Spannende stapelloop van het Franse motorschip „Carhet" te Vlissingen HIEUW!) Vandaag gaat Frankrjjks derde kabinetsformateur aan het werk Ontwikkelingsdag Zeeuwse Agrarische Raad te Goes PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onze hoofdredacteur wordt 70 jaar Grote brand te Rotterdam Er is een gevaarlijke politieke toestand ontstaan De Zuidwester kreeg vat op het schip Er is in Zeeland nog veel te doen op cultuurtechnisch gebied „Jonge Kerk" hield weekend te Renesse SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1390 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord .MAANDAG 24 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr YV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en .Maan. Dinsdag: Zon op 07.21 u. onder 17.26 u.; Maan op 12.41 u. onder 19.09 u. Hoogwater op Dinsdag 25 Oct.: Vlissingen: 3.47 u. 2.37 m. 16.04 u. 2.32 m.; Terneuzen: 4.19 u. 2.51 m., 16.35 u. 2.46 m.; Wemeldinge: 5.42 u. 1.97 m„ 17.56 u. 1.91 m.; Zierikzee: 5.25 u. 1.73 m., 17.41 u. 1.68 m. Onze hoofdredacteur, de heer R. Zuidema, hoopt vandaag over een week, op Maandag 31 Octo ber a.s., zijn zeventigste verjaar dag te vieren. Ruim 45 jaren is de heer Zui dema in de journalistiek werk zaam geweest. Hij begon nl. op 1 April 1904 zijn journalistieke loopbaan als redacteur van de „Veluwse bladen". Daarna was hij achtereenvol gens hoofdredacteur van „De Vrije Westfries", de „Nieuwe Leidse Courant" en „De Zeeuw". Op 10 October 1940 werd zijn werk afgebroken door zijn arres tatie en overbrenging naar Buc henwalde. Per gelijke datum werd „De Zeeuw" verboden. Toen de heer Zuidema uit Buch enwalde terugkeerde, was „De Zeeuw" weer gaan verschijnen. De Duitsers hadden daartoe toe stemming gegeven, nadat eerst de schriftelijke verklaring was gegeven, dat de heer Zuidema nooit meer op enigerlei wijze aan „De Zeeuw" zou medewerken. Nu zou hij dit toch niet hebben ge daan, omdat hij niet bereid was lid te worden van de Nat.-socia- listische journalistenorganisatie, welk lidmaatschap verplicht zou zijngeweest. Na de bevrijding is de heer Zui dema gelijk bekend, hoofdredac teur van ons blad geworden. Behalve in de journalistiek be woog en beweegt de heer Zuide ma zich ook op andere terreinen. Zo was hij voorzitter van de A.R. Kiesvereniging te Enkhuizen, Leiden en is hij dit thans nog te Goes. Van Goes is hij gemeente raadslid, hetgeen hij indertijd ook te Leiden was. Voorts is hij diver se malen afgevaardigde geweest naar de Synode der Geref kerken. Oliefabriek en graanmaalderij uitgebrand. Een geweldige brand, aange wakkerd en bjjna niet te stuiten door de gierende Zuid-Wester storm, heeft vannacht Speelman's Oüefabrieken en de graanmaal derij van M. C. en P. Speelman langs de Schie te Rotterdam in de as gelegd. Hoe de brand is kunnen ont staan is op het ogenblik nog een mysterie. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt en was er niemand aanwezig.. Er was heel wat brandbaar ma teriaal in de fabrieken opgesla gen, niet alleen grote voorraden graan, maar ook spijsolie, melas se, veevoeder en alle ingrediënten voor het vervaardigen van vee koeken en bovendien veel verpak kingsmateriaal. De brandweer kon weinig uit richten en eerst tegen half twee vannacht was de voorraad grond stoffen zo goed als geheel door 't vuur verteerd en begonen de vlammen zienderogen te minde ren. De gehele fabriek is totaal buiten bedrijf gesteld. Andere bestemming voor Willem III kazerne. Ouden van dagen uit Etten naar Vlissingen. De Willem III kazerne te Vlis singen was tot dusver in gebruik als zgn. Wederopbouwkamp. Als zodanig zal het gebouw echter op 1 December a.s. ontruimd zijn, waardoor er een andere bestem ming aan zal moeten worden ge geven. De raadsagenda vermeldt thans twee voorstellen nl. aller eerst dat tot verhuren van de ka zerne aan de Stichting Rusthui zen Walcheren, waardoor de ou den van dagen uit Irma en die genen, die nog in Etten verblijven in Vlissingen kunnen worden ge huisvest en in de tweede plaats, daar deze verhuring tot uiterlijk 1 Mei 1950 duurt om vanaf die datum de Willem III kazerne te verhuren aan de Nederlandse Jeugdherberg-centrale. Van de gemeenteraad wordt thans hier voor een principebesluit gevraagd. REGERINGSCRISIS IN FRANKRIJK DUURT VOORT. René Mayer heeft zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen, opgegeven. Hjj zei dat het hem onmogelijk was gebleken een kabinet te vormen, door een meningsverschil tussen socialisten en radicalen over de verdeling van de ministerfuncties. President Auriol stond dus wederom voor de moeilijke taak om iemand te vinden die als der de man een poging wil doen tot vorming van een kabinet. Tenslotte heeft Auriol George Bidault, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken verzocht een regering te vormen. Bidault heeft dc opdracht aanvaard. Bidault is van plan zijn voor gangers Mayer en Moch te bezoe ken evenals Queuille. Vandaag zal hij beginnen met besprekingen met partij- en fractieleiders. He denavond had Bidault afspraken met Herriot en Monnerville, de voorzitters van de beide huizen. Waarnemers staan sceptisch te genover zijn kansen om een vier- partijencoalitie tot stand te bren gen. De medewerking der vier partijen is noodzakelijk voor het verkrijgen der vereiste meerder heid. In de laatste twee weken is een verwijding van de kloof aan het licht getreden, welke socia listen en M.R.P. enerzijds van de radicalen en onafhankelijke con servatieven scheidt. GEVAARLIJKE TOESTAND In Frankrijk is tengevolge van het mislukken der pogingen van twee kabinetsformateurs een ge vaarlijke politieke toestand ont staan, aldus Reuter. De leider van de radicale par- lementsfractie, Delcos, verklaarde dat „de toestand zeer ernstig was". „De president van de repu bliek is vast besloten al het mo gelijke te doen om te verhinderen, dat de regeringsmeerderheid uit eenvalt, en om het bestaande re giem in Frankrijk te behouden", zo zei hij. Men gelooft, dat de socialisten aansturen op spoedige algemene verkiezingen, daar zij van mening MINISTER SPITZEN NAAR ZEELAND. Naar wij vernemen komt Vrij dag a.s. de minister van Verkeer en Waterstaat naar Middelburg teneinde c m bespreking te heb ben met de leden van Gedeputeer de Staten. De schaderegeling op Walcheren. Op het wetsontwerp Materiële Oorlogsschade is een amendement ingediend door Baron van der Feltz. De bedoeling er van is, nu bezwaar wordt gemaakt tegen 'n bijzondere regeling voor Walche ren. de schadegevallen op Wal cheren die anders liggen dan el ders, ook anders te behandelen. Echter niet volgens een bijzondere algemene regeling, maar geval voor geval. zijn, dat zij op de communisten steun van de werkende klasse kunnen veroveren, indien zij de strijd voor hogere lonen in hun verkiezingsprogram opnemen. De meeste radicalen en rechtse groeperingen zijn reeds lang voor stander van nieuwe verkiezingen, daar zij verwachten, dat zij ster ker uit de verkiezingsstrijd zullen komen. De voornaamste oppositie komt van de kant der volksrepu- blikeinen (katholieken), die in 1946 150 zetels toegewezen kre gen en daarmee na de communis tische de grootste partij vormden. Vele afgevaardigden zijn thans met generaal de Gaulle van me ning, dat de afschaffing van het huidige systeem van evenredige vertegenwoordiging en nieuwe verkiezingen op basis van het stelsel van eenvoudige meerder heid de enige manier vormen om uit de impasse te geraken. Geen gemakkelijke taak voor Bidault om al deze klippen te omzeilen. Vergadering Centrale A.R. Kiesvereniging „Middelburg". Zaterdagmidag werd in het C.J. M.V.-gebouw te Middelburg een vergadering gehouden van de Centrale A.R. Kiesvereniging „Middelburg". Na een openingswoord van de voorzitter, dr K. Huizinga en de behandeling der ingekomen stuk ken werd zonder discussie una niem besloten voor de komende verkiezingen der Prov. Staten niet met 7 lijsten, maar met 1 lijst uit te komen, welke beslissing zal worden doorgegeven aan het Provinciaal Comité. Vervolgens bracht de secreta ris, de heer J. de Wolf, een uit voerig verslag uit van de bezoe ken aan de aangesloten kiesver enigingen in het voorjaar van '49. De heren de Wolf, P. Boon en J. S. Hoek hadden deze bezoeken ge bracht. Het rapport zal worden vermenigvuldigt en aan de kies verenigingen worden toegezonden. Besloten werd in Februari a.s. de jaarvergadering te houden, waar een spreker zal worden ge vraagd. Voorts zal In een latere vergadering, waar de Statenver- verkiezingen aan de orde komen, ook gesproken worden over het instituut „Steun Wettig Gezag". Toen het 4-jarig zoontje van de heer C. van de Linde te Kloetinge Zaterdagmiddag bij de Tervaten- seweg de straat over wilde ste ken, werd het bijna aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer Florisse uit Wemel dinge. De jongen kwam er met enkele ontvellingen af. Betere verlichting van de Boul. Bankert te Vlissingen. Vrijdagmiddag zal de gemeen teraad van Vlissingen bijeenko men voor het behandelen van een vrij korte agenda. Het laatste punt van de agenda is een voor stel van B. en W. nog deze win ter op de Boulevard Bankert een betere verlichting aan te brengen De P.Z.E.M. gaat nl. de boven leiding opruimen, waardoor de masten, die hiervoor werden ge bruikt en die tegelijk dienst de den als lichtmasten mede zullen moeten verdwijnen. De bedoeling van B. en W. is thans 12 één- armige, 1 twee- en 1 drie-armige lichtmasten te plaatsen op deze Boulevard. Zeeuwse dame sprong uit rijdende trein. Zaterdagmiddag heeft een dame uit Zeeland het station Roosen daal danig in opschudding ge bracht. Zij kwam met de diesel- trein uit Dordrecht en wilde haar reis in Roosendaal een ogenblik onderbreken. Terwijl de diesel met matige vaart langs het per ron schoof, sprong zij uit haar coupé, met het gevolg dat zij tus sen de rijdende trein en de per- ronwand kwam te vallen. De op het perron staande rei zigers waren zeer ontsteld en op hun roepen bracht de bestuurder de trein snel tot stilstand. Nadat zij uit haar benarde positie onder het rijtuig was verlost, bleek zij volkomen ongedeerd. Intrede ds Kloosterman te Vlissingen. Na in de morgendienst beves tigd te zijn door ds A. M. van der Neut uit Medemblik deed ds F. S. Kloosterman, gekomen van Opperdoes, gisteravond in de avonddienst in de St Jacobskerk zijn intrede als predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Vlissin gen. Voor de predicatie richtte ds Kloosterman zich met een kort woord tot burgemeester mr B. Kolff, wethouder W. Poppe, de vertegenwoordigers van de ver schillende kerkgenootschappen van Vlissingen, enkele leden van het Classicaal Bestuur en colle ga's uit de ring, tot ds v. d. Neut als bevestiger, die mede de classis Hoorn en ring Medemblik verte genwoordigde, tot enkele afge vaardigden uit Opperdoes en ten slotte tot de afgevaardigden van de gemeente Vrouwenpolder-Ga- pinge, welke door Opperdoes is geadopteerd. De tekst voor de predicatie was Zacharia 2 vers 4: Jeruzalem zal dorpsgêwijze be woond worden". Spr. wees op de gemeenschap van het dorp, de rust en de openheid. Na de zegen zong de gemeente haar nieuwe le raar Gezang 201 vers 3 toe. Het Herv. Kerkkoor o.l.v. mevr. Kou semaker verleende medewerking aan deze dienst-. Loodsdlensten in de Wester- Schelde gestaakt. Zondagavond zijn de loods- diensten te Vlissingen, in het Oostgat en in de Wielingen, van wege de Zuid-Westerstorm ge staakt. Via Nederlands meest Noordelij ke haven, Delfzijl, worden aardappe len geëxporteerd naar diverse land den met een groot aardappelentekort zoals Portugal en Spaans-Marokko. Enige schepen liggen in de haven gereed om volge laden te worden Zaterdagmiddag enkele minuten na half twee is het voor reke ning van de Franse „Compagnie Generale Atlantique" te Le Havre bij de Kon. Mfj „De Schelde" te Vlissingen gebouwde m.s. „Car- bet" op een vlotte wjjze van stapel gelopen. Leverde de stapelloop geen moeilijkheden op, toen liet schip eenmaal In zijn element was, beleefden de gasten die aan boordde stapelloop meemaakten, enige spannende momenten, doordat het schip veel vaart had en verder uitliep, dan men verwachtte, terwijl een straffe wind voor verdere onverwachte gebeurlijkheden zorgde. Het was zoals altijd bij tewater latingen op „De Schelde" een hele drukte. De mensen stonden rijen dik langs de helling om het schip er af te zien glijden en ook op de Houtkade stonden honderden be langstellenden te kijken naar de ze altijd weer interessante ge beurtenis, waarbij na de hamer slag de spanning optreedt of het schip direct vlot zal komen, of zoals ook wel is gebeurd, men er eerst na uren in slaagt het schip van de helling te laten lopen. Omstreeks twaalf uur verza melden zich aan boord van het Franse vrachtschip de genodigden van de directie der Kon. Mij „De Schelde", waarvan alle directeu ren aanwezig waren. Van Franse zijde waren er de directeuren van de Scheepvaartmaatschappij de heren Jean Marie en Lauer, ver der de heer Salles van het Fran se ministerie van Scheepvaart de kapitein van het schip de heer Robert de la Boisse en ook de heer Lauranchat, de laatste Franse officier, die Vlissingen in 1940 hielp verdedigen. Tenslotte was aanwezig de dochter van di recteur Lauer, mevr. Maignon, die de doopplechtigheid en te waterlating verrichtte. Zaterdag is in de zaal Krijger te Goes, de jaarlijkse ontwikke lingsdag, georganiseerd door de Zeeuwse Agrarische Raad, ge houden, die des morgens door slechts weinigen en 's middags door velen bezocht werd. De foto-tentoonstelling, die aan deze ontwik kelingsdag verbonden was en Do nderdagavond reeds geopend werd, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. van de cultuurtechnische werken De ontwikkelingsdag, welke o. m. bijgewoond werd door de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes, de heer C. Lijnzaad, di recteur Stichting Zeeland en vele andere vooraanstaande personen op landbouwgebied, werd des ochtends geopend door de voor zitter van de Agrarische Raad, ir M. A. Geuze. Deze leidde tevens ir F. P. Mesu, directeur van de Cul tuurtechnische Dienst in, die een lezing hield over de uitvoering Een flink aantal leden van de „Jonge Kerk" had Zaterdag wind en regen getrotseerd en was van uit verschillende plaatsen van Zuid-Beveland en Schouwen naar Renesse gekomen om het week end mee te maken, dat daar voor hen was georganiseerd. Nadat ds Cramer van Renesse allen welkom had geheten, nam de heer H. d'Olivat, secretaris van de Provinciale commissie van Bijstand voor Zeeland de leiding op zich. Na men eerst groot enthou- sme gevolksdanst had, voerde een groep uit Goes het lekenspel „Mensen onder weg" op, dat de gelijkenis van de barmhartige Sa maritaan in beeld brengt. Tot besluit van de Zaterdagavond hield de heer d'Olivat een dag sluiting. De leden van de jonge kerk- groepen uit de Verschillende plaatsen werden des nachts on dergebracht by de inwoners van Renesse, die hun gasten zeer gast vrij ontvingen. Des Zondagsmorgens verenig den de jonge-kerkers zich aller eerst in de kerk om daar te luis teren naar de preek van ds Cra mer, die sprak naar aanleiding van Ps. 103 :14: „Want Hjj weet wat maaksel wij zijn, gedachtig, dat wij stof zijn". Na de gezamenlijke maaltijd werd een wandeling langs het strand gemaakt en werd een be zoek gebracht aan het monument opgericht ter ere van de op 10 December 1944 in Renesse gefu- silleerden. De heer d'Olivat leidde daarna het onderwerp in: „Wat betekent lidmaat zijn, midden in de week?" In dit referaat behandelde spr. de taak van de Jonge Kerk. Hij noemde in zijn betoog de volgen de werkzaamheden: Huisbezoek, hierdoor dient de positie van de eigen groep te worden versterkt, leiding te geven in de verschillen de takken van jeugdwerk, zieken bezoek, leiding te geven in het Zondagsschoolwerk. Veder dienen de groepen zichzelf te trainen en zich te bezinnen op hun taak. Deze inleiding werd in de ver schillende groepen nader bespro ken en men besprak daarbij de mogelijkheden die 't Jonge Kerk werk in de verschillende plaatsen biedt. Groepen uit verschillende plaatsen stelden naar aanleiding van deze bespreking een urgentie plan 1949-1950 op. Het was ds Cramer die dit bui tengewoon geslaagde weekend sloot. in Zeeland. De heer Mesu gaf een uitvoerig en belangwekkend over zicht van de werken op het ge bied van de inpoldering, de water huishouding, de verbetering van het wegenstelsel en de landbouw gronden, de ruilverkaveling en de zorg voor het landschapsschoon in Zeeland. Hij merkte op, dat tengevolge van gebrek aan mate rialen en bouwvakarbeiders en 't uitblijven van een definitieve fi nancieringsregeling, de wederop bouw van de boerderijen zeer traag verliep, zodat vele hofste den nog niet zijn herbouwd. Over de inpolderingen spreken de, zei ir Mesu, dat een deel van de schorren in de Braakman reeds zo hoog ligt, dat bij verder uitstel van de inpoldering deze in kwali teit eerder achteruit dan vooruit zullen gaan. De vertraging van de werkzaamheden worden veroor zaakt door het overleg met Bel gië over de afwaterings- en vis- sersbelangen in dat land. Inpolde ring van het Zwin stuit op zoveel moeilijkheden, dat spreker, niet geloofde, dat dit binnen afzien bare tijd ingepolderd wordt. Voor inpoldering van het „ver dronken land van Saeftinge" en van de schorren tussen Bath en Ossendrecht zal ook eerst over eenstemming met België verkre gen moeten worden. Behalve langs de Wester-Schelde zullen door inpoldering, op korte ter mijn geen grote oppervlakten grond in Zeeland kunnen worden verkregen. SAMENWERKING. Op het gebied van de wateraf voer en waterbeheersing kan in Zeeland nog veel worden gedaan, omdat de afwatering in vele pol ders nog te wensen overlaat. De moeilijkheden op dit gebied, en op het terrein van waterkering en van de wegen zouden naar de mening van ir Mesu, in korte tijd voor een groot deel kunnen wor den opgelost wanneer werd over gegaan tot het vormen van gro tere waterstaatkundige eenheden. Voor Tholen wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid en wenselijkheid van concentratie op het gebied der af watering. Een goed voorbeeld van samenwerking noemde de heer Mesu het waterschap Schouwen, In Schouwen dringt men trou wens ook aan op ruilverkaveling. Op het gebied van de polder wegen kan in Zeeland nog veel gedaan worden, wat een betere verzorging van de aanliggende landbouwgronden tot gevolg heeft. Verbetering van landbouwgron den kan in Zeeland nog op vele plaatsen geschieden, eerstens door drainage of egalisering, tweedens door ruilverkaveling, zoals bij Kruiningen en in de Ser Paulus- polder in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Gehoopt wordt in 1950 met de ruilverkaveling van de „Vier bannen van Duiveland" te begin nen; plannen voor de Yersekse Moer, de Poel, voor Noordwelle, Eede en de Canisvlietpolder zijn nog in voorbereiding. Na de her verkaveling van Walcheren te hebben besproken, zei de heer Mesu, dat het ministerie van Landbouw de uitvoering van cul tuurtechnische werken bevordert om een verhoging van de produc tie en een verlaging van de por- ductiekosten te verkrijgen en ter voorkoming resp. bestrijding van werkloosheid onder de landarbei ders. Naar aanleiding van deze lezing werden door de heer C. Philipse verschillende opmerkingen ge maakt. Samenwerking tussen de polders achtte hij van groot be lang en hij wees ook op de bete kenis van de pas opgerichte com missie voor onderzoek naar ver droging en verzilting van land bouwgronden. De ochtendverga dering werd besloten met een uit eenzetting van de heer J. K. Mei- se, hoofdinspecteur van Bureau Oogstvoorziening, over de werk zaamheden van dit Bureau. MIDDAGVERGADERING. In de middagsamenkomst, die geopend werd door mevr. F. Kos- tense-Kraak, waarbij ook aanwe zig waren de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen die des morgens hun najaarsvergadering in het Schuttershof hielden, sprak ir D. S. Tuinman, secretaris van de Holl. Mij van Landbouw over het onderwerp: „Wat verwachten wij van onszelf'. In een levendig betoog liep de heer 'tuinman oe plattelandsbevolking op, niet alles van een ander te verwachten, maar zelf aan te pakken. En dan in een eigen stijl. Spr. wees hier bij vooral op de komende indus trialisatie, die steeds meer jonge ren van het platteland trekt die dan in de massa dreigen onder te gaan. Zij moeten een bewuste, po sitieve houding aannemen. De heer J. G. Telgenkamp hield vervolgens een beschouwing over de fototentoonstelling, waarna onder leiding van mevr. Grim- berg-Huijser met pianobegeleiding van mej. A. Visker gezameidijk verschillende liederen werden ge zongen. Het slotwoord op deze in alle opzichten geslaagde ontwik kelingsdag werd uitgesproken door de voorzitter der Landbouw- jongerengemeenschap, de heer J. Cevaal. Bond van Plattelandsvrouwen. Zoals reeds gezegd ver gaderde 's morgens in het Schut tershof de afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen, onder presidium van mevr. Kos- tense-Kraak. Eerst kwamen ver scheidene huishoudelijke zaken aan de orde. Mevr. Dorst zal zit ting nemen in de Stichting voor de Landbouw en medegedeeld werd, dat in de afdelingen hand- werkcursussen worden georgani seerd. Mevr. v. d. Hooft uit Axel bracht verslag uit van de voor jaarsvergadering te Utrecht, waarna mevr. Kostense-Kraak candidaat gesteld werd voor hoofdbestuurslid; mevr. Koster- Scheele te Zaamslag zal plaats vervangster zijn. In de kascom- missie werden benoemd de dames Burger, Dekker en Van Willigen. Het koortje van de afd. Zuid-Be veland West zong het nieuwe, door mevr. Minnaard-Lokerse ge maakte bondslied, dat door de heer P. de Rooy te Vlissingen op muziek gezet was. Mej. Sikkens deelde mede, hoe het winterpro- gramma er uit ziet. O.m. zal in verschillende afdelingen 'n hoofd bestuurslid komen spreken; in Februari zal de heer Houtekamer uit Kloetinge een lezing over de Willem Ruys houden, terwijl een film over het landbouwhuishoud- onderwijs zal worden vertoond en getracht zal worden een kader dag en een zg. Canadese dag te organiseren. Het laatste deel van de vergadering luisterden de da mes naar een lezing van ir R. van Hees, over het grondgebruik door de stad, die steeds meer land bouwgrond nodig heeft voor uit breiding, en op net platteland. Dit schip is naar de directeur van „De Schelde" in 'n toespraak zei, het eerste vrachtschip dat na de oorlog op de werf is gebouwd. Het schip meet 7500 ton en heeft een vijftal laadruimten. Boven dien is er accomodatie voor het vervoer van een twaalftal passa giers, die evenals de bemanning in eenvoudige, doch smaakvol in gerichte hutten worden onderge bracht. In tegenstelling tot ande re tewaterlatingen, waren de plechtigheden ditmaal aan boord gearrangeerd, een gedachte, die zeker in de smaak viel bij de ge nodigden. Het doorhakken van het koord evenals de doopplech tigheid geschiedde thans vanaf de voorplecht in plaats van op een tribune, die anders voor de neus van het schip wordt gebouwd. HET RUIME SOP. Natuurlijk kan men bij een sta pelloop, waar men hier altijd met het getij te maken heeft, nimmer precies het uur aangeven, waarop het schip te water zal gaan. Dit keer had men gedacht de plechtigheid te één uur te laten geschieden, doch het was half twee voor het water de vereiste hoogte had bereikt. Toen was er ook geen enkel beletsel meer en onder gejuich verdwenen de laat ste obstakels van de helling, de fles champagne sloeg kapot tegen de boeg, mevr. Maignon kapte met het bijltje het touw door en direct daarop gleed het schip de helling af. Was men echter van gedachte, dat de tewaterlating hiermee be ëindigd was, dan had men buiten de snelheid van het schip en de sterke wind gerekend. Eenmaal in het water kreeg de wind vat op het vaartuig en terwijl een grote golf juist bij het dok van plan was om de mensen, die op de Houtkade stonden een paar natte voeten te bezorgen, gebeur de iets onverwachts. In plaats van recht in het klaargelegd rijs- bed te lopen sneed het schip een hoek uit het rijsbed, waardoor de vaart nauwelijks minder werd. Bovendien werd het schip in de richting van de wal gestuurd en een botsing was onvermijdelijk. Vanaf het achterschip konden we de situatie zeer goed waarnemen en inderdaad kondigde een hevig gekraak aan dat het schip tegen de wal, dicht bij een der kragen, was gelopen. Hals over kop gin gen de werklieden op de loop, doch het liep vrij goed af. Door deze botsing was de vaart iets ge remd, doch het schip had nog snelheid genoeg om tegen de wal van hel Eiland aan te lopen, waarna de sleepboten kans kre gen vast te maken en het schip onder controle te krijgen. De wind speelde dit werk echter zo danig parten, dat het schip nog rakelings de voorsteven van de „Jagersfontein", die tegenover 't Eiland was gebracht, passeerde, terwijl tenslotte een vlot, dat te gen de kademuur lag, het ook nog moest ontgelden. Met hard wer ken kreeg men het schip tenslotte onder controle, en kon het wor den gemeerd, zodat men van de bakken aan boord, waarmee de genodigden met gebruikmaking van een kraan eventueel naar de wal konden worden gebracht, geen gebruik behoefde te maken. TOESPRAKEN. In de kleine kajuit, waar de ge nodigden na de stapelloop bijeen waren sprak de directeur van „De Schelde, de heer A. Smit de aan wezigen toe, daarbij de Franse Scheepvaartmij bedankend voor 't genoten vertrouwen. Ook mevr, Maignon werd door hem bedankt, voor het verrichten van de tewa terlating. Bij het aan boord ko men van het gezelschap bood het in Zeeuwse dracht gestoken doch tertje van ir Hupkes een der da mes bloemen aan. Direct na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor de eerste der Argentijnse emigrantenschepen, die thans bij de K.M.S. in bestelling zijn. Hier toe waren ook enkele Argentijnse gasten naar Vlissingen gekomen. Ds Streefkerk nam afscheid van Geref. Kerk te Veere. Zondagmiddag nam ds J. C. Streefkerk, afscheid van de Ger. kerk te Veere, in verband met zijn aanstaand vertrek naar Indo nesië als veldprediker. In een pre dicatie naar aanleiding van Hebr. 6 vers 11 en 12, wees hij de ge meente nogmaals op haar taak ernstig en ijverig het geloof te zoeken. Traagheid is zonde en levensgevaarlijk, omdat wij daar door het eeuwige leven kunnen verliezen. Na de predicatie bracht de pre dikant de gemeente dank voor al hetgeen zij voor hem en zijn ge zin is geweest. Ouderling A. P. Wouters sprak namens kerkeraad en ge meente een kort afscheidswoord en wekte de gemeente op trouw te blijven. Hij sprak de hoop uit, dat ds Streefkerk weer in ge zondheid in Veere zal mogen te rugkeren om het herderlijk werk te hervatten. Nadat hij hem Gods zegen toegewenst had op zijn arbeid, zong de gemeente de pre dikant het vierde vers van Ps. 121 toe. In Den Haag is een driejarig jon getje, door het spelen met lucifers tijdens afwezigheid van de ouders, in bed verbrand. Een Amster dammer heeft een verfbrander geconstrueerd, waarbij brandge vaar is uitgesloten. De A.K.U. in Arnhem zal binnenkort begin nen met fabricage van nylon-pro ducten. Een partij van 12.500 dozen Amerikaanse sigaretten welke uit België naar Duitsland werden gesmokkeld, werd gevon den toen de rem van een wagon weigerde en de goederen overge laden moesten worden. —Het Ne derlandse m.s. „Casana" uit Rot terdam is in de Deense wateren op een mijn gelopen en gezonken. De bemanning werd gered. Bij een autorace in Argentinië wer den de bestuurder en 10 personen gedood toen een racewagen op 't publiek inreed. Prins Bernhard heeft nabij Keulen een ongeval gehad dat goed afliep. Hij be stuurde een auto en wilde voorbij een paard en wagen rijden, doch het paard schrok en kwam op de auto van de Prins terecht. Alles liep goed af. Voorzittersappèl der Geref. J.V.'s in Zeeland. Ruim 40 voorzitters en bestuurs leden van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Jongelingsver enigingen op Geref. grondslag waren Zaterdagmiddag jl. in het jeugdgebouw der Geref Kerk te Goes aan de Westwal bijeengeko men voor het zgn. „voorzitters appèl". Na een openingswoord en enke le mededelingen van de voorzit ter, de heer Jacq. de Smit, werd uit de aanwezigen een J.V. van 16 leden gevormd, die een voor beeld gaf van een gewone verga dering. Uit deze groep werd een voorzitter aangewezen, terwijl een van tevoren daartoe aange wezen J.V.-voorzitter een inlei ding hield over het onderwerp: „Is ch.L'elijke organisatie thans nog noodzakelijk 7" Nadat deze bijzondere J.V. een besr-'-cking 0p (jij- onderwerp had geleverd, vol' 'e e„ algemene, critische bespreking op het werk d.zer J.V., nl. over de inleiding, de bespieking en de leiding. Zeer interessante vragen in verband met het jeugdwerk kwamen hier in aan de orde. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot mati ge westelijke wind en ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1