mw Tweede Kamer over de Bedrijfsorganisatie. De gemeente Rilland heeft nog heel wat plannen. Voor 1950 heeft Nederland waar schijnlijk 10 millioen inwoners. NEDERLANDSE TELEVISIE wordt binnenkort werkelijkheid. KERK EN ZENDING. Dö heer Schouten keert zich tegen staatsordening. Financiële toestand verbetert zo zoetjes aan. De 10 millloenste waarschijnlijk een jongen. VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Plannen zijn al gereed. Diverse voorbereidingen worden getroffen. Maandag 26 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur.) Op de tweede dag van de al gemene beschouwingen over de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie was het sprekerslijstje voltooid. Na de vier sprekers, die Donderdag het woord had den gevoerd, stonden nog inge schreven de heren Schouten (A.R.), Wagenaar (Comm.), Korthals (V.V.D.), Welter (K. N. P.), Kikkert (C.H.), v. d. Heuvel (A.R.), Schilthuis (Arbj, Romme (K.V.P.), Oud (V.V.D.) en Stapelkamp (A.R.). Een hele lijst dus waar de ge hele Dinsdag, ook de avond waarschijnlijk nog wel mee ge- mo>id zullen zijn. Vrijdag is men gekomen tot en met de heer Korthals. De A.R.-fractievoorzitter, de heer Schouten, stelde zich ten doel critiek uit te oefenen om constructief te kunnen mede werken aan de totstandkoming van de bedrijfsorganisatie. Hij besloot daarom na zijn rede van bijna twee uur, dat de A.R. ter wille van de samenwerking gaarne hun medewerking willen verlenen, waar dit maar moge lijk is. Over de structuur van dit wetsontwerp was spreker niet erg enthousiast. Het schept li chamen waarvan de ervaring moet leren, of ze wel de meest juiste zijn. Hij zou liever gezien hebben, dat men voor de pro ductschappen een afzonderlijke regeling had ontworpen, des noods in een afzonderlijk hoofd stuk. Dan had men beter rekei ning kunnen houden met de taak, aard en het karakter van deze productschappen. De twee ledige taak van de S.B.R. een besturende en een regelende achtte de heer Schouten onjuist, omdat dit de objectiviteit van deze Raad zou kunnen scha den. "fail de bedrijfsorganisatie sla gen dan moet zij opgebouwd zijn uit levende organen. Daar om had spr. bezwaar tegen de instelling van hoofdbedrijfschap pen. Deze zullen zich in de toe komst gaan voelen als Rege- ringsbureaux. Zeer uitvoerig ontwikkelde de heer Schouten grote bezwa ren tegen de instelling van be drijfschappen bij Algemene Maatregel van Bestuur. Dit is in strijd met de grondwet. Spreker keerde zich heftig tegen een mengsel over overheids- en be drijfsinzichten. De overheid moet eerst dan integreren als de be drijfsorganisatie zelfstandig haar beslissing heeft genomen. Tot slot verweet de heer Schouten de socialisten, dat het hun al leen maar te doen was om staatsordening en niet om be drijfsorganisatie. Wij zijn voor decentralisatie, aldus spr., mits deze niet is een functionele de centralisatie. Na de heer Schouten ver scheen de heer Wagenaar (Comm.) ten tonele. Ongetwij feld had deze laatste het veel gemakkelijker, omdat hij zich vierkant tegen dit ontwerp wil de plaatsen. De heer Korthals (V.V.D. vroeg zich af of we aan meer regelingen in ons land nog wel behoefte hebben. Wij zijn een arm land en we moeten ons goed bewust zijn wat we op econo misch gebied gaan ondernemen. Hij vroeg de regering dan ook. ^sroRT Aan de Tech. Hogeschool te Delft slaagde deze week voor het propaedeutisch examen 2e ged. scheepsbouwkundig ingenieur de heer Henk van der Hoeven te Tholen. Voor het diploma 3e stuurman Grote Handelsvaart is geslaagd de heer J. Geertse. Voor het diploma 2e stuurman slaagde de heer W. Korthals helemaal niet aan. Be- de Beer. Beiden zijn leerlingen van drijfsorganisatie moet groeien.de Ruyterschool te Vlissingen. wat zij eigenlijk op economisch gebied van deze bedrijfsorgani satie verwacht. Hij verweet de heer Nederhorst (Arb.), dat deze een overheidsingrijpen van bo venaf wilde. Daar wilde de heer Het mag zeker geen experiment zijn. Daarom moet men de zaak in het begin niet al te groot op zetten en vooral moet de Rege ring er naar streven dat mono polievorming onmogelijk wordt. Evenals de heer Schouten be pleitte hij dat de instelling van de bedrijfschappen bij wet moet De collecte voor het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht te 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen f118 op De gehouden collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht f72.90 in de gemeente Serooskerke (W.j. Voor de Vereniging „Het gebeuren en niet bij Algemene Hoogeland werd te Serooskerke Maatregel van Bestuur. Tot slot (W.) f34.33 bijeengebracht door ontwikkelde deze spreker in zyneen collecte, levendige speech nog bezwaren1— Ged. Staten van Zeeland heb- tegen de Overheidsafvaardiging1 ben eervol ontslag verleend aan in de S.E.R. en tegen de aan- de heer J. Ph. Salomé te Terneu- stelling van waarnemers. zen, technisch ambtenaar van de Dinsdag worden de bespre-; Prov. Waterstaat voor het district kingen voortgezet. I West Zeeuwseh Vlaanderen. In de financiële toe-stand van de gemeente Rilland valt gelei delijk aan wat verbetering te bespeuren. Aldus deelde burgemees ter de Goffau mede in de dezer dagen gehouden raadsvergadering. Weliswaar Is, zo zei de burgemeester, een voorzichtig beheer nog een eerste vereiste, hetgeen ook bij de behandeling van de begroting tot uiting kwam. Rilland heeft nog heel wat jes grond geruild zullen worden plannen. De burgemeester noem- met de Evang. Kerk te Bath en de er zo een paar. Er is een goed Mej. de Wed. Chr. Kok aldaar, gymnastieklokaal nodig en een in verband met de aanleg van een gebouw voor ouden van dagen, straat, een plein en riolering van De woningbouw eist de aandacht evenals het kleuteronderwijs ter wijl de gemeente ook dringend be hoefte heeft aan een badhuis. Om van de bestrating- en riolering- werken en electrisehe straatver lichting maar niet te spreken. VERKOOP TERREIN O.L. SCHOOL. Voor de verkoop van het ter rein aan de voormalige O.L. de te bouwen kerk in Bath, waar mede waarschijnlijk binnenkort zal worden begonnen. Een verzoek van het Groene Kruis om de gelden, die de ge meente van Ned. Volksherstel heeft ontvangen, te mogen aan wenden als bijdrage in de kosten voor een nieuw wijkgebouw, werd, na langdurige bespreking, afge wezen. Men was n.l. van oordeel, dat het Groene Kruis ook wel School waren drie inschrijvingenzonder 't subsidie de financiering van het wijkgebouw voor 'elkaar krijgt. Mocht dit onverhoopt niet zo gunstig gaan dan zou f 2000. door de gemeente renteloos kun nen worden verstrekt. Nadat de raad tenslotte z.h.s. had besloten de centrale verwarming in het gemeentehuis d.m.v. oliestookin richting te verzorgen, werd de vergadering gesloten. ontvangen n.l. n het Groene Kruis h f 1287.van de fa. M. v. Iwaarden en Zonen a f 1550. en van de Gebr. v. d. Sande a f 1700.welke laatste de eige- naai werd. Voorts besloot men dat de raad weer als vanouds als woningeom- missie zal optreden. Besloten werd dat enkele stuk- ste Kamer voor de C. H. Unie zullen spreken. Het zal vooral onze lezers tn de dorpen Interesseren, dat de Auto-Mij Zeeland besloten heeft Vergadering Rijkseenheid. om die avond extra busdiensten EXTRA BUSDIENSTEN. ln leggen. Omtrent de tijd van XT vertrek worden door de plaatselii- Naar wy vernemen is er m bre- ke ten nad lniicht!ngen de kringen belangs e.lUg voor dp verstrekt a.s. Woensdagavond te Goes te houden vergadering van Rijkseen- Export van mosselen, held waar Admiraal Helfrich en j Pe export van mosselen naar de heer J. Reyers, lid van de Eer- Btlgië is ondanks alle3i toch vredlgend te noemen. Tot 15 Oct. a.s. is 100.000 ton aan invoerver gunningen door de Belgische re gering afgegeven en het laat zich aanzien, dat dit quantum ten vol le wordt bereikt. De export naar Parijs zal 6 Oct. beginnen. Die naar N -Frankrijk is reeds een maand aan de gang. MIDDELBURG. Gemeentereiniging gaat met vuilnisemmers rond. Dezer dagen is door de gemeen tereiniging van de Zeeuwse hoofd stad een begin gemaakt met het rondbrengen van de genormali seerde vuilnisemmers, die dus binnenkort overal in Middelburg Wanneer <le voorlopige ramingen kloppen zal waarschijnlijk in December van dit jaar de 10 millioenste Nederlander of Neder landse zijn of haar feestelijke entree in ons vaderland maken. Zal de baby een jongen of een meisje zyn? Een voorspelling is ge vaarlijk maar wei kan gezegd worden, dat het sterke geslacht de I zullen worden gebruikt, hetgeen meeste kans heeft omdat er in de laatste jaren meer jongens dan 1 zeker een grote verbetering in 't meisjes zijn geboren. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de tienmillioenste Nederlan der niet per se een baby behoeft te zijn. Het getal van tien mil- 1948 gegroeid tot 4.958.635 vrou Wen en 4.925.780 mannen. In 1948 zijn er 119.678 kinderen ophalen van het huisvuil betekent. YERSEKE. Rede Prof. Wisse. In het kerkgebouw der Gere- van het vrouwelijk geslacht en formeerde kerk te Yerseke hield lioen wordt immers behalve door ,128.245 kinderen van het manne- Prof. G. geboorten ook bereikt door nieu we vestigingen en naturalisatie. Het is echter te verwachten dat men als de tienmillioenste een ba by zal aanwijzen. Overigens mag men niet uit het oog verliezen, dat wellicht eerst in het begin van 1950 bekend zal worden wie de tien millioenste Nederlander is, omdat de noodzakelijke bere keningen veel tijd vergen door de verschillende factoren, die het in woneraantal beïnvloeden. CIJFERS. Hieronder volgen dan enige cij fers, ontleend aan gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek: in Juli van dit jaar telde ons land 9.950.394 inwoners. Op 31 December 1948 bedroeg dit aaniat 9.884.415, een flinke toe neming ook vergeleken bij de stand op 31 December '47, toen ons land 9.715.890 zielen telde. Over de verschillende provin cies as het aantal inwoners op 31 December 1918 als volgt ver deeld: Groningen 457.611 (453.057), Friesland 463.442 (460.5191 Drenthe 277.258 1273.800), Over ijssel 656.047 1644.492), Gelder- Wisse Woensdagavond 16: lijke geslacht levend geboren. In een tijdrec'e over Jeremla 13 datzelfde jaar overleden 37.871 „Eer het te laat ls". mannen en 34.588 vrouwen. Het kerkgebouw was reeds een de Coöperatie Dinteloord. kwartier voor de aanvang geheel gevuld. De heer Andr. Nieuwen- hulzen leidde de spreker ln. Rede Prof. Wisse. In het kerkgebouw der Geref. Kerk te Yerseke hield Prof. G. Wisse Woensdagavond een tijd- rede over Jeremia 13 16 „Eer het te laat ls". Het kerkgebouw was reeds een kwartier voor de aanvang geheel gevuld. De heer Andr. Nteuwen- huizen leidde de spreker ln. WEMELDINGE. De „Afd. Wenieldinge" vaan de N.C.B. vergaderde. De Afd. Wemeldinge van de N.C.V. Bond vergaderde voor het eerst na de zomervacantie. Ds van der Leek van Kapelle hield voor de Afd. een lezing over „De zin van het lijden". Enige vragen werden hierover gesteld, die door spr. werden beantwoord. Na het afdoen van enkele huishoudelijke zaken werd de vergadering door spr. met dankgebed gesloten. BORSSELE. Ongeluk. De landbouwersknecht W. bots te zodanig tegen een stilstaande auto, dat hij verwondingen ln het aangezicht opliep. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. ARNEMU1DEN. Chr. Metaalbewerkersbond vergaderde. De C.M.B. hield een algemene ledenvergadering onder voorzit terschap van dhr A. Poortvliet. Hij sprak ln zijn openingswoord over de vele vraagstukken en moeilijkheden die in de komende winter besproken moeten worden. Daarna reikte het Hoofdbe stuurslid, de heer Hordijk, de gou den Insigne uit aan de heer W. Janse, die 25 jaar lid ls van het C.N.V. en een trouw strijder in de rijen van de Chr. Vakbeweging. De avond werd verder besteed aan de behandeling van de wijzi gingsvoorstellen van de nieuwe C.A.O., die verder werden behan deld door de Districtsbestuurder, dhr J. Lodder. Tenslotte sprak de voorzitter nog enige woorden van dank tot de scheidende Distrletsbestuurder dhr Hordijk en wenste hem Gods heste zegen toe. Ook de nieuwe distrletsbestuur der, dhr J. Lodder, hield een toe spraak, waarin hij zijn vertrouwen op een prettige samenwerking uitsprak. Nadat de belde distrlctsbestuur- ders bedankt hadden voor de be moedigende woorden tot hen ge sproken, sloot de heer Hordijk de avond met dankgebed. Met de Kota Inten keert sold I, T. J. Walhout naar huis terug. AAGTEKERKE. Tweede aardbeienoogst. In de tuin van de heer P. Faas .se te Aagtekerke zijn voor de tweede keer in dit jaar aardbeien geplukt. SOUBURG. Arbeidsongeval. Toen de heer A. B., werkzaam in de smederij van de heer S. aan het Oranjeplein, Donderdag bezig was een paard te beslaan, kreeg hij met de kop van het paard een zodanige duw, dat hij met enkele gekneusde ribben en een gekneus de nier in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Met ingang van 1 October a.s. is bij de Gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Souburg als ge zinsverzorgster benoemd Mej. H. Bos wonende te Middelburg. OOSTERLAND. Afscheid. De Meisjesver. „Zonnestraal tjes" en „Schakels" kwamen Dins dagavond in bijzondere vergade ring bijeen, daar haar leidster, Mevr. Versluis, door haar vertrek naar Zwammerdam afscheid nam van beide verenigingen. Het was een gezellige doch weemoedige avond. Mej. J. Rotte, A. Bal en M. v. d. Berge die tijdelijk als leidster zullen optreden, werden door Mevr. Versluis ingeleid. Maandagavond j.i. was er 'n af scheidsavond van de Mannenver- eniging. Ds v. d. Broeck moest het werk neerleggen wegens vertrek naar Zwammerdam. Gelukkig kan de heer J. Stuik het voorzitter schap overnemen. THOLEN. Bietenverzending begonnen. Het eerste schip voor het laden van bieten is deze week in de ha ven van Tholen aangekomen voor >c-' t UgV. ft'Éw 35. Voort ging: het weer. Maar Arie haalde nog wel driemaal zijn dub beltjes voor de dag om ze te bekijken met liefde volle blik. ..Meneer", zei Arie opeens, „kunt U een dub- oeltje wisselen?" „Wisselen Waarom „Ik heb liever tien centen!" „Waarom?" „Ik wou zo graag rammelen!" Van Bergen lachte. „Je zult je zin hebben, Arie! Hier heb je tien centenMaar nu op schieten, hoor! Ik heb haast!" Arie, de hand in de zak, rammelde aldoor met zijn geld. 36. Opeens bleef Arie staan. „Het uur is om, meneer!" „Wat?" riep Van Bergen. „Is het uur om? Geen sprake van!" „Ik kan het zien aan de zon!" zei Arie. „Allemaal gekheid!" riep Van Bergen boos. „Er is nog geen half uur om!" „Ik ga terug, meneer! Dag, meneer!" „Jongen, wat mankeert je!" riep Van Bergen. „Je moet me de weg wijzen!" „Meneer", zei Arie, „als U me nog een dub beltje geeft zal ik nog een uur met U gaan!" „Jy kleine booswicht!" riep Van Bergen en greep de jongen beet. Doch ook zij die buiten het j Gooi wonen zullen in de gele- I genheid gesteld worden televisie j te ontvangen. Het ligt namelijk in de bedoeling zo snel mogelijk j de druk bevolkte gedeelten van ons land de televisie te brengen. Dit gaat geschieden met behulp jvan straalzenders en reflectoren, f die het beeld overbrengen naar kleinere zenders, die op diverse Met ongeduld en spanning wo rdt in de Hilversumse radiokrin- punten in ons land zullen wor gen gewacht op het verlossende woord en het nodige geld van Minister Rutten, dat ook N ederland op groter schaal zal kunnen beginnen met de toepassing van de televisie, terwijl dan tevens het aantal beeldlijnen voor de eerste tien jaren zal wor den vastgesteld op 625, liet syst eem in zwart wit, waarover alle West-Europese landen het eens zijn geworden en dat ook uitwis seling der programma's mogelijk maakt. I rense weg te Hilversum gehuurd waarvan men een televisiestu- den gebouwd. Men verwacht, dat deze onder meer zullen ver rijzen in Delft, Amsterdam, Zwolle, Groningen en nog en kele plaatsen in het Zuiden. De bouw van deze bijzenders is niet zo kostbaar. Technisch is dus op papier alles gereed, terwijl men ook practisch met de experi mentele uitzendingen kan be- Zodra het ministerieel woord is gesproken is Hilversum ge- j reed om de televisie met ent- dio maakt. Technisch is men ginnen. Wanneer déze proefzen- housiasme ter hand te nemen, dan klaar om te beginnen. dingen enige tijd hebben ge- Verschillende instanties hebben duurd, en men heeft met be- reeds belangrijk voorbereidend, HOE HET MORDEN GAAT. hulp der regering de zekerheid /I non no- we*k gedaan om> nadat het re- Men hoopt reeds over enkele dat de televisie voor de eerste land 1.057.941 (1.039.02o), Utrecht geringsbesluit is gevallen, direct maanden door de minister in de tien jaar volgens een vastge- ?6o^M6ói-( V37oVn-Noori"Holland de eerste experimentele gelegenheid te worden gesteld steld systeem zal worden ge- 1.824.300 (1.794.0*0), Zuid-IIol- Phase van de toepassing der te- met de eerste phase van dit be- bracht, dan komen de televisie- i j oi-o-o /icó'oft Zee- levisie te beginnen. belangwekkende we.k te kunnen ontvangtoestellen in groter ge- o k 1010 7^' l'iooïïm" wordt op de N.S.F. thans beginnen. Deze eerste phase zal tale in de handel. Men verwacht Brabant 1.219.7Ut> (1.192.640), philips telecommunicatie N.V. geheel „binnenskamers" worden onder meer, dat ook het onder- o.n. Un?ij.! ion li Sil j6. sum' hard gewerkt aan gehouden, doch niet van lange wijs hiervoor naast de particu- De aanvoer is echter nog ge ring, doch de kwaliteit van de bieten prima. Oesterverzending. De eerste oesters zyn deze week vanuit Tholen verzonden. De kwaliteit is goed te noemen. In de verzending van mosselen be gint meer leven te komen, de kwaliteit is bijzonder goed. Som- miege partijen voor de inmaak aangevoerd halen een gewicht van 30 kg. vis per ton. AXEL. Herdenkings-avond Band Nederland-Indonesië. In October a.s. zal een grote bijeenkomst worden belegd te Axel door de afd. Axel en omstre ken van de Band Nederland-Indo- nesië. Op deze bijeenkomst zullen de ln Indonesië gevallen militai ren worden herdacht. Bij de afd. Axel behoren ook de gemeenten Zaamslag en Kloos- terzande. Uitslag B.O.V.A.G.-examens te Goes. Tijdens de op 19, 20, 21 en 22 September j.l. te Goes gehouden B.O.V.A.G.-exemens handhaafden de. Goese Ambachtsschool en de daaraan verbonden B.O.V.A.G.- cursussen hun goede reputatie. Van de 33 candidaten, die exa men deden, werd geen enkele afgewezen. Aan het eind van het examen werden ln tegenwoordigheid van de examencommissie en van de gedelegeerde van de V.A.M., de heer C. van Hees, de voorzitter van het rayon Zuid-Beveland van de B.O.V.A.G., de heer W. Louis- se, de vertegenwoordiger van de V.A.M., de heer J. A. Adriaanse en de controleur van het leerling stelsel, de heer W. L. Oosthoek, door de voorzitter der examen commissie, de heer C. J. Buur man, de puntenlijsten uitgereikt. De heer Buurman complimen teerde de geslaagden met het be haalde succes en legde nadruk op het grote nut van een gedegen studie, welke vooral voor het mo torvak van groot belang is. Daarna sprak dhr Louisse, die dierecteur en leraren dank bracht voor de toewijding tijdens de opleiding getoond en de ge slaagden feliciteerde met het be haalde succes. De heer W. L. Oosthoek sprak de geslaagden nog met enkele hartelijke woorden toe. De namen der geslaagden zijn: Van de leerlingmonteurs geheel: J. M. de Back, Goes; J. de Boe, Kattendijke; I. op 't Hof, Kapelle; D. Lamper, Wemeldinge; M. J. Meulblok, Kwadendamme; I. C. de Regt, Kortgene; M. Snoep, Wolfaartsdijk. Voor de practijk: C. Brugge- man, Goes; E. van Dalen, Kapel le; P. C. F. J. Menheere, Lewe- dorp; F. C. Pieters, 's-Heeren- hoek; P. Traas, 's-Heer Arends- kerke; C. J. Hogeweij, Ooster beek. Voor theorie: A. van Iren. We meldinge; L. de Jonge, Nieuw- dorp; A. P. Jongepier, Baarland. Van de hulpmonteurs geheel: P. J. van Hiele, 's-Gravenpolder; J. Kopmels, Wilhelmlnadorp; M. A. de Mol, Baarland; M. J. Paau we, Driewegen; M. Tramper, te 's-Gravenpolder; J. M. v. Zalt- bommel, Goes; J. van de Burg, Kruiningen; C. J. de Krijger, Co- lijnsplaat; J. J. Rottier, Yerseke; D. W. C. Gebraad, Kattendijke; C. L. Gelok, Kattendijke; J. C. Nelis, Hansweert en P. M. Sonke, Kloetinge. Voor de practijk: C. Dronkers, Goes; C. P. Karelse, Borssele; J. F. Kramer, Kapelle; M. Verstelle, Wolfaartsdijk. Oost Polder 3.189 (2.369), Cen- de bouw van een televisiezen- traal Bevolkingsregister 33.539 der. Philips in Eindhoven is be- (37.063). De tussen haakjes ge- zig de bestaande installatie plaatste cijfers geven het aantal waarmede reeds is gewerkt dL inwoners weer op 31 December reet om te kunnen bouwen 'voor °p dczelfde datum het systeem der 625 beeldlijnen dat"opzïchtls het publiek het er 4.877.683 vrouwen en 4.838.207 en tenslotte heeft de Nederland- Gooi en wellicht in Utrecht mannen in Nederland. Deze ge- se Radio Unie een juist ontruim- en Amsterdam sterk bevoor- allen waren op 31 December de sigarenfabriek aan de La- recht. duur zijn. Het zijn de eerste proeven met de experimentele televisie. Spoedig daarop echter hoopt men die zeer beperkte kring te kunnen uitbreiden. In lieren grote belangstelling aan de dag zal leggen. GRATIS LEZEN. Zij, die zich vanaf heden op ons blad als kwartaal-abonné op" .en. ontvangen tot 1 Octo ber a.s. de krant GRATIS. Generale Synode der Geref. Kerken. Promotiereeht Theol. Hogeschool. In de te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken heeft ds G. M. van Rennes gerappor teerd over 't rapport van depu- taten betreffende de Ger. Ker ken in Indonesië waaraan een financieel overzicht was toege voegd. Hoewel deputaten er hun blijdschap over uitspraken, dat de door Eindhoven uitgeschre ven collecte voor de wederop bouw van het kerkelijk leven in Indonesië het bedrag van f 24.590,75 opbracht, verhelen zij hun teleurstelling niet, dat meer dan de helft der kerken deze collecte niet hield of zich tevreden stelde met het zenden van een gift terwijl de Kerken in Indonesië in 1940 en 1941 toen de Kerken hier niets voor de zending konden overmaken I f 265.000 offerden in anderhalf jaar tijds wat neerkomt op f 33 per ziel. Aan de discussie werd o.a. deelgenomen door ds J. J. Oran- je, die meedeelde dat Palem- bang er bijkans in geslaagd is een predikant te beroe- pen terwijl de kerk van Medan tot het kerkverband wel zal toe treden. De Geref. Kerken in In donesië zijn nu zelfstandig en spr. mag getuigen dat zij zich hier wél bij bevinden. De kerken in Indonesië heb ben zich een afvaardiging naar deze Haagse Synode getroost, hoewel het bijkans boven haar vermogen gaat. Mogen deze ker ken zijn als een oude moeder, die een goede getrouwde doch ter heeft die bij vertrek haar iets toestopt. (Vrolijkheid). De Synode nam hierna de conclusies ietwat gewijzigd aan. Zij betuigde dank aan de Geref. Kerken in Indonesië voor alles wat zij aan de militairen deed en sprak uit dat de kerk van Medan als zij steun behoeft zich wenden moet tot deputaten voor steunverlening aan de Geref. Kerken in Indonesië. Daarna ging de Synode in comité-zitting. Na de heropening deed de praeses enkele mededelingen aangaande twee door de Synode genomen besluiten met betrek king tot het jus-promovendi en de hooglerarenbenoemingen aan de Theol. Hogeschool te Kam pen. Wat 't eerste betreft sprak de Synode uit dat zij met be langstelling kennis neemt van het schrijven van de hooglera ren inzake het in het leven roe pen van een Stichting die pro moveren voor de studenten in Kampen heoogt onder leiding van hun eigen hoogleraren. Zij acht dit niet in strijd met de beslissing van de Synode van Utrecht 1943. Zij betuigt in-1 stemming ermede onder voor waarde dat de wederkerige ju ridische en financiële onafhan kelijkheid van de Theol. Hoge school en de Stichting strikt gewaarborgd zijn en blijven. Hoogstens een hoogleraar en een curator mag bestuurslid van de Stichting zijn. De hooglera ren kunnen onder goedkeuring van de curatoren dezer inrich ting toestemming ontvangen als hoogleraar vanwege de Stich ting op te treden De verhou ding HogeschoolStichting is thans nog niet in finesses te overzien en zal t.z.t. aan de goedkeuring van een verdaagde Synode worden onderworpen. Voorts deelde de praeses me de dat de Synode tot Hoogle raren te Kampen heeft benoemd dr A. D. R. Polman te Alkmaar, en dr J. H. Kroeze te Potschef- stroom. De Synode is daarna uiteengegaan tot a.s. Dinsdag morgen. Korte Berichten. De politie te Seattle heeft een 49-jarige doofstomme vrouw uit een kamer bevrijd, waar zij door haar moeder de laatste 25 jaar verborgen is gehouden. De deur was vgn een zwaar ijzeren scherm voorzien. Een bed was het enige meubelstuk. Als reden gaf de moeder op, dat haar dochter „de buren verschrikte". De Belgische politie heeft op het vliegveld Beigem bij Brussel een uitgebreide cocaïnehandel ontdekt. Tijdens het onderzoek kwam men tevens op het spoor van een bende, die valse bank biljetten van 1000 francs ver vaardigde. In een gemeente by Spoleto is een Stradivarius uit 1717 ontdekt. De waarde van de viool wordt op 2 millioen lire geschat, doch een kunstenaar uit Rome heeft de eigenaar voor het instrument 4 miilioen lire geboden. Een sergeant-vlieger en zijn mecanicien zijn om het leven ge komen bij het verongelukken van een „Fairchild"-lesvliegtuig van de Noorse luchtmacht. Toen de 23-jarige sergeant, die juist zijn brevet had gekregen, een brief aan zijn verloofde naar beneden wierp, raakte het toestel met een vleugel de top van een boom, sto.tte omlaag en vloog in brand. In het villapark te Vught heeft men onder een neergestorte 100 kg. zware luifel van een door de oorlog beschadigde villa het lijk gevonden van een 38-jarige man. Een tweejarig jongetje is te Gouda uit een raam van de derde verdieping van zijn ouderlijke woning op de Markt te Gouda op straat neergevallen en aan de be komen verwondingen overleden. V eilingsberichten. MIDDELBUDG, veiling van 23 September 1949. Coxs Orange Pip pin 1931; Mank's Codlin 717; Glorie v. Holland 1419; Transp. de Croncels 1120; Laxton's Su perbe 918; Appels val 58; B. Hardy 1024; Triomphe de Vien- ne 1225; Bonne Louise 1221; Maagdeperen 1012; Conference 810, alles per kg.; Netmeloenen 1828; Suiker 1930; Ananas 1231, alles per stuk; Franken- thaler 6690; Alicant 8794; Le opold 81, alles per kg; Aardbeien 1852 per doos; Tomaten 1619; Sla 1.510; Komkommers I A 16 18; idem I 817; Idem II 6— 33; idem III 6; Bloemkool I A 57 60; idem 1 655; idem II 628 Idem III 6—12; Rode kool 5.5— 15; Savoyekool 526; Spinazie 10 —21; Witte kool 4—10; Uien 4— 12; Andijvie 5—18.; Kroten 5—8; Boskroten 18; Bospeen 619; Dubb. princessen 2033; Snijbo nen 2061; Prei 1021; Stok- princessen 2636; Postelein 10 26; alles per kg; Bonken 6.80— S.30; Drieling 3.10—3.50; Blauwe Eigenheimers 5.306.20; Koop- mans Blauwe 6.506.80; Meerlan- ders 4.70, alles per 100 kg. KAPELLE, veiling van 23 Sep tember 1949. Cox's Orange Pippin 548; Transparant de Croncel 5 32; Allington Pippin 516; La- nes Prince Albert 59 5; Laxton's Superb 59.5; Guldeling 513; Bramley's Seedling 511; Manks Codlin 528; Keswick 58; Earley Victoria 58; Present van Lunteren 813; Reinette d'Au- tomne 57.5; Hondsrr.uil 57; Glorie v. Holland 517, Sterap pel 542; Lemoenappel 510; Udoappel 58; Notarisappel 9— 1; Zoete Ribbeling 16, Ellison's Orange 28; Val appels 5.5; Val Sterappel 55.5; Val Goudreinet- te 7.5; Conférence 315; Legt- pont 314; Beurre Durondeau 35; id. Hardy 322; ia. Lebrun 35; ld. v. d. Ham 37; Trlomph de Viénne 321; Duchesse Willi am 36; Spaanse Wijnpeer 3— 21; Bonne Louise 317; Dubb. Bergamot 7.511; SokHt Labou- reur 312; Maagdenpeer 39; Marsepeinpeer 34; Herzogin El- sa 36.5; Emil d'Heijst 36.5; Monarch 643; Rademaker 60; Burbank Giant 1427; Warwick Droper 1154; Emma Leppermaa 45; Rode Eierpruim 19; Zoete Kwets 15; Gele Eierpruim 921; Bramen 860; Druiven 4986; Noten 38; Tomaten 6118; Uien 12; Dubb. Princ. z. dr. 2041; Snijbonen 42; Pronkbonen 17; An dijvie 1216; Savoije kool 1012 Rode kool 5.5; Prei 21, alles per kg; Perziken 218; Bloemkool 6 48; Kropsla 2.53.5, alles per stuk. KRABBENDIJKE, veiling van 23 September 1949. Dubb. Sper- ciebonen f 2233 per 100 kg; Transp. de Croncel 728; Ellison Orange 637; Cox Orange 949; Sterappel 834; Jacque Lebel 5 9; Glorie van Holland 832; Beurré Hardy 819; Bonne Lou ise 921; Conference 722; B. Amanlis 59; Spaanse Wijnpeer 412; Triomphe de Vienne 6— 23; Maagdepeer 47; Black Alll- cante 71, alles per 100 kg. Officiële Publicaties. Bekendmaking. De wnd Burgemeester van Mid delburg maakt bekend dat hij spreekuur zal houden op Maandag en Donderdag, telkens van 11— 12 uur ten gemeentehuize. Burgerlijke Stand. WEMELDINGE, Gehuwd: M. A. Kuzee, 36 jr te Kruinin gen en P. L. Traas, 35 jr. OOST- EN WEST SOUBURG. Geboren: Cornelia J., d. v. L. Vader en C. Cevaal; Izaak, z.v. I. van Dalen en T. Toerse; Cor nells L., z.v. G. A. Molhoek en J. van Moolenbroek; Pieter A., z.v. P. van Eenennaam en J. J. Smeets; Jannetje P., d.v. H. Jan- se en J. van Solingen. Overleden: M. Pierens, 79 j., echtg. van A. Verhulst. ZIERIKZEE. Geboren: Johan nes M., z. v. M. Krijger en E. W. den Boer; Adrianus A. L., z. v. J. C. de Bilde en W. Lokker; Lu cia, d. v. A. v. d, Hulle en H. Bo ller; Izaak J., z. v. E. L. v. d. Sande en K. A. T. J. v. Dijke. Gehuwd: W J. de Boer, 25 j. en A. M. Saman, 19 j. TERNEUZEN. Geboren: Jaco bus A., z. v. A. J. van Dixhoorn en van W. M. Wisse; Franklin A. J., z. v. J. A. Goverde en van E. van Belleghem te Sas van Gent; Joanna, d. v. A. den Beer en van M. L. A. Groothaert tc Axel. Overleden: E. de Putter, 65 j. te Zaamslag, echtg. van N. de Putter; M. J. D. van den Bran- den., 38 j. te Clinge, echtg. van P. Vlaeminck; M. I. Kox, 2 j. te Vogelwaarde, d. v. R. E. Kox en van B. M. Remorie; P. Jansen van Roosendaal, 78 j., wed. van M. Andriessen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3