In de Republiek is men lang niet tevreden over Hatta en zün paladijnen LAATSTE NIEUWS. L ZWAAR ONWEER TROS OVER WEST NEDERLAND Aleer dan 8,5 niillioeii voor herverka veling van Walcheren. Ook de Zeeuwse oorlogsvrijwilligers vragen om recht NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Als hij het niet goed doet, halen we hem naar Djogja terug" verklaarde Agoes Salim Goes sloeg goed figuur op Rode Kruis-wedstrijd te Bodegraven Hedenmiddag beslissing in zake loonkwestie met Belgische grensarbeiders Landbouwschuur in Zonnemaire, boerderij in Zjjpe en trans formatorhuisjes te Rotterdam door de bliksem getroffen Bietencampagne hegonnneu SOUBURG'S VERNIEUWDE GROENE KRUIS- GEBOUW HEROPEND Kosten nog moeite werden gespaard Vergadering en feestavond te Middelburg SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD öe JAARGANG No. 1365 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per mm. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA MAANDAG 26 SEPT. 1949 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.33 u., onder 18.28 u. Maan op 13.44 u., onder 20.30 u. Hoogwater Dinsdag 27 Sept. Vlissingen: 4.56 u. 2.21 m., 17.15 u. 2.17 m. Terneuzen: 5.27 u. 2.37 m., 17.47 u. 2.34 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.86 m., 19.01 u. 1.81 m. Zierikzee: 6.28 u. 1.63 m., 18.42 u. 1.60 m. Do te Namen bereikte overeenkomst over het Uniestatuut Is ge bleken de heren Republikeinen in Djogja onwelgevallig te zijn. Kortom Ilatta heeft het niet goed gedaan. Do secretaris-generaal van de Partal Nasionaal Indonesia, Gatot Mankrup zei tot een vertegenwoordiger van Aneta: „Wij veroordelen de houding van Hatta, die de andere leden der delegatie bij deze besprekingen niet heeft gehoord. De secretaris-generaal zei nog meer, namelijk dat het „de plicht van het Indische volk zou zijn, om van nu af aan, een wakend oog op de handelingen der dele gatie te houden". In dezelfde geest sprak de re publikeinse minster van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim. „Wij moeten beseffen, dat onze strijd op de R.T.C. niet is de strijd van een nog niet onafhankelijk land doch een strijd tussen twee reeds vrije landen. Wij kunnen deze strijd vergemakkelijken door onze buitenlandse potenties te on derhouden en te organiseren en door het uitoefenen van de nodige druk op onze delegatie ter R.T. C.", aldus Hadji Salim, die voorts verklaarde, dat mogelijk vice- president Moh. Hatta naar Djog ja zal worden ontboden indien op de R.T.C. de besprekingen te ver ward zouden worden. SOEKIMAN TERUG. Tenslotte heeft Moh. Saleh, de secretaris-generaal van „Masjoe- mi" te Djogja aan de vertegen woordiger van Aneta medege deeld, „dat in verband met de uiterst stroeve gang van zaken bij de besprekingen ter R.T.C., 't hoofdbestuur van „Masjoemi" dr Soekiman heeft teruggeroepen, met het doel, gegevens uit de eerste hand te kunnen verkrijgen over alle problemen, die zich op de conferentie voordoen, voorna melijk over de geheime bespre kingen te Namen". Hij verklaar de, dat de „Masjoemi" de te Na men bereikte overeenkomst be treffende het Uniestatuut niet kan goedkeuren, omdat dit niets anders inhoudt dan een andere vorm van kolonisatie. (Van een speciale verslaggever) De herenploeg uit Rhenen en de damesploeg uit Maastricht hebben Zaterdag in Bodegraven, waar het puikje van Neeriands Roode Kuiscorpsen elkaar in de nationale wedstrijd bekampten, de wisselbeker in de wacht ge- sk pt. De helpersploeg uit Goes waar van de leden verleden jaar voor het eerst gediplomeerd werden, hebben de zesde plaats bezet en dat is, gezien de zeer moeilijke opgaven en de grotere routine van de tegenstanders een uitste kende prestatie. Nadat Vrijdag de teams u. Bo degraven waren ontvangen en men een bezoek aan Schiphol had gebracht, \oigden Zaterdag de wedstrijden. Iedere provincie had een helpers- en een helpsters- ploeg (voor Zeeland resp. uit Goes en Vlissingen) afgevaardigd, ter wijl do helpersploeg uit Bodegra ven en de helpstersploeg uit Overschie hun, vorig jaar-behaal de, titel moesten verdedigen. Na een mars door het dorp en een défilé voor het Roode Kruis-be- stuur, wij zagen hier o.m. Lt.-Gen. L. 11. van Oyen, volgden de wed- stijden terwijl na de wedstijden een zeer realistische demonstratie van de militaire geneeskundige dienst van de Landmacht zeer veel belangstelling trok. De uitslagen van de wedstrij den luiden als volgt: Helpers: 1. Rhenen 623 punten (wisselbe- ke;), 2. Amsterdam 464 punten; 3. Bodegraven 410 punten. Goes werd no 6 met 355 punten. De beste commandanten waren hier 1. Amsterdam (zilveren me daille) 2. Wateringen-Kwintsheul 3. Almelo. Helpsters: 1. Maastricht (wis selbeker) 768 punten; 2. Den Haag 745 punten; 3. Wolvega 719 punten. Vlissingen werd no. 12 met 423 punten. De beste commandanten waren 1. Overschie; 2. Den Haag; 3 Maastricht. Nederlandse door auto van gezant aangereden en g./'ood. Gistermiddag werd de 52-jarige mevrouw J. H. Wesseldijk-Hof- land uit Apeldoorn, die met va- cantie in Lochem vertoefde, door de auto van de Braziliaanse ge zant te Parijs aangereden en ge dood. Het staat nog niet vast of de gezant zelf zich in de wagen bevond. Het slachtoffer fietste te zamen met haar schoonmoeder voor haar man en een kennis aan de rechterkant van de weg. De auto passeerde eerst de beide mannen en reed toen mevrouw W. aan. BIJ HET ZWEMMEN DOOR HARTVERLAMMING GETROFFEN. De 44-jarige H. Kaiser uit Hil versum is bij het zwemmen in de plassen te Kortenhoef verdron ken. Verhit van het roeien is hij waarschijnlijk door een hartver lamming getroffen, toen hij in het koele water dook. Knevelarijen In Midden-Java. En terwijl dit alles zich af speelt wordt in de omgeving van Bringin (nabij' Salatiga) iedere inwoner verplicht dagelijks een hoeveelheid rijst of geld aan de aldaar aanwezige T.N.I. af te dra gen. Lurahs en welgestelde bur gers worden dagelijks door'T.N.I.- den gemolesteerd en van geld en goederen beroofd. Wrevel over trocpenzendingen. Met wrevel heeft men in repu blikeinse kringen te Batavia ken nis genomen van het besluit der Nederlandse regering om volgend iaar nieuwe troepen naar Indo nesië te zenden ter vervanging van de gerepatrieerden.. Dit is, zo zei men niet te ver enigen met het doel van de R.T.C. Men vraagt zich af of de Neder landers de souvereiniteits-over- dracht niet nog wensen uit te stellen. Ten kantore van de Stichting van de Arbeid zijn Zaterdag uit voerige besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers der Stichting en de betrokken werk gevers inzake de moeilijkheden, die, tengevolge van do devaluatie, gerezen zijn over de loonbetaling aan de Belgische grensarbeiders. Naar aanleiding- van deze bespre kingen, die hedenmorgen worden voortgezet, zal, na de vergade ring van de ministerraad, heden middag een beslissing bekend worden gemaakt. Intussen hebben de directies van de suikerfabrieken te Sas van Gent besloten de campagne uit te stellen teneinde moeilijkhelen bij een eventuele staking te voor komen. Volgens Belga zouden de bij de Christelijke en Socialistische vak bonden aangesloten grensarbei ders gaan staken als niet voor Donderdag een oplossing zou zijn gevonden. FIASECKI HRP-1, DE „VLIEGENDE BANAAN". De Plasecki HRP-1 „Rescuer", die de bijnaam kreeg van de „vliegende banaan", is een groot hefschroefvliegtuig, dat o.m. door de Amerikaanse Kustwacht wordt gebruikt voor het redden van schipbreukelingen. Daar liet bij sommige reddingen kan gebeuren dat het vliegtuig op zee, ijsvelden, sneeuw of moerassige grond moet dalen, heeft men het wielonderstel voorzien van opblaas bare nylon drijvers. De drijvers liggen in opgevouwen toestand om de drie wielen (kleine foto rechts onder). Wanneer de drij vers moeten worden gebruikt, dan draait de piloot de kraan van een cylinder, die met samengeperste koolzuur is gevuld, open en de drijvers zijn binnen 90 seconden opgeblazen. Om dan nog maar niet te spreken over de wandelaars en fietsers die, door de wolkbreuk verrast, in enkele seconden tot op het hemd toe nat waren. Do zware onweersbui, welke gepaaid ging met een hevige regen val heeft niet alleen in Zeeland deelt praetiseh boven geheel wes telijk Nederland gewoed. Op verscheidene plaatsen veroorzaakte blikseminslag brand en werd het verkeer door do hevige regen val tot stilstand gedwongen. Omstreeks tien uur sloeg Za terdagavond de bliksem in de ka pitale boerderij van de landbou wer P. S. Vis te Zonnemaire. Een schuur met een grote hoeveelheid graan, hooi en stro, alsmede alle landbouwwerktuigen en rijdend materieel brandde tot de grond toe af. Het vuur waarvan men 't schijnsel op Zuid-Beveland kon zien veranderde in enkele ogen blikken de moderne schuur in een vlammenzee zodat de brandweer van Zonnemaire, die onmiddellijk aanwezig was, en die van Noord- gouwe, die enige tijd later arri veerde, welhaast voor een hope loze taak stonden. Van de schuur bleven slechts de brandvrije stallen staan. Het vee bevond zich echter in de wei. Dank zij het doortastend optre den van de brandweer wist men de belendende woning waarvan de gordijnen achter de gebarsten ruiten en de goten reeds begon nen te schroeien, te behouden. In Wemeldinge sloeg de bliksem in een klamp hooi van de heer Schipper aan de Oranjeboom- stiaat. Ook in het Noorden van Noord- Holland verwoestte het hemel vuur een kapitale boerderij, gele gen in de gemeente Zijpe. Het vuur verslond de boerderij met rieten dak zo snel dat aan het bei gen van de inboedel niet viel te denken. Ook de nieuwe hooi oogst c.a. 60.000 kg ging verloren. In Rotterdam trof de bliksem enkele transformatorhuisjes. Een ervan vloog in brand en de vlam men hiervan sloegen over naar 'n opslagplaats voor verfstoffen welke eveneens uitbrandde. In Goes liep o.m. de markt ge heel onder en werden enkele wo ningen in de binnenstad geïnun deerd doordat de goten het water niet meer konden verwerken. Sommige automobilisten moes ten iiun wagen aan de kant van de weg zetten omdat het zicht slechts enkele meters bedroeg. Ei, ei, dat ijzeren gordijn! De woordvoerder van de C. P.N.-fractie in de Heerlense gemeenteraad liet zich dezer dagen in het vuur van zijn re de ontvallen, dat „de kleine ijzeren gordijntjes" in de K.V. P.-fractie maar eens moesten worden opgeruimd. Toen de burgemeester hem in de rede viel met de vraag: „Waar is dan het grote?" had het communistische raadslid geen antwoord gereed. ONGELUK OP KERMIS TE AMSTERDAM. In Amsterdam is een 39-jarige bezoekster van de kermis het slachtoffer van de enorme mid delpuntvliedende kracht van de zweefmolen geworden. Zij werd er uit geslingerd en viel boven op twee jongens, die op de grond liepen. De jongste van de twee was 13 jaar. Hij liep een schedelbasisfractuur en een her senschudding op en werd naar 't Binnengasthuis vervoerd. Zijn vriendje van 14 jaar werd met een hersenschudding naar huis gebracht. De juffrouw zelf moest in het Wilhelminagasthuis wor den opgenomen, vermoedelijk met een wervelfractur. Dodelijk ongeluk op eerste dag Zaterdagmorgen om ongeveer 8 uur, de bietencampagne was nog maar enige uren geleden begon nen, is er op de „Dinteloord", de Coöp. Suikerfabriek te Stampers gat, een ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 16-jarige boe renzoon J. Akkermans uit Oud- Gastel. De jongeman was met een kar bieten naar de fabriek geko men om deze op de stortplaats te lossen. Toen hij op de wagenrem wilde trappen gleed hij uit en viel van de wagen. Hij kreeg on gelukkigerwijze een der wielen van de zwaarbeladen kar over zijn borstkas en overleed weinige ogenblikken later. Bevestiging en intrede Ds Verschoor fe Vlissingen In de avonddienst van gisteren heeft ds A. Verschoor, gekomen van Santpoort, zijn intrede ge daan in de Geref. Kerk te Vlis singen, nadat hij in de ochtend dienst bevestigd was door ds J. v. Buuren uit IJmuiden-Oost met een predikatie naar aanleiding van Mattheüs 10 vers 41a. Ds Verschoor had tot tekst ge kozen Openbaring 3, het gedeelte van vers 8, waar staat: „Zie, Ik heb eene geopende deur voor u gegeven en niemand kan die slui ten". In zijn predikatie wees hij er op, dat zijn komst naar Vlis singen zinloos geweest zou zijn wanneer hij niet gezonden was door Jezus Christus, de Koning der Kerk. Na zijn predikatie, dankte hij de kerkeraad voor de vriendelijke ontvangst in de ge meente, de commissie van beheer voor het tijdig klaar hebben van de pastorie, ds J. v. d. Berg van Souburg voor zijn arbeid als con sulent, ds van Buuren voor zijn optreden als bevestiger en de af gevaardigden van andere kerken, van „Bethesda" en burgemeester mr B. Kolft voor hun komst. Voor zijn arbeid vroeg hij dringend de medewerking en voorbede van de gehele gemeente en hij stelde zich van 't werk onder de jeugd veel voor. Vervolgens sprak ds J. v. d. Berg, namens de classis en als con sulent, waarna ouderling J. Laer noes, de blijdschap van de ge meente vertolkte en de hoop uit sprak, dat de vacature in Sant poort, waarvan ook vertegen woordigers aanwezig'waren, spoe dig zal worden vervuld. Nadat hij zich ook nog tot mevrouw Ver schoor gericht had, zong de ge meente op zijn verzoek het derde vers van Psalm 134. C.H.U. EN INDONESISCHE KWESTIE. Zaterdag 29 October a.s. zal de C.H.U. te Utrecht een buitenge wone algemene vergadering hou den, waarin de Indonesische kwestie zal worden behandeld De vergadering is alleen toegan kelijk vot-r leden der Unie. Zaterdagmiddag is te Souburg het weer geheel opgeknaiite en met een magazjjn uitgebreide Groene Kruis gebouw heropend. Kosten nog moeite werden ge spaard en in het gebouw is thans ook gevestigd een eonsultatiebu- reau voor zuigelingen, terwjji men achter het eigenlijke gebouw een ruime bergplaats voor de ma terialen heeft neergezet. De voorzitter van de afdeling Souburg-Ritthem van het Groene Kruis, de heer J. de Priester me moreerde in zijn openingsrede de oprichting van het Groene Kruis in Souburg in de jaren 1903 en 1904 door de bekende arts de heer Plugge. Met 60 leden was men begonnen. In 1912 was dit aantal reeds uitgegroeid tot 372 te Sou burg en 66 leden te Ritthem. In hetzelfde jaar werd een fonds ge sticht voor de aankoop van een eigen gebouw, terwijl reeds in het volgende jaar een huis aan de Ritthemses.traat werd gekocht. Een poging, die in 1928 werd ge daan om een consultatiebureau te stichten ging niet door, doch wel werd in 1929 een ander pand gekocht en verbouwd. Thans echter is ook de oorlogs schade, die gelukkig gering bleef, weer hersteld en zijn opnieuw verbeteringen aangebracht, waar voor een geldlening van f 5000 is aangegaan. Het gebouw heeft thans centrale verwarming, een wachtkamer en een goed geoutil leerde dokterskamer, terwijl in ruime kasten de instrumenten worden opgeborgen. Nadat het gezelschap het ge bouw had bezichtigd en er ver versingen waren rondgediend werd nog het woord gevoerd dooi de heer P. L. Abrahamse, pen ningmeester van de Prov, Ver. Het Groene Kruis die ook namens de Vlissingse afdeling sprak. De heer M. A. van de Putte sprak hierna namens gemeentebestuur en burgerij van Souburg, burge meester P. Danielse deed het zelfde namens de gemeente Rit them. Nadat de heer Besuyen na mens de Chr. Wijkverpleging ge lukwensen had uitgesproken, werd nog het woord gevoerd door de heer B. J. de Meij als oud bestuurslid en door de heer J. de Bruin, als oud-voirzitter. Mej. J. S. H. Matena te Middelburg geridderd, Mej. J. S. II. Matena te Mid delburg, die Zaterdag 50 jaar in dienst was bij de fa. P. J. M. Hackenberg en Zn, horiogers en juweliers is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Tijdens een druk bezochte re ceptie heeft de loco-burgemees ter van Middelburg, dhr J. W. Kö- geler dit aan de jubilaresse mee gedeeld en haar gelijktijdig de zil veren medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeld. Van de fa Hackenberg ont ving mej. Matena een enveloppe met inhoud, terwijl zij verder vele bloemstukken en cadeaux in ont vangst mocht nemen. Wensen omtrent kavel indeling zullen worden gepeild Op de begroting voor 1950 van liet departement van Landbouw, Visserjj en Voedselvoorziening is voor de herverkaveling van Wal cheren een bedrag van in totaal f 8.652.000 uitgetrokken. Voor '49 was dit f 11.790.000. De algemene uitgaven beiopen een bedrag van f 52.500 en de specifieke uitgaven voor de eigen uitvoering van de dienst f 132.000. Wegens geldelijke regelingen staat een uitgaafpost van f 221.000 voor 1950 op de begro ting en voor uitgaven i.v.m. tij delijke exploitatie van gronden over 1950 en afgesloten dienstja ren f 20.000. Aanschaffingen voor inrichting, uitbreiding en ver nieuwing zullen f 2.500 eisen en de overige uitgaven f 19.000. De grootste post is uiteraard die, welke betrekking heeft op de uitvoering van werken. Hiervoor is een bedrag van f 7.530.000 be groot. De splitsing is als volgt: 14.655.000 voor nieuwe aanleg en gedeeltelijk verbeteren van we gen, "f 400.000 voor watergangen en sprinken, f 355.000 voor brug gen en overige kunstwerken, f 300.000 voor herbeplanting, f 1.600.000 voor herontginning, f 190.000 voo rtijdelijke voorzie ningen en schadeloosstellingen i. v.m. uitvoering van werken en f 30.000 voor onvoorziene uitgaven De vergoeding voor door der den verrichte werkzaamheden over 1950 en afgesloten dienst jaren is geraamd op f 641.000. Daarvan komt ten goede aan de Polder Walcheren f 210.000, aan de Cultuurtechnische Dienst f 279.000, aan het Kadaster f 150.000 en aan de Grondkamers f 2.000. De kosten voor weten schappelijk onderzoek tenslotte worden op f 34.000 geraamd. Tegenover al deze uitgaven staan als inkomsten: een bedrag van f 2.000 voor algemene ont vangsten en van f 75.000 voor specifieke ontvangsten door de ei gen uitvoering van de dienst. De post „kosten verband hou dend met de drinkwatervoorzie ning voor het vee" staat ais me- moriepost op de begroting voor 1950. Dit is ook het geval met de post „bemaling". BEHEER LANDBOUWGROND. Op de Kapitaalsdienst is een uitgaafpost van f 700.000 opgeno men wegens voorschotten aan de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden, wegens aan koop van gronden t.b.v. de Her verkaveling Walcheren. In de paragraaf over de Cul tuurtechnische Dienst staat ver meld, dat een bedrag van f 138.000 wordt doorberekend aan de Herverkavelingscommissie Walcheren, hetgeen voor een be drag van f 141.000 i k het geval is wegens opmetingen, waarne mingen en overig wetenschapeiijk onderzoek. In de memorie van toelichting op deze begroting wordt medege deeld, dat in 1950 de wensen van de belanghebbenden met betrek king tot de nieuwe kavelindeling zullen worden gepeild en dat ver wacht mag worden, dat in 1950 tal van boeren in de N.O.-Polder zullen kunnen worden onderge bracht. Voorts wordt medegedeeld, dat wegens voortgaande liquidatie van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel het gewenst is, dat het personeel van deze dienst, werkzaam t.b.v. der Herverkave- ling-commissie Walcheren, wordt ondergebracht bij de Cultuur technische Dienst voor de duur der herverkaveling. Dit heeft be trekking op de hierboven ge noemde f 138.000 en f 141.000. Proeftuin Wilhelminadorp wordt proefstation. In de Mem. van Toel. op de be groting voor 1950 van het Dep. van Landbouw enz. wordt o.m. gezegd, dat de minister voorne mens is 't wetenschappelijk tuin bouwkundig onderzoek in de toe komst verder tot ontwikkeling te brengen. Om dit te kunnen verwezenlijken zullen de belang rijkste proeftuinen in de loop der jaren tot proefstation moeten ontwikkeld. Hiervoor wordt ook gedacht aan de proeftuin Wilhel minadorp en wel voor de fruit teelt in de voile grond. Voorts wordt medegedeeld, dat in 1950 de landbouwwinterschool te Schoondijke in een nieuw ge bouw zal worden gevestigd. Zaterdagmiddag liield de Zeeuwse Bond van Oud-Oorlogsvry- willigers haar tweede jaarvergadering in liet Schuttershof te Mid delburg. Deze huishoudelijke bijeenkomst, die des middags plaats vond, werd gevolgd door een goed geslaagde feestavond in het zelfde gebouw. Do voorzitter van de Zeeuwse Bond de heer C. J. Vader ver- welkomdo op do jaarvergadering twee afgevaardigden van het Ge heim Belgische Leger en afgevaardigden van de Ver. 2-14 R.I. uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, met welke vereniging besprekingen gaande z(jn om tot fusie te geraken. De heer Vader betreurde het te moeten constateren, dat de mede werking van de leden over het al gemeen veel te wensen over laat en dat zal moeten worden ge tracht meer leden te winnen. Bo vendien zei spr. dat het Neder landse volk nog te weinig waar dering toont voor het werk der O.V.W.-ers, niet, aldus spr., dat wij geëerd willen worden, doch we vragen slechts om onze rechten! Hierna werden met een ogenblik stilte de gevallenen herdacht. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer A. F. Klaver bleek hierna dat het ledenaantal constant on geveer 350 heeft bedragen .terwijl de heer Stroo als penningmeester in zijn financieel verslag deed uit komen, dat er op 1 Juli 1949 een batig saldo was van f 80,32 met echter een groot bedrag aan te vorderen contributies van de af delingen. VOORSTELLEN. Vervolgens kwamen twee be langrijke voorsteilen van de afd. Middelburg aan de orde. Het eerste betrof de aansluiting van de Zeeuwse Bond bij een van de landelijke bonden, die dezelfde strekking heeft als de Zeeuwse Bond. De afd. Middelburg was van mening, dat de Zeeuwse Bond met het kleine aantal leden niet in staat is behoorlijk de belangen van de leden bij de Overheid te verdedigen, vooral als het gaat om de herplaatsing van O.V.W.- ers in een burgerbetrekking. De voorzitter trachtte hierna de bezwaren van de afd. Middel burg tegen, het zelfstandig voort blijven bestaan van de Zeeuwse Bond uit de weg te ruimen en hij somde enkele door het bestuur behaalde successen op, terwijl hij er op wees, dat bij een aansluiting 't karakter van de Zeeuwse Bond volkomen teloor zou gaan. Tot de sprekers, die hierna van repliek dienden behoorde de heer J. Din- gemanse van de afd. Midelburg die zei, dat een der grote bonden genegen is de Zeeuwse Bond in federatief verband in haar gele deren op te nemen, hetgeen iets anders is, dan een algehele fusie. Nadat de heer Vader er nog op had gewezen, dat tegen samen werking met landelijke bonden geen bezwaar bestaat, werd be sloten om in de volgende bonds vergadering nader over deze zaak te spreken. Het tweede voorstel was van administratieve aard, nl. de invoering van 'n kaartsysteem met alle gegevens der leden. Dit bleek, naar de voorzitter zei, te bestaan en zal worden bijgewerkt Nadat was besloten een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan H.M. de Koningin te zen den spraken de Belgische gasten. De heer Hansens, groepoverste van het Geheim Belgisch Leger zei o.m., dat men van plan is, een internationale Unie van Oud strijders op te richten, terwijl de voorzitter van dit Leger een uit eenzetting gaf over de totstand koming en de werking er van. FEESTAVOND. Op de feestavond werden, na dat men enige ogenblikken stilte De 15-jarige C. van Rijzewijk en haar 14-jarig vriendinnetje G. Jongen uit Waubach, die sedert Dinsdag jl. werden vermist, zijn in Den Haag door de kinderpolitie gevonden. „Ze zochten er een baantje" vertelden ze. Nu mogen ze weer naar huis. En ballon vaarder Boesman is boos. Door geheel Europa en Indonesië is hij met zijn ballon gereisd zonder dat hem dat een cent invoerrechten kostte en nu moest hij Zaterdag in Belfast waar hij zou opstijgen 20 pond sterling betalen. Als 'em dat niet in die devaluatie zit! Nog nijdiger is de kapitein van de Noronic. Een zekere mijnheer Wilson uit Cleveland heeft ver klaard dat hij (de kapitein) dron ken was, toen het schip in de ha ven van Toronto in vlammen op ging. Wim Slijkhuis won Zater dag de 4.6 km. Singelloop in Utrecht in 16 min. 14,8 seconde. Kunst voor Willem! Te Eind hoven deden de Prinsesjes Bea trix en Irene mee aan het num mer dressuur en Springconcours (10-13 jaar) op het Natiohale Concours Hippique waarbij Bea trix op Peggy no. 4 werd en haar zusje op Polly no. 6. Wilt u naar Engeland met auto of mo torfiets? Zorg dan dat uw tank leeg is, dat moet nl. tot nader or der meldt de K.N.A.C. - Op 1 October bestaat de school voor Reserve officieren der Infanterie te Ermelo 40 jaar. Vrijdag a.s. zal dit jubileum gevierd worden. En dan is er nog een honderd jarige en wel op 2 October. Het is de weduwe Karnebeek in Hol- terhoek (Eibergen). „Chrisse- meuje" is, zoals gewoonlijk nog zeer fit en maakt zelfs haar eigen bed nog op. Het is, op deze Maan dagochtend, een felicitatie waard. de gevallenen waren herdacht en twee coupletten van het Wilhel mus gezongen, door de heer Va der welkom geheten de loco-bur gemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, de vertegen woordigers van de garnizoens commandanten, bestuursleden van de Band Nederiand-Indië en de Belgische gasten. Vervolgens sprak de voorzitter van het Geheim Belgisch Leger enkele woorden, daarbij de wens uitend, dat men nog menigmaal elkaar zou ontmoeten. Nadat de Brabangonne was gespeeld wer den door hem bloemen aangebo den aan mevrouw Vader. Met muziek, zang en schets werd door de afd Vlissingen 't ver dere programa gevuld. Vooral enkele goede zang- en accordeon- soii oogstten veel succes, terwijl o.m. de „kappershistorie van Ar- nemuiden" ten tonele werd ge voerd. Oprichting Chr. Besturenbond Heinkenszand e.o. Zaterdag middag werd te Hein kenszand onder leiding van da heer C. K. Maartense, secr, Chr. Besturenbond, Goes e.o., voor de tweede maal een vergadering ge houden waar uitgenodigd waren de afdelingen N.C.B., Heinkens zand, 's-Heer Arendskerke, Nisse, Nieuwdorp en de afd. N.C.L.B. Heinkenszand, 's-HeerArendsker- ke, Nisse, Nieuwdorp en Lewe- dorp. De distrctbestuurder van 't C.N.V., de heer A. C. Bense uit Eindhoven, aanwezig op beide vergaderingen, zetle doel en wer king van een Chr. Besturenbond op duidelijke wiize uiteen. Besloten werd tot oprichting van een Chr. Besturenbond Hein kenszand e.o. over te gaan, waar dan de reeds genoemde afdelingen onder zullen ressorteren. Tot be stuursleden werden gekozen dq heren: F. v. d. Berge, 's-Heer Arendskerke, voorzitter; A. Heij- boer, Heinkenszand, secretaris en J. F. Weslrate, 's-Heer Arends kerke, penningmeester. Zo mogelijk zal nog dit seizoen een propaganda-vergadering te Heinkenszand worden belegt. Naar we vernemen ligt het in het voornemen ook in de Zak van Zuid-Beveland over te gaan lot het samenstellen van een Chr, Besturenbond uit de afdelingen Hoedekenskerke e.o. Monument voor gevallen burgers van Vissingen. B. en W. vragen credieten. De raad van Vlissingen zal Vrij dagmiddag a.s. om 2 uur bijeen komen. Op de agenda staat o.m, vermeld een voorstel van B. en W. om 'n monument op de Noor derbegraafplaats op te richten ter nagedachtenis aan de 25 Viissing. se burgers die bij de bevrijding van de stad het leven hebben ge laten. Voorts zijn er een aantal voorstellen om B. en W. credieten te verlenen. Deze voorstellen be helzen ondermeer de bouw van 'n kleedlokaal en het treffen van voorzieningen ten behoeve van de sportvelden ten Noorden van dê Van der Helstlaan. Vereniging van Christelijke Onderwijzers. De afd. Noord- en Zuid-Beve land van bovengenoemde vereni ging vergaderde Zaterdag jl. in de Chr. Ulo-school te Goes onder voorzitterschap van de heer H, C. van Donk. Na de huishoudelijke zaken werden tot afvaardigden naar da rayonvergadering te Breda aan gewezen de heren J. Hogerheide van Wemeldinge en U. Schuil van Wissekerke. Daana refereerde da heer J. Jonkheer van Yerseke over Jeanne d'Are, wier levens gang, veroordeling, alsmede de latere zalig- en heiligverklaring doo de R.K. Kerk werden belicht. Een brede en interessante dis cussie ontspon zich daarna, spe ciaal over de echtheid van haar roeping en de wonderen, volgens Rome door haar na haar dood verricht. NED HERV. KERK. Beroepen te Nijverdal, J. Swij- nenburg te Leiden; te Papen- drecht, J. J. Poot te Barnevcld; te Waaxens-Brantgum en Moord recht, W. F. Monne te Watergang Aangenomen naar Amsterdam- Sloten, A. A. Wildschut, pred. in alg. dienst te Amsterdam; naar Akersloot, R. Kaptein, cand. te St Pancras. Bedankt voor Ter Aar, A. Baars te Sluipwijk; voor Putten, J. Swijnenburg te Huizen (N.H.). DE BILT ZEGT: ZONNIG WEER. Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en in de ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1