PARADE MET HINDERNISSEN Prinses Wilhelmina eert oorlogs slachtoffers en Engelandvaarders. Pennevruchten Een luitenant-lysouHleur" bracht uitkomst. 1Soldaat De Statenverkiezingen. <=DNA EARL van een Een „Uyterst Vertrouelyck Voorsgrift". BEGRAAFPLAATS TE LOENEN GEOPEND. Veere krijgt geen nieuw sportterrein. Om lijfsbehoud. feuilleton Donderdag 20 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Soms wordt uw blik getrokken door een militair, wiens borst ge tooid is met een aantal veelkleurige batons. Maar beseft u wel eens, dat aan elke uitreiking van een dergelijke „binteng" een pa rade verbonden is? Wee echter de arme man, die zich overzee voor de taak gesteld ziet een parade te leiden. Soms is hjj twee dagen van te voren nog onbewust van betgeen hem boven 't hoofd hangt. Zo was het tenminste tijdens de laatste parade, die de schrijver van dit artikel medemaakte. „Op hoop van zegen". De parade commandant liep ondertussen lichtelijk zenuwachtig over het veld heen en weer, op de hielen gevolgd door een jonge luitenant, bovenop, zodat toen zijn woorden worden. Geen enkele poging had die hem toegevoegd was als souf- eindelijk tot de kapitein doordron- succes. De hele stad werd uitge- fleur voor het geval, dat hij bleef gen, het leek alsof alle bevelen kamd, maar alle officieren, die in:steken. De muziek was van 'n K.N.I.L.- band, die enige tijd "eleden opge richt was, met een kranige Tam- Van te voren had men al een officier op het oog, die het ge heel zou moeten leiden. Helaas werd deze man ziek en dus moest er naar iemand anders gezocht Voorzien van helm en pistool zag hij er heel wat krijgshaftiger uit dan twee dagen geleden. De lange luitenant volgde hem op de voet. Aanvankelijk waren zijn diensten niet vereist, maar op een gegeven ogenblik scheen de commandant even te twijfelen. Gerustgesteld i zagen we, hoe de luitenant nog I iets dichterbij kwam en zijn souf- fleurswerk begon. Zonder resul taat. De luit deed nog een paar stappen naar voren en fluisterde wat harder. Weer bleef het dood stil. Toen drong de ontstellende waarheid tot ons door. De parade commandant was doof! De souf fleur, die gelukkig zijn kalmte be hield, legde er nog een schepje neus. Enfin, pre- op tijd stond alles klaar. Zou de geluidsinstallatie wer ken? Zouden de pantserwagens willen starten? Hoe zouden de jongens van de Genie marcheren? door. Zy werkte en hoe!!! TWEEMAAL BEVELEN! aanmerking kwamen, waren om i de een of andere reden verhin- derd. Het onderzoek werd dus verplaatst naar buiten de stad. Ergens in een militair kampe ment werd een kapitein van de Genie gevonden. Een vriendehjke man, die volkomen verbluft was en de taak al op zich had geno- m, voordat hu zich volkomen be wust was van hetgeen hü ging ondernemen. Tevreden keerden we naar huis terug, blu dat dit resultaat ten minste geboekt was. Gelukkig waren we ons op dat ogenblik nog niet bewust van de vele ram pen, die ons nog boven het hoofd hingen. Want Aan de parade zou ook een pe loton Humbers medewerking ver lenen. Zü waren 100 km buiten de stad gestationneerd. Met de meeste spoed werden de wagens opgeroepen. De middag voor de parade kwam het overschot der colonne de stad binenrijden, 2 wa gens waren onderweg blyven ste ken. De „regelingscommissie" zat met de handen in het haar. Maar nog meer slagen zou zij te ver werken krijgt i. De geluidsinstallatie was in de stad aangekomen maarenfin dat bleek de dag van de plechtig heid zelf pas. De nacht voor de parade waren er verschillende mannen, die slecht sliepen. DE GROTE DAG. Op de dag zelf heerste op het veld, waar de plechtigheid gehou- den zou worden, al vroeg een gro-hadden zich verzameld op de hei- te bedrüvigheid. Auto's reden af de bij Loenen om getuige te zijn en aan Een groot aantal agenten van deze plechtigheid, waarvan trachtte het verkeer in goede ba- we reeds een kort verslag gaven, nen te leiden. Toen mün jeepje Daaronder waren vele hoogge- tweemaal gegeven werden. Maar na dit korte intermezzo liep alles op rolletjes. De parade zelf deed o/ter gheen bersten, eieren, Korte Berichten. cnoosten of quasten in sitten. 't Kuyssen van 't waepen: Tijdens een processie te Borgo De man sal syn cnods kuyssen, Rivola (Italië) weigerden aan de 't houtwerek met oly 't yser met kop van de stoet de remmen van brandewyn. een vrachtauto, waarop zich een NOYT en sal hy de sooghe- beeld bevond. De auto reed ach- noemde schoonmaekgaesjens be- teruit de helling af op de proces- sighen die nochthands sovaeck siegangers in. Een boer, werd te- worden ghebruyekt tot schaede gen een muur doodgedrukt en vijf van 'twaepen en leet uan personen werden ernstig gewond. 't manschap. De 26 leden van de voormalige Die van onse Bontghenoeten Chinese nationalistische ambas- apliqueren oeck wel Kostbaeren sade te Moskou zyn per trein Het zou lang niet onaardig zijn eens iets te vertellen uit en over het ontelbaar aantal voor schriften die het alledaagse le ven van onze militair doorkrui sen. Maar die fraaie boekjes waar je soms hartelijker om kunt lachen dan om de moppen uit de Humoristais je het fijne er van doorziet, zijn alle maal voorzien van een afschrik wekkend „Vertrouwelijk" en hem den cnodsen ter hand een mededeling, dat de gegevens neemen. De salven en lyqueren tot hun wae- naar Stockholm vertrokken. pens maer die worden in dit zaakgelastigde volgt heden, lant nyt verstreckt. Van de Cnodsexercityen: le Fase: 't Bevel "Bylo!" doet 't manschap naauwlettend syn. De Amerikaanse senaatscom- missie voor buitenlandse betrek kingen heeft de benoeming van mevrouw Eugenie Anderson tot 2e Fase: "Voor Coningh en'eerste vrouwelijke Amerikaanse Coninghinl" maeckt 't manschap ambassadeur (in Denemarken) niet aan de pers of aan onbe voegden mogen worden ver strekt. Het is uw vulpendienaar ech ter gelukt een voorschrift te be- ons trillen van genot. De witge- machtigenwaarvan de publica- bour-Maitre. Een oude dirigent helmde M.P.-ers op hun -motoren1 tie geen bezwaren oplevert en mat- non Lrloïr» V»t*ï1 lrstih nn viirt,J lAA— -i met een klein brilletje op zyn reden keurig op één gelid J ronkend voorby. De jongens van de Genie marcheerden alsof het hun dageiyks werk was. Maar het hoogtepunt was toch het ogenblik waarop de pantserwagens voorbij reden. De commandanten in koe- Uit mijn ooghoeken kon ik netpels, stram in de houding, lieten zien, hoe een luitenant met eenhun kanonnen neigen op het ogen- draai van zyn hand de geluids-blik, dat zü de eretribune pas installatie aanzette. Even een seerden. D_ Humber, waarvan angstig afwachtentoen kwa- niemand verwacht had, dat zy de men helder en zuiver de klanken parade uit zou rijden, kwam ach teraan. Het zware geronk van de motor klonk one als muziek in de I oren. En de band speelde maar. Daar klonken de eerste bevelen I Dut het steeds dezelfde mars was, van de parade-commandant al. daar stoorde niemand zich aan. (Van onze Utrechtse correspondent) Aan de talrijke dodenakkers in Nederland, die na 1940 zijn aan gelegd om de lichamen te bergen van hen die in of door de oorlog zijn gevallen, is er weer een toegevoegd. H.K.II. Prinses YVilhel- mina heeft Dinsdagmiddag te Loenen op de Veluwe de toegang ontsloten tot een centrale begraafplaats van do oorlogsgraven stichting. Voorts onthulde zij het op dit kerkhof aanwezige ge denkbord voor de Engelandvaarders, die het leven lieten voor hun vaderland. Ongeveer elfhonderd mensen 1945 het initiatief tot de vorming der oorlogsgravenstichting had genomen, voerde zijn weduwe,1 mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer, het eerst het woord. Zij noemde de opening van deze dat een aardige hoewel satiri sche kijk geeft op de prachtige zinsneden uit onze militaire voorschriften. Hier komt het: opschrift Voorsgrift totten Strytcnods ofte Goedendagh Nommer 153. XJytterst Vertrouelyck. Tot 's Gravenhaeghe den Hen July anno 1531 by Hondius en Cnollius. en de inhoud: Doel van de Cnods opleydingh: De man sal door j-uyst ghebrayck van syn cnods syn vyant lens of doet slaen. Onderdeelen: Bal, oeck wel ghenoemt steeckelvercken, spit sen, keeten met schaekels, hand haft. Hij weegt wel twintigh, ponden en is twee ellen lang. 't Voedtvolck is met dese cnods organyck uytgherust en moeter seer in vertrouen, en sal dan vast syn vyant verslaen want onse Bontgenoeten in Vrieslant wonnen met deze nieuerwetse Cnods de oerlogh van die van Overyssel. Veylicheytsmaetreeghels: 1. De Spitsen en moghen voor d'oeffeninghe noyt sgerp syn. 2. Schaekels des Keetens naersien op derselver Kraft. 3. Steeds 't handhaft naersien bekrachtigd. De 29-jarige mevrouw N. P. Tierney, moeder van twee kinde ren, is te Londen ter dood veroor deeld wegens het vermoorden van het drie-jarig dochtertje van de buren. Mevrouw Tierney beweert, dat zü haar man de moord heeft zien bedrijven. De Tsjecho-Slowaakse minister president Zapotocky heeft op een hem tot 'presenteren vakverenigingscongres medede- - - - - ling gedaan van plannen, gevan genen nuttig werk in gieterijen te 3e Fase: "Voor onse doerlugte Overheyden!" doet se de cnod sen omhoogh swaeyen en son- der hemzelven doer den bal ofte 't steeckelvercken te uerbloeyen. 4e Fase: "Naer 't slaghvelt!" Set hem toeloopen en salt weer om stilstaan soo ist: "Staet Pali 5e Fase: "Moet en deught!" brenglit •uan 't wapen daerby de bal ojt steeckelvercken vernuftigh sal worden gheslingert. 6e Fase: "Pays en Vree" doetse de cnodsen neersincken. Van 't Rigten. De instructant sal 't manschap doer 'tRigt plackjen in 't rigten oeffenen doch oppassen daerin nyt doet te blyven dat so vaek is ghebeurt. Van de Stooringhen ende der selver reactyen. 1. 1st noodt te seggen wat schaedt, afbraek, destructy ende ellend wordt veroersaeckt doos roost? 2. Oeck 'tsplyten, splinteren, weghrotten ende cromtrecken uan 't handhaft can grooten desasters toeweegh brenghen. laten verrichten „om hen tot goede burgers te maken". De drukkers te Florence, Genua en Leghorn zyn Dinsdagavond 'n staking van drie dagen begonnen om hun eis tot hoger loon kracht bij te zetten. In Venetië duurt de staking voort. De havenarbeiders te Napels, Bari en Genua zyn na een proteststaking van 24 uur weer aan het werk gegaan. De politie op Sicilië heeft in de bergen Calascibetta, een hand langer van Giuliano, en diens vrouw benevens de bendeleider Pianelli gearresteerd. De verzoeningscommissie voor de Balkan heeft aan de politieke commissie van de V.N. medege deeld, dat zy gefaald heeft bij 3 De scheedels van 't vyant- haarpogingen om de Griekse lycke manvolck is dickmaels oülossing te bren- seer bestand teghen stompe of te oplossing slappe spitsen; daerom sal de man syn eyghenste strytcnods by aenhoudinghe slypen en toe- scherpen. Toe wysighen: Bij de onderdeelen sal men uoerthands lesen „Keetingh" in- staede van „Keeten". En nu. HARSKAMPPERIKELEN. DE GEVECHTEN OP OOST-JAM eenmaal op de goede plaats ge- plaatsten, maar ook talrijke na- centrale begraafplaats een hoog- stationneerd stond was het eerstebestaanden van degenen voor wie *- J~ v,J" waar mijn oog op viel de Hum- op deze begraafplaats een graf is bers. aangelegd. Totnogtoe zyn er 260 tepunt in de geschiedenis der stichting. Prof. rar R. Kranenburg, voor- Waar ik een half peloton ver- j slachtoffers te Loenen begraven,* zitter van de Eerste Kamer der wacht had stonden zeker 5 Hum- te weten militairen .gevangenen bers. De hele nacht hadden de uit concentratiekampen en men- Huzaren moeite hadden ze gespaard, zodat hi resultaat dan ook verbluffend was. De bemanning, volgens de regels opgesteld naast de wagens wachtte op de dingen, die komen zouden. Wat dat betreft was dus alles in orde. Wat dat betreft De geluidsinstallatie werd op- doorgewerkt. Geen sen die gedwongen werden om over de grenzen te gaan arbeiden. Al deze personen zyn indertijd in Duitsland gestorven en begraven. Staten-Generaal zette de beteke nis van deze dodenakker uiteen, waarbij hy tevens sprak over de dankbaarheid die ieder moet ver vullen by de gedachte aan de ge brachte- offers. Want al is er ook Als de familie de wens te kennen weemoed, zonder deze offers was geeft dat zy naar het eigen land worden teruggebracht, dan zorgt de regering daarvoor. Zo zullen er in de toekomst vierduizend personen ter aarde worden be- klein deel van de velen wier graf in het buitenland ligt. Alleen reeds in Duitsland zyn de graven gesteld en voor de zekerheid even steld te Loenen. Dat is maar een geprobeerd. Men schakelde in een gepiep en geknars was alles wat er te beluisteren viel. In tien minuten moest alles voor elkaar zyn. Precies op het goede ogen blik had men alles gecontroleerd. Tyd om proef te draaien was er niet meer, zodat door een zwaar de vrijheid eigenlijk niet denk baar. Mr H. P. Linthorst Homan, Commissaris der Konnigin in Friesland en voorzitter van het comité „Reünie Engelandvaar ders", herinnerde aan de ruiml tweehonderd verzetslieden uit de ze groep, die hun leven lieten op De sultan van Djogja, die als republikeins minister van de fensie grote reizen maakte naar Sumatra, naar Oost-, Midden- en West-Java, heeft de wereld opgeschrikt door het uiten van de vrees, 'dat de explosieve toe stand op Oost-Java zou leiden tot gewapende botsingen, welke zich waarschijnlijk zouden uit breiden over geheel Java en gen, De constituerende vergadering van India heeft de grondwet, die 26 Januari a.s. zal word--' afge kondigd, ..i twee 'ezing goed gekeurd. De republiek zal dus 26 Januari worden uitgeroepen, maar India zal lid van het Britse gemenebest blyven, onder de syn- bolische souvereiniteit van de En gelse koning. In Russische kringen te Berlyn wordt gezegd, dat de aanbieding van een apart vredesverdrag door Moskou reeds binnen 2 of 3 naan- den zou zijn te verwachten. De eerste fase van een geleidelijke aftocht der Russische bezettings troepen zou reeds in het begin van 1950 kunnen geschieden De Joego-Slavische delegatie by de V.N. heeft in antwoord op de verklaring van Wysjirsky gezegd, dat men door niet-verkiezing van bekend van twaalfduizend Neder- weg naar, of in Engeland en wier landers. namen gegrift staan op een ge- Een nieuwe radio-sonde. In de Verenigde Staten is een toestel geconstrueerd om te bepa len hoe dicht en dik de bewolking is en op welke hoogte deze voor komt. Het toestelletje wordt aan Sumatra. Inderdaad werd opJoego-Slavië in de Veiligheids - raad tengevolge van oppositie der Sowjet-Unie stilzwijgend de S.w- jet-russische druk op Joego-Sla vië door de vingers zou zien. De 63-jarige ongehuwde P. uit Spekholzerheide is in de nacht van Maandag op Dinsdag in de buurt van Onderspekholz in be- Oost-Java de guerilla reeds her vat, rondom Wlingi werd of wordt gevochten, de plaats zelf werd niet aangevallen. Ook bij Pasoeroean, Damp it en Probolingo werd gevochten. Nederlandse versterkingen zijn onderweg naar Djember, Ban- joewangi en Bangil. Bij Malang zijn Nederlandse troepen met zuiveringsoperaties begonnen. \A anneer we iets gaan zeggen v over de Statenverkiezingen, dan doelen wy daarmee niet op de verkiezingen die in 1946 werden gehouden, maar op de verkiezin gen die in 1950 onze aandacht zullen vragen. Er zullen misschien lezers zyn, die het niet nodig achten, reeds nu over dit onderwerp te schrij ven, maar dan verliezen ze daar bij uit het oog, dat de afstand die ons nog van de verkiezingen scheidt, kleiner is dan het opper vlakkig schijnt. Volgens de wettelijke bepalin gen heeft de candidaatstelling voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten plaats op de tweede Dinsdag in Februari. Dat wil dus zeggen, dat over vier maanden geheel de voorbe reidende arbeid achter de rug moet zyn, en de candidaatenlys- ten moeten zyn ingeleverd. Daaruit volgt, dat zeker niet lang meer kan worden gewacht met het treffen van voorbereiden de maatergelen, inzake de wijze van candidaatstelling, de te voe ren propaganda enz. Met name voor de besturen van centrale en plaatselijke kiesver enigingen geldt weer het sein: verkiezingen op komst; weest op uw hoede! De oorlogsgravenstichting stelt denkbord in de kapel der begiaaf- een speciale weerballon bevestigd Matthew Fox in Indonesië? militair op zyn plaats werd gezet. zich ten doel voor het onderhoud de microfoon van deze graven te zorgen en voor transpirerende i alle graven, waar ook ter wereld, Dr Visser 't Hooft naar Oost-Indonesië. Begin November wordt Dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken, te Batavia verwacht, waarna hy op 19 November, ver gezeld door de heer C. W. Ranson, oud-secretaris van de Raad van Kerken voor India, Birma en Ceylon, een bezoek zal brengen aan Oost Indonesië. Midden-December genoemd als overdrachtsdatum. „Informeel is reeds gesproken over een datum voor de over dracht van de souvereiniteit. Wy zouden wensen, dat deze datum ongeveer midden-December is' van Nederlanders die hun leven gaven voor het vaderland. Vandaar dat op de dodenakker ook aanwezig waren dertig nabe staanden van mannen die in de dienst van het K.N.I.L., de Mari ne en de Koopvaardij zijn gesneu veld. Want deze nabestaanden kunnen het graf van hun gelief den uiteraard nimmer bezoeken. De hoge kosten maken overbren ging van doden uit andere landen dan Duitsland voorlopig onmoge lijk. plaats. Jammer genoeg zyn niet en het geheel stijgt met een snel- Het federale blad „Arta Indo- alle namen van omgekomen En- heid van 360 meter per minuut nesië" schrijft, dat Matthew Fox gelandvaarders bekend. J naar hogere luchtlagen. Een in- met de „Oranje" in Batavia is De spreker memoreerde de eer- gebouwd speciaal radiozendertje aangekomen onder de aangenomen ste onthulling van het gedenkbord zendt 120 maal per minuut de re-1 naam van „Mark", in het tehuis Oranjehaven te Lon-1 sultaten van de verschillende De correspondent van Aneta den. Deze eerste onthulling ge-waarnemingen uit en door een ontdekte, dat met deze boot even- schiedde door onze toenmalige speciaal ontvangtoestel op de eens aankwamen M. Lury en Cecil Vorstin. I grond worden deze automatisch Marks van de Universal Interna- Nu het gedenkbord naar Ne- vastgelegd. tional Films Incorporated. Lury schonken toestand door een tram overreden en gedood. Er is een staatsdelegatie uit Suriname gearriveerd, bestaande uit de heren G. van der Schroeff, Mr Dr J. A. E. Buiskool, D. Find- lay en Schriemisser, die met de regering overleg zal plegen inzake het vormen van de Unie. derland was overgebracht, meen de Prinses Wilhelmina, dat het nergens een betere plek kon kry- gen dan op de begraafplaats te Loenen. Het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum. Conferentie met de hoofden van christelijke scholen. Op 2 en 3 Januari 1950 zal het Een belangrijk onderdeel van 't zeide: „Ofschoon er enig verband Chr. Paed. Studiecentrum op toestel bestaat uit een stuk touw j moge bestaan tussen Fox en de „Woudschoten" een conferentie dat in een zoutoplossing gedrenktUniversal, bestaat er geen zake- j houden met de hoofden van chr. is. Door dit stuk touw loopt een lyke betrekking". Marks ver-1 scholen met het doel door onder- electrische stroom. Nadat de Prinses het kerkhof van deze stroom wordt beïnvloed van de aangelegenheid-Fox wist. officieel had geopend, trok zy in door de weerstand van het stuk Hy toonde zijn paspoort, die af- criTDTic de kapel het doek weg voor het touw. Als de ballon door een gestempeld was in Sydney. \ekriig kransen. gedenkbord. Vervolgens las mr dichte wolk heengaat neemt het Het stormachtige herfstweer Linthorst Homan de namen der touw meer vocht op en neemt de gaf aan de plechtigheid te Loenen gevallen Engelandvaarders. weerstand af. Een lage weerstand een treffend accent. Te meer Middelerwijl werden kransen wijst dus op nevel of regen en een waar tevens de Engelandvaarders binnengebracht; rondom de kata- hoge weerstand op droogte. De sterkte klaarde aan Aneta, dat hij niets ling gesprek nader te weten te - - - - - - komerlj wat t j, Vi de onderwijs- verfrissing onder hen leeft. De aanmelding tot deelneming aan deze conferentie is openge steld tot 22 October a.s. werden herdacht. Deze mannen falk in het koorgedeelte van de hebben dikwijls slechte weersom- kapel lagen weldra veertig kran- standigheden moeten afwachten sen en vele bloemen. Onder orgel- om de overtocht te wagen. Een spel defileerden de honderden Apeldoorns mannenkoor la..gs gedenkbord en katafalk en Ecce quomodo moritur" daarna langs de graven. Toen de lange stoet zich weer de bij de ingang had opgesteld gaven aldus verklaarde Sultan Hamid, zong HH die ais voorzitter van de week van 1 van Hiindei, nadat Prinses Wilhel- de centrale commissie na afloop mina gearriveerd was en de van de vergadering dezer commis-plechtigheid een aanvang had ge- trompetters sie het perscentrum bezocht. Deze datum was echter nog niet vastgesteld. I „Huzaren van het van Boreel" nomen. Aangezien de (inmiddels over-1 scheidssignaal, waarmede leden) geneesheer Van Anrooy in plechtigheid werd besloten. regiment een af- De laatste Japanner is thans wegens het plegen van oorlogs misdaden berecht. Plet is een of ficier, die een Amerikaans krijgs gevangene had onthoofd. Hij kreeg vijf jaar. Mac Arthur heeft meegedeeld, dat 4200 Japanners schuldig bevonden zijn aan oor- j logsmisdaden. Meer dan 700 zijn Goedkeuring op restauratie van Campveerse Toren. zeker f 4000 kosten moeten ma ken. Dit acht hij te bezwaarlijk. Hij betreurde het dat voo de j voetbalvereniging een nieuw ter- Vrydapvond kwam de raad van ,reln mQet wonJ|n aangelegd Hl] Veere m openbare vergadering -s aksoiuut geen tegenstander van byeen, onder voorzit s p Hf, snort doch zav de noodzake- Dreiging met militair geweld. [Je jongste gebeurtenissen in Indonesië bewijzen, aldus „Trouw", dat de zaken daar een ontwikkeling volgen, die in genen dele door het overleg ter Ronde- Tafelconferentie wordt beheerst. De verklaring van de sultan van Djokja betekent niets anders dan een bedreiging met militair ge weld, indien de Nederlanders hun troepen niet terugtrekken volgens door de Republikeinen aangege ven richtlijnen. Dit betekent het opzij zetten van alle overeenkomsten tot dus verre tussen Nederland en de Re publiek gesloten. Er is opnieuw een militaire fase ingetreden. Een militaire fase ingeluid door de Republiek. Een militaire fase voorbereid door infiltraties op grote schaal, ten einde de Nederlanders in de ongunstigst denkbare situatie te brengen. Dit alles opzettelijk verricht door officiële gezagsdragers van de Republiek en in duidelijke strijd met letter en geest der ge sloten overeenkomsten. IJ et is duidelijk dat de Repu- 1 bliek haar eigen weg gaat. Een militaire weg. Dat betekent gelijk onze correspondent op Java meldde onvermijdelijk een bloedbad. Een bloedbad, dat mogelijk is geworden doordat de Nederlan ders een overeenkomst hebben aanvaard en zich aan die over eenkomst hebben gehouden, ter wijl zij wisten dat de Republiek dat metterdaad niet deed. De Nederlanders hebben zich gebonden aan de decreten van de UNCI. Zy hebben hun politiek en zelfs hun militaire positie ge bouwd op vertrouwen in de Re publikeinse beloften. Het eerste is erg. Het laatste is waanzinnig. Dat wreekt zich nu. Daarom zyn onze troepen in een militair onmogelijke situatie. Daarom wordt een grote bur gerbevolking thans blootgesteld aan al de gevaren van 'n opstand der Soekarnistische horden. Wat doet, in deze benarde si tuatie, de Nederlandse regering? Zij stake gerust het Haagse schimmenspel. En kere zich tot de werkelijk heid op Java. Wat gebeurt er voor het lijfs behoud van onze eigen mensen? de terechtgesteld en meer dan 2500 I zaten gevangenisstraffen uit. Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 159) —o— Zij hief het gloeiend gezichtje op, en kuste de trillende lippen telkens en telkens weer. „Edna, mijn dappere lieveling! Hoe heb je toch Norman's sme kingen kunnen weerstaan? Hoe kon jij je zelf losrukken van hem? Was het, omdat je bang was, dat ik je niet met liefde zou ontvangen als mijn dochter? Ril niet zo antwoord mij." „O, vraag mij dat niet! Me vrouw Murray, heb medelijden met mij! Dit is een onderwerp, waarover ik niet met u kan praten." „Waarom niet, mijn kind? Kun je de moeder van de man, die je zelf lief hebt, niet je ver trouwen schenken." Edna maakte zich los uit de omhelzing, en opstaande, liep zy naar de schoorsteenmantel. naai New-York gekomen ben. vensgeschiedenis veroordeelt malen de kamer op en neer en Het geluk van mijn zoon is mij hem. Zijn misdaden doen mij bleef toen by de haard staan, meer lief dan mijn leven, en ik van hem terugdeinzen." M11 u* „m i ben gekomen om bij jou te ko- „Misdaden!" Neem je in acht, men pleiten. i Edna! Je moet buiten jezelf zijn! „Het is nutteloos! Noem mij Mijn zoon is geen misdadiger, zijn naam niet weer! O, me- Hij was ongelukkig en onbezon- vrouw Murray! Ik ben heel nen, maar zijn drift was ver zwak vandaag; wil mij toch onl-1 geeflijk door de omstandighe- zien! Heb medelijden met mijn den." zwakte! Zij stak haar hand smekend uit, maar tevergeefs. „Eén ding moet je me toch zeggen. Waarom heb je hem af gewezen?" „Omdat ik geen achting kon hebben voor zijn karakter. O, vergeef mij! U dwingt het mij te zeggen omdat ik wist, dat hij het vertrouwen en de liefde van een vrouw, wie het ook zij, niet waard is." Het gelaat der moeder werd gloeiend rood van toorn, en zij wierp haar hoofd achterover met die hooghartige uitdaging, aan haar familie zo eigen. „Edna Earl, hoe durf jij op zulk een wijze tegen mij te spre ken over mijn eigen zoon? Er is geen vrouw op het gehele we reldrond, die het niet een eer Zwaar daarop leunend, stond zij zou zyn, door hem uitverkoren daar enige tijd, met afgewend' te worden die niet trots zou g- rat, en onder de sluier van h-. lang, loshangend haar, zag mevrouw Murray de slanke fi guur sidderen, heen en weer be wogen als een riet door de wind. „Edna, ik moet over iets met je praten, waarvoor ik alleen kunnen zijn op zijn hand. Welk recht heb jij om te zeggen, dat hy iemands vertrouwen on waardig is! Antwoord mij!" „Het recht om hem te oorde len naar wat hij mij zelf ver telde van zyn verleden. Zyn le- Voor alles zullen in de par tijdige ogen van een moeder verzachtende omstandigheden aan te voeren zijn", antwoordde de gouvernante. „Norman heeft in een duel een ander gedood en had tevens lichtzinnige flirtations met vrou wen, die zwak genoeg waren, om hem te veroorloven zo met hen te spelen; bovendien zal ik niet ontkennen, dat er een tijd perk in zijn leven is geweest, dat hij zeer verkwistend was, maar dat is alles lang voordat jij hem kende. Hoe vele jonge mannen doen dezelfde dingen, en worden ncoit door iemand berispt, laat staan uitgemaakt voor misdadigers? De wereld erkent het recht van een duel, en laat flirtations toe, en nu mis jij het recht om jou buitenge woon enge begrippen té plaat sen boven de uitspraak van het heersend recht. Gewoonte recht vaardigt vele dingen, die jij voor afschuwelijk schijnt te hou den. Pas op, dat je niet de Fa- rizeër gaat spelen op de hoeken van de straat." Mevrouw Murray liep enige Nu, Edna, ik wacht om je verder aan te horen." „Er is niets, dat ik kan zeggen, dat u niet pijnlijk aan zou doen, of u mishagen; daarom me vrouw Murray, moet ik zwij gen." „Trek de haastige woorden in, die je zo even sprak; je hebt meer gezegd, dan je gewild hebt." „Dat kan ik niet! Ik meen, al wat ik zeide. Beledigingen van Gods wet, die u vergeeflijk voorkomen en waarvoor de wereld de ogen sluit en ze ver oorlooft en zelfs verdedigt beschouw ik als grove zonden. Ik geloof, dat ieder mens, die een ander doodt in een duël, de vloek van Kaïn verdient, en moet worden gemeden als een moordenaar. Mijn geweten ver zekert mij tevens, dat een man, die vrijelijk kan zoeken het hart van een vrouw te winnen enkel en alleen om aan zijn ydelheid te voldoen, of om zijn haat te wreken, haar tot schande te ma ken, of te spelen met het hart, dat hij veroverde, zulk een man zou worden doodverklaard door elke ware vrouw. Indien u de moeder van Paul en Annie Hammond was, zou u denken, dat u dan zo gemakkelijk hun moordenaar zou vergeven?" (Wordt vervolgd.) Jhr I. F. den Beer Poortugael. De voorzitter deelde mede, dat van de minister van O., K. en W. goedkeuring was ontvangen op de gunning van de restauratie van de Campveerse Toren. Van de Huishoudelijke Voor lichtingsdienst ten Plattelande was het verzoek ontvangen een lokaliteit ter beschikking te stel len voor het geven van een naai cursus. De voorzitter stelde voor, voorlopig de raadzaal maar in ge bruik te geven. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten: a. mej. C. Mal- jaars te Oostkapelle te doen op nemen in het Godshuis alhier; b. met de Coöp. Boerenleenbank 'n nieuwe kasgeldlening aan te gaan van f 20.000; c. over te gaan tot conversie van een van het Rijk ontvangen voorschot uit 't werk fonds, destijds verstrekt voor de aanleg van de riolering, per res- to nog groot f 1.315,26, thans op genomen tegen 3,289 bij de Fa Staal c Co te 's-Gravenhage te gen 3 per jaar. Het volgende punt van de agen da was 't voorstel van B. en W. om in principe te besluiten tot de sport doch zag de noodzake lijkheid van de aanleg van een nieuw sportveld niet in. De voorzitter was van mening, dat een goed sportveld voor de vereniging een stimulans zal zijn. De heer Kasse was van mening, dat het voornaamste bezwaar zal zijn dat het sportveld buiten de bebouwde kom zal komen te lig gen. Men kan volgens hem niet zeggen dat door de burgerij in het algemeen de aanleg van een nieuw sportveld zo gewenst wordt geacht. De heer Van Nieuwenhuijzen bracht daartegen in, dat 't tegen woordige sportveld voor de thans bestaande verenigingen voldoende is te achten. De heer Mol was het met alle sprekers eens. Echter voelde hij er toch wel voor om te laten on derzoeken of en zo ja, waar een nieuw veld zou kunnen worden aangelegd. De heer Da Jonge wees er nog op dat de vereniging vroeger zelf ook een veld had buiten Veere. De voetbalvereniging is reeds meer over de kop gegaan. En om dan een sportveld te gaan inrich ten is z.i. niet verantwoord. Het -«7 Luijk^teiSnde I voorstel van B. 7n W.^da'arna"^ van de heer C. J. Lu«k. teneinde 1 gebracht, werd met 4 cèel^grond ^"'eigend^mtegen 3 stemmen verworpen. van de gemeente is, gelegen aan de Gapingseweg, aan de Herver kavelingscommissie over te dra gen in ruil voor een geschikt ter rein voor een sportveld. De heer Van Nieuwenhuijzen achtte 't voorstel onaanvaardbaar. Door deze aankoop van grond voor f 1250 en de inlevering van een nog groter perceel grond, be ne. „.is de inricht ir van het toe gewezen terrein zal de gemeente 4a een bespreking met Van Cranenburgh, de exploitant van de Campveerse Toren, stellen B. en W. voor de Inhoud van de col lectebus, die destijds door de bur gemeester in de Campveerse To ren is geplaatst ten behoeve van de restauratie, als bijdrage voor deze verbouwing te verstrekken. In de bus bevindt zich thans on- geve f 300 Z.h.s. besloot de raad overeenkomstig dit voorstel. Jongste dorp in Nederland ontvangt zijn eerste bewoners. Het dorp Kraggenburg in de Noord Oost Polder heeft in on geveer vier maanden een honderd tal woningen gebouwd, benevens enkele zakenpanden enz. De smid was de eerste bewoner. In de loop van deze week zullen de huizen alle worden betrokken. Het ligt in de bedoeling Krag genburg uit te bouwen tot een gemeente van 4 a 5000 inwoners. Hulde aan een trouwe medewerker. In een groot deel van on ze provincie is de Chevrolet bestelwagen K 19082 een veel en graag geziene auto. Dat is de auto waarop in grote letters staat te lezen, dat het „Zeeuwsch Dagblad" de krant is voor stad en land. Die wagen vormt een be langrijke schakel in de ke ten redactie-lezer. Een auto is echter net als een huisdier: zij vraagt een goede verzorging en een oor deelkundige behandeling. Dat is alles bij deze auto dik in orde. Zij is verzekerd van haar natje en droogje op tijd en zij wordt bestuurd door vaste en bekwame handen. De redactie was er reeds lang van overtuigd, dat zij het met haar chauffeur getroffen had. De offici ële bevestiging van deze overtuiging was het diplo ma, dat Jan dezer dagen na afgelegd examen verwierf. Het was het chauffeursdiplo ma B van de E.V.O. Uit de bijgevoegde cijferlijst bleek dat wij onze chauffeur mo gen rekenen tot de zeer goe de chauffeurs. Zijn autotechnische kennis was n.l. gewaardeerd met een 8 (goed), zijn kennis van verkeersvoorschriften 9 (zeer goed) en zijn algemene v ervoerskennis en admini stratieve kennis E.V.O. even eens met 9 (zeer goed). Bravo Jan, van harte ge feliciteerd met je verdiend succes.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2