Wysjinsky„Iedere steun aan Joego slavië is uitdaging aan de Sowjet-Unie" Tito verwacht nog ernstger incidenten Koning Leopold accourd met 55°, In Tsjecho-Slowakije wordt een „netwerk van vertrouwden'' gevormd. Republikeinse delegatie ter R.T.C. optimistisch gestemd. NIEUWS Transformator explodeerde Amsterdam zat in het denker höi vuüftflözet Gewoon Layer Uimerwys. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Goes gaat ledenwerfactie beginnen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Adres van Rijkseenheid aan de Minister-President. Z(j hebben tot taak op de buren te letten. In Indonesië gebrek aan begrip. SNIPPER Hilversum verdween uit de aether Nieuwe iiurgeineesters in Kattenüyke en Renesse Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1386 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 19 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZII IDEM A Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 07.12 u., :nder 17.37 u.; Maan op 04.56 u., onder 17.04 u. Hoogwater op Donderdag 20 Oct Vlissingen: 0.22 u. 2.09 m., 12.32 u. 2.04 m.; Terneuzen: 0.48 u. 2.26 m., 13.01 u. 2.21 m.; Wemeldinge: 2.02 u. 1.83 m„ 14.20 u. 1.67 m.; Zierikzee: 1.52 u. 1.60 m., 14.04 u. 1.43 m. Andrej Wysjinsky, de Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Lake Success zjjn eerste persconferentie als minister verklaard, dat iedere poging om Joego-Slavië in de Veiligheidsraad te brengen „Een ern- stigo verslechtering van Ue betrekkingen tussen Oosten West" zal veroorzaken. Wysjinsky verklaarde, dat een dergelijke stap tot complicaties ln de verenigde Naties zou leiden en haar basis zou ondermijnen. Hij noemde iedere steun aan Joego-Slavië s poging om een ze tel in de Veiligheidsraad te ver krijgen „een uitdaging aan de So.vjet-Unie", die „zich nooit zou verzoenen met een dergelijke schending van het Handvest der Verenigde Naties". Gevraagd om een commentaar op de mening, dat Joego-Slavië een zetel in de Veiligheidsraad wenst op grond van zijn rol in de oorlog, antwoordde Wysjinsky: „Andere landen, waaronder Tsjeciio-Slowakije hebben ook het hunne tot de oorlog bijgedragen". Men vroeg Wysjinsky voorts, of de Sowjet-lJnie zou weigeren lan ger zitting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joego-Slavië geko zen werd. Wysjinsky antwoordde, dat de Sowjet-Unie niet te voren zou aankondigen, wat zij voorne mens is te doen. Up een vraag met betrekking tol de atoomenergie verwees Wysjinsky naar het desbetreffen de communiqué van het Sowjet- persbureau 'rass en naar de ver klaring van Molotof in 1947, dat ii. V\7 aar de practijk van het V.G.L.O. bij ons nog zeer ge ring is en de meningen ten deze zeer verdeeld zijn, is het geen gemakkelijke taak een conclusie te trekken. Voorop staat, dat dit V.G.L.O. of tevvel het achtste leerjaar komt in 1950, tenzij er alsnog maat regelen worden getroffen. En van maatregelen tot verlenging van de op orting van het achtste leer jaar is niets bekend. We moeten dus per 1 Janudri a.s. op het achlsie leerjaar rekenen. Ver moedelijk zullen er naast de la gere scholen met 6 klassen, die met 8 leerjaren komen. Deze re geling is een politieke kwestie, waarover de Kamc we\ spoedig zal moeten beslissl^. Nu kan men wel principieel te gen de leerplicht zijn, maar even zeer moet nien bezwaar hebben tegen een regeling, waarbij de ouuers hun kindereu naar school zenden, wanneer zij wuien. Alleen is hier dus sprake van een ver lenging van aie leertijd. Deze verlenging geldt practised uitsluitend die kinaeren, die niet naar H.B.S., Landbouwscholen en Nijverheidsscholen gaan, want die blijven op school, al is het dan op een vakschool oi iets dergelijks. Het gaat dus over die leernngen die niet verder behoeven te leren. Persoonlijk heb ik het altijd betreurd, dat voor deze leerlingen na hun leerplicht niets meer ge daan werd, lerwijl zij op een leei- tijd kwamen, in welke meer resul taten konden woruen verwacht. Vv aar net aantal leerlingen, waarvoor V.G.L.O. eindonaer- de Sowjet-Unie sinds 1947 over atoomwapens beschikte. Wfj zouden het schrikbeeld van de atoombom moeten uitvagen, zei hij voorts. „De Amerikaanse pers vertelt haar lezers, dat de atoombom misschien uit uw han den op uw tenen zal vallen. Dit wekt enig optimisme in mij". Interview met Tito. Maarschalk Tito heeft gisteren in een interview met de speciale correspondent van de New York Post verklaard, dat een aanval van de Sowjet-Unie op Joego- Slavië tot een derde wereldoorlog zou leiden. De maarschalk verwachtte, dat de Kominform verdere en ernsti ger incidenten aan de grenzen van Joego-Slavië zou uitlokken. Joego- Slavië zou zich onmiddellijk tot de V.N. wenden, indien ernstige provocaties een aanval op Joego slavië ten gevolge zouden hebben. De maarschalk sprak volgens de correspondent als zijn overtuiging uit, dat Joego-Slavië een grote aanval zou kunnen weerstaan. Op de vraag, hoe Stalin tegenover het geschil stond, zou Tito verklaard hebben, dat Stalin op de hoogte moest zijn van het gebeurde. Hij zou er aan hebben toegevoegd, dat volgens zijn oordcel, de Sowjet- Russische autoriteiten thans niet tot zelfcritiek in staat waren. De Franse Kabinetscrisis. De financiële deskundige van de Franse Radicale partij René Mayer zou vandaag besluiten of hij de uitnodiging van president Auriol tot het vormen van een nieuwe Franse regering zal aan vaarden. Mayer voerde gister avond laat besprekingen met partij-leiders. Alle niet-Radicale vertegen woordigers gaven te kennen tijd nodig te hebben om zijn, Mayers, program te bestuderen. STORM OI* ATLANTISCHE OCEAAN. Stormen op de Atlantische Oce aan hebben Dinsdag de reis van verschillende schepen, die op weg naar New York zijn, vertraagd. Men verwacht, dat de „Queen Elizabeth", de „Nieuw Amster dam" en vijf legertransportsche- pen 12 tot 24 uur te laat zullen aankomen. VEIiKLA&ING VAN EYSKENS. Op een gisteravond gehouden persconferentie, heeft de Belgi sche eerste minister, Gaston Eys- kens, een verklaring afgelegd over zijn bezoek aan Koning Leo pold te Pregny. Hij verklaarde, dat de Koning ticit vuut Y viiv/qiiiuviimct wijs gevraagd wordt, per school met aan dacht de uit- zeer Klem is, moet men wel ko- Ivan ril» .prerogatieven weder op te nemen, indien het ge- men tot streekscholen. Voorlopig zal het bouwen van nieuwe scnolen wel op te veel bezwaren stuiten. Wil éfchter net V.G.L.O. tot zijn recht komen, om zijn bestaanrecht daardoor te be wijzen, dan heett juist dit onder wijs afzonderlijke scholen nodig. Ook is iedere leerkracht niet de kracht voor dit onderwijs. Voorlopig zal genoegen genomen worden met de indeling van hét 8ste leerjaar bij de overige klas sen. Practiscn. komt net op de 2- mansscnolen, waarvan er alleen in de inspectie Middelburg reeds 28 «Ph nierop neer, dat 't hoofd der siaui voor de klassen: 4, 5, b, en Men gevoelt, aaar kan het V.G.L.O. niet tot zijn recht ko men. Dit onderwijs is toch van een atzonderlijke structuur. Men zal dus moeten komen tot samenwerking van alle Christe lijke scholen. Gebouwruimte kan gevonden worden door leegstaan de lokalen te benutten. De ouders zullen zien een opoffering moeten getroosten. Terwijl er momenteel vele be drijven zijn, waar men de kinderen zo spoedig mogelijk in het ar beidsproces opneemt, zonder dat voor verdere ontwikkeling gele- genneid wordt gegeven. IJ esumerende komen wij tot de AN- conclusie, dat wanneer straks de Kamers het wetsvoorstel tot verlenging der leerplicht goed keuren en wij het 8ste leerjaar m.i.v. 1 Januari moeten slikken, wh meer zijn voor scnolen voor V.G.L.O. dan dat klas 8 gevoegd wordt bij de overige 7-jarige grondschool. Vooralsnog zullen wij de be slissing aer Kamers met grote belangstelling verbeiden. Wij ho pen, dat zij zich bij het nemen van beslissingen i.z. het onderwijs voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs met door aileriei theo rieën, doch door de eisen van de practijk zullen laten leiden. M. J. tal gunstige stemmen niet een mi nimum van 55 der geldige stemmen bedroeg. Hij had de Koning medegedeeld, dat dadelijk na de volksraadple ging de uitslag er van aan de Ko ning, aan de regering en aan het parlement zal worden medege deeld, opdat deze onmiddellijk kunnen onderzoeken in hoeverre deze kan bijdragen tot een oplos sing van de Koningskwestie. Indien het parlement het wets ontwerp houdende de instelling van een volksraadpleging goed keurde, was de regering voorne mens zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daarvan over te gaan. De Belgische premier sprak ten slotte de hoop uit, dat de volks raadpleging in een sfeer van kalmte en waardigheid en in een geest van eerbied en ontzag voor Koning en dynastie zou plaats hebben. VAL VAN 126 METER. Patricia Hunter, een 27-jarig meisje uit New York, is gisteren van het tweede platform van de Eiffeltoren gevallen, een hoogte van 126 meter. Zij raakte in haar val het eerste platform. Het pols horloge van het meisje liep nog toen de politie het verminkte lijk wegdroeg. Een eed voor de centjes. Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft gisteren bekend gemaakt, dat van alle Tsjechoslowaakse priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eed van trouw aan het „volksdemocrati- sche regiem" afleggen. Zij zullen dit moeten doen om hun honora ria van de staat te krijgen. Gerarresteerde Nederlandse ambtenaren in Zwitserland worden uitgewezen. Het Zwitserse kabinet heeft besloten de drie gearresteerde ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Financiën uit te wijzen. De ambtenaren kwamen een week geleden naar Zwitser land om de daar wonende Neder lander G. te ondervragen. Het zou hier gaan om een ongeoorloofd overbrengen van Nederlandse aandelen en gelden naar Zwitser land. Zij werden gearresteerd op grond van een verbod in de Zwit serse wet om vreemdelingen in Zwitserland te ondervragen zon der toestemming van de autori teiten. Een Zwitserse woordvoerder heeft verklaard, dat de Zwitserse regering na de uitwijzing het in cident als gesloten zal beschou wen. In de ouderdom van 81 jaar is te Arnhem overleden jhr G. A. van Nispen, die van 1896 tot 1905 burgemeester was van Kesteren en daarna tot 1928 burgemeester van Winterswijk. Het comité tot handhaving van de Rijkseenheid heeft zich naar aanleiding van de berichten over de situatie op Java tot de minis ter-president gericht. In een tele gram wordt herinnerd aan de no ta van de minister van O. G. van 3 Augustus j.l., waarin gezegd werd dat de wapenstilstands-ac- coorden zijn gesloten op grond van het vertrouwen dat de rege ring in de republikeinse leiders wilde stellen. Naar de mening van het comité is „thans niet meer aan twijfel onderhavig, dat dit vertrouwen misplaatst is geweest en dat de republikeinse leiders zich aan de gesloten overeenkomsten niet hebben kunnen of willen houden. Het comité richt zich op grond van een en ander tot de regering met het dringend verzoek „de on derhandelingen ter R.T.C., welke onder cL geschetste omstandighe den volkomen doelloos zijn gewor den en van elke feitelijke waarde ontbloot, stop te zetten en de hervatting eerst weder aan de orde te stellen, nadat zekerheid zal zijn verkregen dat overdracht van de souvereiniteit mogelijk zal zijn aan een geordende staat". Raohele Mussolini, weduwe van de Duce, heeft bekend gemaakt, dat de familie niet weet waar het lijk van Mussolini begraven ligt en de geruchten, dat het stoffeljjK ove.scnot aan de tamilie zal wor den teruggegeven, ontkend. Centrale begraafplaats Oorlogsgravenstichting plechtig geopend. Gisteren woonden enkele dui zenden uit het gehele land te Loe- nen op de Veluwe de officiële opening van de centrale begraaf plaats der Oorlogsgravenstichting bij. Hier zullen de stoffelijke res ten komen te rusten van ongeveer 4000 goede Nederlanders, die als gevolg van de oorlog en bezetting de dood vonden in het buitenland. Reeds zijn tot dusver 260 van hen in de vaderlandse grond ter aarde besteld, doch door verschillende omstandigheden moest het offi cieel in gebruik nemen tot dit ogenblik wachten. Onder de 1100 genodigden bevonden zich tal van vooraanstaande persoonlijkheden. H. K. H. Prinses Wilhelmina, die, namens Koningin Juliana deze plechtigheid verrichtte, onthulde allereerst het gedenkbord van de omgekomen Engelandvaarders. Dit houten wandbord was des tijds aangebracht in het huis „Oranjehaven" te Londen, zij het ook, dat de uitbreiding van de namensreeks later de toevoeging van twee zijpanelen noodzakelijk maakte. Vervolgens werd door Prinses Wilhelmina een krans gelegd aan de voet van de met de Nederland se driekleur bedekte katafalk. Vele anderen volgden met het leg gen van kransen en bloemen. Daarna begon het défilé van de duizenden langs de katafalk. HET VISSERSSCHEEPJE „VLISSINGEN 20", dat in de nacht van Zondag op Maandag ter visvangst was uitgevaren maar op zee moeilijkheden kreeg, doordat een net in de schroef verward was geraakt, waardoor het stuurloos op de dijk bij Westkapelle werd geworpen. Het blad van de Tsjechoslowaakse vakvereniging „Praee", heeft onthuld, dat plaatselijke eomité's een netwerk zullen organiseren van „vertrouwden", wier plicht het is rapport uit te brengen over hun buren. „Praoe" deelt mede, dat deze „vertrouwden" inlichtin gen zullen verstrekken over personen, die te grote etages bewonen en vijandeiyk jegens het regiem schijnen. „Zij zullen op sjacheraars en anderen uit de rijen der ster vende bourgoisie letten, die een wederrechtelijk bestaan leiden aldus het blad. Dit artikel be schouwt men als een gedeelte lijke verklaring voor de sinds September gaande zijnde arres taties, in het bijzonder onder le den van de middenstand. Vele gearresteerden bezaten huizen, flats en kleine zaken. Berichten uit de eerste hand tonen, dat in vele gevallen confiscatie en onteigening volgden op de ar restaties. Dezelfde dingen zijn in Brno, hoofdstad van Moravië, en in de industriestad Pilsen gi- beurd. Aan het begin van dit jaar werden niet-werkenden verzocht naar woonplaatsen buiten de stad te „emigreren' Het stelsel van „vertrouwden" zou veel gelijkenis vertonen met het communistische systeem van de „leiders van tien", dat vol gens uit communistische bron verkregen inlichtingen, over het gehele land verbreid is. Deze vertrouwde communisten zijn verantwoordelijk voor de ideolo gie van de groep of cel en heb ben eveneens opdracht de „be trouwbaarheid" van de perso nen uit hun omgeving in het oog te houden. NIEUWE ZUIVERINGEN. Uit berichten over een ver gadering van vooraanstaande leiders in de Sokol, de nationale Sportorganisatie, maakt men op, dat een nieuwe zuivering in deze organisatie te wachten staat. Een functionaris van het mi nisterie van defensie schrijft in het legerorgaan „Obrana Lidu", dat 500 juristen aan nieuwe strafwetboeken werken, „die Bergen op Zoom-dag in Canada. De tegenwoordige commandant van het Lincoln and Welland re giment te St. Catharines (Onta rio), het Canadese regiment dat 5 jaar geleden na hevige gevech ten bij Woensdrecht om het bezit van de Zeeuwse dam, Bergen op Zoom bevrijdde, heeft dezer dagen in een schrijven aan de burge meester van Bergen op Zoom, de hartelijke groeten van zijn regi ment aan de gehele burgerij over gebracht. Tevens deelde hij mee, dat de leden van het regiment, die aan deze krijgsgebeurtenis deelnamen, op 29 October te On tario zullen bijeenkomen voor het houden van een „Bergen op Zoom- dag". De burgemeester heeft thans in een schrijven namens Bergen op Zoom aan de dappere manschap pen hulde en hartelijke dank ge bracht voor de moed en de taaie volharding, getoond in de zware en harde gevechten die de bevrij ding van zijn stad voorafgingen. een zweep voor de reactie zullen zijn". De gerechtshoven zouden de misdadiger niet meer „idealis tisch" bezien en ophouden „muffe antiquiteitswinkels te zijn waar men misdaden met oude uitspraken beoordeelt". Er komen vele nieuwe boeken. Gisteren vergaderde de Vereni ging Openbare Leeszaal en Biblio theek te Goes in het gebouw aan de Singeistraat. Na de opening herdacht de heer H. B. Bouwman de overleden voorzitter, wijlen de heer J. I. van Ballegoyen de Jong en stelde hij voor, de, wegens ver trek naar elders, afgetreden secr., de heer F. Bazen, een dankbetui ging te zenden voor de door hem oewezen diensten. Het aantal bezoekers, aldus deelde de heer Bouwman mede, dat ongeveer 10 per dag bedraagt, is constant gebleven. Het aantal per maand uitgeleende boeken steeg sinds October 1948 van 434 tot 809. Dat de bibliotheek zich in een groeiende belangstelling mag verheugen, blijkt ook uit het feit, dat het ledenaantal steeg van 230 tot 344. De bibliotheek, die vele nieuwe aanwinsten heeft gekregen, o.a. op sport- en muziekgebied, als mede vele naslagwerken, kan ech ter nog meer leden gebruiken. De catalogus zal w rden uitge breid met een supplement van 300 boeken. De uren van openstelling zullen gewijzigd worden. Men zal dê bi bliotheek dagelijks kunnen bezoe ken van 10 tot 5.30 uur Cs Woens dags en Vrijdag van 125.30 u.) 's Zaterdags is de bibliotheek ge opend van 10 tot 12 en van 1.30 tot 3.30 uur. Des avonds is de bibliotheek geopend op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 7 tot 9 uur. Wanneer een lezer een boek no dig heeft, dat niet in de biblio theek is, zal de directrice bemid deling verlenen en het gevraagde uit een andere leeszaal aanvragen. President Soekarno heeft de Republikeinse delegatie ter R.T.C. ervan in kennis gesteld, dat hij ai het mogelijke zal doen om de bestaande moeilijkheden met betrekking tot de militaire situatie op Oost Java uit de weg te ruimen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. in leidende kringen van de republi keinse delegatie. Men verklaarde in deze kringen ervan overtuigd te zijn, dat een vredelievende oplossing zou gevonden worden, en zeide dat men minder pessimistisch was over de ontwikkelingen op Java dan de Sultan van Djogja. Men voegde hieraan toe dat gezien de verhoudingen ter con ferentie de opmerking van de Sultan met betrekking tot de mo gelijkheid van een derde Neder landse militaire actie te somber was. Zij vestigden de aandacht op het feit dat minister Drees gis teren een ontmoeting had met vice-president Hatta, bij welke gelegenheid de stand van zaken ter conferentie werd besproken, en tevens de militaire situatie op Java een onderwerp van bespre king was. Men gaf in republikeinse krin gen toe, dat er in Indonesië nog steeds niet voldoende begrip be staat voor de sfeer van toenade ring die overheerst op de R.T.C. en dat alles in het werk moet worden gesteld, om dit begrip tot stand te brengen, ofschoon de moeilijkheden bij de nieuwsover- brenging en verspreiding in som- De Verenigde Naties. Verzoeningspogingen in de Balkan mislukt. Gemeld wordt, dat de pogingen van de verzoeningscommissie voor de Balkan der Verenigde Naties mislukt zijn, na besprekingen van verscheidene weken. Naar uit gewoonlijk betrouw bare bron wordt vernomen zal de commissie der V.N. niet om ver lenging van haar mandaat ver zoeken. De voornaamste struikelblokken voor overeenstemming tussen Griekenland en zijn noordelijke buren zijn: 1. De Sowjet-Russi sche eis tot een amnestie voor de Griekse opstandelingen en alge mene verkiezingen onder toezicht, 2. de Griekse eis, dat de kwestie Noord-Epirus via de diplomatieke weg zal worden geregeld. mige delen van Indonesië dit niet gemakkelijk maken. Men was echter van gevoelen, dat zodra volledjge informaties met betrek king tot de resultaten van de con ferentie zouden doordringen in alle gebieden van Java en Suma tra, dit niet zou nalaten invloed uit te oefenen, in het bijzonder wanneer wellicht binnen enige dagen positieve resultaten kunnen worden gemeld. Gistermorgen veroordeelde het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof de voortvluchtige Heinrich Boere uit Maastricht, tijdens de bezetting lid van het beruchte kommanda Feldmeijer, conform de eis tot de doodstraf. Doordat in de electrische centrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam gisteravond een transformator explodeerde kwam om ongeveer kwart voor negen een gedeelte van Amsterdam in het donker te zitten. En niet alleen Amsterdam ondervond last van deze storing. Want ook het Gooi werd in de steek gelaten, zodat de beide Hilversumse zenders plotseling uit de aether verdwenen. De ontploffing, die geen persoonlijke ongelukken veroorzaakte, deed een brand ontstaan, die, naar men schat, enkele tienduizenden guldens schade heeft opgeleverd. Om 21.55 was de storing weer opgeheven. De explosie in de transformator veroorzaakte een enorme steek vlam, die tot de zolder van de transformatorenhal omhoog schoot. Het oliebad van de transforma tor vloog in brand en de schakel bordwachter Bakker,- die alleen aanwezig was, rende naar buiten. Hij gaf onmiddellijk alarm. De brandweer, die spoedig aanwezig was en het vuur met een aantal schuimstralen wist te blussen, was om kwart over negen de brand voileaig meester. Doordat de transformator uit viel, vielen tevens alle 50 kilovolt- verbindingen uit, zodat het gehele Gooi en van de stad Amsterdam het woongebied van Zuid tot het Leidse plein en een gedeelte van Oost zonder stroom kwamen te zitten. DE KLOK TERUG. Toen de duisternis over de stad daalde, waande men zich terug in de bezettingstijd. Voetgangers moesten geruime tijd blijven staan om aan het donaer te wennen en Konden dan heel voorzichtig hun weg vervolgen. Auto's, motoren en fietsen reden langzamer dan ge woonlijk, maar verspreidden licht bundels, die in het donker onge woon fel en breed leken. In de huiskamers kwamen de kaarsen en petroleumlampen weer voor de dag. De schaatsliefhebbers, die op de ijsbaan in de Apollohal een baan tje trokken werden onaangenaam gestoord en bevonden zich in het donker „op glad ijs". Met behulp van kaarsverlichting kon zonder ongelukken de baan worden ont ruimd. Door overschakelen kon men in de centrale de zaak weer laten draaien; thans op 5 ioplaats van op 6 transformatoren. De juiste oorzaak van de explosie staat nog niet vast. ZES MARINIERS 117 VRIJHEID GESTELD. De T.N.I. heeft zes Nederlandse mariniers, die twee en een halve maand geleden gevangen genomen waren tijdens een vuurgevecht ten Noorden van Bodjonegoro, in vrij heid gesteld. Het overige deel van de pa trouille was bij dit vuurgevecht gesneuveld. Ter voorziening in de vacatures ontstaan door het overlijden van de heer van Ballegoyen de Jong en het vertrek van de heer Bazen werden m.a.s. benoemd de heren P. J. W. v. d. Dries, hoofd R.K. Jongensschool en de heer H. C. v. d. Vreugde, chef-commies ter secretarie. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren L. C. Velt- huizen en W. J. J. M. Vroome, werden bij acclamatie herkozen. De begroting voor 1950 werd vastgesteld met een nadelig saldo van 514 gulden. Ontvangsten f 5632, uitgaven f 6146. Door een ledenwerfactie zal men trachten dit verlies te ver kleinen terwijl tevens pogingen zuilen worden aangewend bij het Prins Bernhardfonds en Volksher stel wat subsidie te verkrijgen. N.a.v. een uit de vergadering naar voren gekomen vraag tot het in- gebruiknemen van een kinderbi bliotheek, verklaarde de direc trice, mej. A. Visker, dat dit we gens financiële en technische redenen uitgesteld moest worden. Zij zal echter advies inwinnen bij een expert. Nadat men in de rondvraag op de wenselijkheid had gewezen, wat meer en betere tijdschriften aan te schaffen, sloot de heer Bouwman de vergadering. De devaluatie en de haven van Antwerpen. WANVERHOUDING ANTWERPEN—ROTTERDAM. De Belgische pers wijdt artike len aan de gevolgen, die de deva luatie voor de Antwerpse haven heeft gehad. De wanverhouding tussen Antwerpen en Rotterdam, die toch reeds scherpe vormen had aangenomen, is als gevolg van de ongelijke herwaardering van gulden en franc, nog groter ge worden, aldus schrijven de bla den. Zweedse ertsen, die voor de Luikse zware industrie bestemd zijn, kosten 15 franc per ton min der wanneer zij over Nederlandse havens, dan wanneer zij over Ant werpen worden vervoerd. Door voer uit Duitsland kost via Rot terdam zeven gulden per ton, via Antwerpen 15 francs. Een scheepshersteller verdient te Ant werpen 41 francs per uur, te Rot terdam 14 fres., havenarbeid kost in Antwerpen 41.67 francs per uur, in Rotterdam 18.48 francs. Na erop gewezen te hebben, dat in het kader van de Benelux een aanpassing der lonen noodzakelijk is om de loyale concurrentie te vermijden, en op sociaal gebied geen achteruitgang mogelijk is, zegt een der bladen dat Neder land hieruit zijn conclusies moet trekken en het blad besluit met de vraag: Zuilen de lonen in Rot terdam verhoogd kunnen worden, zonder dat dit tot een algemene verhoging der lonen in Nederland leidt Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot burgemeester van Kattendijke de heer A. Schipper. De heer Schipper, die op 8 Aug. 1914 is geboren, was tot dusver werkzaam als hoofdambtenaar ter gemeentesecretarie van Zie rikzee. Tevens vervult hij de func tie van gemeentesecretaris van Ouwerkerk. Tot burgemeester van Renesse is met ingang van 1 November a.s. benoemd de heer mr G. F. Lunsingh Tonckens, die thans hoofd van het bureau juridische zaken van het 4e militaire gewest te Groningen is. De heer Lun singh Tonckens is op 25 Oc.ober 190( geboren. De heer H. Pachter te Middelburg ondersche den. Veertigjarig jubileum in notariaat. Na veertig jaar trouwe dienst in het notariaat, is gisteren de heer H. Pachter te Middelburg onderscheiden met de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubilaris, die eerst een be trekking vervulde op een deur waarderskantoor, trad op 18 No vember 1919 in dienst, van No taris D. C. van Nimwegen te Mid delburg. Veertig jaar is hij thans aan dit kantoor verbonden met achtereenvolgens ais patroons de notarissen van Nimwegen, Nee- ling, 'i'erpstra en ihans B. A. van Verre. Laatstgenoemde heeft de jubi laris, onüer aanbieding van een geschenK, toegesproken en met bijzondere waardering gewag ge maakt van Ue grote toewijding, ijver, onkreuKbaarheid en de nef- ae voor net vak, die de heer Pach ter steeds aan de dag legde. Hierna deelde Ue heer van Verre de juoilans mede, dat het H. M. de Koningin behaagd had, hem de reeds genoemde, onderscheiding toe te kennen. Vanze isprekend waren er ook felicitaties van de Bond van No tarisklerken. De heer paemer vervult ondanks zijn lange uienst- tijd nog steeds een volledige dag taak. DE BILT ZEGT: Nog krachtige wind. Krachtige, in de kustgebieden harde Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Zwaar bewolkt met enkele regenbuien, voornamelijk Wegens het stormachtige weer werd gisteravond de loodsdienst te IJmuiden stopgezet. Ook die op Hoek van Holland werd gestaakt. Twee personen werden gedood, toen gisteren in Rotterdam een Citroën bij de Waalhaven tegen een boom botste. Het waren een 52-jarige kapper en een 40-jarige aannemer, beiden uit Pernis. Het zgn. „Schrikdraad" begint steeds meer toepassing te vinden. In de gemeente Bergen heeft men dit draad laag langs de grond gespannen rondom de gemeente plantsoenen omhazen en ko nijnen te weren. Het schijnt goed te helpen. Op Goeree en Over- flakkee heeft men thans zeer te kampen met de door telers zo ge vreesde „Koprot" ziekte in de uien. Gisteren is te Rotterdam aan de Parklaan het nieuwe ge bouw van de Rijksbelasting aca demie geopend door minister Lief- tinck. De K.L.M. heropende gis teren de vlucht op Lydda, die ruim een jaar geleden wegens de vijandelijkheden in het Heilige Land moest worden verbroken. Bij een aanval op een theeonder neming in Siantar (Sumatra) is de 67-jarige R. vermoord door een goed gewapende bende. De admi nistrateur, tegen wie de aanval was gericht, was toevallig niet thuis. Ambtenaren van de cen trale ter bestrijding van falsifi- caten zijn in samenwerking met de gemeentepolitie van verschil lende Nederlandse steden en de Belgische politie er in geslaagd om een bende van valse munters op te rollen. In het geheel zijn thans 15 arrestaties verricht. Drie Engelse ontdekkingsreizigers hebben in Canada drie tot nu toe onbekende en nog nimmer in kaart gebrachte bergen ontdekt. Ter voorkoming van mensen roof, heeft de Duitse politie in West Berlijn een afdeling ge vormd. Het vermogen van Eva Braun, die als een „licht geval" werd aangetekend, zal verbeurd verklaard worden. De Duitser Wiemann, een 37 jarig oud-mara thonloper heeft een nieuw onof ficieel wereldrecord op zijn naam i m het Westen van het land. On gevestigd door 100 km, af te leg- geveer dezelfde temperatuur als_ gen in 8 uur 37 min. 34.6 sec. gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1