K.L.M. herdacht gisteren 30-jarig hestaan. Russen creëerden Oost-Duitse staat zonder Berlijn NIEUWS Zondag gaan de üustenrykers ter stembus. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND D Terar dum prosim. Dr. A. Plesman hartelijk gehuldigd. Twintig Javanen gedood door rampokkers Sowjet-troepen gaan Berlijn verlaten Om de stemmen wordt een hevige strijd gestreden. Minister In 't Veld be- zoobt Schouwen SNIPPER Uitgave Stichting .„Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1377 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 8 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 06.53 u., onder 18.01 u. Maan op 18.32 u., onder 09.27 a Hoogwater Zondag 9 October. Vlissingen: 3.03 u. 2.14 m, 15.11 u. 2.10 m. Terneuzen: 3.30 u. 2.29 m.. 15.39 u. 2.23 m. Wemel- dinge: 4.53 u. 1,82 m., 17.02 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.41 u. 1.55 m., 16.48 u. 1.45 m. e prachtige herfstdagen die God ons schenkt en die mooie zomerherinneringen wek ken, kunnen niets veranderen aan het feit,, dat de wintertijd in aantocht is. Dit brengt allerlei besognes met zich. Er moet aandacht geschonken worden aan de noodzakelijke- winterkleding, er moeten voor zover onze moderne woningen dat toelaten wintervoorraden worden aangelegd, het brand- stoffenvraagstuk vraagt de aan dacht en zoveel meer. Maar daarnaast zijn er ook zaken van andere aard die onze belangstelling vragen. Elk deel van het jaar heeft zo zijn bijzondere bekoring. Zo heeft het winterhalfjaar de bekoring van de huiselijkheid, bevorderd door de lange avon den. En we mogen niet alleen, maar we moeten ook trachten daarvan te genieten en zo het huiselijk leven te bevorderen. Maar daarnaast is de winter tijd ook de tijd van het verga deren, meer dan in de zomer, al geldt dit dan niet voor allen. Er zijn ook mensen en hun getal is niet gering die allang tevreden zijn wanneer ze 's avonds met hun k rant je en hun pijpje een rustig plaatsje bij de haard hebben. Zij achten dat heel wat brter en verstandiger dan ven het ene lokaal naar net andere te dra ven voor het behartigen van al lerlei stoffelijke en geestelijke belangen en waarvan het resul taat naar hun mening, als regel al zeer gering is Nu kan worden toegegeven, dat ook wat het vergaderen be treft, overdreven kan worden. Lang niet alle vergaderingen zijn belangrijk. Ook het gezin dit mag geen ogenblik uit het oog worden verloren heeft zijn rechten. En de gevallen zijn niet zeldzaam, dat wat als ver gaderen bedoeld is, in werke lijkheid verstrooien tot gevolg heeft. Toch moeten we met de cri- tïek in deze richting een weinig voorzichtig zijn, al was het alleen maar, omdat ze ni- zelden uit een verdachte hoek komt. Er zijn toch mensen die met al dergelijke critiek niets anders bedoelen dan hun eigen gemak, hun geestelijke traagheid en lui heid te maskeren. Mensen, die menen dat zij mogen leven voor hun genoegen en die zich om het bredere le ven weinig bekommeren. Voor de kerkelijke zaken heb ben zij geen belangstelling. Het welzijn van het christelijk on derwijs in al zijn vertakkingen interesseert hen niet. De strijd van de christelijke vakbeweging en de christelijke standsorgani saties laat hen koud en zij den ken er niet aan met een poli tieke partij mee te leven Zij hebben wel hun tn vaak niet malse critiek. Op 't gebied van kerk en zending en evangelisatie worden allerlei fouten gemaakt, die zij met Ue vinger weten aan te wijzen; zij die zich beijveren voor betere verhoudingen op sociaal gebied en die een open oog tonen te hebben voor de maatschappe lijke belangen, doen niet anders dan onrust verwekken en zij die zich geven voor de politieke strijd doen dat natuurlijk om voor zichzelf iets te bereiken. En als er iets bereikt wordt op welk gebied dan ook, welnu, dan hebben ze niet het minste bezwaar om de vruchten van anderer arbeid te plukken en daarvan al parasiterende mee te genieten. Maar laat nu niemand menen, dat dergelijke figuren dan toch maar gemakkelijk leven. Als in het Spreukenboek de luiaard wordt getekend, dan heet hel: „Een weinig slapens, een weinig handvouwens, al ne- derliggende: zo zal uwe armoede u overkomen als een wandelaar en uw gebrek als een gewapend man". Dit geldt van hen, die in hun dagelijkse arbeid zich als lui aards gedragen, maar het geldt in overdrachtelijke zin ook van hen die weigeren mee te arbei den in de dienst van God, op welk levensterrein ook. Hun leven is goed bezien een leven in armoede Zij helpen niet zaaien maar zij missen ook de vreugde van het maaien. Zij menen zichzelf te sparen, doch in werkelijkheid lopen ze in ge scheurde kleren. Doch dat is niet het ergste. Wij geloven, dat het God is die ons leven leidt. Het is God die ons een plaats en een taak gaf in een vrij land, waar de rechten van het volk worden erkend, waar wij ons in volle vrijl eid kunnen bewegen op elk gebied. Doch het is een vrijheid, een gunst die grote verplichtingen met zich brengt. VV y zfjn voor God verant- woordelijk voor de wijze waarop wij van de ons geschon ken voorrechten gebruik maken. God roept ons Hem te die nen. Om de krachten ons ge schonken in Zijn dienst te beste den. Wie zo de dingen ziet, zal hat in de komende winter achter oe kachel niet uithouden, maar hij zal zich bereid tonen mee te ar beiden om ook in die weg de Naam des Heeren groot te maken. Dit zal niet altijd gemakkelijk Gisteren was het dertig jaar geleden, dat de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij te 's-Gravenhage werd opgericht. In verhand met de omstandigheden werden geen bijzondere feestelijkheden gehouden, maar toch ging de dag voor de K.L.M. en haar personeel niet onopgemerkt-voorbjj. ,-i Zo heeft gistermorgen de waarnemende voorzitter der komnklijKe Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, hl te genwoordigheid van het hoofdbestuur dier vereniging, de directie van de K.L.M. en aan 'n deputatie van het K.L.M.-personcel een vlagstandaard aangeboden. Deze standaard is een geschenk van de K.N.V.V.L., hij is geplaatst nabij de hoofdingang van het K.L.M.- Hoofdkantoor to 's-Gravenhage. GEDENKPLAAT. Aan de voet van de standaard is op een metalen ornament een bronzen plaat aangebracht, die 't volgende opschrift heeft: „Uw vlag, waardoor gij dertig jaar geducht waart, was eens de daad, die onze droom voorzag, Vereend is „koninklijk" en „lucht vaart", Zijn wij uw standaard en gij onze vlag". De Koninklij ke Luchtvaart Maatschappij N.V. op 7 October 1949 aangeboden door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaart ter bevestiging ener dertigjarige vriendschap". De heer Kolff zeide o.m., dat dertig jaren voor vele bedrijven van geen betekenis zijn. Voor de luchtvaart en dus voor de K.L.M. is dat wel het geval, temeer om dat zij de oudste luchtvaartmaat schappij ter wereld is. De heer Kolff legde er de na druk op, dat ons volk heeft mee geleefd met de triomfen van de K.L.M., maar ook met de tegen slagen. Spr. herdacht met eerbied hen die het hoogste offer brach ten. Spr, huldigde dr Plesman, die de 30-jarige op onmiskenbare wij ze heeft geleid. De vereniging kan hem haar hoogste onderscheiding de gouden medaille, niet aanbie den, want dat heeft zij jaren ge leden al gedaan. Wanneer zij hem nu iets wilde overhandigen, zou daarvoor een speciale onderschei ding in het leven moeten worden geroepen. Mede dank zij u, aldus spr., is de wereld kleiner gewor den. ANTWOORD VAN Dr PLESMAN. Vervolgens sprak, dr Plesman. Hij betuigde zijn oprechte dank voor het geschenk en was zeer getroffen door de woorden op de bronzen plaquette aangebracht. Dr Plesman richtte zich daarna via de P.C.J. tot de K.L.M.-ers in zes en zeventig vestigingen in. de wereld. Hij zond hen zijn har telijke groeten. Hij hoopte, dat zij deze dag met de vele luchtvaart autoriteiten thans verzameld bij het hoofdkwartier zouden meebe leven, zoals de mensen op het hoofdkantoor altijd meeleefden met de K.L.M.-ers in de wereld. HULDIGING Dr PLESMAN. Nadat in de zaal van de raad van bestuur enige verversingen waren gebruikt, werd dr Plesman in de oude cantine van het hoofd kantoor gehuldigd door de passa ge-agenten. Jhr W. Boreel, directeur van het reisbureau Lissone-Lindeman N.V., sprak de heer Plesman toe als voorzitter van de vereniging van reisbureaux. Hij bood namens de passage-agenten een antiek bord van Delfts blauw aan, dat hij gaarne geplaatst zag in de di rectiekamer. Bovendien overhan digde hjj een album met namen van de passage-agenten. In zjjn dankwoord tot de heer Boreel en de agenten, zei de heer Plesman o.a., dat het verkeer on gelukkigerwijze niet op de juiste wijze wordt geregeld. Het moet vrij gelaten worden. Verstoringen in de verhoudingen van de geld soorten zijn buitengewoon nade lig. Onze grootvaders reisden misschien enkele duizenden kilo meters in hun leven, onze achter kleinkinderen zullen vermoedelijk honderdduizenden kilometers rei zen. Over een jaar of vijf, zes, vliegen we binnen .vier en twintig uur naar Batavia en in een uur of acht naar New York. Die gro tere reissnelheid zal aanleiding zjjn tot grotere economie en tot de lust „om even over te wippen" Er zal een wereld komen, waarin ontzaglijk druk gereisd wordt. De luchtvaart zal dan misschien min der romantisch zijn, het reizen wordt beslist aangenamer. Tenslotte zeide dr Plesman, dat de agenten zeer werden bedankt voor hun activiteit. Daardoor is een grote post aan de inkomsten zijde ontstaan. In 1946, 1947 en 1948 heeft de K.L.M. zonder subsidie de eindjes aan elkaar kunnen knopen. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. zijn benoemd tot: com mandeur in de orde van Oranje- Nassau: dr A. Plesman te 's-Gra- yenhage (bij bevordering), Offi cier in de orde van Oranje-Nas- sau: D. Millar te 's-Gravenhage, onderdirecteur financiën; A. Viru- ly te Amsterdam, gezagvoerder lste klasse, algemeen chef-vlie ger. Ridder in de orde van Oranje- Nassau: G. J. de Haas te Am sterdam, gezagvoerder lste klas se, K. W. F. Groothoff te Bussum, radiotelegrafist lste klasse, P. Th. Jonker te Abcoude, boordwerk tuigkundige lste klasse, D. K. R. Sweitser te Amsterdam, radio telegrafist lste klasse. Corrupte ambtenaren veroordeeld. De Amsterdamse rechtbank deed gisteren uitspraak in een tweetal corruptiezaken. De ex- rechercheur der Amsterdamse politie, J. de H., werd conform de eis tot een half jaar gevan genisstraf veroordeeld. H. had van een Haarlemse electricien, wiens auto in de hoofdstad ge stolen was en die daags na de diefstal van H. bericht kreeg, dat hij de wagen gevonden had, geld aangenomen. De 42-jarige ex-ambtenaar van het rijksbureau voor huiden en leder, F. A. Pheiffer uit Am sterdam, die van de Amsterdam se groothandelaar in leder J. S. in '46 en '47 respectievelijk 200 en 300 gulden had aangenomen, om de aanvragen van de cliën ten van S. met voorrang te be handelen, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf (9 maanden was geëist). zijn. Teleurstellingen zullen niet uitblijven. Doch dit behoeft ons niet af te schrikken. Bekend is de leus van Groen van Prinsterer, die wij boven dit artikel plaatsten: „Terar dum prosim" iaat ik verteerd wor den, mag ik slechts van nut zijn Moge die geestesgesteldheid bij velen van ons volk in de ko mende winter niet ontbreken. Communisten rukken op naar Kanton, Volgens betrouwbare berich ten zouden communistische troe pen Koekong, de toegangspoort op de weg naar Kanton, bezet hebben en reeds op 140 km. af stand van de stad zijn. Te Kanton gelooft men, dat met de val van Koekong de laatste verdedigingslinie van Kanton kan worden afge schreven. Devaluatie oorzaak van Franse regeringscrisis. Een Frans economisch des kundige heeft verklaard, dat de ineenstorting van het Franse Kabinet rechtstreeks kan wor den toegeschreven aan het zon der waarschuwing devalueren van het Pond. Overigens heeft de president van Frankrijk, Vincent Auriol, reeds verschil lende besprekingen tot oplossing van de kabinetscrisis gevoerd. Twintig personen zijn gedood en ongeveer duizend huizen in as gelegd door een bende plun deraars, die in de nacht van 4 op 5 October ee"n dessa nabij Soemedang, tussen Bandoeng en Cheribon, in West-Java heeft aangevallen, aldus meldt radio- Batavia. Tegen atoombom bestaat maar één verdediging Leopold Infeld een Ameri kaans professor van Poolse af komst te Toronto, die in 1946 de voorspelling deed, dat de Sowjet-Unie over drie jaar over een atoombom zou beschikken, heeft gezegd de vrees te koes teren, dat Rusland op het ge bied der atoomenergie grotere vorderingen zal maken dan de Westelijke landen, althans met betrekking tot de industriële en economische ontwikkeling. Tegen de atoombom bestaat slechts één verdediging, name lijk niet ten strijde te trekken, zei de prof. Amerika is bang voor reuzenslak. De aanwezigheid van de reu zenslak in een lading schroot, die te Baltimore uit het Griekse schip Baspasia Nomikos gelost werd, kost het Amerikaanse bu reau voor quarantaine en ento mologie grote moeite. Functiona rissen van het bureau zjjn druk bezig met het bijeenbrengen van reusachtige hoeveelheden water- stofcyanide om het schip te rei nigen. De reuzenslak, die volwassen 13 centimeter lang is, vermenig vuldigt zich zeer snel en is twee slachtig. Het dier kan in een enkele nacht een krop sla op eten. Jongetje verdronken te Leiden. De zesjarige Gerard Lens te Leiden is in de Herengracht aldaar verdronken, toen hij lo pende langs de walkant bij een misstap te water raakte. Gisteravond werd te Berlijn vernomen, dat het gehele Sow- jer-Russische garnizoen van Oost-Berlijn in de loop van de volgende week, na het uitroepen van een „Duitse democrati sche republiek", zal worden terug getrokken. Er is reeds een aanvang gemaakt met de ontruiming van het gebouw, waarin de Russische centrale „kommandantura" was ondergebracht. In Duitse kringen wordt gezegd, dat het 3000 man sterke Russi sche garnizoen in de buurt van Berlijn zal worden terug getrokken. De op instignatie van de Sow- jet-Russische autoriteiten tot stand gekomen Oost-Duitse „volksraad" heeft zichzelf giste ren tot „Tweede Kamer" van de nieuwe „Duitse Democrati sche Republiek" geproclameerd, waarin niet is opgenomen de Russische sector van Berlijn. De onder communistische lei ding staande Socialistische Een heidspartij, de sterkste partij in de Kamer, heeft haar voorzitter Otto Grotewohi candidaat ge steld voor de functie van mi nister-president van de regering der nieuwe republiek. Grote wohi zal tijdens het weekeinde een regering vormen, die hjj Woensdag a.s. aan de Kamer zal presenteren. Gistermiddag werd de Oost- Duitse staat officieel opgericht, toen de Volksraad eenparig be sloot zich tot „volkskamer" van de Duitse democratische repu bliek (Tweede Kamer) te ver klaren. Op 15 October van het volgende jaar zullen algemene verkiezingen worden gehouden. MANIFEST. Er werd een manifest aange- Met het naderen van de stem dag, 9 October, neemt de Oos tenrijkse verkiezingsstrijd in fel heid toe. De vier partijen be vechten elkaar in woord en ge schrift op een manier die men in West-Europa niet kent en zich moeilijk kan voorstellen. De R.K. volkspartij richt het volle gewicht van haar propa ganda tegen het communisme en de muren van Wenen verdwij nen onder affiches, die betogen dat 60 km. verder alle particulier bezit is verdwenen en dat de in woners der buurstaten, waar mede Oostenrijk altijd nauwe betrekkingen onderhield, aan een vreemde dictatuur zijn on derworpen. De regeringschef, kanselier Figl, die herhaalde malen in zjjn toespraken gezegd heeft, dat een nederlaag der volkspartij de weg voor een volksdemocratisch regime zou openen, is enkele dagen geleden in het plaatsje Moedling, een twintigtal kilo meter bezuiden Wenen, het slachtoffer geworden van een overval door politieke tegen standers, die poogden zijn wagen omver te gooien en Figl te mo lesteren, deze kon slechts door kordaat ingrijpen van de politie en zijn aanhangers uit een ha chelijke positie bevrijd worden. De positie van het „onafhan kelijke verbond" blijft ondoor zichtig. Nog vormt deze bewe ging der malcontenten in het al gemeen en der geamnesteerde nazi's in het bijzonder het grote vraagteken. Nu hun candidaten- lijst bekend is geworden en men heeft kunnen nagaan dat niet minder dan 44 van de 68 candi- daten voormalige nazi's zijn, waaronder een zestal SS-officie- ren, is de kleur dezer nieuwe partij wel duidelijk geworden. Toch blijft de propagandamachi ne der nazi's op volle toeren draaien. Ook voor de socialistische par ty hebben de afgelopen dagen nieuwe moeilijkheden gebracht. Er is in het socialistische kamp een zekere neiging tot afschei ding ten gunste van het volks- blok. nomen, waarin de volgende eisen van het „nationale front" zijn- opgenomen: opheffing van de Westduitse staat, nietigverklaring van het Ruhrstatuut, beëindi ging van de autonome status van het Saargebied, vorming van een regering voor de nieu we staat, terugtrekking van de bezettingstroepen, verkiezing van Berlijn tot hoofdstad van de republiek en invoering van een uniforme Duitse valuta. Het manifest doet tevens een beroep op alle Duitsers te strij den tegen de West-Europese Unie, het Atlantisch Pact, oor logsstokers, „Duitse verraders, in dienst van het Amerikaanse imperialisme" en Duitse separa tisten. „Wij moeten de zaak in eigen handen nemen", leest men in het manifest. De vergadering keurde twee resoluties goed, die een beroep doen op de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, om zo spoedig mogelijk een vredes verdrag te sluiten en alle be zettingstroepen terug te trek ken, op de provinciale parle menten om nog een jaar in func tie te blijven en afgevaardigden naar Berlijn te zenden, opdat Maandag a.s. de senaat zal kun nen worden samengesteld. Vertegenwoordigers van de Sowjet-Russische regering zul len Dinsdag a.s. de verenigde vergadering van Eerste en Twee de Kamer, waarop de president van de republiek zal worden gekozen, toespreken. Waar schijnlijk zullen zij dan tevens zeggen welke bevoegdheden de nieuwe Oostduitse regering zal bezitten en in hoeverre haar gezag zal worden beperkt door de Sowjet-Russische eisen op het punt van herstelbetalingen, het legeren van troepen en door andere beperkingen, samenhan gende met de status van bezet gebied. Stijging van kosten en daling van lonen verwacht. In een rapport van de Ver. Naties over de devaluaties wordt gezegd, dat de kosten van levensonderhoud in de komen de maanden vermoedelijk een stijgende tendens zullen verto nen en dat het reële loon een neiging tot dalen zal vertonen in de landen, die tot devaluatie zijn overgëgaan. Op bovenstaande foto ziet men het Donderdag officiéél inge- bruikgenomen Medisch Centrum in de Julianalaan te Vlissingen. Dank zij de grote medewerking van Leiden en Leidschendam kon deze „Medische Centrale" in Vlissingen tot stand komen. Gistermiddag bracht minister In 'tVeld, vergezeld van de Commissaris der Koningin en de heer Schout, lid van G.S., en de heren ir Z. IJ. v. d. Meer, directeur-generaal van de Volks huisvesting, algemeen comm. van de Wederopbouw, ir M. D. A. Glerum, hoofdingen.-dir. van Wederopbouw en Volkshuisves ting in Zeeland en ir Mouton, een bezoek aan Schouwen- Duiveland en in 't bijzonder aan Bruinisse. Onder leiding van de burge meester werd te Bruinisse een bezoek gebracht aan de 105 nieuwgebouwde panden, aan de semi-permanente O.L. school, de 4 winkelpanden in aanbouw en het kerkgebouw der Geref. Ge meente, dat in aanbouw is. Het gezelschap toonde zich zeer enthousiast over wat hier bereikt werd. De heer Glerum deelde nog mede, dat in de komende win ter een propagandafilm zal wor den vertoond in verband met de wederopbouwplicht. Duitsers houden thans zelf toezicht op invoer. De gealliëerde autoriteiten hebben het beheer van de ad viescommissie voor de invoeu-, die toezicht houdt op vrijwel de gehele invoer van West- Duitsland, overgedragen aan de Duitsers. Wel zullen er gealli eerde waarnemers zijn. Muizenplaag in Friesland. De muizenplaag, lang beperkt gebleven tot de Noord-Oost polder, neemt op het ogenblik in geheel Zuid-West-Friesland noodlottige vormen aan. Met grote snelheid woekert de plaag voort. Sommige stukken weiland worden in korte tijd dor door de honderden en duizenden mui zen. De dieren vermenigvuldi gen zich buitengewoon snel; nesten met 18 tot 22 jongen zijn geen zeldzaamheid. De doodstraf in Engeland. Sir Harold Scot, hoofdcommis saris van politie te Londen, ver klaarde gisteren voor de' Ko ninklijke commissie, die een on derzoek instelt naar de wense lijkheid van de doodstraf in En geland, geen reden te zien waar om vrouwelijke moordenaars an ders zouden moeten worden be handeld dan mannelijke. De Lon- dense- politie was in het alge meen tegen afschaffing van de doodstraf, „daar zij er van over tuigd is, dat zij hierdoor be schermd wordt tegen despera do's". RADIODISTRIBUTIE WORDT DUURDER. De minister van Verkeer is niet bereid maatregelen te ne men, die een verhoging van de abonnementsprijs voor de radio distributie voorkomen. Hand having van het bestaande tarief is uit bedrijfsoverwegingen niet langer te verdedigen, kreeg de heer Gortzak op een des betreffende vraag ten antwoord. Noors schip liep op de Schelde machineschade op. Het 10.000 ton metende Noorse motorschip „Ingrid", op weg van Antwerpen naar Abadan in de Perzische Golf, heeft gisteravond op de Schelde machineschade opgelopen en bevindt zich thans op de rede van Vlissingen, waar het wacht op nadere orders van de rederij. Algemene vergadering Vereniging voor Weten schappelijke Belangen te Goes De belangstelling van de leden van de Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Be langen te Goes, die gisteravond werd gehouden, was minimaal. Wegens ziekte van de voor zitter, de heer B. van den Berg, werd de vergadering gepresi deerd door de vice-presidente, mej. V/. C. Weststeyn. Uit het jaarverslag van da secretaris, de heer J. C. Schelf fer, bleek, dat de vereniging kan terugzien op een goed en ge slaagd verenigingsjaar. Het ledental nam toe tot 293. Uit het verslag van de waar nemend penningmeester, de heer B. Meijers, bleek, dat de ver eniging in het afgelopen jaar f 92.32 inteerde op haar saldo en dat men momenteel nog be7 schikt over een bedrag vah f 442.39. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van ir C. J. Droogendijk en het vertrek van de heren ir J. Pouwer en jhr mr D. van Doorn, werden tot bestuursleden gekozen de heren B. Meijers, ir J. Versteeg eri mr J. Sepers. Betreffende het winterpro- gramma werd medegedeeld, dat op 12 October de heer H. J. Stuvel zal spreken over „Vloei baar goud uit Drente's boüery (olie)", op 17 November de heer Wigman over het dierenleven op „De Hooge Veluwe", terwijl ofl 8 Maart een voordrachtavond zal worden verzorgd door Kom mer Kleijn, Willem van Cap- pellen en Eva Janss.en. Uitvoe rig werd stil gestaan bij de mogelijkheden tot werving van meer leden. Men was van oor deel, dat gezien het program ma, dat geboden wordt, de cort- tributie voor niemand een be zwaar kan zijn, vooral wanneer men deze vergelijkt met de contributies van andere derge lijke verenigingen. In de rondvraag werden nog verschillende suggesties gedaafi voor het programma van het volgend' seizoen. Schip voor Yerseke gezonken. Gistermiddag is de Ye 65, een motorhengst, schipper J. Poel man, op een steen van de oesterputten gestoten en op de gronden van perceel 45 gezon ken. De Ye 109, eig. de heer E. Boone, die dicht in de nabij heid was, kon de bemanning van 3 koppen aan boord nemen. De boot zal men trachten te lichten. 50.000 oesters zullen vandaag naar Engeland worden verla den. Dit is de grootste partij, welke sinds de bevrijding is geëxporteerd. Afd. Goes Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde vergaderde. De afdeling Goes en omstre ken van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in het „Slot Ostende" te Goes haar eerste vergadering van het winterseizoen gehouden. De voorzitter, de heer K. Goud zwaard, heeft er, in een korte nabeschouwing, op gewezen dat de onlangs gehouden tentoon stelling van schoolplantjes, niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Het bezoek was mi nimaal en er was dan ook een behoorlijk verlies geleden. Nadat men besloten had twee afgevaardigden naar de hoofd bestuursvergadering op 26 Oc tober a.s. te zenden, volgde de keuring van de ingezonden Chrysanten. Hier werden de volgende waarderingen toege zonden: J. Eversen 10 punten; K. Goudzwaard 8 p.; P. van Paassen 7 p.; C. Dagevos 5 p. Besloten werd de nog niet in bloei zijnde variëteiten op de kwekerij van de heer Goud zwaard te keuren. Nadat de heer Goudzwaard het ingezonden plantenmate- riaal op interessante wijze had besproken de heer M. J. Eversen gaf hierbij een kleine uiteenzetting over enkele zeer mooie Chrysantensoorten volgde de bespreking van het komende winterprogramma. Men kwam niet tot vaste be sluiten, maar getracht zal wor den één of meerdere lezingen te organiseren. De oogst in de Noord-Oost- Polder is dit jaar zeer gunstig verlopen en geeft redexr tot volle tevredenheid. Dit jaar zijn naar schatting 25 tot 30 duizend Amerikaanse toeristen in ons land geweest; in 1948 waren het er 20.000. Na twee jaar ar beid in Nieuw-Guinea zijn gis teren 84 voormalige N.S.B.-ers in ons land teruggekeerd; het merendeel heeft zich best ge dragen. Gisteren heeft Ko ningin Juliana de eerste steen gelegd voor een nieuw paviljoen van het studentensanatorium te Laren. Twee Amsterdamse vertegenwoordigers verhandel den deze zomer circa 40.000 vleesbonnen; zij mogen nu 4 maanden denken over het: schoenmaker blijf bij je leest. Te Zaltbommel is gisteravond de eerste „jeugdgemeenteraad" van ons land door de burgemees ter geïnstalleerd. In de pe riode van 1 tot 6 October heeft de Kon. Landmacht in Indone sië geen verliezen geleden. De R.A.F.-dienst voor onder zoek naar vermiste Engelse vlie geniers is van mening, dat van de 41.000 omgekomen piloten van de R.A.F. er 12 tot 17000 in zee verdronken zijn. In Engeland praat men momenteel ovcv de invoering van de dood straf. De gevangenisgeestelijken en gevangenisdirecteuren ach ten „de strop" het verkieselijkst. Overigens zijn reeds een gewel dig aantal sollicitaties voor beul ontvangen. Kerkdienst voor doven. Zaterdagmiddag 15 October om 12 uur, zal in de consistd- rie van de Geref. Kerk te Goes een dienst voor de Zeeuwse doven gehouden worden. De dienst is niet alleen kerkdienst, maar doven en doofstommen kunnen zich ook persoonlijk met ds Firet, de voor deze ar beid beroepen predikant, onder houden. VEILINGSVERENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 7 October 1949. Peren voor export: Doyenne du Comise 58.10, Legypont 19.80, Conference 20.30, Nouveau Poi- teau 6.80, Zwijndr. Wijnpeer 8.50, Br. Clairgeau 20.05, Br. Alex. Lucas 26.7028.50, Ponds peren 11.10, alles per 100 kg. Appels voor export: Cox Oranje Pippin 30.3534, Glorié van Holland 28.20, Sterappel 28.10, Allington Pippin 28.20, Notarisappel 28, Laxton Superbê 22.30, Gron. Kroon 22.90, Le- moenappel 20—60. Kroet, val en fabrieksappels 710.45, alles per 100 kg. Druiven 7689, Bramen 33 36, beide per 100 kg. Groenten: Komkommers 8 15, Kropsla 1.508, Bloemkool I 2141, idem II 815, idem III 8, Knolselderij 5.50, Meloe nen 1539, alles per 100 stuks. Groene kool 5.5013, Rode kool 5.508, Witte kool 46, Andij vie 69.50, Tomaten 1625, Uien 913, Koolrapen 5, Prei 1518, Rammenas 7, Kroten 10, Dubb. Princessebonen 2746, Rentegevers 4348, Stoksnjjbo- nen 20, Saxsabonen 1830, alles per 100 kg. Selderij 2.503.50, Kroten 1013, beide per 100 bos. DE BILT ZEGT: In de ochtend plaatselijk nog wat mist. Overigens enkele over drijvende wolkenvelden, maar droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1