ZEEUWSCH DAGBLAD Berlijn staat voor nieuwe moeilijkheden L Brutale roofoverval te Amsterdam Devaluatie van het Pond te wijten aan wanbeleid der regering Vergadering Rijkseenheid te Goes Aandeel van Zeeland in komende industrialisatie NIEUWS Ontwikkeling van de industrialisatie. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Viermogendheden-besprekiiigen over normali satie van Berlijnse leven stopgezet Eén dode en één zwaar gewonde bü auto-ongeluk te 's-Heer Arendskerke. „Bedrijfsorganen moeten zelfstandige lichamen zp verklaart Minister van den Brink de, oude. Rede Vdti Drs M. Verburg, directeur van het E.T.I. B.T. G. werkt a.s. weekeinde door. Truman's wapenpro gramma wet geworden Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1369 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 29 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.38 u., onder 18.21 u. Maan op 16.34 u., onder 23.40 u. Hoogwater op Vrijdag SO Sept.: Vlissingen: 7.58 u. 1.33 m., 20.47 u. 1.41 m. Terneuzen: 8.26 u. 1.54 m., 21.12 u. 1.61 m. Wemeldinge: 9.26 u. 1.25 m„ 22.07 u. 1.38 m. Zierikzee: 9.06 u. 1.08 m., 21.50 u. 1.22 m. VI inister van den Brink is van *- oordeel en hij staat wat dit betreft niet alléén dat voor het welzijn van het land een krachtige ontwikkeling van de industrialisatie noodzakelijk is. In een bij de ontwerp-begroting van Economische Zaken gevoegde nota wordt dit standpunt nader ontwikkeld. „Nog steeds staat ons land voor het feit, aldus de minister, dat on danks de verbetering, welke ter zake werd bereikt, het betalings verkeer met het buitenland een ernstig deficit aanwijst. Daar naast noopt de voortgaande snelle bevolkingsgroei tot ernstige be zinning op de vraag, hoe voor het toenemende arbeidsaanbod op den duur voldoende werkgelegenheid kan worden gevonden. Een bevre digende oplossing is naar het oor deel van de minister slechts denk baar, indien zij in belangrijke zo niet overwegende mate steunt op een krachtige ontwikkeling van de Nederlandse industrie". Up grond van uitvoerige bere keningen van het Centraal Planbureau komt de minister tot de conclusie, dat de industrialisa tie van Nederland in het jaar Juli 1952Juli 1953 e.n zodanige om vang dient te hebben bereikt, dat 1. Ongeveer 215.000 nieuwe ar beidsplaatsen beschikbaar komen. Hiervan zouden naar ruwe schat ting ongeveer 60.000 kunnen worden verkregen, door een in tensiever gebruik van de bestaan de apparatuur, waaronder in het bijzonder de uitbreiding van het meerploegenstelsel valt te reke nen. Voor de overblijvende 155.000 plaatsen zullen nieuwe investeringen in outillage en ge bouwen nodig zijn. 2. De netto-waarde van de in dustriële jaarlijkse productie wordt opgevoerd met een bedrag van omstreeks 1.5 milliard. Üe minister legt er verder de nadruk op, dat hij de kern van de industrie-uitbreiding ziet ln de vele kleinere en middelgrote bedrijven, waarover ons land be schikt, om dan verder op te mer ken: „De industrialisatie zal in ster ke mate op de voortbrenging van hooggekwalificeerde producten moeten worden gericht. Het in slaan van deze weg zal van ons volk bijzonder grote inspanning vereisen. Ten opzichte van het buiten land zal immers een achterstand in de scholing van arbeiders moe ten worden ingehaald, terwijl ook het wetenschappelijk onderzoek zal moeten worden uitgebreid, vooral o.a. op het gebied der me tallurgische en metaalverwerken de industrie". Van grote betekenis schijnt ons, dat de minister al bij voor baat de gedachte afsnijdt, dat de Staat het moet doen. „De rechtstreekse initiatieven van de staat, zo zegt hy, /.uilen tot een relatief gering aantal gro te objecten dienen te worden be perkt, ai was het slechts omdat overheidsorganen in het algemeen niet geschikt zijn om zich op vruchtbare wijze in te laten met do details van de leiding van een groot aantal middelgrote cn klei- De Westeljjke geallieerde commandanten van Berlijn hebben hun Russische collega, generaal-majoor Kotikof, doen weten, dat zfj de viermogendheden-besprekingen met hem niet kunnen voort zetten, zolang de Sowjet-autoriteiten in gebreke blijven de aange gane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof verklaren de commandanten, dat z(j van de geallieerde hoge commissarissen het verzoek hebben ont vangen om de onderhandelingen over de normalisatie van het le ven te Berlijn, die door de vier ministers van Buitenlandse Zaken na hun Parjjse zitting waren aanbevolen, stop te zetten. Russen kwamen hun verplich tingen niet na. De Westelijke commandanten hebben de West-Berlijnse magi straat gelast de aanvullende be taling van 40 in Westerse mar ken ten behoeve van de spoorweg arbeiders na heden te staken. Op een persconferentie zeide generaal Ganeval: „Wij namen deze verplichting van de door de Sowjet-autoriteiten gecontroleer de „reichsbahn" over. Wij kun nen deze betalingen echter niet voortzetten daar wij geen ge woonte wensen te maken van het overnemen van Sowjet-verplich- tingen en de fondsen waaruit de gelden afkomstig waren die thans in handen der W.-Duitse regering zijn. Ik ben niet van oordeel, dat dit besluit een hernieuwing van de spoorwegstaking ten gevolge zal hebben". Zoals bekend, werd op 29 Juni besloten genoemde 40 van de salarissen te betalen in het ka der van de overeenkomst ter be ëindiging van de Berlijnse sta king. Deze overeenkomst loopt heden ten einde. De Britse plaatsvervangende commandant, brigade-generaal Benson, verklaarde: „Wij hopen dat de onderbreking de Russen tot de overtuiging zal brengen, dat zij hun beloften dienen na te komen". In de brief aan Kotikof, zo ver volgt Reuter, wordt verwezen naar 'n brief van Kwasjnin, Sow- jet-hoofd van dé afdeling ver- voerszaken, waarin deze blijk gaf van een „op cynische wijze voor bijzien van door hem zelf aan vaarde verplichtingen". Kwasjnin had verklaard, dat er geen perso- nere bedrijven". In verband hiermee wordt dan ook verder verklaard, dat de kansen voor de ontplooiing van hot particulier initiatief zo gun stig mogelijk dienen te worden gemaakt. Wij hebben enkele gedeelten van het ministeriële betoog vet laten drukken. Het is gezonde taal. Een nieuw bewijs, dat deze mi nister van het staatssocialistisch drijven van de Partij van de Ar beid niet gediend is. Het zou interessant zijn te we ten of de minister hier voor zich zelf spreekt, dan wel namens het gehele Kabinet. De komende begrotingsdebat ten zullen naar verwacht kan worden, hierover nader uitsluitsel geven. neel ontslagen was, doch volgens de feiten hadden meer dan 2000 spoorwegemployè's ontslag gekre gen en waren hun plaatsen door met de communisten symphatise- renden vervangen. West-Berlijns stadsbestuur op zwart zaad. Duizenden West-Berlijnse pensioentrekkers, onder wie weduwen en oorlogsinvaliden, moesten gisterochtend met le ge handen worden wegge stuurd van de postkantoorlo ketten, waar zij hun geld kwa men halen. De gemeentelijke dienst voor sociale voorzieningen deelde hen mede, dat hun pensioenen, die reeds vijf dagen geleden uitgekeerd hadden moeten worden, nog steeds niet kon den betaald, „omdat het stads bestuur het geld- niet heeft". Een functionaris van de dienst verklaarde tegenover Reuter, dat 13 a 14 millioen Duitse mark nodig zijn om de pensioenen uit te betalen. „Onze zakken zijn leeg", zo zeide hij, „en als de West- Duitse federale regering of de Westelijke bezettende mogend heden ons niet bijspringen, kunnen wij de pensioenen zelfs niet gedeeltelijk betalen". 'SWBBlri Krekelplaag te Dieren. Bewoners van een gedeelte van Dieren aan de Zuid-Veluwezoom, hebben sinds enige tijd te lijden van een krekelplaag. De krekels komen van een niet meer ge bruikte stortplaats van vuil. De insecten maken na het in vallen van de duisternis veel ka baal. Van gemeentewege heeft men ingegrepen om deze zeer on gewenste gasten te verdelgen. De stortplaats zal met spoed worden gedicht. CHINESE KLACHT IN AGENDACOMMISSIE. De Chinese klacht tegen Rus land dat werd beschuldigd van hulpverlening aan de communis tische legers in China zal op de agenda van de agendacommissie gezet worden. De Sowjet-Unie en Polen stemden tegen. Gistermorgen heeft op de rijksweg bij 's-Heer Arendsker ke een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een per soon het leven heeft gekost, ter wijl een ander zwaar gewond werd. Waarschijnlijk door ver schuiving van de lading sloe, een militaire dumpauto, afkom stig uit Alphen aan de Rijn, op de rijksweg op de Ankeveense- dijk, waar de weg een flauwe bocht maakt, over de kop. Een der inzittenden, afkomstig uit Haarlem, was op slag dood, een andere moest met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis Oostwal te Goes worden opge nomen, terwijl de chauffeur met enkele schrammen en de schrik vrij kwam. Dr Zonnevylle ver leende de eerste hulp. De auto werd zwaar beschadigd. Twee bandieten bedreigden bankemployé's met revolver en mes en verdwenen met een bedrag van achtduizend gulden. Gistermiddag omstreeks vjjf uur hebben twee tot nog toe on bekende mannen een uiterst brut-Ie ro,. - iverval gepleegd op het bijkantoor Ceintuurbaan van de Spaarbank voor de stad Amster dam. In dit kantoor werd een zg. jeugdzitting gehouden. Tot half zes konden kinderen hun spaargeld afgeven. De zitting was om vijf uur nog in volle gang, toen twee mannen, van ongeveer 20 en 25 jaar oud het gebouw binnen stapten op een ogenblik, dat geen enkel kind zich in de bank bevond en brutaalweg de deur achter zich sloten. Binnen deden zij maskers voor en bedreigden de totaal verblufte kassier en zjjn assistent met een revolver en een groot mes. De twee employés waren bijna gereed met het opmaken van de kas, toen zij plotseling de twee mannen, ieder met een vuurwa pen in de hand, de bank zagen binnenkomen. Met de woorden: „Kalm aan heren, dan zal u niets gebeuren. Steekt u uw handen maar in de lucht en gaat u maar met uw gezicht tegen de muur Bjj de gistermiddag voortgezet' te behandeling van bet wetsont werp inzake publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie heeft de mi nister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, het verband tussen het wetsontwerp en het door de regering gevoerde en te voeren economisch beleid bespro ken. De P.B.O. bedoelt geen toene ming der overheidsbemoeiing zei hfj o.m. De regering staat een be drijfsorganisatie voor ogen, die er een is in de werkelijke zin des woords. De bedrijfsorganen moe ten zelfstandige lichamen zijn 't Moet echter voldoende mogelijk zijn coördinerend te werken. Welke taak aan deze lichamen zal worden toebedeeld kon niet in concreto worden gezegd, geval voor geval zal moeten worden be zien, Naar aanleiding van enkele op merkingen van de staatssecreta ris de heer Van der Grinten, be pleitte de heer Suurhoff (Arb.) o.a. medezeggenschap der arbei ders op paritaire grondslag. Niet opnemen van pariteit vond hij ge vaarlijk. De heer Schouten (A.R.) wees er op, dat in het voorlopig ver slag geen bezwaar tegen instel ling bij de wet was gemaakt. De heer Romme (K.V.P.) vond, dat overwogen zou kunnen worden 'n aanvulling, beogende, dat als bij algemene maatregel van bestuur een oedrüfschrp wordt ingesteld, de inwerkingtreding niet zal ge schieden dan voor een maand na dat de instelling is gepubliceerd. De Staten-Generaal heo'oen dan tfjd zich af te vragen of zij van hun controlebevoegdheid gebruik zullen maken. De heer Oud (V.V. D.) betoogde, dat de instelling op zichzelf geen daad van wetgeving is. Het beleid brengt mede, dat de bevoegdheid ter zake niet ge delegeerd wordt, de practijk eist deze delegatie niet. De heer Sta pelkamp (A.R.) diende een motie in, waarin de wens wordt uitge sproken, dat de wettelijke rege ling inzake ondernemersraden wordt opgenomen in de wettelijke regeling van de bedrijfsorganisa tie. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) die in eerste instantie het woord niet had kunnen voeren, betoogde o.a., dat het wetsontwerp niet de mocratisch en ook niet socialis tisch is. Nadat de minister en de staats secretaris nog geantwoord had den de laatste gaf te kennen dat het hem buitengewoon be zwaarlijk zou zijn de instelling bij algemene maatregel van bestuur te laten vallen en hij beval het systeem-Romme aan werden de algemene beschouwingen ge sloten. Te kwart voor zeven is de ver gadering verdaagd tot hedenmid dag 1 uur. Churchill in h et Lagerhuis: adat Sir Stafford Cripps Dinsdag in het Lagerhuis het debat over de economische toestand had geopend met een rede van tach tig minuten waarin hjj één besluit aankondigde, nl. dat de winst belasting met 5 pCt zal worden verhoogd, en dat, volgens de „Ti mes" het karakter draagt van e en troostprijs c or de arbeiders massa, heeft gisteren de leider der oppositie Winston Churchill 'n amendement ingediend op de regeringsmotie, die in feite een ver trouwensvotum voor de economische politiek der regering vraagt. Churchill's amendement wijt de devaluatie van het pond aan het „voortdurend financieel wanbeheer" van de regering. Ruslands bezit van de atoom bom en de financiële crisis had den, zo begon Churchill „een som ber uur" voor Engeland doen slaan. Churchill die het de hoogste tijd achtte, dat Engeland een an der parlement zou krijgen, ver weet de regering, dat zij meer dan 16 milliard pond sterling „in 4 vette jaren" heeft uitgegeven, wat volgens hem vier maal zo veel is als de kosten om het land een zelfde tijd in de rijke dagen Uitzending van troepen naar Indonesië. Het feit, dat in de oorlogsbe groting voor 1950 voorzien wordt in de uitzending van Nederlandse troepen in de loop van dat jaar naar Indonesië, heeft in Indonesië een zekere verontrusting gewekt. Van gezaghebbende Nederland se zijde wordt verklaard, dat voor een dergelijke verontrusting geen enkele grond bestaat. De ont- werp-oorlogsbegroting werd opge steld lang voor de R.T.C.; met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begro ting ten aanzien van de uitzen ding van Nederlandse troepen naar Indonesië zal plaats hebben zodra de R.T.C. is geslaagd. van voor de oorlog te besturen. Churchill, die verschillende ma len gedurende zijn rede door uit roepen van de Labourbanken werd onderbroken, verklaarde gewone mensen kunnen moeilijk begrijpen hoe een minister met al zijn kennis en reputatie voor in tegriteit het met zijn geweten in overeenstemming heeft kunnen brengen om volkomen rond te draaien als een eekhoorn in zijn kooi en al zijn vroegere overtuig de uitspraken te vergeten". Labourleden schreeuwden „neen", toen Churchill hieraan toevoegde: „Hij staat jammerlijk te kijk met zijn verzwakte repu tatie". Churchill bracht in herinnering hoe Sir Stafford Cripps negen maal ontkend heeft, dat het pond zou devalueren en hij zeide, dat het in de toekomst onmogelijk zal zijn nog langer te geloven in de verklaringen, die hij als mi nister van financiën zal afleggen. staan" richtten zij de wapens op de employés, die zich dusdanig bedreigd voelden, dat zij aan het bevel gehoor gaven. De grootste en oudste der rovers heeft daarna de buitendeur van de bank in het slot gedrukt, terwijl de jongste over de afrastering, welke de ruimte, waarin zich de kassiers bevonden, afscheidt, klom. Toen de oudste rover vroeg waar het geld was, antwoordde een der em ployés dat hij juist een groot be drag naar het hoofdkantoor had gebracht. DE BUIT f 8000. De rovers die op de lessenaars wat klein geld vonden, gelastten toen een der bedienden inet hun wapens de brandkast te openen. Een bedrag aan pasmunt, dat in rolletjes in de brandkast lag werd hun buit evenals een aanzienlijk bedrag aan bankbiljetten, in to taal f 7817,93. Zij sloten vervolgens de beide bankbedienden in de kolenkelder op, verlieten het gebouw door de voordeur en verdwenen op fietsen welke zij tegen het gebouw had den geplaatst. De beide employés zagen kans door een raam aan de achterzijde van het gebouw de tuin te berei ken, waarna zij over over een schutting klommen en zo bij de buren binnen konden gaan. Hier werd onmiddellijk de politie op gebeld, die per radio-autodienst snel ter plaatse was en onmiddel lijk een onderzoek begon in te stellen. Adm. Helfrich en Eerste Kamerlid Reyers over Indië-beleid. Telegrammen aan H.M. de Koningin, Ministerraad en de Nederlandse delegatie ter R.T.C. Uit alle delen van de provincie waren gisteren de Zeeuwen sa mengekomen in bet Schuttershof te Goes, om, op een door het Na tionaal Comité Handhaving Rijkseenheid georganiseerde protest- meeting, te luisteren naar Admiraal C. E. L. Helfrich en het lid der Eerste Kamer J. Reyers die daar opnieuw hebben aangetoond, hoe mis het eigenlijk wel Is met het lndië-beleid der regering. Nadat de voorzitter van het Na de pauze sprak de heer J. Reyers. Met een citaat uit Nehe- mia aanvangend, nl. dat men met „troffel en zwaard" een ge zond federatief Indonesië dient op te bouwen, zette hij, na te hebben stilgestaan bij de Decemberrede, de betekenis van de grondwets herziening uiteen en leverde hij scherpe critiek op dr Van Royen, mr Van Kleffens en niet in het minst op Van Maarseveen. Sterk de aandacht vragen het vraag stuk der minderheden en het staatsburgerschap der Indo-Euro peanen, aldus spreker die eindig de met de opwekking steeds waakzaam te blijven. Aan 't slot van de avond sprak de heer Kögeier nog een kort woord waarin hij de beide spre kers zijn compliment maakte. Hij hoopte, dat de R.T.C. niet het laatste bedrijf zou mogen vormen doch dat God nog tijdig een wen ding te goede zou mogen geven. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de vergadering gesloten. Provinciaal Comité dr J. Nieu- wenhuijse, in zijn welkom o.m. het lid der Tweede Kamer mr F. W. E. Baron v. d. Feltz en de loco burgemeester van Middelburg de heer Kögeier, had begroet, nam Admiraal Helfrich het woord. In een eenvoudige doch kern achtige rede wees hij op de „inter nationale druk en nationale on- kuned" die er toe geleid hebben dat we thans op de drempel van een „algehele capitulatie" staan. In vogelvlucht de politieke toe stand, zoals die zich 1940 heeft ontwikkeld, nagaande, memoreer de hij o.m. de strijd op de Indische Oceaan welke gevoerd werd om Australië te redden, de fatale in 1945 gevoerde politiek der Brit ten die nalieten de rust en orde te herstellen en de even kardinale fout der Nederlandse regering om in 1946 de republiek de-facto te erkennen. Rijkseenheid zal dan ook plech tig blijven protesteren. Voorts eist het comité een Ronde Tafel conferentie waar de Indonesiërs de Nederlandse steun en een hechte Unie onder de Nederland se Kroon kunnen accepteren, waarschuwt het tegen terugtrek king der Nederlandse troepen en de voortijdige overdracht der sou- vereiniteit, wenst het een behoor lijk bestuur met volledige inlich tingen omtrent de juiste toestand en eist het volledig zelfbeschik kingsrecht voor de volken in In- dië, uit te oefenen onder strenge doch onpartijdige controle. Telegrammen aan Koningin en Ministerraad. Onder luid applaus besloot men voorts telegrammen te verzenden aan H.M. de Koningin en aan de Ministerraad waarin de bezorgd heid en een protest over het ge voerde na-oorlogse Indië-beleid wordt uitgedrukt, terwijl men te vens besloot de Nederlandse dele gatie ter R.T.C. een afschrift van het laatste telegram te zenden. Nederlaag voor Britse regering in Hogerhuis. De Britse regering is gisteren in het overheersend conservatie ve Hogerhuis met 93 tegen 24 stemmen verslagen ten aanzien van haar devaluatie-politiek. Een regeringsmotie, waarin in feite om vertrouwen in haar financiële en economische politiek werd ver zocht, werd namelijk verworpen. De politie van het bureau Singel heeft Dinsdagmiddag in de Kalverstraat een geraffi neerde zakkenrolster op heter daad betrapt. Het is een 16- jarige, gehuwde vrouw, reden waarom zij niet aan de kinder politie is overgegeven. Het meisje werd gepakt toen zij uit een tasje van een voet gangster een portefeuille te voorschijn toverde. Haar moeder is reeds 32 jaar bij de politie als zakkenroister bekend en heeft niet minder dan zes kaarten in het politie archief. „Zij zal 't kunstje wei van moe geleerd hebben" vyas de laconieke opmerking van de rechercheur, die haar betrap te. In de middagvergadering van de jaarvergadering der afd. Zee land c an de Ver. van Nederlandse Gemeenten, die ook cverd bijge woond door de heer A. Sellout, lid van G.S. en dr B. D. H. Telle- gen, Griffier der Staten, sprak drs M. C. Verburg, de directeur van liet E.T.I. voor Zeeland, over het onderwerp „Het aandeel van Zeeland in de komende industrialisatie". Hjj noemde 't vraagstuk uiterst belangrijk, maar zeer moeilijk. Alvorens op de Zeeuwse vraag stukken in te gaan besprak hy, aan de hand van dezer dagen door minister Van den Brink gepubli ceerde industrialisatienota, de di verse aspecten van de industrial! satie in Nederland in 't algemeen. Het geschatte tekort op de be talingsbalans over 1948 is 1,5 mil liard gulden, waarbij 1,3 milliaid geteld moet worden wegens toe neming der bevolking. BEVOLK IN GSAANVVAS. Nederland heeft, in tegenstel ling b.v. met België en het Ver enigd Koninkrijk, een enorme be volkingsaanwas. Bestond de be roepsbevolking van ons iand in 1948 uit 3.743.000 personen, dit jaar is dit aantal reeds gestegen tot 3.900.000 personen. Van 1953 kan een toename van 349.000 personen worden ver wacht. Dat betekent, dat in de komende vier en een half jaar jaarlijks 15.0Q0 aro^.ders in net productieproces zm.en moeten worden opgenomen en in de jaren 19531960 jaarlijks 30.000 ar beiders. De conclusie is, dat 40 van het tekort op de betalings balans voor rekening van de be volkingstoename komt. Als gunstige factoren voor in dustrialisatie van ons land noem de spr. o.m. de gunstige ligging, speciaal voor z.g. basisindustrieën (hoogovens, stikstoffabrieken enz.), die op hun beurt kleinere industrieën trekken. Het ligt voor de hand, dat par ticuliere initiatieven zoveel moge lijk moeten worden gestimuleerd, terwijl het industriële klimaat verbeterd moet worden. Spr. had vernomen, dat het bouwvolume voor 1950 zó zal worden gehan teerd, dat de meeste woningen zullen terechtkomen in de pro ductiesfeer. REGIONALE SPREIDING. Een zeer belangrijk punt in de inaustrialisat.e.ioia noemde drs Veuurg ue regionale spreiding, wai /.teiand „ecrelt moet net uugangspunt genomen woraen in de bevolkingscijfers. Het E.T.I. heeft een waardevol werkje uit gegeven, waarin tal van cijfers zijn opgenomen en waaruit blijkt, dat van 1830 tot 1948 de Zeeuwse bevolking is toegenomen van 137.266 tot 264.566 zielen of, de index voor 1830 op 100 stellend tot 193. Zeeland bleef daarmede ver achter bij het landelijke ge middelde, dat op 400 ligt. De leeftijdsopbouw der Zeeuwse be volking verouderd. Er is een sterk dalend geboortecijfer en zo komt Zeeland ten achter bij de andere provincies. Uit onderzoekingen is gebleken, dat de hoofdrichting der vertrekkende Zeeuwen (120.000 personen sinds 1880!) naar Holland voert. De zeer eenzijdige samengestel de beroepsbevolking laat geen mogelijkheid een grotere bevol kingsaanwas op te vangen. Over 't algemeen is de Zeeuwse be roepsbevolking 40 minder dan die in andere provincies, waarbij echter moet worden, bedacht, dat men onze provincie (waar slechts drie industriecentra zijn nl. ka naalzone VlissingenBreskens met 4600 arbeiders in de vormaf- zet buiten /.eeland werkende in dustrieën, kanaalzone Terneuzen Sas van Gent met 3800 dito ar beiders en ue streelt rond Hulst met aroeiuers) hierbij mei als één geheel kan beschouwen, doch het moet splitsen naar de industriecentra, waar het percen tage aan beroepsbevolking bij het landsgemiddelde ligt. INDUSTRIECENTRA. Van 1947 tot 1961 kan 'n over schot van 10559 leden der man nelijke beroepsbevolking voor Zeeland worden verwacht. Deze zullen grotendeels in de industrie moeten worden opgenomen. De heer Verburg pleitte voor meer geëigende industriecentra per streek, waardoor de geringe ar- beidsoverschotten per afzonder lijke gemeente kunnen worden opgevangen. Men mag zich wat dit betreft geen animositeiten tussen gemeenten permitteren. Bovendien kunnen ook de om liggende gemeenten van deze cen tra profiteren. Daarnaast is van groot belang de scholing. Er valt hier nog veel te doen, wanneer men weet, dat van een jaargemiddelde van 2333 nul-14-jaie Zeeuwse jongens slechts 12i9 de Ambachtsscholen bezoeken. Ec zeer belangrijk punt achtte spr. voorts het bou wen in voorraad van z.g. indus trieflats, die men moet hebben om industrieën te kunnen aan trekken als is hier inderdaad spra ke van een vicieuse cirkel. Ten slotte gal de heer Verburg een uiteenzetting van doel en werk wijze van het E.T.I. Na een korte discussie op het btiGjg van drs Verourg sloot mr dr Mes deze vergadering. Naar wij vernemen zal tijdens het a.s. weekeinde door de leden van de R.T.C. doorgewerkt wor den. In het bijzonder zullen de le den van de centrale commissie met de voorzitters van de finan- cieel-economische commissie en subcommissies gezamenlijk trach ten een oplossing te bereiken voor de ernstige moeilijkheden, welke in deze commissie zijn gerezen. De U.N.C.I. zal de besprekingen bijwonen en trachten actief mede te werken. Het staat op dit ogenblik nog niet vast, waar de weekeindbe- sprekingen zullen worden gehou den. Men zal echter in Neder land blijven. Post voor troepenschip „Volendam". Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Volendam" op weg naar Indo nesië, welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 3 October ter post worden bezorgd. Post be stemd voor uitreiking in de ha ven van aankomst uiterlijk op 18 October. De brieven dienen alle te worden geadresseerd aan het veldpostkantoor Batavia met ver melding: aan boord troepenschip „Volendam". President Trumans program voor Amerikaanse wapenlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 millioen dollar, waarvan de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen een mil liard dollar ontvangen, is gister avond wet geworden, doordat het zowel door het Huis van Afge vaardigden (met 223 stemmen te gen 109 stemmen) als door de Senaat (bij mondelinge stem ming; werd goedgekeurd. De wet behoeft alleen nog de handtekening van de president om officieel van kracht te wor den, Het bedrag, dat is vastgesteld voor de landen van het Noord- Atlantisch Pact en zes andere landen ,moet nog door de com missies voor toewijzingen worden goedgekeurd. Een milliard dollar is, zoals ge meld, bestemd voor de Noord-At lantische landen. De rest van het bedrag (ongeveer 314 millioen) wordt verdeeld onder Griekenland en Turkije (211.370.0000 dollar), Perzië, Korea en de Philippijnen (27.640.000 dollar) en „het alge mene gebied" van China (75 mil lioen dollar). President Truman kan beschikken over de beste ding van deze laatste 75 millioen dollar. Amerika maakt meer atoombommen. De Verenigde Staten zullen meer atoombommen maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sowjet-Unie, aldus heeft sena tor Mc Mahon, de voorzitter van de congrescommissie voor atoom energie heden te Washington ver klaard. Voor het vliegveld Leeuwarden was het gisteren een slechte dag. Eén straaljager werd bij het op stijgen genoodzaakt een noodlan ding te maken en vloog in brand, een andere straaljager moest een noodlanding bij Volendam maken en werd beschadigd. De beide pi loten kwamen er echter zonder letsel vanaf. Nabij Zaltbommel is gisteren een zevenjarig jongen tje onder een vrachtauto geraakt en gedood toen het plotseling de weg overstak. De 4f-jarige me vrouw Meyers uit Sittard die voör haar woning bij 'n oakkers- kar stond werd cloor een luxe au to gegrepen en op slag gedood. De uakker werd zwaar gewond. De inzittenden van de auto die van de weg af vloog en 40 meter verder op het veld tot stilstand kwam werden licht gewond. De Venlose politie heen een 30-jarige slagersknecht uit Den Haag ge arresteerd die in Limburg bij di verse pastoors aanklopte en hen geld te leen vroeg „omdat hij met zijn schip in Venlo aan de kade lag en geen sluisgeld meer kon betalen", 't Smoesje lukte steeds totdat een Venlose pastoor arg waan kreeg. De „fantasie schip per" zit nu achter de tralies. De maximum prijzen voor rogge brood zijn vervallen. Gisteren z.jn uit het gerechtsgebouw te Breda drie Tilburgers ontsnapt die terecht moesten staan wegens diefstal. Door een openstaand raam kozen ze het hazenpad. Een is inmiddels weer gepakt. KABINETSCRISIS IN FRANK RIJK VOORKOMEN. Volgens de laatste berichten is de spanning in het Franse kabi net belangrijk verminderd. Door een voorlopig accoord tussen de ministers Petsche en Mayer is het gevaar van een kabinetscrisis af gewend. Vanochtend zou de mi nisterraad weer bijeen komen. Jaarvergadering „Vrederust". In de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom werd gisteren de druk bezochte jaarvergadering van de Ver. tot Christelijke ver zorging van krankzinnigen in Zeeland gehouden. Na een bid stond, die onder leiding stond van ds H. Veldkamp te Middelburg, werd een huishoudelijke vergade ring gehouden, terwijl des mid dags dr J. van der Spek te Rot terdam in een boeiend referaat aandrong op grotere samenwer king tussen predikant en genees heer. Wij komen morgen uitvoerig op deze vergadering terug. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Numansdorp ds W. van Griethuysen te St An- naland. Naar hereniging? In een zeer druk bezochte bij eenkomst te Hoogeveen (er wa ren meer dan 1500 bezoekers) heeft ds B. A. Bos, pred. bij de Gerei. Kerken (Art. 31 K.O.) het woord gevoerd. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat de Generale Synode van de Gerei, Kerken de deur voor samenspreking wagenwijd heeft opengezet. Nu de deur open is, aldus Spr. moet bij het gebed ook de daad worden gevoegd. DE BILT ZEGT: RUSTIG HERFSTWEER. Vrij koude ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag bijna overal zonnig weer met ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. Zwak ke tot matige wind, overwegend uit Oostelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1