Integrale vergoeding zou 2 milliard gulden meer eisen. NIEUWS Het Medisch Centrum te Vlissingen officieel geopend. Nieuw geitouw Kamer van Koophandel te Middelburg geopend Extra bouwvolume voor Middelburg. Twee treinen van de R.T.M. reden op elkaar in SNIPPER Herbouwplichtigen in Souburg vergaderden Conflict hy Werkspoor te Amsterdam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dank z(j hulp uit Leiden en Leidschendatn. Dr W. L. Groeneveld-MeUer sprak de openingsrede uit Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1376 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Zaterdag: Zon op 06.52 u., onder 18.03 u.; Maan op 18.19 u,. onder 08.15 u. Hoogwater Zaterdag 8 October: Vlissingen: 2.37 u. 2.1 m., 14.44 u. 2.06 m.; Terneuzen: 3.05 u. 2.26 m., 15.13 u. 2.21 m.; Wemeldinge: 4.24 u. 1.81 m„ 16.35 u. 1.70 m.; Zierikzee: 4.14 u. 1.56 m., 16.20 u. 1.43 m. VERGOEDING MATERIËLE OORLOGSSCHADEN. Do Commissio van Voorbereiding, lieeft na de verschijning van de M.v.A. betreffende bet bovengenoemde wetsontwerp, nog nader mondeling overleg gepleegd met do ministers van Financiën en Wederopbouw en Volkshuisvesting. De commissie achtte het niet nodig uitvoerig in te gaan op het principiële standpunt der regering '--.ake het al dan niet integraal vergoeden van allo materiële oorlogsschaden, al hield zij zich de vrijheid voor, hierop bü de openbare behandeling terug te komen. Wei achtte /ij het wenselijk, nadere gegevens en een verduidelijking van het standpunt der Regering te verkrijgen. In antwoord hierop deelde de minister van Financiën mede, dat het voornaamste bezwaar is de extra verhoging van de Staatsschuld en de extra belas ting van de kapitaalmarkt. Het verschil tuzsen integrale vergoeding en de regeling van het wetsontwerp bedraagt: Regeling wetsontwerp f 4457 millioen waarvan reeds uitge keerd f 1636 millioen; integrale vergoeding f 6457 millioen. Totale oorlogsschade, die voor financiering door het Rijk in aanmerking komt f 7239 mil lioen, waarvan reeds betaald f2609 millioen; bij integrale vergoeding f 9239 millioen. De hier geschetste verhoging blijft de minister o n a a n - n e m e 1 ij k achten. Gevraagd werd hoe de minis ter tot het verschil van f 2 mil liard gekomen was en of hierin nog wijzigingen van betekenis kunnen worden verwacht. Uit een hierop door de minis ter verstrekt overzicht blijkt z.i. duidelijk, dat de grootste ver schillen verwacht moeten wor den, althans in absolute cijfers, bij het huisraad, de bedrijfs- en beroepsuitrusting en de wonin gen. Naar aanleiding van de op merking van de commissie, dat de door de minister gevreesde krapheid op de kapitaalmarkt in ieder geval zal optreden, wees de minister er op, dat dit in zijn algemeen! eid niet opgaat. Bij niet integrale vergoeding van de schade, zal men zich bij het her stel allerlei beperkingen moeten opleggen. Met zal met beperkte oplos singen genoegen moeten nemen of voor het gedeelte der hsr- stelkosten dat men zelf moet op brengen moeten sparen. Ook mag niet uit het oog worden verloren dat er veelal voor par ticulieren meer leningsmogelijk heden zijn dan voor de Staat. Met verschillende leden be toogde de minister, dat o„k al pleit de rechtvaardigheid voor integrale vergoeding, het niet temin economisch noodzakelijk kan zijn hiervan af te wijken Het gevolg zal zijn, dat niet strikt noodzakelijk herstel ach terwege blijft, wat, om het in flatiegevaar te beteugelen noodzakelijk is. Het ligt in mijn bedoeling, al dus de minister, elk jaar ongeveer f 400 it f 500 millioen op de be groting te brengen voor uitgaven In verband met de vergoeding van oorlogsschade. Nu zou men dit bedrag kunnen verlagen en ais in België de uitgaven verdelen over een groter aantal jaren. Dan is het echter niet meer mogelijk', de ge hele vergoeding binnen een rede lijk aantal jaren af te werken. Het zou z.i. onverantwoorde lijk zijn een integrale vergoe ding toe te kennen en dan maar af te wachten of de begroting de uitkering daarvan kan dragen. Dan verdient de voorkeur een lagere vergoeding waarvan een redelijke kans op uitbetaling be staat. De minister gaf toe, dat men niet uitsluitend met economische factoren rekening mag houden. Het ontwerp maakt dan ook volledige vergoeding mogelijk, van allerlei kleine woningen, kleine bedrijven en kleine schc- Amerikaanse wapenhulp aan landen van het Atlantisch Pact. President Truman heeft de wet ondertekend, waarin -bepaald wordt, dat de landen in West- Europa, die bij het Atlantisch Pact zijn aangesloten, en enkele landen in het Nabije en Verre Oosten voor 1.314.000.000 dollar zullen kunnen aanschaffen. Volgens deze wet krijgen de acht landen van het Atlantisch Pact 1 milliard dollar voor aan koop van wapenen, Griekenland en Turkije 211.370.000 dollar, Perzië, Korea en de Philippijnen 27.640.000 dollar en China 75 mil lioen dollar. pen, ook waar het economisch nut daarvan niet bestaat. Men moet echter die sociale elemen ten beperken tot de gevallen van volstrekte noodzakelijkheid. Afzonderlijke regeling voor Walcheren? Bij het voortgezette overleg vroegen verschillende leden of het juist is dat de regering een afzonderlijke regeling voor Wal cheren heeft afgewezen. Ner gens is een zo geconcentreerde schade aangericht. Hier zal, zo meenden zij, in elk geval een actieve welvaartspolitiek ge voerd moeten worden teneinde deze streek niet blijvend ach ter te doen staan bij de rest van het land. Wat Middelburg betreft, zal extra bouwvolume voor het lier- stel van do stadskern nodig zyn. De minister merkte hierbij op, dat hij de wens tot het voeren van een actieve welvaartspoli tiek kan onderschrijven. In dit kader moet z.i. reeds gezien worden de „II erverkave- lingswet Walchere n", terwijl ook de grote zorg welke juist hier wordt besteed aan het herstel in natura, er wel op duidt, dat de Regering beseft dat het herstel van de welvaart op Walcheren, sterk bevorderd moet worden. De kosten voor de herverkaveling en voor grond- herstel uit hoofde van oorlogs schade belopen in totaal circa f 110 millioen. Bü de verdeling van het bouw volume zai rekening gehouden worden met verwoeste kernen. De positie van Middelburg zal daardoor verbeteren Zij zal dat Amsterdamse politie lost twee roofovervallen op. Na een uitgebreid onderzoek in verband met de gewapende roof overval op het bykantoor van de sp .irbank voor do stad Amster dam op Woensdag 28 September, heeft do recherche de vorige nacht twee jeugdige broers, J. H. M. en H. M., aangehouden. Zij hadden verschillende goede ren in huis, die waarschijnlijk zijn aangeschaft van het ontvreemde geld. Voorts heeft de recherche van het politie-bureau Singel de dader van de goed tien dagen geleden gepleegde roofoverval op de hoek van de Keizersgracht en de Reguliersgraeht gepakt. Zoals men zich zal herinneren werd daar in de nacht van Zon dag op Maandag een ongeveer 49-jarige expediteur neergeslagen en beroofd. Woensdag kon deze worden gehoord, hetgeen gister middag leidde tot de arrestatie van de 23-jarige loswerkman W., die inmiddels bekend heeft de aanslag te hebben gepleegd. ook, doordat het in het voorne men ligt voor herhouw-gevallen bepaalde prioriteiten te verle nen. De minister kan niet meegaan met de gedachte om terwille van de wederopbouw van Middel burg de schadevergoeding voor de in deze stad vernietigde pan den te stellen op de op 9 Met geldende bouwkosten, vermin derd met een redelijk bedrag voor afschrijving, want dan zou men stellig een in verhouding te hoge schadevergoeding geven. Een der leden betoogde, dat er toch wel degelijk ongel ij k - heid ten nadele van Walcheren is en blijft. De grond is er erger bedorven dan. elders. Reeds voor de inun datie was een belangrijk deel van het eiland door mijnenvel den aan de productie onttrokken en na de oorlog heeft het niet van de goede jaren kunnen profiteren. De minister merkte in verband hiermede nog op, dat er geen enkele reden is om wantrouwig te zijn ten aanzien van de be doelingen van het Ei. bij déze financiering. Bij de uiteindelijke afrekening zullen de eigenaren een rendabel object behouder. Er wordt wat Walcheren be treft, wel degelijk een actieve welvaartspolitiek gevoerd. Voor de stadskernen zal er inderdaad een voldoende bouwvolume moeten komen. Voor het uiteindelijke resul taat van het gepleegde overleg verwijzen wij naar het reeds gisteren hieromtrent meege deelde. vroeg halen, half 9 Vliegtuigconstructeur Slot overleden. was bouwer van Scheldemus en Scheldemeeuw. Gisteren is, na een korte ziek te op 54-jarige leeftijd te Voor burg overleden de bekende vlieg tuigconstructeur Th. E. Slot. De heer Slot verwierfgrote bekend heid ais constructeur van de Pan der „Postjager", die o.a. deelnam aan de Melbourne race in 1934. Hij was ook ontwerper van de „Scheldemus" en „Scheldemeeuw" kleine 1-persoonstoestellen, waar van de eerstgenoemde was uit gerust met een neuswiel hetgeen voor die tijd zeer bijzonder was. De heer "Slot construeerde deze vliegtuigen toen hij in dienst was resp. van de Pander-vliegtuigen- fabriek en van de Kon. Mij „De Schelde", afdeling vliegtuigbouw te Vlissingen. Het vorige jaar trad de heer Slot bij de N.V. Frits Diepen vliegtuigen als technisch advi seur in dienst. Conducteur trachtte te vertrokken trein in te Gisteravond omstreeks zyn onder Heenvliet tussen de Trambrug, die over het kanaal voorbij Spijkenisse ligt en Zwar- tewaal twee ait tegenovergestel de richting komende treinen van de Rotterdamsche Tramweg-Mij op elkaar gereden. Daar de tramtreinen van de R.T.M. op deze lijn bijna steeds op enkel spoor rijden, moet te voren vaststaan, waar zij elkaar kunnen passeren. Als gebruike lijk ging de conducteur van de uit Rotterdam komende trein te lefonisch inlichtingen inwinnen en hem werd medegedeeld, dat de treinen elkaar ter hoogte van het Voornse kanaal zouden pas seren. Juist toen hij uit de tele fooncel stapte om dit zijn machi nist mede te delen, bleek hem, dat zijn trein reeds vertrokken was. De conducteur had de tegen woordigheid van geest een motor rijder aan te klampen en zo ijlde hij op de duo in het duister van de nacht achter zijn trein aan, in de hoop een onheil te voorkomen. Toen hy echter ter hoogte van de brug over het Voornse kanaal ge komen was hoorde hij de gewel dige botsing en het versplinteren en rinkelen van hout en glas. De twee treinen waren met aanzien lijke vaart recht op elkaar inge reden. Beide machinisten hadden uit alle macht geremd, maar een he vige botsing was niet meer te vermijden. De mannen konden op het laatste ogenblik nog van hun machine springen, waardoor zij er ongedeerd afkwamen. Onder de reizigers van beide tramtreinen ontstond een paniek. Velen hadden bloedende wonden, voornamelijk veroorzaakt door de glasscherven. De 51-jarige M. Witte uit Rot terdam werd ernstig gewond. Een vrouw en twee mannelijke reizigers werden minder ernstig gewond. VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN.... Onder grote belangstelling van autoriteiten en uit medische kringen, is gistermorgen het -Medisch Centrum aan do Julianalaan te Yissingen officieel geopend. Hiervoor was een delegatie uit Lei den me. do burgemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot aan het hoofd, overgekomen, daar deze gemeente een grote bijdrage heeft geleverd voor do tostandkoming van dit fraaie centrum door mid del can de actie „Leiden helpt Vlissingen". JoegO'Slavië wijst Poolse ambassade-employé's uit. Het Joego-Slavische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft 8 employe's van de Poolse ambas sade te Belgrado uit het land ge wezen en vijf van de Tsjecho- Slowaakse ambassade. Dit is het antwoord op de uitwijzing van Joego-Slavische diplomaten uit beide landen. De collecte ten bate van de Vereniging tot bescherming van dieren afdeling Zeeland-Noord, braoht gisteren te- Middelburg f919.01 op. Naast de burgemeester van Leiden waren o.m. aanwezig de wethouders, de heren A. J. Jon- geleen en S. Menken en de ge meente-secretaris mr J. Bool, ter wijl. het comita „Leiden helpt Vlissingen" vertegenwoordigd was door de heren C. Blom, B. Kerk hof en J. van Melsen, resp. voor zitter, secretaris en penningmees ter. Verder waren aanwezig B. en W. van Vlissingen, mr A. J. v. d. Weel als vertegenwoordiger van het Prov. Bestuur, de heer C. Lijnzaad, vertegenwoordiger der Kruisverenigingen en tal van raadsleden. REDE VAN Dr SISSINGH. Voordat de burgemeester van Leiden met een korte rede het Medisch Centrum opende, sprak de voorzitter van de Stichting, dr G. Sissingh, waarbij hij de voorbereidingen memoreerde die tot de totstandkoming van dit Centrum hebben geleid. Spreker herinnerde er aan, hoe door de gemeenten Leiden en Leidschen- dam resp. f 40.000 en f 10.000, werd geschonken, terwijl in 1946 het pand Julianalaan 4 van de heer D. L. H. van Raalte werd aangekocht, waarna tenslotte een gift van het Fonds Noodgebieden de Stichting in staat stelde, de bouw te voltooien. Spr. zeide, dat hij gaarne de verzkering gaf, dat Het bestuur alles in het werk zal stellen om het ideale doei, dat zij zich voor ogen heeft gesteld, zo veel mogelijk te benaderen. GEDENKBORD. Hierna bracht spr. hartelijk dank aan B. en W. van Leiden en Leidschendam, de diverse actie- comité's in beide gemeenten, het Fonds Noodgebieden en de artsen uit Leiden. Daarna zei de voorz, o.m.: Gij hebt het mogelijk ge- maukt, dat wij in een kleine stad dit hebben kunnen bereiken. Spr. meende het beste de dankbaarheid van de bevolking te vertolken, door 'een in het gebouw aan te brengen teakhouten gedenkhord. waarin door de heer Roth werd gebeeldhouwd: Voorkomen is be ter clan genezen. Dit Medisch Centrum is gesticht kunnen wor den, dank zij de vrijgevigheid van die burgerijen van Leiden en Leidschendam, die daartoe wer den aangezet door de na de be- vryding van het Vaderland ge vormde comité's „Lel I ra helpt Gisteren heeft de oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeland, de heer W. Berde nis van Berlekom, namens vele vrienden van de Kamer een fraai gebrandschilderd gedenk raam in de hall van het nieuwe gebouw der Kamer te Middelburg aan het betuur aangeboden. Amerika schenkt bijna 6 millioen dollar aan het buitenland. Truman heeft de wet onder tekend, waarbij gelden beschik baar worden gesteld voor de voortzetting van de hulp aan het buitenland tot 30 Juni 1950. Voor het plan-Marshall is ongeveer 3.778.380.000 dollar uitgetrokken. De hulp beloopt in totaal 5.809.990.000 dollar. Amerika heeft de Sowjet-Unie een protest doen toekomen tegen de „ergerlijke" behandeling van Amerikanen, die naar de Sowjet- zone van Duitsland afgedwaald waren. Gisteren is liet nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel en 1'abrieken voor Zeeland te Middeibnrg aan de Seisdam op plechtige wyze geopend. Daarvoor was aile reden, want sinds 1940 waren do kantoren der Kamer op beslist onvoldoende en bekrompen wijze gehuisvest. De plechtigheid begon gistermorgen in liet gebouw zelf met de aanbieding van een fraai tegeltableau door liet personeel der Kamer. dagelijks bestuur en van de ra den van bijstand der Kamer vele directeuren en andere leiding gevende figuren van provinciale diensten en uit het Zeeuwse be drijfsleven tegenwoordig waren, sprak allereerst de heer C. A. Kammeraad. Voor zijn toespraak alsmede voor die van dr W. L. Gioeneveld Meijer en de heren F. A. Pfeifer en W. Berdenis van Berlekom, verwijzen wij naar pa gina twee. Met aller instemming werd een telegram aan de voorzitter, de heer Koch, die ziek is, gericht, met wensen voor spoedig en al geheel herstel. In deze samenkomst bood ook de Commissaris der Koningin zijn gelukwensen aan. Hij vertelde zijn belevenissen met de Kamer van Koophandel in zijn ambte iijke loopbaan. Een waslijst met ingewikkelde vragen legde hij de secretaris soms voor. Dikwijls 'Kreeg hij onmiddellijk antwoord, waren de vragen „ijselijk" inge wikkeld, dan duurde het hoog stens een paar weken. Hij dank te de Kamer voor dé goede voor lichting van het Zeeuwse bedrijfs leven en roemde de mentaliteit van bestuur, secretariaat en per soneel, waarmede hij hen nog meer geluk wenste dan met het nieuwe gebouw. Namens het gemeentebestuur van Middelburg sprak de heer De heer J. Seijmour droeg aan het algemeen bestuur het ge schenk over, nadat hij had mede gedeeld, dat juist dit tableau was gekozen, omdat het de Lan ge Jan voorstelt ais symbool van de welvaart van Zeelands hoofd stad. Namens het bestuur aan vaardde de heer C. A. Kamme raad, waarnemend voorzitter, het geschenk, onder het brengen van hulde aan het personeel, vooral voor de wijze, waarop in de moeilijke bezettings- en na-oor- Iogse jaren was volhard. Na een rondgang door het ge bouw en de gemeenschappelijke maaltijd, die in de Concert- en Gehoorzaal werd gebruikt en waarbij ook aanwezig waren de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, en de heer J. VV. Kögeler, wnd. burgemeester van Middelburg, werd naar het Schuttershof ge reden, waar de officiële openings plechtigheid plaats vond. IN HET SCHUTTERSHOF. In de grote zaal, waar vele bloemstukken stonden opgesteld, geschonken door grote bedrijven en provinciale instellingen en waar, behalve de leden van het Kögeler, die verklaarde, dat het voor het gemeentebestuur een ge noegen was het bestuur der Ka mer te kunnen helpen. De Kamer heeft, gezien naar belangrijkheid, recht op een goede huisvesting, aldus de heer Kögeler, die dit gebouw een vooruitgang achtte bij het - vroegere Oost-Indische Huis. De laatste spreker was de heer J. H. Donner, ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel vooi Z.-Holland te Rotterdam. De heer Kammeraad bedankte ten slotte alle sprekers en speciaal de heer Berdenis van Berlekom, die namens zeer vele vrienden van de Kamer in de provincie een gedenkraam had aangeboden. Na afloop van de vergadering recipiëerde het bestuur in de zaai, waarna velen nog een be zoek brachten aan het nieuwe gebouw, dat in elk opzicht de toets der critiek kan doorstaan. HET GEBOUW. In het sousterrain, dat een aparte ingang heeft vanaf de straat, bevinden zich de kluizen, een wacht- en spreekkamer en de installatie voor de centrale verwarming. 'Op de parterre komt men direct na het binnen treden door de hoofdingang, in een ruime hall, waarvan de teak houten betimmering en de wit marmeren vloer aan het gehsel een zeer representatief karakter geven. Aan de straatzijde ligt de kamer van de alg. secretaris, te vens vergaderkamer voor het da gelijks bestuur, en daarachter een tweetal ruime kantoorlokalen, met de achter de hall gelegen gang verbonden door drie loket ten. Aan de andere zijde qan de gang bevindt zich de typisten kamer. De eerste verdieping is in gericht als ambtswoning voor de alg. secr., terwijl de tweede ver dieping, naast enkele slaapkamers, de oude archieven en de materiëel- voorraad bevat. Gemeenschappelijke regeling brandweerwezen op Walcheren. In de gistermiddag gehouden veigadering der Ver. van Burge meesters en Secretarissen cp Walcheren is officieel afscheid gei.cmen van de heer J. Jakob- sen Lzn, tot voor kort gemeente secretaris van Grijpskerke en Mc liskerke. In deze vergadering was aan wezig de heer B. Meenhorsl, in specteur van het Brandweer wezen voor het vierde district te Breda, die een uiteenzetting gaf cvei de samenwerking der ge meenten bij het hulpverlenen in geval van brand. Uit de daarna gevoerde bespre kingen resulteerde de instelling van een commissie, die een ge meenschappelijke regeling voor deze zaak op Walcheren zal voor bereiden. In deze commissie hebben zit ting de burgemeesters van N.- en St.-Joosland en Oostkapeile, alsmede de gemeentesecretaris van Koudekerke. Auriol aanvaardt ontslag van Queuille. President Vincent Auriol van Frankrijk heeft gister het ontslag van minister-president Henri Queuille aanvaard. Auriol is gistermiddag begon nen met het raadplegen van po litici om een Kabinetsformateur te vinden. Inmiddels groeit de arbeids onrust in Frankrijk. Uit verschei dene delen van het land worden demonstraties en stakingen om hogere lonen gemeld. Naar wij vernemen zal op de rei zende beiaard van de FaEysbouts te Asten Zaterdagmiddag a.s., tus sen 12 en 1 uur een concert gegeven worden op het kerkplein te Kloetinge, Vlissingen" en „Leidschendam helpt issiugen". De instrumen ten werden geschonken door de afdeling Leiden en omstreken van de Ned. Mij. ter bevordering van do geneeskunst. Het gebouw werd geopend door de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot op 6 October 1949. Moge de geest van medeleven en saam horigheid, die uit dit alles spreekt steeds vaardig zyn over allen, die in dit gebouw werken. In het midden van het bord is boven de tekst het wapen van Vlissingen aangebracht, geflan keerd door de wapens van Leiden en Leidschendam. DE OPENING. In zijn openingsrede legde bur gemeester Van Kinschot er in de eerste plaats de nadruk op, dat er sprake was van een actie van één buurt, die later is omgevormd tot het stedelijk comité „Leiden helpt VlissingenSpr. zei, dat dit alles de banden tussen Leiden en Vlissingen heeft versterkt, terwijl men in de eerste gemeente vol belangstelling de herbouw van Vlissingen volgt. Jhr van Kin schot sprak zijn bewondering uit voor' de combinatie van belangen, die in het Medisch Cc:- rum is te vinden. ANDERE SPREKERS. Vlissingens' burgemeester, die vervolgens het woord voerde, wees er op, dat de oilers uit de bezetting gauw zijn vergeten. Spr. p.ees Vlissingen gelukkig, dat Leiden niet enkel meubelen e.d. heeft gezonden, maar ook het prachtige bedrag, waardoor men in staat was het Medisch Centrum te stichten. Sprekende als voorz. van het Groene Kruis, zei de bur gemeester, dat reeds in 1943 plan nen bestonden voor een dergelijk centrum, dat aan de Nieuwe Markt zou verrijzen. Namens het provinciaal bestuur sprak vervolgens mr A. J. v. d. Weel zijn grote waardering uit voor wat de burgemeester van Leiden voor Zeeland heeft gedaan. De heer C. Blom, voorzitter van „Leiden helpt Vlissingen" herin nerde vervolgens aan de opzet van de actie. Spr. zei, dat des tijds een bedrag van de bevrij dt ^-feesten was overgebleven, hetgeen door de toenmalige loco burgemeester van Leiden, wijlen wethouder M. Verwey, werd be stemd voor Vlissingen. Ten be hoeve van de stichting van een Medisch centrum. Met enige ogenblikken stilte werd de nage dachtenis van deze initiatiefnemer herdacht. De inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, dr J. R. v. d. Borgh sprak hierna zijn bewondering uit voor het feit, dat bij de inrichting ook aan de toekomst is gedacht en hij sprak waarbij de hoop uit, dat het Me disch Centrum een levend cen trum zou worden. Als laatste spreker voerde wethouder L. P. van Oorschot het woord. Nadat tenslotte dokter Sissingh de sprekers had bedankt, werd 't gebouw bezichtigd. De kosten. De kosten van aankoop, restau ratie en inrichting bedroegen f 120.000. Leiden bracht hiervoor f40.000 bijeen, Leidschendam f 10.000 en het Fonds Noodgebie den f 11.500, terwijl f 4500 aan oorlogsschade werd vergoed. Vijf van de 17 locomotiefjes, die elke dag over het 271 ha gro te terrein van de Hoogovens te IJmuiden draven, zijn bij wijze van proef voorzien van een mobi lofoon. Het Amerikaanse stoomschip „Empire State" is gis ternacht aan de grond gelopen bij Walsoorden. Sleepboten waren gistermiddag bezig het 8200 ton metende schip vlot te krijgen. Post bestemd voor opvarenden van de „Grote Beer" moet uiter lijk 9 October op de bus zijn ge daan. In de nacht van Zater dag op Zondag wordt de „Zuider kruis" te Rotterdam verwacht. De ontscheping zal Zondagmor gen om 8 uur beginnen. In de komende 6 maanden zullen 90.000 vaten gezouten haring van Neder land naar de Russische zone van Duitsland worden geëxporteerd. Het lijkt er veel op, dat Zater dag en Zondag in de Antwerpse haven niet gewerkt zal worden; de Belgische Transportarbeiders- bodn heeft althans bevel gegeven 24 uur te staken. Mét dezelfde argumenten welke Rusland ge bruikt om de stichting van een Oostduitse staat te rechtvaardi gen, heeft Amerika het Russische protest tegen de Westduitse rege ring verworpen. Joego-Slavië heeft bij de Ver. Naties een voor stel ingediend, dat de V.N. zich kant tegen elke poging van een staat om zich te mengen in aan gelegenheden van een andere staat. De bedoeling is wel dui delijk! Nederland heeft nog een tekort van 300.000 woningen. lu het raadhuis te Souburg ui ril gisteravond een vergadering gehouden van herbouwplichtlgeii inzake do regeling voor do weder opbouw. Over do verschillende problemen, die met de weder opbouw samenhangen, sprak Iiier de lieer W. Seherens, ambtenaar an de afdeling voorlichting van het departement van Weder opbouw. Wethouder M. A. van de Putte sprak een openings- en welkomst woord, waarna de heer Seherens ei rsi een overzicht gaf van de grote taak waarvoor wederopbouw zich in 1945 geplaatst zag en over het vele werk, dat sindsdien reeds is gebeurd. Men is echter nog lang r,'et waar men zijn moet, want up vele plaatsen in Nederland heerst nog een verschrikkelijke woning nood; momenteel is er nog een te kort van ongeveer 300.000 wonin gen. Verder gaf de heer Seherens een beeld van de werkwijze an het departement van Weder opbouw en de grote moeilijkheden waarmee men bij de woningbouw worstelt. De bemoeiingen van de wederopbouwinstanties worden nu geleidelijk aan ingekrompen, de greep uit Den Haag op de ge meenten wordt slapper en men laat de gemeenten zoveel moge lijk baas in eigen huis. Spr. wees daarbij vooral op liét belang van het tijdig opstellen van de weder- opbouwplannen, opdat deze, wan neer er bouwvolume beschikbaar is, onmiddellijk kunnen worden verwezenlijkt. Ter illustratie van het betoog van de heer Seherens werd een wederopbouwfilm ver toond, waarin vooral het accent wordt gelegd op de grote moei lijkheden waarmee men bij de wederopbouw worstelt. In het tweede gedeelte van zijn toespraak behandelde de heer Seherens de (tot nog toe voor lopige) financieringsregeling. Hij drong er daarbij op aan, dat men indien mogelijk zo spoedig moge lijk moet gaan herbouwen, daar de definitieve regeling steeds gunstiger is dan de voorlopige en ook degenen, die volgens de voor lopige regeling herbouwen, van eventuele gunstiger voorwaarden van de definitieve regeling zul len kunnen profiteren, daar de definitieve regeling van terugs werkende kracht zal zijn. Wat betreft de angst van velen, dat de voorwaarden anders zullen worden, zei spr., dat daarop slechts één factor van betekenis is, n.l. verandering van de exploiT tatiewaarde. Een groot aantal vragen werd vervolgens dooi: spr. beantwoord, waarbij ver» schillende onderdelen van de re geling nader onder de loupe wer den genomen. 145 arbeiders ontslagen. Bjj Werkspoor te Arasterdam, waar circa 3000 arbeiders wer ken, is tengevolge van de weige ring van een aantal arbeiders in de revolverdraaierij om de tijds duur welke zjj voor liet verrichten van de diverse werkzaamheden nodig hebben, te laten vaststellen door tijdmetingen, een conflict ontstaan, dat voor de directie aanleiding is geweest 145 arbei ders te ontslaan. THOMAS MAGYAR CONCERTEERDE TE MIDDELBURG. De opening van het winter seizoen van de Zeeuwse Volksuni versiteit is wel bijzonder geweest, Voor een flink bezette Concert en Gehoorzaal te Middelburg speelde gisteravond n.l. de be kende violist Thomas Magyar, met medewerking van de pianis$ Hans Schouwman. Het met zorg gekozen programma werd door de beide musici voor een „ademloos" luisterend publiek uitgevoerd, Magyar werd geboren te Boeda pest; hij is Hongaar. En bij 't ho ren van z(jn virtuoos spel denkt men dan ook onwillekeurig: hoe kan het anders, Hongaar, „dus" violist. Thomas Magyar is niet iemand die met veel vertoon speelt. Zijn spel bezit echter en misschien juist daarom die innerlijke kracht die zelfs de noest onmuzikale mens geboeid doet luisteren. Ragfijn waren de arpeggio's in de Ciaconna van T. Vitali; bui tengewoon melodieus 't minuetto uit de Sonate No. 8 Op. 30, No. 3 van Van Beethoven. Het was vootal in deze Sonate dat het uitslekende samenspel van Ma gyar en Schouwman opviel. In de Pcème van de Franse componist F. Chausson, kon men genieten van het kristalzuivere dubbelspel en het zich volkomen uitleven in de muziek. Na de pauze besioot Magyar met Sonate in d moil van César Frank, waarin de oui- tengewone virtuositeit van de vertolker eerst goed tot zijn recht kwam. Als toegift kreeg het en thousiaste publiek te horen: Va riaties op een thema wan Corelli. DE BILT ZEGT: In de ochtend plaatselijk nog mist. Later op de dag wolken velden, afgewisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind, hoofdzake lijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In Groningen en Friesland iets koeier, elders weinig veran dering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1