OOST'DUITSLAND KREEG EEN KABINET! verschil tussen Waddentee- Stalins volgelingen hebben het roer stevig in handen. De overval op de Ceintuurbaan was het werk van amateurs. Arrestaties in Tsjecho-SIowakjje duren nog voort. NIEUWS Rotterdam krijgt een centrale stadsverwarming WEERSGESTELDHEID EISTE TAL VAN SLACHTOFFERS. Mocli hoekt resultaten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag u oer. u» Americans plan voor bestemming Italiaanse koloniën. Opstandelingen vallen Frans convooi aan. Aartsbisschop Bevan waarschuwt de geestelijken. Tarieven buitenlands P.T.T.- verkeer worden verhoo d SNIPPER De standaardisatie van consumptiemelk in Zeeland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e J ARGANG No. 1379 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.58 u., onder 17.54 u. Maan op 19.47 u., onder 13.09 u. Hoogwater op Woensdag 12 Oct.: Vlissingen: 4.31 u. 1.85 m., 16.52 u. 1.83 m. Terneuzen: 5.00 u. 2.00 m., 17.17 u. 1.99 m. Wemeldinge: 6.15 u. 1.61 m., 18.29 u. 1.62 m. Zierikzee: 5.56 u. 1.38 m., 18.12 u. 1.40 m. Minister-President Grotewohl zal, naar vernomen wordt, in zjjn regeringsverklaring van Woensdag de overtuiging uitspreken, dat de eenheid van Duitsland slechts bereikbaar is op basis van vriend schap met de Sowjet-Unle en met uitschakeling van wat Oost- Duitse politici aanduiden als „de herleving van het fascisme in West Duitsland". Zjjn achttien man sterke kabinet is thans gereed. De belang rijkste posten daarin z(jn alle direct of indirect in handen van de socialistische eenheidspartij gelegd, terwijl de „burgerlijke" par tijen zich tevreden hebben moeten stellen met de bezetting van vak ministers. Een aantal der slëutelposten wordt bezet door commu nisten, die hun opleiding in de Sowjet-Un" hebben ontvangen. WILHELM PIECK. Vooraan in deze laatste catego rie staat Wilhelm Pieck, sedert 1 u einde van de oorlog de leider der Oost-Duitse communisten, morgen staatspresident. Pieck is sedert zijn jeugdjaren i overtuigd communistisch strij der in hart en nieren. Dat zegt heel wat, want hij is 73 jaar en het is reeds vijftig jaren geleden, dat hij het avontuurlijke bestaan van barricadenvechter begon. Hij heeft gedurende deze jaren vele malen de dood in het gezicht ge zien, maar had het geluk steeds - de dans te ontspringen. Toen hij in Februari 1918 met zijn zoon Arthur naar het Weste lijk front zou worden gezonden, deserteerde hij. Dr Philip Jessup (Ver. Staten) heeft in de politieke commissie van de V.N. een voorstel inge diend aangaande de vroegere Ita liaanse koloniën. Hij steunde te vens het voorstel van Argentinië om een sub-commissie te benoe men ter bestudering van alle ter zake ingediende resoluties. Het Amerikaanse voorstel be helst: 1. Li bye onafhankelijk binnen drie jaar. 2. Deze onafhankelijkheid moet tot stand komen met de hulp van een raad van advies, bestaande uit Frankrijk, Italië, Engeland, de Ver. Staten en twee vertegen woordigers uit Cyrenaica en Tri- politanië. De raad zou zijn zetel buiten Libye moeten hebben. 3. Eritrea: De Oostelijke helft bij Ethiophië en de Westelijke helft bij de Brits-Egyptische Soe dan. 4. Italiaans Somaliland onder trustschap van Italië, 5. Een commissie ter vaststel ling van de grens van Italiaans Somaliland dient te worden inge steld, bestaande uit Ethiophië, Italië en een derde door Trygve Lie aan te wijzen lid. Dit Amerikaanse plan verschilt slechts in een opzicht van het Britse, n.l. waar het de instelling van een raad van advies beoogt. Amerikaanse politici wijzigen hun mening over Indonesië. Uit brieven van Amerikaanse senatoren onder wie Fullbright, Foster Dulles, Ives en Anderson en van leden van het Huis van Afgevaardigden aan „Knicker bocker Magazine" blijkt, dat een aantal vooraanstaande politieke figuren in de V. S. hun mening over de toestand in Indonesië heb ben gewijzigd na het lezen van het boekje „Last Testimony", dat artikelen bevat van Amerikaanse journalisten, die bij de ramp met de „Franeker" om het leven zijn gekomen. Zo schrijft de democra tische senator en ex-minister van landbouw Clinton Anderson: „Het boekje leerde me begrijpen wat de Nederlanders in Indonesië gedaan hebben en corrigeerde sommige van mijn vorige indrukken." Engelse schepen ingeschakeld bij repatriëring uit Indonesië. Een woordvoerder van het Britse ministerie van verkeer heeft op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat Nederland met de regeringen van Engeland en Australië regelingen heeft getrof fen waarbij de voor emigratie be stemde Engelse schepen op de te rugreis Nederlandse burgers en troepen uit Indonesië zullen re patriëren. Het Kngeise „Asturias" dat on langs in Rotterdam aankwam met Nederlandse burgers was het eer ste schip, dat de reis op grond van de nieuwe regelingen maakte. De werkloosheid in België. Oplossiu„ in verbetering van waterwegen 7 Een afvaardiging van het Alge meen Christelijk Arbeidersver- bond, in België, heeft de aandacht van de Belgische regering geves tigd ,,op de dringende noodzake lijkheid van de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid". Men acht het noodzakelijk grote werken uit te voeren. Vooral in de streken waar de werkloosheid het grootst is. De delegatie drong speciaal aan op de oplossing van het vraagstuk van de waterwegen e. de havens nl. de Nieuwe Sluis en het Kanaal van Teneuzen, de verbinding Schelde—Rijn en de stop van Ternaaien. DRIEKWART EEUW HAAGSE HOPJES. Op 20 October a.s. zullen Rade- makers Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrieken het feit her denken, dat 75 jaar geleden het eerste Rademakers Haagse hopje werd gefabriceerd. In October 1919 ging hij terug na-.' Duitsland, waar hij zich ont popte als veldheer in straatge vechten en organisator van sta kingen. In 1928 kwam hy in de leiding van de Komintern, waar hij later secretaris-generaal werd. Hij werd een persoonlijke vriend van Stalin, een vriendschap die zich verder ontwikkelde toen hij voor Hitiers bewind de wijk nam naar Moskou. Twaalf jaren heeft Pieck 'daar gewoond. Hij richtte het comité „Freies Deutschiand" mede op. Na zijn terugkeer in Duitsland had hij onafgebroken de leiding van de communistische en latei- van de eenheidspartij. Piecks le ven was en is beheerst door een gedachte: de heerschappij van het proletariaat. GROTEWOHL. De minister-president Grote wohl is socialist van huis uit en ongetwijfeld een van de bekwaam ste mannen in de eenheidspartij Er is vaak getwijfeld of hij zich wei thuis zou blijven voelen in de eenheidspartij, waarvan hij samen met Pieck de leiding heeft, maar hij kan thans door het Russische bestuur als een volkomen trouwe figuur worden beschouwd. Boven dien heeft hij in zijn gevolg van plaatsvervangers Walter Ulbricht, een communist met twaalf jaar Moskouse scholing. Ulbricht spreekt zijn Duits met een sterk accent en is een vlijmscherp ver dediger van de communistische lijn. Hij is ongetwijfeld een van de belangrijkste figuren in het kabinet, in elk geval veel belang rijker dan beide „burgerlijke" plaatsvervangers. DE ANDEREN. Van deze is de christelijke Nuschke uitgesproken de zwak st?. Hij wordt hier door zijn oude medewerkers in de C.D.U. be schouwd als een goedgelovig illu sionist, die weliswaar oprechte be doelingen heeft, maar geen spoor van verzetskracht tegen de com munisten. Kastners samenwerking met de Russen berust op de overweging, dat er geen oorlog te verwachten is en daarom geen verandering der machtsverhoudingen in Oost- Duitsland. In deze omstandighe den rest volgens hem niets an ders 'an samenwerking tot elke prijs. Twee der beiangr'ke minister posten zuilen worden bekleed door vertegenwoordigers van de C.D.U. wier namen evenwel enige toe lichting behoeven. Het is niet ver wonderlijk, zo meent men in West- Berlijn, dat Georg Dertinger mi nister van buitenlandse zaken zal worden. Dertinger is namelijk een zeer omstreden figuur en hij geldt als een van de politici, die door hun verleden met handen en voe ten aan de Russen gebonden zijn. Als journalist stond hij geheel in dienst van Hitiers internatio nale propaganda. Ais redacteur van de Duitse persdienst voor het buitenland schreef hij vlammende artikelen tegen de Russen. Hij geldt dus als een zeer besmette figuur, die met deze stok achter de deur door het Sowjet-bestuur gedreven wordt. Niettemin blijft Dertinger na tuurlijk ook voor de Sowjets een figuur, die ideologische aanvulling behoeft. Hij is geen man van de communistische leer, die in de be trekkingen tussen de volksdemo- cratiën zo belangrijk is. Daarom heeft hij naast zich als staats secretaris een van de beste theo retici van de eenheidspartij, An ton Ackermann, geschoold in de Sowjet-Unie. Als minister van ar beid fungeert Leopold Steidl, wiens praedicaat C.D.U. minstens twijfelachtig wordt geacht. Hij is een officier van het Stalingrad- corps, geschoold in het comité „Vrij Duitsland" te Moskou. Er is zorgvuldig voor gewaakt, dat de meerderheid der ministers zetels stevig in handen is van de eenheidspartij en twee' partijen, die hier als haar filialen worden beschouwd. Bovendien hebben de ministers zelf geen invloed op de samen stelling van hun staven. Voorts vestigt men er de aandacht op, dat het politieapparaat van de re publiek onder leiding zal blijven van dr Fischer, die ook zijn op leiding in Moskou heeft gekregen. en Zeeuwse mosselen. In de Zeeuwse pers zijn enige dagen geleden protesten gepu bliceerd van mosselkwekers ten aanzien van het prijsonder- scheid tussen Waddenzee- en Zeeuwse mosselen bij export naar Engeland, zo deelt ons de voorlichtingsambtenaar van het Ministerie van Econ. Zaken mede. Uit informaties door hem te Den Haag ingewonnen blijkt, dat dit onderscheid niet van Nederlandse doch van Engelse zijde -wordt gemaakt. Bij de hervatting van de mosselexport naar Engeland na de bevrijding stelden de Engelse n.l. de eis, dat Waddenzee-mosselen goed koper moesten zijn dan de Zeeuwse. Het is dus geen kwestie vaa mogen leveren, doch van moeten leveren. De gewraakte prijsdifferentia tie bestaat reeds vanaf de her vatting van de mossel-oxport naar Engeland na de bevrijding. Maatregelen tegen bepaalde besloten filmvoorstellingen. Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot wij ziging van de Bioscoopwet, dat een nieuwe regeling biedt ten aanzien van de besloten film voorstellingen in dier voege: dat ook de keuring vereist zal zijn van films, welke in beslo ten gezelschappen van meer dan 25 personen vertoond werden. Ook een ander vergunnings stelsel zal worden voorgesteld waarbij de vergunning met meer aan de onderneming is ge bonden, maar aan de plaats van vertoning Het ligt voorts in de bedoe ling der regering de intrekking te bevorderen van het op 12 Mei 1948 ingediende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enige artikelen van de Bios coopwet. Over dit wetsontwerp heeft de Tweede Kamer inder tijd een voorlopig verslag uit gebracht. Een Memorie van Ant woord is echter nimmer ver schenen Naar het voorbeeld van o.a. Amerika en Frankrijk heeft men in het begin van de oorlog te Rot terdam het plan opgevat, de bin nenstad te voorzien van een bui- MILITAIR BESTUURzennet om zodoende tot een cen- AFGESCHAFT. De Russische militaire gouver neur in Duitsland, generaal Tsjoei- kof, heeft meegedeeld, dat het militaire bestuur in Oost-Duits- land zal worden afgeschaft en ver vangen door een Russische com missie van toezicht. De generaal legde deze verkla ring af in de Tweede Kamer van het nieuwe Oost-Duitse parlement. Hij zei dat de Russische regering besloten had de bestuursfuncties, die tot dusver bij het militaire bestuur rustten, over te dragen aan de nieuwe regering. De ver vanging van het militaire bestuur door een commissie van toezicht zal a.s. Maandag geschieden. trale stadsverwarming te komen. Bü de electriciteitscentrale aan de Schiehaven zijn de verliezen aan condensatiewarmte zeer belangrijk en men wil nu dit warmteverlies gaan gebruiken om het benodigde water op de gewenste tempera tuur te brengen. Deze centrale kan dan ongeveer 9092 pet. van de vereiste hoeveelheid warmte per stookseizoen produceren. Wanneer de dagen extra koud zullen zijn, komen twee a drie zo genaamde onderstations in wer king om de aanvullende warmte te leveren. Vanwege de schaarste aan ma terialen werd voorlopig volstaan met een klein net van buizen van Daders legden volledige bekentenis af. De twee broers, die in de nacht van 5 op 6' October in het Oos telijk deel van Amsterdam z\jn gearresteerd, verdacht van de roof overval op de spaarbank aan de Ceintuurbaan, hebben in de nacht -van Zaterdag op Zondag een volledige bekentenis afgelegd. Deze bekentenis heeft veel besproken, die wel bereid was moeite gekost. Er is alle reden om aan te ne men, dat deze jongens de oud ste is een 23-jarige glazenwasser ■en de jongste een 19-jarige schil der volslagen amateurs op het gebied van roofovervallen waren, al heeft de oudste in de bezet tingstijd reeds een dergelijk feit gepleegd waarvoor hij ook is ver oordeeld. Naar hun zeggen hebben zij het plan slechts enkele dagen voor de uitvoering beraamd. De aanlei ding was, dat de oudste, die ge trouwd is en drie kinderen heeft, in financiële moeilijkheden ver keert en een eigen bedrijfje wilde beginnen. Het nodige geld hier voor had hij van een Bank willen lenen maar hij had het niet kun nen krijgen. Te dien einde was hij ook bij de Spaarbank op de Cein tuurbaan geweest en zodoende had hij de situatie ter plaatse kunnen opnemen. Omdat een overval hem hier makkelijk leek, had hij het met zijn jongste broer PLECHTIGHEID TE LEEUWEN-BENEDEN. Te Leeuwen-Beneden vond onder grote belangstelling de jaarlijkse dodenherdenking plaats en werd het herdenkings monument van het Regiment Stoottroepen onthuld. Een over zicht tijdens de onthulling van het monument door de verte genwoordiger van H. Af. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Berhhard, de adjudant der Kon ingin, kapitein J. C. Buhrmann. Een sterke bende opstande lingen heeft tussen Langson en Caobang, negen k.m. benooidcn Nacham een Frans transpart aangevallen, waarbij een vijftig tal personen werdgedood of gewond. Een tiental vrachtwa gens is in brand gestoken -,f vernield. Volgens de eerste schatting zouden de rebellen veel meer verliezen hebben ge leden dan de Fransen Het transport is ondanks de aan val te Langson aangekomen. De jongste belangrijke a- islag h^d in begin September plaats. Minister Schokking terug gekeerd. De minister van Oorlog, mr F. W. Schokking, is gistermid dag op Schiphol teruggekeerd van de besprekingen, die hij in Washington heeft gevoerd. De minister verklaarde, dat de kleine mogendheden bij de besprekingen „het volle pond" hebben gekregen. Hij verzeker de, dat er bij de ministers ze ker „geen oorlogszuchtige stem ming" was te constateren, in tegendeel: men hoopt, dat het werk, waaraan men bezig is, zichzelf eigenlijk overbodig zal maken. hem te helpen. De beide jongens waren de dag tevoren reeds bij de bank geweest, maar toen kwamen zij te laat en werd de deur net voor hun neus gesloten. Op de dag van de overval had de oudste een echt pistool bij zich, de jongste een pistool dat bij to neelvoorstellingen wordt gebruikt en tevens een mes, dat hij bijna altijd bij zich heeft. SIGARETTEN VOOR DE OVERVALLENEN. Het gehele verloop berustte op improvisatie, waarbij de oudste van de twee de leiding op zich nam. Een komische noot is mis schien nog, dat zij een van de em- ployé's zijn adres hebben gevraagd om hem de tas, waarin zij het geld meenamen, te kunnen terug sturen, en dat zij beide kassiers een doosje met shag en een paar losse sigaretten hebben meegege ven opdat zij in de kelder wat te roken zouden hebben. Voordat zij de deur van de kelder achter de bankbedienden sloten, zei de oud ste: „Maak je geen zorgen, over tien minuten zullen we vijfmaal 8 waarschuwen en dan zijn jullie er zo weer uit". OOK WEL EENS JARIG Toen zij door de voordeur het bankgebouw verlieten, stond daar een woedende vrouwelijke klant, die heftig protesteerde, dat de deur voor half zes al op slot was. Eén van de broers heeft tegen deze vrouw gezegd: „Wij zijn ook wel eens jarig", waarop de vrouw zei: „Ik bel het hoofdkantoor op". „Dat moet u vooral doen", was het laconieke antwoord. Thuis aangekomen hebben zij het geld verdeeld. Zij hebben zich verraden door links en rechts in kopen te doen. Vloerkleden, radio toestellen, kleding, schoenen, een electrisch scheerapparaat en tal rijke andere zaken, die thans in beslag zijn genomen, hebben zij zich aangeschaft. Ook een flink deel van het geld is teruggevon den, niet alles, want een deel is gebruikt om feest te vieren en mogelijk om derden de mond te snoeren. ongeveer 8000 meter tussen Goud. sesingel, Groenendaal, Blaak en Coolsingel, dat zijn warmte zal ontvangen van het onderstation Delftsevaart. Om eventuele uitzetting van het buizennet te kunnen opvangen werden op afstanden van circa 80 meter 100 putten gebouwd met compensatoren. Deze werken als blaasbalg en kunnen dus uitzetten of inkrimpen. In normale tijd, aldus ir M. C. Hoenkamp, directeur van het ge meentelijk energiebedrijf, zal de ze stadsverwarming voor de ge bruiker goedkoper zijn dan iedere andere verwarming. Als het oor spronkelijke plan, dat een opper vlakte van 120 ha bestrijkt, vol tooid is, zal er in het algemeen een besparing van 30.000 ton ko len zijn verkregen. Conflict over Surinaamse interimregeling opgelost. De voorzitter van het college van algemeen bestuur, de Miran da, heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Nederlandse regering een voorstel heeft ingediend ter oplos sing van het conflict aangaande de Surianamse interimregeling. De staten hebben de oplossing aanvaard en daarvan kennis ge geven aan de regering. De oplos sing bestaat hierin, dat aan het artikel betreffende het onderwijs een zodanige inhoud is gegeven, dat volledig wordt tegemoet ge komen aan de bezwaren van de staten. Met behoud van het prin cipe is het ter beoordeling van de staten of de opleiding van leer krachten voor het bijzonder on derwijs zal. worden gelijkgesteld. Op de in dit geval goed te keuren landsverordening is het vernieti gingsrecht van de Kroon niet van toepassing. Er zal een nieuw ont werp interimregeling voor Suri name aanhangig gemaakt worden, terwijl de parlementaire afhan deling spoedig zal worden bevor derd. Naar de correspondent van de Times te Wenen uit betrouwbare berichten uit Praag verneemt zijn ten minste 5.000 leden van de Tsjeehoslowaakse communistische partij gearresteerd. Vooral in Bohemen en Moravië zouden massa-arrestaties hebben plaats gehad. De meeste betrok ken ambtenaren behoorden blijk baar tot de ministeries van Bui tenlandse Zaken en van Buiten landse Handel. Geen enkele wer kelijk vooraanstaande politieke persoonlijkheid, zou echter gear resteerd zijn. Volgens niet-officiële bronnen te Praag duren de arrestaties nog voort, Ofschoon op kleinere schaal dan vorige week. De gearresteerden zijn voorna melijk zakenlieden, die de natio nalisatie overleefd hebben, zoals garage-eigenaren, kleermakers en expediteurs, aldus deze bronnen. Er is nog geen officiële verkla ring afgelegd. De meest gangbare theorie is, dat maatregelen ter grotere beveiliging van de staat bevolen zijn. HET KERKELIJK VERZET. Door de ondergrondse inlichtin gendienst van de Katholieke Kerk in Tsjechoslowakije is gisteren be kend gemaakt, dat een aantal geestelijken door regeringsagen ten van de zogenaamde katholieke actie zijn overgehaald om hun handtekening te plaatsen onder een verklaring tot goedkeuring van het wetsontwerp tot over neming van de controle op de ker ken door de regering. In een waarschuwing van „de aartsbisschop" (waarmee klaar blijkelijk dr Beran bedield wordt) wordt de geestelijken meegedeeld dat „instemming met het wets ontwerp verraad is aan de zaak van Christus en van de heilige kerk." „U heeft mij beloofd en u heeft verklaard, dat u zich niet door een Judas-penning zult laten om kopen. Ik vertrouw erop, dat u uw beloften gestand zult blijven," aldus de waarschuwing. In de verklaring van de katho lieke inlichtingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 de kens en vicarissen zijn gearres teerd, van wie later enkele vica rissen zijn vrijgelaten. Bijna alle vicarissen van de Tsjechoslawaak- se diocesen zouden thans in ar rest zijn. P.T.T. 'gaat luclitbrieven van 2>2 gram in omloop brengen. Met ingang van 17 October zul len diverse tarieven voor post- telefoon en telegraafverbindingen met het buitenland tijdelijk wor den verhoogd. De binnenlandse tarieven alsook de tarieven voor Indonesië blijven ongewijzigd. Suriname en Curagao vallen on der de internationale regelingen. De tarieven pakketpost, tele graaf, telefoon en radio worden voor het buitenland met twintig procent verhoogd. Tot troost van degenen, die hun brieven aan het intercontinentale luchtverkeer toevertrouwen, kan worden medegedeeld, dat de P.T.T. in de loop van November een „luchtbrief" in omloop bren gen, die twee-en-een-halve gr. zal wegen. Deze „luchtbrief" krijgt een opgedrukte postzegel van der tig cent en zal via §lle intercon tinentale luchtverkeerswegen ver stuurd kunnen worden, dus naar alle bestemmingen ter wereld, al dus mededelingen van de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T. KERK EN ZENDING. Geref. Kerken. Aangenomen naar Breda Boelens te Bijlen. B. Elementen in Italië nog niet tot rust. In de afgelopen 24 uur zijn in de Verenigde Staten ten minste 8 personen gedood en 54 gewond als gevolg van tornado's, regen en mist. New York en andere plaat sen hadden echter zomerweer. In de grote vlakten van het Midden-Westen werd een persoon gedood en vier gewond door wind vlagen. In Kansas derailleerde een trein doordat de regen de spoor weg had ondermijnd?"' Vier perso nen kwamen om het leven. 50 werden gewond. In Colorado verdwaalde een vliegtuig in de mist en vloog te gen een heuvel. De drie inzitten den kwamen om het leven. Ook in Zuid-Italië, waar vorige week duizenden dakloos werden door verschrikkelijke overstro mingen, zijn de elementen nog niet tot rust gekomen. In Ceglie Messapico, waar 13 leden van een gezin aan tafel za ten, sloeg de bliksem door het raam en doodde vier van hen. De negen anderen liepen zware brandwonden op. In andere stre ken van Zuid-Italië kwamen nog vier personen door regen- en ha gelstormen om. In het gebied van Cistenino kwamen opnieuw over stromingen voor, die grote schade aan oogst en gebouwen veroor zaakten. Jules Moch, de Franse kabinets formateur, heeft gisterenavond aan president Auriol rapport uit gebracht over zijn besprekingen met een uitgebreid aantal verte genwoordigers van politieke par tijen, vakverbonden en van de fe deratie van werkgevers. De grootste moeilijkheid, die Moch ondervindt, is de kwestie van lonen en prijzen, waarover het thans demissionaire kabinet gestruikeld is. Welingelichte kringen geloven echter, dat Moch een plan voor een tijdelijke remedie ter tege moetkoming aan de eisen der vak verbonden heeft. Volgens dit plan zouden alle lage lonen voor de maand Octo ber alleen tot 15.000 francs ver hoogd worden hangende een defi nitieve regeling van de eisen tot loonsverhoging. Voorts zou het parlement snel een wetsontwerp tot herstel van de vrije onderhan delingen tussen ondernemers en vakverbonden over collectieve ar beidscontracten betreffende werk tijden en arbeidscondities moeten aannemen en zouden de prijzen van noodzakelijke producten als steenkool, olie, boter en wijn moe ten worden verlaagd. Officieel is meegedeeld, dat de pogingen tot vorming van een nieuwe regering vandaag zouden worden voortgezet. Met de mees te maar nog niet met alle in de regering-Queuille vertegenwoor digde partijen is overeenstemming bereikt over de loonpolitiek. Maandagavond a.s. om kwart voor acht zal over Hilversum I een discussie worden uitgezonden tussen de heren C. Boudewijn, voorzitter van de N.F.O. en Ir J. D. Gerritsen, rijkstuinbouwconsu- lent over de economische voor uitzichten van de fruitteelt. Doordat de vooras van een vracht auto brak werd gistermiddag in Rotterdam een 21-jarige militair aangereden. Hij werd op slag ge dood. De Luikse politie heeft bij een huiszoeking weer 600 val se bankbiljetten van f 100.in beslag genomen. Sinds Zater dagavond wordt op de Noordam (van de Holland-Amerikalijn) een kok vermist. Drie militaire waarnemers zijn uit Batavia naar Soerabaja vertrokken in verband met de toestand aldaar, die vrij ongunstig wordt beoordeeld. Vandaag viert het echtpaar van der Maden't Jonk te Oude Ton- ge zijn 60-jarige echtvereniging. Gisteravond werd het fabrieks complex van Van Vollenhovens bierbrouwerijen bij opbod ver kocht. Voor het complex, dat in totaal 1 ha 61 a en 6 ca beslaat werd in totaal ongeveer f 800.000 geboden. Volgende week Maan dagavond heeft de afslag plaats. Volgens de eerste uitslagen van de gisteren gehouden verkiezin gen in Noorwegen laat het zich aanzien dat de socialisten hun meerderheid in het parlement be houden, dat de rechtse partijen winnen en de communisten zware verliezen lijden. Waarschijnlijk zal de Oostenrijkse regering van daag aftreden. Bondskanselier Leopold Figl, tevens lei'der van de volkspartij, zal belast worden met de vorming van een nieuw kabinet. Zes leden van de uit negen man bestaande staf van de nationalistische Chinese ambassa de te Parijs hebben de communis- tr i-he regering te Peking erkend. Vanaf 15 October zal de natio nalistische regering in China haar bestuurszetel verleggen van Kan ton naar Tsjoenking. Op vragen van liet Tweede Ka merlid de heer Den Harlog (V.V. D.) betreffende de voorgenomen doorvoering van het standaardisa tiegebod voor consumptiemelk in de provincie Zeeland en op Goeree en Overflakkee heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening iiet volgende geantwoord: Het is aan de .minister bekend, dat de vraag, of het standaardi satiegebod voor consumptiemelk ook voor Zeeland en Goeree-Over- flakkee dient te worden doorge voerd, momenteel bij het bedrijf schap voor zuivel aan de orde is, doch dat het bestuur van het be drijfschap zijn standpunt daarom trent nog niet heeft bepaald. Uit binnengekomen requesten en brieven is aan de minister ge bleken, dat in bepaalde kringen in Zeeland tegen doorvoering van het standaardisatiegebod ernstige bezwaren bestaan. De minister is voornemens zijn houding in dezen te bepalen, zo dra 'n voorstel tot doorvoering van bedoeld gebod voor de bovenge noemde gebieden zal zijn voorge legd en zijn ambtgenoot van so ciale zaken het melkstandaqr- disatiebesluit is een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van sociale zaken en van landbouw en visserij van 11 November 1940 en hij kennis hebben kunnen nemen van de daarvoor aangeveerde motieven. Mist op de Noordzee veroorzaakte aanvaringen. Door de dichte mist, die gis terochtend over de Noordzee hing, heeft ter hoogte van Cro mer aan de kust van Norfolk een aanvaring plaats gehad tus sen een Brits en een Panamees schip. Het Engelse schip .Beltinge" (1052 ton) is beschadigd onder de waterlijn, maar de Pana mese vrachtboot „Vanmil" (4910 ton) schijnt geen averij te hebben opgelopen. Ter hoogte van Spurnhead (Yorkshire) is een Deense vis sersboot gezonken. Ook hier was de mist corzaak en twee van de vier vissers d5e zich aan boord bevonden, zijn vermist. Het transport en in het bijzonder de luchtverbindingen werden ten zeerste gehinderd. „Toute", hoofdredacteur A.N.P., voor Bijz. Raad van Cassatie. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie is gisteren behandeld de zaak tegen P. J. van Mechelen, die door het Bijzonder Gerechts hof is veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek, omdat hij op instignatie van de vijand de functie van hoofdredacteur van het „Alg. Nederlandsch Persbu reau" heeft aanvaard en in pro- Duitse zin deze instelling heeft geleid. De procureur-fiscaal mr Baron van Tuyll van Serooskerken, con cludeerde tot veroordeling tot 12 jaar gevangenisstraf en afwijzing van het verzoek onmiddellijke in vrijheidstelling. Uitspraak 31 October. Dienstplicht in Tsjecho-Slowakije. In een gisteren te Praag aan geplakte oproep tot aanmelding voor de militaire dienst worden voor het eerst ook buitenlan ders vermeld, aan wie het Tsje- cho-Slowaakse burgerschap is verleend. Alle burgers, die in 1930 of eerder zijn geboren moeten zich tegen 15 November aanmelden. De Tsjecho-Slowaken in het buitenland moeten zich bij de dichtstbijzijnde ambassade, le gatie of consulaat melden. Op vier plaatsen hing gisteren de driekleur uit te Goes ter ver welkoming van de uit Indonesië teruggekeerde militairen W. de Jonge, J. M. v. d. Dries, W. Pan en G. van Oost. T. DE BILT ZEGT: Nog steeds zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend hier en daar nog mist. Overigens overdrij vende wolkenvelden en later op de dag in het Zuidwesten van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1