„Opening nieuwe gebouw Kamer van Koophandel demon stratie van kracht en geloof in de toekomst." 30 pCt. van de invoer uit België vrij. Bedrijfsleven wist de weg naar de Zeeuwse Kamer te vinden. NAJAARS Beschouwingen over wetsontwerp op Kamers van Koophandel. EDNA EARL Middelburgse middenstanders debatteerden over de behartiging van hun belangen. Dr W. L. Groeneveld Meijer te Middelburg: Matig bezochte vergadering van de Veren. „Handelsbelang". Iedereen is welkom in de 8. E. D. Nederlandse uitvoer naar België büna geheel vrij. Rede van lie w.n. vcarzitter, rS^Sail;?,'.".nS'i'S. de heer C. A. Kammeraad. 1921, koos het bedrijfsleven weer (nut ottze Vw, Vrijdag 7 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 wbbêêêêêêêm De officiële openingsrede voor liet nieuwe gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken te -Middelburg werd gisteren uitge sproken door dr W. L. Groeneveld Meijer, directeur voor de Mid denstand bij het ministerie van Economische Zaken. Hjj verklaar de met de uitnodiging, om het nieuwe gebouw te openen, als Ne derlander, als ambtenaar en als persoon oprecht verheugd te zijn. Na herinnerd te hebben aan de enorme verschillen tussen de toe- 486 millioen en 498 millioen gul den. Uit deze cijfers krijgt men een indruk wat deze bedrijven betekenen als werkgevers, als af nemers van de middenstand en als opdrachtgevers voor het am bacht. Aldus werd gezegd op een congres van de Horecaf te Hil versum. Omzet horecabedrijven sterk toegenomen. De totale omzetten van de horecabedrijven bedroegen in 1940 en 1945 nog geen 200 mil lioen gulden, in 1946 ruim 400 millioen en in 1947 en 1948 resp. standen in Zeeland kort na de bevrijding en thans zet spr. het feit, dat thans de oude Kamer van Koophandel in Middelburg dit nieuwe gebouw betrekt te beschouwen ais een demonstratie van kracht en geloof in de toekomst. Spr. noemde het een getuigenis1815, weer twee Kamers zullen van de goede verhouding tussen deze Kamer en het departement, dat men de ambtenaar, die belast is met de uitvoering van het wet telijke toezicht op de Kamers, voor deze plechtigheid uitnodigde. Hij was van mening, dat de Ka mer te Middelburg altijd begre pen heeft, dat zij geen ambtelijk orgaan behoefde te zijn, maar zo dicht mogelijk moest staan bij het bedrijfsleven in het gewest. Mis schien daarom, aldus spr., heeft zij altijd een voorliefde gehad ge vestigd te zijn in oude koopmans huizen, zoals in het oude Oost- Indische Huis en nu weer in een rijk koopmanshuis van een hout handelaar. EEN' DER ALLEREERSTE KAMERS. De Kamer van Middelburg be hoort tot de allereerste in ons land. Zij werd bü decreet van Na poleon op 12 April 1812 ingesteld, zodat zij onlangs haar 137ste ver jaardag heeft kunnen vieren. Evenals na de Franse tijd gevoel de men ook in 1945 de behoefte het bezettingsrecht terzijde te stellen en te leven onder Neder landse wetgeving. Maar nog altijd zijn in ons land enkele Franse wetgevende bepalingen van kracht en degenen, die verwach ten, dat het Duitse bezettings recht heel spoedig terzijde zal zijn gesteld, zullen goed doen zich dit feit voor ogen te houden, aldus spr. Na erop gewezen te hebben, dat tussen de voorgestelde oplossin gen in 1815 en in 1945 verrassend veel overeenstemming bestond wees dr Groeneveld Meijer erop, dat het advies van Gijsbert van Hogendorp als vice-president van de Raad van State in 1815 om te Vlissingen geen aparte Kamer te vestigen, door Koning Willem 1 niet werd opgevolgd, zodat bij Besluit van 8 October 1815 in Zeeland twee Kamers werden in gesteld nl. te Middelburg en te Vlissingen. HET DOEL DER REGERING. Zowel in 1815 als in 1949 heeft de regering één doel voor ogen gestaan, aldus spr., en wel het verkrijgen van Kamers van Koop handel, die deor een veelzijdige samenstelling verzekeren, dat zij een werkelijk representatieve ver tegenwoordiging vormen van de belangen van het bedrijfsleven in het gewest. In het definitieve ontwerp betreffende de Kamers van Koophandel is verandering gebracht in de wijze van verkie zing der leden, zodat thans het bestuur aanbevelingen zal opma ken, zoveel mogelijk in overleg met de organisaties in het gewest en dat dan de Kamer zelf dé nieuwe leden kiest. Zij ontvangen dus niet van de regering hun mandaat. Spr. kon zich voorstel len, dat vooral de politici, die ge wend zijn te denken in kiezers corpsen, stemminger en verkie zingen. tegen dit voorstel princi piële en theoretische bezwaren hebben. De gehele opzet van deze regeling is echter juist de beste man op de beste plaats te krijgen, die de uiteenlopende economische' belangen van het gewest door hun deskundigheid en kennis op de juiste wijze kunnen vertegen woordigen. Spr. wilde niet bewe ren, dat de voorgestelde regeling ideaal is, maar een betere oplos sing wist hjj niet en het zou hem weinig bevrediging schenken om op theoretische gronden verkie zingen te forceren, als de stemge rechtigden niet voldoende belang stelling hebben om van hun stem recht gebruik te maken. DE TOEKOMST. Na de positie van de secreta rissen en het personeel van de Kamers te hebben belicht zei spr. o.m., dat, wanneer straks het wetsontwerp op de Kamers wet wordt, er in Zeeland, evenals in FEUILLETOH Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 148) —O— Door de invloed en de vriend schap van de heer Manning, verkeerde zij dagelijks met zijn: één te Middelburg en één te Terneuzen. Als zetel van de pro vinciale Kamer zal, naar het zich laat aanzien het gebouw te Mid delburg nog slechts korte tijd dienst doen, daarna zal het weer de Middelburgse Kamer zijn, wel ker gebied zich uitstrekt over de Zeeuwse eilanden. Volgens spr. is het niet alleen de wetgeving, waarmede de Ka mer zich zal bezighouden, want meer dan wel! - Kamer ook zal deze Kamer op Walcheren door haar adviezen leiding kunnen ge ven aan de wederopbouw van dit zwaar getroffen eil.nd. Met 't uitspreken van de wens, dat de arbeid in het nieuwe ge bouw niet alleen veel voldoening moge schenken aan allen, die er bij betrokken zijn, maar ook mo ge strekken tot heil en ontwikke ling van het bedrijfsleven op de Zeeuwse eilanden, verklaarde dr Groeneveld Meijer het gebouw voor geopend. (Ingez. mededeling, advert.) Zoals w\j gisteren reeds meld- belangrijke gevallen overleg zou den, is Woensdagavond te Mid- worden gepleegd met het bestuur delburg een algemene vergadering Verder werd voorgesteld, om de gehouden van de Vereniging sectie over eigen kasmiddelen te „Handelsbelang", waarbij lang- doen beschikken, waarvoor dan durig werd gedebatteerd over de „Handelsbelang" de helft van de werking van de sectie winkeliers van de leden-winkeliers ingeko- van de vereniging, naar aanleiding men contributie beschikbaar zou van een voorstel, dat door zeven stellen, terwijl de sectie de win- leden-winkelie: s bij het bestuur keiiers ook om een bijdrage zou kunnen vragen. AFGEWEZEN. Het was op deze beide punten, de zelfstandigheid en het eigen beheer van kasmiddelen, waarop De Duitse socialistische een heidspartij (S.E.D.) heeft een 9.000 woorden tellende resolutie gepubliceerd, die, naar men te Berlijn meent, een voorbode vormt van de politiek, die deze partij in een nieuwe Oost-Duitse regering zal volgen, hoewel in de ze resolutie over de eventuele vorming van een dergelijke rege ring niet wordt gesproken. De resolutie noemt haar 23 punten „een gemeenschappelijke basis, waarmee alle vaderlands lievende elementen van het Duitse volk het eens kunnen zijn". Ver zocht wordt om een verenigd Duitsland, vorming van een Grootduitse regering, een vredes verdrag en terugtrekken van alle bezettingstroepen. Verder vraagt de resolutie om nietigverklaring van het Ruhrstatuut, onmiddellij ke normalisering van de toestan den in Berlijn, wederopbouw van verwoeste steden, vrijheid van spreken en van pers en volledige erkenning van de te Potsdam ge nomen besluiten over democrati sering en demilitarisatie. „Wij zijn bereid samen te wer ken met alle Duitse vaderlanders, inclusief voormalige leden van de Nazi-partij, voormalige officieren, kleine en middelgrote kapitalisten en die afdelingen van de hoge burgerklasse in West Duitsland, die de belangen van Duitsland in het hart dragen. Bovendien ach ten wij het noodzakelijk, voorma lige leden van het Duitse leger, ook officieren en generaals, de volledige burgerrechten terug te geven", aldus deze resolutie. was ingediend. Nadt de voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, de vergadering had geopend, waarbij hij opmerkte, dat de opkomst maar matig was, deelde hij mede, dat ondanks de het bestuur niet kon ingaan. De inspanning, die het bestuur zich heer Hoegen noemde een en ander heeft getroost, een tweetal excur- onaanvaardbaar. Zo zouden er sies, n.l. naar de Jaarbeurs en dingen kunnen gebeuren onder de naar de fabriek van Verkade te vlag van „Handelsbelang", aldus Zaandam, wegens te geringe be- spr., zonder dat het bestuur zulks langstelling niet konden doorgaan, zou goedkeuren. De vorming van HET VOORSTEL de voor de sectie noemde spr. het stichten van een aparte ver- eniging in de eigen vereniging, terwijl hij bovendien bezwaar had tegen een aparte bijdrage van de winkeliers boven hun contributie aan de sectie. DEBAT. Mao vraagt erkenning door België. Men verneemt te Brussel, dat de communistische regering in China de Belgische diplomatieke vertegenwoordiger te Peiping een nota heeft overhandigd, waarin zij vraagt erkend te worden door België. Deze nota is nog niet te Brussel aangekomen. Denemarken breidt zijn defensie uit. In het komende belastingjaar zal Denemarken 37 millioen kro nen meer voor defensie uitgeven, aldus heeft Hans Hansen, de mi nister van financiën, bij de in diening van zijn begroting in het parlement verklaard. Het laatste jaar heeft Denemarken 316 mil lioen kronen aan zijn verdediging besteed. De 37 millioen zullen voorna melijk gebruikt worden om scheepsmateriaal en straaljagers te kopen. VEnaOUWING VAN DE „KAREL DOORMAN" GEREED GEKOMEN. Het Nederlandse vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" heeft een lange onderhouds- en herstellingsperiode doorgemaakt, waardoor zeer veel verbetering in de accomodatie van onder officieren en manschappen werd verkregen, terwijl ook de hy giënische, huishoudelijke en verplegingsinrichtingen aanzienlijk werden gemoderniseerd. Dinsdagmiddag werclen persvertegen woordigers in de gelegenheid gesteld de „Karei Doorman" te bezichtigen in Rotterdam. Zoals bekend is, zal Z.K.H. Prins Bernhard zich. voor zijn reis naar de Antillen en Suriname aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" inschepen. Van de „Karei Doorman" worden grote houten stootblokken te v ater gelaten, om te voorkomen dat de vliegtuigen, welke per Rijnaak worden aangevoerd langszij het schip, beschadigd kunnen worden. DE BENELUX-VOORUNIE EEN FEIT. De heer Max Suetens, directeur-generaal voor de buitenlandse handel heeft Woensdag namens de BelgischLuxemburgse econo mische Unie en de heer D. P. Spierenburg, directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen, namens ons land, de ontwerp-overeenkomst geparafeerd, krachtens welke de Voor-Unie met ingang van 1 October in werking zal treden. Van de punten, welke op de Benelux ministersconferentie in Maart 1949 in verband met deze Voor-Unie en de latere econo mische Unie werden aangegeven, heeft deze ontwerp-overeenkomst voornamelyk betrekking op de geleidelijke vrijmaking van het on derlinge handelsverkeer. vim VOLKSTELLING. Gebleken is al, dat ive goed zullen doen aan de cijfers van de volkstelling, althans wat be treft de kerkelijke gezindten, niet al te grote waarde toe te kennen. Of er verkeerd geteld is, of dat bij het invullen der biljetten vergissingen zijn begaan kan ik niet beoordelen, maar in elk geval de cijfers kloppen niet. Zo was het in Friesland opge vallen, dat de Geref. Gemeenten daar een aanzienlijk aantal le den telden. Niemand begreep er iets van. Van de zijde der Geref. Ge meenten werd aan het „Fr. Dag blad" meegedeeld, dat er in die provincie drie geïnstitueerde ge meenten zijn met in totaal nog geen 500 leden. Dit klopt met de cijfers van het Kerkelijk Jaar boekje. Van deze leden wonen er een 30-tal in Leeuwarden. Volgens de cijfers van de volks telling zouden er in deze stad 466 leden zijn. Blijkens de officiële gegevens van de Geref. Gemeenten, be droeg het aantal leden van die kerkformatie in 't begin van dit jaar pl.m. 62000. De volkstelling vermeldde echter voor 194 7 reeds ongeveer 90.000. Hier klopt iets niet. En als de cijfers van deze be trekkelijk kleine groep een beeld geven van het geheel, dan is de waarde van de cijfers der offi ciële telling al zéér gering. Nieuw Tweede-Kamerlid. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd ver klaard in de vacature-Steinmetz tot lid der Tweede Kamer de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem. Alhoewel nadere mededelingen over deze overeenkomst na de goedkeuring door de drie landen zullen worden bekend gemaakt, teneinde de Europese export zo groot mogelijk te doen zijn. Tege lijk met de parafering van de Voor-Unie heeft de Nederlandse ven leden door de voorzitter was voorgelezen, voorzag hij een en ander van commentaar. Als eerste punt werd in het voorstel ge noemd de creatie van een sectie- bestuur van 5 leden, hetgeen naar de heer Hoegen zei, reeds tot stand is gekomen, terwijl hij op- Tijdens het debat vroeg de heer J. A. Verdonk of het bestuur iets merkte, dat de voorzitter van het beters tegenover dit voorstel kon bestuur van de sectie en een lid zetten, hetgeen de heer Hoegen van het sectiebestuur tevens leden .ontkende. De heer L. E. Gabrielse van het bestuur van .Handelsbe-wees verder op het feit, dat de lang" moeten zijn. winkeliers in de meerderheid zijn, Teneinde meer activiteit te dus dat zij in feite hun wil toch kunnen ontwikkelen, achtten de aan het bestuur kunnen opleggen opstellers van het voorstel het als het op stemming aankwam, noodzakelijk, dat de sectie zelf- Ook hij was van mening, dat het standig met haar leden-winke- bestuur met een compromisvoor- liers kan vergaderen en dat het stel had moeten komen, recht werd verkregen, dat be- De heer L. J. van 't Westende paalde speciale aangelegenheden was het met het bestuur eens, in stemming konden worden ge- doch stelde daarbij voor, dat de braoht. In verband met het feit, dat meer dan de helft van de leden van „Handelsbelang" uit winkeliers bestaat, achtte men 't nodig, dat de sectie, waarin zij zijn verenigd, bevoegd is zelfstan dig te handelen, waarbij dan in servatief zal zijn, hetgeen hij ont kende. Nadat nog de heer K. E. Helder het woord had gevoerd, sprak de heer M. I. van Houte, één der ondertekenaars. Spreker betoogde, dat het voorstel geen aanval was op het bestuur, doch een voorstel, dat voor aanvullin gen en eventuele wijzigingen vat baar was. De heer Van Houte zei te hebben gewacht op nader overleg met het bestuur, doch daar men dit had nagelaten, moest het voorstel wel in een- al gemene vergadering worden be sproken. Verder wees spreker er op, dat de leden-winkeliers te weinig in het bestuur vertegen woordigd zijn, waarna hij de fi nanciële zijde van het voorstel toelichtte. Na een korte pauze stelde de voorzitter tenslotte voor dat de voorstellers met het be stuur in nader overleg zullen tre den, terwijl de sectie winkeliers nog een half jaar lang haar werk zaamheden gewoon zal voortzet ten, hetgeen werd aanvaard. RONDVRAAG. Nadat nog was gesproken over de wijziging van statuten en reglement, die zullen moeten kan reeds worden gezegd, dat Regering te Parijs een tweetal 30% van de invoer in Nederland lijsten ingediend, die tot doel uit België zal worden vrijgegeven hebben de invoer van goederen en dus niet meer aan eontingen- in Nederland te vergemakkelij- ten gebonden is. Wat de uitvoer ken. uit Nederland naar België betreft In de eerste lijst zijn goederen wordt vernomen dat deze voor opgenomen, die zonder belemme- wat de industriële sector betreft, ringen in Nederland te exporte- op enkele producten na, vrij is. Voor wat de producten aangaat, welke niet op de vrije lijst voor komen in dit geval wordt aan landbouwproducten gedacht deelde de heer Spierenburg mee, dat de bestaande contingenten be langrijk zijn verhoogd. hebben de beide delegaties een bevredigende oplossing gevonden. Dit betekent een verhoging van ren zijn. Het gaat hier om een bedrag van 177 millioen dollar of wel 24 van de totale Neder landse invoer uit Marshall-landen. Op de tweede lijst komen de goederen voor, die niet langer aan quantitatieve invoerbeperkingen onderhevig zullen zijn, voor zover en indien de andere deel- Ook ten aanzien van de textiel nemende landen bevredigende te- ihnnn rirs hein a rinlnrrorioc n An genconsessies verlenen. Deze lijst zal het onderwerp van onderhan delingen zijn, die in de komende Een jaar gevangenisstraf voor vrouw, die haar kind doodde. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gistermorgen de 20- jarige dienstbode G. H. uit Schoonhoven wegens kinderdood slag tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Zoals men weet heeft H. in de nacht van 4 Juni haar pasgeboren kind in het water geworpen, het geen de dood tengevolge heeft ge had. De eis tegen haar was 2 jaar met aftrek van de tijd in voorar rest doorgebracht. (Ingez. mededeling, advert.) de textielimporten waaronder maan6den te 'Pary.3 of ergens an. Aolz oinriDVAnnoton horr^onon 7nn ook eindproducten begrepen zijn. Een versnelde declaratie proce ders zullen worden gehouden. De goederen, die op deze onderhan dure zal worden gevolgd, zodat leHngsiy't staa£ belopen een to- zich geen moeilijkheden zullen voordoen. De goud- en dollar clausule zal belangrijk worden verzacht. Ver taal bedrag van 454 millioen dol lar. Dit zou betekenen, dat 60 van de invoer uit de Marshall- landen vrij zal zijn. In totaal is opstellers van het voorstel in nader overleg zouden treden met worden Sfdgekeurd op een vol- het bestuur, hetgeen door de heer f "de algemene vergadering, Hoegen werd overgenomen, waar- dee.lde voorzitter nog een en wacht wordt, dat binnen niet. al Nederland dus bereid voor 84 te lange tijd de delegaties weer van zijn totale invoer de belem- bijeen zullen komen ter bespre- merende invoerbepalingen op te king va» een verdere vrijmaking heffen. van het handelsverkeer. j->e beslissing tot de opheffing Het touristenverkeer komt niet van de beperkende maatregelen is op de lijsten voor. genomen voor de devaluatie. W. 1 Duitsland en Zwitserland vallen Europees handelsverkeer ge- niet onder deze regeling. deeltelijk vrijgemaakt. „In den vervolge zal het zo zun, Op de vergadering van de daf aanvragen om goederen te O.E.C.E. in Parijs op 4 Juli j.l., importeren die op de vrije lijst is besloten stappen te ondernemen st_an, automatisch door de Rijks om te komen tot de vrijmaking bureaux of de Bedrijfschappen van het Europees handelsverkeer, zullen worden goedgekeurd. op de tweede voorzitter mr J. J. *nd«r mede °ver deA in duid ge" Snopn nop- nnmerktp rim mPn ÏL?.Hden enquete onder de leden. Snoep nog opmerkte, dat men bang is, dat het bestuur te con- (Ingez. mededeling, advert.) Tijdens de rondvraag vroeg de G. Wagen voort naar een busver binding Wolfaartsdijkseveer-Mid- delburg, waarvoor echter, volgens de voorzitter wel geen concessie zal worden verleend. De heer P. J. Doets drong aan op een bus van de aanlegplaats van de Prov. boot te Vlissingen, rechtstreeks j naar Middelburg. De voorzitter deed de toezegging, dat getracht zal worden dit te bereiken. Ten- j slotte wees de heer P. C. Visser j op de Molenkiosk op de Markt, die hij liefst zou gauw mogelijk zag verdwijnen. Men kon niet me dedelen, wanneer dit zou ge schieden. om de belofte, nog enige tijd langer te mogen werken op aar de, om haar medemensen tot steun te zijn, en om een ver duisterde, zondige ziel, die haar even dierbaar was als haar zelf, te mogen helpen redden van de zekere ondergang. naam aan het huis gaven. De frisse matbekleding op de vloer, de licht-rieten sofa's en stoelen, de wit-mouselinen gor dijnen en de pas geschilderde groene vensterblinden gaven aan het huis een heerlijk rustig en koel voorkomen. In de ka- Nooit heeft zij zelf geweten,' mers was geen enkele schilderij hoe lang die worsteling met1 met helle kleuren, alles was ge- haar God geduurd heeft, maarl houden in het zacht, grauw, toen haar heen en weer waaien en tegen de vensters deed zwiepen en 't haar over Edna's voorhoofd deed dwarrelen, toen voelde zij zich inderdaad alsof 'n nieuw le venstijdperk voor haar was in getreden. Al enige weken geleden was de druk van haar boek aange kondigd; haar uitgever plaatste de meest vleiende advertentie. zij ophield te bidden en mistig waas van Landseer's die de verwachting des te hoger vooraanstaande mannen op lit-1 donkere schaduwen en de ver- terair gebied, en hun brieven en j schrikkelijke angst daarvan gesprekken prikkelden haar tot weggevaagd en de vroegere rust, gelaat ophief, waren de j schilderwerk. De omlijsting indeed spannen en de weg pla- gesneden ebben- en eikenhout. I veide voor 'n gunstige ontvangst. De gulden praal van het huis Behalve het eerste hoofdstuk. vernieuwde inspanning. Toch had zjj zich nooit la ten verleiden om te voor het oordeel van de me nigte, had zij nooit een regel geschreven, dien zij niet met haar geweten overeen kon bren gen, evenals met haar gods-1 dienstige opvattingen; had zij zich niet ontzien stoutmoedig enkele geliefkoosde gebreken en schaamteloze dwaasheden, die er bestonden in de gezelschaps wereld, te hekelen, en had nim mer een bladzijde volgeschreven zonder te smeken om hulp van boven. En nu kwam Gods maaier haar tegen, zijn blinkende zeis reeds zwaaiend om haar pas ontluikende lauwerkrans af te snijden. Terwijl zy daar stil en bewe gingloos tond in de bibliotheek, de oude lieve, geduldige glim lach had haar vermoeide trek- bukkenken weer ontspand. Het was nog vroeg in de maand Juni, toen mevrouw An drews, gedwongen door Felix' zwakke gezondheid, haar ver blijf in de White Montains moest opgeven en in overleg met dr Howell verhuisde de familie Andrews naar hun buitenver blijf aan de zeekust, dat al enige jaren hun eigendom was, maar dat zij weinig bezocht hadden, omdat mevrouw Andrews de voorkeur gaf aan Newport, Sa ratoga en Nahout. Het huis „de Wilgen" was groot en luchtig, hoog van ver dieping en de ramen breed. Een breed plein strekte zich aan de voorkant van het huis uit en twee oude, grote wilgebomen stonden ieder aan een kant van de Fifth Avenue was achterge- reeds lang geleden verworpen bleven; hier hielden eenvoud en door meneer Manning, had nie mand iets gezien van het ma nuscript. En terwijl het lezend publiek in spanning wachtte, rijpte bij de schrijfster reeds weer het plan voor een tweede. Eindelijk was het boek ge reed; verschillende delen raak- behagelijkheid de boventoon. Zelfs het „China" droeg geen gouden glans, maar was ver sierd met groene klimopranken; in de bloemvazen stonden enkel frisse varens, nog met de zil veren dauw besprenkeld. Lage weidevelden strekten ten verspreid door het land; de meest nieuwsgierigen hadden het eerst verschenen boek dade lijk gekocht en nu hing Edna's schrijfsterslot in de balans. Een wonderlijke aandoening zich ten oosten en westen uit en goudgele korenvelden ten noorden van het landhuis. De kleine heuveltop, waarop het huis gebouwd was, liep lang- j worstelde haar ziel met God, de hoge stoep, die dan ook hun zaam glooiend neer tot aan de maakte zich van haar meester, toen zij voor het eerst een boek- j deel van zichzelf in handen kreeg, want 't scheen haar toe een deel van haar persoon te 1 zijn. Z1j wist dat haar hart klop- altijd klagende en schuimende Oceaan. Voor de gouvernante en de kinderen was de verandering van het hete en drukke New York met deze rust hier aan de i te in die bladzijden en vroeg zee, een heerlijke en welkome j zich af of de grote wereldpols afwisseling en gedurende de daarmede in eenheid zou klop- lange Julidagen, toen de sterke pen. zeewind de wilgentakken deed De opening van het gebouw der Kamer van Koophandel te Middelburg. zelf de leden. Do plaatsvervangend voorzitter an de Kanier van Koophandel, I *)E W ET AN 1920. de heer C. A. Kammeraad te Mid-1 De wet van jgoQ bracht een be- delhurg richtte gisteren bij de opening van het nieuwe gehouw der Kamer te Middelburg aller eerst hartelijke woorden van wel kom tot de aanwezigen. Iiy deel de mede, dat de voorzitter, de langrijke en ingrijpende reorgani- s. .ie. Het land werd toen ver deeld in 36 districten; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden met ze. tel te Midelburg omvatte toen de heer Koch, wegens een langduri- eilanden Walcheren, Zuid- en N. go ongesteldheid niet aanwezig Beveland en Schouwen en Duive- kon zijn on namens allen wenste ]and Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg hij hem een voorspoedig en alge- een eigen Kamer te Terneuzen. heel herstel toe. I De wet van 1920 gaf voor het 'eerst de Kamers, naast een advi- Speciaal heette hij welkom de serende ook een uitvoerende taak. heer Maljers, wiens plotselinge De uitvoering van de Vesti ernstige ziekte oorzaak was dat gingsvvet Kleinbedrijf heeft er ze de openingsplechtigheid in Juni £er5 vvel het meest toe bijgedra- moest worden uitgesteld, doch die d het bedrijfsleven de wej thans gelukkig geheel is hersteld. *aar de Zeeuwse Kamer heefi Ook de oud-voorzitter van de Ka-leren vjnden Aan tallozo indivi. mer, de heer W Berdenis yan,due,en kon zij bijstand verlenen. Berlekom, die in de bezettingstijd om principiële redenen aftrad, werd in 't bijzonder verwelkomd. Voor de Dames: een nieuwe zending WINTERMANTELS WOLLEN JAPONNEN REGENMANTELS ook in grote maten M E Leuke IS J ES JURKEN MEISJESMANTELS Voor de Heren: KAMGAREN COSTUUMS WINTERJASSEN TWEEDJASSEN REGENJASSEN Een prachtige sortering JONGENS-WINTERJASSEN JONGENSPAKKEN JONGENS- REGENJASSEN Draagt - i GJr Kleding LANGE: NOORDS! R. 10 MIDDELBURG IN DE OORLOG. Op 17 Mei 1940 ging bij het UIT DE GESCHIEDENIS. J bombardement de gehele admini- Vervolgens gaf de heer Kam-stratie der Kamer met het ar- meraad een overzicht van het chief in het prachtige Oost-In- ontstaan en de ontwikkeling de-1 dische Huis te Middelburg verlo- zer Kamer van Koophandel en ren. Terstond werd, na overleg Fabrieken. Op 24 Januari 1729 met dr Groeneveld Meijer, met richtten vooraanstaande Middel- het reconstrueren van het Han- burgse kooplieden het „Collegiedelsregister en de verdere admi- van Cooplieden" op, teneinde sa-nistratie begonnen. Na enige we- men te werken ter behartiging ken gehuisvest te zijn in het pand van de algemene belangen van 't Dam 6, het tijdelijke distributie bedrijfsleven. Dit college nu is de kantoor, kon half Juni het kan voorloper geweest van de tegen-1 toor tijdelijk worden ingericht in woordige Kamer van Koophandel j de benedenverdieping van 't kan en heeft in die vorm bestaan tot1 toor van mr Van Deinse aan de 1810. Van 1810 tot 1815, in de Franse tijd, werd de inmiddels omgedoopte „Chambre de Com merce" onderhorig gemaakt aan het Ministère du Commerce te Parijs. Van 1815 tot 1851 werd de Kamer onder Koning Willem 1 (Wordt vervolgd.) gereorganiseerd. De Koning be- Balans. Daar zijn in de bezet tingsjaren de grondslagen gelegd voor de omvang van het appa raat, die de dienst der Kamer momenteel heeft bereikt. Bij de reorganisatie op 1 April 1942 wer den de eilanden Tholen en St Phi- lipsland bij de Kamer gevoegd, evenals Zeeuwsch-Vlaanderen met Terneuzen als plaatselijk kantoor. Zo is het thans nog. Reeds dadelijk na de bevrijding werden aan de administratie der Kamer zeer hoge eisen gesteld, terwijl het algemeen-secretariaat als adviesinstantie werd ingescha keld. De kantoorruimte bleek to taal onvoldoende en dus werd naar een groter pand uitgekeken. Overwogen werd daarbij ook, dat in de naaste toekomst d. taak der Kamer zich nog wel aanzienlijk zal uitbreiden. Tenslotte werd overgegaan tot aankoop van het pand Seisdam 28. DANKWOORDEN. Na een korte beschrijving van de indeling van het gebouw te hebben gegeven richtte de heer Kammeraad woorden van dank tot allen, die aan de totstandko ming hebben medegewerkt, o.m. het gemeentebestuur van Middel burg, de architect Van Beveren, de hoofdaannemers de fa C. Jo- ziasse en de zeer vele onderaan nemers, alsmede de heer Wim Jonkers uit Gorssel voor het smeedwerk voor de loketten en de lampen in de hall. Tenslotte dankte spr. zeer in t bijzonder de heer A. S. de Jonge, de algemeen-secretaris, die bij zonder veel deed voor de tot standkoming van gebouw en in ventaris en daarvoor veel v qe tijd opofferde.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2