met t.b.C. pas daarna zouden zij worden ge- dat er op één schip twee kapi- T„i. uit Duitsland teruggekeerd en te keurd. Dit kwam neer op een teins zijn", zo merkte deze ge- ricrinc ilpfprfili»™!!fVer'a' Go®s overleden. mededeling aan de keurende arts, tuige wat gedesillusioneerd op, n' Iniinnfter" iTr!emglng rlPe heer Jac. Crucq, smid te dat hij niemand mocht afkeuren, daarmede doelend op het feit, dat „De Rode Doffer te Goes, onder Vhssingen was in Mei '42 met 300 - voorzitterschap van de heer D. andere\,Schelde"'-arbeiderT naar Kloosterman, werd besloten om in Duitsland gezonden Mittelsten- Deccmber van dit jaar een grote scheid deed hen bij 'de trein uit- Provineiale Zeeuwse Postduiven- geleide. Begin 1943 keerde deze ten toonstelling te houden in het getuige terug. In October werd hii Beursgebouw alhier weer aangewezen, maar een Hoewel aan een dergelijke gro- maand kreeg hü uitstel Boven- te tentoonstelling heel veel werk dien keurde kort daarvoor de verbonden is, slaagde men er toch Duitse militaire arts op De in een tentoonstellingscommissie Schelde" hem voor uitzending Volgens getuige Ton had Mit-hij zelf niets te vertellen had. telstenscheid zich eigenlijk de Voorts zei hij, dat Mittelsten- spitactie (die een Duitse militaire scheid zich altijd bemoeide met de zaak was) toegeëigend. Bij dezeinterne aangelegenheden van het mededeling lachte verdachte enG.A.B. schudde hautain het hoofd. Volgens een eigen schatting van Tenslotte kwam aan de orde,Welleman zouden er 400 personen dat Mittelstenscheid kort voor deuit Zeeland in totaal zijn wegge- bevrijding een huiszoeking had1 voerd, welke schatting het Hof geleid bij de heer J. Maljers, met enkele korreltjes zout zal be- hoofd van de illegaliteit, die ech- oordelenl van 83. Toen Van Bergen zijn koffertje opengemaakt had zag hij het: de kurk van van de fles! De fles was leeg! Wég was het drankje! Wèg het kostbare ge neesmiddel voor Jansen. Daar stond Van Bergen! De lege fles ln de hand! Wat een ramp! Dit was om wanhopig te wor den! „Ezel!" Zo schold de arme man zich zelf uit. „Waarom haalde je straks de kurk van de fles? Waarom drukte je de kurk er niet beter weer op? Je bent een ezel, Johannes!" 84. „En wat moet ik nu? Terug gaan? Een nieuw drankje halen? Of zonder drank naar huls?" Van Bergen gooide de lege fles op de grond. „Hopeloos!" zuchtte hij. Op dat ogenblik kwam er een man aanwande len. Het was een oude Friese boer. Hij zag er wys en eerwaardig uit. „Wat scheelt er aan, meneer?" vroeg de oude Friese boer, toen hij Van Bergen daar zo rade loos zag staan. Wat er aan scheelde? Dat was gauw genoeg verteld. Van Bergen wees naar de lege fles en deed zijn droevig verhaal. dat de voorzitter verhinderd was. Deze vergadering was belegd, om een beslissing te nemen, of men deze winter zal blijven oefe nen of dat de oefeningen gestaakt zullen worden en vroeg in het voorjaar zal worden begonnen. Nadat hij het voor en tegen hier van had uiteengezet werd beslo ten, dat in de winter niet zal wor den geoefend om verschillende re denen, terwijl dan werd vastge steld 26 schietoefeningen per jaar te houden. Tot heden werd f2.50 per half jaar betaald, doch daar thans tien oefeningen worden gehouden, en de patronen 5 cent per stuk in koop kosten, zijn maar juist de kosten van de munitie gedekt, terwijl men steeds toch lopende kosten heeft, temeer daar men nu nog een buks wil aankopen voor vrije baan te schieten. Na enige bespreking werd be sloten per lid f 9.per jaar te be talen. Daar een gewone wedstrijd als vroeger nog niet mogelijk is, werd besloten een vrije baanwedstrijd te houden. Vastgesteld werd, dat een vrije baankaart van 3 schoten 15 cent zal kosten en drie patro nen ook 15 cent. Deze wedstrijd zal gehouden worden op de eerstvolgende Za terdag, waarop de weersgesteld heid hiervoor dienen kan en wel van 111 uur en van 24 uur op de schietbaan. ST. MAARTENSDIJK. Ds van Dyk spreekt. D.V. Vrijdag 28 October 1949, 's avonds 7 uur, hoopt op verzoek van de J.V. „Onésimus" in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de Weleerwaarde heer ds J .van Dijk Ned. Herv. predikant te Gameren. POORTVLIET. Kerkdienst. Ds F. Mallan van Bruinisse hoopt Woensdag 26 October te 6.30 uur voor te gaan in de Geref. Gemeente alhier. STAVENISSE. Discussie over schooltandverzorging. Vrijdag 21 Oct. vergaderde de gemeenteraad onder leiding van burgem. L. A. Verburg. In zijn openingswoord memo reerde hij de situatie waarin ons land verkeert t.a.v. Indië. Bij de ingekomen stukken was o.a. een verzoek van de A.N.W.B om subsidie, daar men anders beperkingen moet toepassen bij het plaatsen van richtingsbor den, Een verzoek van een aantal winkeliers om de winkelsluiting op Zaterdagavond op 8 uur te stellen wordt aangehouden, daar nog geen advies dienaangaande van de K. v. K. binnen is. Naar aanleiding van een schrijven van de Ver. van Bur gemeesters, Secretarissen en Ontvangers over een gemeen schappelijke schooltandverzor ging zeide de heer Tazelaar er geheel tegen te zijn. dat dit door deze vereniging ter hand geno men wordt; van het nut ervan, meende hij, dat allen overtuigd zullen zijn. De voorzitter zette uiteen, dat de kosten voor-de gemeente ge ringer zullen worden dan wan neer het plaatselijk bleef. Hij merkte nog op, dat het blijk ge ven van bereidheid tot vrijwil lige samenwerking kan voorko men dat tot samenvoeging van gemeenten wordt overgegaan, over de uitvoering waarvan nog steeds gesproken wordt. De heer Hage vond de opzet van dergelijke stichtingen steeds te groot, vandaar dat de kosten veelal te hoog komen. Weth. v. d. Slikke zegde, dat het plaatselijk niet meer kan. Waarom zou men tegen samen werking zijn als de cijfers uit wijzen, dat het voordeliger is. Het voorstel werd me: 4 stem men aangenomen. Tegen de he ren L. Hage, Tazelaar en de Vos. De gemeentebegroting werd (met wijziging) vastgesteld. Eveneens enige wijzigingen gemeentebegroting 1949, o.a. de heffing straatbelasting, die niet f 2100 maar f 1750 zal opbren gen. Tot leden der adviescommissie woonruimteregeling werden ge kozen de heren L. Hage, A. J. J Tazelaar, C. L. Potappel, Joh. Stoutjesdijk en I. de Vos. De heer A. v. 't Veer werd als plaatsverv. lid benoemd. Over een voorstel van B. en W. tot het garanderen van een geldlening aan de Ver. „Het Groene Kruis" ging de raad in besloten zitting. Na stemming bij heropening werd het voor stel met 5 stemmen voor aange nomen. Tegen de heren L. Hage en Tazelaar. Met de bepaling van onthef fing bij bepaalde voorwaarden werd het verbod tot opslag van stro aangenomen. De heren L. j Hage en Tazelaar stemden tegen. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijndrecht, A W. M. Odé te Goes; te Noord- wolde, J. Cramer te Renesse; te Monnikendam, A. Vink te Mar ken. Aangenomen naar 't Woud bij Delft (toez.), H. J. Meijer te Wissekerke; naar Rijnsburg, M. C. Groenewoud te Heemse. Bedankt voor Papendrecht, J. J. Poot te Barneveld. Geref. Kerken. Beroepen te Utrecht (vac. Dr R. J. v. Meulen), A. v. d. Weg te Bussum. Bedankt voor Oldeboorn-Ak- krum, H. Veenstra te Een. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Oldenzaal-Gla- nerbrug, J. v. d. Zwaag te Bui tenpost. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Baarn, J. P. Geels te 's-Gravenhage (O.) en M. W. Nieuwenhuijzen te 's-Graven hage (C.). Beroepen te 's-Gravenmoer, S. v. d. Molen te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Yerseke, L. Rijksen te Leiden. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Den Helder, dr J. A. Stelwag te Enkhuizen. Vrij Evang. Gem. Aangenomen naar Apeldoorn (2e pr.pl.), J. IJtsma, cand. te Leeuwarden, die bedankte voor Nieuwvliet. AXEL. Ds Sebestyén Hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente. Zondagmorgen werd in een druk bezochte kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Axel door de plaat selijke predikant, ds P. J. Peu- nings, namens de kerkeraad aan de gemeente voorgesteld; de pas benoemde hulpprediker Ds Sebe- stijén, eerder predikant bij de Herv. Kerk in Hongarije. Het initiatief hiertoe was uit gegaan van de kerkeraad, die bij onvoldoende middelen voor de geestelijke verzorging van de ge meente oprichtte het Fonds Hulppredikerschap. De gelden voor dit fonds zijn bestemd voor een hulpprediker, godsdienston derwijzer of 2e predikant in de Ned. Herv. Gemeente te Axel, al naar gelang de draagkracht van het fonds toelaten zal. Ds Pennings merkte op, dat de verantwoordelijkheid voor dit hulppredikerschap weliswaar be rustte bij de kerkeraad, van wie de benoeming was uitgegaan, doch in beginsel bij de gemeente. Hij sprak de wens uit, dat de gemeente met de arbeid van ds Sebestyén gebaat zal zqn en de hulpprediker, ver van huis en haard, in een land, vreemd van klimaat en taal voor hem, ge sterkt zou worden door het feit, dat hij nu weer een taak, een roe ping en een verantwoordelijke plaats in de samenleving heeft. Na de dienst wensten in de con sistoriekamer alle kerkeraads- leden ds Sebestyén geluk door een handdruk. Ned. Herv. Kerk te IJzendyke. In de laatst gehouden verga dering van de ring IJzendijke, ging de voorzittershamer uit de handen van ds Schopenhauer van Schoondyke, over naar ds Boere van Groede. Ds Winckel van Hoofdplaat zal het secretariaat niet meer behe ren, deze functie ging over naar ds Wiebosch van Biervliet. V eilingsberichten. GOES. Veiling van Maandag 24 October 1949. Groenten: Bloemkool I 3138, Idem II 24 27, Kropsla 2.50—8, alles per 100 stuks. Dubb. Princessebonen 2963, Pronkbonen 23, Peen 5.506, Tomaten 2238, Prei 2326, Andy vie 59, Rode kool 911, Uien 6—7.50, alles per 100 kg. Ramenas 89 per 100 bos. KRABBENDIJKE. Exportvei ling van 21 Oct. Appels: Goudrei- nette 27.80; Jonathan 27.10; Pe ren: Comtesse de Paris 23.80 24.30; Beurre Alex Lucas 23.80 26.80; Zwijndrechtse Wqnpeer 14.30—14.50, alles per 100 kg. Dubb. Sperciebonen 37; Alican te 40—52; Appels: Sterappel 6 24;Cox Oranje 1049; Goudrei- nette 1236; Jonathan 1143; Glorie van Holland 932; Nota risappel 914; Present van En geland 26; Peren: Comtesse de Paris 319; Beurré Alex Lucas 434; Pondspeer 816; Nouveau Poiteau 411; Zwijndrechtse wynpeer 412; Bonne Louisse 629; Doyenne de Cornice 836; St. Remy 7—16. Appelval en kroet 9.7010, alles per 100 kg. Wat brengt de radio? Woensdag 26 October. HILV. I (301,5 M.): VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.33 Ook in al. 7.38 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Oog in al. 8.73 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwyding. VARA 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Vro- lqke muziek. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroep orkest. 14.00 Gesproken portret ten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Pianoconcert. 16.00 Vragen- beantwoording. 16.30 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Sport. 18.30 Ned. strydkrachten. 19.00 „Rond om de antithese", causerie. 19.15 Kwartet. VPRO 19.30 Voor de jeugd. VARA 20.00 Nws. 20.05 Ac tualiteiten 20.20 Promenade ork. 20.55 „Van ander ras", hoorspel. 22.45 Populair-wetenschappeiyke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILV. II (415 M.): NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 „De gestolen minnebrieven", hoorspel. 12.00 Strukorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Gram. 14.30 Kamerorkest en so list. 15.15 Gram. 15.30 Koor en orgel. 16.00 Causerie. 17.15 Voor de kinderen. 17.30 Vraaggesprek. 17.45 Ryk over zee. 18.00 Fanfa recorps. 18.30 Voor de kinderen. 18.45 Streekuitz. 19.00 Nieuws. 19.15 Indonesisch nieuws. 19.30 Sport. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Commentaar fami liecompetitie. 20.15 Radiophilh. ork. 21.10 Causerie. 21.30 Zang en piano. 21.50 Blaaskwinet en piano 22.15 Strykkwartet. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 24 October medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Grootboek - Obl iga t iën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certificaten Nederland 1962-64 ex. Dito Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank*» Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 Cum. Pref. Wd, Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito Pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lcmboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China Jap. lijn 100§* 98 974 93% 98 99 cum 99 78 1004 95 97% 67% 103% 16314 194*4 319 122 152*4 187 151 1574 208*4 24454 310 297*4 242 1734 163 309 3124 312% 530% 147% 127 98 72 48 107*4 49 164% 136 10034 98 97*4 94 984 99*4 99*4 78 4 1004 95 97 67% 103% 163% 1937 s 318% 121*4 1524 187 144 137% 2084 243*4 312 298 243 174 163*4 289 307 3134 312*4 530*4 147% 127 98% 74 47*4 107 504 169 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Scheepv. Rott. Lloyd Stv. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co. Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Hcrstelbank Pr. Ned. Ind. Esc. Mij Ned. Bk. v. Zd. Afr. Rotterd. Bank Surinaamsche Bk. Twentsche Bank Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U. S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil MMcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 1354 1364 1584 1584 1604 1614 168 1694 1504 150*4 162 162 1644 1664 704 69 82 84 394 394 1184 119*/, 1454 145*4 123 1234 159 158 1704 1694 216 2124 161 1694 95*4 934 734 74 196 195 178 177*4 179 1784 45 264 264 634 634 284 28 464 46*4 194 194 .69 69 624 50*4 63 45 384 384 224 224 84 84 124 124 ex. 124

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3