Nu het zoete product weer vloeit Zeeland, de grootste suikerbieten- producent. Bestuur trad en bloc af. Druk bezochte jaarvergadering „Vrederust" te Bergen op Zoom. EDNA EARL Bet arama te Eede. Goudveel narigheid. Nog geen asyl te Middelburg. feuilleton Vrijdag 30 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina i Door het Zeeuwse polderlandschap trekt thans de herfst met ?yn veelkleurig palet en wanneer in de prille morgen nog een ijle herfstsluier hangt over de akkers, waarop de Iaat-seizoen- gewassen staan, hoort men langs de polderwegen reeds de rhythmische voetstap der groepjes arbeiders, die de kleine, glim mende spaden klemmen onder de arm. Met energie werpen de stoere werkers zich op het rooien der bieten, die in schomme lende karrevrachten of hoogopgetaste vrachtauto's naar de los plaatsen worden getransporteerd. Ongelukkig de arbeider, die In 1858 werd weer een heet ten weerbarstige grond treft,wortelsuikerfabriek gesticht te waardoor de boer maar bij uit- Zevenbergen en elf jaar later zondering de wiedmachine dreef j vinden we er te Rijswijk, Dub- of een enkele keer de arbeiders beldam, Halfweg, Lemelerveld, de schoffel liet gebruiken, om- Arnhem, Geldermalsen, Bergen dat de vele arbeid strenge ver- op Zoom, Stampersgat, Standaar deling van de werkkrachten eiste. In snel tempo klinkt het ge klik der lange brede messen, die de waardevolle wortels ont- koppen. In laatste instantie gaat het &1 om de suiker, het zoete pro duct, dat de Arabier in de 9e eeuw reeds uit de rietstengels wist te distilleren en dat later in de vorm van suikerbroden o.a. naar Italië werd getrans porteerd. Suiker reeds vroeg bekend. Doch nog verder in de men selijke historie wordt al over suiker gesproken. Reeds in de Werken der wijsgeren Theophras- tus en Dioscorides wordt het product vermeld. De Babyloniër schijnt het ech ter nog niet gekend te hebben, terwijl er ook in de Bijbel niet over gesproken wordt. De eerste primitieve „destilla tie" van het zoete vocht ge schiedde doorkauwen! De Perzen sneden de suikerrietsten gels af en kauwden ze daarna stuk, terwijl ze dan zo het zoete sap opzogen. Via Arabië en Egypte werd daarna de suikerrietteelt over gebracht naar het Westen, zo dat wjj in de Middeleeuwen deze op de Canarische eilanden aan treffen. Door de hoge suikerprijzen konden evenwel alleen de beter gesitueerden deze voedzame stof kopen. En dit bleef zo tot in de 17e eeuw. Een verandering trad in, toen een zekere Marggraf te Berlijn in 1747 ontdekte, dat een beet wortel, die men aanvankelijk voor veevoeder bestemde, een zeer hoog suikergehalte bevat te. Hy wist door experimenten enkele grammen suiker uit de wortels te halen. Nog meer succes had zijn leer ling en opvolger Achard, die op groter schaal suiker ging fabri ceren en daarvoor in 1801 in Beneden-Silezië een fabriek stichtte. Hij kon aan Frederik Willem III al suiker tonen, die uit suikerbieten was bereid. De hoeveelheid uit de bieten be reikte echter nog geen hoger peil dan 2 a 3 Uitbreiding suikerindustrie. Langzamerhand breidde nu de suikerindustrie zich uit en deze deed o.a. in Frankrijk haar in trede. Vooral het continentaalstelsel, waardoor de handel met de ko loniën door de Europese landen zo goed als verboden was, werk te het stichten van suikerfabrie ken in de hand. Aanvankelijk maakten deze wel winst, doch toen de ban van het funeste stel sel was opgeheven, gingen deze fabrieken weer teniet, omdat de Oosterse leveranciers zo goed koop suiker uit de stengels leverden. Napoleon stelde een areaal vast ter grootte van 32.000 ha., waarop beetwortels moesten worden verbouwd. Hoewel aan deze eis werd voldaan, was toch de opbrengst niet zo groot als men verwacht had. Dit kwam vooral, omdat de landbouwers van de teeltwijze nog maar heel weinig afwisten. Het aantal suikerfabrieken nam toen in ons land steeds meer toe en in 1812 waren er 11 fabrieken. Na Napoleons val stroomde zo'n grote overvloed van riet suiker naar het Westen, dat de suikerfa1" ieken moesten liqui deren. Zo bedroeg de aanvoer in het midden der 19e eeuw 1.200.000 ton tegen een kwart millioen ton bietsuiker. bietenlichaam om '.et te „lar deren". Ze worden tot „snijdsels", heel smalle reepjes gemaakt, die daarna worden uitgeloogd. De „reepjes" dragen de naam van „pulp", welke als veevoe der door de boeren zeer wordt gewaardeerd. Borrelende ketels zuiveren het ruwe, uitgeloogde suikersap. De centrifuges komen te hulp bij het afzetten der suikerdeel tjes, die, na gezuiverd en ma- cninaal te zijn verpakt, worden gedistribueerd. Behalve suiker leveren de bieten nog verschil lende andere producten. Amerika mechaniseerde de bietenbouw. Wat de suikerbietenteelt be treft, staat naar het bebouwde areaal Zeeland bovenaan. Daar- Onregelmatigheden bij intendance der voormalige staatspolitie. De Alg. Rekenkamer heeft inlich tingen gevraagd omtrent 2 bijzon- Dr J. v. d. Spek: „Meer dei ergerlijke gevallen bij de in- samenwerking tussen arts en tendance der voorm. staatspolitie, n.l. betaling voor de levering van j predikant 100 schrijfbureaux, terwijl niet in zijn overzicht, waren er 76 cor poraties aangesloten, per 1 Sept. 1949 bedroeg dit aantal 126. Zo' waren er vorig jaar 64 afdelingen, vim WIJDE DRAPERIëN. - Ik heb wel eens horen ver- Zoals gisteren gemeld vond *han> 97- Het aaata> contribuan- juiden, dat de vrouwen meer Jïerd. afgeleverd dan 6o te Bergen op Zoom een druk be- J*» was van 3359 gestegen tot practisch zijn dan de mannen. reenterkastjes en 36 lmkerkast-1 zochte vergadering van de stich-o8j6- In sommige opzichten lijkt mij h,ef verkopen aan een ting „Vrederust" plaats. Er worden momenteel 830 pa- dit juist, maar waar het hier hnpliiihla ar ,van -. ,1 Na de bidstond, die ge-tienten in de inrichting ver- een teer puntje betreft, houd ik v'eter-> 1 de maga~ leid werd door ds H. Veld-pleegd, waardoor de aanstelling mij overigens maar liever op de zijnen tegen inkoopsprijs. kamp te Middelburg, verwelkomde van een vijfde geneesheer nood- vlakte. i-a nri- n!EP°rterV;an het NedeJ"|de voorzitter van „Vrederustzakelijk is geworden. Het be- Wel'meen ik te mogen zeg- ands Beheersinstituut en van de ds J. de Vries, de talrijke aan-stuur meent thans goed te doen gen, dat ze niet ALTIJD even i m enu,erl yP^P?"1 wezigen en hij zeiL dat men bij-met deze vijfde geneesheer, die practisch zijn. Om dit duidelijk te maken, buiten, Raamsdonk, Oosterhout, Oudenbosch, Roosendaal, Zeven- op volgt Zuid-Holland. Van ma bergen (tweede fabriek), enz. chinaal werk is op de meeste Nog meer verrezen er enkele plaatsen bij het rooien der bie- jaren later, zodat het aantal I ten nog geen sprake. Uit soms klom tot 30 in 1872. De techniek kleffe klei worden de lange werd steeds meer verbeterd,wortels met de hand getrokken evenals de cultuur der bieten en waarbij het kleine schopje mede zo nam ook het suikergehalte 1 zijn dienst bewijst, snel schoon toe. De campagne begonnen. Dinteloord is het centrale punt van de bietencampagne en de daverende machines doen hier dag en nacht, gedurende enkele maanden, de zoete suikerstroom vloeien. Naast Dinteloord moeten in Noord-Brabant Roosendaal en Zevenbergen worden vermeld, welker fabrieken ongeveer drie tiende deel van de gehele bieten- jj oogst te verwerken krijgen.ptlantjes lTe d!chtt bl! elkander I stonden. In het seizoen van waren dan immers tal van werkkrachten nodig, om uit de groepjes de en. geschrapt met het lange „schede mes", ontkopt en op hoopjes geworpen. Toen Amerika geen rietsuiker meer betrok uit de Philippijnen, drong de regering er op aan, de met bieten beteelde opper vlakte met ettelijke tientallen duizenden hectaren uit te brei den. Maar een bezwaar bleef bestaan: het uitdunnen der plantjes, daar vroeger de zaad jes bij trossen werden uitge zaaid, zodat de opschietende Doch ook Groningen, Putters- j ^T'nten hoek, Breda, Steenbergen, Sas "Pinten van Gent, enz. nemen deel aan de campagnee die dit jaar langer u" Qf groepjes zal duren dan vorige jaren, om- plantjes te verwijdeien. dat de oogst goed is te noemen. -Een rvan de ,sterktsta exempla- Wist Achard nog slechts 2 fn, llet dan stfan' om de,ze 3 suiker aan de dikke wortels te *aten ultgroeien l°t een flinke percentage Opgevoerd tofn %J In Amerika vond men machi- Het suikergehalte van de dit "l w£"d°°r dllad*n m*f jaar gerooide bieten is gemid deld 5 a 6 maal zo hoog. De suiker wordt bereid» In onafgebroken stroom wor den de bietenvrachten aange- „apart" konden worden uit gezaaid. Het dunnen werd daardoor vanzelfsprekend zeer vergemak- j kelijkt. Ook voor het oogsten zijn machines ingevoerd, welke de reinigen en kant en klaar in de transportwagens werpen. voerd, die, na per weegbrug op bieten uit de grond graven, ze hun gewicht te zijn vastgesteld, tot ware heuvels bij de verwer kende fabrieken worden opge worpen. Een wee-zoete geur hangt rond De Australische minister-presi- het gebouwencomplex, waar de dent heeft de berichten tegenge- suikerkorrel wordt geboren. sproken, dat Engeland en Austra- Nadat de met klei besmeurde lië een gezamenlijke aanvraag bieten massaal zijn gereinigd, hebben ingediend bij het Inter- drijven honderden messen hun i nationale Monetaire Fonds voor glinsterende lemetten door het l een dollarlening. rmgsdienst bleek echter, dat de een kon zijn om Gods' goedheid binnenkort zal worden benoemd, ermogenspositie van de verant- te prjjzen. Immers, zo zei spr., f drie dagen per week in de in- ooraeiyke personen mede in jjet nieuwe paviljoen, dat vorigrichting te laten werken, terwijl lijke terrein van de mode beae- aanmerkmg genomen belangrijke jaar werd geopend is reeds vol-'— f- m a vorderingen, welke de fiscus nog geboekt en thans is het laatste moet ik mij even op het gevaar- op hen had, zodanig was, dat van enig verhaal op hen niet het min ste was te verwachten. en gebouw, dat op het terrein ter beschikking staat eveneens in gebruik genomen. Er zijn vele aanvragen, doch het bestuur stelt zich voor om alles geregeld j te doen verlopen. De voorzit- I ter deed een beroep op de ver- I gadering, daar nog enkele ver- Uit een rapport van de accoun-1 pleegsters nodig zijn, om te tantsdienst bij het departement tochten tien meisjes in Zeeland van Landbouw, Visserij en Voed- te vinden, die naar „Vrederust" selvoorziening bleek aan de Alge-willen komen. Ds de V ries sprak mene Rekenkamer, dat het Voor- er vervolgens zijn blijdschap Inrichting van huurpand te Haarlem kostte het Rijk 18.000.-. lichtingsbureau van de Voedings raad in Haarlem een pand had doen inrichten voor een bedrag van (rond) f 18.000. Daar deze kosten in een gehuurd pand wa ren gemaakt, stelde de accoun tantsdienst de vraag en de Ka mer sloot zich hierbij aan of zij wel verantwoord waren. De minister van Landbouw ver klaarde te delen in de mening van liet college, dat in het onderha vige geval zeer zeker niet van een zuinig beheer kon worden gespro ken en heeft zulks onder de aan dacht van de directeur van het Voorlichtingsbureau gebracht. over uit, dat het aantal contri buanten in het afgelopen jaar enorm is toegenomen, waarvoor hij dank bracht aan de propa gandist de heer F. Boon en aan de geestelijk verzorger van de inrichting ds v. d. Berg. Verder bracht spr. hulde aan de cor respondenten, die jarenlang hun taak hebben vervuld en nu door ouderdom gedwongen het weik moeten staken, terwijl hij ook allen, die in de inrichting hun krachten geven hartelijk dank bracht. CIJFERS, Eind 1948, zo zei ds de Vries hij de drie overige dagen zal ven. besteden aan de voor- en na-| In de tijd, dat er een over- zorg in geheel Zeeland. In de vloed van textiel was, kwamen rondvraag vroeg ds van EIshouL de korte rokjes in de mode. te Koudekerke of het mogelijk1 Toen echter de textiel uiterst was, dat de nieuwe arts in ver- schaars was, moesten de rokken schillende plaatsen in Zeeland en mantels langer worden. En zou zijn te consulteren over i 't gebeurde. moeilijk opvoedbare kinderen. De textielvoorraad is nu weer Hierop deelde de geneesheer- wat groter. Maar de punten zijn directeur mede, dat dit inder- nog niet verdwenen en 't gaat daad in de bedoeling ligt, want nog mondjes maat. dat deze arts de geestelijke En nu zie ik zo toevallig de Jaarvergadering afd. Zeeland-Noord der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. EEN MAHARADJAH uit In dia had ongeveer een jaar gele den by een goudsmid te Bir mingham opdracht gegeven tot lukte deed een 4ö-jarige li- eigenaar een poging de delen van het servies per vliegtuig naar India te smokkelen. Deze het vervaardigen van een gou-poging kostte hem 500 of drie den thee- en eetservies met een Indisch patroon, ter waarde van 100.000 gulden. Nadat enige delen van het servies naar de opdrachtgever maanden hechtenis. Thans probeert men voor de koppen, lepels, vorken, enz. ko pers te vinden. Als dit niet lukt (wat wel zo goed als zeker is, waren gezonden, verbood de re-1 omdat de hoge prijs voor het 18 gering van India de import vankaraats goud nog wordt ver- het restant, omdat import vanhoogd met 100 pet. belasting) buitenlandse goederen in India' zal het gouden servies in de sterk beperkt diende te worden. I smeltkroes een einde vinden. Hiermee begon de narigheid. I Enige delen van het servies; Eerst probeerde men het servies wat zal hun lot zijn, pronkstuk asylhouder, die dit werk nu een over Amerika naar de Maha^bij een Croesus of de smelt-j maal ook niet pro deo kan verrich- radjah te zenden. Toen dat mis-' kroes? Hen. De financiën der afdeling ble- In tie Woensdagavond to Mid delburg in de zaal Montaan ge houden algemene ledenvergade ring van de afd. Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is, na een langdurige en vaak hooglopende discussie, het bestuur en bloc afgetreden. Het werd vervangen door een geheel nieuw bestuur, bestaande uit de leden der onlangs opge richte propagandaconimissie. Na de opening der vergadering, waarvoor van de zijde der leden zeer weinig belangstelling be stond, deelde de voorzitter, mr. J, Mooienburgh, mede, dat uit een enquête was gebleken, dat van de 70 leden der afdeling, die op Tho- len wonen, het grootste gedeelte de voorkeur geeft, met het oog op de geografische ligging van het eiland, lid te worden van de afd. Bergen op Zoom, Voorts deelde de voorzitter mede, bericht te hebben ontvan gen, dat B. en W. van Middelburg aan de Gebr. Wielemaker vergun ning hebben verleend tot het doen rijden van elf paarden met oog kleppen. De penningmeester, de heer J. Davidse, was tussentijds als zo danig afgetreden. Mej. ftipmees- ter volgde hem op. De voorzitter dankte de heer Davidse voor zijn werk en wees erop, dat speciaal de vogels aan diens „supervisie" zijn toevertrouwd. De heer Da vidse bleef bestuurslid. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot het stichten van een asyl. Er was een ontwerp voor een eenvoudig gebouwtje ter ta fel, waarvan de kosten op onge veer f 5000.werden begroot. Van de gemeente was bericht ontvangen, dat voor dit doel een stuk grond kon worden gekocht of gehuurd op het klemindustrie terrein aan het einde van het Oud-Arnemuids Voetpad voor resp. f 4.50 per m3 of f 0.25 per m3 per jaar. Volgens het plan zouden er het geheel stenen gebouwtje 12 hokken komen, uitsluitend voor zwerfdieren. Aangezien het niet mogelijk zou zijn ook „pension gasten" op te nemen, zou de ex ploitatie geheel ten laste der af deling komen. I Een grote moeilijkheid zou voorts zijn de aanstelling van een Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 142) o— teleurstelling stortte over zijn moest of hem trouwen, of kiezen volgen? Ik zou wel tien jaren kort schrijven, waarin hij haar een leven alleen om te werken van mijn leven willen geven als manuscript verwierp, moest zij tot aan haar dood altijd alleen. ik van meneer Manning zou naar deze statige figuur naast Voor een meisje van negentien kunnen houden, zoals ik haar opkijken, naar het geheim-jaren scheen de laatste keuze Zij vergeleek een donker ge- zinnig kalm, bevelend gelaat, de afschrikwekkender, dan voorbruind gelaat, met gefronst grote witte fijn-gevormde han- een vrouw van dertig, wier ogenvoorhoofd en hardheid van uit- den, wachtend om de hare voor al verstijfd zijn geworden in de' drukking, dat afstiet met een altijd te omvatten; en haar grauwe, kille, sombere weten-j helder en edel gelaat, waar een triomf scheen volmaakt. I schap, de eerste jeugdjaren j voortdurende rust en vrede op Te heersen over het lot van voorbij te zijn; evenals zij, die! lag; en onwillekeurig kreunde die sterke man, wiens intellect voortdurend in duistere gewei- j zij bijna luide in haar verdriet zij Hy legde zijn hand op de hare. Doch Edna trok zachtjes haar zo invloedrijk was in de wereld: ven wonen geen lamplicht nodig' en innerlijke strijd, toen handen terug en bedekte haarder letteren, was een overwin-hebben, wat voor nieuw aange- gelaat er mede en antwoordde, ning, waarvan zij, tot op dit uur, komenen uit de van licht stra- bijna onverstaanbaar: j nimmer had kunnen dromen; en I lende buitenwereld, een nood- „Laat mij tijd tot nadenken het hartekind van de hoefsmid zakelijk iets is. was boven alles, toch vrouw, enEdna was moede van de strijd de eer begon haar te verblin-met de haar kostbare herinne- den. ringen aan die roekeloze, beto- want u overvalt mij.' „Neem een dag, of een week, indien nodig, om u te bedenken, alvorens mij uw antwoord te geven." Meneer Manning leunde, ach terover in het rijtuig, vouwde Voor iemand van haar eigen- verende cynicus, wien zij, zon- aardig karakter had rijkdom der vertrouwen in hem te heb- geen bijzondere bekoring; maar. ben, had leren liefhebben; en Douglas Manning was dacht, dat, indien er een vrouw bezocht was met een boze geest, zij zelf het zou moeten zijn. Toen zij probeerde een verge lijking te maken tussen de twee mannen, scheen de "een haar verheven, majesteitelijk en rein als de onmetelijke ijskristallen tempel van Oraefa, glinsterend in het kille licht van de mid- opge-zij dacht er over na, dat, indien dernachtszon; de ander vurig, ze de vrouw van meneer Man- j dreigend, verwoestend als Iza- ning zou zijn, wien zij, zonder leo— het éne ogenblik gekroond lief te hebben, volmaakt ver-1 met vlammen, waaruit de von- trouwde, het haar mogelijk zou ken spatten het volgend worden Norman te vergeten. ogenblik ineengeschrompeld in Zij deed geen moeite zichzelf een waas van duisternis en som- moraal en geestelijke maatstaf, te bedriegen; zij wist, dat niet-berheid door de tot as verdoofde Zij wist, dat zij zijn meerdere tegenstaande haar strijd en vuurgloed, enige vrouw zo gezegevierd als nooit zou kunnen ontmoeten, en vaste principes, zij hem lief had,1 Terwijl zij daar zo zat, worste zij nu deden, door dit meest on-haar vertrouwen in de adeldom j zoals zij nooit zou vermogen een lend met zichzelf als nooit te verwachte huwelijksaanzoek van van zijn karakter was grenzo-ander lief te hebben. Ongedul- voren, ook niet die dag van be- zijn handen over elkaar en keek klommen tot grote macht en uit rustig het raampje uit; en voor dat oogpunt bezien, wist zij, dat een half uur heerste er vol maakt stilte. Kort maar ernstig was de strijd in Edna's hart. Waar-| schijniijk had nog nooit de litte- raire ijdelheid en eerzucht van iedere vrouw er trots op zou zijn, zulk een lot te delen. Hij kwam haar ideaal nabij, hij reikte geheel tot haar hoge iemand, wien zij had leren be- loos. schouwen als de verpersoonlij-, Zij gevoelde, dat de gemeen- king van het beroep, dat zij ge- schap met hem noodwendig kozen had. was voor de rust van haar geest; dig zeide zij dan tot zichzelf: 1 proeving in de kerk, bracht de „Meneer Murray is even oud herinnering haar het beeld van als meneer Manning, en in de Norman Murray voor ogen, toen achting van de mensen verre hij daar voor haar stond, plei- Nu zij er aan dacht hoe zij want slechts in zijn tegenwoor zijn mindere. O! waarom kan tend voor zichzelf, pleitend voor eens, alleen op haar kamer, tra- digheid was het haar mogelijk'mijn zwak, eigenzinnig hart niet zijn toekomst, nen van vernedering en bittere het verleden te vergeten. Zij mijn krachtig, helder oordeel (Wordt vervolgd.) ken zeer zorgelijk te zijn en in de volgende, zeer langdurige dis cussie, werd opgemerkt, dat het niet mogelijk is èn een inspecteur èn een asyl te hebben, omdat thans nauwelijks het honorarium van de inspecteur kan worden be taald. Sommige leden waren van mening, dat de opzet van het be stuur nog te groot was, doch an deren zeiden, dat het gebouw veel te klein zou zijn en drongen aan op een veel groter asyl. Er is in het z.g. asylfonds een bedrag van f 2.500,—. Tenslotte ging de vergadering accoord met het voorstel van de voorzitter de asylplannen wegens de onmogelijk te overziene en te dragen financiële consequenties voorlopig te laten rusten en eerst alle krachten in te spannen om de kas der afdeling te verstevigen. Intussen zal wel één der leden een ontwerp doen vervaardigen, dat goedkoper zal zijn. Namens de propagandacommis sie werd medegedeeld, dat helaas gebleken is, dat bij zeer vele leden weinig belangstelling bestaat voor het werk der afdeling. Er zal op 6 October a.s. een grote huis- en straatcollecte worden ge houden, terwijl op de Markt een stalletje met lectuur over dieren bescherming zal worden geplaatst. Voorts zal begin volgende week het tweede propagandablad der afdeling in 6.000 exemplaren wor den verspreid. Tenslotte werd me degedeeld, dat de prop.eommissie reeds 50 nieuwe leden had gewon nen. Aan het einde der vergadering waarin 'n onaangename stemming heerste, werd lang en breed ge sproken over het beleid van het bestuur. Het ontbrak daarbij niet aan critiek en vele verwijten, die tenslotte zodanig werden, dat de zittende bestuursleden hun func ties beschikbaar stelden, tenein de anderen, in dit geval de leden der propagandacommissie, in de gelegenheid te stellen, een ander beleid te voeren. Dit nieuwe bestuur ziet er als volgt uit: J. J. Witte, voorz., M. Neels, secr., mevr. Faasse, penn. esse. L. P. Wigard, J. M. de Keij- zer en mevr. RijntenMarijs, leden. Poging tot verwekking van staking op Oost-Borneo. Naar aanleiding van berichten als zou de toestand in Oost-Bor neo, met name te Samarinda, zich ongunstig ontwikkelen, wordt van bevoegde zijde uit Samarinda ver nomen: „Uitsluitend te Samarin da werden zes anonieme brieven ericht aan overheidspersoneel, onder wie niet de P.T.T. en ook niet de K.P.M., waarin onder be dreiging met ontvoering tot sta king werd aangespoord. Deze sta king moest ingaan op 25 Septem ber. Voorts ontvingen Chinezen en een vrouwenvereniging brieven met aansporingen tot samenwer king. Het geheel maakt de indruk het werk te zijn van onverant woordelijke elementen. De toe stand is dan ook vrijwel normaal gebleven. Plechtigheden, zoals het hijsen van de roodwitte vlag door de federale landschappen van Oost-Borneo, vindt normaal voortgang". Aantal faillissementen. Het aantal uitgesproken faillis sementen vertoonde in Augustus j.l. na een daling in Juli wederom een belangrijke stijging en wel tot 149 (1 in Zeeland) (V. 93). Ook de cijfers over de eerste acht maanden van dit jaar, zijn hoger dan in 19<iS, nl. 9.2 (v.j. 685). Te Heidelberg is bekend ge maakt, dat het aantal verplaatste personen in de Amerikaanse zóne in het afgelopen jaar met bijna 169.000 is verminderd tot 318.796. Met een zeer druk bezochte re ceptie heeft de commandant der zeemacht in het Oosten, vice ad miraal A. S. Pinke, afscheid ge nomen. volksgezondheid in de ruimste zin van het woord zal hebben te behartigen. AFSCHEID. Hierna sprak de voorzitter de scheidende bestuursleden toe, waarbij hij zich eerst tot ds A. Scheele, de 2e voorzitter wend- j de, die 12 jaar zitting in het hoofdbestuur heeft gehad. Spr. bracht hem dank voor al het werk. Eveneens werd afscheid genomen van ds P. J. F. van Voorst Vader, die 10 jaar be stuurslid was en van de heren M. van Halst en S. van Hoeve, j Ds Scheele bracht met enkele woorden God dank, dat hij dit alles voor „Vrederust" had mo- aankondiging: „Mode 1950 hult zich in wijde draperiën". Een beetje gek gezegd, maar de be- j doeling is duidelijk. Ik zeg er niets kwaads van en i neem als juist aan, dat „door smaakvolle keuze de sierlijke lijn niet verloren gaat". Maar o dat nu practisch is in. deze tijd van schaarste en duurte, betwijfel ik. Naar mijn bescheiden mening de lezeressen houden 't mij ten goede is hier de logica een beetje zoek. de zieke ziel te behandelen heeft. Dr v. d. Spek zei, dat tweederde van de patiënten, die gê'n dóën* en'hij"bond dë~verga-[ °_P het spreekuur van een arts dering op het hart, dat de tien J "J m een grote stad komen lijden aan stoornissen in het zieleleven. In Rotterdam, aldus spr., is er een arts, die reeds een W.l.K.A. heeft aangesteld, die naast hem nog ontbrekende verpleegsters spoedig, door de activiteit van de afdelingen, zouden kunnen worden aangesteld. In de mid- dagvergadering werd bekend werkt en de patiënten thuis op gemaakt, dat tot bestuursledenzoekt. Dr v. d. Spek zei ten- waren gekozen ds H. J. J. Kev-slotte, dat geen psychoterapie ds van Els- kon worden bedreven zonder de zer te St. Laurens, hout te Koudekerke en de heren F. de Koeyer en P. Hoogstraten. REFERAAT. In de middagvergadering hield zielszorg, waarbij hij de aanwe zigen wees op het grote belang van een goede samenwerking tussen een predikant en een arts. Tijdens de discussie wees dr J. v. d. Spek te Rotterdamds Lely te Nisse op het ontstel- een lezing over het onderwerp: Zielszorg en psychoterapie in haar onderlinge verhouding. Spr. betoogde, dat het hier ging om de onderlinge verhouding tussen de predikant, die immers in nauw verband staat met de zielszorg en de geneesheer, die lend tekort aan literatuur over dit onderwerp. Hem werd aan geraden te trachten een confe rentie in 7eeland over deze aan gelegenheid te beleggen. Tenslotte werd de j aal-verga dering door de voorzitter met dankgebed gesloten. Korte Berichten. De directie van de autofabrie- ken van Ford te Detroit en de bond van arbeiders in de auto industrie, die de 115.000 arbeiders vertegenwoordigt, die pensioen eisten, zijn tot overeenstemming gekomen, zodat bet gevaar van een staking is afgewend. Het hoofdbestuur van de „Bank Deutscher Liinder" heeft éénparig positie gekozen tegen de gealli eerde voorwaarden betreffende de devaluatie van de Mark. De premiers en ministers van financiën van Denemarken, Noor wegen en Zweden hebben besloten om in versneld tempo te werken aan het tot stand brengen van een Scandinavische douane-unie. Paul Hoffman, de leider van de E.C.A. heeft verklaard, dat de tegenslagen, die de communisten in Europa hebben ondervonden, en Engelands besluit om het pond te devalueren de Marshall-landen krachtige hoop hebben gegeven, dat zij zieh economisch zullen herstellen. Volgens „Borba", het biad van de Joegoslavische communistische partij, sympathiseerde wijlen Ge- orgi Dimitrof, minister-president van Bulgarije, tot aan zijn dood in Juli met Tito's afkeer var. de Kominform ondanks zijn duide lijke pro-Sowjetrussische politiek. Soekarno zal t.g.v. de republi keinse „dag van het leger" op 14 October onderscheidingen uitrei ken aan alle republikeinse staats burgers, die tijdens de eerste en de tweede militaire actie actief aan de strijd hebben deelgenomen en zich daarbij hebben onder scheiden. Het troepenschip „Tabinta" zal heden met al'lossingsdetachemen- ten van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Amsterdam naar Indonesië vertrekken. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op Dinsdag 11 October aan de grens van de ge meente Zwolle bij de IJsselbrug aankomen voor het officiële be zoek aan Overijssel. Het Amsterdams bijzonder ge rechtshof veroordeelde de Am sterdammers H. C. Sastrübe en H. Klinkenbijl, leden van de be ruchte colonne Henneicke, con form de eis tot de doodstraf. Adviseur voor klachten" aan departement van Economische Zaken. Per 1 April 1948 werd bij hel departement van Economische Zaken de functie gecreëerd van adviseur van de minister en de secretaris-generaal, met betrek king tot klachten van het perso neel over het gevoerde personeels beleid en het beramen van maat regelen tegen personeelsleden, die zich hebben misdragen of heb ben gehandeld in strijd met be staande voorschriften, regelingen en instructies. De Algemene Rekenkamer stel de de vi aag, waarom hiervoor een aparte functionaris, in het genot van de maximumbezoldiging ver bonden aan de rang van admini strateur, was aangewezen, Naar haar oordeel behoorden de ge noemde werkzaamheden tot de taak van de afdeling personeel van het departement. Deze op merking had succes, want de man is per 1 Januari j.l. ontslagen. Boeken van „Herrijzend Nederland" blijven zoek. Op verzoek van de iiquidateur van de radio-omroep „Herrijzend Nederland" deelt de Algemene Rekenkamer mede, dat de exploi tatie van genoemde omroep nage noeg geen baten, doch vrijwel al leen lasten heeft opgeleverd, zo dat het nadelig saldo, op ongeveer f 4000 na, overeenkomt met de totale exploitatielasten van de omroep in het tijdvak van 24 Sep tember 1944begin 1946. Verder zijn „slechts" de boeken betretlende het tijdvak van 24 September 1944 tot 31 Augustus 1945 zoekgeraakt. Die betreffen de het tijdvak van 1 September 1945 tot begin 1346 zijn nog voor handen. De zoekgeraakte boeken bevatten aantekeningen omtrent f 600.000; in de voorhanden boe ken zijn de overige kosten verant woord. HAAUS OJcivECHTSHOi' EISTE EEN JAAR GEVANGENIS STRAF TEGEN KOMMIES. Men zal zich herinneren, dat in de nacht van 15 op 16 Maart j.l. oij Eede de grensKommies van R. werd achtervolgd door een dron ken man, zekere P. R., die hij even later dodelijk met een re- volverscnot heeft getroffen. De Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Middelburg achtte destyds niet bewezen, aat de kommies de op zet had P. R. te doden. Hij achtte opzettelijke mishandeling echter wel bewezen, en eiste 9 maanden gevangenisstral met aftrek. De rechtbank ontsloeg van R. van rechtsvervolging. De Officier van Justitie ging (egen dit Vonnis iif hoger beroep. En Woensdagmorgen uiende deze zaak voor het Haagse Gerechts- hoi. De president traentte in een langdurige ondervi aging enig uent in aeze zaak te brengen. Het was zowel het Hof ais ue ver dachte nog steeds een raadsel, waarom de kommies met zuik een razernij was aangevallen. Met kre ten als: „Ik maak je dood, ik wurg je, ill vermoord je" had het slacntotfer de kommies achter volgd. De kommies Fortuin kon als kroongetuige niets anders vertellen, aan aat hij gezien nad, dat een man zijn collega achter volgde: „Ga uit de weg, want het zit hier niet goed", riep van R. nem toe, toen zijn collega hem te nulp wilde komen. Het Hof liet duidelijk blijken, dai het zeer raadselachtig was, dat twee bewapende kominie^cn niets hadden weien uit te richten tegen éen aanvaller, maar de be nen hadden genomen. De Procureur-tiscaal bij het Hof was van mening, dat ondanks de duistere kantjes aan deze zaak er geen sprake kon zijn van een beroep op noodweer. Hij achtte verdaente schuldig aan zware mishandeling, de dood tengevolge nebbende, en requireerde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger schilderde de vaak zeer toegespitste situaties aan de grens tussen de kommie zen en de overige bewoners. Hij was van mening, dat de kommies niet strafbaar was aan mishande ling en verzocht het beroep op noodweer, dat ddör de reciuuann was aangenomen, te aanvaarden. Uitspraak over 14 dagen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2