Regering wil eigen vliegtuigindustrie drastisch beperken. In de steenberg ran mijn Maurits woedt een niet te blussen vunr. Het wordt steeds duisterder iii Indië. Mosselkwekers van Bruinisse vergaderden. Er komt een jeugdherberg te Axel. Tweehonderd constructeurs en technici komen zonder werk. Graaft Lieftinck een graf voor de Middenstand? Evangelie zonder God. EDNA EARL Dinsdag 25 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Dreigende moeilijkheden voor Fokker en Nat. Luchtvaartlaboratorium. Een drastische inkrimping van de Nederlandse vliegtuigindustrie dreigt in verband met voorgenomen regeringsmaatregelen. De re- lering overweegt het ontwikkelen van nieuwe ontwerpen in Neder- and te beperken. Deze beperking zou in verband staan met alge mene bezuinigingsmaatregelen in de komende jaren. Indien deze plannen ten uitvoer komen, zulllen de N.V. Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker en het Nationaal Luchtvaart laboratorium in ernstige moeilijkheden geraken. Dit houdt in, dat van de ruim 200 constructeurs en technici een zeer groot aantal zal worden afgevoerd. Dit voornemen van de regering heeft ernstige onrust veroorzaakt onder de betrokken technici en onder de honderden vliegtuigbouw- kundige studenten aan de Technische Hogeschool te Delft en de Middelbaar Technische School te Haarlem. Op advies van een regerings-ken, terwijl getracht zal worden commissie werd in 1946 het Ne- de rest van het personeel om te muiiuuauie iraoue uei iweeue - derlands Instituut voor Vliegtuig- scholen en onder te brengen bij de Kamer, G. Wagenaar heeft met geenszlns verklaard, ontwikkeling opgericht. Dit Insti- i productie der bestaande typen en 1 de minister gesproken. De heer wanneer men tuut verstrekte, dank zij rege-1 de Gloster Meteors. - - - r,a opdrachten aan de Oude regeling voor deserteurs blijft geldig. Het Tweede Kamerlid E. A. Vermeer heeft een onderhoud ge had met de minister van Oorlog, mr W. F. Schoking om het stand punt van de P.v.d.A. naar voren te brengen inzake de deserteurs, die in Schoonhoven zijn onder gebracht. Naar de heer Vermeer mede deelde gaf de minister te kennen, dat de rechtsgang ten aanzien van de deserteurs blijft zoals Op het grote congres van de R.K. Middenstandsbond, onlangs te Rotterdam gehouden, is een schrikbarend feit bekend gewor den. In de eerste helft van 1949 zijn namelijk reeds niet minder dan bijna acht honderd midden standszaken failliet gegaan. De concurrentie is sinds enige tijd weer volop merkbaar, gezon de concurrentie maar meerma len ook wilde, onbezonnen con currentie, waarbij middenstan ders zichzelf en elkaar de das omdoen. De omzetten zijn merkbaar aan het dalen, en het spreekt ontwerpen en bouwen van nieuwe 1 wen van vliegtuigen in Nederland van hen, die om welke reden vliegtuigen mogelijk te maken. Bij de N.V. Fokker werden met deze steun de prototypen van de les- vliegtuigen S 11, S 12, S 13 en S 14 ontwikkeld, terwijl nieuwe ontwerpen voor een verkeers- en een vrachtvliegtuig in studie zijn. Bij het Nationaal Luchtvaartlabo ratorium werden in verband hier mede uitgebreide onderzoekingen verricht. Belangrijke uitbreiding van de outillage van het labora torium was hiervoor nodig. Aan de Slotcrweg te Amsterdam is een groots project van laboratorium gebouwen en windtunnels, onder andere voor het onderzoek bij snelheden boven de geluidssnel heid, in een vergevorderd stadium van uitvoering. Op last van de re gering zijn deze werkzaamheden, waaraan reeds ettelijke millioenen zijn besteed, plotseling gestaakt. Fokker-personeel. De geruchten omtrent de mo gelijke regeringsmaatregelen heb ben de technisch directeur en chef-constructeur van de Fokker fabrieken te Amsterdam, ir. M. Beeling, aanleiding gegeven, om Zaterdag j.l. het ruim 200 man grote personeel van het construc tiebureau toe te spreken Hij deelde mede, dat de rege ring de subsidie van het Neder lands Instituut voor Vliegtuigont wikkeling sterk wil inkrimpen en er dus, gezien de zwakke finan ciële positie van de fabrieken, welke door de oorlog is ontstaan, weinig gelden beschikbaar zullen zijn voor de toekomstige werk zaamheden van het constructie bureau, waarvan de producten in dertig jaren over de hele wereld bekendheid hebben gekregen. De jongere technici werd aangeraden om een andera betrekking te zoe- naar eigen ontwerpen. Deze com-dan ook niet willen gaan, zul- missie had een meerderheidsrap- len op de gebruikelijke wijze wor- port uitgebracht, dat alleszins den afgehandeld, gunstig luidde voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse vroeger Indien zy bereid zyn van2eIf dat de' minst kapitaal- naar Indonesië te vertrekkenkrachtigen, dus de kleine zeif- worden zij met voor de krygs-standigfn daarvan het eerst het raad gebracht Indien zy by hun 1 sl ht«{{ d weigering volharden zullen zy, Met dat al t de Nieuwe Eeuw". is echter dat zeer hoge Ook cl6 voorzitter Vein de com- 1 u^,v,+ nr>t* monistische fractie der Tweede b^,^d, te meer bedenkt, dat de daling in de omzet over het al- ringssubsidie, Z'ZZZ'ZZZ Nederlandse industrie en heteen commissie benoemd, die ad-tegen hen, die naar Indonesië IS lngf"'e.aenna luchtvaartlaboratorium om het vies zou uitbrengen over het bou-i willen vertrekken. De gevallen Y*"1 stabilisering. Deze uaung - - kan dus onmogelijk de volledige verklaring zijn voor al deze fail lissementen. Ook van een ge zonde sanering kan bij een zo groot aantal nauwelijks meer zullen1 sprake zijn. Waar ligt de schuld dan wel? Bij de financiële politiek van de regering, zegt de voorzitter van de Middenstandsbond. De belas tingen treffen de kleine zelf standige ondernemer buitenge woon zwaar; vooral het innen van belastingen over reeds voor bije jaren brengt menig midden stander aan de rand van het faillissement. Ook de loon- en prijspolitiek blijkt de middenstand gevoelig te treffen. De winstmarges zijn er de laatste tijd zeker niet be ter op geworden, en nu de om zetten gaan dalen ziet het er voor de middenstand niet be- De Kinderzegels 1949 vliegtuigindustrie. Desondanks worden uitgegeven van 14 No- schijnt de regering de beperkende vember t.m. 31 December as. en bepalingen te willen doorvoeren, geldig zijn t.m. 31 December 1950. Het proces von Manstein. Von Manstein, die wordt be- «chuldigd van oorlogsmisdaden, zag er moe en nerveus uit, toen hq Vrqdag j.l. tijdens zqn proces zelf aan het woord kwam. Toen Von Manstein zijn loop baan in het Duitse leger beschreef deed hq mededeling van een feit dat voor ledereen in de zaal, het jiarket inbegrepen, onbekend was, n.l. dat h\j een neef was van veld maarschalk von Hindenburg. Ondanks berichten, dat Duitse gewonden en krijgsgevangenen door Russen waren verminkt, al dus von Manstein, heb ik er steeds op gestaan, dat geen repressailles werden genomen. Bij bezoeken aan hospitalen, waar naast Duitsers cok Russische krqgsgevangenen werden verpleegd, liet ik ook de Russen delen in de cigaretten en chocola, die ik meebracht. In een kamp bjj Feodosia, zo ging de veldmaarschalk voort, za ten 7000 Russische krijgsgevange nen toent de Russen daar in de buurt landden. De Duitse bewa kers gingen er van door, maar de krqgsgevangenen gingen mee en gaven zich later weer aan de itsers over. Het beruchte bevel tot het uit de weg ruimen van Russische commissarissen had von Manstein nooit uitgevoerd. Toen hq in het Oosten onder het directe bevel van Hitier kwam te staan, kwam hq tot de conclusie dat Hitier vele eigenschappen miste om een goe de opperbevelhebber te zijn. De vervolging van bepaalde delen van het Duitse volk had hem steeds erg tegen de borst gestuit. Ingenieurs staan machteloos.!, over twintig jaar, ais de kabei- baan is afgebroken, zal deze Een niet te blussen vuur woedt waardeloze steenhoop zijn dien- sedert jaren in de 160 meter hoge sjen kunnen bewijzen als toeris- steenberg van staatsmijn Maurits. tische bezienswaardigheid. Want Deze, ontstaan doordat met iedere i --1-1 herg vormt een van de weinige ton kolen, die naar boven wordt P™16"- van. waaruit men Neder- rooskleuric uit gebracht 250 kilo stenen, stof enland kan zien van Belgische tot PaaJf I slik aan de oppervlakte komt,Duitse grenseen golvende, groe- h n naar KnrnT nnlJ dreigt een gevaar te worden, niet ne strook tussen Maas en Rode alleen doordat kolenresten vanBeek, Nederland op zijn smalst, jaren her door de warmteontwik-1 Maar men zal eerst de brand moe- keling van het pynetgesteente zijn I ten bedwingen, die in de ingewan- verhit en in brand zijn geraakt,1 den van de berg woedt, zodat de doch ook omdat men vreest, datverschroeide dennen kunnen wor- het gevaarte zal instorten en als den opgeruimd en een nieuwe aanplant van misschien zelfs wijnranken aan de zwarte kolos een enigszins natuurlijk aanschijn zal geven. En daar komt nog bij, dat in het wetsontwerp op de mate riële oorlogsschade de zelfstan dige ondernemer vooral in het ambacht er bijzonder on gunstig afkomt. een lawine kostbare kilometers lange gasleidingen en spoorlijnen van het bedrijf zal vernietigen. Niemand weet, tot'hoe diep het vuur zich uitstrekt, of hoe ver het zich uitbreidt. Soms komt het hier en daar te voorschijn en kleine vlammen en verstikkende zwavel dampen Electrische leidingen die door de berg liepen, zijn door het vuur verteerd. De aanplant van jonge bomen aan de zuidzijde van de berg is verbrand en houten dwars liggers van de kabelbaan zijn aan gevreten, waardoor deze baan gaat verzakken. De ingenieurs staan machteloos. Devalueert ook de dollar? John Taber, republikeins lid van de toewijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat de regering een de valuatie van de dollar overweegt, zonder hieraan toe te voegen op welke wijze deze maatregel zou worden genomen. Men zal zich herinneren, dat de minister van Financiën, Snyder, vorige week verklaard heeft, dat enkel het Ze hebben getracht de berg lucht- Congres de goudprijs kan wijzigen dicht af te sluiten met een laagen dat de regering allerminst de Limburgse klei, doch vergeefs. De bedoeling heeft de dollar te deva- klei barst en wordt tot hard ge- lueren. steente. i Von Paulus in China? Volgens de radiocommentator Walter Winchell zouden de Chi nese communistische troepen, die zich in de buurt van Hong kong bevinden, sedert enige tijd onder bevel staan van generaal von Paulus, die in 1943 te Sta lingrad gevangen werd geno men. Meerderheid voor conservatieven. Een door de „Daily Express1 georganiseerd opinieonderzoek over de vraag: „Voor welke partij zoudt u stemmen, indien de verkiezingen morgen plaats hadden?" gaf de volgende uit slag: Voor de conservatieve partij 54 pet., voor de Labour- partij 36 pet., voor de liberale partij 8 pet. en voor andere partijen 2 pet. Dreiging van communistische elementen. Een correspondent te Batavia rust te herstellen, heeft zij mili- meldt aan „De Volkskrant": tair alleen de macht in handen willen nemen en is zij er zoals „Hoe bitter valt het scheiden men weet: drie dagen na het te- van zyn land, daar alles loopt ver- kenen van de bestandsovereen- J* J"60 geneigd thans Von- komst toe overgegaan te infil- dels Gysbregt van Aem^tel na te treren op haar niet toekomend zeggen Het is een ellendige tra- terrein. In de Nederlanders zag zij £edi.e dle .z'cb. bier afspeelt. Het kaar vijand. Maar haar agressieve schijnt, dat inderdaad letterlijk tactiek ten aanzien van de Neder- alles verloren moet lopen. landers heeft niet verhoed, dat Biedt de jongste ontwikkeling kaar legere werden aangevreten dan bepaald nieuwe gezichtspun- <joor het gevaar dat zij door haar tenNeen, dat doet zy niet. Er vijandige houding tegen de Neder- viel niet veel anders te verwach- landers wilde bezweren, ten dan wat nu weer gebeurt Er Thans ontglipt de Republiek de is nu eenmaal in Indie geen schijn mackt over de legers, zo zij die al van reeel inlands gezag, in staat 00;t wezenlijk bezeten heeft. Zij de leiding op zich te nemen. Zelfs z;e^ de rebellie, die in de Indone- het gezag van wie zich als opper- sische gelederen dreigt uit te ste universele leiders hebben op- slaan en scheldt thans vast bij geworpen - de Republikeinen voorbaat deNederlanders de van Djokja is een schyngezag. schuldigen' Zij hebben, machtsusurpatorisch als zij waren, eerst de federale Het wordt steeds duisterder staten weggemanoeuvreerd en over Indië. Het wanbeleid van de zijn thans druk doende de be- Veiligheidsraad heeft er het Ne- staande negara's eenvoudig op te derlands Gezag ondermijnd. Een ruimen. En intussen is hun eigen ander Gezag bestaat niet tenzij, ren in een prettige stemming te troon bedenkelijk ondergraven. binnen zeer korte tijd, het com- Het is een magere tros, die de munistische. eens schijnbaar zo machtige Re- Aan wie moet het Koninkrijk de publikemen volgt: haar enige mi- souvereiniteit nu eigenlijk over- litaire kracht is het betrouwbaar dragen? Het is misschien nuttig, deel aer l.N.l. 'dat thans Nederland zich eens tot Hoe groot echter is dit betrouw- de Veiligheidsraad wendt met de baar deel? Van dag tot dag ster- Vraag, wie hier de rechtmatige ker wordt de T.N.I. geïnfiltreerd erfgenaam is NIET AARDIG. In een van de kranten zag ik melding gemaakt van het droe vig lot van de administrateur van een onderneming in Indië, die geruime tijd geleden door de rampokkers werd ontvoerd. Volgens berichten uit Medan wordt hij nog steeds vastgehou den in een kamponghuisje, er gens in de rimboe, waar hij wa ter moet drinken uit de rivier en heel weinig te eten krijgt. Zijn gezondheidstoestand is uiterst slecht, terwijl medische hulp ontbreekt. Gevraagd wordt, hoe zoiets nu te rijmen is met de besprekin gen en afspraken te Den Haag. Kijk, dit laatste vind ik nu niet aardig. De regering doet bijna het on mogelijke om de republikeinse heren tevreden te stellen. Uit stapjes, dinertjes en weet ik wat meer moeten dienen om de he- (Ingez. mededeling, advert.) door communistische elementen, Tarijke bataljons en brigades z'y'n volkomen communistisch en ge hoorzamen practisch aan de groep van de geruime tijd geleden Rheumatische Pijnen tergen de „doodgeschoten" maar momenteel mens leyensmoewordens toe. zeer actieve Tan Malakka. Op grote delen van Java zijn deze rode troepen alleenheereers. In En toch is Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen won- regelrechte oppositie tegen de re- dermiddel. Het is alleen maar een gering Soekarno-Hatta staat ook natuurlijk middel, samengesteld de Daroel-Islam, die niet veel ver- uit die zes minerale zouten, die der naar links behoeft te schuiven het gestel nodig heeft om goed te om bij de communisten te kunnen kunnen functionneren. Die na- aansluiten. Deze Daroel-Islam be- tuurly'ke middelen mankeren veel- heerst eveneens brede territoria al aan het gewone dagelijkse op Java. I voedsel, dat zelfs soms wel Zo zwerven heel of half-com- j Uw kwaal in de hand werkt. Met munistische troepen uit over de dagelijkse dosis Kruschen, elke Java, in oppositie tegen de Repu- 1 morgen na het opstaan, brengt gij bliek Djocja. 1 het evenwicht weer in stand en Nóg biedt de Republiek en het geeft ge Uw bloedzuiverende or- haar getrouwe deel. der T.N.I.- ganen precies die kleine dosis op- troepen weerstand, maar ener- wekkende kracht, nodig voor de zyds bedreigt haar, met de dagfuncties, die het lichaam er van sterker, het gevaar van een greepverwacht. Waarom zoudt ge Uzelf naar de macht door de communis tische guerilla-troepen, anderzijds het gevaar van afval van haar tot nog toe getrouwe troepen. In dit alles wreekt zich de on- geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de luste loosheid en humeurigheid, die trouw of het onvermogen der Re- daarvan het gevolg zijn. Kruschen brengen. Maar dan moet men haar niet een stok tussen de benen ste ken, door dergelijke misdaden te publiceren. Stel je voor, de heren zcuden ontstemd kunnen worden! Nee, aardig is dat niet. Zand er over! Tijdens de studieconferentie van het C.N.V., gehouden te Putten, sprak prof. dr I. A. Diepenhorst over het Communisme. Hij wees hierbij op de verkeerde methoden van bestrijding van deze geeste lijke stroming, waarbij geen we tenschappelijke en principiële toetsing wordt toegepast. Het communisme behoort veel en veel ernstiger genomen te worden, dan in vele oppervlakkige gevallen geschiedt. Speciaal het Russisch commu nisme besprekend, ging spreker het karakter van de Russische bevolking na en schetste de Rus sische historie, om daaruit te ver klaren, dat het Marxisme met zijn historisch materialisme en klas senstrijd er ingang vond. Lenin ging van de stelregel uit, dat voor de bereiking van zijn doel: beëin diging van de sociale nood, alle middelen, goede en kwade, kapi talistische en socialistische ge bruikt mochten worden. In de his torie van het Russische commu- publiek. Instede van tezamen met is verkrijgbaar bij alle Apothekers nisme sinds 1917 is duidelijk aan de Nederlandse troepen orde en I en Drogisten. Vrijdagavond vergaderde te sprake, die er volgens de Zeeuwen Bruinisse de mosselkwekerever- nu eenmaal bestaat tussen Wad- eniging „Algemeen Vissersbelang" J denzee, mosselkwekers en Zeeuw- in het Veerhuis. I se mosselkwekers. De vergadering Nadat de voorzitter, de heer A. j was in haar geheel van oordeel, Verspoor de aanwezigen had wel-dat aan de Waddenzeevissers veel kom geheten, werd overgegaan tot meer mogelijkheid wordt geboden bespreking van het verhandelde om concurrerend te exporteren op de vergadering van de Advies- dan aan de Zeeuwse mosselkwe- commlssie Mosselen te Bergen op Zoom. Wat betreft de moeilijkheden, die de handelaars te Yereeke on dervinden met de verwaterplaat sen aldaar, deelde de voorzitter mede, dat zoals allen bekend was, een der grootste mosselexporteurs n.l. de firma Stoffels te Tholen, thans een gedeelte van zijn te ex porteren mosselen verwatert op kers. Dit laatste blijkt opnieuw uit het prijsverschil voor export naar Duitsland. Vervolgens werd gesproken over voorstellen voor de eerstvolgende vergadering van de Adviescom missie. Ongeveer 15 kwekers te Brui nisse kunnen op het ogenblik nog niet leveren. Het merendeel om dat hun mosselen niet voldoen te wijzen, dat deze stelregel wordt toegepast. Spreker toonde aan, dat men hiermede in zekere zin succes heeft bereikt, maar dat ander zijds het in de plannen vooropge stelde, niet werd bereikt in menig opzicht, terwijl de sociale toestan den troosteloos zijn. Het communisme is vooral daarom onaanvaardbaar, omdat het is een evangelie zonder God. Onze bestrijding moet hierin bestaan, dat wij ook de commu nisten trekken tot het Evangelie Gods, tot Jezus Christus. Daartoe moeten wij in het dagelijks leven laten zien, wat het betekent, Christen te zijn. Wij moeten bren gen een levenspractijk, die door drenkt is van Christus' geest. de Grevelingen. De moeilijkheden I aan de minimum eisen betreffen- bleken daardoor opgelost. de de schelpgrootte der mosselen, Een andere kwestie die momen-anderen wegens het in voorraad teel de aandacht vraagt is het I hebben van potmosselen. tarrapercentage, dat vele kwekers in hun mosselen hebben. Het Aan- en Verkoopkantoor voor mosselen accepteert slechts partijen mosselen met een be paald tarrapercentage, zodat de evering voor die kwekers thans zeer bezwaarlijk is. Het aan boord uitrapen van tarra en schelpen heeft volgens de directeur van het Aan- en Ver koopkantoor van Mosselen tot ge volg, dat mosselen worden stuk- getrapt, waardoor de handelaar, j die ze ontvangen moet, nog meer j tarra krijgt, want stukgetrapte 1 mosselen kunnen niet worden ver- kocht. Ook het gebruik van zeef ten of molens om de tarra te verminde- Over deze gevallen werd breed voerig van gedachten gewisseld. Gepleit werd tot het weder in stellen van de C-kwaliteit. Aldus zal worden geadviseerd. Over de mogelijkheid om mos- selkwekere die bij de in 1946 plaats gehad hebbende herverde ling van mosselpercelen door het Bestuur der Visserijen, misdeeld zijn, voorrang te doen krijgen bij het onderhands verpachten van andere percelen, werd breedvoe rig gesproken. NEDERLAND IN DE VERENIGDE NATIES. De Nederlandse delegatie in de vergadering van de Verenigde Naties, die op het ogenblik te Flushing Meadows wordt gehouden. Van rechts naar links: mr D. U. Stikker, minister van Buiteiilandse Zaken en leider van de delegatie, baron F. C. A. van Pallandt, Nederlands gezant in Argentinië, professor E. V, A. Roling, adviseur. FEUILLETON Naar het Amerikaans c»-,or BESSY KIVING Daar zij op de hoogte was van de dagen, dat hij in de pastorie kwam. ging Edna altijd naar haar eigen kamer als hij kwam, tot het bezoek geëindigd was. Eens op een middag ging zij en het was een pijnlijke beproe. ving om in de ene kamer te zit ten en in de aangrenzende het zacht, onduidelijk geluid van zijn stem te horen, en toch hem nooit te zien. Weinig vrouwen zouden tegen die verleiding bestand gebleven zijn, maar Edna was bevreesd voor de eigenaardige macht, die hij had over haar hart, en ver trouwde zichzelf niet in zijn te genwoordigheid. Deze avond, toen zij zat bij het vlammend licht van de haard en het verleden over beds las om toch spoedig terug te komen, en zag, dat de dicht aaneengeschreven regels bezaaid waren met vlekken van tranen. De overige acht brieven waren van onbekenden, en hielden vragen in om portretten en le vensbeschrijvingen, om korte schetsjes voor couranten in ver schillende delen van het land, en ook enkele vragen over het verschijnen van haar nieuwe boek, wanneer het gereed zou kunnen zijn voor de pers. Alle die haar in stilte had gadege slagen, en hij legde zijn hand op de hare. „Wat is het mijn lieve?" „Het loon, dat God mij gege ven heeft!" Zij las hem de inhoud van de brief voor, en daarop ontstond een korte pauze, tenslotte on derbroken door meneer Ham mond. „Edna, mijn kind, ben je nu werkelijk gelukkig?" Zo gelukkig, dat ik geloof, brieven waren vriendelijk1 dat men met al de schatten van dacht, kon hij zich maar niet naar de kerk om het orgel terealiseren, dat er slechts twee spelen; en na een uur van stil i jaren verlopen waren, dat zy genot in dat gebouw zo vol met dagelijks naar deze rustige ka- dierbare herinneringen, verlietmer kwam om haar lessen op te zij de kerk, en vond buiten Ta- zeggen; want gedurende die tijd merlane. vastgebonden aan het; had zij zo hevig geleden naar ijzeren hek, maar zijn meester geest en lichaam, dat het haar was niet aanwezig. Zij wist, dat toescheen alsof tientallen jaren, beteren, en wenste, dat zy ken- hij ergens in het gebouw, of op 1 moeizaam over haar hoofd wa- nis zou dragen van de weldadige het kerkhof moest zijn, maar! ren heengegaan. 1 invloed, die zy door deze artike- zij ontzegde zichzelf het genoe-' Onwillekeurig zuchtte zij, en len uitoefende. Aan het slot van gen om er voor een tweede maal streek met haar hand over haar' de brief had de gelukkige echt- binnen te gaan. voorhoofd. Een licht geklop opgenote een paar regels bijge- Niet een blik, noch een woord was er tussen hen gewisseld, se en dankbaar gesteld, en een was vol welsprekendheid in zijn dank voor het goede effect, dat één van haar tijdschriftartikelen had gehad op een verkwistend en goddeloos echtgenoot cn huisvader, die na het gelezen te hebben, zó onder de indruk kwam, dat hij besloot zich te dert zij scheidden op het sta- diende kwam binnen en reikte tion, achttien maanden geleden, haar een pak brieven van New- Zij verlangde er naar zijn ge- York. dachten over '-aar boek te ho- j Iedere mail bracht er een van ren, want vele gedeelten waren Felix; en nu opende zij eerst geschreven met het specialezijn brief, en een glimlach doel, dat hy ze lezen zou; maar kwam om haar lippen, toen zij zy wilde er niet naar vragen; zyn hartstochtelijke, dringende de deur schrikte haar op uitschreven, om de zegen des he- haar gedachtengang, een be-1 mels over de schrijfster af te smeken. „Is niet de arbeider zijn loon waardig?" Edna voelde, dat haar loon milddadig was; en hoewel het „Gode zy dank" niet hoorbaar was, trok toch de grote vreugde, die in haar ogen blonk, de aandacht van de dominee, Californië dit velletje papier niet zou kunnen kopen want 't ver zekert me, dat ik 't instrument heb mogen zijn, zonneschijn te brengen in een donker en som ber huisgezin; door het hoofd van een gezin terug te roepen van zyn bezoeken aan plaatsen van ontucht en van zijn midder nachtelijke brasserijen, tot zijn vrouw en kinderen; terug naai de plaats van gebed en de hui selijke haard! Ik heb niet tever geefs geleefd, want door mijn werk is een mensenziel gered, en ik dank God, dat ik waardig gekeurd wordt te mogen zijn een dienstmaagd in Zijn wijngaard!" De ogen van de oude man vulden zich met tranen, toen hij de bijna bovenaardse glans in haar ogen zag schitteren. (Wordt vervolgd.) De Vereniging van Zeeuwse Fokkers te Axel nam dezer dagen een belangrijk besluit. Met alge mene stemmen werd besloten volle medewerking te verlenen aan de stichting van een jeugd herberg op het terrein der V.V. Z.F. aan de Kinderdijk te Axel. Door samenwerking van Axels gemeentebestuur, de Nederlandse Jeugdherbergcentrale en de V.V. Z.F. zal een modern trekkers-oord ren zou volgens de directeur eenverrijzen van drie verdiepingen, nadelige invloed op de kwaliteit1 met een capaciteit van 100 bed- uitoefenen. Dit laatste nu werd door vergadering bestreden. Wanneer men aanneemt, dat de mosselen verzwakken door het gebruik van machines waarmee het tarraper centage wordt verminderd, dan kan men dit bezwaar ondervan gen, door de mosselen te doen verwateren door de kwekers zelf. Kapotte mosselen, indien zij al voorkomen geven dan verlies voor |den. Hierdoor worden de toeris- detische mogelijkheden voor de trekkers vergroot en zal Axel een schakel worden in de lange keten van jeugdherbergen in Nederland en België. De stichting dezer jeugdherberg te Axel is niet alleen uit regionaal oogpunt van belang. Verwacht mag worden, dat in een vrij nabije toekomst als de volledige reali sering der Benelux-gedachte een het trekkersverkeer van en naar en materiële aard, (Ingez. mededeling, advert.) de kweker, de handelaren ontvan- feit zal zijn geworden, Axel een gen dan partijen zuiver machinaal zeer gunstige ligging heeft voor geschoonde mosselen. Ook kan men in die gevallen waar de mos selen toch bovendien door de han delaars nog eens machinaal wor den geschoond, bedingen dat men de mosselen levert zoals zij op de percelen voorkomen, dus met tar ra en al. Voor het hogere percen tage tarra dat een partij bevat boven het toegestane maximum kan dan een verrekening op de prijs plaats hebben. Teveel tarra behoeft dus nooit een reden te zijn om een kweker van levering uit te sluiten. Verschillende kwekers zouden het op prijs stellen partijen van 250 tonnen tegelijk te leveren, in- plaats van 125 tonnen in twee keer zoals nu vaak het geval is. Geadviseerd wordt, dat ieder per soonlijk deze wensen aan het Aan- en Verkoopbureau zal kenbaar maken. Naar aanleiding van een alinea uit de notulen van de vergadering van de Adviescommissie, waar door de heer Bakker uit Wierin- gen, geprotesteerd wordt over „onverantwoordelijk geschrijf" in de Zeeuwse bladen over mosselen, kwam nogmaals de controverse ter België. De meeste belangrijke centra onzer Zuiderburen zijn vanuit Axel in één dag te be reiken. Het ontwerp voor liet gebouw. De afmetingen van het gebouw zullen worden: hoogte 11.60 m., breedte 19 m. en diepte 13.5 m. Het plan voorziet o.a. in: een eet- en conversatiezaal en een be stuurskamer. Op de le verdieping 2 slaapzalen met ieder 28 bedden en appartementen voor de ouders. De 2e verdieping zal een slaap zaal met 44 bedden bevatten. Men hoopt in de zomer van volgend jaar met de bouw gereed te ko men. Als kosten van de Nationale Reserve heeft de minister van Oorlog bij de Tweede Kamer voorlopig voor 1949 aangevraagd f 11.707.000 voor bewapening (in clusief munitie voor oefeningen en voor oplegging) en f 1.171.000 voor overige kosten van personele UiiiluituLd rartrjjabii; by «pothtktn. drQgntta to dt laisiuib/sich*.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2