Sint Maartensdijk, een gemeente met tegenstellingen. Djrovinciinieuws «KORT Wat gebeurde er met Schallenberg Mist eu nevel eist voorzichtigheid in het verkeer. Waardevolle schilderwerken en onmogelijke woningtoestanden. VAN BERGEN. NOTEERT EVEN? Moord ot erger aan moord. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Terreur van de Darul Islam Pagina 3 De nieuwe kentekenregeling voor motorrijtuigen. Naar het A.N.P. verneemt, wordt bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat een wets ontwerp voorbereid met het doel Misschien overdrijven wjj, maar wjj vinden St Maartej.sjyk een Ide termijn/waarbinnen de in de gemeente met tegenstellingen. Enerzijds is er schrijnende armoe- 'nieuwe (nog niet in werking ge- de, anderzijds is St Maartensdijk, dank zij het feit, dat Jacoba van treden) wegenverkeerswet ge- Beieren er gewoond heeft, rjjk. Armoede is er op het gebied van de noemde centrale kentekenrege- hulsvesting, rijkdom op het terrein van de kunst. ling voor motorrijtuigen haar r. o.s» beslag moet hebben gekregen, te De 2700 inwoners van St Maar- opgeofferd. Maar er zal nog wel verlengen van 3 tot 5 jaren na tensdijk zijn stedelingen, want de meer geofferd moeten worden, i inwerkingtreding der wet. De gemeente heeft stadsrechten ont- Het is nl. ook de bedoeling dat bedoeling van deze verlenging is vangen. Dat het vroeger een be- achter de school een speelplaats de administratie meer speling te langrijke plaats innam op het komt en dat zal burgemeester geven en de maatschappelijke «ilanü iholen, kan men nog aan Bouwense een flinke lap van zijn jasten njet meer dan strikt nodig veel dingen merken. Het over- u""u blfjlsel van het slot van Jacoba van Beieren met de slotgracht is er getuige van, evenals het caril lon, dat wegens bouwvalligheid van de toren opgeborgen is; het grote aantal schilderijen dat atkomstig uit Jacoba's slot een plaats in het uit 1628 daterende gemeentehuis heeft gekregen en ue 65.000 gulden waard zijnde tuin kosten. Dat heeft hij er ech- helasten ter graag voor over wanneer hijls' te DCIa ermee bereikt, dat zijn gemeente - er door verfraaid wordt. SAMENWERKEN. Er moet naar het oordeel van de burgemeester nog veel gebeu Tweede bloei der vruchtbomen niet onrustbarend. In verband met het voor de tweede maal bloeien van vrucht bomen heeft het A.N.P. zich ge ren in Smerdiek, zoals op Tholenwend tot professor ir. A. M. gezegd wordt. En dan denkt hij Sprenger te Wagenmgen met de aan verbeterde bestrating, aan vraag of dit niet funest kan zijn zilveren giidebeker, die uitge-1 een"verbouwing voor de oogst van het volgend leibtg eeTnoeg weiva" het gemeentehuis, waardoor jaar. Professor Sprenger ant- fe,:„aan ook de vele schilderstukken 1 woordde hierop, dat het ver st Ste'nsdiik mag dan veelde naar WÜ hoorden een waarde 1 schijnsel van het voor de tweede bt Maar tensely K mag aan veei. minstens maal m een jaar bloeien met van zyn oude glorie verloren heb- 2^ 000 gulden beter tof hun verontrustend is. Het komt ho- ben. het is de tweede gemeentebeter ttrt mm ken kan eigenlijk uitstel lijden, ten zeer vaak voor, dat zij voor ver- de tweede maai bloeien. van het eiland en neemt nog een plaats van betekenis in. Dat blijkt ook wel uit het aantal aanvragen om huisvesting. Aanvragen, waar aan niet voldaan kan worden, niet alleen omdat de gemeente erg krap in de woningen zit, maar bo vendien omdat er woningtoe standen heersen, waaraan zo spoedig mogelijk een ainde dient te worden gemaakt. DE WONINGTOESTAND.» ina de bevrijding zyn er twintig woning-vvetwoningen gebouwd, terwijl voor dit jaar nog twee winkelpanden, twee woningen en e noodwoning gereed kwamen. Wie St Maartensdijk bezoekt en zijn ogen de kost geeft, zal ont dekken, dat heel wat woningen eigenlijk al lang opgeruimd had den moeten zijn. Het oudste deel van de gemeente is zo dicht op elkaar gebouwd, dat in de ene kamer die de bewoners hebben nimmer.een straaltje zon kan bin nendringen. Wij hebben met open mond geblikt in een straatje waar van zich aan de ene zijde wo ningen en aan de tegenover gestelde kant op een rijtje de W.C.'s bevonden. Vraag niet wat ons door het hoofd ging toen wij dachten aan regen, storm, vorst en sneeuw, die tocht naar het noodzakelijke bouwsel vooral in de nacht, bijkans onmogelijk maken. Dat de straatjes nog zo schoon zijn is te danken aan de vrouwen, die met grote ijver en nauwgezet' heid water en bezem gebruiken, Mogelijk zullen vooral de oudere bewoners er niet eens veel voor voelen de oude woningen te ver laten, omdat ze er hun hele leven ln gewoond hebben en er boven dien soms niet meer dan ander halve gulden in de week aan huur moeten betalen. Wanneer tegen woordig echter zoveel instanties al het mogelijke doen doen om in ons land de hygiënische toestan den te verbeteren en ziekten te voorkomen en te bestrijden, dan is het toch ten hoogste tijd dat St Maartensdijk de beschikking krijgt over een groter bouwvolu me om daarmee een eind te ma ken aan de onmogelijke toestan den op het gebied van de huis vesting. DURE LIEFHEBBERIJ. Een dure liefhebberij is in deze Tholense gemeente de electrici- teit. St Maartensdijk heeft nl. een eigen centrale, die gelijkstroom levert voor 43 cent per kilowatt uur. Deze centrale die op de spitsuren zelf stroom opwekt en op andere tijden stroom van de P.Z.E.M. omvormt, zal echter over drie jaar wel aan het eind van zijn bestaan zyn, daar dan de bestaande concessie afloopt en de gemeente overgeschakeld zal worden op de P.Z.E.M. Dat om zetten zal overigens ruw geschat nog wel een goede 30.000 gulden kosten, daar Het huidige net niet op 225 volt wisselstroom berekend is. Tot heden levert de P.Z.E.M. aan slechts enkele ingezetenen -oom. DE TOREN Kortgeleden hebben de kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk en het gemeentebestuur besloten een ontwerp met kostenbegroting te laten maken van het herstel der toren. Er zal nogal het een en an der aan de toren moeten gebeu ren om hem weer in goede staat te krijgen. De toren zou' n nieuw jasje in de vorm van een stenen ommuring moeten hebben; de houten „hoed" moet er af en ver nieuwd worden opdat het uit een achttiental klokken bestaande carillon zyn oude plaats weer zal krijgen en zijn bronzen stemme kan laten klinken over 't eeuwen oude stadje. En dan wil men de dichtgemetselde ramen weer van glas voorzien, waardoor 't bouw werk nog in waarde zal stijgen. Van de kosten komt twee-derde boor rekening van de kerk en één derde voor rekening van de ge meente. Ais men nu weet dat de kosten van deze restauratie voor lopig al vast geschat zyn op f laO.OOO, dan is het wel duidelijk dat van buiten de gemeente hier in zal moeten worden bijgedragen. Wat ook aandacht verdient is de openb. lagere school, de enige schooi in de gemeente. Kortge leden heeft de gemeenteraad een plan tot verbouwing aangenomen •n als Ged. S. dit goedgekeurd hebben, zal begonnen worden met het opknappen van 't hele school gebouw. Er zullen nieuwe W.C.'s komen, de ramen worden tot een meter boven de grond verlaagd en alles zal opnieuw in de verf gezet worden. Het is mogelijk dat het gymnastieklokaal zelfs aan de verbouwing zal moeten worden en toch moeten ze wachten, zucht burgemeester Bouwense als Er zijn er, die dan zeggen: Hé, hij hierover spreekt. Maar wan- wat jammer, hier gaan^ nu neer we aanpakken kan er veel vruchten verloren, die wij het bereikt worden, zegt hij. En als volgend jaar eventueel zouden de gelegenheid zich voordoet la- kunnen oogsten. Maar degenen, ten de gemeenten op het eiland die dat zeggen, weten van de dan samenwerken, dan kan er physiologie van de planten niet stellig veel meer bereikt worden, 'veel af. Voor een goede oogst Een bewijs hiervoor is de aan- zijn zo weinig bloemknoppen schaf van een moderne brand- 1 nodig, dat het practisch geen in- weerauto voor gezamenlijke re- vloed heeft wanneer er een aan- kening, iets waaraan de gemeen- j tal verloren zouden gaan. „Het ten afzonderlijk niet behoefden te ware zelfs gewenst, dat de na denken. Een bewys van samen- tuur wat minder kwistig was, werking binnen de gemeentegren- want bij minder bloemknoppen zen is het fraaie sportveld, waar- zouden 'wij stellig betere vruch- mee St. Maartensdijk op Tholen ten krijgen", aldus professor aan de spits staat. 'Sprenger. MIDDELBURG. gehouden. Een film van dezelfde i naam zal worden vertoond, ter- N.euwe zaken, betere trottoirs. 'wyl de geestelijke verz0rger van Eind vorige week is een begin dit sanatorium ds L. J. C. Vis- gemaakt met het aanleggen van beek zal spreken, een trottoir langs de nieuwe pan- j D den in de St Pieterstraat. Men is Is ,uer ,ets van U "u 1 vt. begonnen by het Vrijdag jl. ge-j De commissaris van politie opende pand van de heer N. Th. maakt bekend, dat aan zyn bu- de Jong (De Ringensmid), terwijl reau als gevonden zijn gedepo- men deze trottoirs langs de hui- neerd: drie sleutels met ringbril zen aan die zijde zal doortrekken, j ceintuur; Voorwaar een verbetering in de so"0°Ras. toch al slecht bestrate St Pieter- blauw kindersokje: straat, die nu overigens aardig volgebouwd begint te geraken. VLISSINGEN. Geen spreekuur. Woensdag 12 October a.s. is de burgemeester verhinderd spreek uur te houden. Lezing ds Visboek. Woensdag a.s. zal in de Nieuwe Kerk een door de Hervormde Mannenvereniging „ln dienst der Kerk" een lezing en filmvoorstel ling over „Zonnegloren" worden Inlichtingen zijn aan het bu reau te bekomen betreffende de adressen van hen, die de navol gende voorwerpen hebben gevon den en aan huis in bewaring heb ben genomen: Gummi bal; kindermutsje; kin- derbril; 1 paar sandalen; bril; damesportemonnaie met inhoud; jonge hond; vulpotlood; atlas, re kenboekje met cahier; lipssleutel. WESTKAPELLE. Filmavond. i»„.sdag werd hier de film „Brandende Harten" vertoond in de cantine van 't Zwitsers kamp. Ds W. Vorthek opende de avond. Vooraf was er een film vertoond voor de kinderen. Dit alles ging uit van de Ned. Zondagsschool vereniging. 's-GRA VENPOLDER. Goede legkip. Door de heer P. Jonkman, al hier, werden bij het slachten van een kip 5 volslagen eieren met 'n gezamenlijk gewicht van 350 gr. te voorschijn gehaald. Een derge lijke verzameling schynt tot de bijzonderheden te behoren. KORTGENE. Auto reed van de djjk. Vrijdagmiddag reed uit de rich ting Wissekerke een vrachtauto beladen met uien, die door een defect aan de stuurinrichting de bocht by de molen niet kon vol gen, van de dijk. De chauffeur liep geen letsel op en kon zich via het portierraam in vrijheid stel len. Het kostte meer moeite de auto uit zijn vreemde positie te krijgen. ST ANNALAND. Suikerbietencampague. Dit jaar is de suikerbieten- campagne zeer vroeg begonnen. Door de te verwachten veel gro tere aanvoer moesten de fabrie ken wel eerder gaan draaien. On danks dit feit zal de bietencam pagne toch nog aanmerkelijk la ter achter de rug zijn. Putters- hoek b.v. ziet eerst tegen 20 De cember a.s. de laatste leveranties tegemoet. Dan moeten de bieten dus voor een deel op het land be nt ,.rd worden. De oogst is over 't algemeen genomen uitstekend. Zo wordt er alleen in de gemeente St Annaland een paar millioen kg overschot geschat. Vanuit deze gemeente geschiedt het vervoer op de goedkoopste wijze, nl. per schip. In andere gemeenten op ons eiland die door hun ligging beter en dichter bij de fabrieken liggen, gaat het de laatste jaren veel per as. Toch neemt ook het het vervoer per as in St Annaland toe. Tweede vlasoogst. Door het mooie en langdurige zomerweer zag de landbouwer J. Moerland op zijn akker, waar de ze zomer vlas had gestaan, dit product door uitgevallen zaad voor de tweede maal opgroeien. Dit komt wel meer voor, maar zelden als nu het geval is, dat dit vlas ook z'n normale lengte (85 cm) weer krijgt, AXEL. Jaarmarkt op 8 December a.s. Men deelt ons mede, dat de Axelse jaarmarkt ook ditmaal weer zal worden gehouden en wel op Donderdag 8 December a.s. Bezoek van agrarische studenten. In aansluiting op ons bericht aangaande het bezoek der stu denten uit Wageningen aan de Zeeuwse Vlassersschool te Koe wacht, vernemen wij nader dat dit gezelschap ook een bezoek zal brengen aan de hofstede van de heer C. A. Dekker te Axel, ter bezichtiging van de nationale kampioenhengst Nico van Annie met afstammelingen, alsmede het landbouwbedrijf. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het cand. examen geneeskunde de heer J. D. Tregeres te Vlissingen. Enkele weken geleden werd Fridrich Schallenberg, een Duit ser, die al lange jaren in Nederland woonde, uit een Haagse vijver door een agent van politie opgehaald. De politie nam zelfmoord aan en zo werd deze zaak stilzwij gend voorbijgegaan. Kort daarop begon echter het gerucht de ronde te doen: Schallenberg is vermoord. Van officiële zijde blijft men verkla ren, dat er geen spoor van mis drijf gevonden is, maar die ver zekeringen vermogen geen effect te sorteren. werden soms zelfs aan de be trokkenen uitgereikt. De groot ste zaken zijn, nadat in de eer ste maanden van 1948 werkge versorganisaties een alarmkreet hadden geuit, in de laatste étap pes naar de rechtszaal gestrand. In ambtelijke installaties heb ben velen hun stoelen weer kun- lijke zaken opgelost en het staat wel vast, dat er nu een kans was, met zijn hulp althans, een deel van het forse vermogen van de Duitse inkoper Mucke boven wa j ter te brengen. i Met zijn twee relaties van de Utrechtse recherche heeft, hij een val opgezet voor de lieden, die deze zwarte stukken in de vin gers hadden. Maar op het ogenblik dat de val zal toeklappen, wordt Schal lenberg in een sloot gevonden. Geen sporen van misdaad, zegt van vk 57. In de kast stond een man! Polio begon woedend te blaffen. „Zeg", zei de man in de kast, en hij keek Van Bergen b«os aan, „wat moet je hier in mijn huis? „Ik dachtik meendestamelde Van Bergen, „dat er niemand thuis was. Hou je stil, Polio!" De man kwam uit de kast. En Van Bergen vond dat hij er vrij ongustig uitzag. „Het spijt me", zei Van Bergen, „dat ik onge vraagd Uw huis binnengegaan ben. Maar ik ga dadelijk weer weg!" 58. „Nee, wacht maar even", zei de heer des huizes. „Ga maar even zitten. Je vindt 't mis schien vreemd dat ik in de kast gekropen ben toen ik je zag komen. Dat zit zo: ik dacht dat je misschien van de politie was, zie je." „Ben je bang voor de politie?" vroeg Van Bergen. „Ze zoeken me", zei de man nors, „omdat ik wel 'es een haas vang in een strik. En ze be schuldigen me ook van diefstal, maar dat zijn allemaal leugens „Maar je zat zo pas toch bij mijn koffertje dacht Van Bergen in stilte. Hoewel het najaar zich tot dus ver nog steeds van een fraaie kant heeft laten zien, treden in de avond- en ochtenduren in ver schillende delen van het land vrij dichte nevel- en mistvormingen op. In verband hiermede en ook met het oog op de zeker te ver wachten perioden van zeer zware mist, geeft de A.N.W.B. de weg gebruikers, zowel in hun eigen be lang als in dat van anderen, de volgende klemmende adviezen: Voetgangers: Ga by zware mist buiten uw werkuren niet onnodig uit. Gebruikt het trottoir. Steekt de straat recht over en liefst niet in de nabijheid van een kruispunt. Zijn er geen trottoirs of voetpaden, loopt dan links op de rijweg, zo dat u het u tegemoetkomende verkeer kunt zien en tijdig kunt uitwijken. DINSDAG 11 OCTOBER. 's-HEER ARENDSKERKE. Verenigingsgebouw: 19.30 u. film Rekk. Inr. „Terug naar de Hoofdweg". MIDDELBURG. Schouwburg 8 uur C.F.A.-film „Bambi". Concertzaal 8 uur Gen. rep. Ver. voor Instr. muziek. WOENSDAG 12 OCTOBER GOES. Pr. van Oranje film „Terug naar de Hoofdweg". Schuttershof 8 uur Lezing Ver. v. Wetensch. belangen door H. J. Stuvel: „Vloei baar goud uit Drente's bo dem. MIDDELBURG. Concertzaal 3 uur Ontspanningsmiddag Ouden van Dagen. Concertzaal 8 uur Concert Ver. voor Instr. muziek. Schouwburg 8 uur C.F.A.- film „Bambi". Wielrijders: Zorgt voor 'n goe de rywielverlichting, zowel voor als achter; mankementen daaraan kunnen bij mist zeker fatale ge volgen hebben. Rijdt ook overdag met licht en richt de stralenbundel naar be neden. Maakt gebruik van de rij wielpaden. Wanneer er geen rij wielpaden zijn, rijdt dan uiterst rechts. Weest vooral voorzichtig met linksaf slaan; let nog scher per dan anders op het overige verkeer. Automobilisten en motorrijders: Rijdt bij mist overdag en des avonds met gedimde lichten, Zorgt, dat uw achterlicht helder brandt. Geeft op kruispunten met uw licht knipper-signalen. Let vooral op bij liet linksaf slaan en weest uitermate voorzichtig bij het oversteken van de weg. Let bij het verkeer in grote steden speciaal op de trams; deze zijn bij mist pas op zeer korte afstand zichtbaar. Bedenkt tevens, dat de tram aan zijn vaste baan gebon den is. Uw riehtingaanwyzer is geen toverstaf. Integendeel, bij mistig weer is hij nog minder zichtbaar dan anders. Parkeert buiten de rijbaan, de levens van andere verkeersdeelnemers en het behoud van uw eigen wagens han gen er vanaf. Let ook op de on bewaakte overwegen, ze zijn bij mist nog gevaarlijker dan anders. In het algemeen geldt dus: Weest nog veel voorzichtiger dan an ders en rijdt langzaam. Dat is een nog ernstiger zaaknen bezetten en vier jaar na d~ de Haagse politie, waar vooraan- dan wanneer straks misschien1 bevrijding moest de Bijzondere staande mannen Schallenberg I - --1 uitstekend zou blijken dat Schallenberg j Raad van Cassatie op INDERDAAD vermoord is. [punten een onderzoek naar gedragingen van de Haagse poli- 1 tie in bezettingstijd gelasten. Sedert ons volk diep is bele- Een lastgeving waarop prompt digd in zyn verwachtingen, dat streng en rechtvaardig zou wor den afgerekend met degenen die zich in bezettingstijd aan de zij de van de Duitsers hebben ge schaard uit politieke, maar vooral ook uit economische mo tieven heeft het vertrouwen in de integriteit van de gezagsdra gers een knauw gekregen. Men heeft gezien, dat jongens die het Feldgrau om het twintigjarige lichaam hebben gehangen, voor het leven achter het muurtje werden gezet en dat zij die mil- lioenen hebben overgehouden op hun gretig gezochte leveranties een officier van Justitie ant woordt, dat de Raad van Cassatie zich daarmee niet te bemoeien heeft. twaalfu"5tKlieiju kenden en wisten de j waarmee hij zich bezig hield. En na een routine-onderzoekje en een vluchtige dokterscontróle wordt het lichaam vrijgegeven. Om enkele dagen later, na aan drang van andere instanties, nog eens in beslag te worden geno men voor sectie. Maar daarmede is het dan uit. Vanuit het Hoofdkwartier der Haagse politie en van dat der Justitie verder een hooghartig Dat zijn slechts enkele grepen. Voldoende echter om nog eens u duidelijk te maken, waardoor ons I zwijgen, ondanks de vele inmid- volk geen onverkort vertrouwen dels gestelde vragen. Edoch, in meer in zyn gezagsdragers stelt, het Nederland van na de oorlog En zo is er dan ook geen ver-kan men niet meer spreken van trouwen in de laconieke mede- de politie. Er zijn vele polities deling, dat Friedrich Schallen-1 en vele politie-ambtenaren, die berg toch eigener beweging de elkaar waarachtig niet welge- dood is ingegaan. 'zind zyn. Uitzuiveringen en Dat gebrek aan vertrouwen is handhavingen hebben haar ef- ier niet a'leen> omdat detective-fect niet gemist. Zwijgt de po- aan de Wehrmacht, na een ader-spelende verslaggevers van dag litie hier, dan is er eiders wel latmg van oO ovan de andere, tot dag met een schat van onop- een collega, die juist daarom helft van hun winst gezellig mo- gehelderda zaken komen, die er achter de hand een paar geheim- g?.n.. '1J jen. j,?s e.^en', dus vaak niei, maar soms ook wel I zinnige dingen, die er in de verte Vrij Nederland welk blad dan [iets toe doen. Het is er, omdat al! wat mee te maken kunnen heb- veivo.gt: jdeze gegevens in verband staan ben, aan een gretig oor laat ho- is hier tijdens de oorlog,met enorme oorlogswinsten, en ren. Waarom ook niet. Velen voor zon flinke 6/1 milliard aan men ervaren heeft, dat er op datvan deze mensen hebben zelf de zegevierende Duitse legers ge- stuk ontzaglijk veel mogelijk is. [geen vertrouwen in de loop van leverd, getuige de boeken van de Voor het behouden en verkrijgen het recht! Zentrale Auftrak Stelle, die in,van deze schatten zijn banden Dat zijn de bedroevende erva- Amersloort werden gevonden, gesmeed, dwars door de veron- ringen wanneer men iets dieper Dertig procent daarvan wasderstelde ijzeren gordijnen heen, op een zaak als die van Schal- \°en og®n" tussen collaborateurs aan de ene lenberg tracht in te gaan. Zwart tegenover wit. En dsy nuances, i. I «i aan uc auueie - over kop de PRACs, die zich-kant. v™-_d® economische collaboratie j Schallenberg, een joviale en in hielden, opgeheven. En [zijn omgeving gewaardeerde bezig alsof dat nog niet voldoende was zette men de kopstukken van de dienst m Utrecht op een kritiek ogenblik buiten spel, door een van hen te arresteren, op be schuldigingen die eerst na zeven maanden eens in onderzoek wer den genomen en toen fictief wer den bevonden. Dossiers zyn verdwenen Duitser, die op grond van zijn gedrag vóór en tydens de oorlog voor naturalisatie in aanmerking kwam, heeft door zijn ervaring als lid van de Feldgendarmerie in Utrecht, de Utrechtse PRA en later de fiscale recherche en de Rijkspolitie vele belangrijke in lichtingen kunnen verstrekken., en Met zijn hulp zyn vele bedenke- welke in zo'n zaak wellicht de oplossing kunnen brengen, krij gen niet wat haar toekomt. Zelf moord tegenover moord. Is het wonder, dat in een maatschappij waar de kaarten zo liggen en waar. het vertrouwen zo is toege takeld, moord, onbewezen, on omstotelijk wordt tot in lengte van dagen? Want dacht gij, dat zelfs al zou het straks blijken dat iedere gedachte aan moord mag worden uitgesloten, er nog iemand zal zijn, aan wie gjj dat De strijdgroep van de Darul Islam, de Tentara Islam Indone sia heeft in de eerste vijf dagen circa 40 km. ten Noord-Oosten van October in het Sumedangse van Bandoeng op de weg van Bandoeng naar Cheribon in to taal 33 kampongs platgebrand waarbij 42 doden zijn gevallen, aldus verneemt Aneta van be voegde zijde. In de nacht van 2 op 3 Octo ber zijn in het Sumedangse 5 kampongs plus 37 huizen van een andere kampong door de T.I.I. in brand gestoken. In de nacht van 4 op 5 October wer den 24 kampongs met 800 wo ningen tengevolge van brand stichting door de strijdgroep van de Darul Islam een prooi van de vlammen. Bij deze laatste branden vie len 30 doden te betreuren. Enige nachten voor 2 October begon de „brandstichtingscampagne", toen in het Sumedangse in een kampong 25 huizen in brand werden gestoken, waarbij 12 do den vielen. Het laatste geval van brandstichting werd gemeld op 5 October toen in het geterrori seerde gebied van Sumedang weer 3 kampongs in vlammen op gingen. Utrecht in gunstige conditie. Begroting met batig slot van 8 ton. De gemeentebegroting voor 1950, die B. en W. van Utrecht hebben aangeboden heeft een bati; slot van ruim achthon derdduizend gulden, terwijl de schulden uit de oorlogsjaren, waarvoor het vorig jaar nog 250 duizend gulden was uitgetrok ken, geheel konden worden af geschreven. Dit gunstige begrotingsresul taat ondanks een belangrijke stijging van de uitgaven is voor namelijk het gevolg van hogere belastingopbrengsten en be drijfswinsten. Toch menen B. en W., dat niet te hard gejuicht mag worden, omdat deze op brengsten zeer gevoelig zijn voor veranderingen in de con junctuur. Daarom willen zij enige armslag houden o_.i bij dalende conjunctuur sterk te staan. diets kunt maken? Zo staat het hier met het ver trouwen, dank zij heel bittere ervaring. En dat is veel erger nog dan een moord. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergambacht, R, W. Steur te Ouddorp; te Ede, L, Blok te Kampen. Aangenomen naar Goes, H. M Stating te 's-Heer Abtskerke. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort, G. Brouwer te Harlingen en T. B van Houten te Britsum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Opende-Surhuis- terveen, I. van Til te Hoek. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Apeldoorn, J IJtsma, cand, te Leeuwarden. Generale Synode Geref. Kerken. De synode heeft zich Vrijdag allereerst bezig gehouden met de bespreking van de concept regeling die ontworpen is tus sen de stichting Geestelijke lie deren uit de schat van de kerk der eeuwen en de Geref. Ker ken. Voor de verdere afhande ling van deze zaak werden zes deputaten benoemd die op de volgende zitting rapport zullen uitbrengen. Een verzoek om steun van de stichting Geref. opleidingsschool voor gezinsver zorgsters te Amsterdam werd afgewezen. De belangen der school zullen-bij de kerken wor den aanbevolen. Breedvoerig hield de synode zich bezig met het rapport van deputaten voor de geestelijke verzorging van opvarenden ter koopvaardij. Zij besloot o.m. aan de vereniging van zeekerken „Bethsaida" een steun van f 4500 te verlenen. Er zullen weer zes deputaten wor den benoemd, terwijl aan de kerken dringend zal worden verzocht vier cent per ziel op te brengen. De synode benoemde tot ge nerale zendingsdeputaten de af tredenden en in de vac. van ds Postma en ds D. Pol, die zirSi niet meer herkiesbaar stelden, ds J. R. Hommes te Winschoten en dr N. H. Ridderbos te Amersfoort. De synode is vervolgens uit eengegaan tot Dinsdag 25 Octo ber a.s., wanneer zij weer bij eenkomen zal tot het behande len van de stukken in betrek king tot de eenheid. Deze ma terie is zo omvangrijk, dat com missie I vier rapporteurs heeft benoemd n.l. prof. Berkouwer, prof. Dijk, ds Hajer en ds v. Herksen. Het zal zeer te bezien zijn of de syncde met één zit- tingsweek met de behandeling van heel de zaak gereed zal zijn. Kerkelijke moeilijkheden te Grotëgast. Gelijk bekend hebben de moeilijkheden die enige tijd ge leden in de Geref. Kerk onder houdende artikel 31 K.O. te Grotëgast zijn ontstaan ertoe geleid dat een aantal leden al daar zijn overgegaan tot de Chr. Geref. Kerken. Ter jongste ver gadering van de classis Gronin gen der Chr. Geref. Kerken was, naar wjj vernemen, een schrijden ter tafel van de vrij gemaakte Geref. kerkeraad van Grotëgast waarin deze zich be klaagt over de gang van zaken en een beroep doet op de clas sis zich bepaalde van zijn in terne moeilijkheden te willen aantrekken. De classis besloot te antwoorden, dat zij daartoe bevoegd, gerechtigd noch in staat is, aangezien er geen ker kelijke „correspondentie" be staat tussen de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. en de Chr. Geref. Kerken Ds C. van Ommen. Naar wij vernemen is ds C. v. Ommen, miss. predikant van wege de Geref. Kerken onder houdende artikel 31 K.O. op Oost-Soemba door ziekte voor lopig verhinderd zijn arbeid te verrichten. Ds v. Ommen wordt te Bandoeng verpleegd. Burgerlijke Stand. DRIEWEGEN. Geboren: Chris tina G„ d. v. P. Koole en Chr. P. Hoogesteger. Overleden: A. J. Traas, 74 j., wed. van G. van Oosten; A. Noels, 84 j., wed. van S. M. Koe man, eerder van M. Nijsse. HEINKENSZAND. .Geboren: Aalbrecht J. J., z. v. P. Remijn en J. M. Rjjk. Ondertrouwd: C. van Leeuwen 23 j. en J. Vermeulen, 29 j. BAARLAND. Geboren: Corne lia S. L., d. v. W. J. de Vrieze en C. Jeremiasse. Ondertrouwd: L. G. Nagelker- ke, 28 j. en A. C. Rood, 20 j. te Zuid- en Noord-Schermer. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Geboorten: L. MoensPeene, d. F. WalravenKeur, z. J. C. JoossePoppe, d. C. Goverse Adriaanse, 2 z. (tweeling). KORTGENE. Geboren: Janne tje J„ d. v. L. van der Heijde en A. Huige; Wilhelmina C., d. v. M, Bakker en C. A. de Fouw; René, z. v. J. A. Luijk en W. M. A. Dieleman; Hendrik J., z. v. T. van der Weele en H. Weezepoel. Ondertrouwd: A. Geelhoed, 27 j. en J. B. de Back, 25 j.; C. L. Pladdet, 29 j. te Zuidzande en W. van der Weele, 24 j.; O. M. Koster, 28 j. te Utrecht en H. Flipse, 24 j. Gehuwd: F. de Blaeij, 35 j. te IJzendijke en J. Anthonisse, 24 j. OUD-VOSSEMEER. Geboren: Pieternella J. W., d. v. P. M. Potappel en W. J. van Daalen: Andria J., z. v. V. J. Poortvliet en W. Kwist; Marinus D., z. v. M. D. Uyl en C. C. Geuze; Ca- tharina E. M., d. v. J. J. Quist en C. van Overveld; Maria C., d. v. J. Quist en F. L. Stoutjesdjjkj Josina J., d. v. A. J. Geuze en J. Berkheij. Gehuwd: A. J. van Driel, 26 j. en L. Veldstra, 21 j. te Wasse naar; J. van der Vlies, 26 j. en E. van Dijke, 22 j. RENESSE. Geboren: Christiaan C. D., z. v. A. Timmerman en A. v. d. Valk; Maria A., d. v. J. H. Dorreman en P. v. d. Berge. Overleden: D. W. Kooman, 56 jaar. ZIERIKZEE: Geboren: Johan nes P., z. v. J. C. van der Doe en A. de Graaf. ST. ANNALAND.Geboren: Marinus M., z. v. G. Moerland en M. J. Moerland; Jan, z. v. J. A. Jeroense en N. E. Rijnberg; Gerrit, z. v. J. Theunisse en A. Schram, te Kapelle a. d. IJssel; Jacob P., z. v. J. Elenbaas en H. W. Rijstenbil. Gehuwd: H. de Jonge, 28 j. en A. M. Beeke, 27 j.; L. Vroegop, 28 j. en W. J. Rijnberg, 28 j.; C. Bazen, 28 j. en C. A. Goedegc- buure, 20 j. Overleden: P. Duijzer, 80 j., wed. van M. Goedegebuure; P. Scherpenisse, 47 j., echtgen. van A. Scherpenisse; J. A. Snoep, 59 j., echtgenoot van N. Scherpe- isse. STAVENISSE. Geboren: Al- bert, z. v. G. Wielaard en E. H. van Beveren. Gehuwd: J. C. Moerland, 23 j. en A. C. Luijk, 20 j. Overleden: Maria C. Stoutjes- dijk, 64 j., wed. van I. Hage. BRESKENS. Geboren: Dina G., d. v. J. J. van de Velde en J. A. Verduijn. Ondertrouwd: A. Verstraatten, 27 j. en H. K. Jansen, 28 j. te Terneuzen; P. F. de Feijter, 22 j. en J. van Houdt, 22 j. Gehuwd: J. J. de Lujjster, 55 j. en M. M. Lange, 56 j.; A. J. Erasmus, 35 j. en E. C. du Bois, 35 j.; I. A. van Melle, 26 j. en J. Verscholling, 22 j. Overleden: M. A. J. Monjé, 62 j., echtg. van V. J. van Vooren; M. C. Franse, 52 j. overleden te Oostburg, wed. van A. P. Ver sprille; J. van Haneghem, 84 j, weduwn. van C. Verdujjn.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3