Wetsontwerp P.B. 0. aangenomen door de Tweede Kamer. EEN VLISSING Nieuw systeem van vuilnisophalen te Middelburg ingevoerd Instrumentale te Middelburg concerteerde met Rosa Spier EEN VLISSINGS ZEEMAN GING MET PENSIOEN INIEUWS Jeugdleden N.C.B. in Westkapeile bpen. Achter het ijzeren gordijn. SHIPPER 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Alleen K. V. P. en P. v. d. A. stemden voor. Gezagvoerder Romp, drage zette als 12-jarig ki VOORLOPIG ALLEEN IN DE BUITENWIJKEN Gezagvoerder Romijn, drager van vele onderscheidingen zette als 12-jariy knaapje voet aan hoord it ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1381 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 13 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUBDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Gistermiddag en -avond heeft de Tweede Kamer weer beraad slaagd over het wetsontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De beraadslaging van gisteren is in de Tweede Kamer de laatste geweest, die over dit wetsontwerp zal worden gevoerd, want de ze zitting bracht de beslissing: met 55 tegen 35 stemmen werd het wetsontwerp aangenomen. Alvorens het tot stemming kwam was eerst de gehele middag en avond besteed aan het behan delen van de verschillende artike len waarbij verscheidene amende menten werden ingediend door onderscheidene leden. Verschillen de werden aangenomen en andere verworpen. Voor de eindstemming werden door verschillende leden nog en kele verklaringen afgelegd. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) merkte op, dat hij ern stige bezwaren had tegen het wetsontwerp. Omdat er een aan tal verbeteringen in is aange bracht zou hij zijn stem er niet aan onthouden. De heer Korthals (V.V.D.) ver klaarde zijn stem niet te kunnen geven aan het wetsontwerp we gens de grondwettelijke en be leidsfouten, die het vertoont. De heer Tiianus (C.H.) zei, dat de C.H. gaarne haar stem aan het ontwerp zou geven. Door de wij ziging van art. 67 zijn er bij vele leden grondwettelijke bezwaren. Bij de grootst mogelijke meerder heid der fractie is dit bezwaar zo Een groot aantal jeugdleden van de Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond, afd. Zeeland, kwam gisteren te Westkapelle bijeen. Des mor gens werd uit Middelburg naar Veere gereden waar de jongelui officieel in de raadszaal werden ontvangen door de burgemeester Jhr. I. F. den Beer Poortugael, die hen daarna door het stadhuis rondleidde. Nadat men in de Campveerse Toren koffie gedronken had ver trok het gezelschap, waarbij zi(jh ook bevonden de heer Bakker uit Utrecht, seer. Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond en de heer Koets veld uit Goes, naar Westkapelle waar, nadat men had gegeten in de cantine van het wederopbouw- kamp een vergadering werd ge houden. Na een welkomst- en ope ningswoord van de heer Bakker sprak de heer Koetsveld over het ontstaan, het doel en de werk wijze van de Chr. Bouwarbeiders- bond. Deze bond, die in 1908 werd opgericht met ca. 300 leden, telt thans bijna 18000 leden. De heer Koetsveld sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat zovelen hun roeping als Christen verstaan hebben en zich aansloten, om sa men vanuit de Bijbel de sociale vraagstukken te bespreken en zo mogelijk tot een oplossing te brengen. Na een dankwoord van de heer Bakker ging de heer Koetsveld voor in dankgebed. 200 Duitse kinderen naar Zeeland. Thans ongeveer twee jaar ge leden is in de kerken in Zeeland gevraagd of er wellicht gezinnen genegen waren om kinderen uit Duitsland op te nemen. De mees ten hebben daarna' in het geheel niets meer gehoord, doch dezer dagen is bericht ontvangen, dat vermoedelijk op 21 October a.s. 200 kinderen uit Hamburg naar Zeeland zullen komen. Ze zullen hier drie maanden blijven. Via de kerkeraden is men op het ogen blik bezig de adressen van hen, die zich destijds opgaven te be zoeken om zodoende de kinderen geplaatst te krijgen. Wat Middel burg betreft is reeds bekend, dat 15 kinderen daar zullen worden ondergebracht. groot, dat zij meent haar stem er niet aan te kunnen geven. De heer Schouten (A.R.) ver klaarde eveneens wegens grond wettelijke bezwaren niet voor het ontwerp te kunnen stc men. De heer Welter (N.K.P.) deel de eveneens mede, dat hij zijn stem niet aan het ontwerp kon geven. Het wetsontwerp werd aange nomen met 55 tegen 35 stemmen. Voor K.V.P., P. v. d. A. en de heer Kikkert (C.H.), tegen: A.R., C.P.N., C.H, V.V.D, S.G. en de heer Welter (N.K.P.). De voorzitter deelde mede, dat in de vergadering van 25 October een aanvang gemaakt zal worden met de behandeling van het wets ontwerp materiële oorlogsschade. Einde der Griekse opstan delingen nabij. Volgens een mededeling van de Griekse generale staf worden er van de nog overgebleven opstan delingen, die niet meer dan acht tienhonderd in getal zouden zijn, een dertigtal per dag buiten ge vecht gesteld. De guerillastrijders zijn volgens de generale staf in groepjes van twintig of minder over het gehele land verspreid, hebben gebrek aan voedsel en ammunitie en pogen naar Albanië te ontkomen. Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes. GOEDE INZET WINTER- PROGRAMMA. De lezing van de heer H. J. Stuvel genaamd „Vloeibaar goud uit Drente's bodem", waarmede de Vereniging voor Alg. Weten schappelijke Belangen" te Goes in het Schuttershof haar leden op de eerste avond van het winter- programma heeft verrast, heeft, en niet ten onrechte, een groot aantal toehoorders getrokken. Niet ten onrechte, want deze spreker die, zoals ook de wnd. voorzitster Mej. W. C. Weststeyn in haar openingswoord zeide, reeds enkele malen voor de vereniging is opgetreden heeft ook gister avond weer getoond een prettig en onderhoudend causeur te zijn. Aan de hand var. een groot aan tal kleurenprojecties en na de pauze met behulp van een kleu renfilm, heeft hij zijn gehoor me degenomen naar Drente waar de Nederlandse aardoliemaatschappij in Schoonebeek bezig is met de oliewinning. Spreker behandelde achtereen volgens het ontstaan van de olie, het bodemonderzoek, de proefbo ringen en tenslotte de winning waarbij hij de technische moeilijk heden op zeer populaire wijze be sprak. Hij toonde ook aan, dat, in te genstelling met hetgeen men zou verwachten, Drente's natuur schoon door dit werk niet wordt verknoeid terwijl de jonge Dren tenaren er een broodwinning bij vinden. Het woord van hulde en het hartelijke applaus, dat de heer Stuvel aan het eind van zijn le zing mocht ontvangen was, ook uit het oogpunt van het filmtech nische werk, tenvolle verdiend. Gistermorgen om goed twaalf van de Verenigde Nederlandse kade en daarmede was de laats schip, de heer A. Romijn, beëi De heer Komijn, de meest onde gezagvoerder vindt, dat, nu hfl i moet vergeten. Vergeten zal de echter niet gauw worden, ook al maar dan als passagier, ons la klein plaatsje op 30 m\jl afsta „op een plekje, dat Ik daar heb, 1 vertelde. Kapitein Romijn is nu 55 jaar oud. Hij is een van die weinig nog levende gezagvoerders, die als jong maatje hun loopbaan zijn be gonnen. Hij was nauwelijks twaall jaar toen hij voor het eerst zijn zeekist aan boord bracht en hij heeft nog gevaren op Noorse zeil schepen. Hij was een der eersten, die eer schip van de Verenigde Neder landse Scheepvaart Maatschappij betrad. TOEN DE OORLOG UITBRAK. Met de „Almkerk" lag hij voor de Oostkust van Australië toen de Duitsers ons land binnenvielen. Onmiddellijk daarop heeft hij zich volledig ingezet voor de gealli eerde zaak. In 1941 verloor hij zijn schip voor de kust van West- Afrika toen een Duitse torpedo het raakte. Heel kort daarna nam hij het commando over van de „Aagtekerk" en met dit schip heeft hij wraak genomen, want in de Middellandse Zee wist hij een Duitse duikboot te rammen. ERNSTIG GEWOND BIJ GE VECHT VOOR TOBROEK. Betrekkelijk kort daarna ver loor hij echter ook de „Aagte kerk", toen hij op weg naar Malta ter hoogte van Tobroek, werd aangevallen door niet minder dan dertig Duitse bommenwerpers, Ernstig gewond door wrakhout en granaatsplinters raakte kapitein Do tijd van de waskuipen, wasketels, \;eilingsldsten e.d., die vele jaren als vuilnisemmer hebben moeten dienst doen, behoort lang zamerhand ook in Middelburg tot het verleden. Nieuwe vuilnis emmers verschenen op de trottoirs en nieuwe ophaalauto's op de weg. Dit alles wijst erop, dat het nieuwe systeem van ophalen van huisvuil ook in do Zeeuwse hoofdstad zjjn intrede heeft gedaan, al blyft het dan ook voorlopig nog tot de buitenwijken beperkt. By het KorJnklyk bezoek aan Zwolle op Dinsdag vormde voor de wc .ing van de Commissaris van de Koningin een compagnie Natio nale Reserve de erewacht. Dit was de eerste maal, dat de Nationale Reserve naar buiten op trad. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard inspec teren deze ere-wacht. bond, afd. Zeeland, kwam gisteren te Westkapelle bijeen. Des mor gens werd uit Middelburg naar Veere gereden waar de jongelui officieel in de raadszaal werden ontvangen door de burgemeester Jhr. I. F. den Beer Poortugael, die hen daarna door het stadhuis rondleidde. Nadat men in de Campveerse Toren koffie gedronken had ver trok het gezelschap, waarbij zi(jh ook bevonden de heer Bakker uit Utrecht, seer. Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond en de heer Koets veld uit Goes, naar Westkapelle waar, nadat men had gegeten in de cantine van het wederopbouw- kamp een vergadering werd ge houden. Na een welkomst- en ope ningswoord van de heer Bakker sprak de heer Koetsveld over het ontstaan, het doel en de werk wijze van de Chr. Bouwarbeiders- bond. Deze bond, die in 1908 werd opgericht met ca. 300 leden, telt thans bijna 18000 leden. De heer Koetsveld sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat zovelen hun roeping als Christen verstaan hebben en zich aansloten, om sa men vanuit de Bijbel de sociale vraagstukken te bespreken en zo mogelijk tot een oplossing te brengen. Na een dankwoord van de heer Bakker ging de heer Koetsveld voor in dankgebed. 200 Duitse kinderen naar Zeeland. Thans ongeveer twee jaar ge leden is in de kerken in Zeeland gevraagd of er wellicht gezinnen genegen waren om kinderen uit Duitsland op te nemen. De mees ten hebben daarna' in het geheel niets meer gehoord, doch dezer dagen is bericht ontvangen, dat vermoedelijk op 21 October a.s. 200 kinderen uit Hamburg naar Zeeland zullen komen. Ze zullen hier drie maanden blijven. Via de kerkeraden is men op het ogen blik bezig de adressen van hen, die zich destijds opgaven te be zoeken om zodoende de kinderen geplaatst te krijgen. Wat Middel burg betreft is reeds bekend, dat 15 kinderen daar zullen worden ondergebracht. Gistermorgen om goed twaalf uur lag het m.s. „Oranjefontein" van de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij voor de kade en daarmede was de laatste reis van de kapitein van dit schip, de heer A. Komjjn, beëindigd. De heer Komijn, de meest onderscheiden Nederlandse koopvaardij gezagvoerder vindt, dat, nu hij met pensioen gaat, men hem maar moet vergeten. Vergeten zal deze sympathieke Vlissingse zeeman echter niet gauw worden, ook al zai hij straks met zjjn eigen schip, maar dan als passagier, ons land verlaten en naar Paarl, een klein plaatsje op 30 mijl afstand van Kaapstad, gaan om daar „op een plekje, dat ik daar heb, wat te gaan tuinieren", zoals hij vertelde. Kapitein Romijn is nu 55 jaar oud. Hij is een van die weinig nog levende gezagvoerders, die als jong maatje hun loopbaan zijn be gonnen. Hij was nauwelijks twaalf jaar toen hij voor het eerst zijn zeekist aan boord bracht en hij heeft nog gevaren op Noorse zeil schepen. Hij was een der eersten, die een schip van de Verenigde Neder landse Scheepvaart Maatschappij betrad. TOEN DE OORLOG UITBRAK. Met de „Almkerk" lag hij voor de Oostkust van Australië toen de Duitsers ons land binnenvielen. Onmiddellijk daarop heeft hij zich volledig ingezet voor de gealli eerde zaak. In 1941 verloor hij zijn schip voor de kust van West- Afrika toen een Duitse torpedo het raakte. Heel kort daarna nam hij het commando over van de „Aagtekerk" en met dit schip heeft hij wraak genomen, want in de Middellandse Zee wist hij een Duitse duikboot te rammen. ERNSTIG GEWOND BIJ GE VECHT VOOR TOBROEK. Betrekkelijk kort daarna ver loor hij echter ook de „Aagte kerk", toen hij op weg naar Malta ter hoogte van Tobroek, werd aangevallen door niet minder dan dertig Duitse bommenwerpers. Ernstig gewond door wrakhout en granaatsplinters raakte kapitein Romijn in het gevecht bewuste loos. Toen hij bijkwam lag hij op het voordek, dat in brand stond. Dwars door de vlammen heen wist hij het achterdek te bereiken, maar zijn kleren waren zo ver schroeid en hij had zulke ernstige brandwonden opgelopen, dat zijn bemanning hem aanvankelijk niet herkende. Terstond heeft hij de leiding weer op zich genomen en gered war nog te redden viel. La ter voer hij als gezagvoerder op de „Randfontein", nu de „Rand- kerk" geheten. De militaire Wil lemsorde vierde klasse, Officer of the British Empire, de Gouden Lloyd medaille, het Kruis van Verdienste met de gesp, het Oor- logsherinneringskruis met de gesp een eervolle Britse vermelding en tenslotte de zilveren beker, uitge reikt aan de Nederlandse kapi tein, die het meest heeft gedaan voor de geallieerde oorlogvoering, zijn de onderscheidingen, die hem ten deel vielen. NA DE OORLOG NOG GEEN RUST. Toen de oorlog voorbij was was er voor de kapitein Romijn nog geen rustperiode aangebroken. Hij vloog van Engeland naar Kiel, waar de „Oranjefontein" lag, die door de Duitsers was afgebouwd en als blokkadebreker was ge bruikt. Met dit schip zette hij koers naar Indonesië. De „Oranje fontein" was het eerste Neder landse schip, dat na de oorlog op de rede van Priok meerde. Met het schip vol Nederlanders, die juist uit de Japanse kampen waren bevrijd, keerde hij naar Amsterdam terug. Kapitein Romijn is zoals bekend kortgeleden getrouwd met een Zuid-Afrikaanse, die als gast van de Maatschappij de laatste reis heeft meegemaakt en temidden van talrijke bloemen in de hut onze gastvrouw was. Resolutie van Britse conservatieven. Op de jaarlijkse conferentie van de Britse Conservatieve Partij is met algemene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin de eco nomische politiek van de Labour- regering en de devaluatie van het pond worden veroordeeld. De conferentie werd door 4500 personen bijgewoond. Anthony Eden verklaarde dat de val, die in elk geval pijnlijk zal zijn, catastrofaal zal worden als niet onmiddellijk een andere koers wordt ingeslagen. Labour had te veel tijd besteed om de welstand te vernietigen en te wei nig om hem te scheppen. De conservatieven konden niets beloven dan een moeilijke tijd en hard werken om de toestand te verbeteren. Oliver Lyttleton, een vooraan staand lid van de partij, zei dat de partij zich voorstelt zoveel mo gelijk van de reeds genationali seerde industrieën en diensten aan het particulier initiatief terug te geven. Waar de nationalisatie niet mogelijk was, zou worden gereorganiseerd. Toen H. M. de Koningin cn Prins Bernhard gisteren Wierden bezochten hebben vier meisjes, vertegenwoordigende de vier En- terse scholen aan H. M. de Ko ningin vier paar Enterse maat- klompen aangeboden, voor elk Prinsesje een paar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. I_T et is bekend wat met „het ijzeren gordijn" bedoeid wordt. Het is de scheiding tussen de Russische gebieden en de demo cratische staten. Het is de grens tussen vrij heid en slavernij. Achter dit z.g. ijzeren gordijn, bevinden zich de communisti sche Russische gebieden en de staten die met Rusland sympa thiseren of daarvan afhanke lijk zijn. En dat is een ontzaglijk groot gebied. YXT at zich precies achter dit gordijn afspeelt welke dui velse methodes daar worden toegepst, weet geen mens. Een enkele maal krijgen we er een glimp van te zien. Als b.v. een proces tegen z.g. land verraders wordt gevoerd, die telkens weer bereid blijken te zijn precies te bekennen wat van hen verlangd wordt, maar die bovendien vaak zichzelf be schuldigen van allerlei misda den waarvan bij het gevoerde proces zelfs geen sprake was. Wij weten alleen, dat de con centratiekampen meer bevolkt zijn dan ooit te voren, en dat niemand zijn leven ook maar een ogenblik zeker is. Wij weten dat achter het ijze ren gordijn deportaties aan de orde van de dag zijn en dat van de door de Verenigde Na ties plechtig afgekondigde rech ten en vrijheden van de mens, niets maar dan ook niets is overgebleven. T ets van wat zich daar achter het ijzeren gordijn gebeurt hebben we dezer dagen in Tsje- cho-Slowakije kunnen zien. Dit dappere volk in 1939 door de geallieerden in de steek ge laten en daarna door de Duitse horden overweldigd, is opnieuw in de boeien geslagen. Dappere kerels waren het, die in Buchenwald, naast net Hol landse blok, hoe ook getreiterd en gesard, fier en ongeschokt hun weg gingen, met een vast geloof in de komende vrijheid. En inderdaad, de veroveraars werden verpletterd. Tsjecho- Slowakije herkreeg zijn vrij heid. Maar op wel zeer droeve wijze moest dit volk ervaren, dat men wel de tyran kan do den, maar dat het minder ge makkelijk is de tyrannie te ver brijzelen. Russische handlan gers die bereid bleken het land te verraden, hebben hun werk maar al te goed gedaan. Na de dood van Mazarijk en Benesj brak de communistische terreur los. waarbij die van Hitier mis schien nog slechts kinderspel was. En nog was het niet genoeg. De laatste dagen is een ware vloedgolf van arrestaties losge broken en naar het schijnt lopen zelfs de president Gottwald en zijn vrienden die zo vriendelijk waren het land aan Rusland uit te leveren gevaar in die vloed golf meegesleurd te worden. T n verband met dit alles is het van zo grote betekenis, dat door de stichting van de Oost- Duitse staat, onder Russische leiding, het ijzeren gordijn een belangrijk stuk naar het Wes ten is verplaatst Dat ongeveer 20 millioen Duitsers onder het Russische slavenjuk de rug moeten krommen Rusland, zo heette het vroe ger, is ver weg. Maar zo is het nu niet meer. Het ijzeren gordijn is beden kelijk dicht in de buurt geko men. Wat van dit alles de gevolgen zullen zijn, kan niet worden ge zegd. Er is naar het schijnt weinig reden voor optimisme. De toekomst is donker. Misschien is er bij dit alles één lichtpunt en wel dit, dat ei de kans is dat Stalin, zoals zo menige dictator voor hem, straks het slachtoffer zal worden van zijn eigen systeem. Nu reeds kost het blijkens de sympathie die Tito bij zijn rebellie ondervindt niet ge ringe moeite de volken in be dwang te houden. En dat zal nog oneindig moei lijker worden als straks ook een belangrijk 'deel van Duitsland aan de communistische teugel moet worden gehouden. Wij weten niet wat de toe komst zal brengen. Het schijnt alles donker. En dat temeer nu ook de „de mocratische staten" telkens op nieuw blijk geven, dat zij hun kracht en hulp verwachten, niet van God, maar dat al hun ver wachting is van de zondige mens, die weigert het Koning schap van Christus Jezus te er kennen. C.G.T. contra Moch. Het onder communistische lei ding staande Franse vakverbond C.G.T. heeft alle Parijse arbeiders opgeroepen Donderdagmiddag in staking te gaan in protest tegen de benoeming van de socialist Moch als kabinetsformateur. Er is geen duur voor de staking vast gesteld. Moch zai Donderdagmid dag zijn program voor de natio nale vergadering uiteenzetten. In kringen van de communisti sche partij wordt verklaard, dat de arbeiders „waarschijnlijk" Vrij dagochtend weer aan het werk «uilen gaan, maar dat de vakbond evantueel tot een langere staking zou besluiten. Over dit nieuwe systeem en de uitreiking van de nieuwe emmers heeft de heer C. P. F. van Oost van de Reinigingsdienst ons één en ander verteld. 3500 nieuwe vuilnisemmers kwamen enkele weken geleden aan, waarna een begin gemaakt werd met de uitgifte. Er is slechts in één plaats in ons land een la- briek, die deze vuilnisemmers ver vaardigt, doch de vraag is mo menteel zó groot, dat onmogelijk alles tegelijk kan worden afge leverd. Met deze eerste 3500 em mers zijn de buitenwijken gehol pen, n.l. van de Nieuwe Vlissing se weg tot aan de Veerseweg, dus al de woningen buiten de vesten. Dit gedeelte van de stad is geko zen, omdat men daar het verst van de stortplaats verwijderd is. NIEUWE AUTO. Bij dit nieuwe systeem behoort een nieuwe opnaalvvagen uitslui tend te gebruiken voor het ledi gen van de emmers. Een nieuwig heid is dit niet, al wordt dat vaak gedacht, want het systeem is al op meer plaatsen in Zeeland be kend. De moeilijkheid is echter nog, dat de nieuwe auto's niet ge makkelijk te verkrijgen zijn. Het grote voordeel van dit systeem is vooral, dat de zaak stofvrij in de ophaalwagen komt. Tot nu toe moest men voorzichtig zijn bij het passeren van de ophaalwagens, stof en as woeien bij veel wind naar alle kanten, papier werd op de straat of, wat juist in de bui tenwijken het geval .was, in de voortuintjes geblazen. Men hoopt binnen afzienbare tijd over een tweede nieuwe op- haalauto te beschikken en dan kunnen de open wagens verdwij nen. De nieuwe auto is van zij besturing voorzien, zodat zij lang zaam blijft doorrijden, terwijl de mensen van de Reinigingsdienst de nieuwe vuilnisemmer ledigen. In verband daarmede richten wij tot de Middelburgse ingezetenen het dringende verzoek pas de vuilnisemmer neer te zetten een half uur voor het ophalen! KOSTEN. Het gemopper over de kosten valt volgens de heer van Oost nogal mee. Deze bedragen f 5. per jaar, n.l. f 4.reinigingsbe lasting en f 1.— voor het gebruik van de emmer. Wil men twee emmers, dan be taalt men voor de tweede f 2.50. Verder wordt er bij iedere vuil nisemmers een emmerkaart ver strekt, waarop de aanwijzingen voor de gebruiker duidelijk zijn aangegeven. Het ligt in de bedoeling zo nu en dan ook het z.g. grof vuil en het tuinvuil (onkruid e.d.) apart op te halen. Voor de schoonmaak tijd zal een speciale regeling wor den getroffen. Heeft men een grote hoeveel heid vuil, dan waarschuwt men de Reinigingsdienst, die het tegen een vergoeding weg haalt. Men is nu bijna twee weken be zig en volgens de heer van Oost gaan de bewoners reeds nu inzien, dat het op deze wijze veel beter gaat dan voorheen, al zullen ve len nog even moeten wennen. Cursus voor aannemers en bouwkundige opzichters te Middelburg, Zaterdag 15 October a.s. zal in het gebouw der Ambachtsschool te Middelburg een cursus worden geopend, voor Aannemers en Bouwkundig opzichters, die wordt gegeven ouder auspiciën van de Algemene Nederlandse Bond van Nederlands sportvliegtuig in Frankrijk verongelukt. Een „Piper Cub" sportvliegtuig, gevlogen door de heren Groen en Beek uit Rotterdam is Dinsdag bij Nancy verongelukt. Het toestel was op weg naar Oran (Noord- Af rika) om daar deel te nemen aan de „internationale rally des vins fins d'oranie" die op 15 en 16 October wordt gehouden. De machine is tengevolge van de mist in aanraking gekomen met de toppen van bomen van het bos van Brahe in het departement Meurthe en Moezel. Het vliegtuig werd vernield. De inzittenden kon den het ongedeerd verlaten. Aannemerspatroons en het Be stuur der Ver. „De Ambacht school" te Middelburg. Deze cursus voorziet in een reeds lang gevoelde behoefte, daar voor het volgen van een derge lijke cursus de leerlingen tot op heden waren aangewezen op de reeds jaren bestaande cursus te Bergen op Zoom, wat voor vele Zeeuwse cursisten, speciaal die vanuit Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen, een groot bezwaar opleverde. De lessen worden zodanig ge geven, dat rekening is gehouden met die leerlingen, die ver af wo nen. De leerstof die wordt behan deld, voldoet geheel aan de eisen, gesteld door de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf en staat onder toezicht van een Regionale Commissie van Toezicht, terwijl de Directie berust bij de Direc teur der Ambachtsschool. Met het tot stand komen van deze cursus is Middelburg een nuttige instelling rijker geworden, daar velen hierdoor de zo nodige opleiding kunnen krijgen om zich later als aannemer te vestigen. Deens motorschip aan de grond gelopen. Het Deense motorschip „Laian- dia", groot 4913 bru to registerton, van de East Asiatiu Company te Kopenhagen, is kom nde van Ant werpen, bestemd vo> tr Rotterdam, gistermorgen bij T irneuzen aan de grond gevaren. Gistermiddag om kwart voor vier is het op eigen kracht vlot gekomen. Niet aan alle verwachtingen voldaan. Het concert, dat de Vereniging voor instrumentale Muziek gister avond in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg gaf, heeft, on danks het feit dat Rosa Spier meewerkte, niet geheel aan onze verwachtingen voldaan. Vooral de samenstelling van het programma viel ons tegen, dat hoofdzakelijk vrij onbekende wer ken uit de vorige eeuw en het be gin van deze eeuw vermeldde. Het orkest opende de avond met de derde Symphonie van Wil liam Boyce, een Engelse organist uit de 17e eeuw. Deze zeer een voudige symphonie, was voor het concert een goedgekozen opening. Het orkest was in het begin jam mer genoeg nog niet op dreef; de inzet was „rommelig". Rosa Spier zette het program ma voort met De Moldau van Si- netana in een bewerking van Trnecek, die feitelijk als vijfde programmapunt was aangegeven. Het was zeer goed door Mevr. Spier aangevoeld, dat de door haar gekozen kleinere werkjes van Handel, Paradisi en Bach, niet in het programma pasten. Het is evenwel te betreuren, dat zij tóén genoodzaakt was De Mol dau te spelen. Het deed vreemd aan, dit Sym- phonisch gedicht, dat oorspronke lijk voor orkest geschreven is, te horen op de harp. Het was zeer mooi, ragfijn, vooral in het eerste gedeelte, waar het ontstaan van de rivier bezongen wordt, doch aan het slot misten wij dat ma jestueuze van de breed stromende Gisteren vervolgden H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hun tocht door Over- ijsel. Bijna alle plaatsen van 'Twente werden met een bezoek vereerd. Tienduizenden Twente naren juichten de hoge gasten toe. Op het IJmuidense sluis- eiland werd gisteren de eerste spade in de grond gestoken voor het nieuwe gebouw van Scheve- ningen-Radio. Op de rijbaan van de Paviljoensgracht tegen over de Stille Veerkade in Den Haag staat een standbeeld van Spinoza. Omdat hij daar het ver keer in de weg staat, wordt thans voor Spinoza een ander plaatsje gezocht. De R.T.C. bracht gis teren een bezoek aan de Philips- fabrieken te Eindhoven. Enkele kaalhoofdige Keulenaars hadden dergelijke verhalen gehoord over kapper van Royen uit Een dat zij besloten om in het vooruitzicht van een flinke haardos een clan destiene tocht naar Een te ris keren. Zij kwam n echter niet verder dan in de buurt van Ven- lo, waar zij werden aangehouden door de politie, die hen, uiteraard zonder haar, weer over de grens zette. Lord Boyd Orr, de voor malige directeur-generaal van de F.A.O. is de Nobelprijs voor de vrede toegekend. r« oorwegen hüft een goed voorbeeld gegeven door 50 geheel blinde verplaatste personen op te nemen. Hei noopi dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen, en ook invaliede verplaatste personen met hun ge zinnen op zullen nemen. Met enig ceremonieel zal de Tsjeeho- slowaakse nationale vergadering Vrijdag het wetsontwerp betrel- fende het overnemen van het be heer over de kerken door de staat aannemen. Brazilië zal niet overgaan tot devaluatie van zijn munt. De Amerikaan Field, die tijdens het proces Raijk een mees- ter-spion werd genoemd is sinds Mei spoorloos verdwenen. Hij hield, voorzover bekend, het laatst verblijf in Bratislava. 18 per sonen werden gedood en 56 ge wond tengevolge van een trein botsing bij Buenos Aires. Met in gang van vandaag zal Argentinië drie dagen rouwen voor de meer dan 100 slachtoffers die de laat ste drie maanden bij ongelukken om het leven kwamen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.02 u„ onder 17.50 u. Maan op 21.41 u., onder 15.02 u. Hoogwater op Vrijdag 14 Oct.: Vlissingen: 5.50 u. 1.51 m., 18.21 u. 1.54 m. Terneuzen: 6.17 u. 1.69 m., 18.46 u. 1.73 m. Wemeldinge: 7.26 u. 1.39 m„ 19.48 u. 1.51 m. Zierikzee: 7.04 u. 1.20 m., 19.31 u. 1.32 m. rivier, dat men bij een uitvoering voor orkest vindt. De harp is daarvoor een te „fijn besnaard" instrument. Voor de pauze volgde nog de Serenade Op. 30 van L. C. Wolf. Bij een serenade denkt men in 't algemeen aan lichte, meer tok kelende muziek, vooral eenvoudig. Deze, uit drie delen bestaande se renade lag ons eerlijk gezegd, wat zwaar. Het tweede gedeelte, tem po di minetto, was iets beter en zangeriger van uitvoering, dan het laatste, dat hier en daar pom peus aandeed. Dit komt echter voor rekening van de componist. Het inzetten der cello's was hier en daar niet goed, en over t al gemeen waren ook de contrabas sen te sterk. Het orkest was te stroef. Na de pauze volgden Albumblad van Hugo Kann en Air voor viool solo en orkest, zeer verdienstelijk gespeeld door Mevr. B. Bonthuis- Dhont. Mevr. Spier speelde daar na nog enige lientere werkjes van een Franse, Italiaanse en Engelse componist en besloot met de Pas- sacaglia van Handel als toegift, wat ons door zijn eenvoud nog liet meest bekoorde. De hierna volgende twee wal sen van Anton Dvorik waren ver reweg het beste wat het orkest deze avond ten gehore gebracht heeft, wellicht omdat ze de spe lers beter lagen dan de andere uitgevoerde werken. De opkomst voor het concert, dat gedirigeerd werd door de nog steeds vitale Joh. H. Caro, was groot. M. D. ROSA SPIEK SPEELDE OOK VO. A DE OUDEN VAN DAGEN. Gistermiddag speelde Rosa Spier in de Concertzaal voor de „üddelburgse ouden van dagen, die zich door het comité; dat de ontspanning voor de oudjes ver zorgd, een muzikale ontspanning en zelfs een leerzame middag za gen bezorgd. Mevr. spier, die geheel belan geloos deze bijeenkomst met haar spel opluisterde, vertelde de oud jes bij verschillende dingen over de harp, terwijl zij bij verschil lende composities, die zij speelde, ook nog enige uitleg gaf. Dat deze wijze van ontspanning door de oudjes op prijs werd ge steld, behoett zeker geen betoog. Mevr. Spier komt zeker een woord van lof toe, voor de wijze waarop zij dit „concert" wist te verzor gen. Fabrieksarbeider berooft zijn vrouw van het leven. Gisteravond heeft de 41-jarige fabrieksarbeider H. van L. in zijn woning aan de Nijverheidsstraat te Capelle aan de Ysel zijn vrouw van het leven beroofd. In over spannen toestand stak hij haar met een mes in de keel, waarna de dood vrij spoedig intrad. De dader heeft zich iater op de avo..d bij de politie gemeld. Omtrent de toedracht is nog niets bekend. Terug naar de hoofdweg. In „De Prins van Oranje" te Goes v/erd gisteravond de propa- gandaliim van de Rekkense in richtingen „Terug naar de hoofd weg vertoond. Vooraf vertelde de heer A. Husen uit Den Haag van de inrichtingen een en anoer over het werk van deze inrientingen onder de zwakzinnigen en psycho- pathen. De film gai eveneens een goed beeld van netgeen men in Hekken doet voor deze a-sociale personen. Van de gelegenheid om dona teur te worden werd door ver scheidene van de aanwezigen ge bruik gemaakt. Het Zuid-Beve- landc dameskoor o.i.v. de heer J. A. C. Tamminga verleende aan deze avond zijn medewerking. DE RILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend op vele plaatsen mist. Later op de dag droog weer met overdrijvende wolkenvelden en vooral in de mid dag perioden van zonneschijn. Zwakke Zuid-Westelijke wind. .sog zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1