50 jaar geleden brak de Boerenoorlog uit. edna earl School van Christus of School van christelijkheden Radio zsndaniaieurs redden Belgisch kind. Gratis brillen, pruiken en gebitten. Ongelijke strijd van 55.000 boeren tegen 300.000 beroepsmilitairen. 2?^zLv\^dik»;uPensioen landarbeiders Peimevrucliten Soldaat Nauw verband tussen preek en les. Ga naar Engeland en word wys! van een Maandag 3 October 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 UIT HET LAND MET EEN RIJKE BODEM. (I.) Het £al 11 October een halve eeuw geleden zjjn, dat de oorlogs verklaring der z.g. Boerenrepublieken Transvaal en Oranje-Vrij staat aan Engeland, bet begin werd van een militaire worsteling, waarin ons volk van die dagen uit oorzaak van stamverwantschap met de bevolking der Zuid-Afrikaanse Republieken èn uit een sterk besef van vrijheid en recht In grote bewogenheid heeft mee geleefd. Ook zonder de treffende voorbeelden van heldenmoed, door de periodieke pers en in meer of minder romantisch ge kleurde krijgsverhalen ln het volle licht gesteld, was deze oorlog, die ruim 2] 2 jaar geduurd heeft, een door de ganse wereld met spanning gevolgde gebeurtenis. Immers was hjj een der vele vormen, waarin het imperialisme ln de loop der eeuwen zich geopenbaard heeft, terwijl de grote ongelijkheid der militaire krachten in bijzondere mate de aandacht boeide. Zo zag de carricator de verhouding EngelandZutd-Afrika. Zou men de achtergrond van deze strijd, waarin plm. 55.000 gewapende boeren zich verdedigd hebben tegen plm. 300.000 be roepsmilitairen in één oogopslag willen overzien, dan ware hij sa men te vatten in het bekende ge zegde: „Wee het land dat een rijke bodem heeft". Evenals elke andere oorlog had ook deze zijn ofticiéle omlijsting: het rassen vraagstuk, het uitlandersrecht, de bescherming der zwakken of hoe men dat in de terminologie der Internationale politiek noemen mag. Maar binnen die vergulde lijst was het bodembezit in dat geval goud en diamanten de feitelijke inzet van een krachtme ting, die wat Engeland betreft, de grijze staatsman Gladstone in het Parlement deed spreken van da den, waarmee zijn volk zich ont- eerde in het oog der wereld. Belangrijke en leerzame periode. Hoewel een a.stand van 50 ja ren en ook ue ontwikkeling der verhoudingen na de Boerenoorlog er toe bijdragen, dit droevig hoofdstuk uer wereldgeschiedenis thans anders te zien en te beoor delen dan de oog- en oorgetuigen van 18991902 dat deden, net blijft een voldoenae belangrijke^n leerzame episode, om ook nu nog belangstelling te verdienen. In en kele trekken willen we trachten het voorspel te tekenen, waarvan de eerste klanken lang te voren te onderscneiden waren. De stam- verwantscnap tussen Holland en Zuid-Afrika dateert reeas van 1652, toen Jan van Riebeek als eerste pionier met 3 schepen de Kaapkolonie bereikte; aan het door hem daar gebouwde tort is de naam Kaap de Goede Hoop verbonden. In 1814 namen de En gelsen de Kaap in bezit (er waren toen reeds 60.000 boeren), nadat' in 1780 en in 1794 al aanvallen waren gedaan, net „cezitvan 1814 werd gekocnt voor 5 millioen pond sterling, maar dit Dedrag is nooit betaald. Ka de Grote Trek van 1836 is het Hollandse element sterker ge worden en tegen de tijd van de Boerenoorlog was er in ae Kaap kolonie een blanae bevolking van plm. 375.000 zielen, in Transvaal 28O.0UO, in de Oranje-Vrijstaat 75.000 en in Natal 45.000, een to taal dus van bijna 800.000 zielen; het Hollandse percentage hiervan was plm. 70 pet. Met deze cijters voor ogen kan men zien een indruk vormen van de verhouding waarin het Britse element toen stond tot de preten tie waarmee het, vooral na 1867, het jaar der ontdekking van de goudvelden, optrad. In 1860 pas was de Zuid-Afrikaanse republiek gesticht en in 1877 annexeerde Engeland de Republiek (om haar te beschermen tegen de Zoeloe's), met uitzicht op zelfbestuur, dat echter uitbleef, zodat in 1880 de voorwaarden aanwezig waren voor de worsteling die in 1899 be ginnen zou. Wfl besparen de lezer de lange reeks wrijvingen, plagerijen, span ningen en conflicten, die geleid hebben tot het drama van 1899 1902. Zoals een Engels schrijver het noemde „Een aaneenschake ling van fouten en onhandigheden in de geschiedenis der Engelse heerschappij in Zuid-Afrika". Twee hoofdmomenten. Twee hoofdmomenten verdienen de bijzondere aandacht: het kleurlingenvraagstuk en het z.g. uitlandersrecht. Waren er in 1805 slechts 60.000 kleuringen aan de Kaap, in 1900 waren het er 1.150.000. In de Zuid-Afrikaanse Republiek woonden tegenover 750.000 blanken 3 a 4 millioen zwarten. Het merkwaardige is, dat de Boeren met de kleurlingen (de Kaffers) niet op gespannen voet, doch in zó gunstige verhou ding stonden, dat toen in 1895 de proclamatie tot annexatie van Swazieland (op instignatie van de later nog meer befaamd gewor den Cecil Rhodes) werd uitge vaardigd, het opperhoofd Zam- baan openlijk verklaarde: Ik wens met mijn gehele volk tot de Re publiek te behoren. De Engelsen zijn ongeroepen gekomen". Maar die Engelsen moesten (zo luidde de proclamatie) „een effectieve controle over Swazieland uitoefe nen, omdat Britse onderdanen daar gewichtige belangen hadden verkregen". De controle is zo af doend geweest, dat aan Transvaal alle kans om bij de kust te komen en een eigen haven te hebben, voorgoed afgesneden was. De uitlanderskwestie had haar bron in de komst van goudzoekers in de jaren 1884—1855 uitgegroeid tot een invasie van Engelse immi granten, aan wie de Zuid-Afri kaanse Republieken burger- en stemrecht onthielden, totdat zij een aantal jaren ingezetenen wa ren. Zo is Johannesburg tlangs het grote rif waren de goudvelden ontdekt) de haard van verzet te gen de regering in Pretoria ge worden. In 1895 kreeg dit verzet zijn gewelddadige uitlaat door de ontijdige en mislukte raid van Ja- meson, te Mafeking onder be scherming van de Kaapse minis ter Cecil Rhodes in elkaar gezet. Jameson werd gevangen genomen, doch na een korte hechtenis vrij gelaten; er werd zelfs een schade vergoeding van 2 millioen betaald, maar Paul Kruger voorvoelde, dat te Londen tot de onderwerping der Bóeren-Republieken was be sloten. Zyn voorgevoel, dat hem toen reeds geschut deed inkopen en in 1897 het Bondgenootschap met de Vrijstaat deed sluiten, is wreed gerechtvaardigd. Chamberlain, wiens naam aan de Boerenoorlog voor altijd is verbonden, verklaar de op 18 October 1899 in het Par lement, dat hij die oorlog niet heeft gezocht. Maar door het dreigement van militaire bezet ting, indien niet de voorwaarden van naturalisatie en kiesrecht voor de uitlanders werden inge willigd, werd toch duidelijk, dat verengelsing van de Republieken het doelpunt was. Zo naderde de beslissinde da tum van 11 October 1899. De kwestie der Belgische grensarbeiders. De Stichting van de Arbeid deelt ons mede, dat het bij de tussen de betrokken organisaties voortgezette besprekingen over de moeilijkheden, welke voor de Belgische grensarbeiders ten gevolge van het verschil in de devaluatiepercentages waren ontstaan, tot een voorlopige overeenkomst is gekomen. Dit resultaat zal thans aan de Ne derlandse regering en de be trokken arbeiders worden voor gelegd. Zodra een definitieve re geling is getroffen zal deze ter stond worden bekend gemaakt. Nat. Reserve voor het eerst als erewacht. (Van onze Utrechtse correspondent.) Wie over het geloof in Christus praat, heeft het over de Bijbel. Op grond van deze stelling is de School met de Bijbel dus de school met het geloof. Want de Bijbel is in die school niet aan wezig uit hoofde van zijn literaire, culturele of liistorisch-documen- taire waarde maar als het boek waaruit degene, die op deze Enkele weken geletien zat in zijn „sliack" te Helmond de ra diozendamateur PA0-B.O.B. temidden van tientallen draden, bui zen en lampjes vljjtig te experimenteren met zjjn zelfgebouwd zend„station". De luidspreker zocht krakend én krassend naar enig aanvaardbaar geluid. Plotseling stierven de suizende tonen weg en een duidelijke stem klonkdoor de aether: „Hier ON4-K.D., hier ON4-K.D., Hallo PAe-D.L., hallo J'Aq-D.I..". ,m,. chien operatief kan ingrijpen. Zijn naam en adres zijn echter onbekend. Wilt ge PA0-D.L. vra gen om direct te informeren? Een kind in levensgevaar. PA0-R.O.B. schakelde zijn toe stel direct over en begon met spanning de code te roepen van de Utrechtse collega. Hij had succes want PA0-D.L. antwoord de binnen enkele minuten. De Utrechtenaar begon direct tele fonisch te informeren, doch in tussen had Helmond via een der specialisten van het plaatselijk ziekenhuis het juiste adres reeds gekregen. Nog geen 20 minuten na de eerste oproep van de Bel gische amateur gaf PA0-D.L. het verlossende antwoord: „Breng de baby vandaag nog over naar Utrecht. Prof. dr Nuboer van de universiteitskliniek te Utrecht zal in samenwerking met dr Klinken- bergh van het St Antoniuszieken- huis, eveneens te Utrecht, de ope ratie verrichten". Nog diezelfde avond is het kind naar Utrecht vervoerd. Dezer da gen bereikte de radiozendama teurs het verblijdende bericht, dat de operatie uitstekend geslaagd was en dat het patiëntje, vrijwel gei el hersteld, naar zijn geluk kige ouders in Lokeren was te- rugekeerd. ln Helmond schakelde PA0-R. O.B. over. Toen hy vroeg, wat er aan de hand was, heerste er span ning in de mysterieuze sfeer van technisch vernuft. Lichtjes flit sten aar. en uit, de geluidsinstal latie zoemde. Een licht suizend geluid nog, even bijstellen en dan sprak duidelijker dan daarvoor 'n wat gehaaste stem: „Hallo hier ONy-K.D. in Lokeren, België. Ik Zoals misschien de meeste lezers niet bekend zal zijn, hebben de Nederlandse radio amateurs hun eigen oproep-let- ters. PA0 betekent Nederland, de letters die er op volgen zijn de letters van het betreffende zendstation. Tjr i waaruii ucgeuc, uid uh uw.o bestaan zal dYNaBonM^Reser- j "f™1 onde™«s Seeft, zijn geloof et!Y ,taak vervullen welke p Met deze woorden bcg0n prof. "f.l door geregelde troepen dr s L zuidema, hoogleraar te j ij g?i^de" Utrecht en Amsterdam, zijn rede wot dt vervuld. Wan- over Onze christelijke scholen en neer namelijk het koninklijk' echtpaar op 11 October a.s. zijn officieel bezoek aan Overijssel brengt, zal te Zwolle bij de ambtswoning van de Commissa ris der Koningin, waar de hoge gasten de maaltijd gebruiken en overnachten, een erewacht betrokken worden door een com pagnie van de Nationale Reserve. ons christelijk geloof", in de te Amsterdam gehouden jaarverga dering van de Bond van Christe lijke Muloscholen". Op de openbare school, zo ging prof. Zuidema voort, is ook een Bijbel. Maar wordt die Bijbel daar gedragen door de school en draagt de Bijbel de school? Neen! Met opzet heb ik tot dusver niet geschreven over de „National Health Service". Toch is deze wet het grote onderwerp der gesprekken in Engeland. Vanaf de 5e Juli 1948 heeft iedereen in Engeland, man, vrouw of kind, rijk of arm, burger of vreemdeling, recht op kosteloze medische verzorging. Wat wil dit zeggen? Dit, dat men doktershulp gratis kan krijgen Medicjjnen even eens. Brillen, pruiken, gehoor-apparaten, kunstledematen worden kosteloos verstrekt. Wenst men een nieuw gebit, een simpele aan vraag is voldoende. Ziekenhuis-opname behoeft niemand zorg te baren ze geschiedt gratis. Operaties, tot de meest kostbare toe, worden kosteloos verricht. Is er een vroedvrouw nodig, de staat zorgt er voor. Er is eenvoudig niets te be- om dat euvel recht te zetten ge denken op medisch terrein, of ven we ze niet alleen een zeep- de permanente of tijdelijke in- rantsoen, zoals wij ook krijgen woner van Engeland kan er gra- en waarmee wij niet alleen ons tis over beschikken. zelf moeten wassen, doch ook U kijkt natuurlijk een beetjeonze huizen en kleren moeten vreemd op, dat ook zij, die tij- schoon houden. O, nee. Vreem- delijk in Engeland vertoeven, delingen moeten aangemoedigd heb een dringende boodschap voor PAo-D.L. in Utrecht, wilt ge me helpen een verbinding tot stand te brengen?" Het indrukken van een knop was in het radiostation te Hel mond voldoende om onmiddellijk over te schakelen van luisterpost op zendapparaat. „Hallo ON4- K.D. hier luistert PA0-R.O.B. Ik wil je graag helpen maar vertel me die dringende aangelegenheid, misschien kan ik je van dienst zijn". En de Belgische ra diozendamateur vertelde: „Een familie hier in de buurt heeft een drie dagen oud kind, dat een scheurend buikvlies heeft. De plaatselijke dokter staat machte loos. Volgens hem moet er in Utrecht een professor zijn, die Pe Poolse militaire missie te Berlijn heeft de Britse autori teiten om uitlevering verzocht van de voormalige leider der S.S. From. van deze faciliteiten gebruik kunnen maken. Toch is het zo. Tijdens ons verblijf in Enge-, land circuleerde juist een be richt in de pers over twee Ca nadezen, die naar Engeland wa ren overgekomen om zich te la ten opereren. Na afloop der me dische behandeling konden ze getuigen, dat ze, na aftrek der reiskosten, nog 75 pond voor deliger uit waren dan wanneer deze operaties in Canada waren verricht. Toen de minister gedurende het vragenuurtje over deze kwestie in het Lagerhuis werd geïnterpelleerd, maakte hij er zich af door te vragen, of En geland misschien zich niet de weelde zou kunnen veroorloven om zo'n 200.000 pond voor vreemdelingen uit te geven. Men kan zich voorstellen, dat de domme Brit de borst lichte lijk verhief bij 't horen van deze fiere taal. Jammer was het, dat dezelfde minister gedurende dat zelfde vragenuurtje moest uit spreken, dat een som van 20.000 pond niet beschikbaar kon wor den gesteld voor oud-soldaten, die in de vorige oorlog een been hadden verloren en nu graag een klein auto'tje zouden willen heb ben om zich behoorlijk te kun nen voortbewegen. ROYAAL ENGELAND. Rhona Churchill schreef in de Daily Mail een ironisch artikel tje over de bevoorrechting der buitenlanders. Ik zal enkele ge deelten hier citeren: „Daar heb je nou een van die jonge kerels, die Mussolini op zekere dag naar Engeland stuur de om Londen te bombarderen, toen hij in een extra-machtige bui was. De man heeft er een been bij verspeeld. Wel, er is niets, dat hem verhindert ons een bezoek te brengen en van ons een nieuw kunstbeen te vragen, krachtens onze „National Health Service". En terwijl hij hier is, kan hij meteen ook een nieuw kunstgebit krijgen, als hij dat nodig heeft. En jullie kent allemaal dit verhaaltje ook, waarbij we allen zijn grootgebracht, dat buiten landers zich niet wassen. Wel, FEUi Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 144) o— „Er liggen sporen van ver moeidheid op uw gelaat te le zen; en iets kwijnends vertoont zich in uw manier van optreden, die de droeve voorboden zijn van gebrekkige gezondheid. U moet óf uw letterkundige loop baan óf uw positie van gouvei- nante opgeven. Ik beveel u ten zeerste aan het tweede, want ik kan u niet missen voor mijn tijdschrift." Op dit ogenblik stond het rij tuig stil voor de deur van me vrouw Andrews, en terwijl me neer Manning haar hielp uit stappen zeide hjj: „Edna, mijn vriendin, beloof je me, dat je vanavond geen let ter meer schrijven zult?" „Dank, meneer Manning, ik beloof het u." Zij ging ook niet aan haar schrijftafel zitten; maar Felix was onrustig, woelend in koorts; en 'twas na middernacht, eer zij haar hoofd op de kussens deed nederzinken. Nog voor zij een oog had ge sloten, hoorde zij in de vroege ochtend de melkboer met zijn wagen van rinkelende flessen. Eindelijk overviel haar een korte, maar vermoeiende slui mering; verontrust door dro men, waarvan het middelpunt telkens weer was, die ene grote figuur die zij had zien staan aan het station, druipend in de stro mende regen. HOOFDSTUK XXIX. Een geknakte gezondheid. „Laat Gij er uw zegen op rus ten o, almachtige God, anders zou mijn werk tevergeefs zijn. Het was Paulus die plantte en Apollos die nat maakte, maar Gij alleen kunt de wasdom ge ven. Het is nu geëindigd; zie er op neer in genade, en geef er Uw zegen op, en neem Gij het aan." De nacht was bijna geheel voorbij, toen Edna de pen neer legde en haar handen vouwde over het boek, dat zij zo juist af had. Vele maanden had zij reeds gewerkt en nagedacht over dit thema en had moeite noch tijd gespaard om haar onder werp in alle bijzonderheden uit te werken; bij dag en bij nacht had zij ailes gewikt en gewo gen; zij had vurig en zonder op houden gebeden en met zeld zame ijver doorgew;' :t, zonder ook maar enigszins te verslap pen, om deze wens van haar hart te vervullen om deze roem ruchte droom in werkelijkheid om te zetten en tenslotte was het boek nu gereed. Het geschrift was een geeste lijk tapijt, waarin zij haar ge dachten keurig had uitgeweven, die nu eens lichte, dan donkere schaduwplekken er over lieten vallen, wijl wondere en uitge zochte raadgevingen en gloeien de fantasie het gehele weefsel besprankelden met purperen amber en goudkleurige gloed. Maar zou dit werk wel vol doende verstaan en gewaardeerd worden door de grote massa, de druk-bezige wereld, voor wier ontspanning en hogere ontwik keling zij zo met stipte volhar ding had gewerkt? En dan het werk van het spinnewiel harer verbeeldingskracht het weef getouw der gedachte? Zouden haar medemensen het wel ont vangen met die ernst en die liefae, waarmede zij het had be werkt? Zouden zij, voor wie zij het met zoveel geduld had op gebouwd en gepolijst, het waar deren en het tot hun bezit ma ken? Of het ontraden of schen den? Neerziend op die stapel van velletjes papier, nu klaar voor de drukker, kwam er een droe- vig-tere, verlangende uitdruk king in haar ogen; en haar kleine witte handen streelden liefkozend de dichtbeschreven papieren evenals de zachte hand van een moeder liefkozend zou strijken over het gelaat van haar kind, dat op 't punt staat de koude wereld in te gaan on der onverschillige vreemdelin gen, die misschien haar lieveling op ruwe wijze zullen beschim pen en behandelen. Verscheidene uagen had Edna aanhoudend doorgewerkt, om haar boek geheel gereed te krij gen, en nu kon zij dan haar ver moeide handen vouwen en haar werkzame geest rust gunnen. Maar haar zo versmade ge zondheid nam onmiddellijk wraak, en haar overwerkte ze nuwen staken in woeste weer stand op, weigerend langer kalrn te blijven. Zij had naar dit ogenblik reeds zo lange tijd ver langend uitgekeken, zodat bij de aankomst haar gehele zelf beheersing verloren scheen te zijn. Terwijl zij zo de mogelijke ontvangst van die stapel papie ren daarvoor haar zat te bepein zen, begon haar hart met wilde slagen te slaan, en toen opnieuw greep haar een vreselijke angst aan, en een duistere waas en een gevoel van verstikking kwam over haar. Zij stond op. hield haar oog strak op het venster gericht en wankelde er heen, maar eer zij het bereikte, viel zij neer en verloor het be wustzijn. worden om de goede, oude En gelse gewoonte te volgen: ze moeten zich er aan gewennen zo nu en dan een bad te nemen. Daarom krijgen ze het rant soen zeep dat wij ook krijgen en nog zes stukken toiletzeep bo vendien. Het is van algemene bekend heid, dat iedere bijziende vreem deling even het Kanaal over kan steken, een dokter bezoeken, een opticien kan gaan raadplegen, om daar een goede bril te ver krijgen voor zijn vermoeide ogen en in enkele gevallen vlugger dan u of ik, die er ongeveer zes maand op moeten wachten. Neen, vreemdeling, u moet ons niet verlaten. Wij hebben u toch gelukkig gemaakt? U denkt misschien, dat we mesjogge zijn? Misschien hebt u wel gelijk. Neem me niet kwalijk. Ik moet weer terug naar mijn plaatsje in de queu voor de vis winkel." De gedachten van een Engels man zijn tegenwoordig nu niet bepaald vriendelijk als hij na denkt over de zegeningen van het Labour-bewind. Ongetwijfeld hebt u opge merkt, dat de uitvoering der ziektewet niet bepaald op rolle tjes loopt. Rhona Churchill wees er immers reeds op, dat men b.v. op een bril soms zes maanden moet wachten. Natuurlijk is er een kortere,, een veel kortere weg. Doch ffan secretaris, hij blijft bestuurs- liri In 7nn n oore lrnrie rirt tmurro Hieruit volgt, dat de christelijke school staat of valt met de Bijbel èn met de christelijke onderwij zer. De bedoeling van het christelijk onderwijs is niet het kind bij Christus te brengen. Want dat kan de Heilige Geest alleen. De christelijke school brengt het kind bij de Bijbel. Wanneer het dilemma gesteld wordt: Is de christelijke school een school van Christus of een school van christelijkheden, dan kunnen we dit dilemma niet aan vaarden. De school met de Bijbel is niet de school van Christus. Maar ook niet de school van christelijkheden, want anders zou de Bijbel zo'n christelijkheid zijn. De school met de Bijbel, aldus prof. Zuidema, is de school van het gelovige deel der natie. Let wel zij is niet, voor de kinderen van christelijken huize". Wanneer we dat laatste aanvaarden, laten we ons in een hoek drukken, dan wordt onze school een ghetto- school en dat mag zij niet wezen. Zij dient heel het volk, niet één groep. Toch wil ik hen, die onze school een school van christelijkheden hebben genoemd, geen onrecht doen. Wanneer wij onze hand in eigen boezem steken en we bren gen haar weer tevoorschijn, dan bespeuren wij niet zelden een hand vol christelijkheden of halve christelijkheden. Er zijn onder wijzers die hun liefhebberijen bot vieren in de school, die de Bijbel niet meer doorgeven maar die slechts wat christelijkheden en zinloze tradities uithangen. Dat is heel erg, want op die manier houdt men de kinderen van Christus af. Het onderwijs moet een reflectie zijn van het geloofsleven van de onderwijzer. Daarom staat of valt de school met de christelijke onderwijzer. En tenslotte komen we bij dit punt, dat wij wanneer we christelijk onderwijs wensen het christelijk geloof moeten pre diken. ONDERWIJZER ZIJ ZIEL ZORGER. Hier belandde de spreker aan op het verband tussen kerk en school, een kwestie waarover de Bondsvoorzitter, ds R. Dijkstra, emer. predikant te Putten, even eens gesproken had. Er is veel overeenkomst tussen de preek en de les, meende ds Dijkstra. Een vervelende preek is even ellendig voor de mensen als een vervelende les. Preek en les vormen twee belangrijke bestand delen in ons leven. De dominé moet preken met zijn hart en de onderwijzer moet lesgeven met zijn hart. Een echte onderwijzer is een zielzorger. Nadien hield ds Dijkstra zijn gehoor aangenaam bezig met een causerie over Augustinus, de kerkvader in wiens werk ds Dijk stra zich thans verdiept. Ds Dijk stra maakte een menigte behar- tenswaardige opmerkingen, zowel voor onderwijzers als voor predi kanten. En aangezien er van de laatste categorie wellicht weinig of geen aanwezig waren, riep hij uit, „O, ik wou dat hier wat meer dominé's zaten!" Wat het bondswerk aangaat: ds Dijkstra deelde mede, dat mo menteel tweehonderd christelijke Muloscholen (dus vrijwel alle on derwijsinrichtingen van deze aard) bij de organisatie zijn aan gesloten. De voorzitter had de in druk, dat het Mulo-onderwijs spo ren van opleving vertoont, in te genstelling met het lager onder wijs Dr H. Noordhof te Schevenin- gen trad in deze vergadering af moet men zelf betalen. Maar iemand, die b.v. van een huid aandoening wenst verlost te wor den en er niet voor wil betalen, ziet zich gedwongen te wachten in een kamer, die misschien overvol zit met patiënten, die kwalen van heel andere aard en duisterder oorsprong hebben. lid. In zijn plaats koos de verga dering mr G. Benthem te Zwolle als secretaris. Ter vergadering was aanwezig de bejaarde onderwijsman J. Th. R. Sehreuder te Haarlem, een der voortrekkers in de Bond van Christelijke Muloscholen. die men op nemen, als men geholpen wenst te worden door de liefhebbende vader Staat. AFSCHRIKWEKKEND VOORBEELD. Er zijn ook in ons land nog velen, die alle hulp en heil ver wachten van de Overheidszorg. Tot hen zou ik willen zeggen: Gij dwaas, ga naar Engeland en wordt wijs. Zal het Nederlandse volk, door de dwaling van anderen geleerd, zich afwenden van propagandis ten van dit gevaarlijke stelsel? Ik ben er nog niet zo zeker van. De gang van zaken in de Indi sche kwestie heeft me huiverig gemaakt, 't Lijkt wel, of men „Da's goeie" zei Jan. 't Was Donderdag een belang rijke dag in het leven van onze landarbeiders. Voor het eerst toch had de uitbetaling van pensioenen plaats. Voor het eerst in de ge schiedenis werden zij, wat dit betreft met de werkers uit an dere bedrijven gelijk gesteld. Minister Mansholt was te Klaaswaal van deze historische gebeurtenis getuige. Nummer één was de 67-jarige J. v. d. Spaa uit Greupdijk. „Da's goeie", zei Jan. „Welbedankt". Hij begon als jongen van 10 jaar voor 40 cent per dag. Zijn hoog ste loon was ooit een goede f 4. eerst aan den lijve moet onder- Voor trouwen had hij geen geld. vinden, welke de zegeningen zijn van de veelgeprezen socialisti sche ideologie. Nu was hij beduusd om zoveel geld: f 621.76 pensioen met te rugwerkende kracht tot 8 No- De Engelsen weten het nu zo j vember 1947, toen hij 65 werd. zachtjes aan al. In dit land klopt j Een lange en moeizame weg de ramp aan de deur en het zou voor lotsverbetering van de me niet verwonderen, als in 1951 j landarbeiders is hiermee afge- Engeland heel de wereld zou sloten. Daarvan getuigden A. W. doen zien, dat het genoeg heeft Biewenga en dr J. C. Schroder, van de experimenten van per- voorzitter en directeur van het sonen, die, steunend op het be- bedrijfspensioenfonds, verschil- ginsel van de goedheid des men- lende andere sprekers en ook de sen, een paradijs op aarde willen minister, terwijl de stoomtram scheppen en nu met schrik be- en ook de auto's regelmatig merken, dat de gebrachte ver- voorbij rammelden, beladen met beteringen enkel aanleiding zijn suikerbieten en andere producten tot diep verval, geestelijke ach- uit dit wijde, vruchtbare en teruitgang en stoffelijke nood. werkzame land, A. Giuliano wordt „uitgerookt". Hij wil Italië verlaten. De Siciliaanse bendeleider Giuliano heeft om een paspoort verzocht om Italië te kunnen verlaten. Het wordt hem ook wel zeer warm onder de voeten gemaakt want speciale leger eenheden pompen gifgassen in de grotten waar hij zijn hoofd kwartier heeft, terwijl tevens dynamiet gebruikt wordt om de (Wordt vervolgd.) grotten te laten springen. Te Zoetermeer vond later op de dag de tweede uitreiking plaats. De secretaris-generaal van- het dep. van Soc. Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, en mr J. J. M. Veraart van de Stichting van de Arbeid waren getuige van de ze gebeurtenis. Hier kregen plm. 15 personen in totaal f 5200. Te Iguape bij Santos is een Brazi"aans vliegtuig omlaag gestort. Men meent, dat vier personen om het leven zijn ge komen, terwijl 17 anderen zou den zijn gewond. De actie wordt voortgezet. Het comité Handhaving Kijks- cenheid blijft ondanks alles ziju arbeid voortzetten. Schijnbaar zonder resultaat. De onderhandelingen in Den Haag gaan rustig door en naar verluidt zal straks de Ronde Tafelconferentie in pleno bijeen komen om spijkers met koppen te slaan. Dat wil zeggen, dat dan een belangrijke stap zal worden gedaan in de richting van de af braak van het Koninkrijk en dat revolutionnairen en collabora teurs als Soekarne en Hatta hun doel: „Indië los van Holland" dichter bij zien komen. Het gaat nu met sneltreinvaart. De Grondwet schijnt van geen betekenis meer te zijn, met de be langen van vele millioenen Indo nesiërs voor wie de grootste el lende voor de deur slaat, wo.dt niet gerekend, de economische en financiële belangen van Neder land en van Indië waarvoor Ne derland nog steeds verantwoorde lijk is, leggen geen gewicht in de schaal. Niets schijnt in staat het onheil af te wenden. De regering is vast besloten de weg der schande tot het einde af te lopen en zij rekent er op, dat een gewillige Kamermeerderheid straks haar afbraakpolitiek zal willen sanctionneren. Toch blijft Rijkseenheid zjjn actie voortzetten. Omdat het niet anders kan en niet anders mag. Omdat het in 't lands belang verplicht is alles te doen wat mo gelijk is het onheil af te wenden. Rijkseenheid blijft arbeiden om zo mogelijk de ogen van regering en volk te openen voor de drei gende gevaren. Dat deze actie bij velen weer klank vindt, ook in Zeeland, bleek uit de Woensdag te Goes gehou den vergadering waarin Admiraal Helfrich en de heer Reyers het woord voerden. Er heerste een geestdriftige stemming en met daverend ap plaus werd begroet het voorstel om telegrammen te zenden aan H. M. de Koningin, aan de Minis terraad en aan de Nederlandse delegatie ter Rondetafelconferen tie. Aan H. M. de Koningin werd daarin eerbiedig verzocht Haar invloed te willen aanwenden op dat alsnog een catastrophale toe stand in Indië, waarvan de goed gezinde Indiër en onze landgeno ten nog meer het slachtoffer zou den worden, worde voorkomen. In het telegram aan de Minis terraad werd met kracht gepro testeerd tegen het gevoerde na oorlogse Indië-beleid en geëist: veiligheid en zelfbeschikkings recht voor de ons goedgezinde In dische bevolking, bescherming van onze landgenoten aldaar, behoud van Nieuw-Guinea, Ambon, Timor de Minahassa en vele andere de len van Indië onder Nederlandse vlag en geen terugtrekking van Nederlandse troepen. Aan de Nederlandse delegatie werd van de verzending van dit telegram mededeling gedaan. Zo wordt de actie voor de een heid van het Rijk voortgezet. In tal van plaatsen in ons land worden nog soortgelijke bijeen komsten gehouden. Alles wat nog mogelijk is wordt gedaan om Regering en Volksver tegenwoordiging wakker te schudden en verdere afbraak te voorkomen. Men kan deze in 's lands belang noodzakelijke aetie steunen, door geldelijke bijdragen te storten op de rekening van Rijkseenheid bjj de Incassobank N.V. te Goes. Zware Mitrailleurs en Pantseral:r. Laten we maar met de zware mirailleurs in huis vallen. Dat kun je altijd nog beter doen dan met een stuk pantsergeschut. Nu, als er over mitrailleurs ge sproken wordt betreft dat meestal de zogenaamde „lichte". Niets bijzonders eigenlijk: een beetje zwaar uitgevoerd geweer, waarmee je behalve schot voor schot, ook nog automatische vuurstoten kunt afgeven. Nee, dan de „zware". Dat zijn lood- sproeiers waar je heus niet mee wegloopt. Maar voor het ver voer zijn er dan ook carriers aanwezig en het mooie van het wapen is dat je er zowel vanaf een speciale montage op de car rier als vanaf de grond mee kunt vuren. Van de loop is hoegenaamd niets te zien; dat ding gaat na melijk rood aanlopen als er een hele band patronen door zijn keel gejaagd wordt en daarom heeft men er maar een koelhuis rond gebouwd, waardoor water circuleert. Bij schietoefeningen met het wapen is het een aardig mopje om een lucifer tussen de afvuur- inrichting te steken met het ge volg dat het apparaat doorra telt terwijl men er zelf rustig naast ligt. Het pantsergeschut is dan het laatste zware wapen der infan terie dat gemotoriseerd ten to nele verschijnt. Zo'n stuk is nu eenmaal te zwaar om op de car rier te worden vervoerd zoals de andere zware wapens; 't wordt dus achter de carrier aange sleept. Een bepaald uredelie- vend gezicht is het nu niet di rect, als deze stukken achter hun respectievelijke wagens door het terrein hobbelen. In de stelling zit de beman ning rustig achter de zware pantserplaten en een kijkglaas- je laat hen precies zien wat er in het terrein gebeurt en cwee als er (nu nog denkbeeldige) pantsers in zich zijn Het volgende schetsje handelt over een: „Uytterst Vertrouelyk V oorsgrif t".

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2