ZEEUWSCH DAGBLAD Enorme goudsmokkel in West'Europa. Smokkelbende heeft acht eigen vliegtuigen Onrust in garnizoen te Schoonhoven Oorlogsschaderegeling voor Walcheren onvoldoende 1948 was een goed jaar voor de Mjj „Zeeland". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Schipholgroep van Rijksrecherche ontdekte na minutieus onderzoek Buitengewoon speurders- werk der recherche. Voor de grootste schaden, de kleinste vergoedingen Toeristendienst Vlissingen-Folkestone beantwoordde ecliter niet aan verwachtingen. Zestig jaar lief en leed bij „Ijsvermaak" te Goes SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1387 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 20 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUDDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag; Zon op 07.14 u., onder 17.34 u.; Maan op 06.29 u., onder 17.17 u. Hoogwater op Vrijdag 21 Oct.: Vlissingen: 0.59 u. 2.26 m., 13.11 u. 2.23 m.; Terneuzen: 1.28 u. 2.42 m„ 13.40 u. 2.39 m.; Wemeldinge: 2.47 u. 1.93 m., 15.04 u. 1.79 m.; Zierikzee: 2.37 u. 1.68 m., 14.49 u. 1.54 m. Do Schipholgroep van de recherche .Aj de Rijkspolitie heeft reeds negen maanden lang een onderzoek in handen in verband met een gcndsmokkel van enorme omvang in West-Europa. Vast staat, dat dank zy de voortreffelijke douanemaatregelen in ons land, hier geen strafbare feiten zyn gepleegd. De organisa tie in Nederland is kennelijk te hecht voor de internationale smok- k-lbende, die aan het werk is, maar Schiphol was als transitohaven van hoge waarde voor hen. De adjudant de Weille en de majoor de Gast, districtscomman dant van de Rykspolitie te Amsterdam, hebben een belangrijk aandeel gehad in het vaststellen van de feiten en hebben door hun onderzoek de grondslag gelegd voor het optreden van de politie- instanties in Zwitserland, Frankrijk, België, Engeland en vermoe- lyk ook Spanje tot liquidatie van dïze smokkela to's klaar, om onmiddellijk het goud te vervoeren. Na een onder houd door de Franse politie is Krebbs, die van beroep apotheker is en deel uitmaakt van de gezond heidsraad der Ver. Naties, op vrije voeten gesteld. Het goud is in be slag genomen. „Negen maanden geleden" zo vertelde adjudant de Weille gistermorgen „viel het mij op, dat op Schiphol verscheidene „wilde" vliegtuigen landden. Wat zij hier eigenlijk kwamen doen was mij niet duidelijk, al begreep ik wel, dat duistere za ken hen naar Schiphol brachten. Toen wij bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het vliegveld Melsbroeck één van deze vliegtuigen was geland en bagage had afgege ven, welke sn°l met een auto was weggevoerd, besloten wij een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen. Al gauw bleek ons, dat wij te doen hadden met een bende smokkelaars, die zich be zig hield met het vervoeren van staven goud en gouden munten, Heel zorgvuldig hebben wij de gangen van deze heren nage gaan en wij stuitten op wonder lijke dingen. Ons bleek, dat een partij goud, afkomstig uit Por tugal, in transito via Schiphol, naar Madrid werd gevoerd. Ook zendingen, afkomstig uit Zwit serland en bestemd voor Italië, gingen via Schiphol. Later bleek ons, dat dit spelletje alleen maar werd gespeeld omdat bij de uitvoer uit de oorspronkelijke landen papieren nodig zijn en men door via Schiphol te gaan in het bezit kwam van manifes ten, welke het vervoer een le gaal aanzien gaven. Via kleine vliegveldjes, bijv. in Luxem burg, wist men zich van deze manifesten te ontdoen om dan verder het goud op papier te la ten verdwijnen en er dus vrij mee te kunnen handelen." EIGEN VLIEGTUIGEN. „Ook bleek ons, dat de smok kelbende over tenminste acht particuliere vliegtuigen moest be schikken en dat er enorme kapi- ta'en achter zaten. De kopstuk ken zyn afkomstig uit Oost-Euro pa en hebben kans gezien de na tionaliteit van West-Europese landen te verkrijgen." De bakermat van deze smok kelarij is waarschijnlijk in Zwit serland gelegen. Het is geen kinderspel", zo vertelde de heer de Weille verder, ..wan. mij is wel gebleken, dat af en toe par tijen van meer dan honderd kilo goud tegelijk werden vervoerd. Het zeer minutieuze onder zoek in Nederland leidde ertoe, dat de smokkelbende haar tech niek ging vereenvoudigen en gebruik ging maken van valse of diplomatieke paspoorten GOUD VOOR GEZANT VAN COSTA RICA. Eenige tijd geleden arriveerde op Schiphol een zekere Stan- forth Krebbs, in het bezit van een diplomatiek paspoort van Costa Rica en van een koffer met 25 kg. baargoud, dat was bestemd voor de gezant van Costa Rica in Frankrijk. Aan gezien het Belgische grenskan- toor gesloten was, werd naar Amsterdam teruggekeerd en be sloten het goud per vliegtuig te vervoeren. „Op dit moment", zo vertelde de heer de Weille, „was het volkomen duidelijk voor mij, dat het goud Frankrijk zou wor den binnengesmokkeld. Ik ben toen zo snel mogelijk per auto naar Parijs gegaan om de Franse autoriteiten op het vliegveld Le Bourget in te lichten. Aanvankelijk kostte het grote moeite deze te overtuigen van de resultaten van ons onder zoek. De Franse commissaris van politie belde de gezant van Costa Rica in Frankrijk op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te telegraferen maar niet te vertrekken. KREBBS VIEL DOOR DE MAND. Dit telegram wisten wij ech ter te onderscheppen", zo ver volgde de heer de Weille, „en daardoor wisten wij te voorko men, dat ons optreden verraden werd. De man vertrok van Schiphol naar Le Bourget. Toen hem daar gevraagd werd zijn koffers te openen weigerde hij, wijzende op zijn diplomatieke paspoort. Daar Krebbs echter niet in Frankrijk was geaccrediteerd en zjjn paspoort evenmin een koe rierspaspoort was, besloot de Franse douane tenslotte toch de koffers te openen en toen daar de 25 kg goud uitkwam, had men er geen spijt van. Op verschillende punten van het vliegveld bleken handlangers van Krebbs te zijn. Bovendien stonden twee „diplomatieke" au- INZAGE AAN FRANSE AUTORITEITEN. Toen men deze fase had be reikt, besloten majoor de Gast en adjudant de Weille de Franse po litie volledig inzage te geven in de resultaten van dit onderzoek. Hier zijn drie weken mee gemoeid geweest en deze resultaten tonen duidelijk aan, dat, tot op zijn minst driemaal toe, grote par tijen goud Frankrijk zijn binnen gesmokkeld. Majoor de Gast en adjudant de Weille zyn er nog niet in geslaagd de achtergrond van deze affaire te achterhalen: of dit goud is van de Nazi's uit Duitsland, of er an dere politieke bedoelingen achter zitten of dat het 'n grootscheepse maar overigens ordinaire interna tionale smokkelaffaire is, is nog niet te bekijken. OOK HORLOGES! Trouwens de affaire bepaalt zich niet alleen tot baargoud, maar het staat vast, dat enige tijd geleden een zending van 2400 gouden horloges, afkomstig uit Zwitserland, op eenzelfde wijze is verhandeld. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de smokkelaars op het ogenblik Schiphol mijden en dat zij hun terrein verplaatsen naar Shannon aan de Ierse kust. Duidelijk toont deze zaak aan, dat de smokkel met vliegtuigen een geweldige omvang kan aan nemen en door de nationale poli- tie-instanties nagenoeg niet is te bestrijden. Adjudant de Weille meent dan ook, dat het noodzake lijk is zo spoedig mogelijk tot een zeer nauwe internationale samen werking te komen, opdat een luchtvaartpolitie wordt inge steld, die de beschikking heeft over eigen vliegtuigen, zodat con trole in de lucht mogelijk wordt. Klederdrachten werden H. M. de Koningin aangeboden. Aan H. M. de Koningin is giste ren in het Nederlands Openlucht museum te Arnhem een collectie nationale klederdrachten aange boden van 80 costuums ter ver vanging van de haar in 1898 ten geschenke gegeven, doch in de oorlog verloren gegane collectie. Op deze plechtigheid, waarbij ook een Zeeuwse deputatie aan wezig was, komen we nog nader terug. Vleesdistributie binnenkort opgeheven? Naar het A.N.P. vernam be staat het plan, per 1 November of 15 November de distributie van vlees op te heffen. In ingewijde kringen verwacht men, dat binnenkort het defini tieve standpunt van de regering, naar men verwacht de opheffing op een der beide data, bekend zal worden gemaakt. VATICAAN BEDREIGD door witte mieren. Het Vaticaan werd gisteren gealarmeerd. Een leger witte mieren was druk bezig zich door muren en plafonds een weg te vreten naar het pause lijke archief. De spits van de eerste co lonne ontdekte men in het ver trek van de pauselijke biblio thecaris en archivaris. De mie ren hadden reeds enkele boe ken en documenten verslonden, een statiegewaad tot grijze poeder verwerkt en een zware eiken balk zozeer aangetast, dat hij op het punt stond het te begeven op een plaats juist boven het bed van de archiva ris. Een tweede colonne is in middels ontdekt, „oprukkend" naar het geheime archief van het Vaticaanse staatssecreta riaat. VIERDUIZEND DODEN IN GUATEMALA. Gisteren zijn boven de door de overstromingen in Guatemala ge teisterde dorpen noodpakketten uitgeworpen. In een regerings communiqué van gisteravond werd het aantal omgekomen per sonen op 4000 vastgesteld. De materiële schade wordt tot dusver geraamd op 50 millioen dollar. Nieuwe werfactie van Nationale Reresrve. De Nationale Reserve gaat een nieuwe methode volgen om zijn doel, bescherming van het land tegen een vijfde colonne, te be reiken. De wervingsactie richt zich nu niet meer op de afzonder lijke individuen, maar tot de lei dende figuren in de gemeenschap om door hen grote groepen te kunnen bereiken. Dit deelde kolonel J. Termaten, de onlangs benoemde directeur van de Nationale Reserve het A.N.P. mede. Kolonel Termaten meent, dat de vitale bedrijven in Nederland een innerlijke militaire vorm moeten krijgen en wel met een organisatie van eigen mensen, gecommandeerd door degenen, die ook in het dagelijks leven leiding geven. Jongetje viel uit rijdende trein en bleef ongedeerd. Eergisteren is een vierjarig jon getje, Henkie Henterman, uit Arnhem uit de in volle vaart rij dende sneltrein naar Venlo ge vallen, zonder dat hem iets over kwam. Zijn moeder trok dadelijk aan de noodrem en toen de trein stilstond zag ze haar zoontje, wel een beetje beduusd, komen aan wandelen. Hij moet nu van de dokter een paar dagen in bed blijven om rust te houden. En daar speelt hij nu... met een trein. EN HET MOORDEN HOUDT AAN Uit Medan wordt gemeld, dat twee planters van de theeonder neming Sidamanik van de H.V.A. nabij Siantar door een bende zijn overvallen en vermoord. De em ploye's, de heren P. W. van Dort en A. J. Noteboom waren gehuwd. Zij hadden resp. 2 en 4 kinderen. Wegens plotseling vertrek naar Indië. In het garnizoen te Schoonho ven werd gistermorgen aan een aantal militairen medegedeeld, dat z(j binnenkort naar Indië zul len vertrekken. Het betreft hier circa 180 jonge mannen, die in hun vorige garnizoensplaats reeds inschepingsverlof genoten hebben, doch daarvan niet tijdig waren te ruggekeerd en zich zo aan hun inscheping hadden onttrokken. Door deze maatregel wordt voorkomen dat deze militairen als deserteur voor de Krijgsraad wor den gebracht, waardoor gevange nisstraffen worden voorkomen. Gemoederen werden verhit. De mededeling van hun a.s. ver trek heeft echter enige reactie ge wekt. Een aantal hunner heeft zijn afkeer van deze uitzending geuit door het indrukken van rui ten en het maken van misbaar, waardoor enige deining ook bij de anderen ontstond. De garnizoens commandant, kolonel J. W. Sluy- ter, begaf zich te midden dezer mannen en heeft eens rustig met hen gesproken, waarna het resul taat was, dat allen zich weldra normaal gedroegen en er niet de minste sprake van verzet meer was. De familieleden der betrokke nen hebben d.d. 18 October een brief van de garnizoenscomman dant ontvangen waarin kennis gegeven wordt, dat hun verwan ten op normale wijze zullen ver trekken. Voorts werd medegedeeld, dat gelegenheid gegeven wordt tot een afscheidsbezoek. Spoedrekest naar minister. De algemeen toegevoegde raads man voor de behandeling van Indië-desertiezaken bij de Krijgs raad te velde te Rotterdam, dr mr W. Schuurmans Stekhoven, arts-advocaat aldaar, heeft er in tussen in een spoedrekest bij de minister van Oorlog op aange drongen op deze maatregel terug te komen, „de berechting van de deserteurs niet op gewelddadige wijze te onderbreken" en „in elk geval niet diegenen uit te zenden, die een rekest om vrijstelling we gens onmisbaarheid of om vrij stelling van uitzending in verband met gevaar voor leven of gezond heid van ouders of echtgenote hebben lopen". „Zwarte Zee" in vliegende storm. Losgeslagen landingsvaartuig nog niet gevonden. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, heeft Dinsdagavond bij vliegend ècdrmweer in de Golf van Biscaye het landingsvaartuig „Ballah" door trosbreuk verloren. Het schip is thans op weg naar Falmouth daar de storm de ver dere reis met de twee overgeble ven bakken, bestemd voor de ka. naaiwerken in Egypte, onmogelijk maakte. De sleepboot „Rode Zee" die uit Coruna ter assistentie is uitgevaren is, zoekt naar de losge slagen bak waar zich nog runners op bevinden. Stichting Nieuw Walcheren tot Regering: Gedupeerden raken in de schuld. De Stichting „Nieuw Walche ren" heeft aan de ministerraad en de Staten-Generaal een adres ge zonden, waarin een overzicht wordt gegeven van de bezwaren, die zijn gerezen tegen de voorge stelde regeling der materiële oor logsschade, welke volkomen on voldoende genoemd wordt. In het adres wordt o.m. opge merkt, dat bij de beoordeling van de wijze, waarop Walcheren is ge troffen door materiële schade steeds in het oog dient te worden gehouden, dat de z.g. immateriële schade, hoesvel zeer moeilijk nauwkeurig vast te stellen en daardoor vrijwel niet vatbaar voor vergoeding, desondanks van zeer grote omvang is en het meest is geleden door hen, die evenzeer door materiële schade zijn getrof fen. Dit maakt de onbillijkheden, die aan de ontworpen regeling kleven, des te zwaarder te dra gen voor de gedupeerden. Voor de meeste gevallen wordt geen ver vangingswaarde als schadevergoe ding toegekend, hoewel slechts deze uitkomst kan brengen. De verkoopwaarde is in beginsel niet juist, doch voorts is deze in Wal cheren op veel lagere bedragen vastgesteld dan voor soortgelijke gevallen in Rotterdam. Voorts was de verkoopwaarde toch reeds laag in verhouding tot de her bouwwaarde, vooral in Middel burg. Credietregeling te onzeker. De regeling voor de credieten is te onzeker voor de gedupeerden om daarop te kunnen oordelen of zij tot herbouw kunnen overgaan, Ook de nieuwe premieregeling on dervangt de bezwaren niet. De gehele regeling komt hierop neer, zo wordt verder in dit adres opgemerkt, dat voor de grootste schaden naar verhouding de klein ste vergoedingen zullen worden gegeven, terwijl als maatstaf niet wordt genomen het deel van hun vermogen, dat de gedupeerden hebben verloren, doch hun (vroe gere) vermogen. De ontworpen regeling zal leiden tot het aan gaan van grote schulden door de gedupeerden, wat psychologisch onjuist is, terwijl ten aanzien van de inflatoire werking het toeken nen van integrale vergoeding en het opnemen van crediet met elkander gelijk staan. De fiscale zijde van het vraagstuk. Ten aanzien van de fiscale zij de wordt in het adres nog herin nerd aan het feit, dat de vermo- gensaanwasbelasting en de hef fing ineens bij de bepaling van het belastbare bedrag geen reke ning houden met de voor rekening De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", heeft in het jaar 1948 goede resultaten geboekt. Dat blijkt uit de winst- en verliesreke ning, die na afschrijvingen van in totaal f 383.352,95 een winst aan geeft van f 172.633,43. De vloot, die op 31 Dec. j.l. bestond uit de twee stoomschepen „Oranje Nassau" en „Mecklenburg" en de twee motorschepen „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix", waarvan de kostprijs 12J4 millioen gulden bedroeg, is thans af geschreven op 3 millioen gulden na. INSTELLING NACHT DIENST WORDT OVER WOGEN. In hotel „Terminius" te Den Haag zal op 3 November a.s. de gewone vergadering van aandeel houders der Mij. „Zeeland" plaats vinden. Hier zal o.m. aan de orde komen het verslag over 1948, de balans en verliesrekening, verde ling van de winst en voorziening in de vacatures, welke ontstaan zijn in het college can commissa rissen. De commissarissen, de heren E. M. Alberts en jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude zjjn aan de beurt van aftreden, maar zijn herkies baar. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer B. E. Ruys, zal nader voorzien moeten worden. In het jaarverslag wordt opge merkt, dat de reconstructie werkzaamheden van de vier sche pen, die nodig waren om de sche pen na de oorlogsperiode weer ge schikt te maken voor het passa giers- en vrachtvervoer, zijn be ëindigd. De hoge kosten van deze werkzaamheden hebben echter in belangrijke mate de 'daarvoor ontvangen vergoeding overtroffen. Tot 31 Mei 1948 werd de dag dienst van en naar Hoek van Hol land met drie afvaarten per week afwisselend onderhouden met de „Mecklenburg" en de „Oranje Nassau". Na het gereed komen van de „Koningin Emma" en de „Prinses Beatrix" kon op 31 Mei de dagelijkse dagdienst, evenals voor de oorlog eer plaats vin den. De „Koningin Emma" en de „Oranje Nassau" werden in de loop van het verslagjaar voor eni ge tijd op „time-charter" ver huurd aan de British Railways. Ernstige averij liepen de schepen in 1948 niet op. PASSAGIERSVERVOER. Het passagiersvervoer heeft zich in vergelijking met 1947 gunstig ontwikkeld, waarbij de gemiddelde opbrengst per passa gier is toegenomen. In het bijzon der viel een toeneming te consta teren van het passagiersvervoer van en naar andere bestemmingen dan Nederland. Gezien het feiit, dat sinds 15 Mei 1948 doorgaande treinverbindingen tot stand kwa men met Duitsland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Polen, aan sluiting gevende op de te Hoek van Holland aankomende en ver trekkende schepen, waarmee de Mij. „Zeeland" haar plaats ook in het internationale verkeer weer heeft ingenomen, mag een verdere toeneming van deze categorie passagiers worden verwacht. Het verslag vermeldt met erkenning de medewerking, welke in dit op zicht van de Nederlandse Spoor wegen .r.jcht worden ontvangen. Met betrekking tot 1949 kan worden medegedeeld, dat het ver voer, in 't bijzonder gedurende de zomermaanden bevredigend was. VLISSINGEN-FOLKESTONE. Als gevolg van in 1948 gevoer de besprekingen met autoriteiten en teneinde aan de wensen van de belanghebbenden in de provin cie Zeeland tegemoet te komen, besloot de Mij. Zeeland" gedu rende het zomerseizoen 1949 met het s.s. „Mecklenburg" een toeris tendienst tussen Vlissingen en Folkestone te onderhouden, met twee afvaarten per week in elke richting. Aan Je gestelde toeristische verwachtingen heeft deze dienst echter niet beantwoord. (Zie vervolg op pag. 2). DE SINT BAVO KERK in Aar denburg wordt gerestaureerd. Men is thans bezig met de fraaie toren en het kerkgebouw dat uit twee gedeelten bestaat, n.l. de voor- of wandelkerk, die in Ro maanse stijl is gebouwd en de achter- of predikkerk, die een Gothisch bouwwerk is. JACHT OP MYSTERIEUZE VRACHTAUTO. Britse, Franse, Amerikaanse, Russische en Duitse politie zocht gisteren naar een „spooKaulo", een vijftientons vrachtauto met twee aanhangwagens, die, on danks een regen van kogels na een achtervolging over een af stand van ongeveer tien kilometer door de straten van Berlijn spoor loos verdween. De achteivoigmg begon in de vroege ochtenduren, toen de truck met grote snelheid een aantal verkeerslichten op de Kaiserdam in de Britse sector voorbijreed. Twee Duitse politie auto's probeerden de truck tot stilstand te doen komen doen deze slaagde er in de buitenwijken van de stad te bereiken. De truck pas seerde de geallieerde en Duitse posten bij Hamelin ondanks de oeschieting door Amerikaanse en Duitse politie en vervolgens de Russische post een mijl verderop, waar de Sowjet-Russische wach ten ook het vuur op haar open den. Nader werd medegedeeld, dat de truck niet gesignaleerd is bij de controlepost van Helmstedt, zodat men aanneemt, dat zij er gens de bowjetzone ingereden is. der belastingplichtigen blijvende herstelkosten. Walcheren werd de dupe. Over de positie van Walcheren wordt nog het volgende opge merkt: Na het bombardement van Rot terdam en de capitulatie van Ne derland buiten Zeeland werd toch het bevel gegeven: Zeeland vecht door, hoewel geen middelen voor voldoende verdediging aanwezig waren. Voor de daardoor ontstane schade dient de regering op te ko men. De inundatie van Walcheren op 3 October 1944 geschiedde om de oorlog te verkorten en strekte tot behoud van overig Nederland, althans mede daartoe. Voor de daardoor veroorzaakte schade dient de regering eveneens op te komen volgens de wet op de mili taire inundatiën. Gelet dient te worden op de sterke cumülatie van oorlogsschade op Walcheren, namelijk in 1940 en volgende ja ren door bombardementen. De inundatie duurde langer dan in andere gebieden, bestond uit zout water, dat bovendien door de ge tijden nog meer schade aanrichtte dan een inundatie met stilstaand water gedaan zou hebben. Door de dichting der dijken en de her verkaveling is deze schade niet hersteld. Deze maatregelen schep- De jaarvergadering van de Vereniging „Ijsvermaak" te Goes, die Dinsdagavond in de Prins van Oranje gehouden werd, droeg een bijzonder tintje, omdat de heer A. Bliek een halve eeuw lid van het bestuur en 60 jaar lid van de ver eniging was. Deze krasse 82-jarige wilde thans afscheid nemen, doch daar ging de vereniging niet mee ac- coord. Een baancommandant, die de vereniging steeds zijn volle steun gaf, bedanken? Dat nooit, zei men. Tenslotte ging de heer Bliek ermede accoord als advi serend bestuurslid aan te blijven. Sinds 1889, toen hij lid werd, is er heel wat geschied. Hij ver telde ervan op smakelijke wijze. De vereniging werd destijds opge richt, deels uit liefde tot de sport, deels om de kinderen van onver- mogenden eens een prettige dag te bezorgen. Ze werden getrac- teerd, reden wedstrijden of liepen ze op klompen! en keer den 's avonds, voorzien van vele goede gaven, huiswaarts. Op 29 November 1899 trad de heer Bliek, op verzoek van wijlen de heer S. v. d. Peijl, in het be stuur. Het jaar daarop werden stappen ondernomen om de West- vest, toen nog niet voorzien van de dammetjes en later ook de Oost- vest te pachten. Er kwam meer toezicht op de banen en men be gon het ijs te keuren. De heer Bliek dankte tenslotte zijn medebestuursleden, knoopte er de wens aan vast, dat de Goese burgerij de vereniging steeds zal blijven steunen en hoopte, dat men eens over een eigen ijsbaan zal mogen gaan beschikken. Wat dit laatste betreft, verna men wij, dat reeds een brief is uitgegaan naar „Goese Sportbe- langen", waarin de suggestie wordt gedaan, dat een eventueel aan te leggen sintelbaan, des win ters uitstekend dienst zou kunnen doen als ijsbaan. Het bestuur ver klaart zich bereid de exploitatie van de baan, geheel belangeloos ter hand te nemen. Bij de bestuursverkiezing wer den de heer E. N. C. van Riessen, voorz. en H. K. van Faassen, secr. m.a.s. herkozen en werd in de plaats van de heer M. Franken, diens zoon F. Franken benoemd. De „Karei Doorman" is heden in de Rotterdamse haven gearri veerd. Vanaf 24 October zal de vrije termijn, aangegeven voor het lossen, laden en doorzenden van wagonladingen tijdelijk tot zes uur bekort worden, alaus ueelt de N.S. mede. De Raad voor de Luchtvaart zal een onderzoek in stellen naar de oorzaak van het vliegtuigongeval waarbij c'.e heer K. Vorrink verongelukte. Tot 4000 gulden boete werd veroor deeld de Rotterdamse slager van T., die 200.000 ballen gehaat zon der bon had verkocht. Binnen afzienbare tijd zal de afd. Rotter dam van de VER.ON met experi mentele televisieuitzendingen be ginnen. Vanaf 30 October zul len voor de leden van de Neder landse kolonie te Berlijn weer re gelmatig kerkdiensten gehouden worden. Een poging om de 53- jarige landbouwersvrouw Hoge- dam aan de rand van Amsterdam in haar woning te beroven, mis lukte doordat de vrouw, die door haar aanvaller, een lange slanke man, met een ijzer werd geslagen, begon te gillen en de man ijlings moest verdwijnen. Men heeft thans vastgesteld, dat de brand in de electrische centrale te Am sterdam is ontstaan door sluiting in de transformator. De machi nist Weysters uit Heerlen, die door onoplettendheid met zijn ko- lentrein op 16 Mei het Heerlense emplacement in een ravage ver anderde is tot 100 gulden boete veroordeeld. pen slechts voorwaarden, waar onder een herstel mogelijk is. De dichting der dijken sluit voorts niet in het herstel der zeewerin gen op andere plaatsen, waarvan de kosten voor het eiland niet te dragen zyn. De bebouwde kom men worden in geen enkel opzicht gebaat door de herverkaveling. Mayer neemt opdracht aan. René Mayer, de Radicale finan ciële deskundige, heeft er thans in toegestemd minister-president te worden. Hij zal hedennamiddag voor de nationale vergadering verschijnen. BONNENLIJST. Geldig van 23 Oct. t.m. 5 Nov. Voedingsmiddelenkaarten 909. 361 Vlees (A, B, D)100 gr. vlees 362 Vlees (A, B): 300 gram vlees. 363 Vlees (D)100 gram vlees. 364 Alg. (A,'B, D): 250 gr. rijst 366 Alg. (A, B)200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 374 Alg. ID)100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voorko men). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de ietter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 344 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358, 359 Algemeen kun nen worden vernietigd. Demonstratie met regen installaties te Middelburg. Gistermiddag zyn op initiatief van de Zeeuwse Groentetelersver- eniging op een tweetal weilanden aan de Nadorst te Middelburg de monstraties gehouden met regen- instailaties, die hiervoor door ver schillende firma's naar Middel burg waren gebracht. De voorzitter van de Zeeuwse Groentetelersvereniging de heer P. Ton, sprak een kort welkomst woord tot de talrijke aanwezigen en heette in het bijzonder welkom de heren van Wijk en van Geme- ren van het Technisch Instituut te Wageningen, terwijl later op de middag ook de Rijkstuinbouwcon- sulent ir. W. van Soest een kijk je kwam nemen. Het was een al leraardigst gezicht de regeninstal laties in actie te zien en vooral een, wat we zouden kunnen noe men, watermitrailleur trok veel belangstelling. Tot de geuemonstreerde instal laties behoorden buizensproeiers, ronddraaiende sproeiers en ook een nevelbevochtiger. Op het terrein aan de Nieuwen- hovenseweg kon men o.m. de door tien verschillende firma's aange voerde landbouwwerktuigen in ogenschouw nemen. Dit initiatief van de Zeeuwse Groentetelersver eniging kan, mede dank zij de goede organisatie, geslaagd ge noemd worden. P.T.T.-filmavond te Goes, Gisteravond gaf de Pers- en Propagandadienst van het P.T.T.- bedrijf een filmavond in het C.J, M.V.-gebouw aan de Wijngaard straat te Goes. De avond werd geopend met een welkomstwoord van de heer H. P. Joosse, de voor zitter der C.J.M.V., onder wier auspiciën deze filmavond werd ge houden. De heer Klaver, ambte naar van de P.T.T. pers- en pro pagandadienst, vertelde daarna in een korte speech een en ander over de P.T.T. Eveneens lichtte hij de te ver tonen films toe, die door de be- drijfsfotograaf van de P.T.T. wer den vertoond en die een zeer in teressant beeld gaven van dit moderne en veelzijdige bedrijf. De belangstelling voor deze avond was gering. MOTORRIJDER BIJ ARNEMUIDEN UIT DE BOCHT GEVLOGEN. De taxi-chauffeur de B. uit Goes is Maandagavond met een motorrijwiel achter Arnemuiden uit de bocht gevlogen. Hij raakte in zijn val een telegraafpaal en werd, nadat een wielrijder dr de Haas had gewaarschuwd, met de bus van de Stoomtram Walcheren naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Het nieuwe station van Vlissingen Naar wij vernemen zal op 3 Nov. a.s. de bouw van het nieuwe station te Vlissingen worden aan besteed. Het ligt in de bedoeling om dan terstond met de werk zaamheden voor de bouw te be ginnen. 1500.voor Chr. Mil. Tehuis te Middelburg. Naar wij vernemen heeft Volks herstel (in liquidatie) voor het Christelijk Militair Tehuis te Mid delburg, een bedrag van f1500 be schikbaar gesteld. DE BILT ZEGT: Slechts enkele buien. Wisselend bewolkt met een en kele regenbui en iets koeler. In het uiterste Noordwesten meest nog krachtige, in het overige ge deelte van het land matige tot vrij krachtige Zuiuwestelijke wind

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1