Moch's pogingen mislukt Discussie over studietoelagen in Middelburgse Raad De „Viissiugen 20" liep te Westkapelie ep de kust NIEUWS Het Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs. SCHUMAN MAG HET ND PROBEREN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stakingen in de Y. S. nemen weer toe. Kinderen trachtten roofover val te plegen. Tegen „Hakkie" Holdert werd 12 jaar geëist. Gothisck gedeelte van Raadhuis pas in 1950 in gebruik Jongens stalen een jeep en reden een echtpaar aan, Directeur „Bouwbureau Land bouw in Zeeland" benoemd Net raakte in schroef verward SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst - str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1385 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 18 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 07.11 u., onder 17.39 u.; Maan op 03.25 u., onder 16.32 u. Hoogwater op Woensdag 19 Oct.: Vlissingen: 11.55 u. 1.81 m., u. m. Terneuzen: 0.05 u. 2.02 m., 12.25 u. 1.98 m. Wemeldinge: 1.13 u. 1.69 m., 13.38 u. 1.51 m. Zierikzee: 1.00 u. 1.48 m., 13.19 u. 1.29 m. i. 1 Januari 1950 nadert. Deze datum zal voor het lager onderwijs een beslissende datum zijn, aangezien dan het achtste leerjaar zijn intrede wederom in de school zal doen of de toestand zal blijven, zoals die momenteel is. Het gaat dus om deze princi piële kwestie van het al of niet behouden van onze 7-jarige grond- sciiooL Wat heeft de regering bewogen om met dit V.G.L.O. of wat het zelfde is met de 8-jarige leer plicht, te komen? i e bevolking van Nederland be- weegt zich nog steeds in stij gende richting en deze snelle be volkingsgroei mag zeker een zegen worden genoemd. Maar het staat vast, dat spe ciale maatregelen moeten worden getroffen om aan de snel groeien de bevolking zoveel mogelijk een levensbestaan te verzekeren. V andaar de drang naar In- dustrialisatie. Daaraan zal niet te ontkomen zijn. Maar dan is het noodzakelijk, dat wij in die bedrijven werkne mers hebben, die over een behoor- lijKe algemene ontwikkeling be schikken, om in het maatschap pelijk leven de plaats te bepalen, waar zij hebben te staan en zich een oordeel kunnen vormen over de problemen, waarmee zij in aanraking komen. Aldus wordt door de voorstan ders van het V.G.L.O. be toogd. Men meent dus, dat deze algemene vorming idet verkregen kan worden in de eerste zes leer jaren der lagere school. Men meent voorts, dat in de eerste zes jaren der lagere school wel de elementaire kennis wordt aangebracht, die voor verdere ontwikkeling noodzakelijk is, maar dat men op die leeftijd nog niet gekomen is tot een meer zelf standige beoordeling van de fei ten, waarvoor het leven ons plaatst Dat is o.i. de beweegreden, die de voorstanders van 't 8e leerjaar (V.G.L.O.) heeft gedrongen naar een wijziging der Lager-Onder- wijswet 1920. TA e tegenstanders voeren aan, dat het streven naar een on gelimiteerde leerplichtverlenging een overblijfsel uit de tijd van het overheersend intellectualisme is, waaraan wij niet moeten mee doen. Zij menen, dat voor de volks ontwikkeling dit soort schooltype niet nodig is. Dat niet alleen een 7-jarige grondschool voor alge meen vormend onderwijs een noodzakelijk minimum, maar te vens voldoende geeft, voor die leerlingen, die er eindonderwijs ontvangen, omdat hun intelligen tiepeil over het algemeen zodanig is, dat zij in de 7e klas tegen hun geestelijk plafond zitten. T 4 aarbij komt, wat wij gaarne onderschrijven, dat de bevol king, niet name op het platteland, het achtste leerjaar vrijwillig niet neemt. De invoering daarvan wordt door deze laatste groep gezien, als een ongemotiveerde dwangmaat regel, zodat er een massaal schoolverzuim door ontstaan zal, gelijk we dat voor 1 Sept. '47 ge kend hebben. Vast staat, dat het facultief V.G.L.O. is mislukt. Naar hun mening lost het V.G. L.O. geen enkel probleem op, maar schept ze in menigte. Met onze 7-jarige grondschool zitten wij niet in het moeras, betogen de tegenstanders van het V.G.L.O. Als we maar zorgen, dat uit de 7e klas onze leerlingen naar Am bachtsschool en Huishoudschool kunnen gaan. Dan brengen de tegenstanders en dit is een sterk argument, naar voren, dat de huidige tijdsomstan digheden niet de gesehikste zijn om het V.G.L.O. probleem op te lossen. Zelfs al bestond er een commu nis opinio omtrent het V.G.L.O. dan zouden nog de practische on mogelijkheden ons een objectief experiment beletten. U lke oplossing vóór 1 Januari a.s. moet geforceerd zijn. Er zijn geen gebouwen, geen leerkrachten, geen bevoegd heden, geen geld, zodat het vol gens de tegenstanders een dwaas heid is om nu te berijden het stok paardje der progressieven en ons onderwijs nog meer te desorgani seren. De tegenstanders hopen, dat onze 7-jarige grondschool na 1 Januari a.s. met rust zal worden gelaten en dat men geen nieuw experiment met V.G.L.O. over de gehele linie zal beginnen, dat in de huidige omstandigheden we derom zal moeten mislukken en bovendien de gewone lagere school zal desorganiseren. Zet men toch door, dan zal het verlies groter zijn dan de winst van een nieuw schooltype. Ia een slotartikel hierover meer. M. j. DE FRANSE K ABINETSCRISIS. Jules Moeh heeft zijn opdracht tot het vormen van een nieuwe Franse regering moeten teruggeven. President Auriol heeft thans Robert Sehuman van de (Katholieke) Republikeinse Volkspartij (M.R.P.) uitgenodigd zich met deze taak te belasten. Sehuman was minister van buitenlandse zaken ln het onlangs afgetreden kabinet Queullle. Bij het verlaten van het presi dentieel paleis verklaarde Moch tegenover journalisten, dat hij bij zijn pogingen op velerlei moeilijk heden was gestuit. Daar kwam nog bij, dat Letourneau (afge vaardigde van de M.R.P., aan wie de portefeuille van Financiën was aangeboden) hem, Moch, gister avond mededeelde, om verschil lende redenen het aanbod van de hand te moeten wijzen. Kloof tussen rechts en links verbreed. President Auriol zou heden morgen zijn besprekingen met po litieke leiders hervatten. Het falen van Jules Moch, hoe wel hij in de nationale vergade ring een meerderheid verwierf, wordt in Parijse politieke kringen gezien als een verbreding van de kloof tussen de rechter en linker vleugels van de partijen der „Der de Macht" in Frankrijk op het punt van de voornaamste kwes ties van economisch politieke aard. Leiders van de zakenwereld en de conservatieven achten de tijd gekomen voor een terugkeer naar een liberale economische politiek en het toeroepen van een halt aan verdere overheidsbemoeiing. De rechtse en gematigde parlements- fracties hadden er op gerekend, dat Moch er niet in zou slagen een constitutionele meerderheid te verwerven en zodoende de weg voor een andere radicale premier zou vrijmaken. De vijf dagen van politiek gemanoeuvreer, waarbij de twee voornaamste partijen Moch wel officieel steunden maar achter de schermen zijn kans op Negen fabrieken van de grote Aluminium Company of Ame rica" zijn gisteren gesloten, ten gevolge van een staking van 16.000 arbeiders, die lid zijn van het congres van vakverenigingen (C.I.O.). Het totaal aantal stakers in d-. V.S. bedraagt thans bijna een millioen. (Ook in de staal- en steenkoolindustrie wordt ge staakt). Schot, verdacht van brandstichting, aangehouden. Zaterdagnacht is in een bene den achter- en tussenkamer in de Oranje Nassaustraat te Rot terdam brand uitgebroken. Een inwonende juffrouw had een Schot, die in beschonken toe stand verkeerde, mee naar huis genomen. Thuis gekomen heb ben deze twee ruzie gekregen, die zo hoog liep, dat de juffrouw het huis verlaten heeft om hulp te gaan halen. Toen zij een kwartier later terugkwam bleek de Schot verdwenen en de ka mer in brand te staan. De ka mers brandden nagenoeg geheel uit. De waterschade is aanzien lijk. De Schot, de 31-jarige bootsman J. W. T., is door de politie aan boord van het En gelse m.s. „Borthwick" in de IJsselhaven aangehouden, ver dacht van brandstichting. Hij is in het politiebureau Rocussen- straat opgesloten. Ruiter na val van paard overleden. Gistermorgen is de heer H. Lis- caljet uit Eindhoven, die Zater dagmiddag tijdens de Cross Coun try op de Noorderheide te Laren van zijn paard viel en op een boomstronk terecht kwam, in het diaconessenhuis te Naarden aan de gevolgen overleden. Dievegge te Rotterdam aangehouden. Sedert een jaar zwierf de 33- jarige C. V. met haar driejarig kind door ons land en wist door het plegen van diverse diefstallen in haar levensonderhoud te voor zien. Zo zijn in Rotterdam vijf fietsen in beslag genomen, welke zij had gestolen. Verder heeft zij uit een pension een deken gesto len en in een café in de Oranje- ooomstraat een beter jas.ie voor haar oude geruild. Thans is zij gearresteerd door de Rotterdamse politie. Het kind, dat zij bij zich hao, werd aan de zorgen van Haagse Voogdijraad toevertrouwd. Zij werd ook gezocht door de po litie van Breda, Gilze-Rijen, Den Haag en Amsterdam. succes ondermijnden, zullen naar men meent er niet toe bijdragen het gezag van de parlementaire instellingen in Frankrijk te ver groten, maar veeleer de kans op een voortijdige ontbinding van de nationale vergadering doen toe nemen. Nederlandse in Finland gearresteerd. De Finse politie heeft de 26- jarige S. P. A. v. d. M. uit Am sterdam gearresteerd op verden king van oplichting van verschei dene personen. De gearresteerde beweert gehuwd te zijn geweest met een Amerikaan en noemt zich vertegenwoordigster van het Ame rikaanse blad „Florida State Journal". Enige tijd geleden fun geerde zij als kookster in een goudzoekerskamp in Noord Fin land. Een zeventigtal goudzoekers van Lemmanjoki in Lapland heeft de politie van Helsinki zuiver goud aangeboden voor vrijlating van de jonge vrcuw. Zfj dreigden de gearresteerde eventueel met geweld te zullen bevrijden. Ongeveer 200 officieren uit de landen der Westerse Unie Bel gië, Engeland, Frankrijk, Luxem burg en Nederland zijn op het hoofdkwartier van de Westerse Unie te Fontainebleau bijeengeko men om te spreken over vervoer, bevoorrading en legering vari troepen bfj operaties. De stroom van roofovervallen in de hoofdstad van de laatste tijd is waarschijnlijk de oorzaak geweest, dat twee jongens, ver moedelijk van elf en veertien jaar, Zaterdagmiddag ook voor rovertje zijn gaan spelen. Zij heb ben van dit spel emst gemaakt en een serieuze poging gedaan, om de kas van een winkel ln electrlsche artikelen aan de Over toom te Amsterdam, notabene oij het politiebureau, te veroveren. Omstreeks vier uur zijn de jon gens binnengekomen. Eén van hen vroeg, wijzende op een lampekap, aan de vrouw van de eigenaar, die in de winkel stond, wat de prijs was. De vrouw, die verbaasd was, dat deze twee kinderen be langstelling hadden voor een dure lampekap, antwoordde: Ze is nog al duur. „Geef mij dan maar de kas", was het antwoord van de jeugdige koper en tegelijkertijd haalde hij een klapperpistool te voorschijn en richtte deze op de vrouw met de mededeling: „H.i is geladen". De vrouw riep meteen haar man te hulp, die in het sou terrain met reparatie werkzaam heden bezig was. De man snelde onmiddellijk naar boven en greep de jongen beet. Tijdens de vecht partij konden de jongens ontsnap pen. Na een langdurige ziekte is te Groningen overleden mr B. P. Enklaar, in leven president van de Groninger rechtbank. Mr Enklaar was van 19181923 rechter te Middelburg. Premier Clement Attlee zal binnenkort met Winston Chur chill besprekingen voeren over de fensie-aangelegenheden, met in begrip van de ontwikkelingen op het gebied van de atoombom, zo wordt vernomen. Vanmiddag heeft het Amster dams Bijz. Gerechtshof het pro ces voortgezet tegen de voorma lig directeur van het dagblad „De Telegraaf", de 42-jarige „Hakkie" Holdert, die sedert 1932 bij de N.S.B. was aange sloten. Het Hof hoorde eerst nog twee getuigen, waarna mr A. H. van de Veen, de advocaat-fis caal twaalf jaar gevangenisstraf met ontzetting voor het leven uit alle rechten eiste. Gemeenteraadsverkiezingen in Oostenrijk. Zondag zijn in Opper-Oostenrijk gemeenteraadsverkiezingen ge houden. De rechts georiënteerde Volkspartij kreeg in 80 procent van de gemeenten een meerder heid. Zij zal 357 burgemeesters kiezen, de socialisten 51 en het uiterst rechts verbond 12. Het blok van communisten en links-socialisten behaalde in geen enkele gemeente een meerderheid. De uitslagen komen nauw over een met die van de algemene ver kiezingen van een week geleden. R.T.C.-GEDELEGEERDEN NAAR SCHOONHOVEN. Een twintigtal gedelegeerden van de R.T.C. hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de Rijks Vak- en Kunstnijverheids school voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven. Daarna werden zij op het Raadhuis van Schoonhoven ontvangen. Bur gemeester A. M. Niewenhuisen spreekt de bezoekers toe. Ge heel links aan de tajel van B. en W. de burgemeester van Medan, Mr D. Poerba. Geheel rechts dr Soeparma, tweede voor zitter van de B.F.O. en dr Darma Setiawan, oud-minister van gezondheid. Zoals wel meer het geval is in een raadsvergadering was de rondvraag in de Middelburgse gemeenteraad, die gistermiddag on der voorzitterschap van wethouder J. W. Kögeler bijeen was, het belangrijkste agendapunt. Van de zyde van B. en W. werden nJL op vragen van raadsleden belangryko antwoorden gegeven. Zo kwam de ingebruikname van het Gothische gedeelte van het raad huis aan de orde, de prijsvraag voor het opschrift van het bevry- dingsmonument en het herstel van de Singels. Drie opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar hebben eergistei- avond uit een garage in Gouda een jeep gestolen. Twee van hen de derde durfde op het laat ste moment niet mee gingen daarmee een ritje maken. Zij kwamen echter niet ver. Bij het nemen van een bocht op de Westhaven reden zij het echt paar Burghoorn uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersenschudding en moesten in het Diaconessenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stuur kwijt en reed de gracht in. Hij en zijn metgezel werden door voorbij gangers uit het water gehaald en zetten het onmiddellijk op een lopen. Een voorbijganger vertrouwde deze eigenaardige reactie niet en ging de druipen de vluchtelingen achterna. Hij wist er één te grijpen en aan liet po.iliebureau af te leveen. De andere drenkeling kon niet direct worden gepakt. Hij is zich zoals later bleek, thuis wezen verkleden en vertrokken met de mededeling, dat hij niet terug kwam. Hij is inmiddels ook ge pakt, evenals de derde mede plichtige. Allen zijn opgesloten. Prijsvraag was geen succes. De heren mr P. van Empel (C.H.) en A. J. Schot (S.G.P.) waren wegens uitstedigheid niet aanwezig. Na de beëdiging van het raadslid jhr mr Tj. A. J. W. Schorer (P. v. d. A.) deelde de voorzitter mede, dat een portret van wijlen burgemeester jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg in de raadszaal was opgehangen als blyk van grote waardering voor het werk, dat de overledene in het belang van de stad heeft gedaan. Verder deelde wethouder Kögeler nog mede, dat de verbindings straat tussen Lange Noordstraat en Penninghoek is omgedoopt tot Raadhuisstraat. Aan een als in gekomen stuk behandeld verzoek van de Ned. Bond tot Bescher ming van Dieren ter verkrijging van subsidie, verbond de heer M. Wattel (A.R.) de wens om ook aan de plaatselijke afdeling wat meer subsidie te verlenen, waarop de voorzitter antwoordde, dat de Prov. Afd. reeds f 51.— per jaar ontvangt. De voorstellen. Als lid van de Commissie van toezicht voor de Chr. Landbouw wintersehool werd gekozen de heer M. Wat-tel. Tot de hamerstukken behoor den de voorstellen tot benoeming van mej. H. B. Th. Schouten als lerares met volledige betrekking aan het Gymnasium; het verlenen van eervol ontslag aan mej. A. C Steyn als onderwijzeres aan school Jde bouw van een hoogspan ningsruimte aan de Hendrik straat, waarvan de kosten op f 11.500.worden geraamd en de inrichting van een dergelijke ruimte voor de veiling en verzwa ring van de hoogspanningskabel, waarvan de gezamenlijke kosten werden geschat op f 11.250.Na een zeer korte discussie werd ver volgens het voorstel tot aanleg van centrale verwarming op de Buitenplaats „Toorenvliedt" z.h.s. goedgekeurd. Studietoelagen. De studietoelagen voor het ge- meentepersoneel, die op voorstel van B. en W. zouden worden vast gesteld op maximaal f50.voor ongehuwden en f75.voor ge huwden, bracht de gemoederen in beweging. De heer P. Meliefste (A.R.) verzette zich hiertegen, omdat naar hij zei, een studie toelage niet nodig moest zijn om de ambtenaren te stimuleren tot de studie. De heer H. F. Flierman (Arb.) vond het voorstel wel in het belang van de gemeente en de heer A. Flipse (C.H.) vond het geheel in de Hjn, met hetgeen ook in de particuliere bedrijven wordt gedaan. Wethouder Kögeler zei vervolgens, dat het zeer gewenst is, dat het gemeentepersoneel stu deert, waarna de heer J. S. Hoek (A.R.) zich tegen het voorstel kantte, daar volgens spr. na het behalen van het diploma er een toelage ligt en een promotie meestal volgt, zodat het een kwestie is van „de kost gaat voor de baat". Bij stemming bleek, dat het voorstel was aangenomen met de stemmen van de heren Meliefste, Hoek en Schenk (V.V.D.) tegen. Rondvraag. Nadat de gevraagde credieten voor de Chr. en Openbare Lagere Scholen aan 't Zand waren ver leend en het voorstel tot oprich ting en instandhouding van een vormingsklasse voor algemene huishoudelijke opleiding aan de Industrie- en Huishoudschool was goedgekeurd, volgde de rond vraag. De heer A. Flipse vroeg naar de afbouw van de woningen aan de Veerseweg, waarop werd geantwoord, dat eerst eind De cember het eerste blok zal klaar komen, hetgeen te wijten is aan stagnatie, o.m. gebrek aan ar beiders. De heer I. van Loo (Arb.) deed een discussie ontstaan over liet al of niet blijven staan van de schut tingen bij het Raadhuis en de Nieuwe- en Koorkerk. Tijdens het debat hierover werd meegedeeld, dat het Gothische deel van liet Stadhuis eerst laat in het eerste half jaar van 1950 zal gereed ko men, d.w.z. de hal, de wethouders kamer, de burger-, de raads- en de trouwzaal. Er zal getracht worden een regeling te treffen om do schutting opgeruimd te krij gen. De heer L. A. Schenk sprak waarderende woorden aan het adres van B. en W. over het Sin gelherstel, doch koppelde daaraan de vraag wanneer de Korte Delft een betere bestrating zou krijgen. Het antwoord was eenstemmig n.l.: Geef de klinkers en morgen kan het gebeuren, zo zei wethou^ der L. J. van 't Westende. De bestemming van de koper- slagkeien blijft nog steeds de Na- dorstweg. De heer Wattel wilde nu dat men 'n plantsoentje bij de Veerseweg opruimde, dit gedeelte bestraat zien, hetgeen werd toe gezegd. Verder vroeg spr. o.m. een spoe dige terugkeer van de 70 echt paren, die nog steeds buiten de provincie verblijven, na in Augus tus 1942 te zijn geëvacueerd. Wet houder L. J. Geers wees er ech ter op, dat wanneer er plaats is regelmatig ouden van dagen te rugkeren. De singels. De heer B. A. Hesselink (V.V. D.) wilde weten hoe het verder met het Singelherstel zou gaan. Het was echter een vrij somber beeld, volgens wethouder van 't Westende, want ook hier was het gebrek aan klinkers funest. Er kon echter worden meege deeld, dat dezer dagen een begin zal worden gemaakt met de be strating van de Singel tussen Koepoortbrug en Jacob Cats- straat, omdat de klinkers daar voor reeds aanwezig zijn. Tenslotte vroeg de heer Hoek naar de prijsvraag voor het op schrift van liet bevrydingsmonu- ment. Ook hij kreeg een Vrij som ber antwoord, ditmaal van de voorzitter, die mededeelde, dat 87 vr ij ondeugdelijke inzendingen waren ingekomen, die vrijwel al len ter zijde werden gelegd. In arren moede besloot de commissie nu zelf, zij het buiten mededinging naar de prijs, de prijsvraag op te lossen en een opschrift te vinden. De heer J. de Bruijne te Wieringerwerf. In de gistermiddag te Goes ge houden vergadering van het be stuur der Stichting „Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland" is tot directeur van dit bureau be noemd de heer J. de Bruijne, bouwkundige te Wieringerwerf. Geruime tijd is de heer de Bruijne in de Wieringermeer bij de bouw van boerderijen werkzaam ge weest, zodat het nieuwe bureau in hem een zeer deskundige leider krijgt. Het ligt in de bedoeling, dat de heer de Bruijne met ingang van 1 December a.s. zijn werkzaamhe den officieel aanvangt, doch ge tracht zal worden, dat hij in de Novembermaand reeds spreek uren zal houden. De heer de Bruijne zal zich in Middelburg vestigen, waar ook het bureau wordt gevestigd. Over de juiste plaats worden nog onderhandelin gen gevoerd. Voorts werd ais administratieve kracht voor het Bouwbureau be noemd de heer A. de Pagter te Goes. Dit is een voorlopige bezet ting. Naar gelang het werk zich uitbreidt zal ook de personeelsbe zetting worden uitgebreid. Ned. Chr. Grafische Bond. Gecombineerde vergadering Goes, MiddelburgVlissingen te Goes. Gisteravond vergaderde in de Prins van Oranje te Goes de af delingen Goes en Middelburg Vlissingen van de Ncd. Chr. Gra fische Bond onder leiding van de tweede voorzitter, de heer M. D. van der Slikke uit Goes. Een der hoofdbestuurders van de bond, de heer Blauw uit Am sterdam, die hier voor het eerst kennis maakte met de Zeeuwse afdelingen, heeft het woord ge voerd over het onderwerp „Ar moede of Welvaart". Spreker schetste de ongunstige positie waarin ons land is ge raakt door de maatregelen van de Duitse bezetter; een positie die na de bevrijding nog verslechterde door de snelle bevolkingsaanwas, de verzwakkende economische band met Indië en de voorschrij- dende industrialisatie in andere landen. Om tot welvaart te geraken moest derhalve een herstel door gevoerd worden. De geldsanering behoorde hiertoe evenals het Plan Marshall. Voorts zag spr. in emigratie een redmiddel en niet minder in industrialisatie. Het is daarom zaak, dat werkgevers en arbeiders zich van hun verant woordelijkheid bewust zijn ten einde de arbeidsproductiviteit op te voeren. Nadat de heer Blauw nog en kele vragen had beantwoord sloot hij de vergadering met dankgebed. Gistermorgen omstreeks half acht is de vissersboot „Vlissingen 20" te Westkapelie, vlak by de landingsplaats der geallieerde troepen in 1944, waar momenteel nog twee landingsvaartuigen lig gen, op de kust geworpen. De uit vier personen bestaande bemanning kon zich ongedeerd en droog aan land begeven. Alleen de sciüpper, de heer L. de Nooyer uit Vlissingen, werd licht aan een duim gewond. De „Vlissingen 20" was om ca. drie uur in de nacht van Zondag Het slachtoffer was gehuwd. De kennen geeft, het wetsontwerp op Toen Ilse Koch, de 43-jarige weduwe van de voormalige com mandant van het concentratie kamp Buchenwald, gisteren de ge vangenis van Landsberg verliet, was haar eerste woord tot de' persfotografen: „Nou jongens, jullie schijnen er wel heel slecht bij te zitten, dat je van mij een plaatje moet maken om aan geld te komen". Ze zit thans in de vrouwengevangenis te Aicach bij München. - Dean Acheson heeft de geruchten, volgens welke Ame rika en Engeland overeengekomen zouden zijn de dollar te devalu eren, tegengesproken. De Sovv- jetrussische minister van buiten landse zaken, Wysjinsky, zal van daag een zeer belangrijke pers conferentie beleggen. De verga deringen der Ver. Naties zullen, naar aanleiding van verzoeken uit de gehele wereld, met stil gebed van twee minuten geopend wor den. Gisteravond is een 45- jarige wielrijder uit Klazinaveen in de Noord-Oost-Polder door een vrachtauto van de fa. Timmer uit Dordrecht overreden en gedood. 33-jarige Amsterdamse vertegen woordiger Bouquet reed gisteren met zijn auto in de Keizersgracht. De 25-jarige schipper P. Geisel, sprong gekleed te water en wist de chauffeur van verdrinkings dood te redden. Toen drie politiemannen van de groep Tiet- jerksteradeel met een motor op een groep losgebroken paarden botsten werd, doordat de motor over de kop sloeg, de opperwacht meester Jongstra uit Bergum ge dood en twee mederijders ernstig gewond. Het slachtoffer iaat een vrouw en vier kinderen achter. De Proc.-fiscaal van de Raad van cassatie heeft hetberoep ver worpen van de 32-jarige Rotter damse advocaat en N.S.B.er Blee- ker, die, toen in 1943 een cliënt, die met een Joodse vrouw was ge huwd en daarvan wilde scheiden, de vrouw door Duitse relaties liet arresteren. Zij overleed in een concentratiekamp. De advocaat vond zijn straf van negen jaar te hoog! De distributievoorschrif ten, die gelden t.a.v. populieren en wilgenhout zijn opgeheven. Wel blijft een zgn. „Kapvergunning" vereist voor het vellen. De landelijke federatie van Stichtin gen voor Oorlogsgetrorfenen heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met een adres waar zij te, de matgriële oorlogsschaden on aanvaardbaar te achten. De Nationale Padvindersraad heeft bezwaren kenbaar gemaakt tegen de thans bestaande kampeerrege- lingen, welke, zoals gezegd wordt: „De padvinderij in het uitoefenen van haar taak, het spel van ver kennen, hinderen". Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Het gaat niet aan, zo zegt de Mem. van Toe lichting, dat de vrouw voor het verrichten van rechtshandelingen afhankelijk is van de machtiging van haar man. De Noorse com munisten zijn de enige zetel, die zo bij de verkiezingen hadden be haald, nu ook kwijt, tengevolge van hertelling in het dorp Hed- mark. De N.S. hebben tijdelijk een aantal Belgische wagons ge huurd om stagnatie in de fruit- export tegen te gaan. Vandaag trouwt Sarah Churchill met de Societyfotograaf Beauchamp te Sea Island (Georgië). Een lich te bommenwerper van de Ame rikaanse luchtmacht vloog in Ca- lifornië tegen een hoogspannings draad. Het toestel werd volkomen vernield. De vijf inzittenden wer den gedood. De President van Bolivia is afgetreden. op Maandag uit Vlissingen ver trokken voor een tocht langs de Nederlandse kust. Om ongeveer vier uur was men ter hoogte van Westkapelie, waar voor de eerste maal het net omhoog werd ge haald en de inhoud daarvan aan boord werd geledigd. Bij het voor de tweede maal overboord zetten van een vol gende sleep kwam het net onge lukkigerwijze in de schroef te recht, waardoor deze onklaar raakte. Het was door de woelige zee niet mogelijk dit eruit te krij gen, zodat enige ogenblikken la ter de motor-uitviel en het scheepje aan de elementen was overgeleverd. De ankers, die on middellijk werden uitgegooid, slipten en met het opkomende tij is men toen naar de kust gedre ven waar het scheepje, enige uren later op de glooiing werd gewor pen, tengevolge waarvan lekken in de scheepsbodem en aan de voorplecht ontstonden. De schipper is onmiddellijk naar Vlissingen vertrokken, om hij het Loodswezen rapport uit te bren gen. Men is daarna begonnen met alle voorwerpen van waarde van boord te halen, waarmede een groot gedeelte, van de dag was ge moeid. Het scheepje lag, zodra het water ging vallen, geheel droog. Van de Zeehondenwerf te Vlissin gen is men gistermiddag gekomen, om ook de motor te verwijderen. Men zal trachten zo spoedig mo gelijk de lekken provisorisch te dichten en het schip naar Vlissin gen te slepen, als het weer dat toelaat. Om kwart over zeven gister morgen was men op het gebeurde opmerkzaam gemaakt door het italiaanse schip „Pegaso", dat^ seinde, dat zich dicht bij West kapelie een vissersboot in gevaar bevond en naar de kust dreef. De opvarenden van de vissersboot maakten signalen met een sein vlag. Een reddingsboot hoefde eenter niet uit te varen, want de „Vlissingen 20" zat al spoedig op ae kust. Uitvoering Oratorium „Daniël" op gramofoonplaten te Goes. De Goese Oratoriumvereniging heeft gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes een propa- ganda-avond georganiseerd, waar voor tamelijk veel belangstelling bestond. Met het doel belangstel ling te wekken voor de vereniging werd een uitvoering op grammo foonplaten gegeven van het Ora torium „Daniël" van de heer G. van Westen uit Goes. Deze gra mofoonplaten waren opgenomen tijdens de radio-uitzending in Juli 1948 en werden nu door Radio v. d. Broek weer^bgeven met een ge heel nieuw systeem. De voorzitter van de vereniging de heer L. Overgaauw, deelde aan het eind van de uitvoering nog mede, dat .a.s Vrijdag en Zater dag in het Beursgebouw een bazar zal worden gehouden en dat 19 November a.s. een uitvoering zal worden gegeven, waarvan het ba tig saldo ten goede zal komen aan de Kerstpakkettenactie van de Niwin. DE HEER A. SCHOUT VOOR DE RADIO. Gisteren sprak de heer A. Schout te Vlissingen, lid van Ged. Staten, voor de microfoon der N.C.R.V. in het programma-on derdeel „Schoolradio" over het onderwerp: „Walcheren drijvend de waterwolf getemd". Op boeiende wijze vertelde de heer Schout over de gebeurtenis sen op Walcheren in de October- dagen van 1944 en verhaalde hij van de strijd tegen het water en de dichting der dijken. Een aantal vragen die de kin deren hem stelden, beantwoordde de heer Schout op duidelijke wijze. N.C.R.V.-STERAVOND TE MIDDELBURG. Naar wij vernemen zal op Dins dag 23 November a.s. te Middel burg een N.C.R.V.-steravond wor den gehouden. Een zeer aantrekkelijk pro gramma zal worden samengesteld. Er zal op deze avond een „spraak waterval" worden gehouden en ook zal de Jubofilm worden ver toond. Van diverse gedeelten van heb» programma zullen opnamen wor den gemaakt, die de volgende dag via Hilversum zullen worden uit gezonden. DE BILT ZEGT: Harde wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien, voornamelijk in het Westen van het land. Krachtige, doch harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezellde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1