Engelsman werd door geheime politie te Boedapest ontvoerd L In eenzame flat bedreigd Binnenkort debat over sportcentrum in Vlissingse Raad Nieuwe oiievondsten in Overijssel en Drente. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Atoom-explosie. Voor woningbouw in 1950 f 1150 miiiioen uitgetrokken. Ook in 1950 nog geen herstel van de sluizen? N.V. Nel Aardolie-Maatschappij vraagt uitbreiding van concessie. Handel in valse biljetten van honderd gulden. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347: Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1871 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.in. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 1 OCT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.41 u., onder 18.17 u. Maan op 17.18 u., onder 0.59 u. Hoogwater op Zondag 2 Oct.: Vlissingen: 11.06 u. 1.28 m., 23.45 u. 1.53 m. Terneuzen: 11.35 u. 1.47 m., u. m. Wemeldinge: 12.30 u. 1.19 m., u. m. Zierikzee: 12.10 u. 1.04 m., u. m. Het klonk als een donderdslag bij heldere hemel, toen de vo rige week president Truman me dedeling deed van de atoomexplo sie ergens in de Siberische step pen. Dat er in Rusland op dit gebied ijverig geëxperimenteerd werd en dat Russische geleerden, al dan niet in samenwerking met uit an dere landen geïmporteerde des kundigen voortdurend in de weer waren de beginselen waarop de constructie van de atoombom be rust verder uit te werken, was bekend. Maar algemeen werd aangeno men, dat het in elk geval nog vrij lang zou duren eer de plannen verwezenlijkt konden worden en ook Rusland over het verschrik kelijke atoomwapen zou kunnen beschikken. in deze verwachting is men te leurgesteld. Althans, wanneer de mededeling van Yruman op waarheid was ge grond. Kr is wel geen reden om daar aan te twijfelen, maar het is toch zó, dat er omtrent de juiste stand van zaken, wat betreft de ont wikkeling van de atoomenergie in Rusland weinig bekend is. Reeds in 1947 werd van Russi sche "zijde verkondigd, dat de V.S. van Amerika niet langer het monopolie van de atoombom be zaten. En met zekerheid kan ook wor den aangenomen, dat ergens in Rusland een hoeveelheid uranium tot ontploffing is gebracht, die met een atoombom gelijk staat. Maar dit is dan ook alles. Rusland zelf doet er het zwijgen toe. Een correspondent van een der bladen wist te melden, dat de ge hele Russische atoomstad in de lucht zou zijn gevlogen, waarbij niet alleen de wetenschappelijke onderzoekers en hun helpers wer den gedood, doch ook de gege vens omtrent de reeds bereikte resultaten vernietigd zouden zijn. De conclusie ligt dan voor de hand, dat c'oor bedoelde ontplof fing de mensheid verlost is van een der grootste gevaren welke haar ooit bedreigd hebben. Wij vrezen, dat hier de wens de vader van de gedachte is. Van andere zijde is dan ook reeds ge meld dat Rusland zeker drie atoomsteden heeft, zodat de ex plosie van Russische zijde bezien, geen onoverkomelijke ramp be tekent. Het trekt ook de aandacht dat de mededeling omtrent de explo sie, voor Truman precies op het juiste moment kwam. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, was n.l. niet be reid, het militaire hulpprogram voor het buitenland goed te keu ren en besloot het te halveren. Na de mededeling van de presi dent nam de zaak echter een wending. Het Huis nam nu het ontwerp met 223 tegen 109 stem men aan. Daarmee was een drei gende nederlaag voor Truman in een klinkende overwinning ver anderd en werd een krachtige uit bouw van de Atlantische Unie, die een milliard dollar krijgt, ver zekerd. "toch wat hiervan ook zij, als vaststaand kan wel worden aangenomen, dat het geheim van de atoombom voor Rusland geen geheim meer is en dat de techni sche verwezenlijking zo die al niet een feit is, toch binnen niet te lange tijd tegemoet kan worden gezien. Do bevestiging hiervan heeft allerwege grote beroering ge- bracht en vanzelf komt nu de vraag op wat van dit alles de gc volgen zullen zijn. In dit verband is herinnerd aan de gifgassen. Niet alleen de as-mogendheden doch ook de geallieerden hadden over dit onmenselijke wapen in ruime mate de beschikking. Maar geen der partijen heeft het aan gedurfd hiervan gebruik te ma kt ii, omdat men de zekerheid had, dat dan ook de andere partij dit vooroeeld zou volgen, terwijl nie mand in staat was de gevolgen hiervan te overzien. Hetzelfde .is mogelijk met be trekking tot de atoombom. Het feit dat beide partijen over dit helse wapen kunnen beschikken, zou dan tevens tot gevolg hebben, dat niemand het risico zou willen nemen de ander tot het gebruik er van te prikkelen. Dit alles verandert echter niets aan het feit, dat verschillende grootmachten over een wapen be schikken, zó vreselijk in uitwer king, dat niemand zich daar een denkbeeld van kan vormen. Wat wij reeds lang wisten is nu meer duidelijk aan het licht gekomen, n.l. dat wij leven aan de rand van een vulcaan. Waarlijk geen wonder dat de mensheid door onrust be- is. ..anneer ooit een atoomoorlog uit mocht breken, dan is er reden om te denken aan het woord van Jezus, in zijn profetie over het laatste der dagen, dat er zal zijn benauwdheid der volkeren en dat het hart der mensen zal bezwijken van vrees en verwachting der dingen die komen zullen. En er is waarlijk geen reden om de toekomst hoopvol tegemoet te zien, nu van alle kanten de grootste gevaren dreigen. Voor wie geen andere hoop kent dan de mens en wie geen andere toevlucht iieeft dan de menselijke maent, is het om alle hoop te ver liezen. Gelukkig dan de christen, die hei weten mag dat hy tenslotte met afhankelijk is van mensen. Die geleerd heelt, ooimoedig maar niet vreugue in het nart zijn Wallace Harrison, een 32-jarige voormalige employé van de Brit se legatie in Boedapest en thans werkzaam op de Britse ambas sade te Den Haag, heeft gisteravond een A.N.F.-redacteur verteld over de methode waar zich de geheime politie te Boedapest van bediend, teneinde gegevens te verkrijgen over zg. „landverraders". Harrison die door de geheime politie werd ontvoerd en twee uur ill een privéflat verhoord werd, heeft tenslotte, wilde h(j niet het leven verliezen, Boedapest moeten verlaten. Het leek op een nachtmerrie vertelde hij. Op zekere dag in Ju li de Britse Foreign Office gaf hem gisteren pas verlof het ver haal te vertellen werd hij op gebeld en gevraagd of hij niet wilde weten „waar de 22-jarige Anita Torbagyi was gebleven". Deze jonge vrouw, die goed be vriend was met Harrison, was te lefoniste van de Britse legatie te Boedapest en werd reeds geduren de een week vermist. Als hij het wilde weten, zo zei de stem, moest hij maar naar die en die plaats komen om half elf. Harri son ging, verzuimde echter de le gatie in te lichten. Bij de aange geven plaats kwam een auto aan rijden. Voor hy het wist werd hij er in getrokken en bevond hij zich in het gezelschap van een „gang stertype en een vrouw," die hem over de Donau in Boeda brachten. In een flat ontmoette Harrison een zeer onheilspellende figuur die hem vroeg of hij bereid was hem „een lijst te geven van Hon gaarse verraders". Toen Harrison antwoordde dat hy geen inlich tingen kon geven, gingen de lich ten en werd hy verblind door 'n schijnwerper. Toen deze doofde en de lichten weer aan gingen werd, half 'oor twee gangster typen gedragen, de 22-jarige Ani ta binnengebracht. Ik zag een wrak. „Ze was vroeger heel levens lustig, verklaarde Harrison. „Wat ik zag, was een wrak, niet in staat te spreken" Ik verloor mijn zelfbeheersing en ging vreselijk te keer, want begreep nu met een soort geheime politie te doen te hebben". De leider van het gezelschap die een en ander onbeweeglijk en zonder enige emotie had gadege slagen zei tegen Harrison: „Nu heb je haar gezien. Ik geef tot 10 Juli de tijd om deze zaak te overdenken. Ais je iemand ver telt wat hier is voorgevallen kost het mevrouw Torbagyi het leven". Toen werd Harrison weer naar de auto gebracht en in wilde vaart ging men terug naar Pest De auto stopte in een stille straat en Harrison werd er uitgegooid, waarop de auto meteen verdween. Thuisgekomen vertelde Harri son niets van het voorgevallene aan zijn vrouw want hij meende, d zijn belagers hun dreigemen ten wel degelijk zouden uitvoeren. „Denk er om 10 Juli". De volgende dag reed hij in zyn auto ergens in de stad toen een grote wagen langszij trok en hem coupeerde. De bestuurder stak zijn hoofd uit het raam en zeide: „Denk er om 10 Juli". 's Avonds vertelde hij het ge hele verhaal aan zijn vrouw. De zelfde avond probeerden enkele mannen zijn huis binnen te drin gen. Onder hen bevond zich ook de echtgenoot van Anita, die, onge schoren en vervuild, om asyl ver zocht, doch, naar later bleek, door twee ongure personen ge ëscorteerd werd. Harrison liet hen wachten. De volgende ochtend rappor teerde Harrison het gehele ver haat aan de legatie-secretaris. Deze verzocht hem onmiddellijk naar huis te gaan en zich gereed te maken naar Engeland te ver trekken. Hy werd naar huis ge bracht door de legatie-auto. Op de terugweg met zijn baga ge naar de legatie werd de auto achtervolgd door een kleinere auto, een Vauxhall, die echter geen kans zag de steeds sneller rijdende legatie-auto in te halen. Op verkeerslichten werd geheel niet meer gelet. Harrison bracht de nacht met zijn vrouw in de legatie door en de volgende dag bereikte hij ge ëscorteerd door drie legatie-auto's het vliegveld. Op 9 Juli, één dag voor dat de termijn afliep, arriveerde hij in Londen. Harrison, wiens vrouw thans in Wales woont, heeft nimmer meer iets van Anita en haar man ge hoord en vermoedt dat zij geen van beiden meer in leven zijn. Is repressaille voor de arres tatie en mishandeling van Harri son heeft de Britse regering gis teren verzocht om terugroeping van de Hongaarse legatie-employé Mihaly Gerencser. U/Aatiye Maanden achtereen heeft generaal Douglas MacArthur er bij de Russen op aange drongen om de ruim 300.000 Japanse krijgsgevangenen ie repatriëren. Rusland 'heeft er tenslotte een antwoord op gegeven. Het heeft 90.000 man, volgegoten met commu nistische propaganda, op de boot gezet plus de boodschap, dat dat alle Japanners zijn, die zich in Russische kampen bevinden. De intocht van deze 90.000 krijgsgevangenen is een van de wrangste ver rassingen van deze zomer. En voor generaal Mac Arthur èn voor de Japanse regering. Onze speciale verslaggever vertelt er van op pag. 3. geloof te beiyden in God de Vader, de Almachtige, Schepper van he mel en aarde zonder Wiens wil geen haar van ons hoofd kan val len. Wat ook mag wankelen of [verdwijnen: Zyn troon staat vast van den [beginne aan, Zijn Koningschap zal nimmer [ondergaan. Hy die de wereld zeil heeft [toebereid, Hij is de Heer van alle eeuwigheid. Amerikaanse professor be schuldigd van verraad atoom geheim aan Sowjet-Unie. De commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, belast met het bestrijden van on Amerikaanse handelingen, heeft Joseph W. Weinberg, professor aan de universiteit van Minne sota, aangewezen als de Ameri kaanse geleerde, die tijdens de oorlog geheimen betreffende de vervaardiging van de atoombom aan een communistische spion zou hebben verraden. Verlies Nederlandse strijd krachten. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Kon. Ned.-Ind.Leger. Overleden 14 September, tengevolge van zijn bekomen verwonding op 9 Sep tember, soldaat le kl. Asan uit Indonesië. De landmacht had in de periode van 24 tot en met 30 September geen verliezen. Arbeider vermoordde zijn vrouw. Zoals wij gisteren meldden heeft het parket te Arnhem de 26-jarige v. d. B. uit Valburg aan een verhoor onderworpen nadat men aan de spoorbaan Kesteren Nijmegen het ontzielde lichaam van zijn vrouw had gevonden. De man heeft thans verklaard zijn vrouw van het leven te hebben beroofd. En f300 miiiioen voor weg en waterbouwkundige werken. Het Bouwplan 1950, dat mi nister In 't Veld de leden van de Slaten-Generaal heeft aan geboden, sluit met een bedrag van f 1450 miiiioen. Dit is f 110 miiiioen meer dan het totaal van 1949. Van deze f 1450 miiiioen zul len voor weg- en waterbouw kundige werken f 300 miiiioen worden besteed. De rest, dus dus f 1150 miiiioen is bestemd voor gebouwen. Voor nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van woningen is f 480 miiiioen beschikbaar ge steld (bouwplan 1949: 400). Het volume van f 480 miiiioen komt overeen met rond 40.000 wonin gen. Voor herstel van oorlogs schade werd f35 miiiioen (bi), voor onderhoud en herstel met- oorlogsschade f 86 milliooen (85) en voor verbouw van ge- bzouwen i 55 miiiioen (51) be stemd. Een andere grote post is die voor bedrijfsgebouwen, n.l. f 300 miiiioen (1949: 272,5), welke post in de loop van het jaar nog met 150 miiiioen zal worden verhoogd, indien daartoe de noodzaak blijkt. Bij de bepaling van dit bedrag is rekening ge houden met de eisen, die met betrekking tot de industrialisatie worden gesteld. Voor boerderijen en overige agrarische gebouwen zal f 69 miiiioen worden bestemd (1949 - 58,5). Voor scholenbouw is in het Bouwplan 1950 een bedrag opge nomen van f 40 miiiioen tegen f25 miiiioen in 1949. De stij ging van dit volume houdt ver band met de te verwachten ster ke toeneming van het aantal kinderen, dat behoefte heeft aan onderwijs. Tenslotte zijn voor zieken huizen, enz. f 14 miiiioen (10), voor kerken 111 miiiioen (f4) en voor overheidsbebouwen f 51 miiiioen (f 32) uitgetrok ken. Bij de samenstelling van het Bouwplan kon geen rekening worden gehouden met de deva luatie van de gulden. Indien hiervan een verhoging van de bouwkosten het gevolg is, zal dit uiteraard leiden tot wijzi gingen in het plan. TREINBOTSING TE kruiningen. Hedenmorgen plm. 6.30 uur reed de eerste trein uit Vlissingen bij de bewaakte overweg aan de Zanddijk te Kruimngen nabij het station op een Scheldebus komen de uit Yerseke, met chauffeur en 1 passagier, die geheel achterin zat. De trein greep de autobus aan de achterzijde. De passagier, de heer Nieuwenhuijze uit l'erse- ke, welke pas kort uit Indië was teruggekeerd was op slag dood. De chauffeur was licht gewond, evenals personen In de trein, waaronder de machinist. De auto bus is zwaar beschadigd. De locomotief ontspoorde cn lag zwaar beschadigd op de kop naast de rails. Meisje doodgereden te Biervliet. Gisteren is bü het uitgaan van de school het achtjarig dochter tje van de familie Dreve, dat met een groep vriendinnetjes in de Gentsestraat liep door 'n vracht auto van de heer Landsheer over reden. Achter een juist passerende boerenwagen langs stak zij de weg over en werd toen door de auto gegrepen. In liet ziekenhuis is zij des avonds overleden. Volgens oogge tuigen reed de auto met een ma tige snelheid. Minister in 't Veld naar Schouwen en Duiveland. Naar wij vernemen zal de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr J. in 't Veld, op Vrijdag a.s. een bezoek brengen aan Schouwen en Duive land teneinde zich op de hoogte te stellen van de stand der weder opbouwwerkzaamheden. De minister zal speciaal de ge meente Bruinisse, waar de weder opbouw reeds een flink eind is gevorderd, met een bezoek ver eren. Herverkavelingscommissie Walcheren vergaderde. In de gisteren gehouden verga dering van de Herverkavelings commissie Walcheren kwam o.m. in bespreking een mededeling van de directie van de Noord-Oost Polder, dat weer een aantal Wal- cherse boeren, een tweede groep dus, voor plaatsing in de Noord- Oost Polder in 1950 in aanmer king komt. Gegadigden hiervoor hadden zich onlangs reeds bü de Herverkavelingscommissie opge geven. Deze boeren zullen binnen kort, evenals de eerste groep boe ren, een excursie naar hun toe komstige bedrijven maken. Voorts werden in deze vergadering maat regelen besproken met betrek king tot de verhuizing der boeren. Deze vergadering werd bezocht door de bekende cineast Fern- hout, die bezig is met de vervaar diging van een film over Walche ren en die hier enkele opnamen van de Herverkavelingscommissie maakte. Ei- zijn ook reeds opna men gemaakt van het vertrek van één der eerste boeren naar de Noord-Oost Polder. Tyilens de gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergadering te Vlissingen, waar men een vrjj onbelangrijke agenda moest afwer ken, ontlokte de heer M. J. van Poelje (Arb.) aan B. en W. de toezegging, dat binnen afzienbare tijd de plannen voor een sport centrum door de raad besproken zullen worden. Bovendien werd op een vraag \an de heer ir 31. A. L. Beun (Arb.) door de burge meester mr B. Kolff meegedeeld, dat deze Woensdag met een ver tegenwoordiger van de Kamer van Koophandel op audiëntie gaat bij de minister om het herstel va i de sluizen te Vlissingen binnen de kortst mogelijke tijd verwezenlijkt te krijgen. De „N.V. Nederlandse Aardolie 3Iaatschappij" heeft Gedeputeer de Staten van Overijssel verzocht hun bemiddeling te verlenen ten einde te bevorderen, dat de be grenzing van de concessie Schoo- nebeek wordt uitgebreid tot in totaal ongeveer 93.000 ha. De in 1948 verleende concessie, welke betrekking had op grensge bied van de gemeenten Coevor- den, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen, besloeg een oppervlakte van ongeveer 15.000 ha. Boringen en andere onderzoe kingen hebben aangetoond, dat de bestaande concessie slechts een deel bedekt- van een uitgestrekt aardolieveld, dat zich in weste lijke richting tot voorby Meppel voortzet. Positieve vondsten in de laatste jaren gedaan dragen bij tot het exploiteren van deze ge bieden. Bij de nieuwe concessie aanvrage zijn de volgende ge meenten betrokken: Hardenberg, Avereest, Dalfsen, Ommen, Nieuw-Leuzen, Zwollerkerspel, Staphorst, Zwartsluis, Vollenhove, Wannepervecn, Gietgoorn, Steen- wijk, SteenwijRerwold en Olde- markt. Ook gronden van Zuid-Drentse gemeenten vallen onder de con cessie. Deze gemeenten zijn Ha- velte, Ruinen, Hoogeveen, Mep pel, de Wijk. In haar verzoek schrift aan Ged. Staten van Over ijssel vestigt de Maatschappy er de nadruk op, dat aanzienlijke hoeveelheden aardgas en vloeibare derivaten zijn aangetoond bij een boring in de Wijk (Dr.). TWEEDE KAMER. Gisteren heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp betreffende toekenning van een tegemoetlco- mnig aan ten onredite als poli tieke delinquenten behandelde personen goedgekeurd. Maandag j.l. stelde de Neder landse recherche te Den Haag de politie van Luik ervan op de hoogte, dat zij de 23-jarige Réné Mignolet, a'fkomstig uit Luik had gearresteerd op het ogenblik, dat deze een vals biljet van honderd gulden ter betaling aanbood. Een handlanger van M. kon ontkomen naar België. Te Lui K werd de 26-jarige Al- phonse Beyers, een Belgisch ama teur zwemkampioen, korte tijd daarna echter aangehouden. B. hield aanvankelijk styf en strak vol niets uitstaande te heb ben met de valse bankbiljetten, doch nadat M. naar Maastricht was overgebracht en bekend had, dat hy en B. reeds verscheidene valse biljetetn in Nederland van de hand had gedaan, viel ook hy door de mand. Ernstige aanrijding te Vlissingen. Vrijdagmiddag vond een ern stige aanrijding plaats op het kruispunt Singelweg-Brouwenaar- straat bij de R.K. Kerk te Vlissin gen. ien vrachtauto, bestuurd door L. uit Vlissingen kwam in aanrijding met een motorrijwiel, bestuurd door H. uit Souburg. De vrachtauto verleende niet vol doende voorrang aan het van rechts komende motorrijwiel. Bij het remmen reed de vrachtauto door cn veroorzaakte daardoor een botsing. Het motorrijwiel werd geheel vermeld en de bestuurder kreeg een .dijbeenbreuk en een gecom pliceerde onderbeenbrcuk. Hij is naar het Bethesda-ziekenhuis vervoerd. PREDIKBEURTEN. 's-Heer Arendskerke: (verbe terde opgave) 10.30 en 2.30 ds Talma Bed. H.A. De Boulevardloop en de Zondagsrust. Nadat de heer Van Schijndel (Arb.) was beëedigd als lid van de raad werd in een vlot tempo de agenda afgewerkt. (We komen op de goedgekeurde voorstellen nader terug). Sportvelden. De verlening van een crediet van f 11.590 voor de bouw van een kleedlokaal e.d. voor het sportveld ten Noorden van de v, d. Helstlaan was voor de heer Van Poelje aanleiding te vragen naar het standpunt van B. en W. t.o.v. het nieuwe sportcentrum. De heer van Poelje vroeg zich o.m. af of het sportpark in twee ën zou worden gesplitst, doch hij was verder van mening, dat in de eerste plaats het Nollebos als recreatieoord met d„arby een sportpark met sintelbaan kos ten f 87.000 een eerste vereiste waren. Vlissingen, aldus spr., heeft een nijpend gebrek aan een behoorlijk recreatieoord. Om aan de hoge kosten tegemoet te ko men kon spr. zich ook verenigen met de aanleg van een recreatie oord en later een sportcentrum, waardoor de raad tenminste weet waar men aan toe is. In een beschouwing over de combinatie recreatieoord en sportcentrum zei de weihouder van Openbare Werken, dat een ieder -echt heeft te weten wat er nu gaat gebeuren. Spr. vroeg ech ter nog enige uitstel zodat B. en zich konden beraden en binnen afzienbare tijd de voorstellen aan de raad kenbaar maken. In aan sluiting hierop vroeg de heer J. C. Oorver (V.V.D.) of er dan twee plannen worden voorgelegd, nl. Sportcentrum Nollebos en Sportcentrum aan de Bosweg, zo dat de raad beiden tegen elkaar kon afwegen .hetgeen werd toe gezegd. Rondvraag. De heer Joh. P. Ventevogel (C. LI.) vroeg in de rondvraag naar de herbouw van „Brittania" door middel van Marshallhulp. De bur gemeester zei, dat pogingen hier toe in het werk worden gesteld, doch hij wilde niet vooruitlopen op de vergadering van commissa rissen, die binnenkort wordt ge il lUden. Tal van klachten werden verder geuit over de riolering, zo wel in de oude als in de nieuwe stad. De directeur van gemeente werken zal worden opgedragen een rapport samen te stellen. Men wees er op dat vroeger de riole ring door het zeewater werd schoongespoeld, doch de lage stand van het kanaalwater maakt zulks thans onmogelijk. Drs P. Theune pleitte vervolgens voor 'n Badcentrum. Hij gaf B. en W. in overweging samen te werken met particulieren, die hiervoor bin nenkort plannen zullen ontvou wen. Spr. was van mening, dat de cijfers van het Badbedryf, wan neer men ze gc -eziet, niet zo bevredigend zyn als het wel lijkt. Ook vroeg spr. naar de bouw van het Badpaviljoen, zonder echter v: B. en W. hierop een antwoord te ontvangen. Zondagsrust. De heer F. van Sabben (C.H.) bracht de Zondagsrust i.v.m. de Boulevardloop in het geding. Spr. vroeg namens een groot deel van de Vlissingse bevolking deze wed strijd niet meer op Zondag te houden. Mr Kolff deelde hierop mede, dat hij reeds had overwo gen om met de organisatoren in overleg te treden, daar de bezwa ren, die destijds werden aange voerd tegen het houden van de vvedstryd op Zaterdag z.i. niet meer golden. Mocht dit overleg resultaat hebben, dan zal hopen- lijk volgend jaar de Boulevard loop op Zaterdagmiddag worden gehouden. Wat het herstel van de sluizen betreft zei de burgemees ter op de vraag van de heer Beun, dat liet gemeentebestuur in over leg met de Kamer van Koophan del, de Mij. „De Schelde", de rrov. Stoombootdienst en de N.V. I en van Vlissingen besloten heeft een audiëntie bij de minister aan te vragen. Er was destijds toegezegd, dat het herstel in de zomer van dit jaar moest begin nen, doch thans blijkt, dat zelfs vermoedelijk in 1950 nog niet zal worden begonnen. Als gevolg van de overeenkomst van de plaatselijk Gemengde Commissie te Poerwokerto werden te Bobotsari zes tot dus ver vermiste Nederlandse militairen uitgewisseld tegen 39 ge vangen genomen T.N.I.-leden. De overdracht der Nederlandse militairen. Het zijn: J. Bos uit Hazerswoude, Tesselaar uit Heer Hugowaard, A. F. Burghouts uit Grave, M. L. Bartels uit Tien- raay, K. Trinkwaard uit Hendrik Ido Ambacht en J. H. Dekker uit IJmuiden. Aan het strand van 's-Graven- zande is gisteren het stoffelijk overschot van een ongeveer 35- jarige onbekende man aange spoeld. In Noordwijk heelt de politie een dievenbende onschade lijk gemaakt die een auto had ge stolen en een inbraak heeft ge pleegd. De „Tabinta" is gister middag uit Amsterdam naar In donesië vertrokken. De K.L.M. zal alle machines op de intercon tinentale lijnen met een filmin stallatie uitrusten. Gisteren speelde de reizende beiaard te Bergen op Zoom. Toen het var ken van 'n boer te Ommel slechts twee biggen ter wereld bracht, overleefde het de schande niet. En als de buurman geen hond had gehad, die nog treurde over het verlies van dertien jongen, zouden ook de biggetjes ten dode opgeschreven zijn. Maar nu ver zorgt de hond ze liefderijk. Vandaag verlaat dr J. A. van Steyn wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, als directeur van Staatsbosbeheer de dienst van het Ministerie van Landbouw. Wie aanwijzingen kan geven die leiden tot de aan houding van de berovers van het bykanloor van de spaarbank te Amsterdam, krijgt van de Officier van Justitie te Amsterdam 1000 gulden. Met ingang van 1 Oct. zal de belasting over de kostwin nersvergoeding, toekomende aan verwanten van militairen der Kon. Landmacht, door middel van in houding worden geheven net als de loonbelasting. Vier October is het werelddierendag. De brand te Finsterwolde is ontstaan doordat vier jochies van 5 tot 8 jaar met lucifers hebben gespeeld. In de plaats van het staats- practykdiploma voor handel en administratie is thans bij K. B. een staatspractijkdiploma voor beijfsadministratie ingesteld. De Griekse communistische lei der Gheorgbioe is gisteravond terecht gesteld. Gisteren arri veerde het laatste Amerikaanse vliegtuig op de luchtbrug te Ber- lyn. Er was muziek en er waren toespraken. In totaal is er 2.343.301 ton vervoerd. •- De rant soenering van brood is in Tsjecho- Slowakye geëindigd. Italië zal niet devalueren heelt de minister voor de schatkist, Pella, ver klaard. Polen en Hongarije heb ben het verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Joego slavië verbroken en zich dus trouwe discipelen van vader Sta lin getoond. Een vodje papier meer of minderIn Finland is een ernstige brand uitgebroken in een der grootste houtopslag plaatsen. Sterke wind blies de vonken kilometers ver weg waar- d o.m. een ziekenhuis in brand vloog Classicale vergadering van de Ned. Herv. Kerk op Walcheren. Donderdag is in de Bogardzaal te Middelburg een druk bezochte vergadering gehouden van de Classis Walcheren van de Her vormde Kerk. De vergadering, die onder leiding stond van ds A. de Vries koos als lid voor de Classi cale Jeugdraad in de vac. H. Aal- bers, ds W. B. A. Smits te Mid delburg, terwijl ds M. Enker werd benoemd tot lid van de commis sie „Kerk en Israël". De ont- werp-statuten van de Stichting Rusthuizen op Walcheren werden na een toelichting van ds F. Don besproken, waarna ds Theunissen te Aagtekerke en de ouderlingen de heren Van Sluijs te Zoutelande en Krijger te Souburg werden ge kozen om de Herv. Kerk in de Stichting te vertegenwoordigen. Na een toelichting van de voor zitter werd het geschrift van prof. dr H. de Vos over de ge loofsvragen van deze tijd uit Schrift en Belijdenis, in discussie gebracht. Door ds J. C. Sickesz te Vlissingen werd een voorstel gedaan om een commissie uit de classis te benoemen ter voorlich ting van de gemeenten. Tenslotte werden drie ordinanties uit de nieuwe kerkorde besproken, waarna men besloot een volgende classicale vergadering te wijden aan 'n bespreking van het onder werp: „De vrouw in het ambt". Volkszangavond te Middelburg. Op een bijeenkomst georgani seerd door de Kon. Vereniging „pit het volk, voor het Volk" té Middelburg, waar door de voor zitter der propaganda-commissie de heer H. Pieters een toelichting werd gegeven op de verhouding van de vereniging t.o.v. de buurt verenigingen waarop we nader terugkomen is door de heer J. A. Schenk medegedeeld, dat er op 27 October a.s. een volkszang avond in de concertzaal zal wor den gehouden uitgaande van de Ned. Vereniging voor de Volks zang. Voorts zal er in het voor jaar van 1950 een huisvlytten- toonstelling worden gehouden. Ook zal een bloemententoonstel ling worden georganiseerd met medewerking van de Afdeling Walcheren van de Kon. Ned. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde. Wat de zangschool betreft die enige tijd geleden werd opgericht werd medegedeeld, dat thans 100 kinderen hieraan deelnemen. Begin van brand te Middelburg. Gisteravond omstreeks acht uur, ontdekte personeel van de gasfabriek te Middelburg een be gin van brand in een vlak bij het bedrijf gelegen opslagplaatsje van de Zeeuwse Confectiefabriek. De brandweer die spoedig ter plaat se was wist het vuur in korte lijd te blussen. De brand was ont staan, doordat een emmer 'met gloeiende sintels te dicht bij een houten schot was geplaatst, dat vlam had gevat. De schade bleef b erkt. De bel: igsteliing daar entegen was buitengewoon groot. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind uit Noorde lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1