ZEEUWSCH DAGBLAD Joego-Slavië protesteert en beschuldigt de Sowiet-Unie L Spoorwegongeval te Kruiningen eiste één feite Dijkgeschot noodgedwongen verhoogd Zeeland mag volgend jaar 590 woningen bouwen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tito zou R issen vlootbasis geweigerd hebben Niet gesloten overweg tie oorzask Goeiie aanwinst voor sportverenigingen te Kraleimpe Zal het rijk bijdragen in de grote werken? SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1372 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 3 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.45 u., onder 18.12 u. Maan op 17.41 u., onder з.31 u. Hoogwater op Dinsdag 4 Oct.: Vlissingen: 0.33 u. 1.70 m., 12.45 1.61 m. Terneuzen: 0.59 u. 1.88 m., 13.15 u. 1.79 m. Wemeldinge: 2.00 u. 1.62 m., 14.21 u. 1.41 m. Zierikzee: 1.46 u. 1.43 m., 14.01 u. 1.21 m. DE „HEKSENKETEL" STAAT TE VUUR. In een nota, welke Zaterdag aan de Sowjet-Russische zaak gelastigde te Belgrado is overhandigd, heeft de Joego-Slavische regering het Kremlin ervan beschuldigd „de internationale be ginselen, neergelegd in het handvest der Verenigde Naties", te hebben geschonden. In de nota wordt protest aangetekend tegen he; opzeggen door de Sowjet-Unie van het voor de tijd van twintig jaar gesloten Sowjet-RussiscliJoego-Slavische vriend schapsverdrag. Roemenië en Bulgarije ook geen vrienden meer. In de nota wordt onder meer verklaard, dat de vijandigheid der Sowjet-Unie jegens Joego slavië in strijd is met de be ginselen der Sowjet-Russische buitenlandse politiek, zoals deze in 1941 door Stalin zijn uitge stippeld. Volgens de nota ver klaarde Stalin in 1941 dat de Sowjet-Unie zich nimmer zou inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van een klein land. „De verantwoordelijkheid voor de niet-vredelievende handelin gen der Sowjet-Russische rege ring ten aanzien van Joego-Sla- vië en de gevolgen, welke daar uit zouden kunnen voortvloeien, zijn geheel voor rekening van de regering te Moskou", zo staat er in de nota van Joego-Slavië. Voorts beschuldigt de Joego- Slavische nota de Sowjet-Unie er van, dat zij de Kominform heeft misbruikt als masker voor onsocialistische doeleinden, dat zij een bijna algehele economi sche blokkade rondom Joego- Slavië heeft gelegd, dat zij veel omvattende materiële en morele hulp heeft gegeven aan verra ders en deserteurs uit het socia listische Joego-Slavië en dat zij diplomatieke nota's vol grove beledigingen en bedreigingen, ondersteund door troepenbewe gingen in Joego-Slavische buur- NIEUWE ROOFOVER VAL TE AMSTERDAM. Politie staat voor raadsel. Zaterdagavond om kwart over tien is in de Albiasstraat te Amsterdam een vrouw in haar woning overvallen door twee onbekende mannen, die met f 1385.verdwenen. De vrouw was thuis met haar vier kinderen, die sliepen. De echtgenoot, die werkzaam is als kellner, was naar zijn werk. Toen aan de benedendeur ge beld werd op de wijze zoals haar man altijd doet, ontsloot zij de deur. Maar toen zij het licht in de gang wilde op steken werd haar plotseling een hoed of een sok tegen het gezicht gedrukt, waar door zij niets meer kon zien en de aanvaller hield haar in be dwang. Een tweede persoon doorzocht de woning. Na ongeveer een kwartier werd plotseling de hoed of sok van het gezicht der vrouw weg getrokken, maar voor zij iets kon waarnemen, waren beide mannen verdwenen. De linnenkast, waarin zich, verborgen tussen lakens, een bedrag van f 1385.bevond, was doorzocht en het geld wa? verdwenen. Uit een bureau in de voorkamer waren drie hor loges, waaronder een gouden dameshorloge en een doublé herenhorloge en een vulpen gestolen. De politie staat voor een zeer mysterieus geval. landen, heeft gezonden. Het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Joego-Slavische regering een nota overhandigd, waarin haar wordt medegedeeld, dat Roeme nië zich ontslagen acht van de verplichtingen voortvloeiend uit het in 1947 ondertekende verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Joego-Slavië. Ook Bulgarije heeft het vriend schapsverdrag met Joego-Slavië opgezegd, zo meldt Radio-Sofia. VOOR DE VER. NATIES? Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Lake Success wordt ver klaard, dat Joego-Slavië waar schijnlijk zijn geschil met Rus land volgende week aan de Ver enigde Naties zal voorleggen. De Joego-Slavische nota aan de Sowjet-Unie, waarin van schending van het handvest van de V.N. wordt gesproken, wordt als een stap in die richting ge zien. In Joego-Slavische kringen te Lake Success wordt verklaard, dat, hoewel de Joego-Slavische delegatie naar de Assemblee ge komen is zonder de bedoeling het geschil op deze zitting ter sprake te brengen, de politieke omstandigheden zich sindsdien in ongunstige zin hebben ge wijzigd. Volgens het Zweedse dagblad „Svenska Dagbladet", dat een persgesprek met maarschalk Tito heeft gehad, weigerde de Joego- Slavische leider een verzoek van de Sowjet-Russische regering, om haar het recht te verlenen Russische viootbases in te rich ten aan de Joego-Slavische kust, in te willigen. Sowjet erkent Chinese communistische regering. Door radio-Moskou is gister avond bekend gemaakt, dat di plomatieke betrekkingen tot stand zijn gekomen tussen de Sowjet-Russische en de Chinese communistische regeringen. De Russische regering heeft besloten haar diplomatieke be trekkingen met de Chinese na tionalistische regering te Kanton te verbreken. Zij zal een ambas sadeur vestigen bij de regering van de Zaterdag uitgeroepen „Chinese volksrepubliek", die door een diplomaat van dezelfde rang te Moskou zal worden ver tegenwoordigd. Zoals wij reeds in een ge deelte van onze vorige oplaag meldden, heeft zich Zaterdag morgen omstreeks half zeven, bij het station Kruiningen Yerseke een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan de 26-jarige Francoys Nieuwenhuise uit Yerseke het leven heeft gekost. Over de oorzaak van het on geluk vernamen wij het vol gende: Toen de bus van de „Stoom tram Walcheren", die arbeiders voor „De Schelde" uit Zuid- Beveland ophaalt, uit de richting Yerseke de bewaakte overweg bij het station naderde, waren de bomen gesloten omdat juist een goederentrein bezig was te rangeren. Hoewel de personen trein uit de richting Goes reeds dichtbij was, werden, toen de goederentrein de overweg was gepasseerd, toch de bomen ge opend. Daar de chauffeur op dit punt vanwege de dijk geen zicht op de spoorbaan had, reed hij daarop de overgang op en zag juist te iaat de trein aankomen. Hoewel hij nog trachtte door vol gas te geven juist vóór de trein langs te rijden was een aan rijding onvermijdelijk, ondanks ook het feit, dat de machinist van de trein zeer krachtig rem de. De bus werd aan de achter zijde door de locomotief gegre pen en naast het aan de lijn staande spoorwachtershuisje neergcsmakt. De locomotief werd door de aanrijding uit de rails gelicht en reed op enkele op dood spoor staande goederen wagons. Door deze botsing Zaterdag werd nieuw kleed lokaal in gebruik genomen. Een van de grootste moeilijk heden waarmee de meeste sport verenigingen op de dorpen wor stelen, is wel het gebrek aan een goede kleedgelegenheid. Het gemeentebestuur van Krabben- dijke heeft getoond oog te heb ben voor de behoeften van de sport en de plaatselijke sport verenigingen in het bezit ge steld van een kleedgelegenheid, die veel sportverenigingen hun Krabbendijkse sportvrienden zullen benijden. Zaterdagmiddag werd dit kleedlokaal officieel geopend en overgedragen aan de belanghebbende verenigingen. Ter gelegenheid hiervan hield burgemeester J. Vader een toe spraak, waarin hij gewaagde van de blijde dag voor hen, die de sport en de lichamelijke opvoe ding van de jeugd een warm hart toedragen. Hij bracht dank aan allen, uie aan de tot stand- koming van het lokaal hadden medegewerkt; in het bijzonder aan de door de raad ingestelde sportcommissie. Hij noemde het gebouwtje een sieraad, niet al leen voor de sportliefhebbers maar voor het gehele dorp en overhandigde daarop de sleutel van het gebouw aan de plv. voorzitter van de sportcommis sie, de heer G. Schuur. De heer Schuur overhandigde op zijn beurt de sleutel aan de heer J. Blok, en drceg daarmee het ge bouw over aan ue spo»..„nem ingen en de scholen, cue ervan gebruik zullen gaan maken. De heer van Gorssel, voorzitter van de V.V. „Rillandia" -bood aan zijn Krabbendijkse sportvrien den zijn gelukwensen aan met de bijdenswaardige aanwinst. Namens de Korfbalvereniging „Vios" dankte de heer J. Blok de burgemeester en de ge meenteraad voor hun mede werking. Door de voorzitter van de voetbalvereniging, de heer G. Schuur, werd aan burgemees ter Vader het erelidmaatschap van de voetbalvereniging aan geboden als dank voor zijn be moeienis met de sport, als teken daarvan werd een fraaie oor konde overhandigd. KRABBENDIJKE— RILLANDIA 1—1. Direct na deze overdracht werd een voetbalwedstrijd tussen Krabbendijke I en Rillandia I gespeeld, waarvoor veel belang stelling bestond. Reeds enkele minuten na de aanvang slaagde Rillandia er in de keeper van Krabbendijke te doen vissen. Over het algemeen was Rillan dia in de eerste helft in de meer derheid. Krabbendijke wist ech ter ongeveer een half uur na de aanvang de gelijkmaker te scoren. In de tweede helft toonde Krabbendijke een duidelijk over wicht, doch daar het in de voor hoede niet wilde vlotten, bleven doelpunten uit. Ook Rillandia slaagde er niet meer in het net te v -nden en zo bleef de stand t -, \.jn:e stand ni.sschicii net best de verhouding weergeett. kwamen de locomotief, de ten der en twee goederenwagons dwars over en naast de rails te liggen en werden zwaar bescha digd. Verder kantelde ook het eerste personenrijtuig achter de tender, terwijl nog enkele an dere rijtuigen ontspoorden. PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Het mag wel een wonder heten, dat het aantal slachtoffers tot één is beperkt gebleven. Een bijzonder gelukkige om standigheid is, dat zich niet meer personen in de bus be vonden, want was de bus vol ge weest, de ramp zou niet te over zien zijn geweest. De chauffeur de heer M. M. Does uit Goes, liep wonder boven wonder slechts enkele snij wonden op in het gezicht tengevolge van ver splinterd glas. De machinist van de trein liep slechts enkele schrammen op, terwijl verder slechts één pas sagier licht werd verwond. Een andere gelukkige omstan digheid is zonder twijfel ook, dat de trein (het betrof de eer ste trein, die omstreeks 5 voor half zeven in Kruiningen moest aankomen), slechts zeer matig was bezet. Zaterdagmorgen was men reeds druk bezig om de ravage, die door de aanrijding was aangericht, op te ruimen. Het spoorwegverkeer ondervond slechts geringe vertraging, daar men gebruik kon maken van het derde spoor. De bus werd totaal vernield. De heer Nieuwenhuise was pas sinds korte tijd uit Indone sië gerepatrieerd na een ver blijf van enkele jaren als oorlogsvrijwilliger aldaar. Hij was enige zoon en werkzaam op „De Schelde" te Vlissingen, waarheen hij ook Zaterdagmor gen op weg was. VLISSINGEN HEEFT NIEUWE SPEELTUIN. Zaterdagmiddag hadden de bewoners van de Bloemenlaan te Vlissingen de vlag uitgesto ken ter gelegenheid van het feit, dat burgemeester Kolft de speeltuin van de Vlissingse Speeltuinvereniging heropende onder grote belangstelling en met vrolijke muziek van „Ons Genoegen". Mr B. Kolff, die vergezeld was van enkele wethouders, noemde de heropening een ver heugend feit voor de gehele Vlissingse bevolking en stelde vast, dat de V.S.V. veel werk heeft moeten verzetten voordat het zo ver was. In een derge lijke grote wijk, aldus de bur gemeester, mag een speeltuin als deze zeker niet ontbreken. Het is voor de ouders een pret tige gedachte te weten, dat de kinderen veilig „opgeborgen" zijn. Het gemeentebestuur heeft zich, naar spr. opmerkte, dan ook verplicht gevoeld zijn mede werking te verlenen door grond beschikbaar te stellen en een omheining te plaatsen. Terwijl „Ons Genoegen" een mars speelde, hees het zoontje van de burgemeester de vlag, terwijl mevr. Kolff, die even eens aanwezig was, een bouquet bloemen kreeg. De voorzitter van V.S.V. ver telde nog, dat de vereniging een gift van f 600.heeft ontvan gen van een Vlissingse jongen, die vroeger altijd in de speel tuin van V.S.V. gespeeld had, en tijdens zijn overtocht naar Indonesië op de boot een col lecte hield ten bate van de wederoprichting van de verlo ren gegane speeltuin. De prachtige speeltuin, waar een glijbaan, draaimolen, een zandbak en nog vele andere ver makelijkheden aanwezig zijn, werd nadat de burgemeester en genodigden een rondje in de draaimolen hadden gemaakt, met groot enthousiasme door de kinderen veroverd. Grote staking in Amerikaanse staalindustrie. Bijna 90 procent van de ijzer en staal-fabrieken in de V.S. lagen stil toen te Zaterdagnacht een half millioen staal- en 400 duizend mijnarbeiders in staking gingen. 53 staalbedrijven en 50 vetkoolmijnen zijn gesloten. De arbeiders willen een pensioen regeling. Bevestiging en intrede te Colijnsplaat. Na des morgens bevestigd te zijn door ds S. v. Wouwe uit Serooskerke, die tot tekst had 1 Petrus 5:24, deed Zondag avond ds Retel, gekomen van Hoornsterzwaag, onder grote be langstelling zijn intrede bij de Geref. Kerk te Colijnsplaat. Zijn Eerw. had tot tekst 1 Cor, 128 en 29, in verband waarmee ge sproken werd over de verkon diging des Evangelies tot het volmaakt worden in Christus Jezus. Na de prediking richtte spr. zich met een persoonlijk woord tot kerkeraad en gemeen te, de vertegenwoordigers van de classis, de burgemeester en tot de kerkeraad. Vervolgens werd 't woord ge voerd door de heer Contant na mens kerkeraad en gemeente, ds Scholing namens de classis en de kerk van Kamperland, Burgemeester Schuit en de heer Dingemanse namens de kerk van G""rsdijk. Polderbestuur van Walcheren vergaderde. De commissarissen van de Polder Walcheren zijn, tijdens de algemene vergadering, die Zaterdagmorgen, onder voorzitter schap van mr dr R. W. Graaf van Lynden, in het P.Z.E.M.- gebouw te Middelburg werd gehouden, voor de argumenten, die door het dagelijks bestuur zijn aangevoerd, gezwicht en heb ben zich, zij het noodgedwongen accoord verklaard met de heffing van een buitengewoon dijkgeschot over 1949 en de vast stelling van het verhoogde dijkgeschot voor 1950. Tegen het eerste voorstel stemden 6 leden, tegen het tweede 10. Nadat de Polderrekening over 1948 en de voorlopige begroting voor 1950 goedgekeurd waren, werd besloten de behandeling van de voorstellen tot heffing van een buitengewoon dijk geschot voor 1949 en van het dijkgeschot voor 1950 tegelijk te doen geschieden. De heer Z. Maljaars was van mening, dat wanneer men het voorstel van het dag. bestuur aannam, zodat f 46.per ha. moest worden betaald in 1950, men in strijd handelde met de destijds aangenomen motie- Dumon Tak, waarbij ter kennis van de regering is gebracht, dat een dergelijke last voor de Wal- cherse boeren ondragelijk is. Spr. had een voorstel verwacht voor het aangaan van een kas geldlening of een vaste lening en hij zei, dat hij niet van plan was vóór te stemmen. Burge meester J. Bossêlaar zei, dat de werken, die momenteel onder handen zijn, veel geld kosten. Ze geven de schijn, zei hij, of we maar met geld kunnen smij ten. Als voorbeeld noemde hij de bouw van de basaltmuur op de Westkappelse zeedijk. De heer Hosselaar was verder van me ning, dat wanneer beweerd wordt, dat Walcheren na de her verkaveling een grotere op brengst zat geven, dan vroeger, er ook wel een last mag blijven voor het nageslacht, dat van de grotere opbrengst zal profiteren. Nadat de heer D. Gideonse nog had gezegd, dat de werken, die thans worden uitgevoerd, te groot zjjn om door de Polder te kunnen worden gefinancierd, kondigde de heer Koene aan, dat ook hij zijn stem niet aan dit voorstel zou geven. ANDER VOORSTEL. De heer J. L. v. d. Harst vroeg zich af of de onderhanden zijn de werken, wanneer de verho ging van het geschot zou wor den aangenomen, zullen kunnen worden gefinancierd. Spr. be cijferde, dat de verhoging voor de verpachters een catastrophe betekent. Wat wij hier doen, al dus de heer v. d. Harst, is prac- tisch een Rijkszaak en hij ver wees naar de werken tot behoud van het eiland Ameland, hetgeen door het Rijk wel wordt gefi nancierd. Spr. zag gaarne, dat zonder calamiteus-verklaring een bijdrage uit 's Rijks kas zou worden ontvangen. De heer van der Harst deed hierop een voorstel, dat (kort gezegd) neerkwam op een terug neming van de voorstellen door het dag. bestuur en het aangaan van een kasgeldlening ter fi- DE K.L.M. BESTAAT DERTIG JAAR. Op 17 Mei 1920 landde de Airco 16, een eenmotorige omgebouw de oorlogsmachine, op het grasveld van Schiphol. Hiermede was de openingsvlucht van de eerste K.L.M.-dienst, Amster damLonden v.v., volbracht. Ter herdenking van dit feit zal op 6 October a.s. een K.L.M. Convair van Londen op Schip hol aankomen. De vliegenier Shaw, die het eerste K.L.M.-toe- stel bestuurde, zal ook de Convair besturen, terwijl tevens een Engels journalist, die de eerste vlucht meemaakte, zal meegaan. Minister In 't Veld verdeelt 32000 woningen. Daarvan zijn 300 herbouw- gevallen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft vast gesteld, hoeveel van de in to taal 32090 te verdelen wonin gen in 1950 aan verschillende provinciën en de drie grote ste den zullen worden toegewezen. Groningen krijgt 1251 wonin gen, Friesland 989, Drente 1030, Overijssel 2070 (waarvan 500 montagewoningen), Gelderland 3744 (600), Utrecht 1882 (600), Noord-Holland 2646 (1250), Zuid- Holland 3654 (1250), Zeeland 590 (200), Noord-Brabant 3414 (400), Limburg 3062 (1000), Am sterdam 2634 (1200), Den Haag 2621 (1400) en Rotterdam 2413 (1600 montagewoningen). Hierboven is nog een beperkt centraal te beheren contingent gereserveerd, waaruit in bepaal de gevallen, b.v. voor nieuw te stichten industrieën, stichtingen en verenigingen kan worden geput. De verdeling van deze 32.000 woningen betekent niet, dat. in 1950 niet meer dan dit aantal woningen gereed zal komen. Op 1 Augustus j.l. waren reeds meer dan 38.500 woningen in aanbouw, die in de loop van 1950 voltooid zullen zijn. Alge meen wordt rekening gehouden met het gereedkomen in 1950 van 40.000 woningen. Bij de verdeling is als basis aangenomen het acute woning tekort. De gemiddelde classificatie- inhoud van de normale wonin gen zal over het gehele land gerekend 260 kub. m. bedragen. Rekening is echter gehouden met de behoefte aan grotere woningen voor kinderrijke ge zinnen. In Noord-Brabant en Limburg zal bijvoorbeeld de provinciale gemiddelde woning- inhoud resp. 284 kub. m. en 282 kub. m. mogen bedragen. De gemiddelde classificatie- inhoud van middenstandswonin gen in de provinciën is op 350 kub. m. gesteld en voor de drie grote steden op 325 kub. m. Voor herbouwgevallen is een gemid delde classificatie-inhoud van 400 kub. m. aangenomen. De verdeling wat normale wonin gen, middenstandswoningen en herbouwgevallen betreft, is als volgt: Groningen 1.38, 63 en 50; Friesland 930, 49 en 10; Drenthe 968, 52 en 10; Overijssel 1866, 104 en 100; Gelderland 3057, 187 en 500; Utrecht 1758, 94 en 30; Noord-Holland 2014, 132 en 500; Zuid-Holland 3271, 183 en 200; Zeeland 260, 30 en 300; Noord- Brabant 2943, 171 en 300; Lim burg 2709, 153 en 200; Amster dam 2271, 263 en 100; Den Haag 1858, 241 en 314, Rotterdam 2175, 262 en 184. nanciering van de stormschade, geleden in 1949 en berekend naar f 6.per f 100.belast bare opbrengst en f 22.per ha. schotbaar land. Verder stelde hij voor het dijkgeschot voor 1950 vast te stellen op f 27.per ha. schot baar land, op f 18.80 per ha. vrij land en op f 5.per f 100.— belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen, het geen zou kunnen worden ver hoogd met de rente en aflos singsannuïteit der te sluiten lening. Nadat door mr J. A.- Dumon Tak nog was gevraagd hoe het staat met een eventueel van het Rijk te ontvangen vergoeding en de heer J. C. Blaupot ten Cate gevraagd had naar de mo gelijkheid om thans het buiten gewoon geschot voor 1949 vast te stellen en eerst later het ge schot voor 1950 te bepalen, be antwoordde de voorzitter de sprekers. RIJKSBIJDRAGE? Toen de voorzitter de sprekers antwoordde, begon hij met te zeggen, dat het dag. bestuur het eens was met de commissarissen, dat f 46.per ha. te hoog is. Er heersen echter vele misver standen en hij zette uiteen, dat de vaststelling van het dijk geschot op f 46.per ha. niet in strijd moet worden geacht met de destijds bij de Regering ingediende motie. Dr v. Lynden was voorts van mening, dat de werken aan de Westkappelse zee dijk inderdaad voor rekening van het Rijk zouden moeten komen. Spr. had echter goede ver wachtingen, dat de Regering een deel van de kosten vóórhaar rekening zal nemen. De storm schade komt altijd voor reke ning van de Polder, maar wel licht zal er ook hierin een tege moetkoming van het Rijk wor den ontvangen. Men moet echter niet uit het oog verliezen, zo vervolgde de voorzitter, dat f 46.per ha. juist voldoende moet worden geacht, om de gewone uitgaven van de Polder te kunnen dekken. Spr. was van mening, dat de uitgaafposten in de begroting voor 1950 zeer krap zijn geraamd en hij kan geen weg aangeven om er nog meer op te bezuini gen. Graaf van Lynden achtte het voorstel van de heer v. d. Harst niet alleen in strijd met het reglement, doch ook met de belangen van de Polder, daar het, volgens spr. alleen rekening houdt met de belangen van de ingelanden. De voorzitter ont raadde de commissarissen dan ook ten sterkste dit voorstel aan te nemen, daar het voor de Pol der Walcheren noodlottige ge volgen zou hebben. Nadat de raad de heer A. Jeronimus er nog op had gewe zen, dat de uitvoering van het voorstel-v. d. Harst op bezwaren bij G.S. zou stuiten, en spr. de geleide economie van de Rege ring, die het niet mogelijk maakt de huren en pachten gelijke tred te laten houden met de uitgaven, te hebben afgekeurd, werd na dat enkele ogenblikken de ver gadering werd geschorst, door de heer v. d. Harst zijn voorstel teruggenomen. Vliegerwedstrijd te Middelburg. Zaterdagmiddag is op het ter rein van S.V.Z. aan de Lage- weg te Middelburg een vlieger wedstrijd gehouden, die werd georganiseerd door de Buurt vereniging 't Zand. Er waren 31 jongens en meisjes met hun vliegers aanwezig en het is een spannende wedstrijd geworden, niet alleen wie de mooiste vlie ger bezat, doch ook wiens vlie ger het hoogst of het stilst stond. Enkelen hadden pech, omdat er touwen in de war raakten en eenmaal ging er zelfs een vlie ger alleen van door, toen het touw brak. De prijzen voor de drie categorieën werden als volgt toegekend: Hoogststaande vlieger: 1. Cor- rie van Herwijnen 139 m., 2. Tonny van Herwijnen 133 m., 3. Gerard Stevense 130 m., 4. Paul Flipse 128 m., 5. Wim van Tol 125 m. Stilstaande vlieger: 1. Florijn Montenarie, 2. Jaap Donker, 3. Cobus Tilroe, 4. Jopie Consemul- der, 5. Joke Poppe. Mooiste vlieger: 1. Corrie van Herwijnen, 2. Wim Midavaine, 3. Irma Minnaar, 4. Jopie Kei zer, 5. Tonny Coppejans. Aan alle overige deelnemers werd een troostprijs uitgereikt. Bevestiging en intrede te Heinkenszand. Onder zeer grote belangstel ling deed ds G. N. Lammens des middags intrede in de Geref. Kerk te Heinkenszand, na des morgens bevestigd te zijn door ds Meijnen uit Den Haag, die daarbij een predikatie hield naar aanleiding van Joh. I vers 36. De tekst van ds Lammens was Openb. 21 vers 22. Het the ma was: „Verdwijning van de aparte godsdienst en verschijnen van een totale godsdienst". Na de preek werd de predi kant namens de kerkeraad toe gesproken door ouderling C. Lokerse. Ds Flinterman uit Goes sprak als consulent en namens de classis Goes. Burg. Funk sprak namens de burgerlijke gemeente en zeide blij te zijn dat de ledige plaats weer is ingenomen. Nadat ds Weelink als vriend en collega had gesproken, dank te ds Lammens alle sprekers en voor de hartelijke ontvangst in de gemeente. De Russische regering, die al leen goed vindt wat zij doet, heeft bij de Westelijke gealli eerden geprotesteerd tegen de vorming van de Westduitse regering. Evenals op heel veel plaatsen op de hele wereld is ook te Amsterdam Zaterdag de wereldvredesdag gevierd. Als alles naar wens gaat zal volgen de week het voor-unieverdrag tussen Nederland en België ge tekend worden. Het Groning se 498 ton metende m.s. „Orca" is in de Kielse bocht op een mijn gelopen. De 10 personen aan boord konden worden ge red. De brand, die een maand geleden Tsjoenking teisterde heeft 2865 personen het leven gekost; er waren 4000 gewon den en 41225 daklozen. Sinds 1729 is er niet zo'n warme Sep tembermaand geweest als dit jaar. De „Joh. v. Olden- barneveldt" is Zaterdag uit Am sterdam naar Batavia vertrok ken. Te Rotterdam „losten" Zaterdag de „Kota Inten" en de Sibajak tesamen bijna 3000 mi litairen uit Indonesië. Ter herinnering aan het daraa van Putten heeft Koningin Juliana aldaar een monument onthuld. Prins Bernhard zal met een smaldeel oorlogsschepen een tocht naar de Antillen en Su riname maken. De prijzen van stookolie, die buiten Engeland terrn ponden sterling wordt ver ken it, zal met 40 worden ver hoogd. Afscheid ds G. van Heiningen te Wolfaartsdijk. Zondagavond nam ds G. van Heiningen afscheid van de Geref. Kerk te Wolfaartsdijk, die hij ruim 19 jaar mocht dienen, in verband met bekomen eme ritaat. Er was voor deze dienst zeer veel belangstelling. Ds van Hei ningen had tot tekst gekozen Deut. 30:19 en 20a. Na de pre diking richtte hij zich met een persoonlijk woord tot de kerke raad, tot ds Beukema als ver tegenwoordiger van de classis, tot des Ponsteen, Ned. Herv. pred., tot de afgevaardigden van zusterkerken, tot het gem.- bestuur en tenslotte tot de ge meente. Z.Eerw. werd toegesproken door ouderling Caan namens kerkeraad en gemeente, die liet toezingen Ps. 121:4, ds Beuke ma namens de classis en burge meester van Oeveren. Ds van Heiningen blijft voor lopig te Wolfaartsdijk wonen en is bereid zo nodig de kerken binnen de classis te dienen. Intrede ds Muller te Ritthem, Na in de morgendienst te zijn bevestigd door ds Fokkema deed gistermiddag, onder grote be langstelling, ds Muller zijn in trede bij de Ned. Herv. Gemeen te te Ritthem. Tot tekst had de nieuwe pre dikant gekozen Matth. 9 vers 36. Voor de predikatie bracht ds Muller dank voor de hartelijke ontvangst in de gemeente, en dankte de predikanten en de burgemeester, de heer P. Da- niëlse, alsmede zijn vrienden voor hun tegenwoordigheid. Ds Muller was van mening, dat het in deze dienst niet ging om de nieuwe voorganger, doch om de eer van God en hij gaf daarmee te kennen, dat hij geen aanleiding vond voor het hou den van toespraken. Aanwezig waren de predikanten ds J. S. Hartjes en ds J. C. Sickesz te Vlissingen, ds L. C. Spijkerboer, Souburg, ds M. Enker, Koude- kerke ('tZand), ds Wagener, Zoutelande en ds Theunissen, Aagtekerke. Na een vergadering van G'/2 uur heeft het Franse Kabinet Zaterdagavond overeenstemming bereikt over lonen en prijzen, een kwestie die de coalitierege ring van Henri Queuille in ge vaar bracht. Zondagmorgen werd in de Ned. Herv. Kerk te Iiloctinge het 75-jarig bestaan der Zon dagsschool herdacht. In deze bijzondere dienst predikte ds Jellema naar aanleiding van Marcus 10:14b. DE BILT ZEGT: Overwegend droog. Over het algemeen veel be wolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Overdag on geveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1