Nederlandse vrouwen zeer ongerust over de toestand in Indonesië. Stichting voor de Landbouw richt een Bouwbureau op. Biervliet herstelt zich langzaam maar zeker van de zware slagen. Bij iedere kazerne een militair tehuis edna earl K.N.M.I. termijnstation te St.-Aniialanfl. LAXEERAKKERTJfS is het ideaal van FRO RECE. Lafle moord in Siantar. Hervormde kerk in oude luisier hersteld. vyf Nederlandse militairen gedood hU overval in het Malangse. Ernstige treinbotsing te Buenos Aires. feuilleton Nesmt hoerderüenbouw in eigen hand. Trage darmwerking Donderdag 13 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Een smeekschrift der vrouwen aan minister-president Drees. (Van onze Haagse redacteur). den dat er verantwoording zal worden afgelegd van de wijze De Gemeenschappelijke Actie j_ Rpn7lhiipk aan wanens van XMlnrlnmlüB Vrouwen heeft Waarop Oe ftepUDlieK aan wapens Si ülf .r^eeh eh^Tfeee «n en munitie kwam en nog steeds besloten een smeekschrift te zen- j_ i komt en over de herkomst der uit te nodigen „alle maatregelen S L"Se soldafen 4n te nemen, die nodig zyn om de m b onder eigen viag te levens van onze zonen veilig te Nieuw.Guin*a, plaats Stellen tegen het niet kunnen of naar yre^ lan. willen opvolgen door de Republiek N1(>uw.Zee- van de order: staakt het vuren. Hieronder behoren ook provoca ties en vernederingen als te Ba tavia en Bandoeng zijn voorgeko men, benevens Infiltraties met het doel, de bevolking te intimideren en de Nederlandse strijdkrachten ln te sluiten, ook al wordt daarbij niet daadwerkelijk van de vuur wapens gebruik gemaakt", aldus den als Australië en Nleuw-Zee- land ta bevorderen. Mevr. 't Rood sprak ook nog over de Internering van 15.000 Nederlanders, waarvoor dit co mité verleden jaar een grote actie heeft gevoerd. Da regering ont kende destijds, dat er nog zovele Nederlanders in de kampen zou den zitten. Zij deelde echter mede, dat dit cijfer afkomstig was va» luidt het eerste artikel van dit hgt DeparJtement van Sociale Za- verzoek. De voorzitster van het comité, mevr. W. v. 't Rood-Gerth van Wijk, deelde op een persconferen tie mede, inlichtingen te hebben ontvangen de bron kon zij niet noemen dat het caese fire op Oost Java niet wordt opgevolgd. In Soerabaja zijn 12.000 T.N.I.- manschappen geïnfiltreerd. In West Java werd de order „Staakt het vuren" beter opgevolgd. Dit komt, omdat aldaar de uitstekend georganiseerde en bewapende Chili-Wangi divisie optreedt. Wel worden onze troepen op vele plaatsen volkomen omsin geld. „Wij wensen", aldus de voor zitster, ,dat het leven van onze jongens veilig wordt gesteld, daar! als de regering niet spoedig zal ingrijpen, een vreselijk bloedbad onder de militairen en andere Ne derlanders zal plaats vinden". De T.N.I. maakt van het caese fire gebruik om zich in het door ons bezette gebied te infiltreren. HOE KOMT DE REPUBLIEK AAN WAPENS? ken in Indonesië. Zij overlegde aan de pers een schrijven van de wnd. directeur van (it Departe ment aan dr v. Mook, waarin deze vroeg om de loslating van de 15.000, mogelijk zelfs 20.000 ge vangenen, als één van de belang rijkste punten te beschouwen tu- dens de onderhandelingen met ue Republikeinen. Waar zijn al deze personen gebleven? zo vroeg de voorzitster. Zij deelde nog mede, dat de 2000 ontvoerde Nederland se vrouwen allen zijn vermoord, aldus een practisch officiële me dedeling van het Departement van Sociale Zaken. De „Oslofjord", het nieuwe vlaggeschip van de Noorse koopvaardijvloot, dat bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam werd gebouwd is bijna voltooid. Het prachtige schip ligt thans in het „stenen dok", waar de kiel wordt geschilderd en de schroef assen worden aangebracht. Een overzicht van het machtige schip, dat nu nog op het droge ligt en over enige dagen zijn proefvaart gaat maken. Biervliet, het rond 2100 inwo- de gemeente. Treurig genoeg ners tellende Zeeuws Vlaamse stagneerde de bouw langer dan Tevens vraagt dit comité in hetPlaatsje, dat in de vaderlandse 9 maanden, smeekschrift dat door velen in Historie den lande ondertekend zal wor- een ereplaats inneemt, Na die lange tijd van stilstand omdat het eenmaal het voorrecht kreeg de gemeente machtiging genoot Willem Beukelszoon onderde halfafgebouwde woningen zijn burgeren te tellen, leeft j opnieuw aan te besteden. Er zoals nagenoeg alle Zeeuwsewerd een aannemer gevonden, plaateen in de eerste plaats die bereid was de woningen bin- van de landbouw. Daarnaast z\jn nen een half jaar te voltooien, er nog enkele vlassery-bedryven, Voorts werd begonnen aan de die emplooi bieden aan een aan- J bouw van nog acht woningen Maandag zijn in het Malangse, tal inwoners cn is er nog een welke de vier aannemers uit de nabij het bergoord Tretes in Oost P 'umveehedrjjf, dat nogal wat gemeente binnenkort hopen af Java, 5 Nederlandse militairen j Pll"mvee exporteert naar Belgie te leveren. gesneuveld, toen een uit 8 man .en tef'vljI ^lmle"kürt bestaande patrouille werd over- in het arbeiderslogeerkamp een vallen door een gewapende bende confectiefabriekje zal worden ge- van ongeveer 140 man. Slechts °Pelia- twee der militairen wisten te ont-Met verlangen ziet de bevol- komen en één wordt vermist. On-1 king uit naar de dag_ dat de NED. HERV. KERK. waar de vogels in en uit vlogen en de prediking opluisterden met hun gefluit. Het duurde lang maar door de voortdurende activiteit van de Kerkvoogdij, Monumentenzorg, de Synode en de prachtige hulp van de gemeenten Hoofddorp en Rijk, die de gemeente Bier vliet adopteerden, kon de bouw tenslotte op gang komen. Na tuurlijk droegen ook de ge meenteleden geen klein steentje hieraan bij. Bij de restauratie van het kerkgebouw besteedde men tevens aandacht aan verbete ringen van het bedehuis. Zo werd onder meer een electrisehe voetverwarming aangelegd. De drie fraaie gebrandschilderde ramen, waarvan één Willem Beukelsz. uitbeeldt, die reeds in 1940 in een bomvrije kelder wa ren opgeborgen en na de be vrijding ongeschonden te voor- Niet alleen de woningen inschijn kwamen, werden weer Biervliet leden door het oor- j aangebracht, waardoor het logsgeweld, maar ook de mooie'kerkje in oude luister hersteld oude Nederlands Hervormdewerd. i o c, Kerk kwam deerlijk gehavend i Tenslotte werd ook de be- der de gesneuvelden bevindt zich Braakman ingepolderd zal zijn. uit de strijd. Aan het onder be- schadigde christelijke kleuter de patrouiliecommandant. Want niet alleen, dat de opper- scherming van Monumentenzorg school hersteld zodat er voor de vlakte bouwland in Biervlietstaande kerkje liet de Kerk-kleuters een mooie zonnige dan uitgebreid zal worden, I voogdij noodherstellingen ver- ruimte is om te spelen, maar bovendien hoopt men dan,1 richten om de gemeente toch I Zo herstelt Biervliet zich dat Biervliet een rechtstreekse weer ter kerke te kunnen laten van de zware slagen door de verbinding krijgt met Terneu-1 gaan. En zo werd Gods Woord j oorlog toegebracht, langzaam, zen en Breskens. Trouwens, dit gepredikt in een kerkgebouwmaar zeker. De patrouille werd tegengehou den door guerillastrijders, die de geweren van de militairen opeis ten. Toen dit werd geweigerd, openden de guerillastrijders k bout portant het vuur. Deze boer weet dat aan oogsten zaaien voorafgaat. Zo ook met onze boekenpremies. Zaai uw zaad en overtuig de mensen van de noodzaak ener Prot. Christelijke dagbladpers en de oogst valt van zelf ln uw schoot. Ge sterkt er de Christelijke pers mede. zou voor heel Zeeuwsch-Vlaan- deren van belang zijn. Biervliet behoort tot de ge meenten in Zeeland, die een zeer zware tol voor de bevrij ding hebben moeten betalen. De bevrijding kostte de gemeente 112 verwoeste en vele licht of zwaar beschadigde woningen, terwijl bovendien verschillende boerderijen door het oorlogsge weld vernield werden. Door het bouwen Minstens 40 doden en honderd gewonden. Kort voor middernacht zijn te Buenos Aires een electrisehe per sonentrein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. Volgens de laatste berichten wer den 40 personen gedood en 100 ge wond. Drie wagons werden bijna geheel vernield. Brandweer, po litie en militairen zijn bezig de verminkte lichamen uit de wrak stukken te voorschijn te halen. De oorzaak van de ramp wordt toegeschreven aan een fout van de wisselwachter en de snelheid van de electrisehe trein, die 7 mi nuten over tijd was. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal zijn. GRETA GARBO WIL GEEN FOTO IN DE KRANT. Het Amerikaanse dagblad „New York World Telegram" be vatte in zijn editie van gister avond een blanco ruimte van 7 K centimeter lengte over één kolom. Boven deze ruimte staat: „Garbo wil haar foto niet in de krant", er onder: „Dus drukken wij haar foto niet af". (Van onze Utrechtse correspondent). Vergaderingen die qp tijd be ginnen zijn zeldzaam. Maar de al gemene ledenvergadering van de van eenNederlandse Militaire Bond „Pro 40-tal noodwoningen werd ge-1 Rege", die was uitgeschreven te- tracht voorlopig de ergste wo- gen Dinsdagmorgen half elf te ningnood op te vangen. Zo utrecht, begon precies om half ganisaties en kerken. Ook de gauw de gelegenheid er was 0if# De hondsvoorzitter jhr D. W. overheid draagt bij, door de ver werden door de gemeente wo- Sickinghe te 's-Gravenhage was strekking van een jaarlijkse sub- ningwetwoningen gebouwd: zes namelijk van mening dat men in er van kregen een plaats op de dit opzicht militair moest han- Singel, twee kwamen in de delen. Prof. Steward van het techno-1 Kerkstraat en in een vlot tempo Op het appèl van Pro Rege wa- stichten gebouwen in plaatsen waar een flink garnizoen ligt. Want in Dordrecht bivakken maar een paar honderd mili tairen. De N.M.B. moet zuinig zijn. Zijn gelden verkrijgt hij door giften van vrienden, belangstellende or- loglsch instituut van Californlë werden de funderingen gelegd heeft verklaard, dat een raket voor meerdere huizen, waarvan van het Amerikaanse leger, „Wac er in de Noordstraat zes bijna Corporal" genoemd, een nieuw gereed waren, toen de aanne- wereldsnelheidsrecord heeft ge- j mer er de brui aan gaf, nadat vest:gd met 8000 km. per uur. hij in conflict was geraakt met (Ingez. mededeling, advert.) ren tal van mannen en vrouwen verschenen, die met de leiding van militaire tehuizen zijn belast. Daarnaast woonden diverse be stuurders der plaatselijke afdelin gen van de N.M.B. aanwezig. Jhr Sickinghe stipte in zijn ope ningswoord de voornaamste feiten in het leven van de bond gedu rende het laatste jaar aan. De gang van zaken is bevredigend. Enkele nieuwe tehuizen werden geopend. In totaal zijn er nu 42. sidie ten bedrage van dertighui- zend gulden. WAAROM ZO WEINIG? Dat laatste bedrag is steeds een ergernis voor jhr Sickinghe. Niet dat hij het zou willen missen, in tegendeel! Maar het moest veel groter zijn. Want de overheid, die zelf heeft verklaard, dat de geest van het leger beslissend is voor de weer macht, verstrekt aan de N.M.B, Pro Rege een subsidie op vooroor logse basis. Terwijl de N.M.B. al zijn krachten gebruikt om de goede geest in het leger te be- aar staat tegenover, dat ook vorderen, hier en daar een tehuis werd ver-1 Doch de Niwin, die na de oorlog kocht. Dit was b.v. het geval in ontstond, ontving zo maar drie Dordrecht, waar het gebouw j millioenWaarom dan zo weinig hoognodig gerestaureerd moest voor de N.M.B. worden; deze restauratie zou ech- j Overigens blijft de organisatie ter een bedrag van dertigduizend 1 doelbewust en met hoop op hulp gulden vragen en dat geld geeft van God en mensen streven naar de bond liever uit aan nieuw te het bereiken van haar ideaal: Bij Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 153) o— „Felix, mün jongen! Het is veel te laat voor jou! Ga met mij naar binnen. Juffrouw Earl, daar u zoveel van het strand houdt, hoop ik, dat u al de schoonheden er van aan mijn heer Roger wilt laten zien. Ik draag hem aan uw zorg op." Zij ging het huis binnen met haar zoon, en toen mijnheer Ro ger Edna's hand nam en boog, haar nieuwsgierig opnemend, zag zij een pijnlijke en ver schrikte uitdrukking op zijn gelaat komen „Mejuffrouw Earl, hebt u mijn brief ontvangen, die ik u dadelijk na het verschijnen van uw boek geschreven heb?" „Ja mijnheer Roger; en uw hartelijke gelukwensen en vleiend oordeel waren, ik ver zeker het u, my buitengewoon welkom en aangenaam, voorna melijk omdat u onder de eersten dachte kritiek bijna even sto- zou populair willen worden rend voor mij was, als ze voor u dat is natuurlijk en zeker ver- zal geweest zijn. Uw boek heeft geeflijk; maar ik verlang het een krachtige strijd gehad met niet als eindsucces, maar alleen de zelfvoldane hogepriesters van de letterkundige wereld, maar zijn succes is nu gevestigd, en ik breng u nieuws over de ont vangst in Engeland, waar het ook wordt uitgegeven. Hebt u enige van deze aanvallen be antwoord?" „Neen, mijnheer. Zo ik ooit het werk der Danaïden zou be ginnen, zou ik nooit meer voor iets anders tijd over hebben." Na een korte wijle van zwij gen zeide mijnheer Roger: als middel tot het eindresultaat mijn medemensen tot nut te zullen zijn. „En of gekroond of ongekroond [ik val, Wat deert het mij, als maar Gods [werk ik heb verricht." Zij scheen meer tot zichzelf te praten of tot de golven de: zee, waar haar ogen op rustten, dan tot mijnheer Roger; en toen hij de doffe bleekheid van haar .Juffrouw Earl, ik kan in uw gelaat opmerkte, zuchtte hij gelaatstrekken geen triomf be-diep en legde zijn hand op de speuren, en ik twijfel er aan ofhare. u zich wel realiseert hoe bui-1 „Kom wandel met mij eens tensporig trots uw vrienden op langs het strand, en laat mij u uw succes zijn." I eens vertellen, waarom ik ben „Tot op dit ogenblik mijn- teruggekomen naar New York, heer, is dat r.og niet verzekerd, j inplaats van haar Canada te Mijn volgend boek zal mijnvertrekken, zoals mijn plan stand bepalen in de litteratuur, was." en ik heb te veel te verbeteren j Een half uur ongeveer ver- I ik heb te weinig bereikt om liep, en mevrouw Andrews, die stil te zitten en acnterwaarts te zien en mijzelf op de schouder te kloppen om het „triomf" over mijn werk uit te roepen! Ik ben er niet zo onverschillig onder vv ±.\j uiivtiotmuiK \Ji rviCi was, die er iets prijzenswaards als u wel schijnt te denken. Lof m vond. - „U hebt er geen denkbeeld van met welk een belangstel ling ik de ontvangst van het boek gevolgd l eb en ik geloof, dat de oppervlakkige, ondoor zat uit te kijken, zag de gou vernante langzaam huiswaarts komen. Toen zij de stoep op kwam, riep de vrouw des hui zes haar al toe: „Waar is Sir Roger?" stemt mij dankbaar, en aan-, „Hij is vertrokken." merkingen doen mij pijn; maar ,Za, mijn lieve! Neem my ik waardeer beide als maatstaf niet kwalijk, dat ik u hier zo van mijn werk, aanwijzend wat zit op te wachten, maar omdat ik zal kunnen hopen of niet zal ik in alles op de hoogte van de kunnen hopen te bereiken. Ikj zaak ben, wil ik u nu gaarne gelukwensen. U bent de geluk kigste vrouw van Amerika." Mevrouw Andrews legde haar arm om het middel van het meisje, maar iets in dat gelaat verwonderde haar en stelde haar teleur. „Mevrouw Andrews, Sir Ro ger gaat morgen aan boord om naar Engeland te vertrekken. Hy vroeg mij u wel zijn excuus te willen maken, dat hij u niet meer is komen groeten." „Gaat hy zich morgen insche pen naar Engeland! Wanneer komt hy weer naar Amerika terug?" „Waarschijnlijk nooit." „Edna Earl, gij zijt een dwaas! U moogt dan wel zeer intelli gent zijn, maar u bezit geen greintje gezond verstand. Ik had zo graag gezien, dat u zijn vrouw geworden was." „Maar ongelukkig genoeg voor mij, ik kan nu eenmaal zijn vrouw niet worden. Het spijt mij erg; ik wilde wel, dat wij elkaar nooit ontmoet had den, want inderdaad, ik houd van Sir Roger; maar het is nut teloos langer te praten over wat voorbij is en onherstelbaar. Waar zijn de kinderen?" „Ik veronderstel dat zij sla pen. Per slot van rekening schynt het spreekwoord waar heid te bevatten: „vraag mij naar een begaafde vrouw, een genie en ik zal u een dwaas voorhouden". (Wordt vervolgd.) elke kazerne een militair tehuis. De N.M.B. hield zich ln het ver dere van zijn vergadering uitslui tend met huishoudelijke zaken be zig. Het jaarverslag van de secre taris, de heer W. Nieuweboer maakte een voornaam punt van bespreking uit. De bestuursverkiezing had ais resultaat dat jhr D. W. Sickinghe, drs J. W. Janssen, ds P. Veen, Ad. Kuiper en W. Nieuweboer werden herkozen met grote meerderheid van stemmen. In de plaats van de aftredende bestuursleden mr T. A. van Dijken, dr B. A. Knoppers, ds W. L. Korfker en N. Schuman hebben de heren Jorrit de Jong (Groningen), ds S. G. van der Haagen (Leeuwarden), W. G. Tibben (Dedemsvaart), B. de Jong (Eefde), G. Wielenga (Amersfoort), ds J. C. Konings berger (Amsterdam) en G. Maat jes Cs-Hertogenbosch) in het hoofdbestuur zitting genomen. Voor de provincies Drente en Zee land zullen nog functionarissen worden aangewezen. Negen en dertig-jarig planter overvallen en neergeschoten. Op de oliepalmonderneming „Dolok Slnumbali" van do han delsvereniging „Amsterdam" in het Siantarse is Maandagmiddag de 39-jarigo planter K. W. G. Catharlnus op klaarlichte dag door een achttal lieden vermoord. Het slachtoffer bevond zich, vergezeld door een gewapend on dernemingswachter, in de tuinen. Tevoren was een jeep met enkele andere gewapende ondernemings wachters, achtergelaten. In de tuinen ontmoette Catharinus acht lieden, die om vuur voor een si garet vroegen, hetgeen door de ondernemingswachter verstrekt werd. Plotseling werd de onder nemingswachter het geweer uit de handen gerukt, waarop de planter en de ondernemingswach ter het op een lopen zette. De Indonesiër, die het geweer had bemachtigd, schoot daarop de heer Catharinus in de nek. Van de daders, die ontkwamen, is de identiteit niet bekend. (Van onze Haagse redacteur.) Door de Stichting voor de Land bouw ls een Bouwbureau opge- richt, dat zich tot doel stelt voor- Aelts de vogels raken in de de C.B.T.B., de L.T.B. en de Z. L.M., welk bestuur met de voor bereidende werkzaamheden aan de gang is. Het Bouwbureau zal te Middel burg worden gevestigd. lichting en advies te geven over do boerderyenbouw en andere ge bouwen voor agrarische doelein den en tevens de bouw van derge- ïyko gebouwen ter band te nemen. Als reden voor deze oprichting wordt gegeven, dat in de eerste plaats door de sterk gestegen bouwkosten na de tweede wereld oorlog de rentabiliteit van de be drijven in gevaar komt en in de tweede plaats, omdat de Stichting van mening is, dat liet noodzake lijk is om de belanghebbenden voorlichting en bijstand te ver schaffen zowel op administratief terrein ais op bouwtechnisch ge bied. Men hoopt hiermede een snelle en goede voorziening van gebouwen voor agrarische doel einden te waarborgen. SPOED GEWENST. Dat er enig schot in de bouw van boerderijen moet komen blijkt wel uit de volgende cijfers. Het aantal door oorlogsgeweld ver woeste boerderijen bedraagt 8040. Op 30 Juni van dit jaar waren slechts 1296 complete boerderijen gereed gekomen en 644 gedeelten van boerderijen. Bovendien bran den jaarlijks in Nederland onge veer 200 boerderijen af. De ver wachting is, dat in de komende 10 jaren ongeveer 10.000 boerderijen zullen worden gebouwd. Daar naast moet de voorraad landar beiderswoningen worden aange vuld en de bestaande woningen worden vernieuwd. WAT DOET HET BOUW BUREAU? In hoofdzaak kan men de werk zaamheden van de Bouwbureaux verdelen in twee delen, n.l. de ad ministratieve en de bouwkundige werkzaamheden. Aan belangheb benden zal alle mogelijke service worden verleend. Voordat iemand wiens boerderij door oorlogsge weld is verwoest, kan herbouwen, moet er veel uitgezocht worden op juridisch en financiëel terrein. De nodige voorlichting en hulp zal het Bouwbureau kunnen verlenen. Verder zal bouwkundige bijstand worden verleend. Een rationele indeling van de gebouwen, zowel van bedrijfs- als woongedeelte, speelt hierbij een grote rol. Indien dit gevraagd wordt, zullen de bouwbureaux plannen uitwerken war. Ais de appelbomen gaan bloeien, de aardbeien urucli- ten gaan dragen, is het dan zo'n wonder, dat ook de vo gels in de war gebracht worden? Een wilde eend te Bols- taard, menende dat het reeds voorjaar is, zit thans volijverig te broeden op een nest met 15 eieren. Daar zonder kunstmatige middelen van dit broedsel wel niets terecht zal komen, houdt een der leden van de plaatselijke vogelwacht een oogje in het zeil. Korte Berichten. Het Byzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gister morgen de 41-jarige W. R. E. Schuck uit Altona (Duitsland) tot een gevangenisstraf van 2 Yi jaar met aftrek van het voorar rest van 6 Mei jl. af. De verdachte had als „Feld- webel" in dienst van de Duitse bezettende macht arrestanten mishandeld om hen tot spreken te dwingen. Koning Paul van Griekenland acht een nieuwe algemene ver kiezing in zijn land in de komende lente van primair belang om het Griekse parlementaire leven te vernieuwen, aldus heeft hij ver klaard in een interview, dat door de Atheense correspondent van de „Daily Graphic" werd afgeno men. Mr Van Kleffens zal vandaag van het Hope-College te Holland, in de staat Michigan, het ere doctoraat in de rechten ontvangen Maandag a.s. zal te Dusseldorf het proces beginnen tegen ver scheidene Duitsers, die de in Maart 1945 door de Amerikaanse autoriteiten benoemde burge meester van Aken, Oppenhoff, in koelen bloede hebben vermoord. Deze moord geschiedde door een aantal S.S.-mannen en een leid ster van de Bond van Duitse Meisjes die in een buitgemaakt Amerikaans vliegtuig achter de Amerikaanse frontlinie landden. De moord geschiedde op bevel van Himmler. De Nederlandse luelitdoel-ar- tillerie-kruiser „Heemskerk" en de Noorse torpedobootjagers „Os- en de directie voeren bij de prac- lo", „Bergen" en „Stord", die, te- tische bouw. zamen met eenheden van de Brit- Dit bouwbureau is in het leven se thuisvloot, oefeningen hebben geroepen door de zes in de Stich- gehouden, zuilen hun bezoek aan ting voor de Landbouw samen- de Britse wateren eindigen met werkende organisaties. In de pro vincies Limburg, Zeeland en Gel derland-Overijssel is men overge gaan tot oprichting van provin ciale Bouwbureaux. tactische oefeningen in de Noord zee, die drie dagen zullen duren en waaraan door oppervlakte oor logsbodems, onderzeeboten en vliegtuigen van de betrokken lan- De bevordering van een snelle den zal worden deelgenomen. bouw hoopt men te verkrijgen door een normalisatie van een zo groot mogelijk aantal bouwtech nische onderdelen van bedrijfsge bouwen en woningen. Daardoor zullen de bouwkosten worden ge drukt, terwijl tevens de voorbe ding van de bouw vereenvoudigd1 streek. Zestienhonderd branden heeft de heer H. L. M. van Heynsbergen geblust. Gisteren vierde hij zijn gouden jubileum als lid van de vrijwillige brandweér te Zaandam. Sinds 1891 houdt hy een kro niek bij van branden in de Zaan- wordt. Tevens hoopt het bouw bureau de productiekosten te kun nen drukken door een gelijktijdige aanbesteding van min of meer overeenkomstige gebouwen, waar van de bouwplaatsen niet te ver uiteenliggen. Daardoor zal het mo gelijk zijn economisch te bouwen en tevens een economische direc tievoering toe te passen. Het ligt niet in de bedoeling architectenwerkzaamheden De totaio aankoop-machtigingen van do E.C.A. ten behoeve van Nederland tot 5 October bedragen 582.205.000 dollar. Ais gevolg van een drukkers- staking, zijn te Rome geen kran ten verschenen. Ook het personeel van de Romeinse bus- en tram maatschappijen heeft besloten te staken, om kracht bij te zetten aan zijn eisen tot loonsverhoging. De staking der Luxemburgse voor het gehele bouwvolume naarspoorwegarbeiders is geëindigd. zich toe te trekken. De belang hebbenden zijn volkomen vrij de bouwkundige bijstand te zoeken, waar zij zelf willen. Het Bouw bureau zet zijn deuren echter open voor ieder, die van zyn dien sten gebruik wil maken. Het atreeft niet het maken van winst na. De organisatie van dit Bureau valt samen met de inkrimping van de Dienst Wederopbouw Boerderijen, die langzamerhand tot een afdeling boerderybouw van het ministerie voor wederop bouw wordt teruggebracht. Daar toe is deze dienst van Zwolle naar Den Haag verplaatst. Regi onale kantoren worden opgeheven en aanzienlijke aantallen ambte naren vloeien af. Over het Bouwbureau voor Zeeland vernemen wij, dat reeds Woensdagmorgen was het spoor wegverkeer weer normaal. Het Griekse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Sowjet- Russische zaakgelastigde te At hene te kennen gegeven, dat Grie kenland „diep bezorgd" is over „de deportatie van ong. 17.000 Grieken uit de Sowjet-Russische republiek Georgia". Een trailer, geladen met bieten- loot' uit de Noord-Oost Polder, op weg van Lemmer naar Sondel is bij een hoge brug voor Sondel in de zich daar bevindende diepe vaart gereden. In de cabine van de auto zaten drie volwassenen en een jongetje. Zij konden allen gered worden. De conferentie van de Benelux- landen, die van 13 tot 15 October te Luxemburg in het stadscasino zal plaats hebben, wordt heden een bestuur is gevormd, dat be- te 10 uur door de Luxemburgse staat uit vertegenwoordigers der minister-president Dupong, ge- landbouworganisaties in Zeeland, opend. Voor de kennis van het klimaat. Op verzoek van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt is op een terrein van op te sturen. „Maandelijks overzicht der weers gesteldheid". Daarom heeft de heer Dormaar tot taak, ingevulde maandstaten en dagrapporten aan het begin van iedere maand (Ingez. mededeling, advert.) is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning Veiligheidsraad zal voorgestelde demilitarisatie van Jerusalem bespreken. Door de Egyptische delegatie is een motie ingediend, strekkende tot het demilitariseren van Jeru salem. De motie zal door de vei ligheidsraad worden besproken. de heer D. Dormaar aan de Dorpsweg te St. Annaland, een termijnstation gevestigd, liet is één van de meer dan dertig termijnstations welke over ons land verspreid zijn. Ai deze stations tezamen heipen het K.N.M.I. bij het opstellen van de weervoorspellingen, die van de allergrootste betekenis zijn voor het verkeer te water en in de lucht, voor de land- en tuinbouw enz. Drie maal daags, op de zg. termynuren, worden de waarne mingen verricht door de heer Dormaar, of zo hij weg is door een plaatsvervanger. Dan worden van de temperatuur, van de vochtig heid der lucht, de neerslag, als mede van de windrichting en windkracht rapporten opgemaakt, die met de rapporten van de an dera stations uit het land, de grondslag vormen voor de kennis van het klimaat in Nederland. Van de resultaten der waarne mingen wordt gebruik gemaakt bij het samenstellen van het Wanneer de waarnemingen aan alle eisen zullen voldoen, dan moeten de instrumenten op een open terrein op voldoende afstand van gebouwencomplexen staan. Tot de waarnemingen, welke verricht moeten worden behoort in de eerste plaats het opnemen van de temperatuur. Daarop sluit aan het bepalen van de vochtig heid, waarvoor ook gebruik ge maakt wordt van een thermo meter. Het bepalen van de hoe veelheid neerslag geschiedt met een regenmeter met bijbehorend maatglas. De regenmeter is op een paaltje even boven de grond bevestigd, zo, dat de regen er vrij in kan vallen en geen last heeft van wind. De thermometers zijn in een zg. thermometerhut ge plaatst, een houten kastje met jalouzieën, dat op een flinke paal bevestigd is. Het blijkt wel, dat één en ander veel attentie en nauwkeurigheid vraagt van de waarnemer, in dit geval de heer Dormaar# V

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2