Het gaat thans om de financieel- economische problemen L Amerika wil Indonesische regering graag in hei zadel helpen Vorming van Oostduitse staat Vrijdag verwacht Klokkeklanken weerklonken in de Scheldestad NIEUWS Onze emigranten. Naarmate Indonesië meer eist geeft Nederland meer toe SHIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 Propaganda volgens Russisch recept vormde de inleiding Pachtprijzen in de Noord- Oost-Polder te hoog. Slachtoffer treinongeluk b\j Kruiningen ter aarde besteld. 15 jaar voor Viebahn en Rllhl. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1374 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Franco per post ƒ4.Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Advertentieprijs 16 cent per m.m. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Kareise, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B, G. A, v. d. Wiel, Thoien. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 06.48 uonder 18.08 u.; Maan op 17.59, onder 05.54 u. Hoogwater op Donderdag 6 Oct.: Vlissingen: 1.46 u. 1.93 m., 13.51 u. 1.88 m.; Terneuzen: 2.12 u. 2.10 m., 14.19 u. 2.05 m.; Wemeldinge: 3.22 u. 1.74 m„ 15.34 u. 1.59 m.; Zierikzee: 3.12 u. 1.5 lm., 15.18 u. 1.35 m. TV e animo onder de landbou- *~J wende bevolking om te emigreren is in de na-oorlogse jaren aanzienlijk toegenomen. Vanzelfsprekend zien wij dat met gemengde gevoelens, 't Is nooit prettig een uitermate le venskrachtig deel van de bevol king de vaderlandse bodem te zien verlaten. Anderzijds echter is aan emigratie van een deel onzer plattelandsbevolking niet te ontkomen. Het tekort aan cultuurgronden is zo groot, dat een deel van de jonge boeren wel op emigratie aangewezen is. En het is dan ook verheugend, dat zovelen de moed en de energie blijken te hebben om zich elders, met name in Canada met noeste vlijt een bestaan op te bouwen. Bij dit alles is echter een grote hinderpaal. Het zou voor Neder land funeste gevolgen kunnen fc*bben, wanneer de emigranten met hun hele hebben en hou den vertrokken. Een dergelijke aderlating kan onze nationale economie niet uragen. Ze gaan dan ook met slechts enkele honderden dollars op zak, nauwelijks voldoende om u'-' overtochtskosten te betalen. j och lijkt het ons niet juist, 1 zich nu op het standpunt te stellen, dat wij daarmee onze vaderlandse plicht tegenover de emigranten vervuld hebben. Het is niet voldoende, dat ze in het nieuwe woongebied kunnen ko men. Nederland zal het hen mo gelijk moeten maken, daar ook te slagen. Velen krijgen n.l. reeds na vrij korte tijd de gelegenheid een eigen bedrijf te stichten, doch stuiten dan op de moeilijkheid, dat zij niet over het nodige be drijfskapitaal beschikken. Zo schrijft een boer, die in Juli van het vorige jaar naar Canada vertrok, dat het meren deel der Nederlandse emigran ten in zijn omgeving Picture Butte enige honderden in korte tijd het vertrouwen wint van de farmers. Hij zelf heeft nu na ruim een jaar een farm kunnen huren van 128 bunder, met overname van ma- chineriën en vee. Een inmiddels getrouwde zoon werd een be drijf aangeboden op de conditie: half om half. Zij vragen nu, om te kunnen slagen crediet van de Neder landse regering, waarbij hun in Nederland achtergebleven bezit, eventueel als onderpand dienst kan doen. ■VI aar het schijnt is de regering bereid in deze richting me dewerking te verlenen. Er wor den plannen overwogen om Ne derlandse boeren die in de Ca nadese landbouw ervaring heb ben opgedaan, een crediet te verschaffen. Uit de aard der zaak vergt het onderzoek naar de mogelij k- heid en te verstrekken garanties enige tijd. Toch zouden wij er bij de regering op willen aan dringen met deze zaak spoed te betrachten. Er wordt in Canada nauwkeu rig gelet op de resultaten welke de eerste Nederlandse boeren op een eigen bedrijf bereiken. Daarvan zal het mede afhangen, of spoedig aan meerderen een zelfde kans zal worden geboden. Komen deze mensen door een tekort aan bedrijfskapitaal in moeilijkheden, dan zal zulks zijn weerslag hebben op de overigen, die reikhalzend naar een eigen bedrijf uitzien. ■\T atuurlijk zullen voldoende waarborgen moeten worden geschapen, dat mensen, die nog niet voldoende ervaring in de Canadese landbouw hebben op gedaan, geer. eigen bedrijf be ginnen. Daarmee zouden zij noch zichzelf, noch anderen een dienst bewijzen. Maar de Nederlanders, die hebben blijk gegeven voor hun taak berekend te zijn, mogen wij niet in de steek laten. Snelle hulp is hier dubbele hulp. En daarop mogen onze ge- emigreerde landgenoten, die reeds zoveel prijs gaven, aanspraak maken. VAN NAMEN NAAR DE HOOGE VUURSCHE. (Van onze parlementaire redacteur.) Na vele weken vergaderen in of buiten het land heeft men langzamerhand op de Ronde Tafelconferentie spijkers met kop pen geslagen. Zoals de zaken thans staan heeft de Nederland se delegatie zich bij het in elkaar timmeren van het Unie- Statuut geducht op de vingers geslagen. De delegatie die zo dapper van wal stak met een „zware" Unie op zak heeft in het heerlijke Namen al deze plannen moeten laten varen om in Nederland terug te komen met een uiterst „lichte" Unie. Zo licht, dat men zich afvraagt of deze constructie nog wel te pas sen valt in Hoofdstuk 14 van de Grondwet, ondanks de vele vindingrijke interpretaties. Deze Unieconstructie is in ieder geval in strijd met de geest van de Grondwet. Maar de Re gering zal er waarschijnlijk niet al te veel voor voelen om dit te erkennen, daar er dan nieu we verkiezingen voor de deur staan. Voor haar is het denk beeld van verkiezingen zeker niet aanlokkelijk. In veel ge ringere mate geldt dit ook voor de oppositiepartijen, die zich steeds verre van het Regerings beleid hebben gehouden, doch die thans in de onmogelijkheid verkeren om van deze bedorven zaak nog iets goeds te maken. Langzamerhand zijn we steeds verder afgegleden en de aan vaarding van de buitenlandse inmenging bij het accoord van Linggadjati heeft uiteindelijk tot oorzaak gehad, dat we ons- zelve thans afvragen of we nog in feite de souvereiniteit in In donesië bezitten. Velen zien de overdracht van de souvereini teit als een louter formele kwestie. Na Namen is het zwaartepunt van de conferentie gaan liggen op de financiële-economische commissie. Daar wordt thans hard gewerkt hoewel het uiterst moeilijk schijnt om tot een ver gelijk te komen. MOEILIJKE KWESTIES. Algemeen wordt daarvan als oorzaak gezien, dat het deel van het Kabinet, dat een lichte Unie wenste, doch een zeer nauwe economische en financiële sa menwerking voet bij stuk schijnt te houden. De „oral-note" die door de Nederlanders is inge diend, is een stuk, dat ongetwij feld voor de Indonesiërs, die van een volledige souvereiniteit dromen, moeilijk is te verteren. Zo mag Indonesië volgens dit Nederlands voorstel geen grote transactie sluiten met het bui tenland zonder goedkeuring van Nederland. Een ander moeilijk punt is de Indonesische Staats schuld. Nederland stond er op, dat Indonesië de gehele Staats schuld van 1942 af overneemt. Dit beloopt een bedrag van rond f 6000 miilioen. Uiteraard voelen de Indonesiërs daar weinig voor, daar zij geen lust hebben om onze politionele acties te beta- Engelands monetaire reserves gestegen. Sir Stafford Cripps heeft mee gedeeld, dat Engelands mone taire reserves sedert de deva luatie van het Pond tot einde September gestegen zijn met 20 miilioen Pond Sterling als ge volg van het binnenkomen van geld uit het buitenland na de wijziging van de wisselkoers. Zonder de devaluatie zou het goud- en dollarverlies geduren de dat kwartaal niet 55 miilioen Pond Sterling hebben bedragen doch weinig minder dan de 100 miilioen Pond. Een orkaan met een snelheid van 160 km. per uur heeft de kust van Texas bereikt in een gebied, dat vol is met schepen, fabrieken en boerderijen. Het vliegveld van Galveston staat onder water. In Hauston hebben 5000 personen 'n zeker toevlucht gezocht in de stadsge hoorzaal. Nederlanders mogen toch nog diensten bewijzen. In een door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gepubliceerde persbulletin, is een artikel opgenomen, dat gaat over de politiek der Ver enigde Staten ten aanzien van Indonesië. In dit artikel spreekt de Amerikaanse regering de ver wachting uit, dat de Ronde- Tafelconferentie zal slagen en zij' zegt voorts, dat dan het stre ven der Ver. Staten zal zijn de Indonesiërs te helpen bij het ver krijgen van een samenhangend en doelmatig bestuur. Ook zijn de Ver. Staten dan bereid om, indien hen dit wordt verzocht, de Indonesiërs technische hulp te verlenen, voor zover dit met de begrotingseisen in overeen stemming is te brengen. „Het is duidelijk, dat de Indo nesiërs er goed aan zullen doen een zo volledig mogelijk gebruik te maken van de bekwaamheid der Nederlanders op technisch gebied en in bestuursaangelegen heden. De Nederlanders hebben de beschikking over duizenden hoogst bekwame en ervaren personen, die een nieuwe sou- vereine regering van Indonesië kunnen bijstaan. Indien de re gering der Verenigde Staten van Indonesië van de diensten van Nederlanders gebruik zou ma ken, zou dit niet slechts ten voordeel strekken van het In donesische volk, doch het zou tevens heilzaam zijn voor de Nederlandse belangen in dit eilandenrijk", zo staat er o.a. nog te lezen. len. Oorspronkelijk heeft Neder land de eis gesteld dat Indone sië 315 mill, gulden per jaar zal aflossen. Naar verluidt schijnt inzake de aflossing van de staatsschuld enige resultaat geboekt te zijn op de week-end conferentie op de Hooge Vuur- sche. Om de lasten van de nieu we regering in Indonesië te ver lichten, zal er 500 mill, gulden afgaan en zal de Ned. regering de eerste 2 jaar de betalingen verlichten van rente en aflos sing. Dit zijn zo maar enkele punten, die tot nu toe onoplos baar bleken. En onderwijl tim mert men door. Zowel in de delegaties alsook in de Ridder zaal, waar timmerlieden bezig zijn om de ronde tafel weer op te zetten. Een dezer dagen zal n.l. weer een plenaire zitting worden gehouden, die wel hoofd zakelijk zal gaan over het Unie- Statuut. IS ER WERKELIJK HAAST? Intussen worden de Indone siërs een beetje ongeduldig. Vooral in Indonesië vraagt men zich af waarom deze conferen tie zo lang moet duren. Om aan die ongerustheid een einde te maken schijnt Hatta aldus gaan de tot nu toe niet tegen gesproken geruchten van plan te zijn om op 15 October a.s. naar Djogja te vertrekken. Als intiatiefnemer van dit plan wijst men de heer Palar aan, het oude Tweede Kamerlid van de P. v. d. A„ die thans vertegen woordiger van de Republiek bij de Ver. Naties is. Deze ziet in een mislukking van de ronde-, tafelconferentie Indonesische winst, daar deze kwestie dan weer opnieuw bij de Unie aan hangig gemaakt zal worden. Uiteraard is het heel goed mo gelijk dat de heer Hatta op 16 October nog steeds in Den Haag zal rondwandelen en dat dit aandringen op haast niet meer is dan een diplomatieke stunt. Wel is zeker, dat men de con ferentie in ieder geval zo spoe dig mogelijk wil eindigen. Dit zal wel niet betekenen, dat de laatste Indonesiër spoedig uit het Haagse stadsbeeld verdwe nen zal zijn. Er zullen nog wel enkele gedelegeerden achter blijven om detailpunten te be spreken. Tenzijde conferentie mis lukt. Maar het Unie-Statuut heeft wel bewezen, dat de re gering liever toegeeft dan de conferentie te doen mislukken. Zo komt men altijd tot een oplossing. Over enige tijd zal Nederland weten wat de R.T.C. op de verschillende punten heeft gebracht. Dan zal de Kamer dit eindproduct moeten bekijken en op zijn waarde toetsen. Dan zal de regering de zaken uit de doeken doen. Tot nu toe zwijgt ze als een graf. En dat terwijl de Republikeinen nog immer een open boek zijn. Maar ja, de Nederlandse delegatie zit daar voor ook in de moeilijkste hoek. Mislukt de conferentie dan wordt de toestand van voor de tweede politionele actie weer herstéld. Slaagt de conferentie dan is Nederlands rol op het wereld toneel uitgespeeld. Zeker, geen benijdenswaardige positie. Te meer niet daar dit te wijten is aan de schipperpolitiek van de laatste jaren. DUITSLAND BREEKT IN TWEEëN. Het gaat er steeds meer op lijken, dat de vorming van een onder Russisch toezicht staande regering voor Oost-Duitsland aanstaande is. Gisteren spraken wij reeds de verwachting uit, dat deze nieuw gecrëerde staat de naam „Duitse democratische republiek" zal krijgen. In tegenstelling met de Westduitse staat, die een inwonertal heeft van 50 miilioen, zullen met inbegrip van Oost-Berlijn 19 miilioen Duitsers in deze nieuwe „repu bliek" worden samengevat. Marathondans in Berlijn. Onder leiding van wereldburger no. 2, Rudi Herzberger, wordt op het ogenblik in Berlijn een mara thondans gehouden. Maandag- moest een van de paren de strijd staken na interventie van de schoonmoeder van de vrouwelijke partner. De negen deelnemende paren hadden toen al 19 uur ge danst. Elk uur is er een pauze van vijf minuten en driemaal per dag wordt tien minuten tijd ge geven om te eten. De orkesten wisselen om de twee uur. Het publiek toont weinig belangstel ling. BERLIJN ZAL HOOFDSTAD WORDEN. Het is te voorzien dat Berlijn de hoofdstad zal worden van de Oost-Duitse staat, welks regering er aanspraak op zal maken de belangen van geheel Duitsland waar te nemen. Dit heeft na tuurlijk slechts theoretische be tekenis. Evenmin als men enige invloed kan oefenen op West- Duitsland, zal men de „hoofd stad" kunnen uitbreiden buiten het kleine deel van Berlijn, waar de Russen het gezag hebben. De Oost-Duitse staat zal ge baseerd zijn op de constitutie, die de volksraad in het afgelo pen voorjaar heeft aanvaard. Het is niet aan te nemen, dat voor de vorming van een rege ring verkiezingen worden ge houden (de communisten zijn er evenals de Russen verre van overtuigd, dat zij daarin een goed figuur zouden slaan), maar wel, dat het volkscongres in volksdag wordt herdoopt en als parlement zal fungeren. De propagandistische voor bereiding geschiedde volgens het bekende schema. De laatste da gen zijn „uit alle delen van de arbeidende bevolking, uit de fa brieken en kantoren" eisen tot vorming van een „echte rege ring voor geheel Duitsland" binnengekomen en op de dag voor de wereldvrede hebben po litici in de Russische zone in openbare redevoeringen daarop geantwoord, dat inderdaad een regering voor heel Duitsland in de Russische zone op til is. Er heerst geen twijfel meer over het feit, dat de Russische nota aan de regeringen van Amerika, Engeland en Frank- Bedorven water in Londense havens tast schepen aan. De langdurige periode van droog weer veroorzaakt voor dui zenden guldens schade aan sche pen in de Londense havens. Er ::omt geen vers water meer van de bovenloop van de Theems en uit het bedorven water in de ha vens stijgt een gas op, dat de verf en de tuigage van de schepen aan tast. Dit proces gaat zo snel, dat schepen, die keurig in de verf de haven binnen komen, er na een week haveloos uitzien. Enkele reders hebben de Lon dense redersvereniging verzocht een onderzoek in te stellen. Generaal-majoor Toelpanof, hoofd van het bureau inlich tingen van het Sowj et-Russische militaire bestuur in Oost-Duits land, zou „enige tijd geleden" van zijn post zijn ontheven en uit Berlijn naar Moskou zijn vertrokken. rijk, waarin geprotesteerd wordt tegen de oprichting van de Westduitse staat, een inleiding is voor de vorming van de Oost duitse staat. De splitsing van Duitsland kan door het ontstaan van twee staatsgebieden natuur lijk sterker worden en het be reiken van een vredesverdrag tussen geheel Duitsland en de gealliëerden zal wel tot de on mogelijkheden gaan behoren. VRIJDAG. De laatste berichten over de vorming van de nieuwe staat zijn, dat het onder communisti sche leiding staande Oostduitse „volkscongres" vermoedelijk Vrijdag te Berlijn zal bijeen komen om de vorming van een zoals men dat noemt „regering voor geheel Duitsland" voor te bereiden. Er worden zelfs al candidaten voor de ministersfuncties ge noemd en in Berlijn is men bezig verschillende gebouwen voor het staatsapparaat in orde te maken. Uit betrouwbare Duitse bron vernemen wij nog, dat de Oost duitse staat waarschijnlijk Vrij dag in het vroegere gebouw van het nationaal-socialistische mi nisterie van propaganda offi cieel zal worden uitgeroepen. Verwacht wordt, dat bij de be handeling van de begroting voor het Zuiderzeefonds in de Tweede Kamer vragen over pachtvraag- stukken in de Noordoostpolder zuilen worden gesteld. Pachters in de Noordoostpolder hebben geweigerd contracten te tekenen, waarin door de overheid in December 1948 vastgestelde pachtprijzen zijn opgenomen. De ze prijzen werden te hoog geacht. Op het ogenblik is door de grond kamer nog geen ooi-deel over deze kwestie gegeven. De boeren ma ken zich thans bezorgd, hoe zij 1 op de duur de achterstallige j pachtsommen, hoe hoog die ook uitvallen, zullen moeten voldoen. De eerste pachttermijn verviel op 1 Mei 1948. De eerstkomende vervaldag is 1 November aan staande. De directie van de Noordoost polder verklaarde, dat de boeren, die nog pacht moeten betalen, toch zeker wel geld hebben ge reserveerd om aan hun verplich tingen te kunnen voldoen. De pachtsommen, zoals die oorspron kelijk werden vastgesteld, bedra gen ongeveer 100 tot 200 gulden per hectare, afhankelijk van bo demgesteldheid en opstallen. Een bewering, dat de polderbedrijven over het algemeen te groot zou den zijn wees men van de hand met de opmerking, dat vele boe ren gaarne grotere kavels zouden hebben gepacht, dan hun zijn toe gewezen, omdat grotere bedrijven dan de thans bestaande beter ren dabel zouden zijn. In verband met het grote aantal gegadigden ech ter heeft men de gereed gekomen gronden in niet al te grote, ren dabel te maken bedrijven verka veld. Gistermiddag had de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van de heer F. Nieuwen' huize, die Zaterdagmorgen op zo tragische wijze om het leven kwam. De baar werd door leden van de Geref. J.V. grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door een lid van het personeel van „De Schelde" en daarna sprak een referendaris van de N.S., de heer Qucardi. De heer Steketee, die sprak namens de Gereformeerde jeugdverenigingen, herinnerde aan het vele, dat de overledene voor die verenigingen heeft be tekent. Hij richtte een hartelijk woord van medeleven tot ouders, verloofde en familie. Op zijn ver zoek werd de lievelingspsalm van de overledene, Ps. 138 4, gezon gen. Da Booy, als laatste spreker, wees n.a.v. Ps. 103, op het broze en vergankelijke van het leven. Hij richtte een zeer ernstig woord tot de zeer vele aanwezigen die de overledene de la 'Vste eer kwa men bewijzen. Een oom van de overledene dankte voof de aan de overledene bewezen eer. Een rtal kransen, n.l. van directie en ersoneel vein „De Schelde" en t directie en personeel van de N.S., dekte de baar. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, onder praesidium van prof. mr J. A. van Hamel, ver oordeelde gistermorgen de 45- jarige Emil Rühl en de 39-jarige Friedrioh Christian Viebahn, die gedurende de bezettingstijd werk zaam waren als Kriminal Sekre- taer bjj de Dienststelle Amster dam van de Sicherheitsdienst tot 15 jaar gevangenisstraf met af trek van de tijd in voorlopige hechtenis in Nederland doorge bracht. De advocaat-fiscaal, mr M. H. Gelinck, eiste veertien dagen ge leden tegen beiden de doodstraf. In de sententie overwoog het Hof dat de billijkheid van de bij zondere rechtspleging eist dat de hogere chefs de zwaarste verant- antwoording dragen en daarvoor ook de zwaarste straf krijgen. Beide verdachten waren onder geschikten en dat wil het Hof ten gunste van hen aanmerken. Voorts merkte het Hof als gun stig voor beide verdachten aan, dat door hun langdurige dienst onder de straffe discipline van de Duitse politie hun verantwoorde lijkheidsbesef is afgesleten en dat zij na de dolle Dinsdag verschei dene malen menselijk zijn opge treden. De erkenning van de Chinese communistische regering. De Amerikaanse regering heeft van de Chinese commu nistische regering officieel het verzoek om erkenning ont vangen. Behalve Hongarije hebben de Sowjet-Unie, Bulgarije, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije en Polen de nieuwe republiek erkend. De Sowjet-Unie heeft reeds een ambassadeur benoemd. De reizende beiaard speelde te Vlissingen. Gisteravond bespeelde de stadsbeiaardier van Bergen op Zoom, de heer A. J. de Groot, op de Grote Markt te Vlis singen de reizende beiaard, het klokkenspel van de Fa Eysbouts Lips te Asten, dat door het hele land gaat, om belangstelling te wekken voor de beiaard als concert instrument. Een helaas niet zeer talrijk publiek was aanwezig bij het concert, dat de kundige Bergen op Zoomse beiaardier verzorgde. Het bestond voor het grootste gedeelte uit vaderlandse liede ren, welke zich uitstekend voor een klokkenspel lenen. Geheel anders dan een „nor maal" muziekinstrument moet een beiaard beluisterd worden. Degene die de beiaardier aan het werk wil zien waarvoor weinigen anders in de gelegen heid komen zal zo dicht mo gelijk bij het instrument gaan staan, doch wanneer het om de muziek zelf te doen is, dient men op een afstand van min stens dertig meter te luisteren. De klanken die een carillon in een toren voortbrengt wor- Bondsdag der Geref. Vrouwenverenigingen te Goes Het aantal bezoeksters dat gis teren de middagvergadering bezocht va n de Provinciale Bondsdag van de Geref. Vrou wenverenigingen in Zeeland was voor Zeeland, waar nog niet zoveel verenigingen zijn, buitengewoon groot. Nadat eerst Ps. 62:2 gezon gen was, sprak Ds S. Greving uit Zierikzee een bezielend woord over: „God en ons per soonlijk leven". Hij sprak over het nut voor de vrouw om zich eens een dag uit het jachtige, drukke leven terug te trekken en zich te bezinnen op God en het innerlijke leven. Er is zo veel vervlakking en sleur in het leven; wij zien wel de gebre ken bij een ander, maar zo moei lijk bij ons zelf. Wij critiseren en redeneren, maar al te vaak ontbreekt er gezonde mystiek, die steunt op Gods Woord, zqj de predikant. Maar al te vaak gaan wij met Gods Woord, de Bijbel, te gedachteloos om. Daardoor ontstaat vervlakking. Het is van het grootste belang voor de toekomst der kerk, dat wij ons zelf geven aan God de Bron van ons leven. De nood van ons innerlijk leven moet ons brengen tot een worsteling in ons gebed. De ver houding vader en kind moet hersteld worden, zo besloot ds Greving. Op dit referaat volg_e een geanimeerde bespreking. Mevr. Rouw droeg Ps. 73 en 27 in de nieuwe berijming van ds Hasper voor, waarna mevr. Buise, begeleid door mevr. Muiswinkel, enige liederen zong. Na gezamenlijk Gezang 29 ge zongen te hebben, sloot ds Greving met gebed de verga dering. (Voor het verslag van de och tendvergadering verwijzen wij naar pagina 3.) iJÉtóü- LEIDEN UIT DE NOOD, HARING EN WITTEBROOD! 3 October 1574 voeren de watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der sleutelstad van de tyrannie der Spanjaarden te bevrijden. De door de lange belegering uitgehongerde bevolking werd op haring en witte brood onthaald. Jaarlijks nieren de Leidenaren met haring en wittebrood dit heugelijke feit. Omdat de ontzetting van Leiden 375 jaar geleden is, reikte prins Willem van Oranje „persoonlijk" aan de bevolking haring en wittebrood uit. Mittelstenscheidt op 24 October voor zijn rechters. Naar wij vernemen zal op Maandag 24 October a.s. te Middelburg de zaak worden behandeld tegen de voormalige Fachberater van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middel burg H. F. Mittelstenscheidt. Deze zaak zal worden berecht door de Bijzondere Strafkamer voor Zeeland, die wordt gepre sideerd door mr W. Nieuwen- huysen. Op de inhoud van de tenlaste legging komen wij terug. Nederlander smokkelde nylonkousen. De correctionele rechtbank te Turnhout heeft van Dongen uit Princenhage veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en tot terugbetaling van een bedrag van 28.800 frank wegens het over de Belgisch-Nederlandse grens smok kelen van nylonkousen. den verstrooid en teruggekaatst door gevels e.d., waardoor het spel zijn bekoring krjjgt. Een op de begane grond opgesteld» beiaard moge daarom een be zienswaardigheid zijn, doch wat de muziek betreft, moet h(j „op een afstand gehouden wor den". Velen zullen gisteravond dan ook „vanuit de verte" naar het spel geluisterd hebben. Het spreekt vanzelf dat deze reizende beiaard niet de om vang heeft van de klokkenspelen in de torens. Om vervoer mo gelijk te maken mocht dit klok kenspel niet te groot zijn. Toch is de omvang drie octaven chro matisch. Vijfendertig klokken hangen er in, waarvan de groot ste, de basklok, 280 kg weegt en de kleinste 9 kg. Buitengebruikstelling van arbeiderskampen in Zeeland. Een aantal van de arbeiders- logeerkampen, die destijds in verschillende geteisterde gebie den zijn opgericht, is thans on voldoende of in het geheel niet met wederopbouwarbeiders be zet. Dit is een gevolg van da gelukkige omstandigheid, dat momenteel het herstel aldaar zover is gevorderd, dat steeds minder arbeidskrachten van el ders nodig zijn, zo wordt uit Den Haag gemeld. In Zeeland zal met ingang van 1 November 1949 het kamp „Duinoord" te Groede worden gesloten. Het kamp „de Haven" te Breskens volgt op 1 Januari 1950 evenals „Prins Willem" te Schoondijke en „Rodanborch" te Aardenburg. Het kamp „Rammekens" te Rammekens is reeds niet meer in gebruik voor wederopbouw arbeiders en de kazerne „Willem III" te Vlissingen zal eveneens worden opgeheven. Hiervan is de datum van sluiting echter nog niet bekend. Voor het propadeutisch exa men voor civiei-ingenieur is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd de heer C. A. Slabber te Middelburg. De boerderij van Siemens te Ulrum is een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk door hooibroei ontstond een brand, die voor 200.000.vernielde. De Haagse bankbediende, die in 20 jaren f 100.000 had ver duisterd, welke in zijn gezin op gebruikt werden, is thans ge arresteerd. Tegen het voort vluchtig lid van het beruchte commando Feldmeijer, de 27-ja- rige H. Boere uit Maastricht, is de doodstraf geëist. Gistermid dag is te 's-Gravenhage door de voorzitter van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren de dierenbeschermings- raad geïnstalleerd. De „Joh. van Oldenbarnevelt", die met 1200 passagiers op weg is naar Indonesië, heeft onderweg pech gekregen en zal Lissabon aan doen voor het herstel van lichte schade aan een dynamo. Se dert 14 dagen wordt in Pannin- gen het 13-jarig zoontje van de fam. L. vermist. Te Geertrui- denberg kwam mevr. Ros in aanraking met een blijkbaar de fecte kabel van de wasmachine; ze werd terstond gedood. Te Amsterdam is een 75-jarige vrouw tegen een tram gelopen en ter plaatse overleden. Toen de 21-jarige S. Minnema een hooipersmachine wilde herstel len werd hij door de machine gegrepen en gedood. Bestelauto over de kop bij Axel. Maandagmiddag reed een be stelauto van de N.V. Noord- Hollandse Margarinefabrieken van Sluiskil naar Axel. Door dat de wagen voor een tegen ligger moest uitwijken kwam hij met zijn rechtervoorwiel in een put van de weg terecht, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. De auto sloeg tweemaal over de kop en bleef aan de kant van het kanaal liggen. De carosserie werd totaal ver nield. De chauffeur liep geen letsel op. VEILINGSVERENIGING ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 4 October. Cox Oranje Pippin 847, Lax- ton Superbe 830, Allington Pippin 832, Jacq. Lebel 6 9.50, Sterappel 737, Glorie v. Holland 633, Notarisappel 7.50 19, Reinetten d'Aulomne 5 8, Transp. de Cronsel 822, Bramley Seedling 78.50, Le- moenappel 1115, Tuinzoet 18 27, Zoete Ribbeling 1118, Eng. Pigeon 824, Valappels 5 9, alles per 100 kg. Doyenne du Cornice 355, Legipont 317.70, Zwijndr- Wijnpeer 311.60, Nouveau Poiteau 36.80, Br Alex. Lucas 325.60, Conference 321.90, Emile d'Heyst 312, Triumph de Viënne 413, Br. Hardy 8 21, Bonne Louisse d'Avr. 321, Br. Clairgeau 318.10, Br. Diel 314, Will. Duchesse 36.50, alles per 100 kg. Monarchpruimen 2242, Groe ne Noten 5359, Druiven 68— 76, Bramen 2440, Dubb. Prin- cessebonen 2040, alles per 100 kg. DE BILT ZEGT: Plaatselijk ochtendmist of laaghangende bewolking, overi gens weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1