ZEEUWSCM DAGBLAD WILHELM PIECK WERD PRESIDENT VAN OOST-DUITSLAND. Belgische Koningskwestie een stag dichter bij de oplossing. VAN VLOERENSCHROBBER TOT MULTI-MILLIONNAIR. fcersie bubp. Viasrotery in West-Zeeuwsch Vlaanderen in gebruik genomen. Organisatie Midden stand. Mocii aanvaardt opdracht. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Grote ontevredenheid in de G. D. ü- Oud-strijders uit de Boeren- Bijeenkomst fractieleiders in parlement met minister van 0. G. Meer schepen voor terug kerende militairen. 's Werelds rijkste man (86 jaar oud) wil Europa zien voor zijn dood. Lof en waardering voor de Eedenaren. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1380 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 12 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.00 u., onder 17.52 u. Maan op 20.36 u., onder 14.12 u. Hoogwater op Donderdag 13 Oct.: Vlissingen: 5.06 u. 1.71 m., 17.31 u. 1.68 m. Terneuzen: 5.34 u. 1.87 m„ 17.56 u. 1.86 m. Wemeldinge: 6. 7 u. 1.52 m„ 19.05 u. 1.56 m. Zierikzee: 6.27 u. 1.31 m., 18.48 u. 1.36 m. Wilhelm Pieck heeft, nadat hij de eed had afgelegd, zijn eerste presidentiële toespraak gehouden. Deze werd gekenmerkt door een uiterst scherpe toon jegens de Westelijke bezetting, vergezeld van blijkbaar weloverwogen woor den aan het adres van de regering van Bonn. Weliswaar meende Pieck te moeten vaststellen, dat zijn regering gerechtigd was voor geheel Duitsland te spreken, doch wanneer de Westelijke bondsrege ring eenheid en vrede nastreefde, dan was er een mogelijkheid „el kaar te naderen", zei Hij. West-Duitsland moest zich vol gens hem echter bewust worden, hoezeer het door een herleving van het fascisme werd bedreigd. Herhaalde malen noemde Pieck, daarin bijgevallen door de liberale voorzitter van de volkskamer Dieckmann, dat vriendschap met de Sowjet-Unie en de volksdemo- cratiën de grondslag der buiten landse politiek zou vormen. Vol gens de staatspresident zal Oost- Duitsland evenwel streven naar vriendschappelijke betrekkingen met „alle vredelievende landen ter wereld". ONTEVREDENHEID DE C.D.U. IN Alweer de middenstand? In derdaad alweer de middenstand. En dat is noodzakelijk. De tijd dringt. Terecht merkte de „Maas bode" op, dat de vraagstukken, die in deze tijd aandringen op de midden- en kleinbedrijven, t a 1 r ij k zijn en ernstig. „De periode van de ambte lijk geleide en geadministreerde schaarste-economie behoort wel haast tot het verleden. Dit be tekent een grotere vrijheid van handelen, maar tevens betekent het een herleven van de con currentiestrijd, waarvan de eerste tekenen reeds te bespeu ren zijn. Hierdoor worden nieu we eisen gesteld aan de onder nemer. Inzicht in de nieuwe be- drijfs-economische en economi sche omstandigheden is nood zakelijk. Hij moet zoeken naar nieuwe vormen van bedrijfa- rationalisatie en commerciële samenwerking, wil hij zich handhaven in zijn positie van zelfstandig ondernemer. Eerst thans doet zich de door werking van de na-oorlogse be lastingheffing gevoelen in haar volle zwaarte, als een sprekend en klemmend bewijs van onze nationale verarming. Nieuwe belastingwetten, welke niet on verdeeld gunstig zijn voor de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf dreigen de toch reeds al te zware lasten nog te vergroten. Nog steeds ontbreken de so ciale voorzieningen voor de zelf standigen, waardoor deze be volkingsgroep bij de steeds toe nemende lasten en de stijgende kosten van het levensonderhoud een onevenredig aandeel te dra gen heeft in de na-oorlogse ar moede en de sociale zekerheid mist die ai.dere bevolkingsgroe pen bezitten, dank zij een steeds groeiend complex van sociale wetten." U n nu komt daarbij iets an- ■*-- ders. Nu het wetsontwerp op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorgani satie in afzienbare tijd tot wet zal zijn verheven, kan met de opbouw van een publiekrechte lijke ordening van het bedrijfs leven een aanvang worden ge maakt. Voor de middenstand zal daarbij noodzakelijk zijn een hechte centrale organisatie in de sfeer van het vrije organisatie leven en daarop gebaseerd en daaruit opgebouwd een midden standstoporgaan, in de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die namens de gehele midden stand kan spreken en de be langen van de middenstanders behartigen. Maar er kan alleen een top zijn als er een basis is. En de top zal van meer be-g 01100 111 AlllStOruOlll 1106611. tekenis zijn naarmate de basis Oudstrijders uit de Boerenoor log waren gisterenmiddag in Kiasnapolsky te Amsterdam bij eengekomen om het feit te her denken, dat vijftig jaar geleden in Zuid-Airika de strijd begon tegen de Britten. Ondanks hun verloren of ver grijsde haren blijkt hun energie nog ongebroken, getuige hun uit latingen als: „Nimmer heeft de Engelse geest enige vat gekregen op de Zuid-Afrikaanders". De taal van het land, waar zij zo lang verbleven, waar zij de Drakenberg overtrokken, is hun liel geworden. Vaak wordt er klei nerend over die taal gesproken, wordt zij als een kindertaaltje ge schetst. „Het is waar, dat het Zuid-Afrikaans een dochtertaal is van het Nederlands, maar men ziet zo vaak, dat de dochter groter en mooier wordt dan de moeder", zei een Arnhemse oud-strijder. Er werden veel herinneringen aan die dagen van de strijd opge haald door de oud-strijders en door een enkele verpleegster, die destijds is meegetrokken naar Zuid-Afrika. Wilhelm Pieck, Duitsland* 78-jarige communistische veteraan, ls gistermiddag door beide kamers van het Oost-Duitse parlement eenstemmig tot staatshoofd der „Duitse democratische republiek gekozen. Toen Otto Nuschke, voorzitter van de C.D.U., Piecks benoeming voorstelde daar „hij verreweg de waardigste politieke strijder voor vrede en eenheid" was weerklonk luide bijval en werd met bouquetten gewuifd. Van Russische zijde werd niet, zoals verwacht werd, een uitge breide proclamatie voorgelezen. Volgens de „Neue Züricher Zei- tung" zijn de leden van de Chris- telijke-Democratische Unie in de Sowjet-zone en de lagere partij functionarissen niet tevreden met het beleid van het partijbestuur, Op een bijeenkomst van regio nale voorzitters en secretarissen te Berlijn hebben Nuschke en Dertinger het zwaar te verant woorden gehad. Een motie, die het beleid van het partijbestuur veroordeelde, zou ongetwijfeld zijn aangenomen, aldus het blad, indien het tot een stemming daar over was gekomen. Volgens het Franse persbureau A.F.P. verlangden de afgevaar digden van de C.D.U. verder af schaffing van het socialistisch- communistische monopolie in het perswezen, zuivering in de leiding der volkspolitie en een duidelijke beginselverklaring over de Oost- Duitse grenzen. Besloten werd de maatregelen van de nieuwe rege ring af te wachten met als eis, darde belofte tot het houden van werkelijk vrije verkiezingen op 15 October 1950 ingelost zal worden. Naar het A.N.P. verneemt, zal hedenvoormiddag een bijeen komst plaats hebben van de minister van overzeese gebieds delen met de fractieleiders van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en met de „Commissie van Negen". De minister zal hierbij een uiteenzetting geven over de stand van zaken ter rondetafel conferentie, zulks overeenkom stig een vroeger aan het par lement gedane toezending. Jules Moch heeft de officiële opdracht tot vorming van een re gering aanvaard. Zoals bekend kreeg hij reeds een informatieve opdracht. Hij was socialistisch minister van binnenlandse zaken in de af getreden regering-Queuille. Als hij er in slaagt een regering te vor men, zal het de dertiende sinds de bevrijding zijn. Naar A.F.P. meldt, is de natio nale vergadering voor Donderdag a.s. bijeengeroepen. President Auriol is, zoals het er nu voorstaat, niet geslaagd in zijn te elfder ure aangewende pogin gen de leiders der gematigde par tijen te winnen voor het compro mis-plan inzake de lonen, dat Ju les Moch heeft opgesteld. Na een bespreking met Auriol heeft Paul Reynaud, sprekende i namens de onafhankelijke-, boe ren- en republikeinse volkspartij verklaard, dat zij het plan van Moch categorisch blijven weigeren omdat hot naar hun mening in flatie zal veroorzaken. (De ko mende minister-president heeft de steun van deze drie dissidente groepen nodig, indien hij in de na tionale vergadering de vereiste meerderheid van 311 stemmen wil behalen). EEN OUDE BAAS. Volgens Radio Moskou heeft een zekere Mahmet Boezakof, een boer uit het dorp Kirakoera (Azerbeidsjan) de leeftijd van 140 jaar bereikt. Zijn vrouw is 117 en zijn oudste dochter 100 jaar. Boezakof zou 112 nakome lingen hebben. Senaatscommissies besluiten tot regionaal volksreferendum, De Belgische eerste minister Gaston Eyskens, heeft tijdens een bijeenkomst te Leuven verklaard, dat hij niet betrekking tot de Koningskwestie verwacï te over enkele weken tot een oplossing te kunnen geraken, welke aan dit netelige probleem een einde zal maken. sterker en steviger is. Van R.K. zijde wordt daarom -en met succes een krach tige actie ontwikkeld. Ook ('e Nederl. Middenstands bond doet zijn invloed gelden. En dat is zijn goed recht. Alleen in de kringen van de Christelijke Middenstanders is er nog altijd wijfeling en aar zeling. Velen van hen kunnen er nog steeds niet toe komen hun schouders mee onder het werk te zetten. De organisaties zijn er wel, maar zij zijn nog te zwak. Zij kunnen nog niet spreken namens d e Christelijke midden stand, die, wanneer allen zich aaneenschaarden, een zeer sterke positie zou innemen. Bij het opmaken van het de finitieve afvoerschema volgens hetwelk de militairen van de 7 December-divisie en zij, die hiermee gelijk gesteld zijn, in de periode Oct. 1949Januari 1950 uit Indonesië naar Neder land zullen vertrekken, is ge bleken, dat het definitieve cijfer van de in genoemd tijdvak af te voeren troepen, belangrijk hoger ligt dan de oorspronke lijke berekening aangaf. Het Directoraat-Generaal van Scheepvaart zal thans extra scheepsruimte charteren, opdat het belangrijk groter aantal mi litairen toch op de vastgestelde tijd zal kunnen repatriëren. Het eerste schip, dat voor dit doei werd ingelegd, is het En gelse stoomschip „Impire Brent' dat als emigrantenschip een reis naar Australië heeft gemaakt. Op de terugreis, die vermoede lijk in de loop van deze week zal aanvangen, zal dit schip Nederlandse troepen thuisbren gen. Ook zal binnenkort een nieuw en groter demobilisatie centrum worden betrokken ARNHEMS NIEUWE BRUG. Nog steeds wordt het verkeer bij Arnhem over Bailybruggen geleid in afwachting van de gereedkoming der nieuwe brug. Gelukkig is het bijna zo ver. Eén der Baileybruggen is weggeno menen een gedeelte van de nieuwe brug zal vandaag of morgen op zijn plaats worden geschoven. Een overzicht van de nieuwe, en de Baileybrug. STRADIVARIUS ONTDEKT. Een viool, waarop men aan de binnenzijde zeer duidelijk kan le zen: „Antonius Stradivarius 1705' gevolgd door de letters „A. F. omringd door een dubbele cirkel met bovenaan een kruis van Mal ta, is te Charente ontdekt. Mijn dokters zijn dood ik leef. Een zijden, blauwe kimono, een paar niet te nieuwe lakschoenen, een zwart kalotje met rode pompoen en daaronder een aangenaam gelijkmatig gezicht met een paar helderblauwe ogèn, in de wel verzorgde handen een waaier: ziedaar het portret van de rijkste man ter wereld, zoals we hem zagen in zijn hotelkamer van het Amstel hotel te Amsterdam. Zes en tachtig jaar is Sir Robert Ho Tung, die thans door Europa reist om zoals hü vertelde „de Europese landen, die hjj nog niet bezocht, voor zijn dood te zien". Verslaggevers zijn steeds bru taal. Men vroeg hem: „Kunt u ons een advies geven op welke wijze men het snelst rijk wordt?" Ho Tungs handen glijden even over de gladde zijde van zijn ki mono. Daaronder, op zijn knieën, zijn nog de lidtekens te zien, die het jarenlange schrobben van vloeren hebben achtergelaten. Hij heft zijn smalle handen op als een profeet: „Mijn kinderen, de voor waarden daartoe zijn in de eerste plaats eerlijkheid, waarmede een onblusbare vlijt dient samen te gaan en niet te vergeten een staalhard doorzettingsvermogen. Dan heb je de gave van spaar zaamheid ontegenzeggelijk nodig, een goede moraal gepaard aan een behoorlijk talent. Dat is alles". Als vloerenschrobber Ho Tung, die zijn vrouw in 1944 verloor, begon zeventig jaar gele den als vloerenschrobber. Hij werkte zich op tot assistent op een advocatenkantoor. Zijn carrière tot multi-millionnair werd ingeluid door zijn handel in onroerende goederen. Later bewoog hij zich op het ge bied van verzekeringen, scheep vaart en industrie. Zijn kapitaal de leer van .ontvangen en weg geven", zegt Ho Tung. Kwistig strooide hij in de afge lopen jaren met zijn millioenen. Een millioen dollar voor het bou wen van een universiteit te.Hong kong, een millioen dollar voor dit goede doel en een millioen dollar voor dat goede doel. Een tweede Carnegiefonds Maar het grootste werk van Ho Tung zal beginnen na zijn dood. Hij wil een fonds stichten dat doet denken aan de Carnegie- stichting. Het geld is uitsluitend voor China bestemd. „Ik kan u er nog weinig van vertellen, want het idee is zo uniek, dat ik bang ben, dat ande ren het zouden willen overnemen. Ik kan u echter zeggen, dat het indirect te maken heeft met de landbo^v". „U néeft nu uw leer verteld over het rijk worden, heeft u ook uw eigen iedeeën over het oud worden?" vroeg men hem. „Ten eerste beslist God daar over", was het antwoord. „Ten tweede heb ik altijd, bij al mijn ziekten, mijzelf genezen, door nauwgezet mijn dagtaken in te delen. Mijn doktoren, die mij an groeide gestadig. „Ik belijd echter ders adviseerden, zijn alle gestor ven. Ik leef nog En Ho Tung vervolgt: „Ook nu ik 86 ben, zorg ik voor mijn eigen gezondheid. Ik gebruik één maal tijd per dag en voor de rest drink ik een paar glazen melk. En dan heb ik nog een goede raad voor u: „Trouw vroeg". Ho Tung ontmoette in Zweden Kroonprins Gustaaf Adolf, in Noorwegen Koning Haakon, in Denemarken het Deense konings paar. In Engeland was hij gast op Buckingham Palace en natuurlijk bij zijn oude vriend Bernhard Shaw, die in 1933 bij hem logeer de in Hongkong. Hij heeft nog een foto bij zich van zichzelf en Shaw, beide in Chinese kleding. „Ze noemden ons de tweelingen". Ho Tung gaat dezer dagen naar Den Haag op uitnodiging van de Britse ambassadeur. Begin No vember vliegt hij terug naar Hongkong. „Daar wil ik wonen. Ik ben ervan overtuigd, dat in mijn dagen Hongkong geen oor logsterrein zal worden". We namen afscheid van Ho Tung met de troostrijke weten schap de mensheid twee „onfeil bare" recepten te kunnen aanbie den van een man, die ze proefon dervindelijk kan beoordelen: Hoe word ik rijk, hoe leef ik lang. Wereldrecord non-stop vliegen verbeterd. De twee vliegeniers uit Yuma (Arizona), Bob Woodhouse en Woody Jongeward, zijn Maandag na een vlucht van 1124 uur en 18 minuten meer dan 46 da gen geland. Zij hebben hier mede het wereldrecord non-slop. vliegen met 124 uur verbeterd. De ontmantelingskwestie. Het West-Duitse kabinet heeft gisteren voorstellen besproken die aan de geallieerde hoge com missarissen zullen worden voorge legd als alternatief voor ontman teling. De voorstellen zijn nog niet definitief geformuleerd, maar de grondgedachte is, dat de machine rieën, die nog als herstelbetaling moeten worden geleverd, nieuw zullen moeten worden aangemaakt ten behoeve van de rechthebben de landen. De verplichtingen op dit punt worden nog op ongeveer >0 millioen dollar geschat. I Er is iets belangrijks tot stand gekomen in West-Zeeuwsch Vlaanderen. Iets van groot belang voor de vlasindustrie in dit deel van onze provincie. Tien jaar geleden reeds sprak men er over en toch is het eerst nu een feit. Gisteren heeft n.I. de Com missaris der Koningin, dhr. mr A. F. C. de Casembroot, met een Handomdraai te Eede de nieuwe en enige Coöp. viasrotery offi cieel in gebruik gesteld. Wie iets van de geschiedenis van cie totstandkoming van deze warmwaterroterij afweet, zal we ten hoeveel en hoe ontzaglijk groot de moeilijkheden waren, die de Eedenaren hebben moeten overwinnen om dit te bereiken: een vlasroterij waarin kleine zo wel ais grote viasverwerkers uit Eede aandelen heboen. Reeds voor de oorlog begrepen de Eedenaren, dat er een roterij moest komen. De oorlog verhinderde echter de verwezenlijking van de plannen. Na de bevrijding begon men op nieuw. Had men geweten welke moeilijkheden overwonnen zouden moeten worden, de moed zou de initiatiefnemers mogelijk in de schoenen zijn gezakt, hoewel de Eedenaren het er niet gauw bh laten zitten. De moeilijkheden waren te veel om ze hier te noemen; op een be paald moment nu een ander half jaar geleden lag alle voor bereidende arbeid pimseiing stil en zagen de Eedenaren nun ideaal als een zeepbel uit elkaar gespat. SAMENWERKING. En toch waren er nog die ver der durfden gaan. Onder hen wa ren burgemeester J. A. M. van Dongen en de heer C. van Belle ghem, die voorzitter geworden is van de „Coöp. Vereniging Eedese Vlasroterij", welke eindelijk ge boren werd. Die geboorte bete kendevolledige samenwerking v. alle vlassers. En door die sa- er. werking kon begonnen wor den met de bouw van de roterij. Overigens was men er daarmee niet, want toen de bouw in voile gang was, was er geen geld meer. Maar, in dat moeilijke ogenblik, toen het werk dreigde te stag neren, vonden stichters en bou wers elkaar. De aannemers Chris- tiaansen en Barendrecht uit Oost burg wisten, dat de Eedenaren hen niet in de steek zouden laten en daarom hielpen zij hen. En zonder dat er geld was ging de bouw door! MEDELEVEN. Wanneer men dit weet, kan men zich voorstellen, dat de be langstelling voor de officiële in gebruikname van de roterij, die op een klein particulier bedrijf in St. Kruis na de enige roterij in West-Zeeuwsch Vlaanderen is, groot was. Voor het gebouw, dat even bui ten Eede ligt, kon men gister middag de Commissaris der Ko ningin zien met de leden van Ged. Staten C. Philipse, A. Lockefeer, A. Schout en C. Hamelink en de Griffier der Staten dr B. D. H. Teilegen, burgemeester van Don gen, pastoor Adriaanse en be stuursleden van vlassersorganisa ties, bedrijfschap, ondervakgroep vlas en vele anderen die bij de plechtigheid betrokken waren. De heer van Bellegiiem verwelkomde allen en vertelde, hoe men reeds van voor de oorlog af getracht had de achterstand in te halen. Het volgende ogenblik was die achterstand ingehaald, want met een paar forse draaien aan de watertoevoerkraan stelde Jhr. de Casembroot het nieuwe bedrijf in werking en werden de tien bak ken eik bestemd voor circa 4000 kg. vlas, gevuld met water. Ver volgens werd liet bedrijf bezich tigd. WAARDERING. Nog later waren allen bijeen in het verenigingslokaal waar de Commissaris aer Koningin tijdens de koffiemaaltijd er op wees, dat net feit, dat zes leden van het gebruikname acht. Men moet er in zien een bewijs van waardering voor het streven van de Eedenaren zei hij en noemde toen verschil lende problemen, die ter sprake waren gekomen bij het bezoek aan Eede en bij de bespreking welke G. S. voor de opening met bur gemeester van Dongen hadden. De Commissaris noemde o.a. de hoge tarieven van de P.Z.E.M. en het stichten van een vlassers- school. Hij legde er de nadruk op, dat G. S. Eede zullen helpen zo veel ze kunnen. En dit is geen dooddoener zei de Commissaris, maar de Eedenaren kunnen bij ai hun problemen rekenen op onze hulp! a Burgemeester van Dongen sprak ook en hij herinnerde aan de vele problemen welke opgelost moeten worden. Reeds bij de voorbereiding en later bij de bouw. Maar nu, na ruim zes maanden bouwen is het bedrijf gereed gekomen. Het is een manifestatie en een bewijs van de ijver der Eedenaren, wier intense samenwerking dit tot stand bracht. Laten we blijven sa menwerken, zoals nu, zei de bur gemeester, dan zal er nog veel kunnen gebeuren, mits we de mo rele en practische st.un hebfcen van een ieder en speciaal van Ged. Staten. Nog verschillende personen voerden het woord; ze waren een parig in hun lof en waardering voor de inwoners van Eede en zeer in 't bijzonder voor burge meester van Dongen, die zcals De Belgische senaatscommissies van Justitie en Binnenlandse Za ken, die enkele weken geleden in beginsel de volksraadpleging goedkeurden (de Socialisten stemden tegen en de Liberalen onthielden zich) hebben tijdens een gistermorgen gehouden ver gadering besloten de volksraad pleging per arrondissement te houden. Het resultaat van een eventuele volksraadpleging zal dus in de hoofdsteden van ieder arrondissement afzonderlijk wor den vastgesteld en zal niet cen traal te Brussel geschieden. Door deze regeling wordt in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de wensen der Waalse provincies, die herhaaldelijk hebben betoogd, dat de volksraadpleging regionaal dient te geschieden om duidelijk te doen uitkomen, dat Leopold slechts de vorst der Katholieke Vlamingen is en in Wallonië vrij wel geen aanhangers telt. Om trent een percentage is in de ver gadering nog geen beslissing ge nomen. Zoals bekend heeft de Belgische vorst in zijn laatste openbare schrijven aan de regering doen uitkomen, dat hij geen bepaald percentage vastgesteld wenst te zien doch aan de hand van het resultaat der stemming zelf wil beoordelen of hij al dan niet naar België zal terugkeren. Het debat over deze kwestie zal 25 October in de Senaat beginnen. De 13 socialisten stemden in de commissies tegen en de vijf libe Nog steeds arrestaties in T sjecho-Slowakije. Uit Praag wordt vernomen, dat men opnieuw tot arrestaties is overgegaan en thans op grotere schaal dan ooit tevoren. Maan dagavond en Dinsdagavond deden leden van de veligheidspolitie weer de ronde na een rustig weekeinde. Volgens berichten uit de eerste hand zouden de arrestaties reeds vijf weken gaande zijn. Ook na Zondag gold de actie vertegenwoordigers van de mid denstand. Hierdoor wordt de theo rie versterkt, aldus Reuter, dat de veiligheidspolitie het uiteinde lijk gemunt heeft op de ontbinding van deze groep, die door de com munisten beschouwd wordt als de klasse, waarvan het het meest aannemelijk is, dat zij het regiem vijandig gezinde elementen bevat. In de weinige gevallen waar men inlichtingen heeft kunnen verkrijgen werd vernomen, dat de gearresteerden bijna onmiddellijk naar arbeidskampen zijn overge bracht. Vele gearresteerden kregen het advies warme kleren en zwaar schoeisel mede te nemen. Kerk en Zending. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Zierikzee: D. Hen stra te Broek op Langendijk en J. C. Maris te Haarlem-N. ralen onthielden zich. De 23 le den van de C.V.P. stemden voor. In geval het wetsontwerp door het parlement wordt aangenomen, zullen alle Belgen boven 21 jaar, behalve degenen, die zich bij de gewapende macht bevinden, hun stem erover uitbrengen of zij de terugkeer van Koning Leopold wensen, of zijn abdicatie ten gun ste van zijn zoon Boudewijn. Doodstraf geëist tegen schuldige aan Vughtse bunkerdrama. Gistermorgen werd voor de bij zondere strafkamer van de Arron- dissementsbank in Den Bosch de aangehouden zaak tegen de Hauptscharführer Friedrich Mey- erhoff tijdens de bezetting bewa ker in het concentratiekamp Vught. Behalve mishandeling van Ne derlandse gedetineerden, werd hem ten laste gelegd onmenselijk optreden bij het bunkerdrama in het Vughtse concentratiekamp in Januari 1944, toen ongeveer 70 vrouwen in een cel werden samen gedrongen, waarvan er tien door verstikking om het leven zijn ge kt men Uitslag Noorse verkiezingen. Volgens een voorlopige telling is de zetelverdeling in het stor ting, volgens de stemmenverdeling als volgt: Socialisten 87 76); Conserva tieven 21 (25); Liberalen 20 (20); Boerenpartij 13 (10); Chr. Volks partij 8 (8); Communisten 1 (11). De tussen haakjes geplaatste cijfers vermelden het aantal ze tels, dat de verschillende partijen in het oude parlement hadden. DRIE EN VEERTIG DAGEN ZONDER VOEDSEL. Een fakir te Bordeaux heeft het hongerstakingsrecord verbe terd door het 43 dagen in een glazen kist zonder voedsel uit te houden. Al die tijd lag hij op glasscherven met enige slangen b)j zich. De fakir zou zijn ver loofde beloofd hebben het record van een Engelsman, dat op 41 dagen stond, te breken. WOLHANDSKRAB GEVANGEN. De heer C. Smit uit Nijver- dal heeft, vissend in de IJssel bij Wijhe, een wolhandskrab, een voor de visstand zeer ge vaarlijk dier, gevangen. TILBURG HEEFT 120.000 INWONERS. Gistermorgen deed de heer J. Weel, wonende Gasstraat te Til burg, aangifte van de geboorte van zijn zoon Antonius. De re gisters van de burgerlijke stand wezen- uit, dat Tilburg hiermede zijn 120.000ste inwoner had ge kregen. i - uioooivi v uii L/ciigLii, uic ioaia provinciaal cesiuur aanwezig wa- een der sprekers zei niet alleen ren, wei oewijst van hoe grote ijsoergen, maar ook andere „ber- oetekems het prov. bestuur de in- gen" Kan verzetten! H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard brachten gisteren een bezoek aan Overijsel, meer in het bijzonder aan West- Overijsel. Vandaag staat een be zoek aan Twente op het program ma. Gisteren werd in Den Haag een grote bijeenkomst gehouden van gepensioneerden. In deze vergadering werd ten sterkste aangedrongen op verhoging der pensioenen. Met ingang van 20 October voert de K.L.M. op de lijn Amsterdam-Kopenhagen spe ciale goedkope naciitretours in. Tegen de dirigent van de „Wiener Sangerknaben" is door de politie in Winterswijk proces-verbaal op gemaakt wegens mishandeling van twee koorknapen. Tot lid van de Eerste Kamer is benoemd in de vacature Teulings dr ir J. H. F. Deckers le St. Oedenrode, rijkslandbouwconsulent voor Oost- Brabant. De 35-jarige J. H. Vis ser uit Almelo, die op 23 April j.l. te Almelo een 13-jarige jon gen met een hamer om het leven Dracht is door de rechtbank ver oordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. Op 10 October j.l. telde Nederland 1.289.776 radioluister aars. Het gehele spoorwegver keer in Luxernbrug ligt stil door een staking van de spoorwegar beiders. Het betreft een waar schuwingsstaking van 24 uur ter ondersteuning van looneisen. Een hevige orkaan, die in Colora do heeft gewoed, heeft daar 24 mensen het leven benomen. Doordat 75.000 man drukkerijper- soneel het werk heeft neergelegd is Italië gedurende 2 dagen ver stoken van kranten. Koning Abdoeilah heeft te Bethlehem verklaard dat de Arabieren nooit zullen toestaan dat Palestina on der een internationaal bestuur zal komen te staan. De Oosten rijkse regering is gisteren afge treden. Uit een nalatenschap van 1.787.399 pond sterling van de dochter van de Engelse tabaks koning Frederich Wills heeft de Britse regering 1.164.765 pond sterling aan successierechten ont vangen. De West-Berlijnse Bond van Kappers heeft medegedeeld, dat de laatste weken 6 kappers in West-Berlijn door geldzorgen zelfmoord pleegden. Vele Berlij- ners laten hun haar in de Sow- jetsector knippen, waar zij veel goedkoper terecht kunnen. Nieuwe bouwplan te Goes krijgt een Chr. Kleuterschool. Gisteravond had in de „Prins van Oranje" de verkoping plaats van enkele percelen grond aan de Anjelierstraat. Een gedeelte van de verkochte gronden, n.I. een stuk weiland met een daarop stvande boerenschuur werd aange kocht door het bestuur van de Chr. Kleuterschool. Naar wij ver nemen zou het in de bedoeling van genoemd bestuur liggen om deze schuur te verbouwen tot kleuterschool. Bouwplan Oost zou daarmee in het bezit komen van een kleuterschool, wat gezien de vele jonge gezinnen in deze buurt, zeer toe te juichen zou zijn. GOES. Veiling van Dinsdag 11 October 1949. Appels: Cox Orange Pippin 10— 49; Sterappel 10 -MO; Glorie van Holland 1237; Princesse Noble 1232; Allington Pippin 1233; Gron. Kroon 1221.80; Laxton Superbe 1225.90; Bramiy Seed ling 1215; Notarisappel 1226; Present van Lunteren 1316; Goudreinetten 1223; Bismarck 12; Jonathan 19-46; Transp. de Cronsel 1220; Dubb. Bellefleur 1624; Kroet en valappels 913; Zoete Ribbeling 1325. Peren: Dogenne du Comise 465; Br. Alex Lucas 429.20; Zwijndr. Wijnpeer 412.40; Nouveau Por- teau 45.80; Pondsperen 411; Legepont 629; Br. Clangeau 4 24; Br. Lebrun 511; Emile d'Heyst 412.30; Conference 4 18; Triumph de Vienne 419. Di versen: Groene Noten 65; Presi dent pruimen 49; Druiven 8692; Frambozen 101; Dubb. Princesse- bonen 2554; alles per 100 kg. Noten 34.20 per 100 stuks. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien en vooral later op de dag flinke opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1