Vóór of op 1 November volgt vaststelling souvereiniteitsoverdracht Op 24 October is het „Dag der Verenigde Naties". „Vliegende dierentuin" dook uit de wolken De Yersekse Moer krijgt waterleiding NIEUWS Sport en sportontaarding. Over Nieuw Guinea nog geen aecoord bereikt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Snellere terugkeer Neder landse troepen Vredesonderhandelingen hervat in China. „Jungle Jenny" (25 jaar) zat 17 uur met wilde dieren in Skymaster SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e J ARGANG No. 1389 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 22 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT .Met vaste medewerking van: Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 07.18 u., onder 17.30 u.; Maan op 09.41 u., onder 17.54 u. Hoogwater op Zondag 23 Oct. 2 Vlissingen: 2.17 u. 2.56 m. 14.30 u. 2.55 m.; Terneuzen: 2.49 u. 2.71 m„ 15.03 u. 2.68 m.; Wemeldinge: 4.16 u. 2.12 m., 16.30 u. 2.03 m.; Zierikzee: 4.04 u. 1.85 m., 16.16 u. 1.77 m. lenige tijd geleden sprak een lezer er zijn afkeuring uit, dat z.i. in ons blad te weinig aandacht was geschonken aan de athletische prestaties van Fanny Blankers, daar toch van Christelijk standpunt tegen sportbeoefening geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. Gevraagd werd hieraan te zijner tijd een artikel te wijden. Wij doen dat, door de aan dacht te vestigen op wat wijlen Prof. dr A. H. de Hartog in zijn in 1935 verschenen boek „Mo dern Heidendom" over dit onderwerp schreef. Prof. de Hartog noemt de sport een uitnemende zaak, te eren en te waarderen, omdat zij het lichaam onder tucht brengt en als voertuig dienstbaar stelt aan wereld- en mensoverwin- nende orde. De tucht wordt openbaar in de gehoorzame onderwerping aan het commando. Maar niet alleen de tucht, ook de soberheid wordt bevor derd. De training vereist beper king. Waar men het roken of het drinken of het brassen of de ontucht niet laat om God of mensen, daar dwingt de sport de anders onwillige om in te gaan tot het hoger rijk der ont zegging. Maathouden en afster ven, wordt aldus oefenschool tot nieuwe mogelijkheid. Ook aan karaktervorming kan de sport mede dienstbaar zijn. Zij is middel tot ridderlijkheid. Waar geen mens of kind tegen zijn verlies zou kunnen en daarom de winnaar met afweer en weerzin zou begroeten, daar leert de sport de mens het af te leggen en wel met weids gebaar. En nu moge het van harte gemeend zijn, al dan niet, in ieder geval blijkt het een oefe ning in loyaliteit en royaliteit om voor de concurrent na de verloren strijd de degen te strij ken en hem de hand te geven. Ook dit is een oefening tot ge hoorzaamheid aan hoger goed. Zo, aldus prof. de Hartog, zou den wij de lof van de sport hoog kunnen zingen. T") aarnaast staat echter, dat antiek en modern heiden dom ook in ^le sportbeoefening zijn ontaarding tonen kan. Dat is begonnen, toen de be oefening der sport, van mens heids- en volksopvoeding, werd een vakwedstrijd. Waar dat het geval is, daar dreigt de zin der kwalitatieve oefening in de onzin der kwan titatieve jacht te ontaarden. Die ontaarding is in het bij zonder aanwijsbaar, waar de sport van oefening wordt tot schouwspel en zo de ganse be langstelling wordt gericht op het lichaam als op het een en al. Hier overwoekert de verheer lijking van het lijf, van de stof, van de lagere mens en zijn natuur. Welk een verval van Geest mens tot lichaamsmens hier tot onze schande en schaamte open baar wordt, kan alleen worden verstaan en doormeten door de genen, die nog enige weet heb ben van de mens als „mens", als „manas", als denker en wil ier, gelijk hij in de oude talen heet. 1 T ier, aldus verder prof. den Hartog, vallen de offers voor de Mlock en de Mammon, van het hellevuur der driften. Hier worden de krachten van lichaam, ziel en geest vermorst uit win zucht' en roemzucht. Hier jaagt de mens, gelijk de eekhoorn in zijn kooi, doelloos rond in de cirkelgang van zijn renbaan en bereikt alleen een snelheids record of op het plat form een zwaargewichtsattest. Maar de mens is in de kring loop van het algebeuren niet opgenomen om in de malle molen te draaien ais de afge matte eekhoorn in zijn kooi, maar om in de kringloop des bestaans en des levens te zijn als een bloedlichaampje, dat óók kringt, evenwel niet zinneloos naar de metronoom der snelheid, maar naar de maatstaf van het leven en de gezondheid, die hij in zijn circulatie dient en helpt onderhouden. n de edele zin is de wedloop een beeld van het jagen naar het hoogste doel. Ook Pau- lits wijst er op hoe hierbij prijs en eer afschaduwing kunnen zijn van hoger geest en goed. Maar indien daarbij alles ver uiterlijkt en verstoffelij kt, zo valt de mens terug uit de hemel- kringen der sferenharmonie in het hellekrommen van afmatting en doelloze zelfvernieling. Ook hier dus het verval, dat wij telkens constateren, wanneer hoger gevormde, vergeestelijkte cultuur terugvalt tot de verma- terialisering van het onder- culturele, het ondermenselij ke Hier wordt beestmens als godmens verheerlijkt en de teke ning, die bij de aanvang van de Romeinenbrief aangaande het Heidendom wordt gegeven, blijkt weder hoogst modern: „zij heb ben de heerlijkheid des onver- derfelijken Gods veranderd in de gelijkenis eens beelds van een verderfelijke mens". Tot zover prof. de Hartog. Sportverdwazing en sport ontaarding, zoals wij dat in onze tijd zien modern heidendom. DE LAATSTE FASE DER RONDETAFELCONFERENTIE INGETREDEN. ER ZIJN DRIE CATEGORIEËN VAN OVEREENKOMSTEN, die waarschijnlijk deze maand als definitieve resultaten van de Rondetafelconferentie zullen worden gesloten, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. In de eerste plaats zal het charter van de souvereiniteitsover dracht met het daaraan beantwoordende charter van overname door de Repubiik Indonesia Serikat (R.I.S.) in de plenaire slot zitting van de conferentie worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar verwacht wordt op of vóór 1 November plaatshebben. Voor het einde van de confe rentie zullen voorts een aantal af zonderlijke overeenkomsten wor den aangegaan houdende voorzie ningen voor de overgangsperiode tot aan de overdracht der souve- reiniteit en eventueel voor de eerstvolgende periode na de over dracht, voorzover wettelijke rege lingen van de R.I.S. nog niet tot stand zijn gekomen. Over deze overeenkomsten en voorzieningen wordt nog druk ge sproken door de delegaties. De derde categorie van documenten wordt gevormd door het unie statuut en de daaraan 'toegevoeg de accoorden op militair, finan- cieel-economisch, sociaal en cul tureel gebied en op gebied der buitenlandse betrekkingen. Door verschillende commissies en subcommissies is met betrekking tot het vraagstuk der buitenland se handelsaccoorden overeenstem ming bereikt. Deze overeenstem ming houdt in. dat de beide unie partners, gecoördineerd zullen op treden bij het sluiten van handels overeenkomsten met Europese landen. De unie-partners zullen welis waar geheel zelfstandig en op eigen verantwoordelijkheid optre den doch de voorbereidende be sprekingen hiervoor zullen door de delegaties van beide landen in samenwerking en onderling over leg geschieden. Over een transferregeling van gelden van salarissen en pensioe nen is overeenstemming bereikt. Volgens mededeling uit ge woonlijk betrouwbare Chinese bron zijn afgezanten uit Hong kong vertrokken met een aan bod van de Chinese communis ten ter heropening van de vre desonderhandelingen met de na tionalisten. Generaal Hwang Tsji Han zou twee dagen geleden per vlieg tuig naar Kwailin, ten Noord westen van Hongkong, vertrok ken zijn om de communistische voorwaarden aan de nationalis tische generaal Pai Tsjoen Sji, vertrouwd medewerker van pre sident Li Tsoeng Jen, over te brengen. Hwang fungeerde reeds eerder dit jaar als middelaar bij het arrangeren van vredes onderhandelingen te Peking. Hij was voorheen de persoonlijke vertegenwoordiger van generaal Pai Tsjoeng Sji in Hankow, doch voegde zich bij de commu nisten toen de onderhandelin gen in Peking mislukten. Ook dr Tsjioe, de secretaris generaal van de nationalistische president, zou uit Hongkong vertrokken zijn met een brief van generaal Hwang, dezelfde vredesvoorwaarden bevattende. Duur van de militaire dienst tijd wordt niet gewijzigd. Naar aanleiding van een uit lating van generaal rar H. J. Kruis, dezer dagen gedaan over de minimum diensttijd, welke hij nodig acht voor een moderne opleiding, en oefening van de infanterist en waarin hij ver klaarde, dat de regering nog niet over de duur van de diensttijd zou hebben beslist, vernemen wij van officiële zijde, dat deze mededeling misver stand kan wekken. Zoals bekend, bepaalt art. 28 van de dienst plichtwet de duur van de eerste oefening voor de landmacht op ten hoogste 12 maanden, behou dens dan van hen, die in op leiding komen voor onderoffi cier of officier en voor enkele eveneens in dat artikel genoem de categoriën dienstplichtigen, die langer dienen. Bij de regering bestaat, zo vernemen wij verder, geen voor nemen wijziging van dit artikel voor te stellen. Vermiste Amsterdamse kantoorbediende terecht. De 21-jarige Amsterdamse kantoorbediende W. J. van der Vecht, die 11 October 's morgens naar zijn kantoor ging en sindsdien spoorloos verdwenen was, is gisteren in zijn ouder lijke woning aan de le Jacob van Campenstraat teruggekeerd. In een Amsterdams dagblad had hij de oproep van de politie gelezen en dit deed hem beslui- *en naar huis terug te gaan. Hij zeide tegen zijn vader, dat hij niet durfde terug te komen tot hij de oproep in een krant las. Hij vertelde in Maastricht en Breda te zijn geweest en veel jn de buitenlucht te heb ben vertoefd. Nieuw Guinea. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. De desbetreffende werkgroep heeft geen oplossing kunnen vinden. In Indonesische kringen hoorde men de suggestie, dat in principe zou worden vastgesteld, dat Nieuw-Guinea tot de R.I.S. hoort. Nederland zou dan een groot aan deel hebben met betrekking tot de economische ontwikkeling en bestuursvoering op Nieuw-Guinea. Op deze wijze zouden dan de doelstellingen van Nederland met betrekking tot dit gebied verwe zenlijkt kunnen worden. Het. unie-statuut is thans bijna gereed. Ook met betrekking tot de bui tenlandse betrekkingen is alge hele overeenstemming bereikt. De voorlopige constitutie van de R.I.S. is gereed. Zij zal Maandag aan de republikeinse delegatie in haar geheel ter goedkeuring wor den voorgelegd en Dinsdag aan de B.F.O., waarna de tekst onmid dellijk aan de Nederlandse dele gatie zal worden overhandigd. Voorzitter van invalidenbond bleek zwendelaar. Ook Stichting „De Nederlandse Soldaat" gedupeerd. De voorzitter-directeur-admini- strateur-procuratiehouder-propa- gandist en financieel controleur van de Bond van Mobilisatie-in validen en van de Stichting „De Nederlandse Soldaat", de heer P. de Boer uit Drachten (de man had niet minder functies) is een oplichter gebleken, die de gelden van de leden ten eigen bate heeft gebruikt. Hij had o.m. twee auto's en twee zgn. kampeerwagens, smeet met geld en had, blijkens een ingesteld onderzoek, de kas boeken in maanden niet bijgehou den. Hij is thans gearresteerd evenals zijn jeugdige boekhouder. Op de boekhouding is beslag ge legd. V.P.R.O. gaat jubileren. Op 31 October a.s. zal de V.P.R.O. het feit herdenken, dat voor 25 jaar de eerste vrij zinnig- protestantse kerkdienst te Hilversum werd uitgezonden. In 1951 zal de V.P.R.O. de dag vieren, waarop hij als om roepvereniging werd opgericht. Uitspraken Sliedrechtse goudstaaf-affaire. In verband met de Sliedrechtse goudstaaf-affaire hebben gisteren terecht gestaan de horlogemakers A. B. uit Sliedrecht en G. B. uit Leerdam, die, zoals bekend, des tijds een goudstaaf, die van dief stal afkomstig was, verkochten en er f 13.500 voor kregen. „Acht maanden voor A. B.", zei de Off. van Justitie van de Dordtse recht bank, „tenzij hij binnen twee jaar de f 13.500 in de staatskas terug stort". G. B., die het bedrag, door een lening bij zijn familie, reeds had terugbetaald, kreeg acht maanden voorwaardelijk met 2000 gulden boete. De militaire commissie is even eens met haar werkzaamheden gereed gekomen. Ook voor de j kwestie van de terugtrekking der Nederlandse troepen is een ae coord bereikt. Nederland zal trachten de terugtrekking aan-j merkelijk te bespoedigen door het charteren van buitenlandse sche pen voor troepentransporten naar Nederland. Naar waarnemers ons mede delen is de conferentie thans defi nitief in haar laatsio fase getre den waarin nog slechts twee be langrijke problemen op een oplos sing wachten, te weten Nieuw- Guinea en de schuldenregeling. Naar Indonesische opvatting zijn de overige nog niet opgeloste pro blemen niet van dien aard, dat de duur van de conferentie erdoor zal worden verlengd. Gesneuveld in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949, na ver missing: Sold. 1ste klasse J. DIJKSTRA, uit Oostdongeradeel. Gesneuveld 9 October 1949: Sold. H. KORSTEN uit Schijndel (N.- B.)Sold, J. VV. DE WAAL uit Zoelen (Gld.). Kon. Ned. In d. Leger: In de periode van-2 t.m. 8 Oc tober 1949 geen verliezen. ROTTERDAM, dat in 1940 door de Duitse bomaanval zo zwaar werd gehavend, levert thans weer een veel beter aan zien. Wel is waar zijn er nog veel lelijke kale plekken in de binnenstad, doch uit alles blijkt, dat de Rotterdammers van aan pakken weten. Hier ziet U Rotterdam van het 60 meter hoge gebouw van het gemeentelijke energiebedrijf af genomen. Behalve de fotograaf, die U zo'n aardige blik over Rotterdam-West gunt, bevond zich nog op dit dak een televi siezender. Rechts op de voorgrond is hel scheepvaartmuseum, in het mid den op de achtergrond de toren van de St. Laurenskerk, en links op de achtergrond de toren van het stadhuis aan de Coolsingel. Op 24 October, de „Dag dei- Verenigde Naties", zal het vier jarig bestaan van de Verenig de Naties worden herdacht. In Nederland is de herdenking voorbereid door de vereniging voor internationale rechtsorde en de Nederlandse inlichtingen dienst voor de Verenigde Naties. RADIO. Op 24 October zal minister Stikker een radiotoespraak hou den Ier gelegenheid van de dag der Verenigde Naties. De toe spraak zal van 20.15 tot 20.30 uur worden gehouden en uitgezonden worden in het algemeen program ma over de zender Hilversum I. Op 24 October zal de N.C.R.V. in haar radiokrant „Vandaag" de aandacht vestigen op de „dag dei- Verenigde Naties" met een toe spraak door prof. dr G. van der Molen. ONDERWIJS. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft de hoofden van alle middelbare-, voorbereidend hogere, industrie-, kweek- en Ulo-scholen verzocht in het lesrooster aandacht te schenken aan het werk der Ver enigde Naties. Vanwege de minis- AANKOMST „GROTE BEER". Het troepenschip „Grote Beer" wordt in de loop van morgen avond of in de daarop volgende nacht in de haven van Amsterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstan digheden begint de ontscheping Maandag 24 October des morgens te 9.00 uur. Afdeling boomkwekerij Stichting voor de Landbouw. Door de Stichting voor de Land bouw is een Afdeling Boomkwe kerij ingesteld. Voorzitter is de heer J. Kooy te Boskoop. Vaktechnische organisa ties in de boomkwekerij hebben zich bij de organisatie van de af deling afzijdig gehouden. ter is aan al deze scholen een ex tra uitgave van „Wordende we reld", maandblad dor Verenigde Naties en een affiche van de Ver enigde Naties toegezonden. Ver der worden in verschillende plaat sen openbare bijeenkomsten ge houden. Door de Vereniging voor Inter nationale rechtsorde en de Ne derlandse inlichtingendienst voor de Verenigde Naties is aan alle jeugdverenigingen het verzoek gericht in eigen kring aandacht te schenken aan de herdenking van de dag der Verenigde Naties op 24 October. Niet lastig, wel meer hersens! Elfjarig genie ontdekt. Leraren van een Engelse school kregen van een psycho loog, wiens hulp zij hadden in geroepen, omdat zij „zo'n last hadden met een elfjarige schooljongen", te horen, dat deze jongen niet lastig was maar wel „een beter stel her sens had". De zielkundige, had de jongen onderzocht en tot zijn grote verbazing geconsta teerd, dat deze een intelligen- tie-quotient had van 170, en dat is, vergeleken met een ge middelde van volwassenen dat bij de 100 ligt nog al behoorlijk wat. De psycholoog, die verklaar de, dat de jongen, wiens naam hij niet wilde noemen op een middelbare school ging, zucht te en zei: „Ik heb een genie ontdekt maar niemand weet er raad mee". „Draagt Elkanders Lasten" bracht 200.000op. De collecte voor het t.b.c.-fonds van het C.N.V. „Draagt Elkan ders Lasten" heeft f 200.000op gebracht. Aldus deelde gister avond de heer F. P. Fuykschot, secretaris van het C.N.V., voor de radio mede. „Zorg voor 60 emmers water..." „Zorg voor zestig emmers water, twintig pond vlees, tweehonderd kilo gemengde groente en twee balen hooi". Dat was de boodschap, die gezagvoerder Verhey van de K.L.M.-Skymaster PH-TEZ van uit de lucht naar Sclliphol seind e enkele uren voor zijn aankomst. H« kwam vanuit Calcutta, via Bagdad en Rome en had een vreem de lading aan boord. Of liever, he t was een vliegende dierentuin, die daar gistermiddag uit de wol ken naar beneden dook. Maar Schiphol „wist ervan". Niet minder dan 400 apen, drie tijgers, zegge en schrijve één cobra (van 17 voet), vier luipaar den en drie panters, en tenslotte vier olifanten waarvan er drie minstens 600 kilo wegen, vorm den de levende have in de romp van deze Skymaster. Toen na de aankomst de cabinedeur werd ge opend was de ene verrassing voor de toeschouwers al groter dan de ander. „Jungle Jenny". De aandacht werd echter spoe dig afgeleid door de verschijning van een gestalte in donkerblauwe broek en rode kiel, waarboven een ietwat vermoeid, maar jong vrou wengezicht glimlachend de eerste teugen verse lucht na zes uren in ademde. Deze enige passagier was Miss Genevieve Cuprys, biologe, dierenliefhebster en specialiste in het vervoer door de lucht van alle denkbare soorten jungledieren. Miss Cuprys, die in haar vader land Amerika de bijnaam „Jungle Jenny" kreeg, was zeventien uur achtereen in touw geweest om haar dieren te voederen, te laven, te verzorgen en toe te spreken. Zij was dan ook te moe om veel te vertellen, maar zij poseerde ge willig voor de fotografen. In een hangar werd een deel van de apenlast enkele tiental len uitgelaten want deze waren bestemd voor doorreis naar Ko penhagen, en de overigen werden door leden van het grondpersoneel onder leiding van hun begeleid ster opnieuw van spijs en drank voorzien. Ook de Skymaster kreeg een grondige beurt met bezems en emmers water en de „bedomp te" lucht werd gespuid. Vol nieuwe moed heeft „Jungle Jenny gisteravond haar reis naar New York voortgezet, vanwaar uit de apen voor een deel zullen verhuizen naar verschillende Amerikaanse klinieken om te worden geofferd aan de genezing van kinderziekten. De andere die ren zullen worden toevertrouwd aan de zorgen van hun oppassers in verschillende dierentuinen. En Miss Cuprys, die tijdens haar vlucht ergens in de wolken boven Bagdad 25 jaar is geworden, zal nieuwe plannen maken voor een volgende dierenvracht uit de Jungle. Nederlandse schooljeugd en Kinderpostzegelactie. Beroep op leraren en onderwijzers Vandaag ontvangen alle rec toren, directeuren en hoofden van onderwijsinrichtingen in Neder land per post een gedocumenteerd verzoek tot medewerking aan de kinderpostzegeiactie „Door het kind Voor het kind" tussen 5 en 12 November a.s. Behalve dooi de verkoop van kinderzegels kun nen de scholen hun steentje tot het welslagen van deze actie bij dragen door ouders op te geven voor de speciale Kerst- en Nieuw jaarskaarten, kinderkaarten of bloemenkaarten. Teneinde deze verkoopactie voor de schooljeugd zo attractief mogelijk te maken zijn er prijzen beschikbaar gesteld, waaronder een 14-daagse reis naar Zwitser land en een vacantie van 7 dagen in Nederland, alle berekend op een gehele klas. Klassen, waarvan twee derde van het aantal leer lingen 3 of meer bestelling heeft geplaatst, komen voor deze prij zen, die verloot worden, in aan merking. Een extra-prijs, in de vorm van een 3-daagse reis naar België, wordt tenslotte beschik baar gesteld voor dfe klasse, die gemiddeld per leerling het hoog ste aantal bestellingen heeft ge plaatst. Wegens materiaalschaarste moet echter tot 1952 met verwezenlijking plannen gewacht worden. Enkele maanden geleden werd reeds een commissie gevormd, die tot taak had, de mogelijkheden te onderzoeken die er bestonden voor de aanleg van waterleiding in de Yersekse Moer. Doordat men daar ai liet water, dat het vee behoeft, naar de weiden moet rijden, is de aanleg van waterleiding in deze weiden een dringende aan gelegenheid. De oommissie heeft zich inmiddels bezig gehouden met deze kwestie en men is thans zover gekomen, dat men met de ge vormde plannen voor de dag kan komen. 600 ha. weiland bij betrokken. Het betrokken gebied, dat bij deze waterleidingplannen is be trokken, is ongeveer 600 ha. groot en bestaat hoofdzakelijk uit wei land. Het is zeer derrieachtige grond, die bijna uitsluitend voor beweiding geschikt is. Het water in de gegraven putten is te zout voor drinkwater; bij onderzoek in Augustus van dit jaar bleek, dat het zoutgehalte lag tussen 14 en 31 gram per liter water, gemid deld zelfs boven 20 gram. Wil het rundvee, in het bijzonder melk vee, geen schadelijke gevolgen on dervinden van drinkwater, dan mag het zoutgehalte niet meer bedragen dan 10 gram per liter. Water moet dus per tankwagen worden aangevoerd. Hoewel voor Zuid-Beveland geen cijfers bekend zijn, heeft de heer C. Zwagerman berekend, dat de kosten op Walcheren van dit waterrijden f 55 tot f 120 per ha. per weideseizoen bedragen. De af deling Yerseke van de Z.L.M. zag dan ook de noodzaak in van de aanleg van waterleiding in dit ge bied. In de commissie, die werd ge vormd namen zitting de heren P. de Koeyer, J. Schipper en J. E. Zwagemaker te Yerseke, P. A. Polderman te Kruiningen, K. P. L. Dominicus te Wemeldinge, ter wijl ir. D. W. Stolp het secreta riaat waarnam. De uitvoering. Doordat gedurende een weide- seizoen per ha. weiland gemiddeld slechts 10 kubieke meter water wordt afgenomen, kan men on mogelijk het gewone tarief in toe passing brengen; daaruit zouden de onkosten van aanleg en onder houd niet kunnen worden bestre den. Het zal nodig zijn dat, van de te maken onkosten bij de aan leg, een zeker bedrag door de be langhebbende, hetzij pachter of eigenaar, wordt terugbetaald. Deze onkostenberekening zal ge- Door vertegenwoordigers der drie vakcentrales in ons land zal een studiereis gemaakt worden naar de Ver. Staten op uitnodi ging van de ECA-missie. De Nederlandse coaster „Claes Com- paen" is terecht. Het schip, dat een gedeelte van zijn deklading hout op zee had verloren, is de Engelse haven Great Yarmouth binnengelopen. Gistermiddag werd te Tiel door minister Mans- holt de „Boveta" geopend, een grote fruittentoonstelling, die een beeld beoogt te geven van liet peil waarop de Nederlandse fruitteelt staat. Het aantal fokzeugen in ons land bedroeg op eind Septem ber 261.000 stuks. Met ingang van Maandag mogen particulieren geschenkzendingen tot een maxi mum waarde van f 25 en een ge wicht van 5 kg. zonder vergun ning naar alle landen ter wereld zenden, Japan en Duitsland uit gezonderd. Dertig November komt H. J. Woudenberg, de leider van het Nat. Arbeidsfront en liquidateur van het N.V.V. voor de Raad van Cassatie. Ameri kaanse militaire autoriteiten heb ben een geheim plan opgesteld voor verdeling van de wapenhulp aan de landen van het Atlantisch Pact. Tien van de elf commu nistenleiders in de V.S. zijn ver oordeeld tot 5 jaar gevangenis straf en 10.000 dollar boete we gens misdadige samenzwering. De elfde kreeg 3 jaar en 10.000 gul den boete. De West-Duitse re gering heeft gisteren een program aangekondigd voor onmiddellijke economische en financiële hulp aan West-Berlijn. In Ameri kaanse officiële kringen wordt het bericht, dat Acheson per 1 Ja nuari zal aftreden, pertinent tegengesproken. De ministers van defensie van Denemarken, Engeland en Noorwegen zullen op 31 October te Londen bijeenko men om zich bezig te houden met de opbouw van de Noord-Euro- pese groep in 't kader van hel Atl. Pact. De boeren in Kroatië heb ben geweigerd graan te leveren aan de regering. Hierdoor is het graanleveringspian in de -war ge lopen. schieden volgens een coöperatief systeem, waardoor men bereikt, dat elke boer tegen dezelfde prijs waterleiding op zijn weiland krijgt, onverschillig of zijn wei land dichtbij dan wel ver van de hoofdleiding af ligt. Om practi- sche redenen zal men bij de aan leg gebruik maken van automati sche kranen met vlotters, zodat het water gedurende de gehele dag geregeld doorstroomt en men zodoende geen weide leidingen no dig heeft. Elk weiland zal geen aparte meter krijgen, maar men denkt gemiddeld per 50 ha. een meier aan te brengen, de kosten zullen dan later per ha, omgesla gen worden. Grote deelname verwacht. Hoewel omtrent de deelname van de boeren, wier weiland bij deze plannen is betrokken, nog niets bekend is, verwacht men wel, dat velen van hen met deze plannen aecoord zullen gaan. De droge zomers van 1947 en 1949 hebben waarschijnlijk de animo doen toenemen. Bovendien is wa terleiding altijd economischer dan het naar de weide rijden van wa ter, zoals wel blijkt uit de hier boven aangehaalde cijfers van de onkosten daarvan op Walcheren. Ook de boeren op Zuid-Beveland hebben daar oog voor, getuige de opmerking van een van hen: „Er komt een pacht bij". Binnenkort worden de eigenaren het zijn er 188 op de hoogte gebracht en men verwacht hun aller in stemming. Helaas maakt de materiaal- schaarste een spoedige verwezen lijking onmogelijk. De waterlei ding Maatschappij Zuid-Beveland, die de plannen zal moeten uitvoe ren, denkt in 1952 in dit gebied water te kunnen geven, als alles meeloopt misschien in 1951. Waar schijnlijk zullen ook in andere ge bieden, waar men met dezelfd» moeilijkheden worstelt, plannen worden beraamd. Deze zullen ech ter moeten wachen tot de Yer sekse Moer van water is voorzien, daar de Waterleiding Mij. Zuid- Beveland nog verschillende ander» grote werken onder handen heeft, die eerst gereed gemaakt moeten worden. De heer H. D. Trimpe, burgemeester van Zaamslag. Tot burgemeester van Zaam slag, is bij Kon. Besluit van 29 October, met ingang van 1 No vember benoemd, de heer H. D. Trimpe (A.R.), oud-burgemeester van Schore, welke gemeente In 1940 werd opgeheven. BAZAR TEN BATE VAN DE GOESE ORATORIUM- VERENIGING. In het beursgebouw te Goes heerste gisteravond de gezellige drukte, die een bazar eigen is. D» Goese Oratoriumvereniging hield daar gisteren en ook vandaag een bazar, die haar de middelen moet verschaffen orrf volgend jaar een uitvoering te kunnen geven van de Messiaspassion. Gisteravond was het er al gezellig druk en de verschillende attracties trokken veel belangstelling. Vandaag speelt, om het geheel nog aan trekkelijker te maken, de C.J, M.V.-band. Baby in een tuin gevonden. Te Nijmegen heeft een man in de tuin van zijn buren een baby gevonden, gewikkeld in een oud tafelkleed. Het bleek dat de moe der, B., zich, onmiddellijk na d» geboorte, van het kind had ont daan door het in de tuin te de poneren. Het kindje had reeds 12 uur buiten gelegen. Toen het gevonden werd, leefde het nog, doch later is het in het St. Canisiusziekenhuis overleden. De politie heeft de zaak in on derzoek. tot DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen. Weersverwachting geldig vanavond. Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies nu en dan een regen- of hagelbui. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West, Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1