ür0VllUlg*£«7 EitlfHÉl Uit de geschiedenis van de fruitteelt Lezers grijpen naar de pen. „HIPPOS" Hei standbeeld Yoor Willem Beukelszoon. VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Zeeland was reeds in de 16e eeuw als leverancier van fruit bekend. „Irma'-collecte wnrd een succes. HUIZEN en ERVEN Maandag 17 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 rende de periode 1 Oct. 1948 tot en met 31 Mei 1949, N.- EX ST. JOOSLAND. Paarden met wagen vol bleten te water. Vrijdagmiddag is een wagen met suikerbieten, bespannen met twee paarden in de haven te X.- en St. Joosland bij het lossen te water geraakt, waarbij één der paarden is verdronken. Persoon- Moet het in Biervliet komen of elders? De reden, waarom Willem Beu- kelsz. zo lang na zijn dood nog steeds de belangstelling heeft, is xija uitvinding van het harlngka- Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde in Zeeland. Uit de te verstrekken cijfers zal jyke ongelukken kwamen niet ook naar voren kunnen komen de noodzaak tot verbetering van het binnenlandse vreemdelingenver keer, speciaal met betrekking tot verdere verbetering der verbin dingen en vacantiespreiding. ken in de tweede helft van de 14e eeuw. Dat de uitvinding van het ha ringkaken aan Willem B. toege schreven moet worden staat wel vast, alhoewel verschillende Fran- geschledkundlgen dit betwist Voor de afd. Zeeland van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde hield de heer G. J. Bruins, landmeter bij de Bij- HHI houdingsdienst der Rijksdrie- hëbbèn En web" omdat" zij" niet hoeksmeting te Delft, Vrijdag- op de hoogte waren van het feit, avond in het Bureau Ruilverkave- dat het kaken van haring iets bng te Middelburg, een causerie anders Inhoudt dan alléén het over o.a. zijn reis met de duikboot zouten, wat reeds vóór Beukels 24 naar Curasao, voor het ver- gedaan werd, maar ook het ver- richten van waarnemingen t.b.v. wijderen der ingewanden. diepzee zwaartekrachtsonderzoek Is deze vinding nu werkelijk zo ln de Atlantische Oceaan, belangrijk geweest om nu nog Ue heer Bruins maakte deze 'n 500 jaar na de dood van de uit- reis in September en October vinder, deze te eren door net op-1948, die een voortzetting was richten van een standbeeld? Ja,van de arbeid van Prof. Vering Inderdaad is deze uitvinding van Meinesz. grote betekenis geweest en wel HlJ vertelde, hoe de waarnemm- ln de eerste plaats voor de groei 8en geschieden, met van te voren en bloei der Nederlandse visserij geijkte slingerapparaten. Tijdens tot In onze dagen toe. Ten tweede de waarnemingen wordt altijd on- voor Blervliets ontwikkeling tot. der water gevaren, op een diepte grote vissers- en koopstad ln de van 40 meter, waar het water XlVe eeuw, De Biervlietenaars zullen er on getwijfeld aanspraak op maken, dat het standbeeld in hun ge meente komt, omdat Willem Beu kelszoon Immers onverbrekelijk terbonden is met Blervliets his torie. Van andere zijde wordt er op gewezen, dat Willem Beukelszoon door zijn vinding tot een natio nale figuur is uitgegroeid en dat dus de Willem Beukelszoon-vere- rlng een nationaal en geen lo caal karakter dient te dragen. rustig is, en geen trillingen ver oorzaakt worden. De snelheid is dan y/i mijl per uur, de z.g. „sluipvaart". Ook werden dieptepeilingen met het echolood gedaan, teneinde het relief van de zeebodem te be palen. Behalve over zijn reis sprak de heer Bruins over astronomische plaatsbepaling, d.i. het nauwkeu rig waarnemen van het tijdstip, waarop sterren de meridiaan pas seren. Dit geschiedt om drie- hoeksnetten te controleren. Men Velen, die bij de visserij nauw vergelijkt dan de berekende plaats betrokken zijn, zijn van mening."jet de astronomisch bepaalde dat een standbeeld van Willem Plaats- Ee" dergelijke plaatsbepa- Beukelszoon thuis hooft op de j geschiedde onlangs op de kade van de één of andere vis- i 'oren van Zierikzee. sershaven, temidden van de druk-Toondag voor jonge paarden te. die de visserij met zich brengt. t(, ^xe[ Volkszang óók te Middelburg, j op Woensdag 30 November zal Nog enkele dagen en ook Mla- i te Axel een toondag voor D/i-ja- delburg zal staan ln het teken rige hengsten en merries uit ge- van volkszang. heel Oost Zeeuwsch Vlaanderen ook Middelburg, want vooral worden gehouden. Voor West- seuert de bevrijding gaat het inZeeuwsch-Vlaanderen is de toon- dus voor de ziekenhuizen ln Ter- neuzen en Hulst een even groot aantal rekent, dan betekent dit, dat buiten onze streek 600 men sen hun bloed gaven om ons te helpen. voor. Nu de bietencampagne in volle gang is, worden ook aan de ha- De opbrengst van de collecte op ven te N.- en St. Joosland vele Zaterdag 8 October gehouden bleten aangevoerd, welke van de wagens meteen in de schepen ge laden worden. Zo ook Vrijdagmid dag. Een wagen van de landbou wer C. Markusse, Tweede Weg, bespannen met twee paarden en bestuurd door de landbouwers knecht M. J., was aan het lossen van de suikerbieten, Op een ge geven ogenblik liepen de paarden iets achteruit met het noodlottig gevolg, dat alles ln het water te recht kwam tussen kade en schip. De beide lossers A. S. en M. J. konden nog tijdig van de wagen springen. Een der paarden kwam onder de wagen in het water te recht en is verdronken, terwijl de andere enige ontvellingen opliep. Met grote moeite heeft men het levende paard door het lossnijden van het paardentuig nog op het droge kunnen brengen. Ook de wagen werd enigszins beschadigd. De eigenaar heeft later alles we der met behulp van een tractor op het droge gebracht. De schade van het verdronken paard wordt door verzekering gedekt. ARNEMUIDEN. Kapper Zejjger liad een bof. Kapper Zeijger, die bekend geworden is door het scheer- messenmysterie, dat volgens de een wel en volgens de ander nog niet opgelost is, beweegt zich ook op een ander terrein dan dat des; Figaro's. Toen hij aan het vissen was in een vijver aan de Molenweg ving hij een pa ling. Op zichzelf niets bijzon ders, maar deze had een gewicht van 1 kg. en 3 ons. Waarmee wij maar willen zeggen, dat kapper Zeijger geboft heeft. WEMELDINGE. Filmavond Hoogeland. Donderdagavond werd in het Ned. Herv. Jeugdgebouw de ge luidsfilm vertoond „Was het zijn schuld alleen?" Vervolgens de kleurenfilm van het Hogelandse werk en het 12H jarig huwelijks jubileum van het Koninklijk paar. De stichting het Hoogeland ver toonde interessante staaltjesvan voor de Prins Bernhard Stichting in Kapelle en Biezelinge bedroeg totaal f77.53. De heer M. Beye uit St. Anna- land, pas teruggekeerd uit Indo nesië, is benoemd tot ambtenaar ten kantore van de P.Z.E.M. te Middelburg. Benoemd tot leerling ambte naar ter secretarie te Renesse mej. W. Kappers, aldaar. Met ingang van 1 November a.s. is benoemd tot Rijks-Ontvan ger te Tholen de heer A. B. Goed hart te Waalwijk. Deze week keerde uit Indië na een verblijf van 2 jaar terug, matroos H. Cornelisse te Tholen. De Venkelstraat was geheel met vlaggen versierd ter zijner ver welkoming. De opbrengst van de bieten welke te Tholen worden aange voerd is enorm. Bij verschillende landbouwers heeft men een op brengst van ruim 24.000 kg. per gemet. Bieten van 6 tot V/2 kg. per stuk zijn geen zeldzaamheid meer. Eén der honden van de nacht waker Abr. van Vossen te St. An- naland heeft een flinke beet in het been van mej. E. de Witte ge geven. De eigenaar schoot de hond onmiddellijk dood. De heer M. J. A. Bil, vroeger te St. Annaland is te Amsterdam geslaagd voor het arts-examen, eerste deel. Het West-Duitse kabinet heeft besloten de invoer van goederen uit de landen van het plan Mars hall vrij te geven als onderdeel van het programma tot vrijma king van de inter-Europese handel. meerdere plaatsen buitengewoon dag op Dinsdag 22 November te heropvoeding op het doek. IJzendijke. MIDDELBURG. Lezing Ir. T. Michielsen. Vrijdagavond j.l. hield De belangstelling voor deze filmavond was tamelijk goed. Ds de Goede, die deze avond had in geleid, sloot met dankzegging. ST. ANNALAND. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogeveen (3e pred.pl.), toez., C. Spilt te Klaaswaal; te Zevenbergen (toez.), J. Breeuwsma te Nieuw- Vennep-Abbenes; te Noordeloos, J. v. Wier te Kesteren; te Om men (2e pred.pl.), P. A. Lefeber te Alphen aan de Rijn. Bedankt voor Gouderak, J. Hovius te Hoogeveen; voor Rijs- goed met de volkszang. Opgericht werden afdelingen der Ned. Ver. voor de Volkszang. -.Vat zal nu straks op Donder- da„ 27 October a.s. Middelburg Vrijdagavond j.l. hield de doen? Zal Middelburg, ln tegen-,- stelling met andere plaatsen, der N.V. P.Z.E.M. in de koffie- Voor onze jongens ln Indonesië. sen (2e pred.pl.), J. V. Vliet te thuis blijven of als één man kamer van het P.Z.E.M.-gebouw Er zal in de gemeente geen Hellouw; voor de benoeming tot (vrouwj optrekken naar de Con- een causerie over het Hoogoven- huls-aan-huis-collecte worden ge- hulppred. te Scheveningen, C. eert- en Gehoorzaal en daardoor bedrijf te IJmuiden. De heer C. houden voor de Niwin, maar er van Hoek, voorzitter van de wordt een dringend beroep ge- Personeelsvereniging der P. Z.daan om vrijwillig bij te dragen. E. M,, heette de vele aanwezigen Een etiket voor een pakje kost hartelijk welkom, waarna de 15. Maar wanneer 20 personen heer Michielsen op interessante een kwartje geven kan er ook 'n wijze een korte samenvatting pakket verzonden worden, gaf van de productie, grootte Men kan zijn bijdrage geven der hoogovens enz. Hij vervolg-voor a.s. Woensdag bij de plaat- de zijn uiteenzetting aan deselijke secretaris van het Nlwln- blijk geven, dat men óók te Mid delburg wil leren kennen datgene wat men In rijke mate bezit, d.i. on3 eigen lied Het resultaat kan en moet zijn dat ook te Middelburg een afde ling van de Ned. Ver. voor de Volkszang, wier beschermvrouwe de Koningin en buitengewoon ere lid Prinses Wllhelmina zijn, wordt opgericht. Provinciale Zeeuwse V.V.V. stelt enquête in. De Provinciale Zeeuwse V.V.V. heeft aan 96 hotel- en pension houders in Zeeland in 25 gemeen ten een schrijven gezonden, waar in verzocht wordt de resultaten te melden van het vreemdelingen verkeer in het afgelopen seizoen. Voor het eerst werd hiertoe de hand van lantaarnplaatjes. Na de pauze werden nog enkele vragen gesteld, die door de heer Michielsen beantwoord werden. Tot slot werd een film vertoond over de Hoogovens. Deze inte ressante lezing werd Vrijdag voor de tweede maal gegeven, want des Woensdagavonds sprak de heer Michielsen ook comité, G. 473. Heijboer, Kerkrlng A AXEL. Bloedtransfusie-dienst. Het ligt in het voornemen van de bloedtransfusiedienst van het Ned. Rode Kruis om begin No vember naar Axel te komen, ten einde hier bloed te verzamelen. Zeeuwsch-Vlaanderen voor het Deze dienst beschikt te Am- personeel der N.V. P.Z.E.M. al- sterdam over een der best ge- daar. medewerking verkregen van de Xoordbrug niet meer afgesloten, afd. Zeeland der Ver. van Ned. j Sedert Zaterdagmorgen is de Gemeenten. Noordbrug, die wegens werkzaam- De vragen hebben betrekking heden aan het wegdek zowel van op het aantal verblijfsnachten van 1 Juni tot en met 30 September 1949 gesplitst naar de nationali teiten. Voorts wordt verzocht, teneinde een aansluiting te ver krijgen op de statistiek over het jaar 1948, èen opgave te verstrek ken van het aantal verblijfsnach ten in de betrokken zaak gedu- de burg als van de Singel enkele dagen is afgesloten geweest, weer voor alle verkeer is opengesteld. Vlissingen. Spreekuur burgemeester. Deze week houdt de burgemees ter in plaats van Woensdag zijn spreekuur op Vrijdag a.s. outilleerde laboratoria in Europa, waarin het in ons land verzamel de bloed zodanig kan worden ver werkt, dat het naar elke plaats kan worden verzonden, waar Iemand geholpen moet worden. De afdeling Axel wijst er op, dat bloedtransfuise, dank zü een M. Pannekoek, cand. te Gorin- ehem; voor Arnhem (vac. A. Th. Stegenga), P. Moerenhout te Maarssen. Geref. Kerken. Bedankt voor Hoogvliet, H. L. van Aller te Geersdijk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Kampen, J. H. Ve- lema te Bunschoten en H. Toor- man te Deventer. Geref. Gemeenten. Tweetal te Nijkerk, L. Rijk- sen te Leiden en Chr. v. Dam te Werkendam. Batakkerk. Het „Ned. Zendingsblad" meldt, dat de Synode van de Batakkerk het besluit nam zelf de opleiding van predikanten ter hand te nemen. Een aantal dienstdoende onderwijzers wend uitgekozen om de predikantsop leiding te Sipoholon te volgen. Deze opleiding is gevestigd in de voormalige kweekschool van de Rijnse Zending. Allen slaag van v»r 69. Van Bergen wilde 's middags weer vertrek ken om clan meteen naar het Friese boertje te gaan. Maar neef Klaas zei: „Geen sprake van, Johannes! Je hebt vannacht buiten gelegen. Je zult de komende nacht onder mijn dak slapen tri een fatsoenlijk bed!" ,Nu ja, vooruit dan maar!" zei Van Bergen. „Dan moet mijn vriend Jansen een dag langer wachten op het beroemde medicijn". De volgende middag na het eten ging Van Ber gen weer op stap. Marijke, het oudste dochtertje van neef Klaas, een famke van negen jaar, liep een heel eind met hem mee. 70. Onderweg kwamen ze voorbij een winkel en Marijke zei: „Wacht even! Hier moet ik even in!" En toen Marijke weer uit de winkel kwam had ze een pakje in de hand. „Geef me uw koffertje even", zei ze. En z» stopte het pakje in het koffertje. Toen moest Marijke terug. Ze namen hartelijk afscheid en Van Bergen reilde alleen verder. Het was een stille weg waar hij liep. Maar opeens hoorde lry achter zich stemmen van twee mannen. Hij keek achterom. Er kwamen twee veldwach ters aan. Gemeenteraad. NISSE. In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering werd besloten het verplaatsingskos- tenbesluit voor secretaris en ontvanger van toepassing te verklaren op het onderwijzend personeel en afwijzend te be schikken op een verzoek van re gionale onderwijzersorganisaties tot uitkering bij overlijden van een bedrag ineens. De voorzitter deelde de raad mede, dat er toestemming is verkregen voor het bouwen van een zesde woning. Verder werd besloten tot het sluiten van een kasgeldlening voor het doen van de uitgaven verbonden aan de bouw van zes arbeiderswonin gen tot een bedrag van f45.000. De begroting 1949 die op enkele posten werd gewijzigd kon goedgekeurd worden. De raad kreeg de begroting 1950 aange boden; deze is, zoals de voor zitter zeide, niet zo bevredigend te noemen. Bij de rondvraag vroeg de heer Lokerse of de straat bij zijn huis niet verbeterd kan wor den. De heer van Wel vroeg naar het verwijderen van re clameborden in de gemeente; hij was er niet erg tevreden mee. De voorzitter zeide, dat de ver ordening er nu eenmaal Is en ook uitgevoerd moet worden. hetere techniek, zeer eenvoudig den voor het eindexamen. Deze is geworden en er grote hoeveel- 25 werden als predikanten ge- heden bloed nodig zijn. 1 ordend en in de kerkelijke en Alleen te Sluiskil in het zieken- missionaire arbeid van de Ba- huis werden vorig jaar 212 fles- takkerk, die thans 700.000 leden 1 sen bloed gebruikt. Wanneer men telt, werkzaam gesteld. Door het brede, drukke kanaal DE DRUIF, van Hansweert varen weer de De Romeinen kweekten de hoogopgetaste schepen met na- druif reeds in de 4e eeuw jn de Jaar9proclucten, omgeving van Parijs en de wijn- In de grote boomgaarden van bergen in Duitsland waren toen Zukl-Beveland heerst een bedry-1 bekend. vige drukte, nu de fruitoogst ln j)e bewoners der lage landen volle gang is. Het fruit, gegroeid op vrucht bare kleigrond, is uitnemend en vond, vooral in de vooroorlogse jaren, gretig aftrek ln Engeland en Duitsland. Reeds de Bataven oefenden, zij het zeer primitief, ooftteelt uit. Doch hun producten waren klein en weinig smakelijk, om- bij de zee consumeerden in de Middeleeuwen al druiven uit de „kwekerijen" te Egmond. Beroemd moeten bepaald de yjucht druiven van het adellijke huis eijnde van Julius tot Zierikzee lege een gedenkpenning en de gekomen was, Karei de Vijfde, naam van Flora Batava deed en aldaer feestelijk onthaelt verwerven" (1700). wierde, sijn hem over tafel ge- Was deze vrucht zeldzaam in bragt eenighe vijghen ende me- die dagen, ze bleef nog lang loenen van eene aensienlijke daarna een kostbaar voort grootte, vol sap, heel smakelijk, brengsel, hetzij in de warme van Volkomen rijpte, in Zee- kas, of van het nieuwe wereld land gewassen, waerover de deel. Keijser verwondert twijgde geen In de moderne tijd conser- beter of aangenamer oft ln veert men ananas in blik, zon- Spanje geproeft te hebben". der dat de fijne geur verloren Het is het „Irma"-Comité een behoefte, allen die op enigerlei wijze aan het welslagen van de „Irma"-collecte hebben mede gewerkt, hartelijk dank te zeg gen. Het is verheugend, dat hier door medeleven en saamhorig heidsgevoel zulk een prachtig resultaat bereikt kon worden. In het bijzonder komt de pers een woord van dank toe voor de wijze, vaarop zij bij herhaling de belangen der getroffenen on dersteunde. Verantwoording der gelden zal te zijner tijd, na gehouden accountantsonderzoek, gepubli ceerd worden. Wat brengt de radio? Naar Broeksmit ons mee deelt, werd in de 16e eeuw hier de „aprikoos" inheems. gaat. DE ZUIDVRUCHTEN. En hoe stond het nu met de De Griekse arts Dinscnrides I au I1UB :>lu"u 1 cl- ue arts Dioscorides, zuidvruchten, zoals sinaasappels, die in de eerste eeuw onzer - 1 jaartelling leefde, noemde deze appels dadels, enz.? Deze werden al heel vroeg aangetroffen op de tafels der geweest (14e eeuw). Karei de Grote was een lief hebber van de landbouw steunde de boeren in hun werk. Het is dan ook geen wonder, wisten te maken. Interessant is het, na te gaan, wanneer de diverse ooftsoorten feitelijk zijn ingevoerd. Voedde de bewoner van Insula Batavorum zich met wilde ap pels, dito peren, bramen enz., bh de komst der Romeinen wer den nieuwe soorten ingevoerd. praecosia waarom zij u uiven van net aueinjKe nuis v aaiigeirujuen up uc ttneis uer .Raephorst" te Wassenaar zij'n kja» gieten ^erd "Prekok- rijken, terwijl ook vruchten- De Spanjaard duidde haar aan met „abbericoque", terwijl de 5 Fransman haar tenslotte de naam van „abricot" gaf. Reeds in de 17e eeuw kon men genieten van de frisse smaak der meloenen, maar delen en granaatappels in zijn niet in u t t d m ons land op in de 18e eeuw njk geteeld werden. vrucht k*am hier Aiet veeivui_ Scheltema sprak met veel lof Tijdens de Kruistochten werd voor over Boskoop, Aalsmeer, Bever- de lijst van alhier bekende i Met de' proeven V00r de ana-wijk en vooral over Berlicum - om de aardbeien die men er West dat zij de wetenschappelijke uan ook geen wonaer, richtlijnen misten en zij de na-on L Zljn- bestuur reeds6„„=NL vai, uc tuur niet aan zich dienstbaar 1 kastanJf' ze.lfs .ama?* smaak der meloenen, maar - beroemd zijn geworden kwamen i HolAn P»n ffrannatannoic in -zun in nn« JarifJ on in rlo 1 Ro omnxr sappen reeds vroeg werden ge- Veel vruchten werden gecon serveerd in tonnetjes met zout. Fabrieken voor bessensap, jams, enz. welke in ons land zo nasteelt ging het in ons land vruchten nog meer uitgebreid. In de 15e eeuw voert Vlaan- niet bepaald VÓÓr "de wTnd" teelde verder over het west- deren veel frurt in ons land in om niet te zegg dat deze teelj land Hoorn Alphen, Beverwuk al kweekten wij zelf reeds goed jn fejte mjsiukt is en Fnesland, om de aalbessen, 1 kwaliteitsproduct, tenminste, die er werden gekweekt (1830). Reeds vroeg kende m t 1 vo'£cns toen gebruikelijke maat- ZELFS ANANAS, i Thans staat het Westland, wat onzent de nerzik rio staven. Lees er Simon van Een scheepskapitein had in de betreft druiven, bovenaan; de vrucht die zoals 'haar naam" al Leeuwen „Batava Illustrata" I7e eeuw enkele ananasplanten aardbeienteelt beslaat grote op doet vermoeden uit Perzië af 1 maar op na' HÜ spreekt van medegebracht en deze in de pervlakten in de Betuwe, vooral komstig te zijn goede vruchten ln de omgeving stadstuin te Amsterdam gepoot, in de Bommelerwaard, terwijl De wereldveroveraar de t?" Gouda' in Zeeland, enz. Werkelijk droegen deze planten boomgaarden grote arealen be- energieke Alexander de Grote ~aar staen de boomen gantsch vruchten. Zelfs werden er drie slaan in de Betuwe, in de pro- voerde deze vrucht in Eurnna' stigb en zij draegen niet al- aangeboden aan de Franse ge- vincies Utrecht en Zeeland (wie p jeen schoon deze, 11 ln. Karei de Grote liet reeds ver schillende soorten kweken. Verder blijkt uit de werken van Jacob van Maerlant over duidelijk, dat de perzik in ons land geen onbekende was, want deze schrijver heeft het in zijn uitgebreide pennevruchten al over het enten van bovenge noemde boom. maer ook zant, die er zelf een van opat kent niet de Zeeuwse kwekers?) grootere ende menichvuldigere en de andere doorzond aan zijn en in het gebied van het Land Vfugten als elders in Neder- koninklijke lastgever, de Zonne- van Heusden en Altena land' Amandelen, vijgen, meloenen konden hier opkomen, die voor de Spaanse of Italiaanse niet wijken. Als koning. Zo verhaald de geschie denis...., en Agnes Blok, de beminnelijke gastvrouw en nicht van Vondel bracht onder Breu- kelen, op den Vijverhof, „daer zij bloemen zalt ende plant" een ananas tot volle rijpheid, die gezonden aan de Staten van „m den jaare 1540 het i Utrecht, haar van dit hoge Col- KAREL V WAS INGE NOMEN MET FRUIT. Tenslotte een nuttige wenk van de bekende Zeeuwse dich ter Vader Cats; „Wanneer ten zijner tijt de [fruiten op het leste, U worden toegedient, ghij [neemt het alderbeste, het schoonste van den hoop en geeft 'et uwen vrient". Dinsdag 18 October. HILVERSUM I (301.5 m). AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Radio-och tendblad. VPRO. 7.50 Dagopening AVRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Nieuws. 8.15 Radio-ochtendblad. 8.40 Gra- mofoon. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.25 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Popu lair concert. 10.50 Voor de kinde ren. 11.00 Gram. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Semi-klassleke mu ziek. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cowboyliedjes. 13.15 Zuid- Amerikaans orkest. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16.15 Muzikale causerie. 16.30 Voor de jeugd. 17.25 Gram. 17.35 Ronde tafel conferentie. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Strijdkr. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Promenade-orkest" en solist. 19.40 Gesproken brief. 19.45 Reg. uitz, 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevar. programma. 21.30 Surinaamse muziek. 21.45 Bultenl. overz. 22.00 Dansmuziek. 22.25 Radio muziek journaal.'23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (415 m.) KRO 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Licht baken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 „De fortuinlijke kist", zang spel. 10.40 Schoolradio. 11.00 Gram. 11.30 „Als de ziele luis tert". 11.40 Gram. 12.03 Popu lair concert. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voor de Vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties. 17.45 Lichte muziek. 18.20 Sport. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 1915 Actualiteit. 19.25 „Dit Is leven", causerie. 19.40 Metropole orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoorspel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Maastrichts stedelijk ork. 23.50 24.00 Gram. Veilingsberichten. MIDDELBURG. Veiling van 14 Oct.: Cox's Orange Pippin 1342, Glorie van Holland 16 25, Goudreinetten 1823, Lax- ton's Superbe 1116, Sterappels 1427, Appels val 817, Legi- pont 1824, Conference 311, Doyenné du Comice 1936, Nouveau Poiteau 7—12, Emile d'Heyst 611, Maagdeperen 11, j. echtg. van J. K. Verhulst, Zw. Wijnperen 313, Peren val 37, Alicant 751,02, Franken- thaler 6382, Tomaten 1645, alles per kg.; Netmeloenen 6 18, Ananasmeloenen 424, Sui- kermeloenen 13-14, alles per stuk; Bloemkool I 1661, id. II 821, id. Ill 814, Komkom mers IA 22, id. I 9—20, id. II 6—7, id. Ill 6—10, Sla 4—11, Spinazie 231, Andijvie 512, Rodekool 5,5014, Savoyekool 5,5021, Wittekool 812, Chi- nesekool 12, Dubb. Princessen 2054, Pronkbonen 2039, Snijbonen 2097, Kroten (kg.) 510, Bospeen 618, Breekpeen 5,507, Prei 1128, Boskroten 5—10, Sla (kg.) 10—35, Rame- nas 69, Veldsla 510, Stok- princessen 4862, Uien 615, Wagenaars 2026, Witlof 19 53, Postelein 3336, Koolrapen 6—7. Aardappelen: Koopmans Blauwe 66,30, Aardappels veevoeder 3—3,50, alles per 100 kg. KRABBENDIJKE. Exportvei ling van 14 Oct.: Bramley Seed ling 16,60, Goudreinetten 27,40 27,80, Doyenne du Com'ce 48,30, Beurré Alex. Lucas 22,8028,80 Gewone veiling: Dubb. Sper- ciebonen 29, Alicante 5369, Cox Oranje Pippin 1148, Bramley Seedling 916, Goud reinetten 12-28, Jonathan 14 47, Laxton Superbe 820, Ster appel 1319, Doyenne du Co mice 1549, Bonne Louisse 9— 21, Legipont 416, Beurre Alex. Lucas 826, Appels kroet en val 8,90—9,90. KAPELLE. Veiling yan 14 October: Cox's Orange Pippin 1043, Sterappel 1036, Jona than 946, Goudreinette 1242, Transparant de Croncel 920, Laxton's Superb 1118, Alling- ton Pippin 1114, Bismarck 10 13, Zoete Hollaert 718, Glo rie v. Holland 1121, Zoete Ermgaard 526, Jacq. Lebel 11 78, Groninger Kroon 1114, Lanes Prince Albert 1114, Bramley's Seedling 1112, Campagnezoet 616, Dubb. Bellefleur 1116, Lemoenappel 1221, Baumannreinette 14, Oranjereinette 1219, Franse Reinette 1215, Ellison's Oran ge 24, Pomme d'Orange 20, Val Goudreinette 11, Val Sterappel 10, Doyenné du Comice 443, Conférence 411,5, Legipont 4 16, Beurré Alex. Lucas 423, id. Clairgeau 416,5, Nouv. Poi teau 47, Pondsperen 511,5, Saint Remy 49, Jodenpeer 5— 9,5, Maagdenpeer 3,57, Bonne Louise d'Avranches 312, Emil d'Heijst 3,55,5, Herzogin Elsa 4,57, Simson Bouvier 17, Spaanse Wijnpeer 4ll.Triomph de Viénne 512, Calabasse de Carafon 414, Zwijndrechtse Wijnpeer 49, Bramen 2289, Druiven 6387, Wardielpruimen 624, Andijvie 5,59,5, Toma ten 40, Dubb. Princ. z. dr. 23 56, Savoyekool 14, Rodekool 5,5. Aardappelen 7,5, Snijbonen 21 Uien 10, Prei 17, alles per kg.; Kropsla 6, Bloemkool 1529, Noten 2,54, alles per stuk; Bospeen 14 per bos. Burgerlijke Stand. ZAAMSLAG. Geboren: Hen drik A„ z. v. J. A. Risseeuw en C. C. Overdulve; Gelein F., z. v. A. J. Overdulve en P. Zegers; Jacobus J„ z. v. C. Dieleman en C. F. de Bruijne; Maria J„ d. v. G. J. van den Berg en P. Rie- mens; Willem, z. v. M. v. Ham en D. A. v. d. Berge. Ondertrouwd: H. Zegers, 26 j. te Terneuzen en M. den Engels man, 23 j. Gehuwd: K. Bareman, 24 j. te Terneuzen en J. Kaijser, 28 j. Overleden: M. van Doorn, 4 j.; A. M. v. d. Bent, 65 j., echtg.e van J. de Krijger; L. Guiljam, 29 j.; E. de Putter, 65 j.; F. M. Allaart, 78 j., wed. \an F. Ha melink. OOSTKAPELLE. Geboren: Adriaan, z. v. A. Joziasse en M. Jacobse; Jan, z. v. C. van den Broeke en A. Clarisse; Adriana P. E., d. v. A. Coppoolse en M. Leendertse; Pieternella M„ d. v. A. in 't Anker en W. de Visser. Ondertrouwd: H. Hufman, 30 j. en M. de-Rijke, 28 j. Gehuwd: P. Cornelisse, 53 j. en G. van Zijl, 42 j. Overleden: S. Kodde, 85 j., wed. van S. de Kam; J. Joosse, 80 j„ echtg. van J. Schipper; E. Geldof, 74 j., wed. van P. Castel. WESTKAPELLE. Geboren: Leintje, d. v. W. Minderhoud en D. Minderhoud. Getrouwd: P. Provoost, 30 j. en J. W. Dekker, 28 j. VROUWENPOLDER. Geboren: Kornelia M„ d. v. L. Goedbloed en M. van den Bosse. Overleden: Jerina de Wolf, 81 Advertentiën. Heden overleed onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader de heer JACOBUS JOZIASSE Weduwnaar van T. Besuijen, in de ouderdom van ruim 89 jaar. Middelburg: JAC. JOZIASSE. P. JOZIASSE—VOS. Nw en St. Joosland: C. MESU. E. MESU—BROUWER. Koudekerke: N. BRASSER— JOZIASSE. H. BRASSER. Middelburg: A. JOZIASSE. N. JOZIASSE— JOOSSE. Klein- en Achterklein kinderen. Middelburg, 15 Oct. '49 Nadorstweg 34 A. Liever geen bezoek. Vereniging van Walcherse Paardenfokkers. Aangiftebiljetten voor de keuring van 154-jarige Hengsten en Merries, op 1 December a.s. te Goes, zijn voor de leden verkrijgbaar tot 1 November a.s. bij Boekhandel FANOY, N. Burg 2628, Middelburg. Notaris J. L. VERHAGEN te Vlissingen, zal op Woensdag 26 October 1949, des avonds te half acht uur, in het Concertgebouw aan de Emmastraat 10 te Vlis singen in het openbaar ver kopen, de volgende alle te Vlissingen: 1. HET DÜBBEL-WOON- HUIS met afzonderlijke opgang, aan de Spuistraat 62, groot 1.29 Are. Huuropbr. 660.lasten 126.19. 2. DE ÉÉNGEZINSWO NING met erf en tuin, aan de Steenhuisstraat 31, groot 1.11 Are. Huuropbr. 360.lasten 56.20. 3. HET DUBBEL-WOON- HUIS met afzonderlijke opgang, aan de Badhuis straat 52, groot 2.60 Are. Bovenw. ontr.; ben.w. 17.50 p. m. Lasten 133.23. 4. HET PENSIONGEBOUW voormalig Militair Tehuis met erf, aan de Kromme Elleboog 7, groot 1.80 Are. Huuropbr. ƒ520.lasten ƒ69.61. 5. HET WOONHUIS met erf, aan de Nieuwstraat 8, groot 98 c.A. Huuropbr. f-S.60.lasten ƒ91.—. 6. HET DUBBEL-WOON- HUIS met afzonderlijke opgang en erf, a. d. Oude Markt 35, groot 2.55 Are. Huuropb. ƒ614.lasten 105.30. 7. HET DUBBEL-WOON- HUIS met erf, aan da Oude Markt 15, groot 97 c.A. Huuropbr. ƒ258.80; lasten 56.—. 8. HET WINKEL- EN WOONHUIS voorheen magazijn „Het Groene Kruis" met erf, aan het Bellamypark 40, groot 1.26 Are. In eigen gebruik; lasten 105.30. 9. HET WINKELHUIS met bijgebouwen en afzonder lijke bovenwoning met erf, aan het Bellamypark 8, uitkomende aan de Sarazijnstraat, groot 1.75 Are. Huuropbr. 780. lasten ƒ196.15. Betaling en aanvaarding 15 November 1949. Lasten van 15 November 1949 af. De percelen zijn te bezich tigen daags vóór- en op de dag van veiling van 1012 en 25 uur, op vertoon van toegangsbewijs verkrijgbaar ten kantore van voornoem de Notaris VERHAGEN, Badhuisstraat 97, Tel. 2295, alwaar verdere inlichtingen worden verstrekt. I

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3