Joego-Slavië zal zich tot de laatste ademtocht van zijn strijders verdedigen L Sowjet-protest tegen vorming West- Duitse regering. Chinese communistische regering door Rusland erkend. Veldslag tussen Leidse en Delftse studenten ging niet door Spaar-actie. Het gaat om de beginselen van het Marxistisch Lenisme SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 4 OCTOBER mo Russen zijn bezig eigen regering te vormen Bulgarije volgt het goede voorbeeld Dan maar tegen de politie zei het „jeugdig intellect" XIEIIIS Ring „Jonge kracht" van het C. J. M.V.in O.-Z.-VIaanderen bestaat 25 jaar. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini- itratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 187S Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 06.46 u., onder 18.10 u.; Maan op 17.51 u., onder 04.43 u. Hoogwater Woensdag 5 Oct. 1949 Vlissingen: 1.14 u. 1.82 m., 13.21 u. 1.78 m.; Terneuzen: 1.40 u. 2.00 m., 13.51 u. 1.95.; Wemeldinge: 2.46 u. 1.69 m„ 15.01 u. 1.52 m.; Zierikzee: 2.33 u. 1.48 m., 14.42 u. 1.30 m. 1YJ eermalen hebben wij de aan- J-Vi dacht gevestigd op het te genstrijdige in de houding der regering ten opzichte van het sparen. Aan de ene zijde wordt, o.m. door de instelling van de Spaar- raad, het sparen met kracht aan gemoedigd. En de minister van Financiën laat niet na er telkens weer de aandacht op te vesti gen, dat versobering en spaar zaamheid in 's lands belang dringend geboden zijn. Sparen dus. Maar aan de andere kant zijn het juist de spaarders die door deze regering zeer gevoelig wer den getroffen en die, als was bet een straf op hun spaarzaamheid extra zwaar werden belast in tegenstelling met hen die er op los leefden en de Staat lieten zorgen. De gevallen zijn niet zeld zaam, dat terwijl de pensioenen van ambtenaren zeer belangrijk werden verhoogd, kleine spaar ders van het voor een pensioentje bespaarde bedrag, een belang rijk deel aan de fiscus moesten afstaan. TA e hierop geoefende critiek is 1_gegrond. En het is ver klaarbaar als bij een deel der bevolking de neiging opkomt om nu verder wat het sparen betreft geen moeite te doen. Toch is deze instelling niet juist. Ondanks alle gegronde critiek, blijft toch het feit, dat alles wat mee kan werken om de spaar zaamheid te bevorderen, onze hartelijke belangstelling ver dient. Het is, niet alleen uit finan cieel oogpunt, maar ook ter ver sterking van onze volkskracht, van het grootste belang, dat er weer gespaard wordt, dat de so berheid en spaarzaamheid van vroegere generaties, die ons land groot maakten, weer in ere ko men. En er kan gespaard worden. Ondanks de hoge kosten voor levensonderhoud, die tengevolge van de devaluatie en de belas tingplannen der regering, in de toekomst nog hoger zullen wor den. Er zijn treffelijke uitzonderin gen, maar als volk leven wij er op los alsof een geen wolkje aan de lucht is. Ontzaglijke sommen worden nog steeds voor vermaak en voor genotmiddelen uitgegeven. Door groot en klein. Gaarne wekken wij daarom onze lezers op aan de spaar actie volle aandacht te schenken. Zeer in 't bijzonder vestigen wij de aandacht van ouders en opvoeders op de jeugdspaar- actie die de volle belangstelling verdient. Vroeg gewend is oud gedaan. Een regel die niet altijd op gaat maar die in algemene zin ook hier van toepassing is. Plannen vooi uitbreiding van de Technische Hogeschool te Delft. Er moeten 3500 studenten geherbergd worden. Ter voldoening aan zijn toezeg ging bij de behandeling van de rijksbegroting voor 1949 heeft de minister van O., K. en W. een en ander over de plannen t.a.v. de uitbreiding van de Technische Hogeschool te Delft aan de twee de Kamer medegedeeld. Als richtlijn voor de opstelling v. de eisen voor de uitbreiding heeft gegolden de Technische Hogeschool geschikt te maken voor een goede opleiding van hoogstens 35(10 tegelijkertijd stu derenden. Onteigening, bemaling, ontpol- dering, grondonderzoek enz. zul len echter nog zoveel tijd vorde ren, dat met de bouw eerst in de loop van 1950 zal kunnen worden aangevangen. Het terrein heeft een oppervlakte van 35 ha. De kosten van de voorzieningen zul voor de in de eerste vijf jaar te verwezenlijken plannen on geveer 45 millioen vragen. De verdeling van de 3500 stu denten over de verschillende af delingen is ongeveer als volgt ge dacht: Werktuigbouwkunde, scheeps bouwkunde, vliegtuig: bouwkunde en metallogie 1000; electrotech- niek 700; technische physica 300; chemische technologie 700; weg en waterbouwkunde 500; mijn bouwkunde 100; bouwkunde 140; geodesie 70. Nachtvlucht" van duiven- houders. De postduivenhouders te Ure terp een plaatsje bij Drach ten hebben de sluiting van het vliegseizocn in duivenstijl gevierd. Al de leden van de vereniging zijn keurig „geringd" op de late avond in een gesloten vrachtauto het duistere Friese land ingere den en kort na middernacht er gens midden in een weiland .ge lost". Het vertrek was „traag". Een kleine groep, die spoedig d^ juiste koers vond -naar het verzamelpunt, ontdekte plotseling een .missing link" in haar weg in de vorm van een bruggetje, dat er anders wel, maar toen plot seling niet was. Kwart voor één was desondanks de winnaar bin nen, van boven nat bezweet, be neden de gordel nog natter, zij het niet van transpiratie. Tegen tweeën werd voor de laatste maal .geklokt". Men nam aan, dat de overigen, voor zover ze de zons opgang niet in de weilanden moes ten afwachten, thuis wel door hun duiven zouden worden verwel komd. TITO SPREEKT ZIJN LEGERAANVOERDERS TOE. Maarschalk Tl to van Joego-Slavië heeft tijdens een maaltyd, die na afloop van uitgebreide manoeuvres van het Joego-SIavisehe leger, aan zeshonderd hoge officieren werd aangeboden, een toe spraak gehouden, waarin hjj verklaarde, dat het leger gereed stond om „Joego-SIavfë tot de laatste ademtocht van zijn strijders en ongeacht het tijdstip, waarop een eventuele aanval zou wor den uitgevoerd, te verdedigen". Tito zei er echter bij, dat de legeroefeningen niet plaats had den gevonden, omdat er verschil lende pogingen waren gedaan Joego-Slavië schrik aan te jagen, doch uitsluitend omdat het voor elk modern leger noodzakelijk is oefeningen te houden. „Het is ons levensdoel", aldus de Joego-Slavische leider, „hen te ontmaskeren, die leugens en las terlijke aantijgingen over ons verspreiden. Door dit te doen, dragen wij bij tot de zege van het socialisme in een wereld, wier geloof in dit socialisme aan het wankelen is geraakt. Het is beter, kameraden, op het slagveld in een eerlijke strijd voor waarheid en gerechtigheid te vallen, dan het te aanvaarden dat men u vertrapt of dat gij, ge lijk slaven, de nek zoudt moeten buigen en het zoudt moeten aan zien dat de grote beginselen van het marxistisch leninisme zonder strijd teniet zouden worden ge daan. Wy moeten strijden, opdat niet één vooruitstrevend mens in de wereld kan menen, dat wy verraders van de werkende klas se of van de beginselen van het marxistisch leninisme zyn". SCHERPE WOORDEN. Omtrent het te Boedapest ge voerde proces tegen de vroegere Hongaarse minister van Buiten landse Zaken, Laszlo Rajk en diens medebeklaagden, verklaarde maarschalk Tito onder meer: „Deze zaak is te Boedapest op touw gezet, omdat men in de Hongaarse hoofdstad de meest corrupte lieden, die de belangen van hun land voor een buiten landse mogendheid hebben verra den, aantreft. Een andere reden is, dat het Hongaarse volk zeer ontevreden en om vele redenen de Sowjet-Unie slecht gezind is. Dit maakte het noodzakelijk de ge voelens der Hongaren tegen Joe go-Slavië op te zetten, hetgeen geschiedde door het voor te stel len alsof Joego-Slavië de onaf- hankeiykheid van Hongarije zou bedreigen. Rajk heeft in het onzekere ver-' keerd over de houding, die Hon garije tegenover Joego-Slavië moest aannemen. Het was om deze reden, dat hij zich in 1948, zogenaamd voor herstel van ge zondheid, naar Moskou begaf. Na dat Rajk was gearresteerd, werd hy opnieuw, „voor herstel van ge zondheid", naar Moskou gezonden en daar is hy murw gemaakt voor het proces te Boedapest. Ik weet niet, zei Tito, hoe men het klaar speelt beklaagden er toe te krijgen zichzelf tijdens een openbare rechtszitting zoveel mo gelijk te beschuldigen, doch het staat vast dat monsterachtige methoden zyn gebruikt, om dit resultaat te verkrijgen. Gistermorgen vroeg heeft radio Moskou de inhoud bekend ge maakt van door de onder-minis ter van buitenlandse zaken, Gro- myko, aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk i Moskou overhandigde geiijkluidendo no ta's. Hierin wordt een overzicht ge geven „van de verdeling van Duitsland door de vcstebjke ge allieerden" en geprotesteerd te gen de vorming van de West- DUtse regering, die met haar „zogenaamde grondwet" slechts een „marionettenstaat" vertegen woordigt. De vorming van de re gering te Bonn is, aldus de nota, een schending van de overeen kom^ van Potsdam voor welker naleving de Sowjet-Unie voort durend onwankelbaar gestreden h-eft. Amerika wordt in byzondere mate verantwoordelijk gesteld voor het ontstaan van de huidige situ- a'„die van bijzonder groot be lang is in ve.óand met de ver vulling van de taaie tot herstel van ec.i verenigd democratisch en vredelievend Duitsland en de ver zekering dat Duitsland zelf zyn verplichtingen nakomt, welke te Potsdam door de vier mogend heden zyn neergelegd". In de grondwet van Bonn kuam geen enkele bepaling voor ter beperking van de heersende rol der Duitse monopolistische maatschappijen en „Junkers", die tezamen üe Duitse agressie in spireerden en organiseerden en die werkelyke aanhangers van Hitier waren. Integendeel, hun werd de vrijheid gelaten weder om anti-democratiscn te handelen. Het was niet waar, dat de m .derneid van het Duitse volk zich voor de federatieve vorm had uitgesproken. Deze vorm was het Duitse volk opgelegd en de grond wet van Bonn was onder druk on.-taan. De elementaire artike len waren zelfs in wezen door de Wc 'ken gedicteerd. Door de vorming der West- Duitse regering werd de totstand koming van het vredesverdrag vertraagd. Samenwerking tussen de Nederlandse en Belgische marine. De regeringen van Nederland en België zyn overeengekomen een vereenvoudigende regeling te tref- ten met betrekking tot de toe gang der oorlogsschepen van een der beide staten in de havens van het andere land, alsook om trent de doorvaart van gemeen schappelijke waterwegen. Toegang of de doorvaart van oorlogsschepen die zich verplaat sen om dienstredenen, wordt thans geregeld cioor een eenvou dige kennisgeving aan de bevoegde autoriteiten van het andere land. Het Bulgaarse Telegraafagent- schap heeft verklaard gemach tigd te zyn met klem de „fan tastische berichten" tegen te spreken, als zou een brigade van 8000 man van de Duitse volks- politie op Bulgaars gebied gesta tioneerd zyn voor een actie tegen Tito. De Sowjet-Unie had voortdu rend aangedrongen op de vorming van economische lichamen voor geheel Duitsland, als eerste stap by de vorming van een regering voor geheel Duitsland, aldus de nota van de Sowjet. TWEEDE REGERING. Volgens betrouwbare Duitse be- riohten uit Berlijn hebben voor aanstaande Duitse politieke lei ders uit de Sowjetzone een be spreking gevoerd met Sowjet- Russische functionarissen op het Russisci c hoofdkwartier te Karls- horst om de bijzonderheden uit te werken van een nieuwe Rus sische regering, die voor geheel Duitsland zou gelden. Hoge Britse functionarissen verwachten, dat de nieuwe rege ring in de komende dagen zal worden uitgeroepen en de naam „Duitse democratische republiek" zal krijgen. Na de Sowjet-Unie heeft thans ook Hongarije de vorming van de Westduitse regering veroordeeld als 'n schending van de overeen komst van Potsdam. Dorstverwekkend water. Hengelo (O.) is de enige ge meente in Nederland die voor haar drinkwaterleiding gebruik maakt van condenswater. Dit wordt betrokken van de Ko ninklijke Nederlandse Zoutin- dustrie doch het brengt enig ri sico mee want by proeven voor het maken van grofkorrelig zout slipten zoutkristallen in de drinkwaterleiding waar ze op losten. Het gevolg was dat heel de gemeente overigens slechts gedurende korte tijd zoutig water uit de kraan tapte. Door het Bulgaarse persbureau is gisteravond bekendgemaakt, dat de Bulgaarse regering heeft besloten diplomatieke betrekkin gen met de regering van de Chi nese „volksrepubliek" tot stand te brengen. Er zullen wederzijds di plomatieke vertegenwoordigers worden geaccrediteerd. Bulgarije is dus het twiede land, dat de Chinese „volksrepu bliek" heeft erkend. Een Engels woordvoerder heeft meegedeeld, dat Engeland het verzoek van de Chinese commu nisten om als regering te worden erkend zal bespreken met de lan den van het gemenebest en „an dere belanghebbende mogend heden". De gevolgen van de stakingen in Amerika. 100.000 mynwerkers weer aan de arbeid. Meer dan 100.000 my'nwerkers in Pennsylvanië in de Ver. Staten, zyn weer aan het werk gegaan. Bijna één millioen arbeiders in de staalindustrie en andere myn werkers blyven nog staken. In het totaal zijn 53 belang rijke staalfabrieken (95 pet) en 50 yzerertsmynen in 27 sta ten gesloten. De mynwerkerssta- king heeft de arbeiders 30 milli oen dollar loonverlies gekost. De maatschappijen hebben 100 milli oen dollar verloren door de ver minderde productie. De spoorweg maatschappijen voor het vervoer van steenkool hebben ongeveer 35.000 werknemers ontslagen. De kwestie der Belgische grensarbeiders. Woensdag a.s. zal de Stichting van de Arbeid te Breda verga deren met vertegenwoordigers van Belgische grensarbeiders en Nederlandse werkgevers, ten einde de beslissing van de Ne derlandse regering te bespreken over de Vrijdag in Breda be reikte voorlopige overeenkomst in zake de moeilijkheden voor de Belgische grensarbeiders ont staan door het verschil in de- valuatiepeil tussen de Belgische franc en de gulden. Ook zullen de maatregelen worden onder zocht, die genomen dienen te worden ten aanzien van de so ciale verzekering der grens arbeiders. Socialistisch India wenst erkenning van communistisch China. Het bestuur van de socialisti sche party van India heeft de regering verzocht diplomatieke en commerciële betrekkingen met de communistische regering in China aan te knopen. Het bestuur juichte de vor ming van de nieuwe Chinese re gering toe en verklaarde van oordeel te zyn, dat India be hoorde te trachten met de nieuwe regering samen te wer ken in de opbouw van een nieuw Azië. Duitsers wilden niet terug naar Russische zone. Ongeveer vijfhonderd uit de Russische bezettingszone van Duitsland afkomstige mannen, vrouwen en kinderen, die in het afgelopen weekeinde ter gelegen heid van de feestelijke viering van de .internationale vredesdag" de Britse zone zyn binnengeko men, zyn ondergebracht in een kamp voor uitgewekenen te Uel- zen, daar zij niet naar de Russi sche zone willen terugkeren. Bovenstaande foto geeft een beeld van de ravage welke aangericht werd by het station KruiningenYerseke, waar de passagierstrein een bus van de Stoomtram „Walcheren" aanreed en ontspoorde. Communisten zullen straks een plaats in de Ver. Naties willen hebben. De Sowjet-Unie heeft de nieu we „Chinese Volksrepubliek" er kend en de betrekkingen met de nationalistische regering te Kan ton verbroken. Gromyko, Russisch onder-mi- nister van buitenlandse zaken, heeft dit besluit bekend gemaakt in een telegram aan de premier en minister van buitenlandse za ken van communistisch China, Tsjoe en Lai. De Sowjet-Unie heeft tevens bekend gemaakt, dat zij haar di plomatieke vertegenwoordiging te Kanton, het hoofdkwartier van de nationalistische regering, zal te rug trekken. Gromyko heeft de nationalisti sche zaakgelastigde te Moskou meegedeeld, dat zyn regering van oordeel is, dat de nationalistische regering geen macht meer in het land bezit en een provinciale re gering van Kanton is geworden en daardoor de mogelijkheid ver loren heeft diplomatieke betrek kingen met vreemde mogendheden te onderhouden ten behoeve van China. Het Sowjet-telegram vormt 'n antwoord op het voorstel van de door Mao Tse Toeng uitgeroepen regering tot aanknopen van di plomatieke betrekkingen „met de enige wettige regering, die de volken van de Chinese volksrepu bliek vertegenwoordigt op ba sis van gelijkheid wederzijds voor deel en eerbiediging der territori ale integriteit. Franse pers over regerings compromis. De Franse pers sehryft, dat de Franse regeringscrisis over de loon- en prijspolitiek niet is op gelost, doch slechts uitgesteld tot tot de volgende bijeenkomst van het parlement over twee weken. De socialistische Populaire ver klaart, dat de regering een poli tiek van afwachten heeft aange nomen. De Gaullistische Ce Matin, de linkse Franc Tireur en de con servatieve Figaro schrijven op dezelfde toon, terwijl L' Aube, 't orgaan van de republikeinse volks beweging, die de grootste party in de coalitieregering is, sehryft, dat het te bezien staat, of er geen nieuwe methoden nodig zyn, om de door de regering gewenste sta biliteit te verkrijgen. De conservatieve Paris Presse Intransigeant verklaren, dat de crisis zal blyven voortduren tot een uitspraak van de Nationale Vergadering is verkregen en de France Soir weet te melden, dat Daniel Mayer, de socialistische minister van arbeid, aan aftreden denkt. De oud-regent van Soerabaja, R. A. Nitiadiningrat, is onder be dreiging met een revolver, van f 200.000 aan juwelen beroofd door drie gewapende mannen, die met een auto aankwamen en hem in een kamer opsloten. VERWARDE TONELEN IN SCHEVENINGEN. Do „veldslag", die traditie ge trouw op de derde October de dag waarop telken jare het beleg en ontzet van Leiden herdacht wordt in Den Haag tussen de .groenen" van Delft en Leiden ge houden wordt, is gisteravond niet verlopen als in vorige jaren. Reeds in de voormiddag bezet ten Leidenaars in Scheveningen een huis, waaruit zij echter spoe dig door de politie werden ver dreven. Tegen de avond verzamel de zich een kleine groep studen ten op het Buitenhof. Van hen had de politie weinig last, des te meer echter van de duizenden op geschoten jongelieden. De Hage naars, die op bevel van de politie het Buitenhof niet verlieten, lie pen rake klappen op en de blote sabel maakte slachtoffers. Ver schillende personen moesten naar een ziekenhuis worden overge bracht. IN SCHEVENINGEN. Ondertussen woedde in Scheve ningen op liet Gevers Bcynoot- plein en in omliggende -traten 'n ware veldslag. Om kwart over acht waren de Delftse „groenen" per speciale tram gearriveerd, waar ze werden opgewacht door hun Leidse tegenstanders. De twee partyen nestelden zich op en om het Kurhausterras, en de strijd begon. Nauwelijks waren echter de eerste rotjes en zeven klappers ontploft of een grote po litiemacht van 100 agenten en 24 rechercheurs, die in allerijl per auto uit de Haagse binnenstad was aangevoerd, trok op. De poli tie chargeerde onmiddellijk met de blanke sabel en in een oog wenk waren de studenten ver spreid. De studenten kregen geen gelegenheid om zich te hergroe peren en van een onderling ge vecht was geen sprake meer. WENDING. Leiden en Delft keerden zich daarop gezamenlijk tegen de Haagse politie doch deze trad zo energiek en krachtdadig op, dat de studenten weinig anders over bleef dan te retireren. De versp.eide groepen werden onophoudelijk door politiejeeps achtervolgd, die in razende vaart over de boulevard snorden en de trottoirs steeds weer schoon veeg den. Van een min of meer vriend schappelijke stryd tussen studen ten en Haagse politie was toen allang geen spoor meer te be kennen. De politie kende ditmaal geen pardon en wierp al haar machtsmiddelen in het vuur. De studenten waren hierovei zeer verontwaardigd en zij ver klaarden de politie van te voren gewaarschuwd te hebben, dat zy, om de excessen van het vorige jaar te voorkomen, het Gevers Deynootplein hadden uitgekozen aLs terrein voor hun traditionele veldslag. De Haagse jeugd zou zich daardoor niet in de stryd kunnen mengen. Zij hadden zo zei den ze, van de politie meer begrip verwacht voor dit traditionele ge beuren, dat thans door het gebruik van de blote sabel onmogelijk was geworden. Hun onderhandelaars werden door de politie niet ont vangen, ook niet toen de Leidse „commandant te ve.de" aanbood het gevecht te beëindigen. De po litie deelde hem mede, dat „het verstoren van de openbare orde geen grond voor discussie vorm de". Een drietal studenten die te Scheveningen werd gearres teerd werd niet zoals gebrui kelijk -weer vrijgelaten en toen de studenten voor het politie bureau het verzoenende „Io Vivat" wilden aanheffen, werden zy uiteengejaagd. CHINEES ANTWOORD. De Chinese nationalistische re gering heeft gisteren op een ka binetsvergadering besloten de be trekkingen met de Sowjet-Unie te verbreken. De minister van buitenlandse zaken, George Yeh, verklaarde, dat de Sowjet-Unie thans waar schijnlijk zou voorstellen aan de Chinese communisten een plaats in de V.N. in te ruimen ten koste van de nationalisten Yeh was van mening, dat dit voorstel niet zou worden aanvaard, evenals zulks het geval geweest was met desbe treffende verzoeken t.a.v. Noord- Korea en de Griekse communis tische „regering". Generaal Tsjoe en Lai, premier van de nieuw-gevormde Chinese volksregering, heeft de Sowjet- regering kennis gegeven van de „grenzenloze vreugde" van het Chinese volk over het Russische besluit, het door de communisten beheerste regiem in China te er kennen, zo meldt Radio-Peking. Felle brand te Amsterdam. Personeel sprong van eerste etage naar beneden. Gistermorgen ontstond door nog onbekende oorzaak een grote uitslaande brand in een oud pand te Amsterdam. Het personeel van de firma die op de eerste etage huisde, be vond zich eensklaps temidden van vlammen en dichte rookwol ken, maar zag kans aan de voor- en achterzijde van de eerste etage naar beneden te springen. De brandweer werkte met elf stralen en slaagde er na een uur in de brand meester te worden. Buren hadden reeds geprote steerd by de brandweer tegen de aanwezigheid van een glasblazerij (waar dc brand ook ontstaan is) in dit uit de 17e eeuw daterende gebouw, in verband met het brandgevaar. Bevin bezoekt Canada. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Bevin, heeft giste ren een onderhoud gehad met de Canadese premier Louis St. Laurent. Bevin zou de Chinese kwestie met het Canadese Kabinet heb ben besproken in het licht der Russische erkenning van de com munistische regering te Peking. 20 jaar geëist tegen Groningse S.D.-agent. Voor de Byzondere Strafkamer te Groningen had zich gisteren te verantwoorden de 31-jarige S.D.-handlanger H. Bouwman uit Groningen, wie moorden, brand stichting, arrestaties en vele an dere wandaden ten laste werden gelegd. De Officier van Justitie eiste 20 jaar. De Argentijnse Bank heeft de koers van de peso verlaagd met 47 pet. Het is echter geen deva luatie maar een depreciatie (waardevermindering) zeggen de autoriteiten. De eerste drie maanden mogen in Londen geen politieke optochten worden ge houden. De brand in het Finse houtcentrum Kemi heeft 'n vijfde de van Finlands jaarlijkse hout export vernietigd. Het verdrag tussen Bulgarije en Joego-Slavië, ter bevordering van een gemakke lijker grensverkeer, is door Bul garye opgezegd. De Amster damse burgemeester d'Ailly zal Vrijdag per vliegtuig een bezoek brengen aan de West om de ban den met de hoofdstad te verste vigen. De Kon. Paketvaartmij laat bij de Rott. Drrogdokmij en bij de Gebr. Pot te Bolnes twee schepen bouwen van 1400 ton. De internationale poppententoon- stelling, die gisteren voor het laatst in Den Boscli werd gehou den, is nu in totaal door 250.000 p.rsonen bezocht. De heer Th. C. Geudeker heeft gisteren na een ambtelijke loopbaan van 49 jaar, zyn werk als adviseur van het Hoofdbedrijfschap Akkerbouw producten neergelegd. Het schijnt, dat de Vereniging tot be houd van Natuurmonumenten, de .Duivelsberg", die by de grens correctie Nederlands is gewor den, tot natuurreservaat wil tr; Jiten verklaard te krijgen. Morgen en overmorgen herdenkt het Verbond van Nederlandse Werkgevers zijn vijftigjarig be staan. Op 17 October 1924 werd te Zaamslag opgericht de Ring „Jonge Kracht" van de Jongens clubs van het C.J.M.V. in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, als eerste in ons land. Het bestuur wil deze dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan en hoopt dit jubileum te herden ken temidden van de gemeente, zusterorganisaties en verdere be langstellenden op Zondag 23 Oct. a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag. Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te 's-Gra- venhage en Bondsvoorzitter van het C.J.M.V., hoopt deze samen komst te leiden en de herden kingsrede uit te spreken. Op de Zaterdagmiddag daaraan voorafgaande, zal in het Vereni gingsgebouw te Zaamslag met de jongensleden het 25-jarig bestaan worden herdacht en op Maandag avond 24 October a.s.. zal het be stuur in het gebouw „Pro Rege" te Terneuzen het jubileum in in tiemere kring herdenken. De heer C. Leunis, die al 25 jaar de Ring „Jonge Kracht" van nabij kent, zal op deze avond spreken over; „Een blik terug", waarna de heer H. Verhaar, Jon genswerksecretaris van het C.J. M.V., zal spreken over; „Een blik vooruit". Hef twee maal oogsten van aardbeien. Maandagmiddag werden op de Steenwykei-woldse veiling op nieuw aardbeien aangevoerd, af komstig van de tweede pluk, die mede dank zij het goede en late zomerweer mogelijk bleek. De eer ste aardbeienpluk geschiedde in Mei en Juni. Daarna zijn de aard beien enige tijd in hel donker on der glas verder gekweekt. Toen zij later wederom aan het zon licht werden blootgesteld gingen de plantjes opnieuw bloeien en konden wederom vruchten wor den geoogst. Voor de tuinders zal deze metnode in de toekomst, vol gens deskundigen van de tuin bouwschool, zeer belangrijk kun nen zijn. Practijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie. De Nederlandse Associatie voor Practijkexamens heeft de data voor de a.s. examens als volgt vastgesteld examens Boekhouden en Han delscorrespondentie overdag op 13 en 14 December, des avonds op 9, 10 en 11 Januari, examens Mo derne Bedrijfsadministratie over dag op 13 en 14 December. Bazar voor Geref. jeugd- gebouw te Middelburg geopend. Gisteravond is in de Bogard- zaal te Middelburg de bazar ten bate van de inrichting van het Geref. jeugdgebouw aan de Los- kade, die georganiseerd wordt door het Middelburgs Geref. Jeugdverbond, officiëel geopend. Deze opening geschiedde door de heer Chr. de Bruin, die allen dankte voor de spontane hulp, die zij verleenden bij de voorbereidin gen van deze bazar. Bijna elke Middelburgse winkelier schonk iets voor de bazar en door de jeugd zelf werd veel vervaardigd. Uit het feit. dat alles in een pe riode van twee a drie weken is tot stand gekomen, concludeerde de heer de Bruin, dat er in de Gereformeerde kring een goede activiteit heerst. Tenslotte vestigde de heer de Bruin de aandacht cp de diverse attracties, waarvan vooral ge noemd moeten worden de prach tige stand met acquaria en die, waarin op schaal het jeugdgebouw is getekend en waarop door het aanbrengen van papieren steen tjes het huis kan worden ge bouwd. Voorts zijn er de normale bazarattracties als sjoelen, schie ten, werpen met ballen en niet te vergeten het rad van avontuur, waarvoor gisteravond reeds zeer veel belangstelling bestond. Later op de avond heeft de heer de Bruin symbolisch de eer ste steen voor het jeugdgebouw gelegd door het aanbrengen van een papieren steen op het bord in de jeugdgebouwstand. Woensdagmiddag van 35 uur is de bazar speciaal voor kinde ren tot 12 jaar geopend. Mij. voor Oesterteelt de Meulemeester Co te Yerseke. De gisteren te Den Haag ge houden algemene vergadering van aandeelhouders der Ned. Mij voor Oesterteeli de Meulemeester Co. te Yerseke heeft het jaar verslag over 1948 en de balans en winst- en verliesrekening, slui tende met een voordelig saldo van f 6802.goedgekeurd. De heer van Bommel van Vlo ten te Goes werd opnieuw be noemd als commissaris. GIFT VOOR „IRMA". De Vereniging van Walcherse Textielhandelaren heeft een gift van f 223.16 geschonken voor „Ir ma". Het totaalbedrag is hiermee gekomen op f 14.274. DE BILT ZEGT: Droog weer. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden, afgewisseld door op klaringen. Plaatselijk ochtend mist, droog weer. Weinig wind. Overdag iets warmer dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1