Republiek Indonesia Serikat afkerig van elke Nederlandse militaire hulp. N. Z. S. V.-Najaarsconferentie te Goes. Gerrit de Stotteraar is weer ontsnapt. Protest van tienduizenden Berlijners. Centrale verwarming voor de buiten plaats „Toorenvliedt'. NIEUWS Zuilen Nederlandse marineschepen aan de R. 1.8. worden verkocht MASSA-ARRESTATIES 1H TSJEGHO-SLO W AK1JE PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Jules fflocli krijgt informa tieve opuraciit- Een commissie voor Staatsscftuldregeling Eerst vanmorgen üebarkaiie van de „Zuiderkruis". Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Politieke denqueut pieeyue uieisiuueu. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSGH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1878 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 10 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 06.57 u., onder 17.56 u.; Maan op 19.12 u., onder 11.57 u. Hoogwater op Dinsdag 11 Oct.: Vlissingen: 4.03 u. 1.97 m., 16.12 u. 1.94 m.; Terneuzen: 4.30 u. 2.11 m., 16.38 u. 2.08 m.; Wemeldinge: 5.50 u. 1.70 m„ 17.56 u. 1.66 m.; Zierikzee: 5.33 u. 1.46 m., 17.41 u. 1.43 m. Tijdens de besprekingen in de militaire commissie der Ronde tafelconferentie kwam aan de zjjde der Indonesische delegaties naar voren, dat na de soevereiniteitsoverdracht de volle verant woordelijkheid voor de defensie van Indonesië zal liggen bfj de regering van de R.I.S. Indien er in de toekomst tussen de Unie- pa. uiers op dit gebied samenwerking tol stand zou komen, dan geschiedt dit alleen, wanneer belden dit nuttig en gewenst oor delen. bijstand zou slechts op basis van vrijwilligheid kunnen worden verleend, en zal alleen ten doel hebben, dat iedere Unie-partner zyn eigen defensietaak goed zal kunnen vervullen. Men aclitte het ec..ter niet gewenst om in ver band daarmee reeds thans een paritair college in het leven te roepen dat omtrent ev. samen werking zou kunnen adviseren, aangezien volgens de Indonesische delegaties de beide ministers van detensie de aangewezen personen zyn om de mogelijkheden van sa menwerking te onderzoeken en te eitectueren. ingeval van bijstand zou deze niet mogen steunen op een geza menlijke verantwoordelijkheid voor de beveiliging van Indonesië en zij mag in geen geval de be tekenis heuben van een militair pact in de zin, dat Nederland daardoor zou worden betrokken in De Franse Kabinetscrisis. De Franse socialistische leider Jules Moch heeft gisteren op uit nodiging van president Auriol zich belast met de taak, na te gaan in hoeverre hij steun zal krijgen als toekomstig premier. Moch was minister van binnenlandse zaken i.i de regering Queuille, die vorige ..eek altrad. Mocn verklaarde tegenover de journalisten, dat hij zou proberen de verschillende coalitie-partijen tot een compromis te brengen over de loonkwestie, die oorzaak was van het aftreden van Queuille. Moch tracht overeenstemming te oereiken over een politiek ter verhoging van de laagste lonen zonder de algemene loonstandaard te „ontdooien". Zijn dilemma is aan de toenemende ontevredenheid onder de arbeiders tegemoet te ltomcn, zonder een int'lationisti- sche beweging te veroorzaken, waardoor de precaire stabiliteit van de valuta, in de afgelopen acht maanden verkregen, onder mijnd zou worden. De verkiezingen in Oostenrijk. Volgens functionarissen van het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken zal de huidige Oostenrijkse regering, die sedert het einde van de oorlog in functie geweest is, morgen aftreden, Waarschijnlijk zal uondspresident Renner het Kabinet verzoeken voork ig aan te blijven. Deze zal de partijleiders bijeenroepen voor een bespreking over de vorming van een nieuwe regering na de verkiezingen van gisteren. Door radio-Wenen orden van nacht om 4 uur de verkiezings uitslagen van 14 kiesdistricten be kend gemaakt, volgens welke de R.K. volkspartij 3b, de .socialisti sche party 30 en de liga van on- afhankelyken vier zetels verwier ven, terwyi eén communistische candidaat werd gekozen. De volksparty .en de socialisten liepen met resp. 5 en 9 zetels te rug. Tsjechoslowaakse ministers bij Moskou in ongenade? Volgens de „Observer" behoren Zapotocky, minister-president, en Gottwald, president van Tsjecho- Slow kije, tot de vier vooraan staande Tsjechoslowaakse rege ringspersonen, die, naar men aan neemt, het vertrouwen van Mos kou hebben verloren. De andere twee zyn volgens dit bericht Cle- mentis, minister van buitenlandse zaken, die zich thans te Lake Success bevindt, en Nosek, minis ter van binnenlandse zaken. Afweerwapen tegen atoombom? een door de R.I.S. te voeren oor log, of omgekeerd. Er zou ge streefd moeten worden naar een zodanige vorm van bystand, dat deze consequenties worden ver meden. Men zou aan Indonesische zjjde bovendien niet denken aan door Nederlandse strydkrachten te ver lenen militaire hulp, nóch op het gebied der inwendige, nóch op dat der uitwendige beveiliging. DE MARINE. Voor wat betreft de marine- kwestie kwam vast te staan, dat de R.X.S., die na de souvereiniteits- overdracht de verantwoordelijk- heid voor de veili-heid ter zee zal dragen, hulp en bijstand zal ver zoeken op personeel en materieel gebied. De personele hulp zou be stemd zqn voor de opbouw van de marine, en voor het bemannen der schepen van de R.I.S. De ma teriële bijstand uit schepen en an dere middelen, die bezit van de R.I.S, zouden moeten worden. Van Nederlandse zijde werd voorgesteld, dat de Nederlandse marine-eenheden voorlopig hun taak zouden' blijven uitoefenen onder Nederlandse vlag, maar ter beschikking van de regering der R.I.S. Aan Indonesische zijde gaf men er de voorkeur aan deze schepen van Nederland te kopen en Nederlanders in dienst te hou den, zolang men zelf nog niet over voldoende personeel beschikt. (Van onze Haagse redacteur.) De besprekingen over de fi- nancL-I-oc -omische aangele genheden op de Rondetafel conferentie verlopen nog steeds niet bijzonder vlot. Zoals bekend menen de Indonesiërs van Ne derland ongeveer 1.5 milliard gulden te vorderen te hebben, terwijl de Nederlandse delegatie zi-h oorspronlteiyk op het stand punt stelde dat de Indonesiërs de gehele Staatsschuld van 1942 af moesten overnemen. Beide standpunten blijken tot nu toe onoverbrugbaar. Naar we vernemen is er voor gesteld deze financieel-economi- sche aangelegenheden te verwij zen naar een commissie, die voor één derde bestaat uit Nederlan ders, voor één derde uit Indone siërs en voor één derde uit Ie- voorstel werd ondersteund door de UNCI en de Indonesiërs. Het standpunt van de Nederlandse delegatie schijnt nog niet be paald te zijn. Een zelfde regeling als hier wordt voorgesteld heeft öestyds ook plaatsgevonden met de Filippijnen. Men kan dus aan nemen dat de Amerikanen hier niet vreemd tegenover zullen staan, hetgeen de positie van on ze delegatie weer iets moeilij ker maakt. Rapport ramp „Franeker" gereed. De regering van India heeft aan de Nederlandse regering een copie gezonden van het rapport der commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ramp van het K.L.M.-vliegtuig „Franeker" op het vliegveld Santa Cruz bij Bombay. De Nederlandse regering had medegedeeld, dat zij het rapport gaarne vóór publicatie zou zien en bestuderen, omdat Nederland se ambtenaren by het onderzoek t..rokken waren geweest. Met het oog op deze gang van zaken wordt geen publicatie vóór de eerste week van November verwacht. Trein reed op ambulance-auto. Op de spoorlijn Eindhoven Weert, bij Tongelre, had gister morgen de overwegwachter van de spoorwegen de bomen geslo ten voor het laten voorbijgaan van een rangerende locomotief. Toen hy de bomen even later om hoog haalde en een ambulance auto van de medische dienst der Philipsfabrieken de rails kruiste, kwam tot zijn grote schrik de trein EindhovenMaastricht in volle vaart aangereden en sleurde de ambulancewagen mede, die to taal werd vernield. Omwonenden wisten de chauf feur en een verpleegster te be vrijden. Zy zyn naar het Binnen- ziekenhuis vervoerd. Voor het leven van de chauffeur, die gehuwd is en vader van drie kinderen, wordt gevreesd. Aardolie in Oostzaan? Tussen de Nederlandse Aard olie My. en de kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente te Oost zaan is een contract afgesloten, dat de Aardolie Mij. het recht geeft c een perceel land van de kerkvoogden, gelegen tussen Oost zaan en Zaandam, boringen te verrichten. Binnenkort zullen op dit terrein installaties verrijzen welke het mogelijk maken^ boringen tot de respectabele diepte van 2800 tot 3000 meter te verrichten. Dezer dagen werd in de Wil- helminapolder bij liet diepploegen op 75 c.m. diepte een bom bloot- geploegd, welke door de mijnen- opruimingsdienst is verwijderd. Deze keer uit de Straf gevangenis te Utrecht. Gerrit de Stotteraar, één der beruchtste Amsterdamse inslui- p, i, die bekendheid verwierf om dat hy tot tweemaal toe uit een politiebureau en eenmaal daarna uit het Huis van Bewaring te Am sterdam wist te ontsnappen, heeft Zaterdagavond kans gezien ook uit de S afgevangenis te Utrecht, waar hij i.v.m. zyn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf ver bleef, te breken. Zuivering in het gehele land, In de „correctieve werkkam pen" van Tsjecho-Slowakjje, aldus meldt Reuters correspondent te Vraag, komen nog steeds nieuwe gevangenen binnen. Voor honder den gezinnen te Praag is de vori ge week er één van angst en tra giek geweest, Velen uit de zakenwereld en het vrye beroep, als advocaten, dok ters, slagers, drogisten en bak kers werden gearresteerd. In Praag alleen zouden vele honder den van deze „kapitalistische res tanten" opgepakt en na een kort verhoor direct naar de kampen gedirigeerd zyn. De zuivering zou in het gehele land zijn uitgevoerd. Te Brno, een industriestad en hoofdstad van Moravië, kregen de gezinnen van gearresteerde ma» nen opdracht hun huizen te ver laten om plaats te maken voor arbeiders. De uitgewezenen kre gen geen andere keus dan - aar de verlaten grensgebieden, waar uit in 1945 en '46 drie millioen Duitsers verdreven zyn, te ver huizen. In Praag zou eenzelfde proces gaande zyn. De door com munisten beheerste gemeenteraad heeft voortdurend erop aange drongen de stad van niet-arbeiders te zuiveren om de industrie-ar- beidérs betere huisvesting te ver schaffen. De verwijzing naar de kampen geschiedt op last van commissies van drie leden, geko zen uit communistische leden van den van de Wereldbank. Dit plaatselijke bestu n. Gelijktijdig met de zuivering van de midden stand zijn er zuiveringen geweest op de departementen en onder de plaatselijke autoriteiten en de communistische party zelf. O, die mist Het troepentransportschip „Zui derkruis", dat met demobiliseren de militairen aan boord gistermor gen in Rotterdam zou aankomen, js door mist opgehouden. Er was geen mogelijkheid de Nieuwe Waterweg binnen te ko men, zo potdicht zat de kust met een mieserige mist. Daarom werd besloten buitengaats voor anker te gaan. Eerst om kwart over vier kwam de „Zuiderkruis" voor de wal aan de Lloydkade, waar de autoritei ten inmiddels reeds de debarkatie tot hedenmorgen acht uur had den verschoven, omdat voorzien was, dat het schip slechts betrek- keiyk weinig tyd voor het inval len van de duisternis en wie weet ook van een nieuw mistgor dijn binnen zou zijn en er na de officiële begroeting geen kans meer zou bestaan de opvarenden nog gisteren thuis te brengen. Hoe het ditmaal is gebeurd staat nog niet vast, daar de Utrechtse politie een uitgebreid onderzoek instelt, waarvan het re sultaat nog niet bekend is. Het is niet uitgesloten dat hij huip van buitenaf heeft gekregen. Zoals gebruikelijk waren Zater dagavond een aantal gevangenen, waaronder Gerrit zijn ware naam is Gerrit Cornelis Blom bijeen in de recreatiezaal, waar ge :haakt en gedamd werd. Deze zaal ligt buiten het eigenlijke ge bouw, maar binnen de ringmuur. Gerrit moet kans gezien hebben dit lokaal ongemerkt te verlaten, waardoor hij op de bi ïenplaats kwam en daarna over de ring- m'-jr, weike enkele meters hoog is, geklommen zijn. Hy had dit stoute stukje eveneens ge; res- teerd toen hy destijds uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ont snapte, doch toen lagen er tegen de muur enkele lege vaten en had hy de tyd een tegelpad op te bre ken en met de tegels en vaten een soort trap te maken. Zater dagavond was het zeer mistig en daarvan heeft hij waarschijnlijk kunnen profiteren. Men zou mogen zeggen, dat Gerrit een zekere populariteit ge niet. Zeer ten onrechte evenwel, zeide een Amsterdamse recher cheur, die reeds vele malen jacht op deze insluiper heeft gemaakt, want hij behoort tot die onsociale wezens die trachten te leven van de kleine man. Gerrils werkme thode was in te sluipen in huizen waarvan de bewoners even weg waren en de deur open hadden ge laten. Soms maakie. hy gebruik van een loper, maar nimmer zette hij een grote kraak, zoals de vak term luidt. Hij schaamde zich n'. t bij de armste der armen dis tributiebescheiden of andere voor werpen van geringe waarde te stelen. „Wat is eigenlijk vertellen?" Een groot aantal Zondagschool onderwijzers en -onderwijzeressen was Zaterdagmiddag in de Vrij- Evangelische Kerk te Goes byeen voor de twintigste najaarsconfe rentie, die het district Noord- en Zcid-Beveland van de Nederland se Zondagschoolvereniging liield. liet programma, waarvoor door de dlstrictsraad kosten noeh moeite waren gespaard, was deze belangstelling dan ook ruim schoots waard. Nadat ds Lely uit Nisse een openings- en weiKomstwocrd had gesproken, sprak de heer W. G van de Huist over: „Wat is eigen lijk vertellen?" Dat de spreker zelf deze kunst volkomen meester was, bleek wel uit de wijze waar op hy zijn onderwerp behandelde en de grote aandacht waarmee de aanwezigen naar hem luisterden, spr. begon met te zeggen dat de verbeelding by het vertellen het zwaarst weegt, niet alleen bij kin deren, maar ook bij de ouderen. „Er was eens" is een waar tover woord. De kunst van net vertel len vraagt eenter oefening. Een vereiste voor een goede vertelling is, dat zowel de luisterende kin deren als de verteller het vernaai levendig zien gebeuren. Het ge baar moet bij de vertelling net De vorming der Oost-Duitse regering. De te Sydney verschijnende „Sunday Herald" schrijft te heb ben vernomen, dat een groep des kundigen uit drie landen te Salis bury (Zuid-Australië) werkt aan een nieuw geheim wapen, dat het £y zul]en een Oost-Duitse rege De spanningen nemen weer toe Tienduizenden Beriyners, voor een groot deel uit de Sowjetsec- tor van Berlijn, hebben gistermid dag in een door het Westelijk stadsbestuur bijeengeroepen beto ging geprotesteerd tegen de vor- r g van de door de communis ten beheerste regering voor Oost- Dui Island. Tevoren had de West-Berlynse gemeenteraad in een bijzondere zitti..g het besluit genomen een appèl aan de Westelijke geallieer den te richten met het verzoek de volledige aansluiting van West- Berlijn bij de West-Duitse fede ratie met het oog op de gewijzigde omstandigheden opnieuw te over wegen. verwacht wordt, dat Dinsdag, wanneer beide kamers van het Oost-Duitse parlement gezamen lijk zullen byeen komen voor de verkiezing van een staatspresi dent het Sowjet-militaire bestuur officieel mededeling zal doen van zijn nieuwe verhouding tot het D' tse bestuur. De verhouding der Russische bezetting tot de Duitse regering zal formeel van andere aard zyn dan de verhouding tussen Bonn en de geallieerde Hoge Commissie. De Russen willen naar de vorm de Oostelijke regering een grotere mate van zelfstandigheid geven. antwoord zou kunnen worden op de atoombom. Radar en hoog-fre- quentc radiogolven zouden by het gebruik van dit wapen te pas ko men. Het in de lucht doen explo deren van een vijand "ijk vliegtuig of een projectiel zou het doel zijn van dit wapen. Door radio-fre quentie zou het afweerwapen naar zijn doel geleid worden. Tot de groep deskundigen be horen ook Duitse geleerden, die volgens een overeenkomst met de Engelse regering naar Australië zyn gebracht, aldus het blad. De „Ingrid" terug naar Antwerpen. Het Noorse motorschip „Ingrid", dat Vrijdag op weg van Antwer pen naar Abadan, op de Wester- Schelde machineschade opliep en op de rede van Vlissingen voor anker ging, is naar Antwerpen teruggevaren voor reparatie. S'opboothulp was niet nodig, daar het schip nog met een snel heid van drie mijl kon varen. ring erkennen en gezant Semjonov tot hun vertegenwoordiger by de ze regering aanstellen. Het Sowjet-Russische militaire bestuur zal, naar wordt aangeno men, als zodanig worden opgehe ven. De Sowjet-Russische bevel hebber maarschalk Tsjoeikov zal zich voortaan beperken tot het commando der bezettingstroepen. In Oost-Berlijn zijn de Russen reeds begonnen met de uitvoering van maatregelen tot opheffing van districtskommandanturen. Se dert lang is in de zone de terug trekking deze troepen in afgezon derde kwartieren bezig, waardoor wordt aangestuurd op een „on zichtbare bezetting". Verwacht wordt dat dit proces thans in ver snelde mate zal worden doorge voerd. „STAAT VAN OORLOG" OPGEHEVEN. Aangenomen wordt dat de Sowjets tegelijk zuilen verklaren, dat de staat van oorlog tussen de opgeheven. Met dit al zijn r"_ zenuwen in de thans niet alleen door vier ge allieerden doch ook door twee Duitse regeringen omstreden stad weer sterk gespannen. Politieke waarnemers vragen zich af, hoe lang de stad deze spanningen zal kunnen verdragen zonder in apa thische moedeloosheid te verzin ken, die de Westelijke positie te Berlijn aanzienlijk zou kunnen verzwakken. Ofschoon de gevoe lens der overgrote meerderheid der Berlijners t.a.v. volksrepubliek buiten twijfel staan schijnt er een minder strijdbare geest te heer sen dan in de dagen van de lucht brug. Andere functies voor mr J. C. Baron Baud. H, M. de Koningin heeft met ingang van 1 November 1949 haar particulier secretaris en kamer heer in b.d. mr J. C. Baron Baud eervol ontslag verleend als haar particulier secretaris, onder dank betuiging voor de vele en belang rijke diensten, gedurende een lan ge reeks van jaren aan het Ko ninklijk Huis bewezen en heeft hem benoemd tot haar Grootoffi cier in speciale dienst. Voorts heeft zij de raad-advi seur van haar Huis op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de raad van beroep voor het personeel der Kon. hofhouding en als zodanig heeft zij Baron Baud benoemd. Te—lotte is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan de kan selier der Koninklijke Huisorden, mr G. C. D. Baron van Harden- broek. Zijn opvolger is eveneens Baron Baud. TWEEDE KAMER. Belangrijke beslissingen. De Tweede Kamer heeft Vrij dag bij de behandeling van het wetsontwerp inzake de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie een- belangrijke beslissing geno - men. Het ging over de vraag of in stelling van een bedrijfschap of hoolbbedrijfschap, al dun met bij Kon. Besluit mag geschie den Dt heren Schouten. Schmuil en Oud, achtten instelling bij Kon. Besluit in strijd met de" grondwet. Het resultaat van het debat was echter, dat een voorstel- Schouten, om instelling bij de wet te doen geschieden en zo de Volksvertegenwoordiging in te schakelen, met 60 tegen 26 st. werd verworpen. De P. v. d. A., de K.V.P. en de C.P.N. trokken hierbij één lijn. Jrïij gaf zich uit voor Canadees. In de nacht van 23 op 24 Juli werd in een villa te Vught inge broken. "1 alrijke kostbare voor werpen verdwenen. In de nacht van 26 September j.l. werd in een andere villa ingebroken. Het spoor leidde naar Amster dam, waar de Amsterdamse re cherche spoedig een heler kon te pakken krijgen. Het kwam vast te staan, dat een man, die zich voor Canadees uitgaf, de vermoe delijke dader was, genaamd J. E. in Amsterdam was er in het aigelopen weekend een ruzie tus sen een man, die zich voor Cana dees had uitgegeven en enkele zij ner gezellinnen, waarmee hij was uit geweest. De gezellinnen lichtten de po litie in, dat deze met een „zgn. Canadees" te doen had. De poli tieman nam hem uitvoorzorg mee naar het bureau en daar bleek, wie er achter deze „Cana dees" schuil ging. De man bleeK een politiek de linquent te zijn, die inderdaad de inbraken te Vught had gepleegd en die later bovendien bekende nog op zijn geweten te hebben: 12 inbraken te Tilburg, 3 in Breda, enkele in Roosendaal en nog 2 te Zuilen bij Utrecht. Raadsvoorstellen Middelburg. Vormingsklasse voor de Industrie- en Huishoudschool Maandag 17 October a.s. zal de raad van Middelburg bijeenkomen. Het belangrijkste voorstel voor dezo vergadering is de verhoging van het crediet voor herstel van de buitenplaats „Toorenvliedt' B. en W. stellen voor het hoofd gebouw van centrale verwarming te voorzien. Verder zal een voor stel worden behandeld om aan de Industrie- en Huishoudschool een vormingsklasse to verbinden. Wat „Toorenvliedt" betreft de len B. en W. mede, dat een ont werp is gemaakt voor een olie- stookinrichting. De fa. Wed. A. Tamse te Goes was de laagste in schrijfster n.l. voor f 11.500.De totale kosten voor de aanleg met breek- en herstelwerk zullen f 16.800.bedragen. B. en W. vinden een en ander wel verantwoord, temeer, daar 't herstel van de buitenplaats was geraamd op f 65.000.terwijl het gegund kon worden voor f60.900. Daarbij komt nog, dat voor de kosten van het uitdiepen van de vijvers, herbeplanting;, aanleg pa den enz. een belangrijk lager be drag kan worden geraamd, nu men intussen zekerheid heeft ge kregen, dat dit werk door de Dienst Landbouwherstel zal wor- Sowjet-Unie en Oost-Duitsland is den uitgev erd in D.U.W.- verband. De juiste kosten zijn nog niet bekend, doch B. en W. ramen deze op f 8300. Nu beide werken te hoog zijn geraamd zal het bij het aannemen van het voorstel nodig zijn het crediet met f 2000.te verhogen. In het voorstel delen B. en W. tenslotte mede, dat na aanneming van dit voorstel een verzoek zal worden gericht aan de Prov. Sta ten om voor de iandbouwwinter- school, die zoals bekend op „Too renvliedt" gevestigd wordt, de helft van de stichtingskosten voor rekening van de provincie te ne men. Indien dit verzoek zal wor den ingewilligd zal een lagere huur aan de C.B.T.B. bedongen kunnen worden. VORMINGSKLASSE. De aan de Industrie- en Huis houdschool te verDinden vormings klasse zal, naar B. en W. mede delen, het karakter hebben van een éénjarige algemene huishou delijke opleiding voor meisjes, die aan bepaalde eisen van ontwikke ling voldoen. Het aantal leerlingen dat zich echter voor de cursus die per 1 September j.l. zou heb ben moeten beginnen, had opge geven was onvoldoende, zodat nu overwogen wordt de cursus in 1950 te houden. Tot de andere schoolzaken, die aan de orde komen, behoort al lereerst de oencer.jiiig van mej. met een volledige betrekking aan het gemeentelijk gymnasium. Ver der zal aan mej. A. C. Steyn, om gezondheidsredenen, ontslag wor den verleend per 1 Oct. als on derwjjzeres aan de O. L. School J. Tevens zal op verzoek van de C.B.T.B. een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur moeten worden aangewezen in de com missie van toezicht van de op te richten landbouwwinterschool. De nieuwe school aan 't Zand vraagt enige voorzieningen. De Chr. Schoolvereniging heeft leermidde len nodig, terwijl ook nog enkele banken moeten worden aange schaft. De totale kosten bedragen f 2572.39. De openbare school heeft voornamelijk behoefte aan school banken, waarvoor nu een crediet van f 5520.— moet worden ver leend. ANDERE VOORSTELLEN. Tenslotte komen nog op de agenda voor: de verlening van een crediet voor de inrichting van een hoogspanningsruimte ten be hoeve van de nieuwe veilingsge bouwen, waarvoor f 7250.— nodig is, terwijl de verzwaring van de hoogspanningskabel van Poelen- daele tot aan het rioolgemaal f 4000.vordert. Ook aan de Hendrikstraat zal nu, i.v.m. de woningbouw, een nieuwe hoogspanningsruimte ver rijzen, waarvan de kosten worden geraamd op f 11.500.Tevens v. .-dt een crediet van f 550.— ge vraagd voor een nieuwe brand kast voor het Slachthuis en de Keuringsdienst. Tenslotte zal gesproken worden over de vaststelling van de ver- H. B. i'n. Schouten tot lerares ordening studietoelagen. woord ondersteunen; niet in veel heid van woorden ligt de kunst van het vertellen. Verteller en kinderen moeten samen.in de vertelling het geheim van de sprake Gods beluisteren. De verteller moet zelf bewogen zijn door hetgeen hij vertelt. Bij een Zondagscnoolvertelling dient men Christus niet voor te stellen als wonderdokter, maar omgeven door Zijn goddelijke liefde. Het loon van de vertelier is de dank uit de kinderogen, die meeleven met het verhaal. In de pauze was er gelegenheid om de N.Z.V.-beiangen le üespre- ken met de distncts-secretaris, de heer Chr. W. Duvekot. In de avondsamenkomst gaf mej. H. M. iVtuider practised zang- onaerrient. Daarin werd er de na druk opgelegd, dat liet bij de zang op de z-onuagscholen niet gaat om praeiiiig zjngen, doch aa. het do. is Goü te loven door het lied. De heer Chr. W. Duvekot ver toonde daarna de film, die werd opgenomen van het bezoek van de Zeeuwse Zondagsciiooionder- wyzers aan de jaarvergadering van de n.Z.V. in Leeuwarden. De heer C. J. de Jonge uit Yerseke s.oot de conferentie. De „Zwarte Zee" met zand zuiger naar Suez-kanaal. De zeesleepbooi „Zwarte Zee" van Smit en Cos Intern. Sleep dienst. aalsehappij te Vlzardin- gen i li een zandzuiger op sleep touw genomen, die via de oinnen- wateren naar Vlissingen is ver voerd. Naar verluidt, zal de „Zwarte Zee" met deze zandzuiger een reis naar Suez maken. De zandzuiger zal daar vermoedelijk een jaar blijven voor herstel en uitbreiding van het Suezkanaal. Intrede canuidaat D. Keuniug te W ilhelminadorp. Gisteren kreeg de Ned, Herv. Gemeente van Wilhelminadorp, die door het vertrek van Ds Nut- oey naar Indonesië, zonder her der geraakt was, in candidaat D. Keuning weer een voorganger. Cand. Keuning werd door Ds Metselaar ingeleid. Ds Metselaar prak uaarbij naar aanleiding van 1 Betrus 5 „Werpt al uw be kommernissen op hem, want hij zorgt voor U." Cand. Keuning hield een korte predikatie over 1 Petrus 4 10: „Dient elkander een ieder naar de genadegave, die hij ontvangen neeft, ais goede rentmeester over de veieriei genadegaven Gods." Cand. Keuning zal de gemeente van Wilhelminadorp gedurende de afwezigneid van Ds Nutbey tijde lijk ais hulpprediker dienen. j. e Antwerpen staakten gisteren 13.000 havenarbeiders wegens looneisen. In België is huiswerk voor de lagere school afgeschaft. Tussen Oost- en West-Duits- land is een handelsovereenkomst getekend ter waarde van 300 mil lioen West-Duitse marken. Ab- doel Megid Hassan, de moorde naar van de Egyptische premier Nokrasji Pasja, is ter dood ver oordeeld. Op 3 iNovember zal de ministeriële commissie van de naad van Europa te Parijs weer bijeenkomen. De uitvoerende (Ohinese) Yoean heeft de arres tatie van vele communistische lei ders, o.w. Mao Tse ""oeng, bevo len. Tien Chinese passagiers vliegtuigen zullen nationalistische regeringsambtenaren uit Kanton naar Tsjoengking brengen. r ta lie en Rusland hebben Dij Eg'ypie geprotesteerd tegen belemmerin gen, die hun schepen in het Suez- Kanaal in de weg gelegd zouden zijn. Te Sennelager is de groot ste militaire parade tvan 16.000 man en veel materieel) gehouden in de Britse zone sinds net einde van de oorlog. Te Afünchen is een Zwitser, die poogde een straat van de zwarte handel te fotogra feren, door 50 zvvartehandelaren bewusteloos gesiagen, waarna hem pas, actenias e.i toestel wer den afgenomen. De nieuwbe noemde ambassadeur der V.S. in ons land, Belden Cnapm, zal met de „Veendam" op 13 October uit New York vertrekken. De 38- jarige fabrikant J. H. W. te Rot terdam, die secretaris is van de vakgroep groothandel in gebruikte vaten, is ge-.rresteerd onder ver denking van verduistering van f 130.0o0.—De Eerste Kamer zal op Woensdagmiddag 19 Oc tober om 2 uur voor een korte zitting bijeenkomen. Burge meester d'Ailly is voor een (snoep?)reis te f -ramarioo aan gekomen. Bij 'n ontpioiiing in een chemische fabriek te Amers- 1l rt is Zaterdagmorgen dr J. F. B. van Hasselt levensgevaarlijk gewond. Particuliere grondbe zitters te Vclp en Roosendaal heb ben een protest ingediend tegen de bedoeling van de regering om 1000 ha. bij de Roosendaalse heide voor militair terrein te bestem men. In de nabijheid van Urk zijn 8 wagens met stro verbrand (schade f 10.000.eigendom van de directie van de N.O.P. Vc noedelijke oorzaak: kwaad willigheid. De dader van een Zaterdagavond gepleegde moord aanslag in de Zwarte Paarden straat te Rotterdam op de 48-ja- l'ge J. van S., de 47-jarige haven arbeider H. J. Sch., kon worden gearresteerd. De reden van deze aanslag moet gezocht worden in een familietwist. Intrede ds j. van Beusekom te Breskens. Na gistermorgen door ds J. R. Wolfensberger van Amsterdam te zijn bevestigd deed gistermiddag qj J. van Beusekom, komende van Zunderdorp (classis Edam) zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Breskens. Ds van Beusekom had tot tekst gekozen Eucas 22 :27b: „Maar Ik ben in het midden van u als Eén, Die dient." In dienende liefde wilde ds van Beusekom ook zijn taak in Bres- k i zien en hij hoopte, door de grote liefde en barmhartigheid Gods Breskens te dienen. Na de Dienst des Woords sprak allereerst burgemeester J. A. Eek hout woorden van welkom tot de ni._-.va predikant. Hij wees op de grote geestelijke nood van Bres kens na de bevrijdi. en ook door de lange vacature, öewel deze zeer plichtsgetrouw door de con sulent, ds Wiebosch van Biervliet, is vervuld. Ouderling M. P. Meeuwsen sprak namens de kerkeraad, ds Schopenhauer als praetor van de Ring IJzendijke en als studie vriend, ds Fournier van Oostburg als praeses der Classis IJzendijke en als praetor van de Ring Sluis en tenslotte ds Wiebosch cis con sulent. Op verzoek van ds Wie bosch zong de gemeente de nieu we her-.cr en leraar de zegenbede uit Psclm 134 3 toe. Met in beide diensten een over volle kerk gaven de Bressiaanders uiting aan hun blijdschap met de komst van deze predikant. Behalve vele collega's van ds van Beusekom woonde ook da. Stol, Ev. Luthers predikante te Groede, deze dienst bij. Bazar voor Geref, Jeugd- gebouw te Middelburg bracht f 2800.op. De bazar, uitgaande van het Middelburgs Gereformeerd Jeugd verband en de vorige week geor ganiseerd ten bate van het Geref. Jeundgebouw aan de Loskade, heeft opgebracht een bedrag van f 2800.netto. Het is op alle avonden zeer druk geweest en ook de kinder middagen op Woensdag en Zater dag trokken veel belangstelling. Er waren in totaal 1600 betalende bezoekers. Zaterdagavond vooral was het enorm druk. Bij de verloting voor de toe gangsbewijzen is de prijs gevallen op no. 338. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend plaatse lijk mist. Overigens veranderlijke bewolking met vooral in het Zui den van het land en" buien. Zwakke tot matige wind in de Zuidelijke helft van het land tus sen Zuid en West, in het Noorden uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandc ng in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1