ZEEUWSCH DAGBLAD De Beneluxlanden gaan eerst de (devaluatie)kat uit de (economische) boom kijken Stichting landbouwfonds moet verlaging kostprijzen dekken. Textiel binnenkort vrij Sultan van Djokja werkt de onrust in de hand Wat Mittelstenscheid teiilaste wordt gelegd Ring Zeeland van Chr. Zangverenigingen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beperkingen vrij verkeer landbouwproducten zuilen worden opgeheven Men kwam tot vijf besluiten NEDERLANDSE REGERING GING BUITEN HAAR BOEKJE SNIj?F£R Blinde honden gingen Wder zien. De heer J. H. Klooster tachtiy jaar Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347: Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1384 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 17 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.09 u., onder 17.41 u. Maan op 1.58 u., onder 16.39 u. Hoogwater op Dinsdag 18 Oct.j Vlissingen: 11.00 u. 1.54 m., 23.39 u. 1.84 m. Terneuzen: 11.30 u. 1.72 m., u. m. Wemeldinge: 12.37 u. 1.33 m., u. m. Zierikzee: 12.17 u. 1.13 m., u. m. ■•i&fcimsn lseseh IN LUXEMBURG WERD EEN „VOOR-UNIE OVERKOMST" ONDERTEKEND. NA AFLOOP van een bespreking, die Zondag, kort na middernacht eindigde, hebben de regeringen van België, Nederland en Luxemburg een Voor-unie overeenkomst on dertekend, waarin de voorwaarden zijn vastgelegd, voor de periode tot aan de volledige economische unie der Beneluxlanden. die tegen Juli van het volgend jaar beoogd wordt. De ervaringen tijdens de Voor-unie periode zullen een duidelijker beeld geven van de uitwerking der devaluatie en zullen beslissen, of de volledige economische unie het vol gend jaar terstond kan worden verwezenlijkt, of dat bepaalde beperkingen ten aanzien van handel en betalingen voorlopig noodzakelijk zullen zijn. Men kijkt de kat dus uit de boom. Er zullen aan commissies van deskundigen, die de beoogde unie bestuderen, richtlijnen worden gegeven. Nadelige saldi der handels balansen tassen de landen zullen worden gedekt hetzy door een credietmarge, door het crediteurenland goedgekeurd, hetzy door een beroep te doen op het internationale Monetaire Fonds of door betalingen in goud of omwisselbare valuta's. maatregelen te nemen, die de concurrentievoorwaarden ongun stig kunnen beïnvloeden. Pogin gen tot toenadering op het gebied der directe belastingen zullen on dernomen worden. Vraagstukken op gebied der waterwegen en havens. De (reeds genoemde. Red.) commissie zal de technische fi nanciële en economische aspecten bestuderen van de vraagstukken betreffende de havens en water wegen van Antwerpen, Gent en Luik en heeft tot opdracht haar rapporten bij de regering binnen een jaar in te dienen. De drie regeringen hebben in gemeen overleg op het navolgend gebied de volgende besluiten ge nomen: 1. Monetaire en handelspolitiek 2. Landbouwpolitiek; 3. Fiscale politiek; 4. Vraagstukken op het gebied der waterwegen en havens; 5. Contacten der parlementen. Monetaire- en handelspolitiek. Met betrekking tot de mone taire en commerciële politiek wordt in het protocol gezegd, dat st bilisatie naar binnen en naar buiten van de Belgische economie een voorwaarde moet zijn voor omwisselbaarheid van Nederland se gulden en Belgische franc. Er mag geen ophoping plaats vinden van de valuta, doch wanneer door een ernstige structurele versto ring van het evenwicht een der gelijke opeenhoping zou ontstaan, moet deze rechtgezet worden, hetzij door beide landen of door 'n toepassing van een politiek, die rekening houdt met een deflatie in het debiteurenland en een in flatie in het crediteurenland. Landbouwpolitiek. Met betrekking tot de land bouwpolitiek wordt gezegd, dat dc landbouweconomie van Bene lux zich in het algemeen zal ken merken door de aanwezigheid van een productiecapaciteit, welke de binnenlandse consumtie te boven gaat en daardoor de noodzaak van export met zich mede brengt. Voorts moet gestreefd worden naar verlaging van de verkoops prijzen terwijl voorts de beper kingen voor het vrij vèrkeer van landbouwproducten geleidelijk op geheven zullen worden. Hoewel men een politiek tot verlaging van de kostprijzen rechtvaardigt, Uit een oogpunt van binnenlands verbruik en -uit voer, acht men het van belang, over te gaan tot een politiek van subsidies. De noodzakelijke mid delen hiervoor zouden kunnen worden geput uit een landbouw fonds waarvan de vorming door de commissie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening wordt aanbevolen en dat zijn middelen zou ontvangen uit de opbrengst van de heffingen op de invoer. Fiscale politiek. Wat dit punt van het protocol betreft, werd besloten geen fiscale Contacten der parlementen. Binnen kórte tijd zal, met name t.a.v. de vraagstukken die voort vloeien uit de Europese samen werking, nader overleg door de drie regeringen gepleegd worden. Textiel binnenkort vrjj. Maatregelen zijn genomen, al dus een na de conferentie uitge geven communiqué, tot het vrij maken van de invoer van ijzer, staal en afgewerkte metaalpro ducten. De prijs van Luxemburgs en Belgisch staal zal in het begin niet hoger zijn dan de binnenland se marktprijs. De drie landen zul len voor 1 Januari 1950 een plan uitwerken voor het vrijgeven van textiel. Na afloop van de bijeenkomst spraken de drie ministers van buitenlandse zaken met de pers. Zij uitten hun tevredenheid over de bereikte resultaten. De Neder landse minister-president, dr W. Drees, noemde de overeenkomst „zeer bevredigend". Jules Moch verklaarde: „Frankrijk heeft vanmiddag een regering". Jules Moch heeft verslaggevers medegedeeld, dat Frankrijk in ieder geval tegen hedenmiddag een regering zal hebben. Dit wordt uitgelegd als te betekenen, dat, indien de volksrepublikeinen voorwaarden blijven stellen, die Moch niet aanvaardbaar acht, hij een socialistische regering zal samenstellen en deze Dinsdag aan de Kamer zal voorstellen. President Auriol, die zich in de loop van Zondagavond naar Parijs had begeven, is weer naar zijn buitenverblijf vertrokken. De woordvoerder van de M.R.P deelde mede, dat zijn fractie he denochtend vroeg bijeen zou ko men. Nederland beschuldigd, doch bleek wel uit de opgewonden groepen Nederlanders en Indone siërs, die zich overal verzamelden zelf in overtreding. De sultan van Djokjakarta, de republikeinse minister van defen sie, heeft, zonder dat de republi keinse minister van buitenlandse zaken ervan op de hoogte was, de Nederlanders ervan beschuldigd, incidenten uit te lokken, waar door z.i. een „gewapend conflict zou ontstaan dat zich spoedig zal verspreiden over geheel Java en Sumatra". In verband hiermede had hij, verklaarde hij voor de radio, dr Lovnk, de H.V.K., in Batavia op gezocht doch deze had „de geva ren terbonden met de toestand op Oost-Java niet in willen zien". Dc sultan zei verder, dat dr Lovink hem een nota had over handigd waarin verklaard werd, dat de H.V.K. Den Haag om ver dere instructies had verzocht. Ne derlandse autoriteiten, via pers agentschappen op de hoogte ge bracht, namen met grote be vreemding kennis van de verkla ring, die immers in strijd is, met hetgeen men overeengekomen is inzake de uitvoering van de over eenkomst tot staking van het vuren. Do partijen verbonden zich te onthouden van radlo-uitzendln- gen, persberichten of enige andere vorm van propaganda, die beoogt de strijdkrachten of burgers van de andere part\j uit te dagen of te verontrusten. En dat men verontrust was, Drie Nederlandse belasting ambtenaren in Zwitserland gearresteerd. Omdat de Nederlandse regering de gebruikelijke vormen niet in acht heeft genomen zijn drie Ne derlandse belastingambtenaren in een Zwitserse cel terechtgekomen. De drie ambtenaren, de Insp. van Belastingen v. d. Poel uit Zeist, de Insp. v. d. Douanerecherche Vogel uit Utrecht en een accoun tant de heer v. Eek, eveneens uit Utrecht, hebben nl. zonder con tact met de Zwitserse regering op te nemen, een in Zwitserland wo nende Nederlander die, in ver band met een zeer belangrijke be lastingaangelegenheid in moeilijk heden verkeerde, aan een verhoor onderworpen. Er werd voorts gesproken over een fraude, waarbij een industri eel uit Zeist en diens zoon in Zwitserland betrokken zouden zijn. I De Nederlandse regering heeft inmiddels haar excuus aangebo- I den. De Zwitserse bondsraad zal thans een beslissing in deze affaire nemen. Succesvolle besprekingen van Eyskens met koning Leopold. De Belgische eerste minister, Eyskens, heeft Zondagavond ver klaard „volledige overeenstem ming" bereikt te hebben met Ko ning Leopold over de vorm van de volksraadpleging, die moet beslis sen of de Koning zal terugkeren. Eyskens had Zondag twee bespre kingen met Koning Leopold te Pregny. ,a afloop verklaarde hij, dat z.„ taak was volbracht. Hij was „uitermate tevreden" over de re sultaten van de besprekingen, die van „zeer grote invloed" op de toekomstige ontwikkeling zouden zijn. Eerste Zeeuwse School tandartsendienst te Waterlandkerkje geïnstalleerd Te Wateriandkerkje is Zater dagmorgen de eerste Zeeuwse schooltandartsendienst geïnstal leerd. Dit was mogelijk, zoals de voorzitter van het stichtings comité, mr. K. Hoekzema uit Oostburg zeide, dank zij de nau we samenwerking tussen de veer tien West-Zeeuws Vlaamse ge meenten en met de hulp van G.S. en diverse sociale instanties. Dat Zeeuwsch Vlaanderen, eens zo zwaar getroffen, het eerste met de scnooitandartsendienst is verschenen, had het lid van G.S. de heer A. Schout, die vervolgens het woord voerde, diep getroffen en hij zegde dan ook verder alle medewerking toe. Voorts spraken dr V. d. Borgh, Inspecteur voor de volksgezond heid, mevr. Franken namens de Centrale Raad voor Sociale Tand heelkunde, dr Rozemeyer namens de Zeeuws Vlaamse artsen, de heer de Wit namens de Zieken fondsraad, dr Knoop namens de Zeeuwse tandartsen en de heer C. Lijnzaad, dir. Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk. Vervolgens bezichtigden de aan wezigen, w.o. burgemeesters uit omliggende plaatsen, artsen en tandartsen, het instrumentarium, dat practisch geheel opgevouwen en dus gemakkelijk vervoerd kan worden. om de verklaring te bespreken en te gissen wat hiervan nu weer eens het gevolg zou zijn. Volgens republikeinse woord voerders zouden de Nederlandse troepen, „gehele bataljons repu blikeinse troepen in Soerabaja en Malang ontwapend en gearres teerd hebben". Van Nederlandse zijde verklaar de men echter de steeds meer in Nederlandse verbindingslinies en garnizoenscentra infiltrerende on geregelde republikeinse strijd krachten te hebben ontwapend en dan nog slechts die lieden, die zonder machtiging in de onder Nederlandse controle staande ge bieden binnenslopen. Waarnemers van de UNCI wei gerden commentaar te leveren. Inmiddels trekken stromen vluchtelingen uit de door de Ne derlandse troepen verlaten gebie den. Er komen steeds meer onge controleerde berichten binnen over plunderingen en brandstich tingen door guerilla's in de door de Nederlanders verlaten gebie den. Dodelijk ongeval te St. Maartensdijk. Landbouwersknecht kreeg trap van paard. Zaterdagmorgen om kwart over tien is in de uiterst Nieuwland- polder te St. Maartensdijk een ongeval gebeurd, dat aan de land bouwersknecht H. Hendrikse het leven heeft gekost. Hendrikse zat vóór op de wagen, welke met bie ten geladen was, toen een der paarden plotseling achteruit sloeg en hem tegen het lichaam trapte. De trap kwam zo hard aan, dat H. direct dood was. Na onderzoek is het lijk naar de woning ge voerd. H., die knecht was bij de land bouwer C. Gakeer, iaat een vrouw en vijf kinderen achter, waarvan er één buitenshuis is. Gerrit de stotteraar genoot niet lang van zijn vrijheid. In huis van z(jn zuster gegrepen. Gerrit de stotteraar heeft niet lang van zijn vrijheid genoten. Za terdagavond heeft de Amster damse recherche hem in het huis van zijn zuster gearresteerd. Dat men hem kon grijpen is te danken aan de fijne neus van een der rechercheurs, die met enkele andere collega's een inval deed. Gerrit de uitbreker, trachtte nog door een W.C.-raampje te vluch ten, doch daar werd hij door de bewuste rechercheur letterlijk „bij de haren" gegrepen. Nu zit hij weer vast. Zou het de laatste keer zijn? Filmavond C.J.M.V. te Middelburg. In de geheel gevulde Bogard- zaal werd Zaterdag op initiatief van de Ring Walcheren van het C.J.M.V. door de Stichting ,Kerk en Film", de bekende Zweedse film Himlaspelet vertoond. Bij het begin van de bijeenkomst heette de voorzitter der ring ds H. J. J. Keyzer te St. Laurens de aanwe zigen welkom. De Wika J. A. Hes, die aan het Filmcentrum te Oegstgeest is ver bonden, vertelde hierna eerst het een en ander over het werk van de Stichting „Kerk en Film", waarna hij een duidelijke uiteen zetting gaf van de inhoud en be tekenis van „Himlaspelet". Het was inderdaad niet over bodig, dat deze toelichting werd gegeven, temeer daar men de ty pische gebruiken op het Zweedse platteland niet kent en het zich ook moeilijk voor laat stellen Dit filmwerk doet hier en daar vreemd aan en gaat nog dieper op de dingen in, als bijv. de film „Het Woord". Het gegeven van deze film is zeer eenvoudig en vindt zijn oor sprong in de vele vragen, die men God zou willen voorleggen, culmi nerend in het „Waarom?". Ten slotte echter moet men bekennen, dat, zoals God het doet, het goed is en dat het de mens niet past om de Heer naar het waarom te vragen. De grote strijd van een mens, die gerechtigheid van God eist en die tenslotte inziet, dat hij op het verkeerde spoor is te recht gekomen, wordt in deze film treffend uitgebeeld. Wellicht, dat de doorsnee kerkganger onwennig staat tegenover dit soort film, hoewel hetgeen zich op het witte doek afspeelt zeker niet alleen de onkerkelijken redenen tot naden ken geeft. Laszlo Rajk opgehangen. De voormalige Hongaarse mi nister van buitenlandse zaken, Laszlo Rajk, is met twee andere beklaagden uit het jongste proces Zaterdagochtend te Boedapest opgehangen. Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel ver gaderde te Goes. De Ned. Chr. "Bond van Over heidspersoneel hield Zaterdag middag in de Prins van Oranje een kadervergadering voor de af delingen uit de provincie Zeeland. Deze vergadering stond onder lejg ding van de heer J. Dirks. De hoofdbestuurder H. 't Law, zette in een principieel betoog het werk der Chr. vakbeweging uit een. Voorts besprak hij de te ver wachten regeringsmaatregelen in het licht van de salarissen van het overheidspersoneel. Hij wekte de leden op getrouw te zijn in de medewerking van de bondsarbeid en wees in dit verband op de in werking van medezeggenschap en dienstcommissies. Op deze rede volgde een zeer uitvoerige bespre king. De belangstelling voor deze vergadering was groot. Na slot woord van de voorzitter ging de heer 't Law voor in dankgebed en werd de vergadering door de voorzitter gesloten. De Zomeravondcompetitie te Middelburg. Zaterdagavond zijn in het Schut tershof te Middelburg door de voorzitter van de Bedrijfs- en Zo meravondcompetitie de heer P. v. d. Berg de prijzen uitgereikt aan de clubs, die dit jaar aan de wed strijden hebben deelgenomen. Er zijn dit jaar twee kampioe nen, n.l. de C.O.A.K. en E.M.V.V. Op vlotte en sportieve wijze reik te de heer v. d. Berg de bekers aan de beide ploegen uit, terwijl bovendien de beide elftallen een mand bloemen ontvingen, één be schikbaar gesteld door de „Pinge laars" en één door de Commissie voor de Zomeravondcompetitie. Aan alle andere deelnemende ver enigingen werden medailles uitge reikt. Een feestavond vormde tenslot te het slot van deze goed geslaag de Zomeravondcompetitie. Hij handelde in strijd met de wetten der menselijkheid. Op Maandag 24 October a.s. des morgens om tien uur zal in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg voor de Bijzondere Strafkamer voor Zeeland verschij nen Hans Frledrlch Mittelsten scheid, geboren te Lüneburg op 4 Maart 1901, die van -Mei 1942 tot September 1944 „Deutscher Fach- berater in Zeeland" is geweest. Ais z\jn huidige woonplaats is op gegeven Schwelm (Westfalen) en hy verbiyft momenteel in de Strafgevangenis te Vught. Hem wordt teniastegelegd, dat hy in genoemde functie in staats- of publieke dienst bij of van de Duitse vijand opzettelijk, in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog en van de menseiykheid, een groot aantal in Zeeland woon achtige Nederlandse burgers over de grenzen van het bezette Ne derlandse gebied naar Duitsland heeft doen voeren met het oog merk van verplichte tewerkstel ling aldaar bij en ten behoeve van de vijand. Voorts wordt teniastegelegd, dat hij personen uit Zeeland, die naar de destijds van kracht zijnde voorschriften van de bezetter be treffende de arbeidsinzet in Duitsland voor verplichte tewerk stelling in dat land in aanmerking kwamen, doch die, hetzij (al of niet bij herhaling) geen gevolg hadden gegeven aan de oproep zich daarvoor aan keuring te on derwerpen, hetzij, hoewel daartoe aangewezen, niet voor uitzending naar Duitsland zich hadden ge- Vergadering te Goes. De Ring Zeeland van de Chris telijke Zangverenigingen, welke Zaterdag, onder voorzitterschap van de heer J. J. v. d. Velden, vergaderde in Melksalon Bustraan te Goes, heeft blijkens het jaar verslag een vruchtbaar jaar ach ter de rug. Het jaaroverzicht gaf een beeld van de gehouden Ringdag in Fe bruari en het concours op Hemel vaartsdag te Wissekerke en sprak vervolgens van het Ringwerk in het algemeen, alsmede over de voorbereidingen van de te houden Bondsdag der Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen op Pasen 1950 te Goes. De Ring telt thans 51 verenigingen. De millioenenrede van de pen ningmeester gaf een sterke finan- Aannemerscursus te Middel burg geopend. Met in totaal vijftien leerlingen dit aantal zal in de komende twee weken zeker nog groeien is Zaterdagmiddag in de Am bachtsschool te Middelburg een aannemerscursus geopend. Bij de opening waren tegen woordig het bestuur van de Alge mene Bond van Aannemers afd. Middelburg en omstreken, de di recteur der Ambachtsschool, de heer E. Visscher en de heer Wil schut namens de docenten. Na een korte toespraak van de direc teur der Ambachtsschool sprak de voorzitter van de Aannemersbond de heer K. J. van Loo. Spr. merkte op, dat tegen woordig vele eisen aan de aan nemers worden gesteld en wees in dit verband op de B.S.B.- regeling. De cursus zal drie jaar duren. Men wil ook trachten in Zeeuwsch Vlaanderen een dergelijke cursus te organiseren. Spr. bracht ten slotte de heer Visscher dank voor de medewerking van de zijde van de Ambachtsschool. Naar wij nog vernamen ligt het in de bedoeling om slechts om de drie jaar een nieuwe cursus te be ginnen, doch zy, die tussentijds aan deze cursus willen deelnemen kunnen zich voor deelname tot het bestuur wenden, terwijl straks een regionale commissie van toe zicht de verdere gang van zaken zal regelen. Stalin was aanwezig, toen in de Oest-Oert woestijn op 10 Juli de eerste atoombom ontplofte, al dus heeft een gevlucht Sowjet- russisch majoor verklaard tegen de correspondent van „Paris Presse". „Staiin wordt er door ge hypnotiseerd", verklaarde de ma joor, die in Antwerpen op punt stond naar Zuid-Amerika te emi greren. Veertig personen zijn om het leven gekomen tydens een overstroming in Guatemala. De zeven gevangenen van Span- dau: Rader, Hess, Funk, Dönitz, Von Schirach, Von Neurath en Speer kosten het Berlijnse ge meentebestuur 450.000 mark per jaar. Vandaag wordt Ilse Koch, de .meesteres" van Buchenwald in vrijheid gesteld. Echter maar kort want zij zal onmiddellijk weer worden gearresteerd op beschul diging van misdaden tegen Duitse burgers. In Londen doet het ge rucht de ronde, dat Cripps zal aftreden. Het Joegoslavische blad Borba schreef, dat de Ko- minform een nieuw proces op touw wil zetten en wel tegen Kostof, de vml. Bulgaarse vice- premier. Doel: intimidatie van on tevredenen en Tito-sympathisan- ten. De Griekse guerilla's heb ben hun operaties tijdelijk ge staakt. De vrouw van een arme vluchteling uit Tsjecho-Slowakije, thans wonende in Beieren, heeft een erfenis van een familielid uit Australië ontvangen van bijna anderhalf millioen gulden. Een Noor en drie Denen kwamen om het leven toen Zaterdag een Brits Amphibievliegtuig, dat een de monstratievlucht in Noorwegen maakte, tegen een berg opvloog. Hevige stormen teisterden Australië. In Nieuw-Zuid Wales werd een houten kerk door een vloedgolf enkele honderden me ters verplaatst. De Moskouse Dynamo's zijn wederom voetbal kampioen van Rusland geworden. De Nederlandse Alg. Bond van postduivenhouders vierde Zater dag het vijftigjarig bestaan in Utrecht. in Roosendaal is een 81-jarige fietser door een auto ge grepen en gedood. De twee in Indië vermiste jaehtvliegers, de tweede luit.-vlieger Scherf en 2e luit.-vlieger Brokx zijn nog steeds niet gevonden. In Vlijmen zijn twee boerderijen afgebrand. Drie gezinnen werden dakloos. - Split sing van woningen is weer toege staan. De Karei Doorman zal op 20 October te Rotterdam bin nenkomen. In België zal de ben zine 5 fr. per liter goedkoper wor den. Is ingespoten stof ook geschikt voor mensenogen? Sinds enige maanden worden in een bekend centrum voor dieren- onderzoek te Amsterdam honden, wier gezichtsvermogen geheel of gedeeltelijk is verdwenen, inge spoten met een stof, die tot dus verre onbekend was. Bij honden, die leden aan glacoom of cata ract, heeft deze therapie geleid tot opmerkelijke resultaten. In practisch alle gevallen is het ge zichtsvermogen der dieren geheel teruggekeerd. De stof is vervaardigd door een biochemicus uit Soest, de heer van Leeuwen, die verklaarde, dat de lensvertroebelingen bij de nieu we behandeling vaak reeds na de eerste inspuiting geheel verdwe nen. In andere gevallen bleek een tweede of een derde inspuiting noodzakeiyk. Of deze behandeling ook doel treffend is op het menselijk oog staat niet vast, daar nog geen en- kei mens met de nieuwe stof is behandeld. De heer van Leeuwen persoonlijk is van mening, dat zijn therapie op het menseiijK oog een even „eilzame uitwerking zai heb ben als op het dierlijk oog. ciële achteruitgang te zien. Het gevolg van een „verregend" con cours. In de vacature van de heren v. Cadzand en H. v. Luyk werden na gehouden stemming de heren J. Le Feber en A. Goedhart geko zen, de heer A. Cysouw werd als bestuurslid herkozen. Op voorstel van de Lofstem te Zierikzee werd door de meerder heid der vergadering besloten hel a.s. concours te Zierikzee te hou den. Over de inrichting van het con cours waren de meningen nog verdeeld. Als Jury werden benoemd d.e heren A. de Braai te Arnhem en Adr. Schuurman te Amersfoort. Aan de bespreking Bondsdag te Goes werd door verschillende af gevaardigden deelgenomen. Inzonderheid werd er de aan dacht op gevestigd, dat in 1950, de heraenKing van het sterfjaar (1750) van Joh. Seb. Bach zal plaats vinden en de Bondsdag in bet muzikale gedeelte hieraan een ruime plaats moet geven. De plannen der regelingscom missie werden verder besproken. Van de rondvraag maaKten en kele afgevaardigden gebruik. De heer J. Le Feber sloot deze zeer gezellige bijeenkomst met dank zegging. Gisteren vierde te Ellewoutsdijk de heer J. H. Klooster zijn 80ste verjaardag. Het was geen wonder, en tevens kenmerkend voor de vitaliteit van de jubilaris, dat, toen we hem daags tevoren een bezoek brachten, waar hij ons „wat herinnering uit zyn leven" vertelde, het gesprek over Indië ging. De heer Klooster heeft n.l. 20 jaar in Batavia vertoefd, waar hij als leraar verbonden was aan de H.B.S. „Ik was 30 toen ik er heen ging", vertelde hij ons, „Eerst zou ik naar Zuid-Afrika gaan, doch de boerenoorlog ver hinderde dit plan". Als onderwijzer in Kortgene be gonnen behaalde hij zijn hoofd- acte en kwam hij op de Kweek school te Middelburg. Vandaar vertrok hij naar Batavia. En herinneringen had de heer. Klooster genoeg: „Naast mijn school was een gesticht voor dwangarbeiders". 's Ochtends kwam de mandoer met een eind touw en stelde de gevangenen op een rij. De heren grepen het touw en daar ging de stoet naar het werk waar dan de „dwangar beiders rustig gingen zitten om een strootje te roken". Ik had in m'n tuin een van hen vaak aan het werk. Hij speelde ook wel met de kinderen, goedig en geduldig. De man was tot 20 jaar veroordeeld wegens „crime passionelle" Talloze, door nijvere Indische amDaehtslieden vervaardigde, voorwerpen liet de heer Klooster, die zeil een boek over wiskunde heeft geschreven, ons zien. Beeld jes en lepeltjes, terwijl een met paarlmoer ingelegd kamerscherm het vertrek, ondanks het uitzicht op het zo oer-Hollandse weide landschap, kenmerkte tot dat van een oud-Indisch man. Ook de jongste oorlog passeer de de revue. „De Moffen noemden mij „Der bose Mann", zei onze gastheer lachend. Maar ze lieten me verder met rust". Duitse offi cieren bezetten zijn huis, dat later door de Engelse beschietingen werd beschad.gd. Toen we vertrokken, zei de heer Klooster: „Geen toppie op ge had?" Lachend en vitaal stond hij in de deuropening. Op en top: een oud-Indisch man. meld, op zijn bevel heeft doen in sluiten in het Huis van Bewaring te Middelburg en vervolgens heeft doen overbrengen naar het „Poli- zeiliches Durchgangslager" te Amersfoort. Getuigen. Als getuigen zijn gedagvaard: i heer P. Steen, die als P.R.A.- rechercheur het onderzoek tegen Mittelstenscheid heeft geleid, A. de Pagter, chef Bedrijfschap voor Zuivel, afd. Zeeland, J. Crucq, smid te Vlissingen, J. A. Ton en P. Winkster, ambtenaren Gew. Arbeidsbureau te Middelburg, F. J. Brevet te Sneek, M. M. Welie- man, electro-technische ingenieur te Krabbendijke, C. Jansen, direc teur bijkantoor Terneuzen van het G.A.B., A. H. Verbeek, bu reelchef ter Griffie der Arr. rechtbank te Middelburg. Als verdediger zal optreden mr M. van Leeuwen te 's-Her- togenbosch. de Eerste steenlegging Wijk- gebouw te Kapelle. Zaterdagmiddag werd door me vrouw van der HaveLucieer de eerste steen gelégd voor het wijk- gebouw aan de Stationssingel te Kapelle. De voorzitter van de vereniging Wijkverpleging de heer C. Traas, die naast de burgemeester, dok toren en afgevaardigden van di verse coöperaties mocht welkom heten, noemde dit voor Kapelle een historische dag. Hij herdacht de oprichters van de vereniging Wijkverpleging, die feitelijk de grondleggers zijn ge weest en zei, dat de naam Van der Have ten nauwste aan de ver eniging verbonden is, n.l. reeds vanaf 1913. Vele jaren is mevr. v. d. Have-Lucieer penningmeeste- resse van de vereniging geweest. De heer Traas prees de samen werking van de burgers van Ka pelle en Biezelinge, die dit moge lijk maakten. Mevrouw van der HaveLu cieer bracht hierna dank voor de gesproken woorden en sprak een bijzonder woord van waardering tot de zusters Kielen, Scheffer en Kuyper. Zuster Kuyper, die vervolgens bloemen aanbood wees erop, dat wat de ene generatie zaaide de andere generatie mocht oogsten. Jaarvergadering C.J.M.V. Goes. Zondagavond hield de C.J.M.V. te Goes haar 57ste jaarvergade ring. De vergadering werd ge opend door de voorzitter, de heer H. P. Joosse, met een hartelijk woord van welkom tot de aan wezigen. De jaarverslagen gaven een goed beeld van het verloop van het voorbijgegane verenigingsjaar. Het jaarverslag van de secre taris, de heer S. Boone, vermeldde een lange lijst van activiteiten en werkzaamheden. Hel C.J.M.V.-ensemble gaf deze avond weer blijk van zijn muzi kaal kunnen en oogstte daarmee welverdiende lof. Een stortvloed van welsprekendheid werd uitge goten in de memoris. liewedstrijd waarin tenslotte Wim Duvekot een welverdiende eerste prijs be haalde. De avond werd verder gevuld met zang, muziek, voordrachten enz. De dagsluiting werd gehou den door de oud-voorzitter, de heer P. H. Joosse. Voor het werk van het C.J.M.V. onder de mili tairen werd f 21.gecollecteerd. Cursus voor Maatschappelijke werkers te Middelburg. Vrijdagavond is in het gebouw van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk te Middelburg de cursi.: be gonnen voor Maatschappelijk Werker, die onder auspiciën van deze Stichting zowel te Middel burg als in Goes worden gehou den. Voor deze eerste maal waren alle cursisten ongeveer 20 in ge- lal naar Middelburg gekomen. Met een korte toespraak door de directeur der Stichting de heer C. Lijnzaad, is de cursus, die on der leiding staat van de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Middel burg de heer J. C. F. van Kamer begonnen. Als docenten zuilen optreden de heren van Kamer, Mr Hornstra en de directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau, de heer J. C. Corver. De cursus zal twee jaar duren. P.T.T.-FILMAVOND TE GOES. Onder auspiciën van de C.J.M.V. zal de P.T.T. Woensdagavond om half acht, in het C.J.M.V.-ge- bouw aan de Wijngaardstraat een filmavond verzorgen. De te ver tonen films zullen door deskun digen worden toegelicht en be sproken. De toegang is kosteloos en iedere belangstellende is wel kom. De „Jonge Kerk", organiseert op 22 en 23 October te Renesse een weekend voor Noord- en Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland DE BILT ZEGT: Enkele buien. Weersverwachting geldig tot vanavond. Zwaar bewolkt met enkele re genbuien, hier en daar met on weer. Later plaatselijke opklarin gen. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Overdag iets minder zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1