ZEEUWSCH DAGBLAD Belangrijke verbeteringen in wetsontwerp materiële oorlogsschade NIEUWS Na overdracht moet Nederlandse leger vertrekken Atjeh weer spoedig in openbaar verkeer opgenomen Het Oranje-Groene Kruis heeft in Zeeland 5000 leden Verachting van het handwerk. Volledige vergoeding van schade aan huisraad Franse regering afge treden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bulgaarse communist in de gevangenis gestorven. In Tsjecho-Slowaklje wordt een „Nationale Katholieke Kerk gevormd. Nederlanders oefenden terreur uit Twee politieke delinquenten bij Vlissingen van boord gebaald. Indonesische Chinezen wensen Mao Tse Toeng geluk SNIPPER Geref. Gemeente te Westkapeile heeft nieuw kerkgebouw Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1875 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA DONDERDAG 6 OCT. 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 06.50 u., onder 18.05 u.; Maan op 18.09 u., onder 07.04 u. Hoogwater op Vrijdag 7 October. Vlissingen: 2.12 u., 2.05 m., 14.18 u., 2.00 m.; Terneuzen: 2.39 u., 2.21 m„ 14.46 u., 2.16 m.; Wemel- dinge: 3.54 u., 1.81 m., 16.05 u., 1.65 m.; Zierikzee: 3.44 u., 1.56 m., 15.50 u., 1.40 m. T A e heer A. van Andel, voor- zitter van de Ver. van Chr. Onderwijzers enz., schreef in „Het Correspondentieblad" een artikel, waarin hij gewaagt van een „onrustbarende verachting van het handwerk". Een ernstige waarschuwing, waaruit we met instemming ci teren: „O zeker, er zullen ambtenaren en onderwijzeressen moeten ko men, kantoorbedienden en typis ten, juristen en medici. Natuur lijk! Maar zonder twijfel zal het „gewone beroep" het leeuwen aandeel tot zich moeten trekken. De vraag is: gebeurt zulks? Zijn de verhoudingen nog in orde? Heeft het kantoor de plaats die het toekomt en ook het hand- en fabriekswerk Ik maak me ernstig ongerust. Het is mij bekend, dat grote banken thans niet meer „sprin gen" om personeel. Er is meer aanbod dan vraag. Dat verschijn sel heeft ons wel iets te zeggen. Juist aan ons, schoolmensen. Het kan mij verontrusten, hoe weinig jongens de lagere school verlaten en regelrecht naar een baas gaan. Nu oppassen! Ik word gevoelig op mijn vingers getikt als zou ik onze kinderen van 14 jaar zo maar het arbeidsproces willen inzenden. Zeer zeker wil ik vooropleiding op ambachtsschool niet uitscha kelen. Integendeel, ik propageer onder mijn eigen jongens steeds het nijverheidsonderwijs liefst en vooral uit het zevende en achtste leerjaar. Dat is duidelijk gespro ken, niet waar? Aan de andere kant zijn er heel wat beroepen die het verdragen, dat de jongens-zo-van-school dit beroep gaan oefenen. De z.g. klei ne baasjes zijn paedagogisch zeer te verkiezen boven het grootbe drijf. Waarom ik dit alles schrijf? Omdat er in vele kringen een onverholen minachting aan het groeien is voor het eerlijke hand werk, voor werk in fabriek en winkel „Mensen, we zijn op weg naar een overgroot geestelijk proleta riaat; wellioht bevinden we er ons reeds middenin. Dat zijn wel gro te woorden, maar ik meen waar lijk, dat we maatschappelijk een verkeerde weg opgaan. Wanneer het huidige geslacht van vakmen sen zal zijn uitgestorven, dan staan er niet genoeg plaatsver vangers gereed. Dat is mijn vaste overtuiging! En wat dan? Ik geloof, dat het de taak van de schoolmeesters is, de ouders op een en ander te Wijzen. Aangetoond moet worden, dat een eenvoudig handwerksman minstens evenveel waard is als 'n „boordjesmijnheer". Meermalen heb ik aan het eind van de cursus drie bazen voor één jongen en zelden kan ik helpen, al werk ik aan een volksschool. Met z'n allen hebben we een taak jegens ou ders, kinderen en maatschappij. De grote vakcentrales schakel ik daarbij gaarne in. Voor mijn „zuil" richt ik me tot het C.N.V. Hoofdzaak is, dat ieder jong mens terecht komt op de plaats waar hij behoort. Dan is er kans, dat hij gezegend wordt, maar ook, dat hij zegen verspreidt. Niets is zo erg dan boven z'n stand te leven, maar wie dat geestelijk en intellectueel doet, begaat een misdaad aan zichzelf en aan de gemeenschap. Gij hebt, o, albestierend Koning De plaats bepaald van ieders woning, De kring, waarin hij werken moet". Naar de „Neue Zuericher Zei- tung" verneemt, is de Bulgaarse socialistische leider Krastjoe Pastoechoff enige tijd geleden op 76-jarige leeftijd in een Bulgaarse gevangenis overleden. Als aanhanger van de demo cratische regeringsvorm bestreed hij in het parlement de autori taire neigingen, die sinds 1934 in Bulgarije de kop opstaken, de vorming van het „Vaderlandse Front" na de oorlog maakte snel een einde aan zijn politieke loop baan en toen hij in zijn blad „Swoboden Narod" (vrij volk) be toogde, dat het leger zijn karak ter van nationale organisatie moest behouden, werd hij voor het gerecht gebracht en krachtens de wet tot verdediging van 't volks regiem tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daar het vonnis zonder be krachtiging door de raad van cas satie niet geldig was, kon Pas toechoff candidaat voor de ver kiezingen van 27 October 1946 staan. Pastoechoff, wiens naam ech ter niet meer van de lijsten kon worden geschrapt, werd met over- grote meerderheid gekozen, doch zijn verkiezing werd ongeldig ver klaard en de door hem ver worven stemmen aan een rege- ringscandidaat gegeven, aldus de „Neue Zuericher Zeitung". NA RIJP BERAAD MAAKT DE REGERING BEKENT: Er is een verslag verschenen van het mondeling over leg, dat heeft plaats gehad tussen de commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer en de minister van Fi nanciën over het wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade. Als resultaat van dit overleg is tevens een nota van wijziging verschenen. Deze houdt in, dat er een premieregeling voor woningen in stu die Is, dat er een aanvullende bijdrage Ineens komt voor bedrij ven inplaats van de financieringsregeling en dat de huisraad- schaderegeling verbeterd wordt. Naast financieringsregeling premieregeling voor woningen. De commissie heeft aangedron gen op een bijdrage a fonds per- du tot een bedrag der prijsstij ging voor woningen en courante bedrijfspanden, omdat dat voor de staat niet nadeliger zou zijn dan het systeem van de financie ringsregelingen en de toen in overweging zijnde huurbelasting de kapitaalswinst, welke bij huur verhoging ontstaat, zou afromen. De regering gaf te kennen, dat op deze suggestie niet kan wor den ingegaan, mede omdat een huurbelasting, welke een equiva lent kan zijn van de financierings regelingen, niet zeker lijkt. Wel is de regering op de ge dachte van de suggestie ingegaan om de financieringsregelingen met haar hypotheken en credie- tm door een bijdrage ineens te vervangen. Zij heeft n.l. te ken nen gegeven, dat zij in studie heeft gegeven de vraag of naast de financieringsregeling een pre mieregeling in het leven zou kun nen worden geroepen, welke voor de betrokkenen zo aantrekkelijk is, dat men liever daarvan ge bruik zal maken dan van de hui dige financieringsregelingen, die bestendigd zullen blijven. BEDRIJVEN. Opnieuw maakte de commissie bezwaar tegen het artikel, waar in credieten en uitgestelde bijdra gen in uitzicht worden gesteld voor herbouw van de overige (niet courante) bedrijfspanden en herinstallatie van bedrijfsuitrus- tingen. Voor de regering zjjn deze be zwaren aanleiding geweest de desbetreffende financieringsrege lingen naar het tweedo plan te drukken en in de plaats daarvan Het Tsjeohoslowaakse kabinet heeft een voorstel goedgekeurd, strekkend tot het instellen van een nieuw regeringsdepartement, onder leiding van een minister van staat, dat tot taak zal krijgen „eenheid" te brengen in de be moeienis door de staat met ker kelijke aangelegenheden. Ook werd de tekst van een wetsont werp goedgekeurd, dat voorziet in regeringscontrole over de aange legenheden van alle kerkelijke ge nootschappen in Tsjechoslowakije, zoals het benoemen van priesters en liet vaststellen van hun salaris sen, ongeacht de kerkelijke waar digheid der geestelijken. Men ver wacht, dat de Tsjeohoslowaakse nationale vergadering, die aan 't eind van deze maand bijeen komt, het wetsontwerp in deze vorm zal goedkeuren. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat het „de taak van de nieuwe minister zal zijn erop toe te zien, dat de ontwik keling van kerk eh godsdienstig leven in Tsjecho-Slowakije zioh voltrekt in overeenstemming met de grondwet en met de beginselen welke aan het volksdemocratisch bewind ten grondslag liggen". Te Praag is men van mening, dat het tot wet verheffen van het wetsontwerp voor de regering de mogelijkheid zou openen in Tsje cho-Slowakije een „nationale katholieke kerk" te stichten, die onafhankelijk zou zijn van het Vaticaan. een bijdrage ineens in uitzicht te stellen voor de herbouw en de herinstallatie van alle bedrijven met een bedrijfsvermogen bene den de 500.000 gulden. Deze toeslag zal voor de her bouw van bedrijfspanden en sche pen naar gelang de kapitaals grootte van het bedrijf variëren van 100 pet tot 40 pet der bouw kosten van Mei 1940 en voor de bedrijfsuitrusting van 150 pet tot 50 pet van de verleende bijdragen. HUISRAAD. Wat de huisraadschade betreft is van uit de commissie vooral bezwaar gemaakt tegen de z.g. beschadigingsfactor, welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke bescha diging de toeslag relatief gerin ger zal zijn dan bij meer volledige 'schade. De commissie achtte een dergelijke vermindering van ver goeding bij gedeeltelijke beschadi ging niet gerechtvaardigd in die gevallen, waarin elk aanwezig stuk huisraad onmisbaar is. Met het oog hierop heeft de regering te kennen gegeven, dat zy met betrekking tot het meubi lair in de panden met geringere huurwaarde de besehadigingsfac- tor buiten toepassing zal laten. In die gevallen zal dus in het alge meen ook bjj gedeeltelijke schade de toeslag 100 pet bedragen. Buiten deze drie belangrijke w'jzigingen, welke de regering heeft aangebracht, zijn nog vele verfijningen in overweging ge geven door de commissie, over genomen, verfijningen, die voor de belanghebbende evenzovele verbeteringen betekenen. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare behande ling van het wetsontwerp vol doende voorbereid. Het atoomgeheim in de V.S. werd reeds in 1944 verraden. De commissie tegen on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden heeft bekend gemaakt te kunnen bewijzen, dat „een belangrijke Sowjetrussische spion" reeds in 1944 op de hoogte was met alles, wat in een strikt geheim Amerikaans laboratorium voor atoombommen gebeurde. Een voormalig arbeider aan het metallurgisch laboratorium van de universiteit te Chicago was bereid hiervoor als getuige op te treden. Deze getuige zou contact gehad hebben met Arthur Alexandrowietsj Adams, die in 't bericht van de commissie „een Sowjetrussische spionnage-agent" wordt genoemd, wiens opdracht verband hield met ontwikkelingen „betreffende kernsplitsing". De arbeider zelf zou onschuldig zijn. De commissie gelooft, dat Adams zich thans in de Sowjet-Unie be vindt. SOEKARNO SPRAK VOOR DE RADIO. Soekarno heeft Dinsdagavond tijdens een toespraak, die hij ter ere van de legerdag voor de republikeinse radio hield, verklaard, dat binnen zes maanden na de overdracht van do souvereiniteit aan Indonesië alle Nederlandse troepen behoorden te zjjn terug getrokken. Op het moment van de overdracht moeten, zo zei hij, de Nederlandse troepen reeds samengetrokken zijn in de grote havenplaatsen van Sumatra en Java, zodat zij per eerste gelegen heid naar Nederland verscheept konden worden. Het Indonesische republikeinse leger moet in de toekomst de kern worden van het national? leger, dat gevormd zal worden uit het republikeinse leger, het Nederlands-Indonesische leger(de K.N.I.L.) en de troepenmachten van de federale staten. Soekar no wees er op, dat de republi keinen met de federale staten reeds tot overeenstemming wa ren gekomen, dat het republikein se leger de hoofdschotel zou vor- enen van de toekomstige natio nale weermacht. „Het leger moet in de toekomst ressorteren onder één commando en onder één mi nisterie van defensie en die beide sleutelposities moeten in Indone sische handen blijven." Vervolgens deed Soekarno een beroep op nauwere samenwer king en zeide: „Thans moet ons streven gericht zijn op de hand having van de eenheid. De samen werking tussen de verschillende volkeren en leger moet intensie ver worden. „TERREUR". In een overzicht van wat het republikeinse leger tot nu toe ge presteerd had, zeide Soekarno, dat dit leger er toe bijgedragen had, dat het doel van de politio nele actie van verleden jaar niet bereikt was. Hij zeide, dat het tweede militaire optreden van Nederlandse zijde een volkomen mislukking was geworden, daar deze actie alleen ten doel had de republiek te elimineren. „De Nederlanders bereikten hun doel niet, nooh door hun verrassende aanval op Djogja, noch door de terreur, die zij daarna uitoefen den." Soekarno legde er de nadruk op, dat de republiek altijd bereid was geweest tot vreedzame on- SOEKARNO. derhandelingen. Aan het einde van zijn toespraak deelde hij mede, dat gedurende de guerilla- strijd, die gevolgd was op de laffe aanval van de Nederlandse troe pen op Djogja, de republiek met de dag sterker was geworden, te-wijl de Nederlandse krachten zienderogen verzwakten. Zijn vrouw bijna van het leven beroofd. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gistermorgen de 51-jarige arbeider M. S. te Til- burc getracht zijn vrouw van het leven te beroven. De man is zijn vrouw met een mes te lijf ge gaan, haar daarbij een snede in de hals toebrengende. De vrouw zag kans haar man het mes te ontnemen en uit de woning te vluchten. Nederlanders en republikei nen werken aan verzorging van de T.N.L De informele besprekingen van de Ned zlands-Republikeinse sub commissie te Batavia, die zich bezig houdt met kwesties van ma teriaalvoorziening, hebben ge leid tot de totstandkoming van een regeling voor de verzorging van de T.N.I., het republikeinse leger. Als directe maatregel tot uit voering van de verzorging der T.N.I. is door het departement van Economische Zaken reeds een ruime order geplaatst voor uniforms tof, terwijl van de be- schikbare voorraad al een hoe- veelheid uniformstof voor verwer- king ter beschikking is gesteld. Tevens wordt overleg gepleegd over de verzorging van republi keinse ambtenai.n. ATJEH. republikeinse Nederlandse en deskundigen hebben een oriënta tie-reis naar Kotaradja gemaakt. Dit geschiedde in hoofdzaak om na te gaan in hoeverre het mo gelijk zal zijn Kotaradja en daar mede Atjeh in het openbaar ver keer in te schakelen. De alge mene indruk is, dat op vrij korte termijn Atjeh kan worden inge schakeld. Er zullen nog bespre kingen volgen. Ten aanzien van de republikein se patrouille-gebieden op Suma tra is een ruilovereenkomst tot stand gebracht, waardoor het handelsverkeer met deze gebie den zal worden bevorderd. Om in het algemeen het han delsverkeer weer in meer nor male banen te kunnen leiden is een nieuwe regeling in bewer king voor een betere verdeling der goederen. Aan de Technische Hogeschool te E ft is geslaagd voor het in- genieursexai.ic scheikundig in genieur, de heer J. de Baare te Middelburg. De Rijkspolitie te water heeft bij Vlissingen twee politieke de linquenten van het motorschip „Delft" van de K.N.S.M. gehaald. Zij zijn naar Den Haag overge bracht en in handen gesteld van de Officier van Justitie, die belast is met de afwikkeling van zaken betreffende de bijzondere rechts pleging. De arrestanten, de S.S.-ers K. P. en H. S., hebben tijdens de bezetting aan het Oostfront ge vochten. Na de capitulatie werden zij aangehouden en ondergebracht in de Harskamp, waaruit zij in 1946 ontsnapten. Beiden zijn er in geslaagd de wijk te nemen naar Zuid-Amerika. Zij probeerden zich in Venezuela te vestigen, doch werden uitgewezen. Van Venezuela togen zij naar Curacao Daar wachtte hen een onaange name verrassing. De politie al daar bleek n.l. hun namen te ken nen uit het opsporingsregister. Zy werden gearresteerd en met het m.s. „Delft" naar Nederland gestuurd. Aangezien dit schip doorvoer naar Antwerpen, werden de arrestanten in Vlissingen van boord gehaald. Meer dan een jaar aan het bewind. Na een bijzondere zitting van het Franse kabinet, heeft Fran cois Mitterand, als woordvoerder van de regering, gistermorgen verklaard, dat de Franse regering „practiscli reeds afgetreden" is. In een communiqué, dat na de kabinetszitting is uitgegeven, wordt bekend gemaakt, dat pre mier Queuille wegens het aan houdende meningsverschil in de regering over loon- en prijspoli tiek, besloten heeft zijn pogingen om het probleem door verhoging van de abnormaal lage lonen op te lossen, te staken. Later maak te hjj zelf bekend, dat zijn rege ring is afgetreden. Daar president Auriol wegens ongesteldheid niet naar Parijs kon komen, heeft Queuille zich naar Rambouillet begeven om de presi dent op zijn landgoed te treffen. Queuille's regering, de achtste sinds de vierde republiek in Dec. 1946 het levenslicht zag, is iets langer dan twaalf maanden aan het bewind geweest. Het trad op 11 September 1948 in functie. Van de zeven regeringen, die 't voorafgingen, had die van Schu- man met 8 maanden de langste levensduur. Zij regeerde van Nov. 1947 tot Juli 1948. Het kabinetQueuille omvat drie radicalen, vijf katholieken (MRP), vijf socialisten en een minister van elke der kleinere partijen. Dinsdag hebben ongeveer 30 Chinese organisaties en vereni gingen te Batavia een felicitatie telegram gezonden aan de Chinese volksregering van Mao Tse Toeng. Het telegram luidde: alle landen hebben met voldoening het be richt ontvangen van de tot stand- koming van de volksregering der Chinese volksrepubliek. Gij zijt allen geliefd- door het volk en dat gij (dit zijn Mao Tse Toeng, vice- voorzitter Tsjoetes en* alle leden van de ministerraad) belangrijke posities hebt kunnen bezetten in de centrale volksregering is wer kelijk op zijn plaats. De Chinezen overzee denken aan het land hun ner voorvaderen. Hiermede trach ten wij onze medewerking te ver lenen en beloven wij, te zullen trachten te bewerkstelligen, dat de gemeenschappelijke beginselen van het volkscongres ten uitvoer gebracht worden. Het te Batavia verschijnende Chinese blad „Keng Po" schrijft naar aanleiding van het telegram dezer organisaties o.m., dat deze organisaties gevormd worden door volbloed Chinezen (totoks) en dat er weinig Chinezen van gemengd bloed (paranakans) te vinden zijn. Het blad zegt, dat de houding deels door oprechte ge voelens gestimuleerd wordt en deels door opportunistische over wegingen. DE VOOR-UNIE IS EEN FEIT. Gisteren is te Den Haag in naam van drie landen een ontwerp-overeenkomst getekend krachtens welke de voor-unie, de periode die voorafgaat aan de Benelux, met ingang van 1 Octo ber 1949 in werking zal treden. Deze ontwerp-overeenkomst zal ter goedkeuring aan de regerin gen van de drie landen worden voorgelegd. Zodra bovenbedoelde goedkeuringen zullen zijn ontvan gen, zal de overeenkomst van kracht worden. „HANDELSBELANG" TE MIDDELBURG VERGADERDE. Tijdens de gisteravond te Mid delburg gehouden vergadering van de Vereniging „Handels belang" is n.a.v. een door zeven leden-winkeliers ingediend voor stel, dat neerkomt op een omvor ming van de bestaande sectie winkeliers van de vereniging tot een zelfstandige sectie, die o.m. ook over eigen kasmiddelen zou beschikken, langdurig gedebat teerd. Het bestuur van „Handels belang" wees zowel de zelfstan digheid, als het beschikken over eigen kasmiddelen van de hand, maar merkte daarbij op, dat het streven van het bestuur er op ge richt is de winkeliers zoveel mo gelijk ter wille te zijn. Tenslotte werd besloten, in nader overleg te treden met de ondertekenaars van het voorstel, terwijl boven dien de sectie-winkeliers nog een half jaar op de gewone wijze zal blijven werken, waarna de mate rie opnieuw zal worden bespro ken. In de vergadering waar op wij morgen uitvoeriger terug komen werd verder nog de heer A. P. v. d. Kamer met 40 van de 43 stemmen gekozen als vijfde bestuurslid van de septie- winkeliers. Oud-Zeeuw benoemd tot burgemeester van Assen. Tot burgemeester van Assen is benoemd de heer H. J. de Dreu, thans burgemeester van de ge meente Havelte in Drente. De heer de Dreu is te Koude- kerke geboren en was aanvanke lijk van plan officiersloopbaan te kiezen. Daar hij werd afge keurd ging hij de normaallessen te Amsterdam volgen, waarna hij bij het onderwijs te Sioterdijk werkzaam was. In 1921 trok hij naar Indië als onderwijzer en Ia- ter ais secretaris en als voorzit ter van de Indische sociaal-demo cratische partij. Van 1930 tot 1935 was hij lid van de Volksraad. Daarna kwam hij naar Nederland terug. De n eer de Dreu werd in 1948 tot lid van de Eerste Kamer ge kozen. De Kring Zeeland is een provinciale vereniging geworden. Gistermiddag voiul te Middel burg een vergadering plaats van de Kring Zeeland van „Het Oranje-Groene Kruis". Tijdens deze ergadering is door de goed keuring van de nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reg ie -nt deze Kring omgevormd tot de Provinciale Vereniging van „Het Oranje-Groene Kruis" in Zeeland. Na de Schriftlezing en gebed heette de voorzitter, burgemees ter D. Kodde te Zoutelande, de aanwezigen welkom, waarbij hij er op wees, dat het eerste werk van het Oranje-Groene Kruis is te getuigen, hetgeen nodig is le gen de grote afval, die er ook in Zeeland waarneembaar is. Het ledenaantal is nog klein, aldus spr., vooral wanneer men ziet, dat 68 van de Zeeuwse bevolking Prot. Chr. is, hetgeen ongeveer 40.000 gezinnen inhoudt. Hiertegenover, zo vervolgde de burgemeester, staat een leden aantal van 5000, zodat nog slechts een achtste deel van de gezinnen lid is van deze Kruisverenigingen. De heer J. Leenhouts, die het jaarverslag over 1948 voorlas, zei o.m., dat 11 afdelingen zijn aan gesloten. De penningmeester, ds J. H. Renting te Heinkenszand, gaf een overzicht van de financiën in dat zelfde jaar. Het batig saldo be droeg f 14.90. De bestuursverkiezing had ten gevolge, dat zowel de heer D. Kodde als mevr. Pel- Feddema werden herkozen, terwijl in de vacature, ontslaan door het be danken van ds G. H. van Willens- waa J te Domburg werd voorzien door het verkiezen van Domburgs burgemeester, jhr ir H. L. Bo- gaert. Ds Renting sprak hierna de voorzitter toe en feliciteerde hem met zijn herbenoeming, waarbij hij met waarderende woorden ge wag maakte van het werk van de heer Kodde. Hierna werden de nieuwe statuten en het huishou delijk reglement goedgekeurd, zo dat de Prov. Vereniging „Het Oranje-Groene Kruis thans geves tigd is te Middelburg en is op gericht op 5 October 1949. HOE STAAN DE ZAKEN? De heer R. Smit Jr, directeur van het Centraal Bureau van het Oranje-Groene Kruis, sprak na de pauze over het onderwerp: „Hoe staan de zaken?" Alvorens hiertoe over te gaan feliciteerde ook hij .namens het hoofdbestuur, de heer Kodde met zijn herbenoeming. Spr. uitte woorden van grote waardering BONNENLIJST geklig vail 9 t.m. 22 October 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909: 341 Vlees (A, B, D)100 gram vlees. 342 Vlees (A, B): 300 gr. vlees. 343 Vlees(D): 100 gram vlees. 347 Alg. (A, B)125 gr. koffie. 346 Alg. (A, B)200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 354 Alg.(D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 352 Alg.(B): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voor komen. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH 911 bij/, arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 325, 327, 328, 329, 330, 331, 332, 333, 335, 336, 337, 338, 339 alge meen kunnen worden vernietigd. Er is een oplossing gevonden voor de nadelen, welke de Belgi sche grensarbeiders ondervinden door de devaluatie. De 20 procent toeslag zal gehandhaaft blijven. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan net in Dordrecht gelegen opleidingsschip „Hollands Glorie". Te Amster dam hebben studenten van de Vrije Universiteit en de R.K. Uni versiteit een strijd gestreden met wapens waarvan onze voorvade ren in de oertijd zich bedienden. De overwinning van de V.U. werd niet een verbroederingsfeest her dacht. Gisteren is het 60-jarig bestaan van de Haagse brand weer herdacht met een défilé en een bijeenkomst. Gistermiddag is te Amsterdam een 54-jarige wielrijder door een auto aange reden en aan de opgelopen ver wondingen gestorven. De bari ton Laurens Bogtman is na een tournee door Z.-Afrika naar de Belgische Congo vertrokken.; de altzangeres Annie Woud heeft ook in Z.-Afrika geconcerteerd. Zij is pas weer terug in Neder land. Op het departement van Econ. Zaken te Batavia is een en veloppe met f 1000 gevonden, af komstig van een poging tot om koping. De Franse Spoorwegen ontsmetten met D.D.T.-verstui- vers het Zwitserse grensstation Locic waar de vlooien een groot- schee, „e samenkomst georgani seerd hebben. voor het werk van de voorzitter, terwijl h(j hetzelfde deed ten op zichte van het werk van de secre taris, de heer Leenhouts. De heer Smit ging vervolgens de ontwikke ling na van het Oranje-Groene Kruis in ons land, daarbij opmer kende, dat in de grote steden deze I' -uisvereniging vooraan staat. Na een kort overzicht van de stand van het werk in de kleine plaatsen besprak spr. de samen werking met de overige Kruis verenigingen, die volgens zijn me ning zeer goed is. Ook de salaris sen van de wijkverpleegsters kwamen aan de orde en spr. wees op de onderhandelingen, die in dit opzicht gaande zijn. De heer Smit besloot met een opwekkend woord, waaraan hjj toevoegde, dat onder Gods lei ding het werk goed gaat. Nadat tenslott de heer Kodde zijn bes te wensen had uitgesproken voor i werk van de zusters, werd de bijeenkomst door ds P. J. F. van Voorst Vader met dankgebed gesloten. Gisteravond is het in gebruik genomen. Gisteravond heeft ds W. de Wit, predikant der Geref. Gemeente te Middelburg, het nieuwe kerk gebouw der Geref. Gemeente te Westkapeile tijdens een bijzon dere dienst in gebruik genomen. Voor een zeer talrijk gehoor sprak de predikant over de bede van Salomo in Deut. 12, die, zo als hij zei, ook van toepassing is op de gemeente bij het ingebruik- nemen van dit nieuwe kerk gebouw. Het huis is gebouwd, zei ds de Wit, doch het voornaamste is, dat God er in woont. Is dit niet zo, dan is alles slechts vorm, waarin geen wezen is. Hij wees zfjn toehoorders op Gods slagen, die vooral Westkapeile troffen, doch wees ook op Zijn zegeningen en goedheid, waardoor dit nieuwe bedehuis kon worden gebouwd. Na de predikatie richtte ds de Wit zich met woorden van dank en erkentelijkheid tot verschillen de personen. Allereerst tol de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die hoewel hij niet aanwezig was, dank werd ge bracht voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan; in 't bij zonder tijdens de bezetting. Voorts tot burgemeester mr M. Tydeman, de afgevaardigde der Geref. Kerk, welke hij namens de gehele gemeente dank bracht voor hun grote bereidwliigheid en ver der tot afgevaardigden en kerk voogdij der Ned. Herv. Kerk. Ten slotte prees ds de Wit het werk der bouwers en bracht hij dank aan de commissie voor verwoeste kerken, die de bouw financiëel steunde. Ned. Herv. Vrouwengroepen hielden besturendag te Goes. Woensdagmiddag werd in de „Prins van Oranje" te Goes een besturendag gehouden door de Ned. Herv. Vrouwengroepen. Nadat mevr. Oostingh uit Kloe- tinge, de organisatrice van deze dag, een welkomstwoord had ge sproken, werd de vergadering met gebed geopend door mevr. Spij kerboer uit Souburg, die verder de leiding had. Zij verzorgde eveneens de bijbelinleiding. Daar na overhandigde zij de lidmaat schapskaarten van de federatie aan de leidsters van de plaatse lijke groepen. Mevr. van Veen Drost uit Vroomshoop hield een lezing over de taak van de Vrou wenverenigingen in het gemeente leven en over meisjesopvoeding. Op deze causerie volgde een levendige discussie. De vergadering werd door mevr. Spijkerboer met gebed ge sloten. Mede door de goede op komst was het een zeer geslaag de dag. Militaire plechtigheid te Middelburg. Woensdagmiddag is te Middel burg de onlangs benoemde 2e lui tenant A. P. de Gucht uit Huist becdigd. Daartoe waren op het Molenwater alle leerlingen van de C.O.A.K. opgesteld. Dc le Lt. L. H. v. d. Veen las het betretle.:- de K.B. voor, waarbij de Lt. de Gucht tot officier is benoer.id, waarna de commandant der C.O.A.K., Majoor J. Potteboom, de eed afnam en hem toesprak. Lt. de Gucht heeft van Mei tot October 1948 de cursus aan de C.O.A.K. te Middelburg gevolgd, waarna hij als sergeant in Kam pen deelnam aan de officiers opleiding. Hij werd hierna bevor derd tot vaandrig der militaire administratie aan de C.O.A.K. te Middelburg, waar hij thans korps administrateur is. Na de felicita tie van officieren en onderofficie ren, hielden de leerlingen voor de commandant en Lt. de Gucht 'n parade. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. In de ochtend op vele plaatsen mist. Later overdrijvende wolken velden maar overwegend droog weer. Langs de Waddenkust meest matige wind uit Westelijke richtingen, overigens meest zwak ke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1