Benelux-conferentie belooft een succes te worden. Monetaire probleem nog struikelblok. Moch wil verlaging van de prijzen. Prijsuitreiking besloot etalage wedstrijd te Middelburg. tip 22 October a.s. loopt de „Carbet" van mapei oij „üe Sciieme Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland. NIEUWS De Engelsen dit jaar niet naar de stembus. Vervaardigers van valse rijksdaalders gepakt Twee jachtvliegtuigen vermist op Sumatra. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Algemene veredelingsdagen te Arnliem. Er lagen er 5U a 60.000 gereed voor uitgifte. Franse ambtenaren zuilen barder moeten werken. Amerikaanse bommenwer per in Engeland neergestort. Ged. Staten mogen de weder- opbouwpiannen niet vast stellen. Drie winkeliers lootten om tie beker. Binnenkort wordt een directeur benoemd. Benelux-afdeling West Zeeuwsch-Ylaanderen opgericht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korta Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1S82 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 14 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.04 u., onder 17.47 u. Maan op 23.00 u., onder 15.39 u. L.K. 5.06 u. Hoogwater op Zaterdag 15 Oct.! Vlissingen: 6.45 u. 1.30 m., 19.31 u. 1.38 m. Terneuzen: 7.09 u. 1.50 m., 19.55 u. 1.57 m. Wemeldinge: 8.14 u. 125 m., 20.52 u. 1,41 m. Zierikzee: 7.52 u. 1.08 m., 20.35 u. 1.25 m. OPTIMISTISCHE KLANKEN UIT LUXEMBURG. In zijn openingsrede van de Benelux-conferentie, die tot en met Zaterdag ln Luxemburg wordt gehouden, verklaarde do Luxem burgse minister van staat, Pierre Dupong, gistermorgen, dat de moeilijkheden, die bp de vorming van de Benelux overwonnen moeten worden, groter zjjn dan aanvankelijk werd verwacht. Niet temin zjjn de laatste zes maanden belangrijke vooruitgangen ge boekt. Diverse problemen zjjn thans door de commissies aan een diepgaand onderzoek onderworpen en de vaste wil om een econo mische unie te vormen bestaat nog steeds. Vooral het feit, dat de Impasse doorbroken Is, waarin men zich op financieel gebied bevond, als gevolg van de recente devaluatie, maakt, volgens de heer Dupong, dat de voorwaarden voor de vorming van de Bene lux gunstiger zijn dan ooit te voren. ningsrede een agenda goedgekeurd Op deze bijeenkomst waren zes Nederlandse, zes Belgische en vier Luxemburgse ministers tegen woordig, alsmede een 60-tal des kundigen der drie landen. DE AGENDA. Naar de secretaris-generaal van de Benelux, mr dr Jaspar, gister morgen tegenover de journalisten verklaarde is na de door de Lu xemburgse minister van staat, Pierre Dupong, gehouden ope- Na een kabinetszitting van 2'A uur, waarin het voor en tegen van een verkiezing in deze herfst werd besproken, heeft de Engelse regering het volgende communi que verstrekt: „Met het oog op de verwarrende invloed op handel en industrie en op de nationale pres taties van de voortdurende veron derstellingen over vervroegde ver kiezing, acht de minister-president het juist het land op de hoogte te stellen van zijn besluit. Zijne Majesteit niet te adviseren, het parlement dit jaar te ontbinden." Uit dit besluit blijkt duidelijk, aldus Reuter, dat de „grote drie" van het kabinet (de minister-pre sident, de minister van buiten landse zaken Bevin en de plaats vervangende premier Morrison) het eens zijn over de tijd der ver kiezingen. Het besluit van de premier, zo vervolgt Reuter, betekent, dat de regering voort zal gaan met haar plannen voor sterke bezuiniging, nodig door de devaluatie van het pond en met de ondersteuning van de wetsontwerpen ter nationalisa tie van de ijzer- en staalindustrie en ter beknotting van de volmach ten van het Hogerhuis. Reuter meent ook, dat de premier zijn veFkiezingsapparaat niet gereed achtte. waarop de volgende vijf punten voorkomen: 1. De politiek te voeren met be trekking tot het monetaire pro bleem en de buitenlandse handel. 2. De politiek ten aanzien van de landbouwkwestie. 3. De problemen betreffende de accijnzen, der overdrachtsbelas ting en der directe belastingen. 4. De problemen, welke ver band houden met de waterwegen en de havenwerken. 5. De gemeenschappelijke hou ding der Beneluxianden ten aan zien van de Europese samenwer king. BEVREDIGEND VERLOOP. Na afloop van de 's middags voortgezette besprekingen ver klaarde de secretaris-generaal der Belgisch-Nederlands-Luxemburg douane-unie, dat deze een zeer be vredigend verloop hebben gehad en dat veel begrip is getoond voor eikaars moeilijkheden. De onder handelingen liepen voornamelijk over monetaire kwesties, over de buitenlandse handel, over de te volgen landbouwpolitiek en over belasting- en investeringsvraag stukken. Naar de heer Jaspar verder nog meedeelde, zal van morgen een commissie van finan ciële deskundigen bijeenkomen, terwijl om 10 uur de samenge stelde commissies opnieuw zullen vergaderen. Burggraaf Berryer, de Belgi sche gezant te Luxemburg, deelde de journalisten mede, dat een ac- coord was bereikt inzake de voor naamste problemen, doch dat er in hoofdzaak nog een punt is, waarover onenigheid bestaat. Hoe wel de heer Berryer niet ver klaarde, welk punt het hier be treft, meent men in kringen rond om de conferentie te weten, dat hij hier op het monetaire pro bleem zinspeelde. Eyskens Zaterdag naar Koning Leopold. Eyskens heeft een uiteindelijke formule voor een nationaal refe rendum over terugkeer van Ko ning Leopold opgesteld, aldus meldt Reuter. De premier zou zich Zaterdag naar Pregny bege- vy om de goedkeuring van Koning Leopold hierover te verkrijgen. Nadat Dinsdag eerst een ex cursie was gemaakt naar de proeftuin „de Goor" te Wagenin- gen,begon Woensdag te Arnhem de eerste dag van de .Algemene veredelingsdagen 1949". Hier gaf dr E. F. Jacobi een uiteenzetting van de organisatie en de taak van het proets tation voor de boom kwekerij te Boscoop. Na hem sprak op deze eerste dag de voor zitter van het I.V.T. de heer N. Veldhuyzen van Zanten, over het geen het Nederlandse zaadvak moet doen om tegen het buiten land opgewassen te zijn. Gistermorgen werd begonnen met de tweede veredelingsdag. Dr O. Banga, schetste verschillende mogelijkheden voor samenwerking in veredelingswerk bij fruit; Ir. P. de Sonneviile ging dieper in op de betekenis van de mutaties in het grote fruit, dat zijn plot selinge veranderingen van de plant, die erfelijk zijn en bij fruit veel voorkomen. Vooral bij appe len komen veel mutaties voor; bij peren minder. Tenslotte sprak mej. Ir H. G. Kronenberg over variaties in het klein fruit, aardbeien, frambozen en bessen. Samenstelling Noors parlement. Hoewel nog enkele stemmen gecontroleerd moeten worden, kunnen de volgende cijfers be schouwd worden als de waar schijnlijk definitieve samenstelling van het Noorse parlement. Socialisten 84 zetels (76 in 1945) 792.246 geldige stemmen. Conser vatieven resp. 23 (25) 276.291; Liberalen 21 (20) 214.928; Boe renpartij 12 (10) 85.008; Christe lijke Volkspartij 9 (8) 146.364; Communisten 1 (11) 100.242; Concentratie burgerlijke partijen 106.951 stemmen; kleinere groe peringen 12.904. In het begin van September kwamen er bij de hoofdstede lijke politie berichten binnen, dat in Amsterdam en omgeving valse rijksdaalders werden aan geboden. Verscheidene lieden werden gevonden, die de rijksdaalders hadden uitgegeven, doch allen bleken te goeder trouw en nie mand wist hoe hij het biljet had ontvangen. Enkele dagen geleden kreeg echter een tram conducteur een valse rijksdaal der van een persoon, die zeer zenuwachtig deed en van de tram sprong. De conducteur ging hem achterna. Toevallig passeerden juist twee agenten en weldra was de vluchteling, die een café in de Oude Brug steeg was ingeschoten, gepakt. Onder de barkruk werden niet minder dan zeventien valse rijksdaalders gevonden. Aanvankelijk trachtte de man met allerlei leugenachtige ver halen de politie om de tuin te leiden, maar tenslotte kwam het ware verhaal. De man had sa men met een vriend beiden verkeerden in financiële moei lijkheden het plan opgevat vals geld te maken. De één werkte in een papiergroothandel, de ander had een cartonnage- fabriekje, zodat zij min of meer in „het vak" zaten en de moei lijkheden wel konden oplossen. Een fotograaf werd in de arm genomen om een goede foto van een rijksdaalder te maken. Aan vankelijk weigerde de man, maar toen hem werd verteld, dat het ten bate van de t.b.c.-bestrijding noodzakelijk was een goed cli che van een rijksdaalder te ma ken en dit waar werd gemaakt met valse documenten van het ministerie van Financiën, hielp de fotograaf te goeder trouw mede. In een offsetdruk kerij werd met het zelfde ver haal bereikt dat een zinkcliché werd gemaakt en weldra kon gedrukt worden. Er werden een offsetpers en een handpers ge huurd en in begin September werden de eerste rijksdaalders „op de markt" gebracht. Het vlotte met de uitgifte niet zo best. Een drietal mannen wer den in het complot gehaald, die bereid waren voor prijzen van f 1.25 tot f 1.35 de valse biljet ten af te nemen en in omloop te brengen. Eén van hen liep op de kermis in de Iinnaeus- straat dank zij een oplettende kermisexploitant bijna tegen de lamp. Hierdoor kregen de handlangers waarschijnlijk angst en moest één van de vervaar digers zelf geld gaan uitgeven, met het voor hem noodlottige gevolg. Persen, cliché en een 50 a 60 duizend valse rijksdaalders, nog in vellen van tien, zijn in be slag genomen. De beide vervaar digers en hun handlangers zijn gearresteerd. Door de Dienst Legercontacten van het Koninklijk Nederlands In disch Leger is medegedeeld dat twee Mustang-jachtvliegtuigen van de militaire luchtvaart, die voor een dienstvlucht uit Medan naar Bandoeng waren vertrokken, spoorloos zijn verdwenen. De vliegtuigen zijn gistermor gen om acht uur uit Medan ver trokken, waarbij in Zuidoostelijke richting werd gevlogen. Sindsdien is niets meer van de toestellen vernomen. De mogelijkheid dat de „Mustang"-jagers, als gevolg van ondervonden slecht weer, onder de vlucht met elkaar in botsing zjjn gekomen, moet niet uitgeslo ten worden geacht. Jules Moch beeft gistermiddag in de Franse nationale vergade ring gezegd: „Frankrijk wenst geregeerd te worden. De gewone man wenst, dat orde regeert en dat het gezag uitgeoefend wordt binnen het kader van de democratie". Moch gaf in de nationale vergadering een uiteenzetting van zjjn plannen voor een nieuwe regering. MOCH's ELANNEN. Aangaande het loon- en prijs vraagstuk verklaarde Moch, dat een simpele verhoging der lonen „de franc naar de ondergang, Frankrijk naar de ruïnering en de republiek naar het avontuur" zou leiden. De beste wijze om de be langen van de „onfortuinlijkste massa van de arbeidende klasse" te verdedigen bestond niet slechts in de verhoging der theoretische lonen doch in het handhaven en de verhoging der koopkracht. Moch bracht zijn plannen in drie hoofdstukken onder: 1. Stappen ter verlaging van de prijzen. 2. Terugkeer tot vrije collectie ve onderhandeling tussen vakver enigingen en werkgevers over de arbeidsvoorwaarden, zonder tus senkomst der regering, 3. Het toekennen van een spe ciale uitkering van niet meer dan 3000 fr voor deze maand alleen voor arbeiders, die minder ver dienen dan 15.000 fr teneinde hun loonpeil op dat van 15.000 te bren gen. Moch beloofde een evenwichtige begroting doch dit evenwicht be hoorde verkregen te worden door offers van ai'len en niet slechts door offers van weinigen. HARDER WERKEN. Op de staatsuitgaven zou aan zienlijk bezuinigd worden. Men zou door structurele hervormin gen bezuinigen, vooral bij de provinciale besturen en door de centralisatie. De ambtenaren zouden harder moeten werken. Toen Moch „re- Bijeenkomst ministers van Westelijke Unie. De minister van buitenlandse zaken van de vijf landen der Wes telijke Unie zullen begin Novem ber te Parijs bijeenkomen zodra de zitting van de ministerscom missie van de Raad van Europa is afgelopen, aldus is te Londen uit gezaghebbende bron vernomen. De lantaarn. Een dokter in Roermond had reeds vele jaren in zijn kelder een carhidlantaarn liggen. Men maak te de medicus er op attent, dat deze lantaarn wel eens een mijn of iets dergelijks kon zijn. De dok ter belde de politie op, waarna de hulpverleningsdienst op het toneel en in de kelder van de dok ter verscheen. Het was inderdaad een mijn. organisatie der genationaliseerde bedrijven" naast reorganisatie van het ambtenarenapparaat be loofde klonk van alle banken, be halve van de communistische, luid applaus. De overeenkomsten ten aanzien van de onafhankelijkheid van Vietnam dienden eerder van kracht te worden dan in Maart besloten was. Inzake de buitenlandse politiek zou de nieuwe regering het werk van de vorige voortzetten. Ondanks de oproep van het communistische vakverbond C.G. T. om in staking te gaan tijdens de rede van Moch in de nationale vergadering, reden bussen en ondergrondse treinen normaal te Parijs. Op het vliegveld Orly had onge veer 80 percent van de arbeiders aan de oproep gehoor gegeven, doch het luchtverkeer vond nor maal voortgang. Gehele bemanning (13 personen) om het leven gekomen. Een B 50, één van de modernste Amerikaanse bommenwerpers, is bij NewMarket (Cambridgeshire) neergestort. De gehele bemanning kwam om het leven. Het. toestel, dat op een. tarweveld neerkwam, vloog in brand. De brand sloeg over op hooistapels en boerderijen. De lijken van 12 der 13 inzit tenden zijn reeds te voorschijn gehaald. Door de mist was het zicht slechts 1200 meter. De B 50 was één van de grote stralosfeerbommenwerpers, die in Augustus in Engeland aankwa men voor een oefeningsperiode van de 43ste Amerikaanse bom- bardementsgroep op basis in En geland. Eerder in dit jaar heeft een B 50 de eerste non-stopvlucht om de wereld gemaakt. De slag werd 19 kilometer ver gehoord. Volgens een der oogge tuigen stond het toestel in brand, voordat het neerstortte. Zweeds schip bij Walsoorden aan de grond gelopen. Gistermiddag is bij Walsoorden het Zweedse m.s. „Avanti" van de rederij Kihlstroem te Gothenburg, metende 10034 reg. ton en onder weg van Bahren in de Perzische Golf naar Antwerpen aan de grond gelopen. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen. Het bouwen kan nog niet worden vrijgelaten. De uitvoering van de gezamen lijke wederopbouwplannen der ge meenten zal een bedrag in de Orde van grootte van een milliard gul den Kosten, aldus wordt medege deeld in de Memorie van Ant woord op de Wederopuouwwet. Bij de investering door de Over heid van een dergelijk groot be drag is een zodanig algemeen be lang Detrokken, uat de centrale Overneid hierin het laatste woord moet hebben. Bovendien zullen de kosten van de wederopbouwplan nen voor een belangrijk deel door net Kijk worden betaald. Het zou zeker niet verenig baar zijn met de ministeriële ver antwoordelijkheid, wanneer Ged. Staten het plan zouden goedkeu ren en daarmede het Kijk linan- cieel zouden kunnen binden. Met de mening, dat behartiging van deze financiële belangen met ge rustheid aan Ged. Staten kan worden toevertrouwd, kan de mi nister zich derhalve niet vereni gen, omdat de veran f woordelijk heid voor het uitgeven van Rijks- geld voor de uitvoering van we deropbouwplannen bij de Rijks overheid behoort te berusten, BOUWVOLUME. Het geheel vrijlaten van het bouwen zou onmiddellijk nieuwe spanningen in het leven roepen, omdat de beschikbare materialen en arbeiders zeker in de eerste jaren nog ontoereikend zijn om in de behoeften, welke als gevolg van oorlogsschade en achterstand op alle gebied voorlopig abnor maal hoog blijven, te kunnen voorzien. Daarom zal het totale bouwvolume, in een jaar te ver werken, in evenwicht moeten zijn met de materialen en arbeids krachten, welke naar verwachting ter beschikking zullen staan, ter wijl in het kader daarvan de ur gentie van de onderscheidene ca tegorieën van bouwwerken be paald moet worden. Er hing een merkbare spanning ln de raadzaal van het gemeen tehuls te Middelburg toen gisteravond de loco-burgemeester de lieer J. W. Kügeler de bus met drie lootjes voorhield aan de drie winkeliers, die naar het oordeel van de commissie voor do door het gemeentebestuur uitgeschreven etalagewedstrijd, voor de be ker ill aanmerking kwamen. Het waren mevr. Doets (fa. Wed. O. l'aterick), de heer Meeuwse (fa. Albert Heyn) en de lieer P. J. C. Castenmiller (Modemagazijn Peoa), die na elkaar een lirieije trokken, waarbjj de laatste winnaar werd van de zo begeerde be ker. Bij de aanvang van de bijeen komst, die werd gepresideerd door de heer Kögeler en waarbij de wethouders alsmede de wnd. gemeentesecretaris aanwezig wa ren benevens een viertal bestuurs leden van de Vereniging „Han delsbelang", bracht de loco-burge meester dank aan het bestuur van „Handelsbelang" voor de wijze waarop zij heeït meegewerkt aan deze etalagewedstrijd en voor de beschikbaarstelling van een leg penning, die bij de loting aan de fa. Paterick ten deel viel. Spr. zei vervolgens, dat het wijlen burge meester Jhr. Sandberg tot Essen- burg is geweest, die het initiatief heelt genomen tot deze wedstrijd. De burgemeester, zo vervolgde spr. is volkomen geslaagd in zijn opzet en het vervult ons met leedwezen, dat hij de resultaten niet meer heeft mogen beleven. DE ORGANISATIE. Wat de organisatie betreft deelde spr. mede, dat eerst de hulp van „Handelsbelang" was ingeroepen, waarna 57 winkeliers zich opgaven voor deelname. De heer Kögeler zei verder, dat de namen van de juryleden niet be kend zullen worden gemaakt, om dat men wellicht voor een volgen de keer weer een beroep op deze personen zou doen. Deze commissie heeft na af loop van de wedstrijd een uitvoe rig gedocumenteerd rapport inge zonden, waarin men er op wees speciaal op vier verschillende as pecten te iiebben gelet n.l. de ver- De eerste van do twee bjj de N.V.Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen voor reke ning van de „Compagnie Generale Atlantiixue" te Parijs in aanbouw zijnde schepen zal te water wor den gelaten op 22 October a.s. Het betreft hier het vracht schip „Carbet" dat bestemd is -dienst te doen op de vaste lijn van deze maatschappij tussen Frank rijk en de Caraibische Zee. De te waterlating zal in alle soberheid geschieden. Slechts in tegenwoor digheid van enkele Franse gasten en de leidende figuren van de „De Schelde". Tot de Franse gasten behoren onder meer de heren Jean Marie en Lauer, directeuren der „Compagnie Generale Atlanlique", de commandant Biëlvaire en de heer Lauranchat. Laatstgenoemde was de laatste Franse officier, die in Mei 1940 Vlissingen verdedig de. Voorts zal nog aanwezig zijn de Franse consul te Rotterdam, de heer Bechet. In afwijking van hetgeen de gewoonte is zal de „Carbet" niet ten aanschouwe der genodigden, op de wal te water worden gelaten, maar zullen de genodigden zich a-an boord bevin- Goed afgelopen verkeers ongeval te Vlissingen. Woensdagavond heeft op de Koudekerkseweg even voorbij het ziekenhuis „Bethesda" een verkeersongeval plaats gevon den. De motorrijder H. uit Mid delburg reed tegen een plotse ling naar links zwenkende auto, die -de bedoeling had te keren. De echtgenote van H., die op de duo zat, vloog over de auto heen en werd tegen de Straat geslin gerd. Zij bekwam echter slechts lichte verwondingen en kon v.a verbonden te zijn naar huis te rugkeren. Zoals wjj gisteren reeds meldden zal ook in Zeeland een Bouw bureau voor de Landbouw worden gesticht. Dit bureau gaat uit van de Stichting voor do Landbouw in Zeeland, doch zai worden geëx ploiteerd door een aparte Stichting, genaamd „Bouwbureau >o„r de Landbouw ln Zeeland". Het bureau zai te Middelburg worden gevestigd. Dit Bouwbureau zal in de ko mende jaren ongetwijfeld een be langrijke rol gaan spelen in het agrarische leven van Zeeland. Er moeten nog zeer vele boerderijen worden herbouwd of hersteld en het is noodzakelijk, dat de betrok ken boeren van goede voorlichting worden voorzien, waartoe dit Bouwbureau o.m. door de georga niseerde landbouw in Zeeland in het leven is geroepen. HET BESTUUR. Het bestuur is reeds gevormd. Op voordracht van de verschil lende landbouworganisaties heeft de Stichting voor de Landbouw in Zeeland de volgende personen in het bestuur benoemd: twee leden van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond afd. Zeeland, n.l. de heren A. Geschiere JHzn. te Grijpskerke en H. Wolfert te Waarde; twee leden van de Z.L.M., t.w. de heren M. de Bruijne te Cadzand en A. C. den Ouden te Noordwelle; twee leden van de R.K. Landbouwor ganisaties, n.l. de heer A. de Nijs te Clinge van de N.C.B. en de heer L. C. C. Cammaert te Schoondijke van de L.T.B.; één lid van de Bond van Plattelandsvrou wen, t.w. mevr. Dorst te Goes; twee leden van de landarbeiders organisaties, n.l. de heer A. Vin gerling namens de Ned. Chr. Landarbeidersbond en de heer J. L. Lukaart (beiden te Goes) na mens de Ned. Landarbeidersbond. Voorts hebben in het bestuur als adviserende leden zitting ir A. Francke, hoofd van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in Zeeland, de heer C. Zwagerman, Rijks- zuivelconsulent, de heer L. v.Dijk, Rijkslandbouwconsulent voor Z. Vlaanderen en ir. L. Wartena, vvaarn. Rijkslandbouwconsulent voor overig Zeeland. HET DOEL. De Stichting heeft ten doel om een spoedige, rationele en een economisch verantwoorde bouw van bedrijfsgebouwen en opstallen en van woningen, behorende tot de agrarische sector in de pro vincie Zeeland te bevorderen, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan die ge bouwen, welke direct of indirect door oorlogsgeweld zijn verwoest. De mogelijkheid is opengelaten één of meer districtsbureaux en/ of adviescommissies in het leven te roepen. Het behartigen van de agrarische wederopbouwbelangen in Zeeland zal zoveel mogelijk ge schieden in samenwerking met de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw te 's-Gravenhage, in het bijzonder t.a.v. bouwvolume, financiering, overheidsvoorschrif ten enz. BOUWVOLUME. Voorts zal het Zeeuwse Bouw bureau adviseren omtrent de ver deling van het beschikbare bouw volume over de districten en ge meenten en de gegadigden. Tot zijn taak zal ook behoren het ont werpen van voor Zeeland ge schikte plannen voor bedrijfsge bouwen en -ruimte en woningen en de propaganda daarvan. Voorts zai het Bureau over deze agrari sche bouw voorlichting en service in de ruimste zin geven aan per sonen en verenigingen omtrent fi nanciering, plannen enz. De rege ling der financiële aangelegenhe den als zodanig blijft uiteraard nog berusten bij het Bureau We deropbouw Boerderijen te Middel burg. Het ligt ook in de bedoeling, dat het Bouwbureau de standaar- disatie'en de normalisatie van ge bouwen en onderdelen daarvan zal bevorderen. Het in opdracht maken van tekeningen, bestekken, het aanbesteden en het houden van toezicht op de bouw zal ook tot de taak van het Bouwbureau behoren. EEN DIRECTEUR. Binnen zeer korte tijd zal het bestuur van het Bouwbureau waarvan de heer Geschiere voor zitter is, een directeur benoemen. Deze zai een bouwkundige zijn en hij zal worden bijgestaan door enige administratieve krachten. Uiteraard is iedere boer, die wil gaan bouwen, vrij in de keuze van architect. Verwacht kan echter worden, dat, indien dit Bouwbu reau enige tijd aan de gang is, steeds meer boeren, die bouw plannen hebben, de weg naar het bureau te Middelburg zullen vin den, dat bij de keuze van 'n archi tect behulpzaam zal zijn. den. Voor zover bekend, is dit nog slechts eenmaal beproefd en wel door een Italiaanse scheepswerf. Men had toen echter verzuimd de nodige veiligheidsmaatregelen te treffen, zodat het schip met de zich aan boord bevindende per sonen omsloeg en zonk. De tewaterlating zal geschie den door mevrouw Lauer. Onmid dellijk daarna zal de kiel worden gelegd voor een van de door de regering van Argentinië bij „De Schelde" bestelde schepen. De „Carbet" is een schip van 7.500 ton. Het inwendige wordt door ze ven waterdichte schotten ver deeld in drie laadruimten voor en twee laadruimten achter. Twee tussendekruimten zijn ingericht als koelruimten voor fruit en vriesruimen voor vis. Het schip wordt voortbewogen door twee dieselmotoren van 3.500 p.k. Niet alleen vruchtbomen heb ben lente-allures, ook in het die renrijk heerst een voorjaarsstem ming'. Zo werd in de buurt van Venray een houtduivennest ont dekt met twee jongen. Door een ongeluk met een electrische boormachine werd een monteur te Leeuwarden door de stroom ge troffen en onmiddellijk gedood. De 13-jarige jongen uit Helden- Panningen die sinds enkele weken zoek was en waarnaar o.a. met behulp van een helderziende werd gezocht is terecht. Hij kwam gis teren de ouderlijke woning binnen stappen, nadat hij, zoals hij ver telde, enkele weken op avontuur was geweest. In de hal van het hoofdkantoor van de K.L.M. te 's-Gravenhage werd gisteren een borstbeeld van Dr Plesman ont huld. Gistermorgen werd in de Willem de Zwijgerkazerne te We- zep een opleidingsschool voor on derofficieren geopend door gene- ïaal Kruis. Een Finse parachu tist, die trachtte met behulp van leren vleugels te vliegen viel te pletter nadat hij op 1700 meter hoogte uit een vliegtuig was ge sprongen. 16 West-Duitse vak verenigingen met in totaal 5 mil), leden hebben een West-Duits vak verbond gesticht. 15 Oost-Duit se vluchtelingen die per boot naar Zweden waren gevlucht zijn daar uilgewezen, zij moeten terug daar zij niet voldoende konden aanto nen, dat zij politieke vluchtelin gen zijn. Volgens kerkelijke bronnen zijn in Tsjechoslowakije naar schatting 300 geestelijken ge arresteerd. Twee personen wer den gedood en 3 gewond toen de politie gisteren in Bombay het vuur opende op plunderaars van kruidenierswinkels. Langs de grens van de Amerikaanse zone van Duitsland worden in Tsjecho slowakije mijnenvelden aangelegd om zodoende vluchtelingen te be letten te vluchten. De speciale politieke commissie der V.N. heeft besloten de kwestie der mensche- lijke rechten in Bulgarije, Honga rije en Roemenië naar het inter nationaal gerechtshof te verwij zen. Joegoslavië heeft Bulgarije ervan beschuldigd te trachten om Joegoslavisch Macedonië los te maken van Joegoslavië. koopwaarde, de verzorging, de ar- ticifeit en de originaliteit van de etalage. Tenslotte is men bijeen gekomen en zijn de punten toege kend, waarbij direct bleek, dat men het over de allerbesten di rect eens was. Nadat de heer Kö geler de namen van de drie besten had bekend gemaakt met de op merking, dat alle drie door de commissie wat betreft hun pres tatie op een lijn werden gesteld, volgde de loting, die bovenge noemd resultaat opleverde. ANDERE SPREKERS. De drie gelukkigen spraken ieder woorden van dank aan het adres van het gemeentebestuur en aan het bestuur van „Handelsbe lang". Hierna bracht de tweede voorzitter van Handelsbelang mr J. J. Snoep het gemeentebestuur dank voor het initiatief. Mr Snoep sprak de hoop uit, dat het aantal deelnemers vol gend jaar verdubbelen zal, temeer daar naar hij zei, Middelburg thans een beter aanzien krijgt en het verrijzen van meer winkelpan den zeker stimulerend op de deel name zal werken. Tenslotte werd o.m. nog uit het rapport van de commissie geci teerd, dat men bijv. een goed ver zorgde étalage minder had moe ten waarderen, omdat de etalage niet stofvrij was gehouden. Er gens anders moest worden gecon stateerd, dat het een deelnemer was ontgaan, dat voorwerpen in zijn etalage waren omgevallen. Hieruit blijkt wei, dat de leden van de commissie zeer nauwkeu rig zijn te werk gegaan en zij ze ker geen lichtvaardige besluiten hebben genomen betreffende liet al of niet in aanmerking komen voor de prijs. Woensdagavond is te Oostburg opgericht de afdeling West-Z.- Vlaanderen van het Conüté van Belgisch-Nederlands-Luxemburg- se samenwerking. Als voorzitter van het voorlopig comité opende de burgemeester van Schoondijke, de heer A. van Roseveit, deze bijeenkomst. Na een welkomstwoord tot de wei nige aanwezigen zette hij rn het kort het doel uiteen, waarnaar het Nationaal Comité streeft, n.l. het bevorderen van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samen werking op alle terreinen. De heer van Damvan Visselt van het Nationaal Comité beant woordde enige door de aanwezi gen gestelde vragen. Verder wees hij op de grote verschillen, die er nog bestaan tussen de prijzen, het loon, gebruiken, bij de midden stand der drie landen enz. Door de halve devaluatie van de franc zijn wij wat de prijzen betreft veel nader tot eikaar gekomen en bin nen afzienbare tijd verwacht spr., dat deze dan ook op elkaar zullen zijn afgestemd. Nadat alle aanwezigen zich voor opzichting van de Benelux- afdeling W.-Z.-Vlaanderen hadden uitgesproken werd he't voorlopig bestuur samengesteld. Als voor zitter nam hierin zitting de lieer J. R. v. d. Laan, directeur Am sterdamse Bank. Verder werden als leden benoemd vertegenwoor digers der diverse takken van handel en nijverheid, nl. de heren P. de Baare, visserij; J. C. du Fosse, industrie; A. Hoolhorst, cultuur; J. R. v. d. Laan, bank wezen; J. W. Woittiez, handel; J. C. Becu, landbouw; P. X. de Groote, ambacht; A. J. Cambier, vervoer en P. J. v. Ooteghem, veehandel. GOES. Veiling van Donderdag 13 October 1949. Appels: Cox Orange Pippin 12 51; Laxton Superbe 13- 1;, Sterappel 1238; Goudreini.te 1227.40; Jonathan 1531j Hondsmuil 1216; Gron. Krcon 1325; Bramly Seedling 1215; Jacq Lebel 12—14; Gloria van Holland 13—33; Present van Lun- teren 1320; Dubb. Bellefleur. 1417; Notarisappel 1227.10'; Tuinzoet 15—28; Appels (kroet en val) 1013. Peren: Doyennë du Comise 552.70; Br. Alex Lu* cas 432.60; Zwijndr. Wijnpeer 412.20; Conference 4.5016; Br. Clangeau 5—22.70; Nouveau Porteau 46.20; Pondspeer 5—r 11.30; Legepont 523; Emile d'Huyst 4—8; Br. d'Anjou 5 27.90; Jodenpeer 49.40; Bezy van Schouwen 3.508; Bonne Louise d'Avr. 1322. Diversen: Groene Noten 88; Dubb. Princes- sebonen 4655; alles per 100 kg. DE BILT ZEGT: Zacht overdag. In de ochtend op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Later op de dag echter pe rioden van zonneschijn en voor de tijd van het jaar hoge middag- temperaturen. Zwakke tot matige wind meest uit Zuidelijke richtin gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1