L NIEDIS ERRESp"">-«» Benelux-Voorunie De begroting sluit. In Rusland is een atoombom ontploft. RUkstractementen kerkelijke bedienaren. 1 October in werking. Hinister Stikker dringt aan op beperking zittingstijd Algemene Vergadering der V.N. De stakingen in Amerika Overeenstemming bereikt over 5 punten van Unie- statuut. Roemenen zouden er genoeg van hebben. Indringer maakt f 1100 bult. Ontvluchte gevangene uit Middelburgs Huis van Bewaring na spannende jacht gegrepen. Nieuwe veiling te Middelburg gedeel telijk in gebruik genomen. Toepassing van radar op de Wester-Scheide. SNIPPER •flEER «f -=( Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1365 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 24 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMLA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissineen- f S Hoek Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen. Terneuzen; U Jansen' Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.30 u., onder 18.33 u. Maan op 10.42 u., onder 19.31 u. Hoogwater Zondag 25 September. Vlissingen: 3.27 u. 2.51 m., 15.39 u. 2.47 m. Terneuze 3.57 u. 2.65 m„ 16.13 u. 2.61 m. Wemeldinge: 5.23 u. 2.07 m., 17.38 u. 1.97 m. Zierikzee: 5.12 u. 1.82 m., 17.21 u. 1.72 m. Belastingverlaging en belas tingverhoging, Broekzak-Vest zak politiek. Getemperde vreugde. Voor het eerst na de bevrijding ls Minister Lleftlnck er ln geslaagd om een sluitende begro ting aan te bieden, ja zelfs nog met een overschot van 20 mllli- cen gulden. We kunnen ons daarover ver heugen. Weliswaar sluit de kapt- taaldienst met een tekort, van 390 mlllloen gulden, maar op een totale schuld van ruim 25 milliard gulden dat ls meer dan f 2500 per hoofd, grijsaards en zuigelin gen inbegrepen ls Immers een bedrag van f 40 per hoofd meer een peulschilletje. Of de devaluatie van de gulden een streep heeft getrokken door de begroting heeft de minister ons niet gezegd. Doch wel moeten we o.l. als vaststaand aannemen, dat sommige posten van de begroting tengevolge daarvan een correctie behoeven. Wanneer we de begroting wat nauwkeuriger gaan bezien, zullen we opmerken, dat de uit gaven ln vergelijking tot het vo rig jaar weer gestegen zijn. Oorlog en Marine vragen voor 1950 heel veel geld. We willen dit niet in twijfel trekken. Het ls ech ter wel typerend, dat de S.D.A.P ln de Partij v. d. Arbeid, die zich vroeger tegen elke uitgaaf voor militaire doeleinden verzette, zich nu blijkbaar con amore met deze uitgaven kan verenigen, 't Kan verkeren, zei Bredero! De meerdere uitgaven voor Oor log en Marine zullen voor een deel door belastingverhogingen worden verkregen. Ietwat vreemd doet het daarom aan als we in de begroting lezen, dat de Minister een belastingver laging aankondigt, die globaal op 150 mlllioen gulden wordt geschat Deze belastingverlaging wordt echter verkregen door belasting- verschuiving en belastingherzie ning. De Minister stelt zich voor om daarmede de lagere Inkomens te ontlasten. We kunnen voor dit streven waardering hebben. Maar toch zouden we ln dit verband de minister willen herinneren aan 't verhaal van de kip met de gou den eieren, m.a.w. aan het als maar zwaarder belasten van de beter gesitueerden komt ook een einde. Herhaaldelijk dringt de Minis ter er op aan, om de uiterste so berheid te betrachten, om zuinig te zijn en om te sparen, opdat de spaargelden vrij komen voor in vestering, die we ook voor de In dustrialisatie van Nederland, me de ook ln verband met onze ex port, zo dringend nodig hebben. Maar als tegelijkertijd de Mi nister als maar meer belastingen oplegt, dan wordt de mogelijkheid om te sparen toch wel zeer ge ring. Toch moeten zij, die voor belastingverlaging in aanmerking komen nog niet te vroeg juichen. Wat de Minister met de eene hand geeft, neemt hij met de an dere weer terug. Het wordt blei een broekzak-vestzak-politlek. De omzetbelasting zal van 3 op 3.5 pet. worden gebracht De Minister denkt hierdoor een 140 mlllloen gulden in 't laadje te krijgen. De reeds op zichzelf onbillijke personele belasting zal worden verhoogd. Er zal een herschatting van het meubilair plaats vinden. Zij, die zuinig zijn geweest en hun gespaarde gelden hebben belegd ln een eigen huls en smaakvolle meubelen daarvoor hebben aange kocht, zullen daarvoor nu meer belasting hebben te betalen, ter wijl anderen, die hun geld hebben uitgegeven voor allerlei genoe gens en daarvan zwier en plezier hebben gemaakt geen cent perso nele belasting hebben te betalen. Wordt hier de spaarzaamheid niet op onjuiste wijze beloond? De Minister schat de opbrengst van de verhoogde personele belas ting op 29 millloen gulden. Liever hadden we gezien, dat de belas ting op genot- en weelde-artlke- len veel hoger was gesteld. Daar kunnen we per slot van rekening nuiten en als we dat niet willen ls het zeker niet onbillijk als de belasting hiervan ook een behoor lijke portie krijgt. Verder stelt de Minister zich voor om wijzigingen aan te brengen van het zegel- en regi stratierecht. Het kwitantiezegel wordt van 10 op 15 cent gebracht met dien verstande, dat voor be dragen van f 20 of minder geen zegel verschuldigd is. Het gratis registratierecht vervalt. Minimaal zal hiervoor nu 50 cent verschul digd zijn. De Invoerrechten op benzine zullen worden verhoogd, waarme de de Minister 40 mlllloen gulden denkt binnen te krijgen. Voor zo ver benzine voor luxe doeleinden wordt gebruikt kan hiertegen geen bezwaar zjjn. Wanneer ech ter het verbruik nodig ls voor het bedrijf, dan zal deze verhoging 'n zware last betekenen. Eerlijk en oprecht heeft de mi nister verklaard, dat tengevolge van de devaluatie van de gulden stijging van kosten en prijzen niet kan uitblijven. Natuurlijk be draagt deze stijging geen 30 pet. Dat begrijpt leder. Maar het bu reau voor de prijzen heeft ultge rekend dat het levensmiddelen pakket toch 4.5 pet. duurder zal worden. .Spoedig zullen we gewaar wor den, dat we, wat we aan de éne rijde ontvangen, aan de andere zij- ide dubbel hebben uit te geven. De vreugde over het bereken van een stuttende begroting ts derhalve President Truman deelde de wereld mede: Internationale controle als te meer noodzakelijk President Truman heeft verklaard, over gegevens te beschikken, volgens «elke in de Sowjet-Cnie in de afgelopen weken een atoom bom ls ontploft. „Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, te worden ingelicht over alle ontwikkelingen op het gebied van de atoomenergie. Daar om maak ik dit nieuws bekend", aldus Truman. De President vervolgde: „Van het ogenblik af dat de atoom energie voor het eerst door men sen werd vrijgemaakt, kon worden verwacht dat ook andere landen zover zouden komen. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehouden. Bijna vier jaar geleden wees ik er reeds op, dat men in wetenschappelijke kring nagenoeg unaniem van~ mening was, dat de essentiële theoretische kennis, waarop de ontdekking is gebaseerd, reeds ver verspreid was". „Het wordt ook geenszins uit gesloten geacht, dat men in het buitenland, wat de theoretische kennis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd". Internationale controle noodzakelijk. „Deze jongste ontwikkeling", zo besluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijkheid van een werke lijk doeltreffende en gedwongen internationale controle op de atoomenergie, welk denkbeeld wordt gesteund door onze rege ring en de grote meerderheid van de leden der Ver. Naties". Truman las de verklaring aan de pers voor na afloop van een kabinetsvergadering. Te Londen en Ottawa zijn der gelijke verklaringen uitgegeven. Deze verklaringen vallen samen met de atoombesprekingen, die te Washington aan de gang zijn tus sen Engeland. Canada en de Ver. Staten. Naar vernomen wordt, is het initiatief tot deze besprekingen van Engeland uitgegaan. Voor nieuwe tractementen 50.000.uitgetrokken. Op de begroting van Financien is een post uitgetrokken van f 50.000 voor nieuwe rijkstracte menten aan kerkelijke bedienaren. Ter toelichting merkt de mi nister op, dat sinds 1937 geen nieuwe rijkstractementen zijn ver leend. De minister ls van oordeel, dat hierin thans verandering dient te komen. Hij wenst zich wat dit betreft aan te sluiten bij de sinds 1927 gevolgde regel, dat 'n nieuw tractement wordt verleend, wan neer zich een nieuw bevolkings centrum heeft gevormd of be staande bevolkingscentra zodanig zijn toegenomen, dat een belang rijke uitbreiding aan de geestelij ke verzorging van de bevolking moet worden gegeven. Om een billijke verdeling van de beschikbare gelden te bevorderen, stelt de minister zich voor, de be langhebbende kerkgenootschap pen: de Ned. Herv. kerk, de Ev-ng. Luth., Herst. Evang. Luth, Doopsgez. en Remonstr. kerken, de R. K. kerk, het kerkgenoot schap der Oud-Bisschoppelijke Cleresle en de Israël, gemeenten uit te nodigen een interkerkelijke commissie ln het leven te roepen, welke over de toewijzing kan ad viseren. De uiteindelijke beslis sing blijft bij de minister. De verlening van nieuwe rijks tractementen heeft zich sedert 1900 vrijwel uitsluitend beperkt tot de Ned. Herv. en de R.K. kerk. De minister ls echter van oordeel, dat alle kerkgenootschappen wel ke deel hebben aan de uitbetalin gen die krachtens de Grondwet geschieden, hier gelijke rechten moeten hebben. Voor 1937 was het gewoonte, dat voor dit doel ongeveer f 4000, werd uitgetrokken. De minister ls voornemens deze gedragslijn te vervolgen, maar ln verband met het feit, dat een achterstand van 12 jaar ls in te halen sinds 1937 werden geen nieuwe tracte menten verleend acht hij het .billijk, dat voor 1950 een bedrag van f 50.000 beschikbaar wordt gesteld. Toen verslaggevers aan Johnson, de Amerikaanse minister van de fensie, vroegen, bij zijn vertrek uit het Witte Huls, of er wijzigin gen in de defensie zijn aange bracht als gevolg van de atoom explosie in Rusland, antwoordde de minister met een wort „neen". Een speciale groep Amerikaanse waal-nemers heeft enkele uren na de ontploffing het nieuws doorge geven, dat in de Sowjet-Unie een atoomexplosie had plaats gevon den, aldus heeft Frerick C. Os- born, permanent vertegenwoordi ger der V.S. in de commissie voor de atoomenergie der V.N. bekend gemaakt. Gevallen in Indonesië. De regering maakt takend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesn. 28 Mei na vermissing Sold. D. E. Kiewiet uit Wedde (Gr.); Gesn. 6 Aug., na vermis sing Sold. J. H. Koster uit Utrecht; Gesn. 11 Sept. Sold. D. Bos uit Katwijk aan Zee; Gesn. 18 Sept. Korporaal H. v. d. Hoef uit Heerlen. Gisteren is in Den Haag een vergadering gehouden van de Presidenten der raden van do Belgisch-Nederlands-Luxemburg se douane overeenkomst. De voor waarden voor verwerkelijking van de voorunie bleken sedert de mo netaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbeterd, dat de voorunio op 1 October in werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uit brengen. Beslissingen betreffende het handelsverkeer binnen het ka der van de voorunie kunnen in de komende dagen worden ver wacht. Kundveestamboektentoonstel- ling te 's-Hertogenbosch. Donderdag en Vrijdag werd te 's-Hertogenbosch een grote rund veetentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van het Nederlands Rund veestamboek. Door gebrek aan plaatsruimte moeten wij een verslag van deze voor alle Nederlandse veefokkers van belang zijnde gebeurtenis over laten staan. In ons blad van Maandag hopen wij hierop echter uitvoerig terug te komen. In de algemene vergadering der Verenigde Naties te Flushing Meadows werd gisteren het woord gevoerd door Mr D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schu- man, de Franse minister van Buitenlandse Zaken en door An drei Wvsjinsky, de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken. Minister Stikker merkte naar aanleiding van de R.T.C. op, dat de tot op heden gemaakte vorde ringen de hoop wettigen dat de besprekingen tot een oplossing zullen leiden. Wat betreft de technische hulpverlening aan de minder ontwikkelde gebieden deelde hij mede, dat Nederland, op het ogenblik althans, daartoe weinig kan bijdragen. Hij drong er op aan de zittingstijd van de algemene vergadering, die min of meer permanent in zitting dreigt te blijven, drastisch te beperken. Naar aanleiding van de machts overdracht in Duitsland door de geallieerden aan de Duitsers, zei Schuman dat de gebeurtenissen zouden moeten aantonen of de Duitsers de hun teruggegeven verantwoordelijkheid zouden kun nen dragen. Hij deelde mee, dat ét in New York besprekingen gaande waren tussen de plaats vervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken over het Oos tenrijkse vredesverdrag. Hij sprak de hoop uit, dat men in October met het Oostenrijkse vredesver- Vrouw deed vliegtuig verongelukken om een vrouw. De Canadese politie heeft be kend gemaakt over bewijzen te beschikken, dat een vrouw ont plofbare stoffen aan boord van het Canadese passagiersvliegtuig had gebracht, dat 9 September tengevolge van een ontploffing in de bagage-afdeling bij Quebec verongelukte, waarbij 23 mensen om het leven kwamen, en wel met de bedoeling een zich in het vlieg tuig bevindende vrouw om het le ven te brengen. De politie is op zoek naar een man, die de vriend van de vrouw en de echtgenoot van de in het vliegtuig omgekomen vrouw wordt genoemd. Een driehoeksverhouding en een levensverzekering van 10.000 dollar bevindt zich volgens de po litie op de achtergrond van deze kwestie. drag gereed zou komen en dat Oostenrijk dan zou worden opge nomen ln de Verenigde Naties. Wysjinsky deed in zijn rede een hevige aanval op het Noord- Atlantisch Pact, dat naar zijn zeggen niet anders was dan een ondermijning van de V.N. Naar zijn zeggen had het plan Marshall niet alleen gefaald, maar had het bovendien de economie van West- Europa totaal ondermijnd. Verder beschuldigde hij de V.S. en Enge land ervan momenteel een gewel dige bewapeningswedloop te hou den. Hij diende een voorstel in, dat inhield, dat de V.N. atoom wapens zouden verbieden en te gelijkertijd een beroep doen op de 5 grote mogendheden om de han den ineen te slaan voor het hand haven van de internationale vrede en veiligheid. LEWIS WIJKT NIET. Naar wordt gemeld zjjn mobile brigades posters bezig mijnen, die niet b(j het stakende mjinwerkers- vakverbond van John Lewis zijn aangesloten, te sluiten. Een bri gade van 2000 man in 500 auto's heeft zeven niet aangesloten mij nen tot sluiting gedwongen. De staat heeft politieversterkin- gen gezonden. Vier personen zgn reeds bij de acties der mobile bri gades gewond. De onderhandelingen tussen de mijnwerkersleider, John Lewis, en de mijneigenaren zijn afgebroken. Lewis verklaarde, dat de staking, die haar vijfde dag is ingegaan, zal worden voortgezet tot een nieuw contract is getekend. Hij beschuldigde de mijneige naren ervan terug te krabbelen wegens het geschil in de staalin dustrie. By een staking der staal- arbeiders zouden de vetkoolmijnen het eerst worden getroffen. Men verwacht, dat de bond van staalarbeiders en de U. S. Steel Corporation bijeen zuilen komen voor onderhandelingen. De verzoeningscommissie van president Truman heeft aanbevo len, dat de werkgevers 10 cent per uur per arbeider zuilen bedragen voor pensioen- en andere sociale voorzieningen. De vakverenigingen hebben deze aanbeveling aanvaard doch de werkgevers willen slechts onderhandelen. De Centrale Commissie van de R.T.C. heeft een mededeling ontvangen van de werkgroep van de staatkundige commissie, welke is belast met de- voorbe reiding van het Uniestatuut, dat als resultaat van de informele besprekingen, gehouden na de terugkeer van de leden der cen trale uit Namen, de drie dele gaties in beginsel overeenstem ming hebben bereikt over de volgende punten van het Unie statuut: 1. het karakter van het Unie statuut; 2. positie en functie van het hoofd der Unie; 3. taak en samenstelling van de conferenties van de minis ters der deelgenoten, welke op geregelde tijdstippen zullen worden gehouden; 4. taak en samenstelling van het Hof van Arbitrage van de Unie; 5. goed contact en geregelde samenwerking tussen cle parle menten van de deelgenoten. Het periodiek verslag num mer drie inzake de vorderingen van de conferentie werd vast gesteld. Verzetsgroepen in gevecht niet communisten De „Daily Telegraph" meldt, dat volgens een betrouwbare Weense bron „Roemeense ver zetsgroepen onder leiding van generaal Cornel Dragali.ia, voormalig commandant van de Temesvar-divisie, in vele stre ken van Roemenië tegen het communistisch regiem vechten". De verzetsgroepen zouden ope reren in de noordelijke berg streken, in Boekowina, Molda vië en de Ganaat. De groepen zouden bestaan uit voormalige officieren, priesters, politieman nen en boeren, wie hun land door de communisten is afgeno men, alsmede Hongaren, die tij dens transport naar Rusland ontsnapten. Zij zouden goed voorzien zijn van wapenen en ammunitie, die tijdens de oorlog uit Roemeense kazernes zijn weggehaald en in de bergen verborgen. De familie H. Edeljjn, wonende in een boerdery aan het banaal te Hardenberg, ls het slachtoffer geworden van e enbrutale indrin ger, die by afwezigheid van de be woners f 1100.uit het kabinet nam en daarmede verdween. De bewoners van de boerdery waren op enige afstand van de woning aan het aardappelen rooi en. Alleen de oude moeder van de heer Edelijn was in de woning. Toen zy koffie naar het land bracht voor de familie, zag zij, dat er onraad in huis was sn keerde spoedig terug. Op de deel zag zy een man, die haar vroeg of zij een radio wilde kopen. Na het ont kennend antwoord van de oude vrouw ging de man weg. Bij thuis komst merkte de familie dat uit het kabinet het geldbusje met in houd was verdwenen. Het bevatte de opbrengst van enige afgelever de varkens en het spaarduitje van een der zoons. Hij vluchtte in nieuwe Sloepolder. Na een sensationele jacht door mannen van de Rijkspolitie is gis termiddag een gedetineerde uit het Huis van Bewaring, die des morgens kans had gezien op de Grote Abeele, waar hy aan het werk was, te ontsnappen, weer gegrepen. Van de gedetineerden uit het Huis van Bewaring werkt een groep in D.U.W.-verband op de Grote Abeele, waar zij onder toe zicht van bewakers van de gevan genis op een betrekkelijk uitge strekt terrein grondwerk verrich ten. Dat was ook gistermorgen weer het geval. Bij de groep was ook de 36-jarige J. W. J. Jansen, een grondwerker uit Breda, die we gens diefstal tot gevangenisstraf is veroordeeld. Hij zag kans om streeks kwart voor acht onder het oog van zijn bewakers weg te ko men en het land in te vluchten. Hoewel een bewaker hem enkele schoten achterna zond bleef hij niet staan en met grote snelheid verdween hy uit het oog. Onmid- deliyk werd de Rükspolitie ge waarschuwd. Deze meldde het signalement van de man aan alle politieposten. Iemand van de Rijkspolitie trok er met een radio wagen op uit om de vluchteling te zoeken. J., die waarschijniyk dacht, dat men wel geen werk meer van hem zou maken, was tot Nieuw en St. Joosland gelopen en stond rustig De reizende beiaard naar Zeeland. De reizende beiaard, die dezer dagen van een tournee naar Zwit serland in ons land terugkeert, zal op Vrijdag 30 September a.s. in Bergen op Zoom zijn opgesteld. Des morgens zal de Rotterdamse beiaardier, de heer Ferd Timmer mans met de heer Adr. de Groot uit Bergen op Zoom een concert geven. Des middags zal de beiaard worden bespeeld door Staf Nees, de Belgische beiaardier en de leerlingen van zyn beiaardschool. Des avonds zal door de heren Staf Nees en Adr. de Groot- een slot- concert gegeven worden. Op Zaterdag 1 October bezoekt de reizende beiaard Tholen en St. Maartensdijk en op 4 October Vlissingen. De heren Timmermans en de Groot zullen de beiaard dan be spelen. zeer gering. G L. Handelaren boden veilingsbestuur een klok aan. Nog; wat onwennig liepen cle handelaren gistermiddag door de grote afmynzaal van de nieuwe veilingsgebouwen aan de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg, zoekend naar hun nieuwe plaats. Al spoedig echter voelden ze zich op hun gemak en de veiling van gisteren voor het eerst naar de nieuwe gebouwen aangevoerde pro ducten verliep vlot. Kort tevoren had de voorzitter van de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" de heer B. Koole, met een korte toespraak allen wel kom geheten in de nieuwe veiling. De heer Koole deelde mede, dat over te gaan. De voorzitter sprak de officiële opening nog even op zich zal laten wachten naar we nader vernamen zal het vermoe delijk November worden voor al les gereed is doch dat het veilen thans kon beginnen. Spr. sprak de verwachting uit, dat wanneer men binnen een paar weken zich heeft aangepast aan de verschillende veranderingen dit alles zeker niet zal tegenvallen. Men beschikt nu over een flinke toonzaal, zoals de heer Koole de neerzetruimte noemde. De afmijnzaal is veel ruimer dan in de oude gebouwen aan de Ka- naalweg, die naar we vernamen verder de hoop uit, dat er door de kopers steeds goede prijzen zullen worden betaald voor de aangevoerde producten. Verder wees spr. op de talrijke telefoon cellen, die ter beschikking van de kopers staan en hij deelde mede, dat binnen niet al te lange tijd ook de cantine gereed zal zijn. Tenslotte heette de heer Koole ook de directeur en het personeel hartelijk welkom in het nieuwe kantoor en hij sprak daarbij de hoop uit, dat zij tot grote tevre denheid van allen zouden werken. Toespraak van de heer Kweldam. Vervolgens sprak de directeur nog steeds niet zijn verkocht, doch de heer W. Kweldam, die het be het blijft de bedoeling, tot verkoopstuur feliciteerde met de in<*e bruikname. Spr. zei, dat veel is veranderd, doch dat de oude plaat sen, ondanks dat de kopers nu in een vlakke zaal zitten, zoveel mo gelijk zijn gehandhaafd. Voortaan zullen ook geen namen meer wor den genoemd bij het veilen, doch slechts het nummer van de koper De directeur zei toe, dat degene, die niet met zijn plaats tevreden was, nog kan ruilen, waarvan ech ter slechts weinig gebruik werd gemaakt. Een deel der plaatsen is nog vrij, terwijl spr. nog mede deelde, dat het in de bedoeling ligt de afmijnzaal in de winter te ver warmen. Tenslotte zei de direc teur, dat nog geen oplossing is gevonden voor de aanvoer door de grossiers, doch dat het bestuur hoopt binnenkort deze te vinden. De heer Kweldam besloot met: Het veilingsbestuur heeft zijn best gedaan toont U, dat U dit waardeert. Namens de kopers. Namens de kopers sprak de heer J. Leynse, die de voorzitter dankte voor de aanwinst, die het bestuur de kopers heeft bezorgd in de nieuwe veilingsgebouwen. Spr. was van mening, dat op den duur zal blijken welk een grote verbetering dit betekent. De heer Leynse sprak voorts de hoop uit, dat Gods zegen op deze aanwinst zal rusten en zei namens de aan wezigen alle medewerking toe be treffende de reinheid in de nieuwe gebouwen Tot het veilingsbestuur zei spr. tenslotte, dat hij hoopte, dat er een aannemelijke oplossing zal worden gevonden in de kwestie met de grossiers en de heer Leyn se wees er op, dat het verkeerd is de handel aan banden te leggen. Na het uitspreken van de wens, dat men gezamenlijk vele prettige uren in een goede verstandhou ding in de nieuwe veiling zal door brengen, bood de heer Leynse na mens de handelaars een electri- sche klok aan, daaraan het ver zoek verbinden om steeds op tijd met het veilen te beginnen. In gebruik genomen is thans de neerzetruimte, de afmijnzaal en de neerzetruimte, de afmijnzaal en het kantoor alsmede de fustberg plaats. De eierloods is bijna gereed en ook de bouw van het koelhuis vordert gestadig. Naar de heer Koole ons desgevraagd meedeelde is het wellicht mogelijk, dat de grote hal, waar men de producten aanvoert, zal kunnen worden ge bruikt voor grote meetings, waar voor men thans in de Zeeuwse hoofdstad altijd nog twee zalen nodig heeft. Dat voor een verga derruimte van dergelijke afmetin gen voor Bondsdagen en dergelijke grote belangstelling zal bestaan, lijdt geen twijfel. In aansluiting op berichten aangaande proeven, die het Ne derlandse Radarproefstation Noordwijk heeft genomen om de Nieuwe Waterweg in een radarbeeld te brengen, wordt gemeld, dat ook de Wester- Sehelde de aandacht heeft ge had. De besprekingen, die door de leiding van het proef station zijn gevoerd, moeten echter op internationaal niveau bewegen, omdat behalve 't Ne derlandse ook het Belgische loodswezen bij deze kwestie is betrokken. Deze besprekingen verlopen daarom langzaam. Het ligt voor de hand, dat eerst met België overeenstemming bereikt moet zyn, alvorens tot een uit voerige toepassing van radar op de Schelde kan worden overgegaan. Een toepassing voor de Scheldemond, dus in 't Oostgat en de Wielingen gaat niet uit naar de bouw van ra dartorens aan de Scheldeoever, zoals men dat zal doen langs de Nieuwe Waterweg. Het vaar water in de Scheldemond is voor die toepassing te uitge strekt. Men zal vermoedelijk besluiten tot het geschikt ma ken v»n lichtboeien. Reeds is t vaarwater van Vlissingen in d richting Antwerpen op de voor- lnaamste punten voorzien van lichtboeien, die een radarscherm dragen zodat men bij het op- en afvaren van de rivier reeds ge bruik kan maken van de scheepsradarinstallaties. Ver wacht mag worden, dat 't pro bleem der toepassing van radar in de Scheldemond in de naaste toekomst de volle aandacht zal hebben van de desbetreffende autoriteiten. Vandaag zullen de grenscorrec ties definitief hun beslag krygen. By Beek (by Nijmegen)' en by Losser waren om verkeerstech nische redenen nog enkele kleine correcties noodzakelijk. In Oc tober zuilen nieuwe soorten post zegels van 25 en 30 cent in om loop worden gebracht. Voor de tweede keer binnen een week is Woensdagnacht in een Katholieke kerk in Maastricht inbraak ge pleegd. Gisteravond is in een graandrooginrichting te Zaandam 6 ton tarwe verbrand. Gister avond reed in de gemeente Ede een autobus tegen een boom door dat een vos de weg over stak en juist onder een der voorwielen te recht kwam. De schade aan de bu- viel mee, doch Reintje moest haar overtreding van de ver keersregels met de dood bekopen. Tengevolge van een aanru'ding is gistermiddag te Tilburg een 70-jarige fietser overreden en ge dood. Een 68-jarige vrouw werd levensgevaarlijk gewond. De Italiaanse regering heeft nog geen beslissing genomen over een eventuele devaluatie van de lire. In West-Beriyn neemt de werk loosheid dagelijks met 1000 man toe. Op 15 September waren er 238.937 werklozen. In de herfst van 1950 zal in de Sowjet-zóne van Duitsland de rantsoenering worden opgeheven, behalve van vlees en vet. Een officiële Oost- Duitse woordvoerder heeft ver klaard, dat er geen plannen be stonden tot het vormen van een aparte Oost-Duitse regering. Haile Selassie, keizer van Ethio pië, heeft zich tot de V.N. gewend met het verzoek Eritrea en Soma- liland te herenigen met Ethiopië. De American Oversaes Airlines heeft verklaard, dat een enkele reis van Amsterdam naar New York tengevolge van de devalua tie ongeveer f 400.duurder zal wórden. op een lift te wachten om de pro vincie uit te komen. GEEN AANGENAME KENNISMAKING. Toen de radiowagen van de Rijkspolitie door het dorp kwam en de bestuurder de vluchteling herkende bleek de laatste niet erg -esteld te zijn op oen nadere ken nismaking. want hy vluchtte on middellijk één der daar aanwezige boomgaarden in. Onmiddellijk werden de politieposten met de radiowagen gealarmeerd en zeer spoedig kon het onderzoek van de boomgaard, die een oppen-lakte heeft van 25 ha., beginnen. Het gelukte inderdaad de man te zien, maar toen deze zich ontdekt zag, zag hü tevens kans opnieuw uit hpt gezicht weg te komen en te vluchten in de nieuwe Sloepolder. Direct werd een post van de Rijkspolitie aan de Sloedam gezet ter controle van alle passerende auto's. Tevens werd onmiddellijk begonnen met het speuren m da Sloepolder, waar het door de aan wezigheid van talloze kreken en hoog opgaand Spartinagras zeer moeiiyk zoeken was De Rijkspolitie heeft bij het speuren honden ingeschakeld maar niettemin duurde het wer uur, voordat de man gevonden was Hij liet zich niet gemakkelijk vangen, want «en de eerste agent bij hem was riep hij hem toe. „Ik laat me niet vangen. Laten ze me maar doodschieten Uiteraaid was de man spoedig gekalmeerd, toen andere agenten hem omsin- gejd,8die geprobeerd had de nacht af te wachten en dan in ^uia Beveland te verdwenen, werd even later weer gratis naar het Huis van Bewaring gereden waar hy kan nadenken over zyn bia- vourstukje. Aan het speuren heb- ben 10 a 11 man van de Rijks politie deelgenomen. V.V. „Zuid-Beveland" Goes. Veiling van Vrydag 23 Sept. Fruit: Cox Oranje Pippm o—42 Transp. de Cronsel 528; Alling- ton Pippin 7-15; Laxton Superbe 5—16; Glorie van Holland 8— i'l Codlin Keswick 5—'7; Lemoenap- pcl 8—12; Tuinzoet 12—17, Eng. Pigeon 8—18; Appels val 5-7.o0. Triomph de V.enne 6.50-331 Bonne Louisse dAv. I3—31. 1 pont 3—17; Br. Hardy 5—17; Maagdepeer 3-7; Will Duchesse 38; Calaloniepruimen b— Monarch 8—28; Warwick Droper g81 alles per 100 kg. Groenteni Komkommers X 14—:19; 'dem 9-12; idem III 6; Kropsla 4-9| Bloemkool I 31-38; idem 11 21— 24; idem III 6-9; Meloenen 9— 49, alles per 100 stuks. Dubb. Prmcessebonen 2139; Stoksmj- bonen 25—47; Stokprincessebo- nen 50-55; Swsabonen 16-35, Wagenaarbonen 3.50—13, Andij vie 14—24; Groene kool 8—24, Rode Kool 5.50—10; 32—33; Tomaten 16—22; st°°£" sla 13; Witte kool 5, alles per 100 kg Kroten 11—13; Selderij 2—4, Radijs 2—4; Wortelen 10, alles per 100 bos. Diversen: Groene Noten 58-64; Bramen 32-62; Druiven 63—95, alles per 100 kg. TIENDUIZEND VATEN HARING NAAR POLEN. Met Polen is een compensa tietransactie tot stand gekomen waarby is overeengekomen, dat Nederland aan dat land in ruij voor een partij rogge 10.000 vaten haring zal leveren ter waarde van f 350.000. Nagekomen Advertentie Job 19 25a. Heden overleed in de blijmoedige zekerheid des geloofs na een ge duldig gedragen lijden de heer ADRIAAN NOELS weduwnaar van S. Koeman, eerder weduwnaar van Maatje Nijsse, in de gezegende ouder dom van ruim 84 jaar. Uit aller naam: JOHS. NIJSSE. B. NIJSSE—VAN BOVEN. Driewegen, 23 Sept. 1949. De teraardebestelling zal plaats hebben op 27 Sept. om 12 uur. (Ingez. mededelin", advert.) zijn onveranderlijk goed DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien Tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidciyke richtingen. Overdag vrij warm voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1