ZEEUWSCH DAGBLAD Regeringscrisis dreigt in Frankrijk L Pseudo-,.Zingend Zusje" maakte carrière Joegoslavisch protest over Hongaarse herstelbetalingen Debat over Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie voortgezet NIEUWS Ernstige verdeeldheid in kabinet over looneisen der Franse arbeiders VRAGEN OVER RELG1SCHE GRENSARBEIDERS Nieuwe dienstregeling Stoomtram Walcheren ïP£im en ifotrune.'i Commissaris van het Loods wezen met pensioen. Honderdjarig bestaan van Stenografische inrichting SNIPPER Uitgebreide botersmokkel ontdekt Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat. Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1368 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 28 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. Zl'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, N'ieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.36 u., onder 18.24 u. Maan op 15.55 u., onder 22.25 u. E.K. 5.18 u. Hoogwater op Donderdag 29 Sept. Vlissingen: 6.43 u. 1.65 m., 19.16 u. 1.63 m. Terneuzen: 7.14 u. 1.84 m., 19.42 u. 1.83 m. Wemeldinge: 8.21 u. 1.46 m„ 20.45 u. 1.50 m. Zierikzee: 8.00 u. 1.27 m., 20.27 u. 1.32 m. Het ei nde van Queuilles bewind in zicht. Het voortbestaan van het Franse kabinet bangt aan een zijden draadje. Er is namelijk, aldus meldt Reuter uit Parijs, een geschil ontstaan over de vraag of men de Franse arbei ders al of niet tegemoet moet komen in de verhoging van de kosten van levensonderhoud. Deze verdeeldheid in het kabinet vormt de ergste crisis, die Henri Queuille in zijn één-jarig bewind heeft moeten doorstaan. Gisteren zijn ministers en des kundigen de gehele middag bezig geweest aan een plan dat zou moeten voorkomen, dat de prijzen door de devaluatie aan het stijgen gaan. Naar hedenmorgen vroeg uit welingelichte kringen werd ver nomen, is geen overeenstemming bereikt na afloop van een gister avond laat gehouden bijzondere vergadering van het Franse kabi net over de netelige kwestie. Vanmiddag zat men een laatste poging doen om tot een compro mis te komen op een volgende vergadering van de Franse mi nisters waarvoor president Au- riol gisteravond uit z(jn buiten verblijf naar Parjjs is terugge keerd. Indien ook deze bijeen komst geen uitkomst zal bren gen, zal premier Queuille wellieht gedwongen zijn af te treden. De kabinetszitting van gister avond duurde drie en een half uur. De atmosfeer nam in span ning toe naarmate de zitting lan ger duurde, vooral in de discus sies tussen de socialistische mi nister van Arbeid, Daniel Mayer, en de radicalen. Premier Queuille zou toen besloten hebben, de ver gadering te schorsen en tot later op de dag te verdagen om te po gen de kwestie in aanwezigheid van president Auriol definitief tot een oplossing te brengen. President Auriol, is de enige man, die, als de ministers het niet eens worden, nog een com promis kan vinden, zo gelooft men. Premier Queuil le, die wordt ge steund door zijn rechtse minister van financien, Petsche, is tegen een onmiddellijke verbreking van de loonstop. Har- riman, de Ameri kaanse ambassa deur voor 't plan QUEUILLE Marshall heeft zich gisteren te Parijs ook uitgesproken voor „verweer tegen de inflationnaire druk". De socialistische en katholieke leden van het kabinet wijzen er op, dat de kosten van levens onderhoud sinds September 1948 met 20 gestegen zijn en achten een onmiddellijke concessie aan de arbeiders noodzakelijk. De vertegenwoordigers van de werk gevers geven toe, dat de kosten van levensonderhoud gestegen zijn, doch delen het regerings standpunt, dat de loonstop kan worden gehandhaafd. Zij zijn thans bereid terug te keren tot vrije onderhandeling over collec tieve arbeidscontracten. Over deze kwestie bestaat in het kabinet eveneens verdeeld heid. De socialisten en katholie ken wilden deze vrije onderhan delingen onmiddellijk weer moge lijk zien gemaakt, terwijl Petsche eerst wil zien hoe de devaluatie zal verlopen. Vliegramp in Mexico eist 28 doden. Maandagmiddag heeft zich in de omstreken van de vulkaan Popoctepetl, nabij Mexico, de grootste vliegramp voorgedaan, die ooit de Mexicaanse handels luchtvaart heeft getroffen. Ten gevolge van het neerstorten van het lijnvliegtuig OaxacaMexico van de „Compania Mexicana d'Aviacon" zouden 28 doden te betreuren zijn. Onder de vermoedelijke slachtoffers bevinden zich ver scheidene vooraanstaande per sonen. De ramp zou aan de ongun stige weersgesteldheid te wijten zijn. Volgens een ooggetuige zou het toestel nabij de vulkaan rakelings over de bomen zijn gevlogen en daarna brandend neergestort. De passagiers en de bemanning zouden de tijd niet hebben gehad om zich van een valscherm te bedienen. Attlee wil geen verdere mededelingen doen over atoomexplosie. Premier Attlee heeft gewei gerd aan de leider van de oppo sitie, Churchill, nadere inlichtin gen te verstrekken over de atoomexplosie in Rusland. Jeugdige oplichtster gearresteerd. De Venlose zingende zusjes die door hun optreden voor verschil lende radio-omroepen en hun tocht naar Indonesië bekendheid hebben verkregen, maakten zich ai enige maanden zorgen over 'n raadselachtige dubbelgangster, die onder hun naam door Neder land zwierf cn allures aannam, welke de reputatie van de echte zusjes schade deed. Zo belden o.m. taxichauffeurs aan het Venlose adres aan om de zusjes te herinneren aan onbe taalde taxiritten, die zij echter nooit gemaakt hadden. Er Volg den telefoongesprekken met al lerlei heren in verschillende ste den des lands, die op de toon van „oude bekenden" spraken, terwijl de zusjes deze „heren" niet ken den, noch zelfs in hun woonplaat sen waren geweest. De ontkno ping volgde toen twee jongelieden uit Venlo arriveerden, die be weerden in Gulpen met een van de zingende zusjes te hebben ken nis gemaakt en die haar thuis nog eens wilden opzoeken. De verwondering van de echte zusjes en de jongelui was wederzijds even groot, want men was elkaar even onbekend. Nog groter was der jongelieden verbazing, toen zij in een foto-etalage een por tret van het meisje zagen. Na enig speuren heeft de politie het pseudo-zusje kunnen grijpen. liet was een 14-jarig meisje uit Baarlo, dat al enige maanden lang werd gezocht om wegens wangedrag in 'n gesticht te wor den opgenomen. Het meisje, dat er enige jaren ouder uitzag dan ze in werkelijkheid was, wist ech ter aan de handen der justitie te ontsnappen en is toen als „zin gend zusje" door de wereld ge gaan. Dezer dagen is het meisje door de politie te Breda uit een hotel gehaald en in bewaring ge nomen. Zij vertoeft thans onder de hoede der Venlose politie. Zij zal heel wat op te biechten heb ben, want ze heeft zich aan ver schillende oplichterijen schuldig gemaakt. Garry Davis tot hechtenis veroordeeld. Garry Davis is gisteren voor de rechter verschenen wegens het posten voor een gevangenis, waar een principiële dienstweigeraar is opgesloten. De „wereldburger no. 1" was van plan zolang voor de deur van de gevangenis te blij ven, tot de dienstweigeraar werd vrijgelaten. Hij is herhaalde ma len door de politie verwijderd. Gisteren werd Davis veroor deeld tot hechtenis tot 4 October. Door middel van zijn advocaat wees hij een aanbod van de recht bank tot voorlopige invrijheidstel ling van de hand. Hij verklaarde, dat hij vastbesloten was „met woord en daad" zijn strijd ten be hoeve van principiële dienstweige raars voort te zetten. „Verdeel en heers op de Balkan". Tito beschuldigt de Sowjet-Unie. Maarschalk Tito heeft de Rus sen een reeks beschuldigingen naar het hoofd geworpen, o.m. dat zij het oude romeinse prin cipe „verdeel en heers" op de Bal kan toepassen, de rechten van kleine landen met voeten treden en met „de wapens rondom Joe- go-Slavië kletteren". 250 gulden boete voor „knoeier" bij examen. Het Amsterdamse Gerechts hof veroordeelde gistermorgen een dertigjarige boerenzoon, die bij een middenstandsexamen valsheid in geschrifte had ge pleegd, tot 250 gulden boete subsidiair 50 dagen hechtenis. De jongeman, die twee maal voor dit examen was gezakt, had de derde keer het nummer van zijn achterbuurman met zijn nummer op het in te leveren werk verwisseld. De advocaat- generaal had 14 dagen geleden verdubbeling van het rechtbank- vonnis, n.l. twee maanden ge- eist. Russen 19 jaar achter met atoombomproductie. Luitenant-generaal Walter Bedell Smith, voormalig Ameri kaans ambassadeur in de Sow- jet-Unie, thans bevelhebber van het eerste leger, heeft op een bijeenkomst van reserve-officie ren als zijn mening te kennen gegeven, dat het 10 jaar zal du ren, voordat de Sowjet-Unie even ver is met de productie van de atoombom als de V. S. thans. „Wij hebben tien jaar no dig gehad om het huidige ni veau in atoomontwikkeling te bereiken en de Russen zullen daar minstens evenveel tijd voor nodig hebben", aldus Bedell Smith. De Sowjets beschikken volgens hem over de kennis van Duitse geleerden en inlichtingen' uit het westelijk halfrond, waar mee hij zeide te doelen of de Canadese spionnage-affaire. Onder de leerlingen van een Rotterdams Lyceum zijn ver kiezingen aangekondigd. Er moet nl. een voorzitter van de leerlingen-schoolraad ge kozen worden en een van de ernstigste candidaten is een jongeman, die Pim heet. Men heeft de verkiezingen serieus opgevat en pamfletten laten drukken, die de candidatuur \an Pim moeten aanbevelen. Kort maar krachtig luidt de tekst: Weest slim Kiest Pim. Maar onverwachts is er 'n oppositiepartij gesticht. Deze verspreidt nu strooibiljetten waarop staat: Weest nog slimmer Kiest Pim nimmer. De Tweede Kamerleden de heren Van der Feltz (C.H.) en Rit meester (V.V.D.) hebben aan de minister van Economische Zaken van Financiën en van Sociale Zaken schriftelijk de volgende vra gen gesteld 1. Is het aan de regering be kend, dat in vele Zuid-Nederland se industrieën, welke Belgische arbeiders in haar dienst hebben, deze weigeren tegen de huidige koers van de Belgische franc lan ger in deze industrieën te arbei den? 2. Is het aan de regering be kend, dat zelfs loon, verdiend voor de devaluatiedatum, maar toen nog niet uitbetaald, tegen de nieuwe koers moet worden uitgekeerd 3. Weet de regering, dat door het wegblijven van de Belgische geschoolde arbeiders, die niet of De Joego-Slavische gezant te Boedapest heeft de ambassadeurs van de Sowjet-Unie en Engeland en de Amerikaanse zaakgelastig de te Boedapest gisteren een brief aangeboden, waarin geprotes teerd wordt tegen wat genoemd wordt de Hongaarse schending van het vredesverdrag. Vertrek leden Hongaarse legatie geëist. In de brief wordt er bij Enge land, de Sowjet-Unie en de V.S op aangedrongen in overeenstem ming met artikel 40 van het vre desverdrag Hongarije's weigering sedert September 1948 om her stelbetalingen Te verrichten te genover Joego-Slavië te bestu deren. Voorts heeft Joego-Slavië ge ëist, dat negen leden van de Hon gaarse legatie te Belgrado bin nen 24 uur het land zullen verla ten, als represaille tegen de Hon gaarse eis gisteren, dat negen le den van de Joego-Slavische lega tiestaf te Boedapest zouden ver trekken Nederlandse „Meteor" bij landing vernield. Maandagmiddag omstreeks zes uur is een der aan de „Opera tion Bulldog" deelnemende Ne derlandse gloster „Meteor" straalvliegtuigen, bestuurd door majoor-vlieger J. Mulder, bij de landing op het vliegveld van Thornay Island vernield. Het vliegtuig is vermoedelijk met te hoge snelheid binnengeko men en daardoor over het vlieg veld heengeschoten. Het kwam terecht in land dat achter het vliegveld ligt en werd zwaar beschadigd. De romp is verwron gen, de staart gebroken, de -wie len zijn er afgerukt. Majoor-vlieger Mulder werd iet gewond. Hjj kon ongedeerd uit het wrak kruipen. Personenauto reed op trailer, beladen met kerkklokken. Onder het viaduct van de rijksweg Den Haag—Utrecht in de gemeente Zwammerdam, is Maandagavond om ongeveer 8 uur een personenauto met vrij grote snelheid tegen een trailer, geladen met kerkklokken, ge reden. De 40-jarige echtgenote van de bestuurder van de per sonenauto, mevrouw G. S. Beste- breurtjede Zeeuw uit Gouda werd op slag gedood. De 41-ja- rige P. Bestebreurtje, reserve officier, kreeg een verwonding aan het voorhoofd. Hij is in het Diaconessenhuis „De Wijk" te Gouda opgenomen. Italië breidt leger tot volle toegestane sterkte uit, Italië zal zijn leger tot volle dige, volgens het vredesverdrag toegestane, sterkte uitbreiden en op 1 Januari beginnen met het bouwen van een nieuwe vloot, al dus heeft de minister van Defen sie, Randolfo Pacciardi, gister avond meegedeeld. Pacciardi deelde de Kamer van Afgevaardigden mede, dat de vloot kruisers, tropedojagers en kleinere schepen zou tellen en dat Italië van plan is het laatste ty pe straalgevechtsvliegtuigen te kopen om zijn luchtmacht te mo derniseren. Op 1 October a.s. zal de heer H. J. Hoogen Stoevenbeld, voor zitter van de broederschap van commissarissen van 't loodswezen kde dienst met pensioen verlaten. De heer Stoevenbeld kan op een 36-jarige diensttijd terugzien. In Juni 1900 vertrok hjj met een fregatschip naar Australië, maakte een zwerftocht van vele maanden, die hem door Indone sië, Amerika en Zweden voerde en keerde na vele maanden te rug in het vaderland. Hij maakte juist de periode mee, toen de zeilvaart tot ondergang was ge doemd en na enkele jaren moest ook hij zijn heil gaan zoeken bij de stoomvaart. Hij was de laat ste candidaat in Nederland die het diploma tweede stuurman voor de grote vaart behaalde met de aantekening „stoom en zeilvaart". Als adjunct-commis saris en later als commissaris bij het loodswezen werkte hij te Maassluis, IJmuiden, Terneuzen, Antwerpen, Amsterdam en Rot terdam. In 1942 werd hem de functie van directeur van liet loodswezen aangeboden, maar hij weigerde en verdween dien tengevolge in het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel. Na de be vrijding hervatte hij op 7 Mei zijn taak. Zijn laatste dienstja ren bracht hij te Rotterdam door. Tezelfdertijd heeft de Joego- Slavische legatie te Boedapest 'n „zeer krachtig protest" ktot Hon garije gericht tegen de uitwijzing van de Joego-Slaven. In een offi ciële verklaring te Belgrado wordt de Hongaarse daad be schreven als een poging om de verbreking van de diplomatieke betrekkingen te bewerkstelligen. ZIJ LEZEN OVER ATOO - uütrlNG. Senator McMahony, voorzitter van het Comité voor Atoom Ener gie (midden), Senator Tom Conally (rechts) en senator William F. Knowland bespreken de berichtgeving in een der bladen na president Truman's mededeling betreffende de atoomexplosie in Sowjet-Rusland. Na een bijzondere bijeenkomst van zijn comité hernieuwde senator McMahony zijn voorstel, dat president Tru man en premier Stalin een ontmoeting met elkaar zouden hebben. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer waar gis teren de algemene beraadslaging over het wetsontwerp inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie werd voortgezet, herinner den aeht grote schijnwerpers en een cameraman de debuterende volksvertegenwoordigers eraan, dat de stenografische inrichting een eeuw bestond welke heuge lijk feit dan ook na de middag vergadering werd gevierd. De heer Weiter, als eerste spre ker, noemde de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.) be knotting van de vrijheid van het bedrijfsleven en vergroting van de overheidsmacht. Zou de invoe ring van dit economisch bestel, de samenwerking in de Benelux- landen niet in de war sturen? was zijn vraag. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) kwam hierop aandragen met een ver zameling geschriften en brochu res van prominente R.K. figuren voor het merendeel enige ja ren geleden geschreven om aan te tonen, dat de gedachte over de bedrijfsorganisatie bij de K.V.P. aan het devalueren is. De heer Van der Goes hoopte dat het wetsontwerp geen medicijn kast zou worden waar iedere par tij iets in zou kunnen vinden. Hij hoopte ook, dat de bij de wet in t leven te roepen organen staats organen zullen zijn, waarop prof. Romme (K.V.P.) direct ant woordde dat de „schappen" geen organen i n de staat zuilen zijn Uitvoerig bestreed deze spre ker de heer Schouten (A.R.), die volgens hem de overheidsbemoei ing tot het uiterste wil beperken doch die deze bemoeiing door een achterdeur weer binnenhaalt door de bedrijfschappen bü wet in te stellen. Prof. Romme ging echter niet in op de grondwettelijke be zwaren die de A.R. fractievoor zitter te berde heeft gebracht. Prof. Romme die dit wetsontwerp als een compromis zag, waar schuwde zijn medeleden om niet te gaan touwtrekken. Hij zou veel liever zien dat de Kamer zich zal onthouden om te pogen wijzigingen in dit wetsontwerp aan te brengen. Hij verklaarde zich althans bereid zulks te doen Spreker vond dit uiterst belang rijk want hij had uit dit debat wel begrepen dat als R.K., socia listen en protestanten de bedrijfs organisatie koesteren zij eigenlijk allemaal wat anders bedoelen. Nadat in de avondvergadering de heer Schilthuis (Arb.) de aan dacht voor de belangen der kleine ondernemers had gevraagd, en een pleidooi voor een krachtige ontwikkeling der vrije verenigin gen had afgestoken sprak na de heer Oud, de heer Stapelkamp (A.R.) die verklaarde, dat het ontwerp zijn sympathie heeft. De heer Stapelkamp verdedigde de wenselijkheid te bepalen, dat in de dagelijkse besturen van soci aal-economische raad en bedrijf schappen de centrale organisaties vertegenwoordigd zijn. Tegen de figuur van waarnemer namens de organen v a n de staat maar wel minister in de bedrijfschappen China beschuldigt Rusland. China heeft de Sowjet-Unie of ficieel ervan beschuldigd het Chi neesSowjet-Russische verdrag te hebben geschonden en de poli tieke onafhankelijkheid en terri toriale onschendbaarheid van Chi na te hebben bedreigd. Het hoofd van de Chinese delegatie bij de .N. Tsjiang heeft om opnemirg van deze beschuldiging op de agenda van de Algemene Verga dering en spoedige bespreking er van verzocht. De algemene commissie van de Algemene Vergadering zal mor gei' bijeenkomen om chinas ver zoek in overweging ve nemen. - Zwitserland heeft besloten niet tot devaluatie van de franc over te gaan. Drie voormalige be waaksters van het beruchte vrou wenkamp Ravensbrück, nl. de 26- jarige Maria Minges, de 28-jarige Ruth Schumann en de 28-jarige Ingeborg Schulz, zijn gisteren ter dood veroordeeld. Voor de der de maal binnen twee weken is te Dachau een massagraf gevonden waarin zich ongeveer 15.000 lijken bevonden. Een overvolle wagen van een electrische trein is in Ja pan in brand gevlogen. 140 per sonen werden gewond. De machi nist had niets van de ramp be merkt, tot voorbijgangers hem door driftig wuiven bevalen te stoppen. Boven Finland vlogen gisteren twee onbekende vliegtui gen, vermoedelijk Russen, die in de richting Zweden verdwenen. n Tsjechisch piloot, die verklaar de „ziek en moe van Tsjecho- Slowakije" te zijn is gisteren met zijn vliegtuig bij Neurenuerg geiana. Voigens een woordvoer der van de Britse regering draai en thans in Rusland anti-Engel se en anti-Amerikaanse Nazi-pro pagandafilms. - In Praag zou 'n samenzwering zijn ontdekt waar bij minstens 20 vooraanstaande communisten zouden zijn gearres teerd. Zuivering! -> Terwijl vader een buurpraatje maakte en moe der iet de was bezig was, trok de 11 maanden oude baby van de familie J. te Venlo een kan ko kende meik over zich heen. Het kindje is in het ziekenhuis over leden. Iien 71-jarige dame, die in Amsterdam nog net voor een tram dacht te kunnen oversteken moest haar onvoorzichtigheid met de dood bekopen. Ze werd gegre pen, kwam onder het wielstel en overleed vrijwel onmiddellijk. Gistermiddag viel een 59-jarige Amsterdammer uit het raam van zijn kamer op de vierde verdie- pin ln de tuin. Hij is met inwen dige kneuzingen in het ziekenhuis opgenomen. De minister van Oorlog, mr W. F. Schokking bracht gisteren een bezoek aan Breda waar hij het artillerieop leidingscentrum bezichtigde. In afwijking met het reeds eerder vermeide, deelt de K.N.A.C. me de dat thans auto's en motoren die met de daguienst van ae Mij „Zeeland" naar Harwich worden vervoerd hun benzinetank voor gevuld mogen hebben. De „Kota Inten" en de „Sibajak" worden in de nac! van 1 op 2 October in de haven van Rotter dam verwacht. De ontscheping vangt dan aan op 2 October om 8 uur. Gisteren vond te Hil versum een christelijk Filmcon gres plaats georganiseerd door de CEFA waar gesproken is over 't vervaardigen van ethisch en aes- thetisch verantwoorde films. Ds J. Groenewegen had de leiding van dit congres. Het conflict aan het Leeuwarder Gymnasium is nog steeds niet opgelost. De ouders der leerlingen hebben thans een commissie gevormd teneinde een soort van opinie-on derzoek te doen ins! Jen. We derom heeft de politie in ver band met de overval te IJsel- monde 2 mannen gearresteerd, nl. een 38-jarige buffetbediende en 'n 26-jarige chauffeur. Beiden heb ben bekend aan de overval te hebben deelgei nen. Tien jaar gevangenisstraf heeft gisteren de procureur-fiscaal van het Amster damse Bijzo..dcre Gerechtshof ge ëist tegen de 40-jarige kriminal- sekretar M. H. W. Schmitz. Uit spraak 11 October. had hij bezwaar. De heer Stufkens (Arb) be streed in een uitvoerig betoog de scherpe scheiding tussen staat en maatschappij zoals die door de A.R. gemaakt wordt in hun be ginsel der souvereiniteit in eigen kring. De heer Zandt (S.G.P.) zei o.m. dat de verwaarlozing van Gods woord hem beducht maakte voor de huidige wetgeving. Hij betoog de, dat het ontwerp in strijd is met de grondwet en verklaarde zich tegen het ontwerp. De heer Kikkert (C.H.) gaf zijn instemming met de strekking van het ontwerp te kennen. Tegen middernacht verdaagde de voorzitter de vergadering tot hedenmiddag één uur. Na de middagvergadering der Tweede Kamer werd in een der zalen van het gebouw van dit ho ge college het honderdjarige be staan van de stenografische in richting herdacht. Na een wel komstwoord van mr Kortenhorst heeft de voorzitter van de ge mengde commissie de heer H. W. Tilanus een feestrede uitgespro ken waarin hij de heer Bastiaan, directeur van de stenografische inrichting hulde heeft gebracht. Namens H.M. de Koningin heeft hij de heer Bastiaan de Orde van Oranje Nassau op de borst ge speld. Nadat minister-president dr W. Drees de stenografen na mens de regering van harte ge luk gewenst had en de heer Bas tiaan in een geestige speech zijn dank had uilgesproken bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Politieke delinquenten niet vervroegd vrij. Naar aanleiding van een be richt als zou het voornemen be staan binnen vijf jaren alle po litieke delinquenten, die dan nog vrijheidsstraf ondergaan, op een enkele uitzondering na in vrijheid te stellen, wordt van wege het departement van jus titie medegedeld, dat dit be richt iedere grond mist. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In een dezer dagen gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd mededeling gedaan van de volgende aanwinsten: 1. portretbuste van het echt paar Puype-v .d. Broeke, ca. 1900 vervaardigd door hun zoon, de Zeeuwse beeldhouwer P. Puype, geschonken door de heer L. Puy pe te Arnemuiden; 2. portret van W. van Herts- beke, heer van Botland, pim. 1636 door de Zeeuwse schilder D. Fin- niet onmiddellijk zijn te vervan gen door vakbekwame Neder landse arbeiders, aanmerkelijke stagnatie, zoal niet stopzetting, dreigt op te treden in de kera mische industrie, in de sigaren- industrie, bij Philips en in het bij zonder kwetsbare bedrijven als de spiegelglasindustrie te Sas van Gent en in de beide suikerfabrie ken aldaar, waardoor alleen reeds door de mindere productie van suiker en de daardoor noodzake lijke import bij te verwachten stopzetting een verlies zal ont staan, getaxeerd op 5.740.000 dol lar en 9.000.000 Belgische francs? 4. Is naar het oordeel van de regering het verlies, onder vraag 3 genoemd, hetwelk slechts een gedeelte is van het totaal door de Nederlandse industrieën te lij den verlies, niet zodanig, dat het gerechtvaardigt het door de Bel gische werknemers te lijden na deel van pim. 120.000 gulden per week te dekken? 5. Is de regering in ieder geval bereid op zeer korte termijn zo danige maatregelen te treffen, dat de hierbij betrokken indus trieën, waaronder 12 der Ne derlandse suikerindustrie, 100 der Nederlandse spiegelgiasindus- trie, een groot percentage der Ne derlandse maizena- en glucose- industrie, alsmede een groot ge deelte der sigaren- en lederindus trie, aan het werk kunnen blij ven? DE BILT ZEGT: WEINIG VERANDERING. In de ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Later op de dag op de meeste plaatsen perioden met zonneschijn Droog weer. Zwakke af en toe matige wind uit Oostelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Verscheidene arrestaties verricht. Onlangs vervoegde zich op het bureau van politie te Goes een expediteur uit Nijkerk met de mededeling, dat men hem besto len had. Hij had namelijk, zo ver telde hij, een lading boter, 2500 kg in totaal en ter waarde van 10.000 gulden verkf .ht doch de personen aan wien de levering geschiedde waren zonder te be talen verdwenen. Bij een onderzoek dat werd in gesteld en waarbij ook de douane recherchedienst werd ingescha keld, bleek echter alras dat hier van diefstal geen sprake was doch dat men met een uitgebreide smokkel in boter te doen had waarbij duizenden kilo's van dit kostbare product op frauduleuze wijze over de grens waren ver dwenen. In verband met boven staande zijn reeds enkele arres taties verricht en het moet niet uitgesloten worden geacht, dat nog meerdere arrestaties zullen volgen. De nieuwe winterdienstregeling van de N.V. Stoomtram Walche ren, die op 2 October a.s. zal in gaan, vertoont, behoudens enkele kleine verschuivingen in aan komst- en vertrektijden weinig verandering. Op de lijn Middel burgVlissingen v.v. is er wat de laatste bus betreft een kleine ver betering. De laatste bus vertrekt uit Middelburg om 23.05 en niet meer om 23.00. Moest men in Vlissingen tot op heden wachten van 22.30 uur tot 23.20 uur, er is met ingang van Zondag een bus ingelegd om 23.00 uur, waarna de laatste bus richting Middelburg vertrekt te 23.25 uur. De dienst MiddelburgGoes v.v. is even eens in de avonduren iets gewij zigd. In plaats van de bus, die vertrok 22.00 uur rijdt deze thans eerst 22.10 uur uit Middelburg weg. De laatste bus uit Goes, thans vertrek 22.50 uur, wordt een half uur verlaat en ver trekt met ingang van 2 Oc tober le 23.20 uur, daarbij aan sluiting gevend op de laatste trein. Wat de diensten op de Wal- cherse dorpen betreft wordt bijna uitsluitend op de treinen gereden. In de dienst MiddelburgDom burg en MiddelburgWestkapelle vervallen o.m. de ritten Middel burg vertrek 9.00 uur en 13.00 uur. Op Zondagen is deze dienst door een geheel nieuw tijdschema vervangen. Middelburg -Melis kerke heeft een eerste bus te 9.45 uur ,de tweede gaat nu te 12.05 uur i.p.v. 12.50 uur. De tweede bus uit Meliskerke vertrekt dan om 11.05 uur. De dienstregeling VlissingenKoudekerke is aan gepast aan die van Middelburg— Westkapelle. De bus van Middel burg naar Aagtekerke, die tot op lieden des morgens te 11.25 ver trok, zal voortaan om 12.00 uur vertrekken. De dienstregeling MiddelburgVeereVrouwenpol der heelt eveneens enkele kleine wijzigingen ondergaan. Tenslotte is er een kleine wijziging aange bracht in de dienst Vlissingen stad- HavendorpStation, we gens de kleine veranderingen in de aankomst- en vertrektijden van enkele treinen. Bovendien kan worden mede gedeeld, dat bijv. op de lijn Mid delburgGoes in de morgenuren enkele bussen niet op Zondagen zullen rijden. ln verband met de nieuwe straatnamen en huisnummering zal een Ovezands adresboek wor den uitgegeven, dat aan elke in woner gratis zal worden uitge reikt. Voor zover bekend heeft Ovezande onder de kleine ge meenten hierin de primeur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1