Regering bereidt kinderbijslagregeling voor zelfstandigen voor. ERRES producten Richtlijnen zijn in studie hij organi saties van zelfstandigen. R. T. C. zal op 1 November worden beëindigd. Benelux-Voornnie wordt uitgebreid. Heteluchtmotor ontplofte in labora torium van Technische Hogeschool. CHURCHILL BESCHULDIGT LABOUR. Goese ambachtsschool uit haar jasje NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Volgende week worden reële resultatsn verwacht. Het Plan-'s Jacob een wassen neus? In Luxemburg worden spijkers met koppen geslagen. Bestuur tot nieuwbouw gemachtigd. SNIPPER De veerdiensten op ue Wester-Sciielde. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 90. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35. TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1383 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 15 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 7.06 u., onder 17.45 u. Maan op u., onder 16.05 u. Hoogwater op Zondag 16 Oct.: Vlissingen: 8.05 u. 1.13 m., 21.03 u. 1.33 m. Terneuzen: 8.30 u. 1.31 m., 21.27 u. 1.52 m. Wemeldinge: 9.28 u. 1.10 m., 22.19 u. 1.34 m. Zierikzee: 9.07 u. 0.95 m., 22.04 u. 1.19 m. zwals bekend overweegt de regering reeds lange tijd de invoe ring van een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. Onder het bewind van do vorige minister van sociale zaken werd reeds een commissie ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid, de landbouw, de middenstandsorganisa ties en het Ministerie van Sociale Zaken, die tot taak had een voorstel voor zulk een regeling uit te werken. Deze commissie heeft geen positieve resultaten kunnen bereiken, doch heeft alleen een interim-rapport uitgebracht. Thans heeft de regering enkele richtlijnen opgesteld voor een kinderbjjslagregeling voor zelfstan digen. Alvorens zjj echter een definitief standpunt inneemt, wil zjj het gevoelen van de representatieve organisaties van zelfstandigen over deze richtlijnen vernemen. DE RICHTLIJNEN. De regering heeft zich voorlo pig op het standpunt gesteld, dat men bij het ontwerpen van een kinderbijslagregeling voor zelf standigen dient uit te gaan van de volgende punten: 1. Een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen dient bedrijfs- gewijze te worden opgezet, b.v. een regeling voor tuinders, een re geling voor landbouwers, voor middenstanders of bepaalde groe pen van middenstanders, enz. 2. Kinderbijslag aan zelfstandi gen worde verleend van het derde kind af. 3. De kosten van een dergelijke kinderbijslagregeling worden op gebracht door de gezamenlijke be- drijfsgenoten uit de betrokken be drijfstak. 4. Voor daarvoor in aanmerking komende groepen zou een heffing der bijdragen kunnen worden overwogen op een bijzondere door de aard van het bedrijf mogelijke wijze. Hierbij wordt ten aanzien van tuinders b.v. gedacht aan een heffing op de veiling. 5. Van rijkswege zou een bij drage kunnen worden verleend ter tegemoetkoming in de admi nistratiekosten. MOTIVERING. Bij het vaststellen van boven staande punten is de regering uit gegaan van de gedachte, dat in het algemeen het inkomen van een zelfstandige als vergoeding van diens werkzaamheid in het economische leven tenminste toe reikend moet zijn voor een echt paar met twee kinderen. Ter ge- moetkoming in de kosten van le vensonderhoud van zelfstandigen met grotere gezinnen is het bil lijk te achten, dat een zodanige herverdeling van het Inkomen plaats vindt, dat ten behoeve van het derde en de volgende kinderen aanspraak kan wo.den gemaakt op kinderbijslag. Het bedrag van deze kinderbijslag dient gelijk te zijn aan de kinderbijslag, die loon- trekkenden van het derde kind af ontvangen. Aangezien onder de zelfstandigen echter een grote mate van verscheidenheid valt te constateren, dunkt het de rege ring beter geen algemene kinder bijslagregeling voor zelfstandigen Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KON. LANDMACHT: Gesneuveld soldt. Ie klasse H. DE VRIES, afk. uit Vroomshoop (gem. Den Ham). Het K.N.I.L. had aan verliezen 5 gesneuvelden welke allen af komstig waren uit Indonesië. „Besloten werd, dat op Vrijdag 21 October a.s. alle commissies en subcommissies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uitbrengen aan de centrale commi sie in het licht van het door aïle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November a.s. te beëindigen", aldus werd medegedeeld in een communiqué van het secretariaat generaal der conferentie gistermiddag na de ver gadering van de centrale commissie uitgegeven. RAPPORT DER SUB- making ontving. COMMISSIES. De vergadering van de financi- eel-economische commissie van gistermorgen heeft besloten, dat alle sub-commissies dezer com missie op 20 October a.s. rapport zullen uitbrengen, waarin een sa menvatting zal worden gegeven van de punten, waaromtrent over eenstemming bestaat en van de punten van verschil. Op 21 October a.s. zal de zgn. commissie van negen (bestaande uit d'e voorzitters, vicevoorzitters en een lid van elke sectie der commissie) bijeenkomen om op grond van deze gegevens een rap port over te leggen aan de cen trale commissie. Men zal trachten de punten van geschil zo gering mogelijk te doen zijn. De commissie was, naar de spe ciale correspondent van het A.N.P. verneemt, eenparig van mening, dat de regeling van bepaalde de tailpunten niet noodzakelijk tij dens de conferentie behoefde te geschieden. Bij het overleg in de komende dagen zal daarom door de delegaties worden nagegaan, welke naar het oordeel der ver schillende delegaties deze detail punten, die na de conferentie kun nen worden geregeld, zijn. Over het schuldenvraagstuk is niet gediscussieerd. GOEDE HOOP. „Sedert enige dagt.i heb ik goe de hoop gekregen, dat de confe rentie er inderdaad in zal slagen de problemen op korte termijn op te lossen", aldus heeft de republi keinse minister van voorlichting, mr Sjamsuddin verklaard aan vertegenwoordigers van de Neder landse pers, die hij ter kennis- De Republiek voelt nlet-s voor „hands-off". De correspondent van Aneta te Soerabaja heeft uit betrouw bare bron vernomen, dat van de gehele uitvoering van het Ne derlandse plan voor de bestuurs voering op Java niet veel zal te recht komen. Wel zullen enige onderdelen, in het bijzonder Midden-Java betreffend, ten uitvoer worden gelegd, maar met betrekking tot de Negara's zullen waarschijnlijk geen re sultaten worden bereikt, althans niet voor wat Oost-Java betreft. De Republiek wenst ten aanzien van de Negara's geen „hands- off'-politiek te volgen, terwijl er bij de andere partij geen be reidheid bestaat om de republi keinse voorstellen, die een ern stige aantasting van de autono mie der Negara's inhouden, te aanvaarden. Over de problemen van de R.T.C. sprekend zeide Sjamsuddin dat men goede hoop heeft, dat eind volgende week meer reële resultaten zullen worden bekend gemaakt, waardoor ook het opti misme in Indonesië zal groeien. Het uniestatuut zal volgende week geheel gereed zijn en wel licht ook het charter van de sou- vereiniteitsoverdracht. De voorlo pige grondwet van de R.I.S., die gebaseerd is op het federalistische beginsel, in overeenstemming met de resultaten van de Inter-Indo- nesische conferentie, zal eveneens volgende week gereed zijn en aan de Nederlandse delegatie worden voorgelegd. De besprekingen over Nieuvv-Guinea zijn nog in volle gang, zodat hierover geen nadere mededelingen zijn te doen. Tenslotte was de minister er stellig van overtuigd, dat het voorlopige republikeinse parle ment de resultaten van de R.T.C. zou goedkeuren. Caféhouder tijdens ruzie dood geslagen. Vrijdagavond heeft een vecht partij in het café „Mexico City" in de Warmoesstraat te Amster dam het noodlottige gevolg ge had, dat de 24-jarige G., van be roep kok, in de buurt beter be kend als „Haagse Appie", de 52- jarige caféhouder R. heeft dood geslagen. Omstreeks negen uur is de da der, die sterk onder invloed van drank verkeerde, het café binnen gekomen met een vriend, die zijn harmonica bij zich had. De café houder verzocht de gasten niet te spelen, omdat hij anders moeilijk heden met de politie zou kunnen krijgen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. De caféhouder, die ernstige moeilijkheden zag komen, ging naar buiten om de hulp van de politie in te roepen. Toen hij het café binnenkwam, pakte de kok hem vast, gooide hem in een hoek en sprong boven _op hem. G. bewerkte R. dusdanig schapen de verplichte deelneming j met zijn vuisten, dat deze laatste aan zulk een regeling voor te vrijwel onmiddellijk aan de gevol- schrijven. 1 gen overleed. Na afloop der gistermiddag gehouden conferentie verklaarde de heer Janne, economisch adviseur van minister Eyskens, dat de commissie van deskundigen besloten heeft, het accoord van 5 October j.l. Inzake de voorunie uit te breiden. Verwacht wordt dat de lijst van goederen, welke in het ruilverkeer tussen de Bene- luxlanden geheel vrij zullen komen, zal worden uitgebreid. in het leven te roepen. Daarom zal in de eerste plaats een bedrijfs- gewijze kinderbijslagregeling wor den nagestreefd. Dit heeft boven dien, naar het oordeel van de re gering het voordeel dat men bij de inning der verschuldigde pre- mieën kan aansluiten bij de in de betreffende bedrijfstak bestaande mogelijkheden. Zoals uit het bovenstaande blijkt is uitgegaan van de gedachte, dat de kosten van een kinderbijslag- regeling door de bedrjjfsgenoten zelf dienen te worden opgebracht. Om de totstandkoming van een dergelijke regeling te bevorderen en de lasten hiervan niet te ver zwaren zou de regering geneigd zijn een bijdrage in de administra tiekosten te verlenen. Bedrijftaks- gewijze zou zijn na te gaan, welke bedrijfstakken voor een dergelijke regeling in aanmerking zouden komen. Wettelijk zou dan de mo gelijkheid kunnen worden ge- Koorddansend stemmer. De grootste sensatie van de Oostenrijkse verkiezing in Linz was de koorddanser Adolf Hauenzwickel, die zich 53 uur lang 15 meter boven de grond op een touw zonder net eronder in even wicht hield en zijn stembil jet van daar naar beneden gooide. Het biljet werd opgevan gen door een „ambulante kiescommissie". Hauenzwi ckel heeft hiermee het „we relduurrecord" koorddan sen, dat met 24 uur op naam stond van een andere Oos tenrijker, Harry Daves, ge slagen. Een dode, drie gewonden. In het gebouw voor werktuig en scheepsbouwkunde der Techni sche Hogeschool aan de Nieuwe Laan te Delft is gistermiddag om streeks half v(jf een ontploffing voorgekomen, die aan een inge nieur het leven heeft gekost. De Delftse politie deelde mede, dat voorzover de feiten haar be kend waren, zich in het laborato rium een explosie met een daar in onderzoek zijnde apparatuur Dr JASPERD OPTIMIS TISCH. De heer Jaspar, secretaris-gene raal van de Benelux-douane-over- eenkomst verklaarde gisteravond tegenover de journalisten, dat de discussies, die eergisteren zijn be gonnen, een uitstekend verloop hebben en tot nu toe verscheide ne concrete resultaten hebben op geleverd. Het is vanzelfsprekend, dat de agenda nog niet is afge werkt, aldus de heer Jaspar en dat er nog punten zijn, die be handeld moeten worden. Verschei dene oplossingen voor aanvanke lijk moeilijke problemen zijn ech ter reeds gevonden. De eerste op lossing heeft betrekking op de waterwegen en de havens. De ge mengde commissie die indertijd te Den Haag werd opgericht, is thans samengesteld. De commissie zal In het bijzon der bestuderen de technische, eco nomische en financiële aspecten van de vraagstukken, welke be trekking hebben op de havens van Antwerpen, Gent en Luik, die van buitengewoon veel belang zijn voor de verbindingen der twee landen. Ook in de landbouwsector der conferentie heeft men een accoord bereikt. Er zijn verschillende be sluiten genomen. Onder andere is besloten, dat in de toekomstige unie Luxemburg een bijzondere status zal bezitten in verband met de structuur van zijn bodem. De conferentie is het erover eens, dat de landbouw-politiek der Benelux- larden volkomen hermetisch moet zijn Zij heeft in verband hiermede de Benelux-commissie voor land bouw, levensmiddelenvoorziening en visserij opgedragen, dat met irgang van 1 Januari 1950 lang zamerhand het landbouwprotocol van 9 Mei 1947 verzacht kan wor den. De conferentie heeft een volle dig accoord bereikt inzake de uni ficatie van de invoerrechten en de accijnsrechten. DE GOUDCLAUSULE. De Belgische minister-president, Gaston Eyskens, heeft tegenover Reuter verklaard, dat de enige zaak, die een Benelux economi sche overeenkomst in de weg staat, de goudclausule van het on langs in Den Haag ondertekende Belgisch-Nederlands-Luxemburg- se protocol is. Deze clausule voor ziet in betaling met goud of dol lars van het bedrag, waarmede een eventueel nadelig saldo van een der Benelux-partners een be- p..alde som overtreft. „Wanneer wij", aldus Eyskens, „over dit struikelblok heen komen, zal niets meer een overeenkomst in de weg staan." had voorgedaan. Hierbij werd de Philips ingenieur Meier Mattern door rondvliegende stukken zoda nig aan het hoofd gewond, dat hij kort nadien in het Oude en Nieu we Gasthuis te Delft is overleden. Van de drie assistenten, die de proefneming bijwoonden werd de 25-jarige monteur J. van G. uit Dordrecht ernstig aan een arm gewond. Hfj is ter verpleging in het Gasthuis opgenomen. Een an dere technicus kon nadat een hoofdwond in het ziekenhuis was gehecht huiswaarts keren en de derde kwam er met slechts lichte verwondingen en de schrik af. Het hoge laboratorium-gebouw was in dichte mist gehuld, toen de ontploffing geschiedde. Opge schrokken door de dreunende slag snelden van alle kanten employe's van het laboratorium toe om hulp te bieden. Zij troffen bij een uit zijn voegen gerukte muur tussen versplinterde resten van de box, waarin de luchtmotor proefdraai- de, de zwaar en licht gewonden aan. Met ter plaatse aanwezige verbandmiddelen werd eerste hulp geboden. Vervolgens werden de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd, die snel ter plaatse waren. Voor Meier Mat tern mocht hulp niet meer baten. Men vraagt zich nu af of het ongeluk is te wijten aan een con structiefout van de meetopstelling of dat men de heteluchtmotor op een te hoog toerental heeft laten draaien. Het was bekend, dat men proeven omtrent de capaciteit van de motor nam. Chr. Middenstanders vergaderden te Goes. Gisteravond vergaderde de Chr. Middenstandsvereniging „Goes en Omstreken" in de melksalon van de heer Bustraan. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. Snoodljk, de voorlezing der notulen en de in gekomen stukken, sprak de secre taris de heer J. Boer Jr. over „De Middenstand temidden van de handel". Spreker behandelde de betekenis van de middenstand in het algemeen, met de diverse on derscheidingen als ambachtslieden, de handelende middenstand en de industriële middenstand, en waar schuwde tegen een al te onecono misch beheer. Voorts sprak hij over de principiële kwesties zoals die zich voordoen bij de Christe lijke middenstand. Na hem sprak de heer A. de Jager Tolhoek over het onder werp: „Belastingdruk te hoog naar draagkracht". In zijn betoog wees deze spreker er o.m. op dat thans van investering van goede ren geen sprake meer kan zijn wanneer men de fiscale maatre gelen in de toekomst beschouwt. Spr. vroeg zich af of de fiscus wel rekening houdt met een toekom stige inzinking van het bedrijfs leven. Enkele vragen werden door de sprekers beantwoord. Er gaven zich twee nieuwe leden op, een nieuw bewijs, dat de vereniging langzaam doch gestadig aan het groeien is. De heer A. Schout spreekt voor de N.C.R.V. Maandag 17 October 's middags om 2 uur zal in de rubriek „Schoolradio" voor de N.C.R.V. de heer A. Schout te Vlissingen spreken over het onderwerp „Walcheren drijvendde wa terwolf getemd". Tijdens haar bezoek aan Overijssel werd aan H. M. Koningin Juliana door het Zwolse gemeentebestuur een reusachtige taart aangeboden, waarop in suiker en marsepein de belangrijkste Zwolse torens en gebouwen waren aangebracht. Een deputatie bracht gisteren de taart naar het Paleis Soestdijk waar zij door de secretaresse van H. M. ontvangen werd. De Prinsesjes waren verrukt over het prachtige werkstuk en het ging Prin ses Beatrix wel een beetje aan het hart om het mes er In te zetten. Maar toen dit dan gebeurd was smulden Beatrix en Irene, Margriet en zelfs de kleine Marijke van het kostelijke gebak. Dat ook de aanwezige Zwollenaren niet vergeten wer den behoeft geen betoog. Conservatieven zullen nationalisaties zoveel mogelijk ongedaan maken. In ile slotzitting van het jaar lijkse congres van de Britse con servatieve partij, heeft de party- voorzitter, Winston Churchill, in een grote rede de regering ervan beschuldigd, dat zij het land „on nodig in onzekerheid" laat over de mogelijkheid van algemene verkiezingen vóór Kerstmis. Op het ogenblik, dat wij op vol le kracht voorwaarts moesten stomen, moeten wij allen wachten tot de regering het onderling er over eens is geworden wat voor haar partij het beste is, zo zeide Churchill. LOYALE STEUN. In de tijd, die het land nog van de verkiezingen scheidt, zou de conservatieve partij, naar Chur chill beloofde, „de regering steu nen bij alle maatregelen, die wij noodzakelijk achten om de natio nale financiën en economie te her stellen, hoe impopulair zij ook mogen zijn". De conservatieven zouden echter de gelegenheid niet voorbij laten gaan om het volk „het aangerichte kwaad" in te prenten en het ervan te overtui gen, dat „dit slechts een voor proefje is van wat volledig socia lisme zal brengen". NATIONALISATIE ZOVEEL MOGELIJK ONGEDAAN. Sprekende over de „uitspatting Na 19 jaar weer te klein Gedurende de laatste jaren is de Ambachtssch, ol te Goes uit haar jasje gaan groeien. Het gebouw, dat In 1930 werd vergroot, is wederom te klein gebleken. Naar het zich echter laat aanzien zal aan deze kopzorg van directie en bestuur een einde komen. Want, dank z(j het initiatief van directie en bestuur, heeft men na vele voorbereidingen en besprekingen ten departemente de mede deling ontvangen, dat, wanneer aan de school een andere bestem ming kan worden gegeven het bes'uur mag overgaan tot de bouw van een nieuwe school. De Ambachtsschool floreert best, zó goed zelfs, dat men bij de aanvang van de nieuwe cursus sen vele leerlingen teleur moet stellen, eenvoudig or. dat er geen plaats is. Ondanks de weinige ruimte, waarover men beschikt, heeft men kans gezien ''5 meer leer lingen aan de school les te laten nemen. De dagschool wordt be zocht door 300 leerlingen, de avondschool door 150 leerlingen. Naast deze cursussen worden, zoals bekend, nog andere cursus sen gegeven, die het totaal aantal leerlingen dat de school bezoekt, doet stijgen tot 550. Men heeft daar de Bovagcur- sussen voor leerling-monteur, hulp- en tweede monteur, men heeft er de opleiding schildersge zel en de opleiding voor het vak diploma schilder. Voorts zijn er de V.E.V.-cursussen voor adsp. en sterkstroommonteur, de smeden- cursus tot opleiding diploma ves tigingswet, de Gawalocursus voor het diploma vestigingswet sani- gestart met een cursus bouwkun de. Dit i.v.m. het feit, dat nog geen definitieve beslissing geno men is met betrekking tot de cur sus diploma vestigingswet aan nemer. Reeds geruime tijd heeft men contact met de stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf. Uit de hiervoor genoemde cur sus wil men een cursus formeren tot aannemer en bouwkundig op zichter. Er zijn nog meer mogelijkheden. Men wil ook beginnen met een cursus landbouwwerktuigen en tractoren (voor smeden), terwijl het zich laat aanzien, dat ook voor de bakkerscursus toestem ming verleend zal worden. Ja, de school floreert en dat blijkt ook uit het feit dat 95 der leerlingen de examens met goed gevolg aflegde. Het is dus niet overdreven te zeggen, dat de Goese Ambachts school ruimte te kort komt. Men richtte daarom een schrijven tot het departement, waarin men op taire beroepen. Men is thans ook veischmende gronden uitbreiding of nieuwbouw meende te kunnen bepleiten. Zo zijn verschillende lokalen te klein. De breedte is beneden de geldige norm van 8 meter, n.l. slechts zeven. Voorts is het aantal lokalen te gering en ontbreken er een gymnastieklokaal, een schaft lokaal een recreatiezaal en berg ruimte voor de vervaardigde voorwerpen. Ook heeft men een transformatorhuisje nodig i.v.m. de gestadige uitbreiding van het machinepark. Verzoek had succes. En de brief had succes. Er kwam een verzoek om eens ten departemente te komen praten. Zodoend-- toog het dagelijks be stuur, bestaande uit de heren Ir Stoel Feuerstein, Mr H. B. Bouw man, de heer K. K. Brink en de directeur, de heer Buurman, naar Den Haag, waar men drie en een half uur confereerde met de In specteur van het N.O. Ir W. J. L. Bloem, de inspecteur-generaal Ir. G. Hofstede, de heer N. P. Bolten, hoofdarchitect en de heer A. v. d! Tol, hoofdreferendaris. Men bleek alras gewonnen voor de naar voren gebrachte argumenten. De deputatie kreeg ten antwoord, dat wan neer aan de school een andere bestemming kan worden gege ven, hetzij voor huishoudschool of anderszins, hetzij dat men haar verkoopt, het bestuur van de Ambachtsschool mag over gaan tot de bouw van een nieuwe school. Nijverheidsonderwijs moet herzien worden. Afgezien van het feit, of het voorbereidend jaar al of niet in gevoerd zal worden, behoelt het geen betoog, dat het Nijverheids onderwijs herzien zal moeten wor den in die zin, dat, na de oplei ding, meer zal moeten worden ge studeerd. Het staat vrijwel vast, dat voor enkele vakken kopklas- sen ingevoerd zullen worden. Het gevolg is, dat het aantal leerlin gen op de school dan belangrijk zal stijgen. B. en W. welwillend. Waar de school zal komen weet men nog niet. Uit besprekingen met B. en W. bleek, dat deze wel willend tegenover de nieuwe plan nen staan. Het zal echter zeker nog wel twee en een half jaar duren voor dat de eerste steen gelegd zal kunnen worden. Bij de bouw van de nieuwe school denkt men zich het vol gende over het aantal lokalen: Men heeft minstens nodig twee lokalen voor timmeren, één voor machinale vakbewerkingen, één voor de smederij, één voor de plaatwerkerij tevens lasserij en fitterij, een bankwerkerij, een werkplaats voor motorrijtuigher steller, een werkgarage, een elec- trische werkplaats met meetka- mer, een schilderswerkplaats en suite met lak- en spuitkamer. Facultatief staan de brood- en banketbakkerij met boetseerruim- te. Voorts drie tekenzalen en acht leslokalen alsmede een cantine en directeur- en leraarkamer. Men heeft eerst nog gedacht aan verbouwing. Hieraan zitten echter zeer vele bezwaren vast. Het zou zó kostbaar zijn, dat men evengoed een nieuw gebouw kan zetten. Het bestuur heeft dan ook alle hoop gevestigd op de nieuwbouw, welke voor het Nijverheidsonder wijs en de gemeente Goes zeer zeker van grote betekenis is. van geldsmijterij" zeide Churchill, dat het Britse volk zich grote in spanningen getroost heeft, doch het uiteindelijke resultaat was de valuatie. „Het is niet slechts ons geld, dat gedevalueerd is, doch ons prestige en onze reputatie in het buitenland zijn ook gedevalu eerd." Churchill beweerde, dat de na tionalisatie een mislukking geble ken was en hij beloofde, dat een conservatieve regering er onmid dellijk mee zou ophouden, al zou het onmogelijk zijn om de reeds geschiede nationalisaties alle on gedaan te maken. Churchill sprak anderhalf uur tot een gehoor van 10.000 toe hoorders. Aan het eind van zijn rede werd Churchill verscheidene minuten lang toegejuicht. Tengevolge van de mist gestaakt. Tengevolge van de zware mist moest gistermorgen de veerdienst VlissingenBreskens gestaakt worden. De vaarten van en naar Vlissingen tot 11 uur vielen uit. Op TerneuzenHoedekenskerke werden de eerste twee vaarten niet uitgevoerd, terwijl ook op de lyn KruiningenPerkpolder enige uren niet werd gevaren. Communisten bezetten KantoM Van officiële nationalistisch® zijde is te Hongkong vernomen dat Chinese communistische le gers Kanton gisteravond zijn bin nengetrokken. Er hebben geen in cidenten plaats gevonden. Alle verbindingen tussen Kan ton en Hongkong zijn door de communisten verbroken. 8-JARIG JONGETJE DOOGEREDEN. Het 8-jarige zoontje van de heer E. v. d. Griend te Papendrecht werd eergisteravond gegrepen door een autobus van de „2 Pro vinciën". Het kind werd tegen de grond geslagen en met verbrijzel de benen naar het ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. Daar is het enige tijd later overleden. Een Zweedse schoenmaker, die na een behandeling van zeven we ken in een ziekenhuis niet kon genezen van de hik, heeft nu baat gevonden bij het drinken van tien i lessen mineraalwater. De zware mist, die gisteren over een deel van ons land hing, heeft het luchtverkeer in aanzien lijke mate gestagneerd. Alle nacht vluchten moesten worden uitge steld. Een landarbeider uit Gas- selternijveen die onderdak had verschaft aan een ondergedoken militair, die naar Indonesië moest, werd gisteren door de Asser recht bank tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. In Breda maakt men plannen om in 1952 het 700-jarig bestaan van de stad te vieren. De politie te Utrecht heeft een werkster gearresteerd, die de sleutels van het huis, waar zij werkte, had uitgeleend aan een vriend. Deze maakte daarvan ge bruik door f 9000 buit te maken, Donderdagmorgen is de „Wa terman" met 1500 militairen aan boord uit Batavia vertrokken, gis termorgen vertrok het Britse schip „Empire Brent" met 900 man troepen aan boord naar Ne derland. Bij Wieringerwerf in de Wieringermeerpolder heeft zich gisteren een ernstig ver keersongeluk voorgedaan, dat een dode en twee zwaargewonden heeft geëist. Op de veiling te Schagen werden gisteren pruimen, tweede pluk, aangevoerd. In Eemsland, dicht bij de Groningse grens, zijn oliebronnen aange boord. Dit Duitse gebied zou meer dan 20 millioen ton olie bevatten. Elf Amerikaanse communisti sche leiders zijn schuldig ver klaard aan een samenzwering te gen de staat. Met algemene stemmen nam de Tsjechoslowaak- se nationale vergadering gisteren een wet aan waarbij de controle op de kerken door de staat wordt overgenomen. In Ontario (Ca nada) is een meisjesvierling gebo ren. Gisteravond werden de eerste communistische troepen in Kanton verwacht. Op 24 Octo ber zal „de dag der Verenigde Naties" worden gehouden. In Oost-Indonesië werd f 80.200 in gezameld voor de U.N.A.C. Een menigte van ongeveer 500 perso nen heeft gisteren te Dusseldorf een relletje verwekt tegen Schacht, Hitiers minister van Fi nanciën. Benoemingen bij water schappen. Bij K.B. zijn benoemd: met ingang van 16 November a.s. tot dijkgraaf van de polde? Noord bij Neuzen, W. Dekker te Terneuzen; met ingang van 1 November a.s. tot lid van het bestuur der water kering van de calamiteuze Burgh en Westlandpolder, M. Beije te Burgh. GOES. Veiling van Vrijdag 14 October 1949. Druiven 83102; Frambozen 70; allen per 100 kg. Groenten: Komkommers 810; Bloemkool I 19—45; idem II 12—16; idem III 810; Kropsla 1.509; alles per 100 stuks. Groene Savoye kool 13 19; Rode kool 5.508; Uien 3 8; Andijvie 79; Wagenaarbonen 31--37; Dubb. Princessebonen 26 53; Stoksnijbonen 22; Pronkbo- nen 1926; Spekbonen 22; Prei 818; Tomaten 2034; Kroten 612; Peen 5.506; Spinazie 19; alles per 100 kg. Selderij 3.504; Kroten 612; alles per 100 bos. zijn onveranderlijk goed DE BILT ZEGT: Geleidelijk ander weer. Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend nog op vele plaatsen mist. Na het oplos sen der mist aanvankelijk nog pe rioden van zonneschijn, doch ge leidelijk toenemende bewolking marr bijna overal droog weer. Tot matige en aan de kust tijde lijke vrij krachtige toenemende wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1