Dagblad „De Telegraaf" werd in 1935 reeds als „pro-Duits" beschouwd L NIEUWS Gesloten deuren. „Uw rede was een blaas met leugens" Zeventien personen dakloos door brand in Finsterwolde A.R. Gemeentebestuurders in Zierikzee bijeen «i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Drukkerij van valse zegels in Amsterdam ontdekt. „Hakkie" Holdert voor Byz. Gerechtshof Revolvergevecht in taxi. Beraadslagingen over publiekrechtelijke bedrijfs organisatie geschorst. Fotoper telefoon. Nijmegens Gemeenteliestuur wendt zich tot. de Minister. Sowjet-ünie zegt Russiscli- Joegoslavisch vriendschaps verdrag op. SHIPPER Nationale Reserve verwacht nog meer aan- meldingen 1 Uitgave „Zssuwsch Dagblad". ..antoor: Goes, L. Vorst- 90, Tel. 2488, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, V/alstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 33, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1370 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 30 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.40 u., onder 18.19 u. Maan op 17.00 u. onder u. Hoogwater op Zaterdag 1 Oct.: Vlissingen: 9.33 u. 1.18 m., 22.28 u. 1.37 m. Terneuzen: 10.00 u. 1.36 m., 22.53 u. 1.56 m. Wemeldinge: 10.56 u. 1.12 m., 23.44 u. 1.36 m. Zierikzee: 10.35 u. 0.97 m., 23.29 u. 1.21 m. In de kringen van de Chr. Hist. Unie en van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heerst een zekere onrust. Verklaarbare onrust. Beide partijen zijn in 1948 de verkiezingen ingegaan met de leuze, dat wat het Indiëbeleid betreft, het roer om moet. Na de verkiezingen bleek ech ter, dat het nieuwe Kabinet de oude koers bleef volgen, maar dat de Kamerfracties van de C.H.U. en de V.V.D., althans in meerderheid, inplaats van een andere koers te eisen, het roer hadden omgegooid en bereid bleken de regeringskoers te vol gen. Dit heeft tot zekere spannin gen aanleiding gegeven, span ningen die sterker werden toen bleek, dat in de onlangs in co mité gehouden vergadering van de Tweede Kamer, de grote meerderheid van de C.H. frac ties, niet meer achter de leiding bleek te staan. T_Tet is in verband hiermede, dat beide partijen een bui tengewone algemene vergade ring zullen houden. De V.V.Dzal op 8 Octob a.s. te Utrecht vergaderen en de C.H. Unie op 29 October, even eens te Utrecht. Beide vergaderingen dragen een besloten karakter en zijn al leen voor partijleden toeganke lijk. Verstaanbaar. Interne zaken behoeven niet in het publiek te worden behandeld. Aan de andere kant betreft het hier een zaak die het alge meen belang raakt, waarbij heel het volk betrokken is. Inzonder heid geldt dit voor hen, die hoe wel niet bij een van deze par tijen aangesloten, toch gewoon zijn op de candidaten van deze partijen te stemmen. Wij menen dan ook te mogen vertrouwen, dat het resultaat van de te houden besprekingen on vooral ook de overwegingen die daartoe hebben geleid niet achter de gesloten deuren zullen blijven. De rijkspolitie van het gewest Amsterdam heeft Dinsdag een inval gedaan bij de drukkerij van de Gebrs. H. aan de Kei zersgracht te Amsterdam en daar verscheidene werktuigen gevonden, die gebruikt werden voor het vervaardigen van eier- zegels. Deze zegels worden uit gegeven dcor het Bedrijfschap voor pluimvee en eieren aan kippenhouders, die hiervoor naar rato van hun geëxporteer de eieren kippenvoer ontvangen. Deze zegels hebben voor kip penhouders dus een belangrijke waarde. Tevens werd in de drukkerij aangetroflen een glas plaat met de beeltenis van het allernieuwste bankbiljet van f 25. Het onderzoek, dat nog voortduurt, heeft evenwel aan getoond, dat deze glasplaat mo gelijk zou kunnen dienen om in de toekomst ook valse bankbil jetten te maken, maar dat dit tot nog toe niet is geschied. Bo vendien werden in de drukkerij aangetroffen enkele jachtgewe ren, die hier waren verborgen en die eigendom bleken te zijn van een ontvlucht politiek de linquent, die echter inmiddels al door de rijkspolitie was gearres teerd en veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De Gebrs. H. zijn destijds door een tribu naal veroordeeld. De hele zaak was aan het rollen gekomen door de arrestatie van een ze kere mr G., die eveneens in de oorlog fout is geweest en der halve bij beschikking van het bijzonder hof tijdelijk de be- om als advocaat ei op te treden, is ont voegdheid procureur nomen. Nadat Iqj in December 1946 in een woonschip was gearres teerd, waarin hij zich sedert de bevrijding had schuil gehouden, stond gisteren de 42-jarige voori <.Uge directeur van liet, Inmid dels weer verschenen dagblad „De Telegraaf' Henri Holdert voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof terecht. Holdert was N.S.B.-er en nam in Maart 1941 dienst bij de S.S. Na besprekingen, die zijn vader met de vroegere secretaris-gene raal, de N.S.B.-er ir C. J. Huygen, had gevoerd, werd hij terugge roepen van het Oostfront en benoemd tot directeur met de bedoe ling de Duitsers daardoor gunstig te stemmen. In die lunctie werkte hij mede aan de aanstelling van enkele zeer pro-Duitse ot nationaal-so- cialistische redacteuren aan de krant en ontsloeg hij „goede" re dacteuren. Hem werd ook ten laste gelegd de administrateur G. J. van de Linde te hebben verra den, zodat deze door de Sicher- heitspolizei werd gearresteerd en ruim een jaar in een concentra tiekamp werd opgesloten. Deze had nl. toen Holdert in 't ziekenhuis lag, enkele personeels leden een verwijt gemaakt, dat ze „die landverrader bloemen had den gebracht". „Het was slechts mijn bedoeling, dat Van de Linde een flinke schrobbering van de Sicherheits- polizei zou krijgen", verweerde verdachte zich, „ik heb er geen idee van gehad, dat hij gevangen zou worden gezet". President: „dergelijke onzin ge loven we hier niet". Ir HUYGEN: MUSSERT WILDE OPPOSITIE. De voormalige, thans 52-jarige gedetineerde secretaris-generaal ir C. J. Huygen, destijds een der vooraanstaande figuren uit de N.S.B., vertelde, hoe hij door Hakkie in contact was gekomen met diens vader, met wie hij uit voerig had besproken hoe „Ds Te legraaf" het beste uit de vingers van de Duitsers kon worden ge houden. Niet alleen de Duitsers keken er begerig naar, ook de N.S.B. zelf toonde interesse. De beide „heren" sloten een contract af: Huygen kreeg maandelijks 'n bedrag uitgekeerd voor het uit brengen van „adviezen" aan „De Telegraaf" en zou pogingen doen „Hakkie" terug te roepen van 't Oostfront, zodat zijn vader, H. M. C. Holdert, hem als directeur kon aanstellen. President mr A. C. N. P. Ruys: „Was het de bedoeling van Mus- sert van „De Telegraaf" op die manier langzamerhand een natio- naal-socialistisch dagblad te ma ken?" Huygen: „Dat kan ik catego risch tegenspreken. „Integendeel, het was de bedoeling er een op- De Maastrichtse taxihouder H. J. Erkens reed Dinsdagmiddag van het Stationsplein een mari nier naar Arnhem. Bij Eist liet de passagier de taxichauffeur een stille zijweg inrijden en gebood hem toen halt te houden. De vrachtprijs bleek te zijn opgelo pen tot f 78.80, De marinier trok een revolver en wilde de chauf feur dwingen zijn auto te verla ten, waarna hij met de nieuwe Ford '49 alleen wilde doorrijden. De chauffeur wist het wapen te grijpen, waarna een worsteling in de auto ontstond. De marinier liet tenslotte het wapen vallen, waarna hij zich ijlings uit de voe ten maakte, achtervolgd door de chauffeur, die de revolver had op geraapt en daarmede nog enkele schoten in de lucht loste. Met behulp van jas en muts van de marinier wist de mare chaussee nog diezelfde avond liet adres van de marinier op te spo ren in Doorn. De man is direct aangehouden en 's nachts nog naar Maastricht overgebracht. positieblad van te maken". President: „Dat is in strijd met alle N.S.B.-beginselen. In geen enkel land, dat onder dictatuur st rt, wordt oppositie toegelaten. Ik vind dit een kinderachtige op merking van u". Mussert wilde oppositie hebben om verwording te voorkomen, zo als hij dat in. Duitsland had ge zien, zei Huygen. President: „Mussert heeft zelf verklaard, dat hij er een natio- naal-socialistisch blad van wilde maken door Hakkie in de direc- teursstoel te helpen. Wat bedoel de u, toen u voor de politie ver klaarde, dat H. M. C. Holdert twee ijzers in het vuur wilde heb ben?" Huygen: „De krant stond be kend als anti-Duits en President: „Daar ben ik het niet mee eens". SINDS 1933. Mr A. II. van de Veen, advo caat-fiscaal: „Integendeel, „De Telegraaf" stond zelfs in 1933 al niet meer als anti-Duits bekend. I i een brief die in het dossier ligt, blijkt duidelijk, dat het Reicl-jpropnganda-ministerium in Berlijn het blad als Deutsch- freundlich beschouwde". Des middags hoorde het Hof vele getuigen a décharge, voor 't merendeel personeelsleden van 't blad zelf. De zaak werd tenslotte aange- h_ den tot Maandag 17 October. Vrouw vermoord in Valburg? Politie arresteert echtgenoot. Gisteravond troffen voorbijgan gers langs de spoorbaan Kesteren Nijmegen bij het dorpje Val burg het ontzielde lichaam aan van een jonge vrouw. Zij bleek te zijn de 26-jarige van de B. uit Valburg, echtgenote van ^en los- arbc k'-.r. Hoewel men aanvankelijk een ongeval veronderstelde heeft het parket te Arnhem haar man, de eveneens 26-jarige Van de B. na een verhoor in arrest gesteld. De 26-jarige vrouw was moeder van twee jonge kinderen. Nieuwe secretaris Prot. Chr. W erkgeversverbond. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft drs J. W. de Pous, die onlangs werd benoemd tot secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers deze benoeming aangeno men. Drs de Pous wordt de plaatsvervanger van mr J. van Aartsen, die kortgeleden gekozen werd in het college van B. en W. te 's-Gravenhage. NIEUWSBERICHTEN TER TELEFOON IN BERLIJN. Door „23" te draaien kunnen abonné's op het telefoonnet te Berlijn op een gramofoonplaat op genomen nieuwsberichten horen van „Rias", het radiostation in de Amerikaanse sector. De berichten zijn steeds tot het laatste ogen blik bijgewerkt. Bij de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag mee gedeeld, dat hij des morgens met de commissie van voorberei ding en de ministers overlegd heeft over de verdere behande ling van het wetsontwerp in zake de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, zulks i.v.m. de motie-Stapelkamp en de vele amendementen, die reeds zijn in gediend. Als gevolg van dit overleg stelde de voorzitter voor de verdere beraadslagingen te schorsen om de commissie van voorbereiding in de gelegenheid te stellen zich nader te beraden over de motie en de amende menten. De Kamer heeft dienovereen komstig besloten. Het wetsontwerp zal nu Don derdag 6 October ter verdere behandeling aan de orde ge steld worden. Bevan tot Churchill: Lagerhus verwerpt motie van wantrouwen. Na een debat van drie dagen heeft het Britse Lagerhuis een motio van de oppositie verworpen, i.aarin de economische poli tiek der regering wordt afgekeurd. De liberalen stemden met de oppositie mee. De regering verkreeg ongeveer 40 stemmen minder dan gewoonlijk. 'Iet 842 tegen 5 stemmen werd een motie van vertrouwen in de politiek der regering met betrekking tot de devaluatie en haar economisch beleid aanvaard. De conservatieven onthielden zich van stemming. Het debat werd voortgezet dooi de minister van Volksgezondheid, Bevan, die een felle aanval op Churchill deed in antwoord op diens verklaring. Churchills rede was een „opgeblazen blaas met leugens" die hij met „de degen der waarheid" wilde doorprikken. Churchill diende zich uit 't open bare leven terug te trekken „ten einde zijn reputatie niet nog meer te schaden". Engeland had in '35 voor .et laatst een gunstige be talingsbalans gehad en de La- bour-regering had een „bankroet- land" geërfd. De conservatieve regering had de werkloosheid en de „halve hongersnood" gemas- Duitse mark officieel 23,8 dollarcent. Officieel is thans bekend ge maakt, dat de Deutsche mark is gedevalueerd tot 23,8 dollarcent. Hot West-Berlpnse Vakverbond van spoorwegarbeiders heelt de westelijke commandanten ver zocht de politie op te dragen om de spoorwegstations in de weste lijke sectoren over te nemen. Eigenaar en familie bevonden zich in Zeeland. Gistermiddag om kwart over vijf brak door onbenkende oor zaak brand uit in de grote boer derij van W. ten Have, midden in het dorp Finsterwolde. Het vuur greep met grote snelheid om zich heen, zodat in een oogwenk de gehele schuur, die tot aan de nok gevuld was met koren, in lichter laaie stond. De eigenaar was afwezig, zodat omwonenden zich toegang ver schaften tot het woonhuis en een groot gedeelte van de inboedel redden. Het duurde niet lang tot het vuur naar de naastbijstaande boerderij, in huur bij de landbou wer O. H. Smith en mede be woond door twee arbeidersgezin nen, oversloeg. Ook hier kon de inboedel grotendeels gered wor den. De brandweren van Beerta en Midwolda verleenden assisten tie, doch konden wegens gebrek aan water weinig uitrichten. De schade, die door verzekering ge dekt wordt, is zeer groot. Naar wij nader vernemen zijn beide boerderijen geheel verloren gegaan. Slechts een deel van de woonhuizen bleef behouden. Ook in de boerderij van O. Smith be vond zich een grote hoeveelheid koren. Zeventien mensen zijn door de ze brand dakloos geworden. Van de landbouwwerktuigen verbrand de een gedeelte. De boerderijen stonden in de kom van het dorp, vlak bij het gemeentehuis. Er was gelukkig weinig wind, zodat niet De gemeentepolitiek in het licht der A.R.-beginselen. Gisteren hield ile Zeeuwse Vereniging van A.R. gemeente- en provinciebestuurders in Zierikzee baar najaarsvergadering. Door de mist, die het verkeer over de Ooster-Sclielde bijna geheel stilleg- de, bleet het bezoek beueden de verwachting. De voorzitter, burgemeester A. p referaat wees mr Groen allereerst A. van Eeten van Nieuwerkerk, op 't algemene A.R. gezichtspunt, deelde in zijn openingswoord me-1 van waaruit alle punten moeten de, dat de vereniging op 1 Janua ri 1949 77 leden telde, doch dat zij, gezien de samenstelling van de bestuursorganen in Zeeland, 130 a 140 leden kon tellen. Bij het verslag van de penning meester kwam ter sprake de moeilijke financiële situatie van de vereniging en men besprak de mogelijkheden om door steun van de kiesverenigingen hierin te voorzien. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren A. A. van Eeten te Nieu werkerk, II. M. Bouwman te Grfjpskevke, A. I. Calsman te Aardenburg en R. Zuidema te Goes bij acclamatie herkozen. Daarna werd onder leiding van de heer P. van Beveren, stads archivaris van Zierikzee een be zoek gebracht aan het museum. Do gemeentepolitiek, n^entelan "geenspv^e z'ifn van" Na de lunch sp.uk mr K Groen, souvereiniteit in eigen kring, daar directeur van ue dr A. Kuyper- de gemeente behoort in uezelide Stichting over net onderwerp:Xgemeenscnap als slaat en urovin- „De gemeentepolitiek in het lie, ,'He. oy de gemetme is er t.o.v. van de A.R.-beginselen In zijnjiiët rijk terriior.uie deceiitralisu- worden gezien, nl. het beginsel van de souvereiniteit in eigen kring. Hij wees er op dat vanuit de Bijbel geen algemene richtlij nen zijn te geven voor het staat kundig beleid, op het interne grondmotief van ue 14. S. komt het aan. liet A.R.-beginsel leert dat God de ene en algemene sou- verein is. Hij heeft in de wereld een aantal verschillende struc turen gegeven, aJs b.v. de kerk, de staat, het gezin enz., die niet over elkaar zuilen heersen, maar waarover Hij slechts heerst en die verder souverein zijn in eigen kring. opr. ging nader in op liet sub- sidiariteitsoeginsel, zon.s de R.K. dit huldigen en de functionele ue- centralisalie, zoals deze in prac- tijk wordt gebracht bij de op bouw van ue publieitrecnteiij-.e bedrijfsorganisatie, tie. Tot 1795 kende men in Neder land gewestelijke souvereiniteit. Na de Franse tijd kende men ab soluut geen gemeentelijke vrij heid. Bij de gemeente- en provin ciale wetten van plm. 1850 kreeg de gemeente meer vrijheid; de gemee ite werd autonoom. De ge meente bleel echter onderhevig aan de repressieve controle, d.w.z. dat alle gemeentemaatregelen on derhevig waren aan iiet vernieti gingsrecht van de Kroon en aan de preventieve controle, waar door alle maatregelen goedkeu ring beiioefden. Mr Groen behandelde vervol gens de veranderingen, die in de loop der jaren in het bestuur van de gemeenten zijn gekomen, en de taak die de raad daardoor op haar schouders kreeg als ook de verantwoordingsplicht van B. en W. Ook werd uitvoerig belicht de taak van de Overheid, nl. het handhaven van de gerechtigheid, waarop de A.R. stelregel werd ge grond: Er is geen taak voor de Overheid, tenzij de gerechtigheid het vordert, die van toepassing is op de woonruimtevordering, wo- n.ngbouw, actieve cultuurpolitiek, enz. Mr Groen besloot me, le wij zen op de plicht van de A.R. be stuurder, om in het licht van zijn beginselen alle gemeentelijke aangelegenheden te bezien en ge rechtigheid te doen. Naar aanlei ding van deze inleiding werden verschillende vragen gesteld, die door mr Green werden beant woord. Burgemeester Van Eeten sprak daarna een slotwoord, waarna mr Groen vooiguig in dankgebed. nog meer panden door het vuur werden aangetast. Tijdens het blussingswerk viel een brandweerman va - het dak van de boerderii van Smith. Hij liep vermoedelijk inwendige kneu zingen op en werd naar zijn wo ning vervoerd. Verder brak een toeschouwster, doordat zij uit gleed, een arm. De familie Ten Have bevond zich in Zeeland. Het Tweede Kamerlid, tevens lid van de gemeenteraad te Nijmegen, mr J. de Haas, heeft aan het gemeentebestuur de vraag gesteld of het niet hoog- noodig is, dat het zich wendt tot de minister van de Wederop bouw en Volkshuisvesting i.v.m. diens besluit van Augustus j.l., dat bij nieuwbouw het volume der nieuwe huizen niet hoger mag zijn dan 385 kub. m. en ettelijke honderden kubieke me ters meer bij bedrijfsgebouwen'. Dit besluit voor de doorsnee woningbouw, welke gesubsidi eerd wordt is vooral fnuikend voor een gemeente als Nijme gen, waar door de oorlogsge welddaden zoveel grotere wo ningen zijn vernield en vooral beter gesitueerden, die gedu peerd zijn, huizen met groter inhoud willen bouwen. Burgemeester Hustinx merkte op, dat door deze ministeriële besluiten zwaar getroffen steden als Nijmegen geen mogelijkheid meer hebben zich cultureel, so ciaal en economisch te ontwik kelen tot de hoogte, waarop zij vóór de oorlog stonden. Er werd met algemene stem men besloten aan de minister dringend te verzoeken voor ste den als Nijmegen een uitzonde ring toe te staan. SINDS ENIGE MAANDEN is Nederlanci door de ingebruik neming van een telefoto-instal- latie door Anpfoto te Amster dam aangesloten op het interna tionale telefoto-net, waardoor het mogelijk is telefonische foto's uit het buitenland over te brengen. In het binnenland wor den telefoto's overgebracht door middel van een draagbaar tele- fototoestel. Het overbrengen van foto's langs telefonische weg in het binnenland geschiedt uit de grotere steden naar Amsterdam en sinds enkele dagen ook naar Rotterdam zonder enige moeilijkheid. Thans is de P.T.T.- dienst in samenwerking met Anpfoto bezig proeven te nemen met het overzenden van foto's ook uit de kleinste plaatsen door aansluiting van de draagbare installatie direct op elke teie- Radio-Moskou heeft gisteren de tekst van een Sowjet-Russische nota aan de Joegoslavische rege ring omgeroepen, waarin wordt verklaard, dat het tegen Rajk c.s. te Boedapest gehouden proces heeft aangetoond, dat de regering te Belgrado een vijandige politiek jegens de Sowjet-Unie voert. „Joego-Slavië", aldus de nota, „heeft zijn onafhankelijkheid ver loren. Het treedt thans op als een agent voor buitenlandse imperia list-en. Daarom acht de Sowjet- Russische regering zich, met in gang van heden, niet meer ge bonden aanhaar verplichtingen, overeenkomstig het in April 1945 tussen de Sowjet-Unie en Joego slavië gesloten verdrag van vriendschap en samenwerking". De Sowjet-Russische nota is eergisteren door Gromyko aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Aioskou overhandigd. foonlijn. Onderzocht worden thans de resultaten verkregen met het overbrengen via ver schillende soorten van lijnen. Wij zien hier een proefneming uit het telefoonkantoor te Wad- dinxveen (Z.-H.). Op de tafel de draagbare telefotozender. Links en rechts de heren H. Metman en H. A. Hendriks van de tech nische dienst van de P.T.T., in het midden de heer H. Mater van de technische dienst van Anpfoto te Amsterdam. Oprichtingsvergadering Verband Goes. Gisteravond vond in het Schut tershof te Goes de oprichtings vergadering plaats van het Ver band Goes van de Nationale Re serve. Op deze bijeenkomst waar infanteristen en reserve-politie met genodigden aanwezig waren, is uitvoerig gesproken over de taak die de Nationale Reserve heeft te vervullen. En dat die taak vooral ook in Zeeland belangrijk is, bleek uit de w rden van Overste cle Feyter, die, na een welkomstwoord van de voorzitter der plaatselijke commissie, burgemeester W. C. ten I-Cate, het strategisch belang van Zeeland t.o.v. de Schelde be lichtte. Weliswaar slaat Zeeland met zijn 506 aanmeldingen geen gek figuur doch heeft men vooral meer luchtdoelartiileristen nodig. Naar hij zeide een 3000 zeker. Hij deelde mede, dat binnen een maand met de oefeningen begon nen zal worden en besloot zijn toespraak met een krachtig pru- pagandawoord. Na hem sprak de directeur van de Nationale Reserve, kolonel Termaten uit Den Haag. Evenals overste de B'eyter wees hij er op dat de dreigende agressie uit het Oosten ons steeds paraat moet houden. Hij was er van overtuigd, dat, nu de mannen in de onmid dellijke nabijheid van hun familie blijven oefenen, ook de vrouw een belangrijke taak te vervullen had en een ieder de Nationale Reser ve metterdaad zal gaan steunen. Het was de bedoeling zei hij voorts, dat op korte termijn over gegaan zal v orden tot de oprich ting van een bataljon van In dische oorlogsvrijwilligers. Nadat de secretaris van de provinciale commissie majoor P. de Kam de plaatselijke commissie zijn gelukwensen had aangeboden ook hij belichtte de taak der Nationale Reserve volgden enkele zeer interessante liims van de Leger-voorlichtingsdienst, die tevens dienden rals voorbeeld van de nieuwe instructie. Burge meester Ten Kate sloot de bijeen komst. Voor hen die erop wachten, met ingang van 15 October a.s. be hoeven Nederlanders die in Zwit serland of Liechtenstein willen gaan werken geen visum meer. Wel is echter een verblijfsvergun ning nodig die men kan verkrij gen met behulp van een consu laire vertegenwoordiger of de toe komstige werkgever. Maar ga niet smokkelen. Want dan komt ge, als de man en vrouw die gis teren in Amsterdam zijn gegre pen omdat rechercheurs in de Ja- vastraat een complete „grossier- derij" van Nylons en gesmokkelde horloges hadden ontdekt, in de cel terecht. Dat is niet leuk. Evenmin trouwens als de handel wijze van een adj.-inspecteur van een verzekeringsmaatschappij 'n zekere S. uit Apeldoorn. Deze „heer" vertelde tegen verzeker den bij een andere maatschappij, „dat het daar een zwendelpartij was". Toen hij gisteren tot vier maai.den veroordeeld werd durf de hij nog te beweren, „dat iede re agent zo werkte". Hetgeen we nimmer zullen geloven. Een boete van 150 gulden kreeg de heer Schoonenberg, hoofdredac teur van „De Waarheid". Hij sprak niet de waarheid toen hij in 1948 de toenmalige voorzitter van het N.V.V. beschuldigde 35 millioen gulden tijdens de bezet ting aan de Moffen te hebben uit geleverd. Honderd gulden boe te kreeg de heer Lunshof wegens het schrijven van zijn brochure „Als dieven in de nacht". Hij mag ook tien dagen gaan zitten. De bakker die Woensdag door een luxe auto in Sittard werd aange reden is gisteren in het zieken huis overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Op een voetbalterrein te Assendelft werd gisteren een 17-jarige jongen op slag gedood toen hij, na de trai ning welke bij kunstlicht ge schiedde, de stop uit het stopcon tact wilde trekken. In Rotter dam verloor een 30-jarige bank werker Westra uit Amersfoort 't leven, doordat de boortol waar mee hij werkte, uit zijn handen viel op de bodem van de ijzeren tank w .arin hij zich bevond en hij door de stroom getroffen werd. -> Vandaag vertrekt de „Tabinta" uit Amsterdam met aflossings detachementen van de Kon. Ma rine naar Indië. Minister D. U. Stikker is het grootkruis van het Legion d'Honneur uitgereikt. - Dertien officieren van de lucht macht zijn gisteren voor het C-v.nd hotel te Scheveningen be ëedigd: keerd. Bevan zeide van oordeel te zijn, dat de conservatieven Chur chill „als een vuile handschoen" zouden wegwerpen .indien zij aan de regering zouden komen. Hij deed tenslotte een beroep op de Britse arbeiders om geen gebruik te maken van de moeilijkheden waarin het land verkeerde. Hij vertrouwde dat zij aan deze op roep gehoor zouden geven. Nadat Anthony Eden, plaats vervangend leider van de oppo sitie, had aangedrongen op 'n nau were unie met 't gemenebest en 'n nog intiemere samenwerking in alle opzichten wat politiek en economie betrof met de landen van West-Europa, verweet pre mier Attlee Churchill in de slot rede, dat deze „afgedaald was tof gemeenheden". Dat Engeland eèn verhoogde invoer uit Europa toestond zonder invoervergunning bewees, zei hij, dat Engeland niet trachtte zich van de Europese handel af te sluiten. Het Lagerhuis verdaagde zijn zitting tot 18 October. De Voorunie van de Benelux Besprekingen op nieuwe basis. In welingelichte Belgische kringen wordt n. a. v. de hui dige stand van zaken, wat be treft liet al dan niet spoedig in werking treden van de Voorunie der Benelux, verklaard, dat, zo dra de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland, uit de Ver. Staten zal zijn teruggekeerd, i.v.m. de door hem te Washington gevoerde be langrijke besprekingen en mede v. m. de door hem de volgen de week te Parijs te voeren be sprekingen in het kader van de organisatie voor Europese econo mische samenwerking, de vraag stukken, welke met de Benelux verhand houden, vermoedelijk op een geheel nieuwe basis zullen worden behandeld. MARION STEIN THANS GRAVIN. Gisteren is te Londen de Graaf van Harewood een neef van dq Engelse Koning, in het huwelijk getreden met de 22-jarige Marion Stein, een uit Oostenrijk afkom stige pianiste. Spoedig -Amerikaanse wapen leveranties aan Europa. Men verwacht, dat binnen drie maanden tijds kanonnen, tanks en vliegtuigen van Amerikaanse ha vens naar West-Europa ter- scheept zullen worden. Afd. Zeeland Ned. Vereniging Weer- en Sterrekunde opgericht. In een druk bezochte vergade ring in het Schuttershof te Mid delburg is men gisteravond geko men tot oprichting van een Zeeuwse afdeling van de Ned. Vereniging voor Weer- en Sterre kunde. Tijdens de bijeenkomst werd 't woord gevoerd door dr P. Groen van het K.N.M.I. te De Bilt en dr J. J. Raimond Jr directeur van het Zeiss-planetarium te Den Haag en directeur van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde. Dertig nieuwe leden, gaven zich op. Zo spoedig moge lijk zal een huishoudelijke verga dering worden belegd teneinde te komen tot verkiezing van een be stuur. Vergadering der Jonge Kerk. Gisteravond hield de afdeling Goes van de Jonge Kerk een alge mene vergadering. In deze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer Pieterse, sprak ds de Roos van 's-Heer Hendrikskinde ren over het onderwerp: „Le vensstijl". Op zijn inleiding volg de een levendige bespreking. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van m-ej. M. Knuist en de heer W. van Dalen gekozen mej. Hamelink en de heer M. Al- lewijn, terwijl de 'heer Pieterse als voorzitter werd herkozen. Medegedeeld werd nog dat op 22 en 23 October voor de Jonga Keik van Noord- cn Zuid-Be ve- land en Schouwen en Duiveland een weekend zal worden gehou den te Renesse. VEERDIENST VLISSINGEN'— BRESKENS WEGENS MIST GESTAAKT. De „Koningin Juliana", die nor maal van half vijf des morgens af de dienst VlissingenBres- kens onderhoudt, kon gistermor gen wegens de mist pas om half tien gaan varen. Gisteravond om hall negen was het weer zo mis tig, dat de dienst gestaakt moest worden. DE BILT ZEGT: NOG WEINIG VERANDERING. In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Later op de dag plaatselijk op klaren. Meest zwakke wind. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1