Tegen Mittelstenscheid werd negen jaar geëist NIEUWS Deens vrachtschip bjj Terschelling op mijn gelopen Koppigheid van Koning brengt Belgie's eenheid in gevaar SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vergeten beloften? Nog even arrogant als enkele jaren geleden Renkummer verbleef 13 uur in een put. Kwestie Nieuw Guinea nog niet opgelost. Twaalf van de 24 opvarenden vermist Laat hg terugkeren als tweederde van Belgen dit wil Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1391 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 25 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.23 u., onder 17.24 u. Maan op 13.48 u., onder 20.10 u. Hoogwater op Woensdag 26 Oct.: Vlissingen: 4.35 u. 2.12 m„ 17.00 u. 2.09 m. Terneuzen: 5.09 u. 2.27 m., 17.29 u. 2.25 m. Wemeldinge: 6.26 u. 1.76 m„ 18.43 u. 1.77 m. Zierikzee: 6.07 u. 1.53 m., 18.26 u. 1.55 m. Als nu 5 jaar geleden, dat door de door bommenwerpers aangebrachte dijkgaten het zee water Walcheren overstroomde. Naast Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen moest dit schoonste onzer Zeeuwse eilanden worden opgeofferd in de strijd tegen de grote tyran, in de strijd ook voor de bevrijding van ons Vader land. 't Was in hun evacuatie-oor den, dat de bewoners van 't ver dronken Walcheren de zware gevechten volgden, welke moes ten brengen 't herrijzend Neder land. En toen de bevrijding van ons gehele land eenmaal een feit was, keerden zij, die geëva cueerd geweest waren, zo spoe dig mogelijk naar hun haardste den terug, zochten ze hun eigen land weer op. Hun land, dat, toen het water met veler hulp weer was ver jaagd, zo sterk deed terugden ken aan de vroegere eeuwen met 'tgekrijs der meeuwen over schorren en slikken. Hun lachende velden, bossen en tuinen waarvan ons volks lied spreekt ze waren er wel niet meer, doch Vaderland en Regering zouden helpen en steu nen zoveel ze maar konden En in deze verwachting was het, naast vertrouwen op Gods bijstand en zegen, dat de bevol king weer aan de arbeid toog. Ze hoorden van allerlei hulp en steun, terwijl ze zelf verbe ten vochten, evenals hun voor zaten van eeuwen terug, tegen de gevolgen van het tijdelijk baas zijn van de grimmige wa terwolf. Ze hoorden het, terwijl in 't geheel geen of slechts geringe oogsten gewonnen werden en ze slechts betrekkelijk kleine voorschotten voor al hun verlie zen ontvingen Toch bleven ze vol vertrou wen uitzien naar de door de Re gering toegezegde steun en hulp. Bleven ze evenals de ook zwaar getroffen bevolking van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zich vastklemmen aan Ko ninklijke woorden en ministe riële beloften, plechtig afgelegd. V\je zijn nu 5 jaar verder. En onwillekeurig komt thans de vraag op: Zijn al die plechtige woorden en beloften in vervulling gegaan? Is de steun en hulp van de Regering een zodanige geweest, dat de oorlogsgedupeerden cn zwaar getroffenen met een dankbaar hart hun hoofden weer fier en flink kunnen omhoog heffen? Dat ze niet meer achterge steld zijn en worden bij hen, wier have en goed niet door of tengevolge van oorlogshandelin gen is vernield? Dat zij en ook vele andere Zeeuwen zich geen '.weede- rangs burgers meer behoeven te voelen? Is het in die vijf jaren zo ge worden, dat men in Den Haag met onze noden en moeilijkhe den voortdurend ernstig reke ning houdt? f 1 ver de eerst uiterst trage gang bij de wederopbouw en de vergoeding der geleden oorlogsschade zal ik niet in den brede handelen; in vele gevallen waren hier inderdaad grote moeilijkheden te overwinnen. Moeilijkheden, waarmee men niet alleen in onze provincie doch in geheel ons land te kam pen had. Anders wordt het echter als met pertinent gedane toezeggin gen en beloften geen rekening wordt gehouden. Zo was bijv. aan Vlissingen door de Regering bij monde van Minister Vos de terugkeer van de Stoomvaart-Mij „Zeeland" pertinent toegezegd. Is deze toezegging ten volle in vervulling gegaan? En hoe staat het met de vrije veren over de Wester-Schelde? Het laatste woord hierover is straks aan de beide Kamers der Staten-Generaal, maar zonder op de behandeling der begroting van Verkeer en Waterstaat vooruit te lopen, kan toch nu wel reeds geconstateerd worden dat het „een dubbeltje op z'n kant" zal worden. De gedane toezeggingen en beloften, ze moeten wijken voor financiële argumenten en be zwaren. In zeer sterke mate is zulks ook het geval met het wetsont werp inzake de vergoeding der materiële oorlogsschaden, waar van de behandeling door de Tweede Kamer vandaag een aanvang nam. Morgen hierover meer. N. H. Boeren krijgen één cent minder voor melk. De minister van landbouw heeft de gemiddelde producen tenprijs voor melk voor de op 6 November a.s. aanvangende nieutée productie-periode vast gesteld op 17,75 cent per kg melk met 3,5 vet. De wintermelkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen en de zomermelkprijs 16,70 cent per kg melk en bij een vetgehalte van 3,5 Voor het thans ein digende melkproductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg met 3,3 vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. Deze nieuwe melkprijs voor de boer heeft geen betrekking op de prijs van de melk voor de consument. ZEELANDS MEEST GEHATE MAN VOOR ZIJN RECHTERS. Hans Friedrich Mittelstenscheid was gisteren weer in vorm, toen hy zich moest verantwoorden voor zyn daden als Faehbera- ter van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg in de pe riode van Mei 1942 tot September 1944. Hjj had zjjn snauwerig en knauwerig Duits nog niet afgeleerd. Hjj zal het wel nooit afleren. Reeds bjj het getuigenverhoor klonk zijn stem, die zovele Zeeuwen met afschuw zich zullen herinneren, door de grote gerechtszaal van het gebouw aan 't Hofplein te Mid delburg, slechts nauwelijks honderd meter van de plaats, waar hy zyn hoofdkwartier had in de Wagenaarstraat. Om ongeveer half elf opende de voorzitter van de Byzondere Strafkamer voor Zeeland, mr W. Nieuwenhulzen uit Zierikzee, de ze zitting, waarvoor een flinke publieke belangstelling bestond, maar toch niet zó groot als voor deze zaak kon worden verwacht. Maar kan men het iemand kwa lijk nemen, dat hij niet nog eens geconfronteerd wil worden met de man, wiens anstaanjagende naam een aantal jaren geleden op schier ieders lippen zweefde. Hoe het zij, er werd een keurig geklede heer in blauw-grijs cos- tuum binnengeleid. Van top tot teen zag „Herr" Mittelstenscheid er verzorgd uit. Wie hem zo oppervlakkig bekeek, deze licht hinkende man, zou hem aangezien hebben voor een se rieus ambtenaar, die voldaan is over zijn eigen prestatie, het zó ver te hebben gebracht. Een lijvig dossier had hij in de linkerhand en op enkele passen vóór de groene tafel bleef hij staan om een beleefde bui ging te maken in de richting van het Hof. Het leek wel, of hy de heren, die voor hem zaten, even taxeerde. Hoe ver kon hij van daag gaan? Zelfbewust en arro gant was en is deze man, het type van de fanatieke Duitser, die al leen maar weet, dat er een Füh- rer was en die zweerde by het „Gross Deutschland", dat de we reld aan zich zou onderwerpen. ZONDER HART. Gevoel scheen deze man niet te bezitten. Een persoonlijkheid? Ja, zeker wel, maar wat voor één! Een man, voor wie niets overbleef toen de mythe, waarin hy geloof- de, een illusie bleek te zyn. Geloofde hy gisteren inderdaad dat hij er finaal naast is geweest? Dat de roes van machtswellust, waarin hij zoveel onheil heeft ge sticht, voorgoed tot het verleden behoort Hoe langer men deze man bekeek, hoe meer men van hem walgde. Hier zat niets echts meer in. Deze man moet alle menselijke overwegingen bewust hebben uitgeschakeld en hy moet een bezetene zijn geweest, die slechts aandacht had voor bloed en bodem. Correct antwoordde hij op een vraag van de voorzitter, dat hy de Nederlandse taal goed ver stond, maar dat hy zelf liever Duits sprak. Dat werd hem toege staan en weer trok men onwille keurig een vergelijking met zijn glorietijd, toen iemand, die als be schuldigde terechtstond, niet veel gelegenheid had wensen naar vo ren te brengen of zichzelf te ver dedigen Er was later, bij het getuigen verhoor, geen seconde, waarin zijn aandacht verslapte. Zonder onder breking ging zijn potlood over het papier, vast en zelfbewust. Op iedere opmerking der getuigen mocht hy vragen stellen en hij maakte er een dankbaar gebruik van, op een wyze, die soms deed denken, dat hij de president was. Hy had er een bril by opgezet, die hy alleen afnam, wanneer hij een vraag stelde. VELE MALEN „NEIN"! Toen hy zelf werd verhoord, klonk ontelbare malen zyn „nein!" door de zaal. Zyn recept van-ontkenning was bekend en beproefd: „ik vogde slechts de in structies van mijn superieuren op. Ik heb niets bevolen, doch slechts opdrachten uitgevoerd". In zyn requisitoir accepteerde de Officier van Justitie, jhr mr Verspyck, dit excuus echter niet. Hy wees op excessen van Mittel stenscheid» kant: „Deze man zond zelfs mensen uit, die niet onder de bestaande bepalingen vielen cn ouder waren. Het staat voorts vast, dat hy meermalen hem on welgevallige politieke tegenstan ders uitzond. Op het „Befehl 1st Befehi" kan hy zich niet beroe pen. Zelfs arresteerde hy de vrouw van een onderduiker. Al les overwegende eis ik een gevan- nisstraf van negen jaar met af trek". VERHOOR DER GETUIGEN In deze zaak werden vyf getui gen a décharge gehoord. De eer ste was ue heer L. J. Ccné, an.b- te naar G.A.B., die mededeelde dat hem bekend was, dat Mittel stenscheid soms naar mannen ging die met verlof uit Duitsland terug waren, om te vragen naar hun bevindingen. Dan ontving hy vele klachten, vooral ook over 't verbreken van contracten door Duitse werkgevers, zodat het hem bekend was, hoe de toestanden in Duitsland waren. Deze getuige aarzelde steeds concrete antwoorden te geven en op diverse vragen gaf hy voor tweeërlei uitleg vatbare antwoor den. Zo antwoordde hy op de vraag, of Mittelstenscheid fel en niet menselijk in zyn optreden was, dat hij zich steeds aan zijn instructies hield. Die achtte hy getuige, zelf ook streng. Getuige verklaarde, dat hij soms wel eens mensen naar Mittelstenscheid doorzond. Hy wist echter, dat het dan een „hopeloos geval" was, hoewel het hem ook bekend was, dat er wel eens vrijstellingen door de ex-Fachberater werden gege ven. Even later vertelde getuige, dat Mittelstenscheid in het begin gematigder was dan later. Mittel stenscheid stond op en vroeg: „Lag dat aan mij of aan de voor schriften?" De Proc.-fiscaal ant woordde: „Misschien wel aan het verloop van de oorlog!" Een tweede getuige décharge, de heer M. v. d. Velde, ex-ambte naar G.A.B., verklaarde, dat Mit telstenscheid steeds opdrachten gaf tot insluiting in het Huis van Bewaring. N.S.B.-ers trok de ver dachte beslist niet voor, aldus de ze getuige, maar zeer fijntjes merkte de Proc.-fiscaal op, dat N.S.B.-ers van uitzending werden vrijgesteld De heer I. Janse, opzichter Hei de Mij te Middelburg vertelde, dat in de bezetting een zekere De Ry- ke uit Middelburg in het Huis van Bewaring was opgesloten. Ge tuige heeft toen met een ander Mittelstenscheid opgezocht, op hun verzoek werd De Rijke vrij gelaten. Hy moest echter naar Duitsland. Als hij niet zou gaan, moest Janse in zijn plaats. Toen De Rijke onderdook werd Jansë bij Mittelstenscheid geroepen, die hem nu wilde uitzenden. Nadat getuige gezegd had, dat het hem tegenviel van Mittelstenscheid en dat hij toch niet kon helpen heipen, dat De Rijke onderdook, zei verdachte tegen hem: „Ga weg ik wil je niet meer zien". Daarmede liep het af. HET VERHOOR. Nadat nog als getuigen a dé charge waren gehoord de heren C. Heijstek en P. Rijken, beiden te Middelburg, volgde het ver hoor van Mittelstenscheid zelf. Hij begon met te verklaren, dat hij niet wist, dat Nederland met Duitsland in oorlog was, want Nederland had toch im mers gecapituleerd? Hij kon niet begrijpen, dat de oorlogstoestand daarna nog voortduurde. Zijn taak was: het toezicht op de naleving van Duitse bepalin gen. Hij bezat geen politieke be voegdheid en evenmin de be voegdheid tot straffen, zo ver klaarde hij. Van zijn superieuren ontving hij richtlijnen, die hij opvatte als „dienstaanwijzingen", maar niet als bevelen. Het ver schil maakte hij niet duidelijk. In uiterste gevallen mocht hij vrijstelling geven, maar in het algemeen moesten de aangewe zenen naar Duitsland. Het was volgens Mittelsten scheid volkenrechtelijk volkomen toegestaan mensen uit bezet ge bied in het vijandelijke land te werk te stellen. Deze kwestie was volgens verdachte uitvoerig besproken in een vergadering van nazi-kopstukken, waar men tot deze conclusie was gekomen. Ook nu nog was hij van mening Een inwoner uit Renkum, ze kere H., die enige dagen te Well heeft gelogeerd, heeft aldaar een zeer benauwd avontuur meegemaakt. De man, die zich zeer voor oudheidkunde inte resseerde, is gaan neuzen op het kasteel, waarbij z'n nieuwsgie righeid vooral uitging naar de ruïne van een afzonderlijk cp een heuvel staande toren, de zo genaamde drakentoren, nog van oudere datum dan het eigenlijke kasteel. Met behulp van een lantaren was hij in de ruïne doorgedrongen, waar hij onver hoeds over losliggende stenen is uitgegleden en in een diepe put, de „ijskelder", waarin vroeger uit de vijvers gehakt ijs, toege dekt met turfmolm werd be waard is gestort. De Gel dersman kwam er weliswaar met een pijnlijk gevoel aan rug en benen af, maar verkeerde toch in een allesbehalve opge wekte stemming, daar hy met geen mogelijkheid kans zag zich uit de put te werken en de ruïne zo afgelegen van de weg staat, dat ook van hulpgeroep weinig te verwachten was. De onfor tuinlijke toerist kwam tot de bevinding, dat twee kastanjes en een suikerklontje z'n povere mondvoorraad was en rekende uit, dat deze voorraad drie da gen strekte, waarna hem het treurig lot wachtte van het dode konijn, dat z'n kerker deelde. Mismoedig heeft de Renkummer 13 uur lang in de put gezeten. Toen hij 's avonds laat nog steeds niet was teruggekeerd, heeft men de politie gealarmeerd, die hem al spoedig vond. dat deze uitzending volken rechtelijk toelaatbaar was. Met nadruk ontkende Mittel stenscheid, mensen voor straf of als represaillemaatrege te heb ben uitgezonden, ook niet het per soneel van het voedselcommis- sariaat. Verder vertelde verdach te het Hof, dat hij nooit één ar beider meer had uitgezonden, dan nodig was en dat hij voorts nimmer iemand deporteerde, van wie hij wist. dat deze anti- Duits was. Naar zijn mening had Zeeland zeker niet het hoogste percentage uitzendingen. Ten slotte erkende hij een vrouw, wier man was ondergedoken, te hebben doen arresteren, maar dit had met represaille niets te ma ken. REQUISITOIR. In zijn requisitoir zei de Offi cier van Justitie o.m. dat Mit telstenscheid niet alleen een oor logsmisdadiger is, maar ook één der meest gehate figuren in Zee land. Dat kwam vooral door de wijze, waarop verdachte zijn taak vervulde. Zijn naaste medewer kers zeggen, dat hij zonder scru pules was en geen aandacht schonk aan de sociale noden van zijn slachtoffers. Deze man was hardnekkig en hoe slechter de militaire situatie werd, hoe bru ter hij optrad. De Duitse instruc ties waren voor hem het mini mum. De Officier van Justitie achtte verdachte schuldig aan 't misdrijf van mensenroof. PLEIDOOI. De verdediger, mr C. M. van Leeuwen te 's-Hertogenbosch, wees erop, dat op alle gebieden van hoog tot laag de Nederlan ders zelf aan allerei Duitse maat regelen hebben medegewerkt. Op de arbeidsbureaux zaten Ne derlanders, die niets met de N. S.B. te maken hadden. Maar wat hebben ze niet voor de uitzen ding gedaan. Moesten de Duit sers niet hierdoor tot de conclu sie komen, dat zij niet in strijd met het volkenrecht handelden. Het is typisch, dat Münzer een mooi leventje in Duitsland heeft en dat Mittelstenscheid thans nog hier zit. Spr. had de indruk, dat verdachte speciaal naar Ne derland is gebracht omdat men dacht, dat hij een functie in een standgericht had vervuld. Alle andere Fachberaters op één na zitting allang in Dpitsland, even als zijn chefs. De eis achtte hij buitensporig hoog, en hij drong erop aan hem geen belangrijke straf te geven. Hij zit al van 1945. Tenslotte kwam Mittelsten scheid zelf nog aan het woord. In een zeer „gründlich" pleidooi verklaarde hij niets anders dan zijn plicht voor Duitsland te heb ben gedaan en dat op menselijke wijze. De uitspraak werd bepaald op Maandag 31 October a.s. Resultaten weekeind-conferentie. De resultaten van de weekeind- conferentie ten huize van de Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken zijn niet onbevredi gend, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P., of schoon het belangrijkste punt van bespreking, de status van Nieuw Guinea, niet tot oplossing is ge bracht. De bereikte resultaten zouden gisteravond nogmaals in de ver gadering van de centrale commis sie ter sprake komen. Naar verluidt heeft ook de spe ciale commissie voor de schulden regeling een voorstel geformu leerd. Dit voorstel zal nader wor den bestudeerd door de verschil lende delegaties. De republikeinse delegatie heeft gistermorgen de voorlopige con stitutie van de R.I.S. uitvoerig be sproken. Naar wij vernemen zou in deze voorlopige constitutie be paald zijn dat de Republiek de gebieden zal omvatten haar toe geschreven door de overeenkomst van de Renville, met uitzondering van Zuid-Asahan, dat by de Ne gara Sumatra's Oostkust zal blijven. 's Werelds grootste diamant mijn, de premier Mine bij Pre toria, zal begin Januari a.s. wor den heropend. Het 2219 bruto metende Deense vrachtschip „Ivar", dat zonder lading op weg van Hamburg naar Rotterdam, is gisteravond 20 rnjjl ten Noord-Westen van Terschelling op een mijn geopen. De „Ivar" had een bemanning van 23 koppen onder kapitein Lar- sen. Vanochtend vroeg waren nog 12 manschapen vermist. Vier waren te water geraakt en acht waren in een sloep afgedreven. De motorreddingboot „Dorus Rijkers", voer onmiddellijk uit en ook de sleepboot „Holland" van Terschelling zette koers naar het in nood verkerende Deense schip De „Dorus Rijkers", die in De;i Helder is gestationneerd kon eerst tegen het middernachtelijk uur bij de „Ivar" komen. Met flambouwen gaf de bemanning noodseinen, daar de radio was uitgevallen. Om acht uur kreeg de kust- wachtpost op de vuurtoren „Brandaris" weer radiografisch contact met de „Ivar", die met een noodzender werkte. Inmid dels had de bemanning van het Deense schip getracht een sloep met vijf man uit te zetten. Deze poging mislukte echter jammer lijk, doordat de sloep bij het uit draaien uit de davids viel. De sleepboot „Holland", die kort na half negen langszij kwam, zag kans twee der opvarende over te VRACHTSCHIP „CARBET" TE VLISSINGEN TE WATER GELATEN. Van de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is het eerste van de twee voor rekening van de Com pagnie Génerale Atlantique te Parijs in aanbouw zijnde sche pen, de „Carbet" met goed gevolg te water gelaten. Het schip is bestemd voor de dienst tussen Frankrijk en de Caraïbische Zee. Een unicum bij deze teioater lating is het jeit, dat het schip, geheel afgebouwd, de helling verlaat. Het moment van de tewater lating. Op het voorschip van het geheel afgebouwde vaartuig ziet men de gasten. Spaak over de Belgische koningskwestie. Aan de vooravond van de be handeling in de Belgische senaat van het voorstel tot het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België, heeft Paul Spaak gisteravond voor de nationale ra dio-omroep een redevoering ge houden, waarin hy de Belgische bevolking met nadruk wees op de gevaren, die aan een volksstem ming verbonden zijn voor de een heid van het land. „Indien de koning werkelijk groot is en indien hij werkelijk trouw is aan hetgeen hij reeds zo dikwijls heeft verklaard: „Ik geef mij geheel aan België", dan moet hij begrijpen, dat hij onder de hui dige omstandigheden moet aftre den in het belang van de rust In het land en van de eenheid der Belgen. Indien de vorst de nood zakelijkheid van zijn aftreden niet vermag te zien, dan zou hij, zei Spaak, moeten verklaren dat hij slechts naar België zal terugke ren, indien hij 66 procent der stemmen in het gehele land op zich weet te verenigen. De volks raadpleging zou in dat geval dus geen gewestelijk doch een lande lijk karakter moeten dragen. In dien de koning 66 procent der stemmen behaalde zou hij zonder verdere discussie automatisch te rugkeren naar België. Mocht hij echter beneden de 66 procent blij ven, dan zou hij onmiddellijk moe ten aftreden ten gunste van zijn zoon. Spaak begon zyn toespraak met de Belgische regering te verwyten dat zij door het ingediende voor stel tot het houden van een re gionale volksraadpleging de een heid en zelfs het bestaan van de Belgische natie op het spel zet. „De verblinding van enkele poli tici en de koppigheid van de ko ning", zo riep hij uit, „dreigen België te vernietigen". NIET MEER VAN ALLE BELGEN. De koning zal in Wallonië ze ker niet de meerderheid verwer ven, zei Spaak, en wie de separa tistische tendenzen wil aanwak keren, die sedert de oorlog in Wallonië zijn waar te nemen, kan hiertoe geen beter middel gebrui ken dan deze gewestelijke volks raadpleging. De vorst zal daar entegen een grote meerderheid hebben in Vlaanderen en welk een smaad zou de Vlamingen worden aangedaan, indien de koning on danks het behalen van 55 procent der stemmen, afstand deed van de troon. De koning heeft steeds gezegd, dat hij niet de vorst wenst te zijn van een partij, van een gewest of van een bepaalde klasse, doch van alle Belgen, dit laatste zal hij nimmer meer zijn. Laat de vorst evenwel accepteren, dat onbe twistbaar aangetoond wordt, dat zijn terugkeer door het overgrote deel van het Belgische volk wordt gewenst. Laat hij daarom afzien van de thans door hem vastge stelde 55 procent en laat hy ver klaren, dat hij slechts zal terug keren indien twee-derde der Bel gen dit wil. Gebedsweek C.J.M.V. Van 13 tot 19 November wordt de jaarlijkse wereld bondsgebedsweek van de wereld bond van Jongemannenvereni- gingen gehouden. HERMANDAD DEELDE GELIJK OP. Gisteren speelde een elftal van de Goe-e politie te Terneuzen te gen een elftal van de politiesport- vereniging aldaar. De match ein digde in een gelijk spel (11). Hoffman gaat belangrijke rede houden. Volgens de „New-York Ti mes" zal Paul Hoffman, de lei der van de Economie Coopera tion Administration, 31 October a.s. een rede houden voor de raad van de organisatie voor Europese economische samen werking, welke een keerpunt in het Europese herstelprogram ma zal betekenen. De correspondent te Parijs van dit blad voorspelt, dat Hoffman met nadruk zal ver klaren, dat de voortzetting van de Marshallhulp gedurende vier jaar minder zeker zal worden, indien de deelnemende landen niet op meer overtuigende wijze aantonen, dat zij de noodzake lijkheid van een vrijere handel en van de onwisselbaarheid der Europese valuta's inzien. Engeland gaat bezuinigen. Recepten niet meer kosteloos. Attlee, de Britse minister-pre sident, heett een aantal bezuini- gingsmaattregelen bekend ge kend gemaakt, die in totaal een deflationair effect van ongeveer 200 millioen pond sterling per jaar zullen hebben. Hieronder vallen: 30 millioen pond sterling op defensie, 35 millioen op de woningbouw, 140 milioen op de kapitaalsuitgaven, 5 millioen op onderwijs, 6 mililoen op de land bouw, 1 millioen op de kosten voor het „festival of Britain" en 10 millioen op het nationale ge zondheidsplan, door een maxi mumprijs van een shilling te re kenen voor elk voorgeschreven medicament. Tot dusver waren alle recepten kosteloos. Er is verder een verhoging van de maximumverkoopprijzen aan gekondigd voor benzine en pe- troleumproducten. Benzine aan de pomp zal voortaan anderhalve penny per gallon duurder kos ten. nemen. Inmiddels was ook de sleepboot „Oceaan", van Ter schelling uitgevaren. Van de „Ivar" werd intussen een tweede sloep over boord gezet. Ditmaal met acht man. Deze kwam goed op het water terecht, doch dreef later in de avond af en was niet meer te vinden. WEINIG ILLUSIES. De in Oostmahorn liggende reddingboot „Insulinde" kreeg opdracht speciaal te zoeken naar de vijf schipbreukelingen, die bij de mislukte manoeuvre om de eerste sloep over boord te zetten, te water waren geraakt. De sleepboot „Holland" was vannacht bezig het half gezonken schip op sleeptouw te nemen en op het strand van Terschelling aan de grond te zetten. De reddingboten „Dorus Rij kers" en „Insulinde" zetten on vermoeid hun pogingen voort de sloep of nog in leven zijnde schipbreukelingen, die op de Noordzee mochten ronddrijven, te ontdekken. Een van het vliegveld Valken burg opgestegen marinevliegtuig zocht de zee af. Helaas maakt men zich op de reddingboten en op Terschelling weinig ilusies over het lot der vijf Denen, die bij de mislukte poging om de eerste sloep uit te zetten, in zee terecht kwamen. De sleepboot „Holland", die reeds twee man van de „Ivar" had overgenomen, heeft in de loop van ile avond met levens gevaar voor de bemanning van de sleepboot zowel als die van de Deen, nog acht schepelingen aan boord genomen, zodat de „Holland" dus in totaal tien schipbreukelingen aan boord heeft. Radio Scheveningen heeft een oproep uitgezonden aan al le schepen, die zich tussen Den Helder en Terschelling bevinden om te zoeken naar de dertien vermiste opvarenden. De V.O.M.O. vergaderde te Goes. Gisteravond vergaderde onder voorzitterschap van de heer A. C. Korstanje in het „Slot Ostende" te Goes de V.O.M:0. Mevr. C. Vleugel-Florissen uit Vlissingen, lid van het hoofdbestuur, vertelde op deze samenkomst van 't werk van V.O.M.O., waarbij thans in totaal 15000 leden aangesloten zijn. Zy zei, dat de V.O.M.O. heel vaak verkeert beoordeelt wordt, en deelde mee dat men zich alleen ten doel stelt, dat de beloften van de regering aan de militairen Overzee gedaan, nagekomen wor den. En dan heeft verder alles wat met deze militairen verband houdt, zoals ook het geknoei met de vrystellingen, de belangstel ling. Er worden momenteel pogin gen gedaan, zei Mevr. Vleugel, om te komen tot samenwerking tus sen de V.O.M.O. en andere orga nisaties, die voor de jongens in Indonesië werken; zoals de Band Nederland-Indonesië. Het laatste deel van de vergadering verliep nogal komisch, o.m. doordat en kele leden het openingswoord van de voorzitter critiseerden. Gisteren is over de gehele we reld de dag der Verenigde Naties, de organisatie die vier jaar gele den haar werk begon, herdacht. President Truman legde in New York de eerste steen voor het nieuwe V.N.-gebouw en minister Stikker hield gisteravond voor de radio een rede. Bij Texel is gis teren het wrak gevonden van de jol, die Zondag met twee personen uit Den Helder, werd vermist. Van de mannen geen spoor. In Nymegen is gisteren de duizend ste woning welke daar na de be vrijding werd gebonwd, opgele verd. De Groningse Nutsspaar- bank gaat de rente met ingang van 1 Januari met een kwart pro cent verhogen. Bij het station EdeWageningen vloog gisteren, door kortsluiting, de motorwagen van een electrische trein in brand. Alleen de locomotief werd ernstig beschadigd. De voormalige po- litiecommandant te Bussum E. L. Woerts, is wegens zijn pro-Duitse handelingen tot 14 jaar veroor deeld. Directie en personeel van de Haagse duinwaterleiding heb ben gistermiddag op eenvoudige wijze het 75-jarig bestaan ge vierd. Commissaris der Koningin zal Verzetstentoonstelling te Middelburg openen. In tegenstelling tot vroegere berichten vernemen wij thans, dat de Vriendschapstrein, die momen teel een tournee maakt door Ne derland en die op 28 en 29 Octo ber a.s. naar Middelburg zou ko men, niet op deze data komt, doch op Woensdag 2 en Donderdag 3 November a.s. Het ligt in de be doeling, dat de Commissaris der Koningin Jhr Mr A. F. C. de Casembroot Woensdagmorgen te 11 uur de tentoonstelling van het verzet, die in de wagons is onder gebracht, zal openen. Verder zul len worden uitgenodigd de leden van het Provinciaal bestuur, B. en W. van Middelburg en andere per sonen Gedenksteen voor overleden directeur van Zeevaartschool te Vlissingen. Het comité, dat destijds werd gevormd om een gedenkteken op te richten ter nagedachtenis van wijlen de heer S. Visser, in leven directeur van de „De Ruyter"- zeevaartschool te Vlissingen, is met zijn taak gereed gekomen. De keuze is gevallen op een gedenk steen op het graf, welke op 29 October a.s. zal worden onthuld. De steen, die werd ontworpen door de heer Koekoek te Heem stede, vertoont een afbeelding van de driemansbark „Slamat", waar op de overledene als stuurman heeft gevaren. In DE BILT ZEGT: Niet veel wind. de loop van de dag toene mende bewolking met voorname lijk in het zuiden van het land enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later tot matig toenemende zuidelijke wind en weinig veran dering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1