Tweede Kamer debatteerde over Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. L NIEUWS Tweede Kamergebouw wordt verbouwd Nederlandse voorstallen inzake terug trekking troepen in Midden-Java. Begroting met veel vraagpunten. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belgische Mussert schreef een hoek. Vandaag za! Wysjinsky spreken tot de Verenigde Katies. Duêise commusiistenleider lot de orde geroepen. Besprekingen mei republikeinse delegatie. Kieuwe Gereformeerde Kerk ln Oosiburg in gebruik genomen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, D. orst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JA Alt GANG No. 1364 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG «8 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.28 u., onder 18.35 u. Maan op 9.08 u., onder 19.13 u. Hoogwater op Zaterdag 24 Sept. Vlissingen: 2.47 u. 2.51 m., 14.57 u. 2.51 m. Terneuzen: 3.16 u. 2.67 m., 15.31 u. 2.65 m. Wemeldinge: 4.42 u. 2.09 m., 16.59 u. 1.98 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.82 m., 16.43 u.1.72 m. (Van een financiële mede werker.) TT et is wel onder zeer bijzon- 1 dere omstandigheden dat de indiening der Nederlandse «taatsbegroting plaats heeft. Aan de met zoveel zorgvul digheid opgestelde becijferingen en prognose wordt door de de valuatie van het Pond, dat de meeste Europese valuta's in zijn val meesleepte, plotseling alle grond ontnomen. Want door de muntcorrectie van deze week rijst een onbe perkt aantal vragen; minder dan ooit kan thans bepaald worden welke de invloed daarvan nu en later zal zijn op de economie en de financiën der volkeren. Üm bij onze begroting te blij ven: zal de regering er in slagen bij niet te vermijden prijsstijgingen een nieuwe loon- ronde met sociale conflicten te voorkomen? Zal zij de voorge nomen afschaffing der subsidies, die het begrotingsbeeld dit jaar weer zoveel gunstiger doet zijn, tot stand kunnen brengen of zai zij deze moeten verhogen we gens duurdere import van graan en veevoeder. Zal zij de ver hogingen op de personele- en de omzetbelasting kunnen door voeren zonder de arbeidsvrede te verstoren; zal zij, nu de last der buitenlandse schuld (die immers voor het grootste deel in dollars luidt) met minstens een derde wordt verhoogd, kun nen blijven torsen zonder essen tiële binnenlandse belangen te kunnen schaden Deze en nog meer vragen zijn het, die het begrotingsbeeld zo zeer vertroebelen, dat elke be schouwing daarover bij voor baat veel van haar waarde moet inboeten. Niettemin blijft het de moeite waard de begroting voor 1950, waarvan wij reeds een uit voerig resumé gaven, nader te beschouwen. Het geheel overziende, kan men over haar niet ontevreden zijn. Opnieuw is het tekort van de gehele begroting, omvatten de de Gewone Dienst, de Bui tengewone Dienst 1 en de kapi- taaldienst, belangrijk terugge bracht. Dit is, globaal gesproken, enerzijds het gevolg van een opnieuw hoger geraamde be lastingopbrengst, anderzijds van een verder teruglopen van het tekort in het Landbouw-Egali- satiefonds, waaruit, zoals men weet, de levensmiddelensubsi dies worden gefinancierd. Van 1949 op 1950 is er per saldo een budgetverbetering (gewone dienst) van f 242 mil- lioen te constateren. Tl rengt devaluatie in het al- aJ gemeen verlichting van staatsschuld immers, de waar de der goederen stijgt ten op zichte van de staatsschuld, zo dat voor de Staat een gunstiger verhouding tussen bezit en schuld wordt verkregen, de zaak ligt hier toch weer enigs zins anders doordien naast een zeer grote binnenlandse schuld f 23 milliard een grote buitenlandse schuld bestaat f2.5 milliard waarvan een belangrijk deel in dollars luidt. En deze schuld moet met duur dere dollars worden terugbe taald. L' en belangrijke toeneming vertoont de post Sociale lasten, waaraan de Nootwet- Drees niet vreemd zal zijn. Hoe wel aan de waarde der sociale verzorging niets moet worden afgedaan, dient men wel te be denken dat er ook op dit gebied fronzen zijn, grenzen, die in het elang van de betrokkenen zel ve in het oog moeten worden gehouden. „De beste belegging is die in sociale verzorging", zo zeggen de Engelse socialisten en zij zeggen het met hun mond vol kunsttanden, van staatswege verstrekt en met een gewichtige staatsbril op hun neus. Maar intussen slinken de goud- en dollarreserves en kwijnt de export, omdat hij niet concurreren kan, mede door de hoge sociale lasten en de natio nalisering van het bedrijfsleven, dat daardoor alle elasticiteit verliest. Dit leidt weer tot middelen (devaluatie), die grove onbil lijkheden scheppen en uiteinde lijk op de ruggen van arbeiders, spaarders en renteniers neerko men. The Minister wijst er in zijn beschouwingen op dat deze begroting is opgesteld voor een periode waarin ons land gebukt gaat onder zware militaire vei- plichtingen terwijl hij tegelij kertijd het herstel der oorlogs kosten moet financieren en bo vendien een in de oorlog zeer hoog opgelopen staatsschuld heeft te torsen. Deze drie takken van dienst vragen tezamen reeds de hellt der totale staatsuitgaven. Voegt men daarbij de Sociale lasten en de Onderwijskosten (ook weer hoger), dan heeft men al drie kwart van de gehele begroting versnoept. De verlaging van uitgaven zal hoofdzakelijk moeten worden gevonden in een vermindering van de Overheidstaak, aldus de Minister. Hij wijst er op dat bij de toenemende bevolking van ons land een stabilisatie van Uitgaven reeds een verminde ring zou betekenen. Volkomen waar, doch niette- In de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kanier is mededeling gedaan van het Koninklijk Besluit, waarbij mr L. G. Kortenhorst wederom benoemd is tot voorzitter. Na uitdrukking te hebben gegeven aan zijn erkentelijkheid jegens H. M. de Konin gin en de Kamer, dankte de voorzitter de regering ervoor, dat zjj de wens der Kamer inzake de huisvestingsproblemen volledig heeft ingewilligd door op de begroting gelden uit te trekken voor een grondige verbouwing van het Kamergebouw. De Kamer zal er rekening mee moeten honden, dat na het Kerst reces elders, wellicht in de Ridderzaal, zal moeten worden ver gaderd. De voorzitter deelde nog mede, dat het ln het voornemen ligt het wetsontwerp regeling oorlogsschade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 Oetober en dat verwacht wordt, dat de alge mene beschouwingen over de Rijksbegroting op 8 November zullen kunnen aanvangen. organen, zullen hebben. Er is een redelijk goede samenwerking in het bedrijfsleven. Verheugend is, dat vrijwel geen verzet is gerezen tegen de belang rijke plaats, welke aan de werk nemers in de bedrijfsorganen is ingeruimd. Spr. waarschuwde te gen destructieve krachten in de bedrijfsorganen. Na uitvoerig het recht op medezeggenschap der arbeiders in economische aange legenheden van het bedrijfsleven te hebben verdedigd zeide hij het teleurstellend te vinden, dat de volledige pariteit in de product schappen niet is voorgeschreven en dat bij de bedrijfschappen en hoofdbedrijfschappen de mogelijk heid is open gelaten van de pari teit af te wijken. Hij wenste vol ledige pariteit. Eventueel zal hij een amendement ter zake indie nen. Mr Schmal (C.H.) was de eer ste spreker uit de Prot. Chr. frac ties, die het woord voerde. Voor dat hij zijn bezwaren te berde Behandeling P.B.O. Daarna werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het ontwerp van wet op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De heer Nederhorst (Arb.), het ontwerp beziende tegen de ach tergrond van zijn socialistische maatschappijbeschouwing zeide te betwijfelen of het voldoet aan de verwachtingen van zijn partijge noten. Onjuist vond hij het, dat de overheid achteraf haar veto kan uitspreken. In plaats van het vernietigingsrecht van de overheid moet, naar zijn oordeel, het goed- keuringsrecht worden vastgelegd. De vorm van bedrijfsorganisatie, waarnaar zijn voorkeur uitgaat is niet die van toespitsing der tegen stellingen, maar die van overbrug ging ervan. De tegenstelling over heid—bedrijfsleven verwierp hij principieel. Ordening is een zaak van overheid en bedrijfsleven sa men. De heer Koersen (K.V.P.), het ontwerp toejuichende, zeide het belangrijkste ervan te vinden, dat het de grondslag is van een geheel nieuwe maatschappijstructuur. Het ontwerp zet een belangrijke stap om de gedachte van gebon den vrijheid, de grondslag van wa re democratie, ook in het sociaal- economische leven binnen te lei den. De betekenis van het pari teitsbeginsel belichtende, zeide spr. zich erover te verwonderen, dat het niet bij de productschap pen is gevolgd. Na de laatste nota's van wijziging kan men zeg gen, dat het ontwerp inderdaad voldoet aan de eis de democratie in het bedrijfsleven te brengen, zo oordeelde de heer Koersen, die de invoering van het tuchtrecht voorts toejuichte. De heer Suurhoff (Arb.) vond een belangrijk aspect het aandeel, dat de georganiseerde arbeiders in de werkzaamheden der bedrijfs- Zaterdag uitspraak in proces Rajk. De vonnissen tegen Loaszlo Rajk, voormalig Hongaars minis ter van buitenlandse zaken, en zeven anderen, die beschuldigd zijn van verraad en spionnage, zullen Zaterdag a.s. worden be kend gemaakt, aldus werd in de gerechtszaal medegedeeld. In het algemeen noemden de be klaagden gisteren, in dramatische en soms emotionele verklaringen, de regering van maarschalk Tito en „zijn meesters in bet Westen" de werkelijke schuldigen en zich zelf werktuigen in de samenzwe ring, die zij toegaven in Hongarije te hebben gesmeed. Rajk zei: „Ik kan niets toevoe gen aan hetgeen reeds in het pro ces is gezegd, maar ik wil hier zeggen, opdat er geen misverstand zal ontstaan, dat ik alles wat ik deed uit vrije wil heb gedaan. Slechts in zekere wate was ik een werktuig van Tito's politiek deze zelfde Tito, die in de voet stappen van Hitler is getreden, die Hitiers politiek op de Balkan voortzet en achter wie de Ameri kaanse imperialisten staan". Rajk sprak rustig en onbewo gen. Hij voegde er nog aan toe: „Welke straf gij mij ook zult ge ven, ik geel toe, dat deze juist zal zijn". bracht wees hij er op, dat de idee van de bedrijfsorganisatie het eerst gerijpt is in Prot. Chr. kring. Deze wetenschap belette hem ech ter niet om er over verheugd te zijn, dat ook de socialisten het belang van een bedrijfsorganisatie gaan inzien. Het was voor hem slechts de vraag of het moment voor deze organisatie en de vorm daarvan juist waren. De groeiende onrust in den lande in de kringen van de werkgevers stemmen tot ongerustheid. Over de vorm van de organisatie had spreker echter nog wel enkele bezwaren. Zijn eer ste grief ging tegen het feit, dat in dit wetsontwerp geregeld is, dat de S.E.R. zijn inkomsten o.a. trekt door opcenten te heffen op de bedragen welke krachtens de Handelsregisterwet zijn verschul digd. Hij vreesde daarvan een uit breiding van het aantal ambtena ren. Ook wilde de heer Schmal de instelling van de bedrijfschappen bij wet doen geschieden. Meer sprekers kwamen niet op het lijstje voor dus werd de ver gadering verdaagd tot heden 1 uur. Protest in Belgische verzets kringen. Het Belgische onafhankelijk heidsfront heeft een brief aan de min. van buitenl. zaken, Paul van Zeeland gericht, waarin uitdruk king" wordt gegeven aan de on gerustheid, welke in kringen van het verzet heerst over de verkoop in Frankrijk van het boek van de gewezen rexistische leider Leon Degrelle, getiteld „Ma campagne de russie" (Mijn veldtocht in Rus land). Dit boek dat oorspronkelijk werd uitgegeven door het „Agence Litteraire Generale" te Tanger, blijkt thans ook in Frankrijk te worden gedrukt. In het schrijven wordt er op aangedrongen bij de Franse rege ring stappen te ondernemen om de publicatie van het betreffende boek in Frankrijk te verbieden. Tevens verzoekt het onafhanke- lijkheidsfront de minister van bui tenlandse zaken mede te delen, of hij op de hoogte is van de hui dige verblijfplaats van de bij ver stek terdoodveroordeelde leider der rexbeweging en of om uitle vering is verzocht, indien de ver blijfplaats bekend is. Trumans militaire hulp programma door Senaat aangenomen. De Amerikaanse Senaat heeft met 55 tegen 24 stemmen het mi litaire hulpprogramma van Presi dent Truman aangenomen, vol gens hetwelk 1.314.00.000 dollar aan West-Europa en enkele lan den buiten Europa zullen worden toegewezen voor aankoop van wa penen, waarvan 1 milliard dollar voor de landen van het Atlantisch Pact. Daar het Huis van afgevaardig den de militaire hulp aan Europa reeds tot 580 milloen dollar heeft teruggebracht, moet het wetsont werp thans aan een gecombineer de commissie van de Senaat en het Huis worden voorgelegd, op dat een compromis tussen de beide versies bereikt wordt. Student uit Tholen ernstig gewond bij ontgroenen. De ontgroeningsperiode van de Groningse studenten is op het ogenblik in volle gang. Leden van het Groningse studentencorps „Vindicat Atque Polit" hadden op het roeiterrein van de studenten roeivereniging „Aegir" voor hun candidaat-leden een openluchtspel op het water in elkaar gezet. Met roeibootjes zou een burcht, die uit papier en karton was opgetrok ken, door de „groentjes" worden bestormd. Toen een der leden de burcht, die op een vlot was gebouwd, wil de bestormen, geraakte het papie ren obstakel plotseling in brand. Een vijftal candidaatleden liep hierbij ernstige brandwonden op. De studenten Duinker uit Tholen en Mulder uit Den Haag moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. De toestand van de heer Duinker is ernstig. De andere drie leden konden, na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De politie stelt een onderzoek KONINGIN MARY REIKT PRIJS VOOR TUINARCHI TECTUUR UIT. Koningin Mary heeft in Londen aan de heer William Macklow de prijs uitgereikt voor de mooist aangelegde tuin. Op weg naar Dulwiche, waar de prijs uitreiking plaats vond, werd de auto van koningin Mary door een jonge vrouw aangereden. Hoewel de Koninklijke wagen lelijk was beschadigd., liep de oude koningin geen verwondin gen op. Geheel rustig vervolgde zij haar tocht. Koningin Mary tijdens de prijsuitreiking. Assemblee wordt uiterlijk 30 November gesloten. De algemene vergadering van de V.N. moest gisteren na drie kwartier voor de lunch worden verdaagd omdat geen der afge- Valse munter tot 41/2 jaar veroordeeld. De Haarlemse rechtbank heeft een valse munter, de 38-jarige Zandvoortse assuradeur G. Peter sen veroordeeld tot 4 'A jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. P. werd in 1946 te Antwerpen door de politie gear resteerd omdat hij in het bezit bleek van vijf millioen Belgische francs in valse biljetten. Neger-stoker doodde collega. Een jaar gevangenisstraf. De neger-stoker Agbomson uit Liverpool, die er van verdacht werd zijn mede-stoker Lamina door messteken te hebben gedood, is door de Rotterdamse rechtbank tot 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De eis luidde 6 jaar met aftrek. op Reimann toe. Voordat hij de naar de oorzaak van de brand in. 'communistische afgevaardigde Reiman onderbroken door teruggekeerd krijgsgevangene Max Reimann, de West-Duitse communistische leider is gisteren door de voorzitter van de bondsdag (Tweede Kamer) tot de orde geroepen omdat hij „de anders unanieme mening van de Kamer heeft geprovoceerd". In antwoord op Adenauers verklaring, dat Duitsland zijn aan spraken op de gebieden ten Oosten van Oder en Neisse nooit kon opgeven, had Reimann verklaard, dat de grens langs Oder en Neisse een grens des vredes was. Reiman was reeds eerder tot de had kunnen bereiken, werd hij orde geroepen, toen hij verklaarde echter door een griffier tegenge- dat dr Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buitenlands gezag". Onmiddellijk voordat Reimann voor de tweede keer tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de Sowjet-Unie teruggekeerde, haveloos uitziende Duitse krijgs gevangene de vergaderzaal en liep Naar Agence France Presse bericht zullen op 28 September de Nederlandse voorstellen met betrekking tot het terugtrekken van Nederlandse troepen in sommige voormalige republikeinse gebie den van Midden-Java door de republikeinse regering worden be studeerd. Een republikeinse woordvoerder iieeft verklaard, dat de Neder landers daartegenover konden vragen terugtrekking van de repu blikeinse troepen uit de posities, die zfo" thans in Oost- en West- Java innemen. Verklaring van mr s'Jacob Alvorens gisterochtend Djogja te verlaten heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie in Indo nesië, mr S'jacob, het volgende aan Aneta verklaard: „Het is noodzakelijk gebleken op korte termijn in aanvulling op de overeenkomst inzake het Cease Fire maatregelen te nemen voor het herstel van het normale be stuur. Op dit terrein bestaat nog een zeer ongeregelde toestand, hetgeen het sterkste spreekt in Midden- en Oost-Java. Beide dele gaties zijn er van overtuigd, dat het aanbeveling verdient reeds gedurende de R.T.C. met deze ar beid in gemeenschappelijk overleg te beginnen. Met de Negara-be sturen van Pasoendan en Oost- Java dienen regelingen te worden getroffen om het bestuur aldaar op effectieve wijze te doen func tioneren. Teneinde aan het bovenstaande practische inhoud te geven, heeft de voorzitter van de Nederlandse delegatie dezer dagen besprekin gen gevoerd met de voorzitter en enkele leden van. de republikeinse delegatie. Er is daarbij naar een betere coördinatie gestreefd van het bestuursbelang met het mili tair en politioneel belang. Van Ne derlandse zijde zijn thans voor stellen gedaan ten aanzien van Midden-Java, waarbij is inbegre pen Solo, alsmede het deel, dat niet tot de Negara Oost-Java be hoort, voor de periode tot het ein de van de R.T.C. en voor de perio de daarna tot de datum van de souvereiniteitsoverdracht. Deze voorsteilen zullen onverwijld wor den bestudeerd en verder worden uitgewerkt. Verwacht mag wor den, dat binnen enkele weken zo veel voorbereidende arbeid kan worden verricht, dat tot een mili taire concentratie kan worden overgegaan zonder de rust en or de in gevaar te brengen. De sa menwerking op politioneel gebied zal hierbij zeer belangrijk zijn", al dus mr S'jacob. Dr K. H. L. Alberdingh Thijm, de bekende schrijver Lodewijk van Dijssel, vierde gisteren zijn 85ste verjaardag. Na 5 jaar weer een eigen bedehuis. Midden in het zwaar gehavende de classis en van andere plaatse- Oostburg, dat haast niet te be treden is door de wederopbouw werkzaamheden, verrijst liet nieu we gebouw van de Gereformeerde Keric. Bjjna vijf jaar hebben de Gereformeerden in Oostburg ge- vvaeht op dit gebouw en het was dus verklaarbaar, dat het kerk gebouw, toen het gisteravond met een bijzondere dienst in gebruik genomen werd, de bezoekers nau welijks kon bevatten. Nadat de consulent ds D. van der Meulen uit Aardenburg de dienst geopend had, verwelkomde de praeses van de kerkeraad, de heer Joh. de Feijter in 't bijzonder burgemeester Hoekzema en zijn wethouder, de predikanten, die vroeger in Oostburg hebben ge staan, ds H. Z. de Mildt uit Den Haag, ds M. van Wijk, Delfshaven, ds Th. P. Potma te Suawoude en ds A. A. Oostenbrink te Varsse- veld en verder afgevaardigden van min blijft bezuinigen en ophef fing van overbodige diensten het parool. lijke kerken Tevens zegde hij dank aan al len, die meegewerkt hebben aan de totstandkoming van het kerk gebouw: ds Oostenbrink, de depu- taten van de door oorlogsschade getroffen kerken, architect Rot huizen, de aannemer Catsman uit Aardenburg, de heren Houtman en Bouman, die bij de bouw van het orgel door de fa. Spiering, van advies dienden en de fa. Rothui zen voor het meubilair. Zij allen hebben er aan meegewerkt, dat na vijf jaren van gebrekkige huis vesting, de gemeente weer rustig en op een ruime plaats naar het Evangelie kan luisteren. Daar voor is rijke dankbaarheid op zijn plaats. HERINNERING. Dankbaarheid. Dat was ook de grondtoon van het historisch over zicht, dat ds Oostenbrink gaf. Deze herinnerde er aan hoe in de herfst van 1944 de kerk van Oost burg zo grondig werd verwoest, dat aan herstel niet behoefde te worden gedacht. De eerste 4 maanden verbleef ds Oostenbrink zonder zijn gezin in Oostburg, omdat de pastorie nog niet gereed was. Kerkgaan deed men in de afgelopen vijf ja ren op verscheidene plaatsen. Eerst werd de Chr. School ge bruikt, toen de Ambachtsschool, daarna „Pro Rege", vervolgens het gymnastieklokaal van de H.B.S. en tenslotte weer „Pro Rege". Hij herinnerde aan de enorme geldsbedragen, die de bouw zou kosten. Maar gelukkig kwam er van vele zijden hulp. Van de deputaten, van de Zeeuwse kerken en kerken buiten Zeeland, tot zelfs van de Chr. Reform. Church te Hammond in de Ver- Staten toe. Tenslotte draagt ook het Rijk in aanzienlijke mate bij. Ds Oostenbrink tekende hier bij aan, dat deze Rijkssteun veelal te weinig gewaardeerd wordt, maar toch betekent, dat we nog een re gering- hebben, die door bijdragen te verstrekken, toont het belang van het kerkelijk leven in te zien. Laat de gemeente haar dank baarheid aan Hem tonen, zo be sloot de predikant, door ook in de toekomst dit gebouw te vullen. GELUKWENSEN. Verschillende sprekers voerden hierna het woord en wensten de kerkeraad geluk met het fraaie, ruime kerkgebouw, waar welis waar de toren nog niet opgebouwd is; maar die toch gebruiksklaar is. De eerste was de burgemeester van Oostburg mr K. Hoekzema, die de waardering van de burger lijke gemeente voor de noeste vlijt en het vele verrichte werk over bracht. Ds de Mildt zeide o.m., dat het kerkgebouw getuigenis aflegt van de bewarende en reddende hand Gods. Ds J. J. Ritsema uit Zaamslag sprak namens de classis Axel; ds H. Scholing uit Kamper land deed het namens de Zeeuwse kerken en als oud-deputaat; de heer Catsman namens de kerke raad van Aardenburg; ds v. d. Meulen namens Breskens en Schoondijke en ds Potma als oud predikant en tenslotte sprak nog een vertegenwoordiger van de kerkeraad der Geref. Gemeente. Nadat de heer H. Houtman uit Schiedam een concert had gege ven op het mooie en forse nieuwe orgel, bood de heer Hoekstra de praeses een door een onbekende broeder of zuster geschonken kanselbijbel aan en namens de ge meente een achttal Bijbels voor de kerkeraad. Ds J. B. van Mechelen hield een predikatie naar aanleiding van het tweede vers van Psalm 84 en schetste daarin de tegenstelling tussen de tempel in de oude en het kerkgebouw in de nieuwe be deling. De Chr. Zangvereniging onder leiding van de heer J. de Feijter verleende aan deze bijzondere en vreugdevolle dienst haar mede werking. houden. Buiten de zaal was nog een krijgsgevangene, eveneens pas uit Rusland teruggekeerd. Zij zouden graag een gesprek van man tot man met Reimann hebben gehad om hem te vertel len, hoe het er in Rusland werke lijk uitzag, zo zeiden zij. Kampen van zwijgzaamheid. De krijgsgevangene, die Rei mann onderbrak toen deze zijn verklaring in de West-Duitse bondsdag aflegde, verklaarde in 1943 bij Stalingrad te zijn gewond en gevangen genomen, waarna hij zes jaar in Sowjet-Russische kam pen moest doorbrengen. Eén van deze kampen, een strafkamp, be vond zich in het Poolgebied. „Dit kamp stond bekend als één der „kampen van zwijgzaamheid", zo genoemd, omdat de kampbewo ners in het geheel geen post moch ten versturen of ontvangen. De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwereld, voor wie zij even goed dood kunnen zijn", aldus deze krijgsgevangene. De andere had tot zijn vrijlating verblijf gehouden in een straf kamp te Kandalksha, aan de Fin se golf, doch hij gaf toe dat dit was geschied, omdat hij deel had uitgemaakt van een S.S.-formatie. Deze krijgsgevangene verklaarde dat zich alleen in laatstgenoemd strafkamp ook één der „kam pen van zwijgzaamheid" nog 38 a 40.000 krijgsgevangenen be vonden en in het door zijn vriend genoemde kamp in het Poolgebied nog 14.000. Wegens belediging van 3 burge meesters stond gisteren een wet houder van Finsterwolde terecht voor de Groninger politierechter. Hij kreeg f 75.boete. Tegen de 20-jarige dienstbode G. H. uit Schoonhoven werd gisteren 2 jaar gevangenisstraf geëst. Zü had op 4 Juni haar pasgeboren kind door verdrinking om het leven ge bracht. Ruim 30 landbouwers gezinnen te Klaaswaal en Zoeter- meer zullen op 29 September de eerste vruchten plukken van het dit jaar per 1 Mei ingestelde be drijfspensioenfonds voor de land bouw. De Indonesische gedele geerde bij de V.N.„ Palar, zal volgende week naar Nederland vertrekken om Hatta voor te lich ten over de politieke situatie in de U.S. In Limburg is een aan vang gemaakt met röntgendoor- lichting van de gehele bevolking. Bij het voormalige concentratie kamp Dachau zijn massagraven blootgelegd, die naar schatting 4000 lijken bevatten. Het Britse parlement zal Dinsdag in een spe ciale zitting bijeenkomen. Pre sident Truman heeft George Marshall benoemd tot president van het Amerikaanse Rode Kruis. De internationale luchtvaart tarieven van en naar Amerika zullen per 1 Oetober worden ver hoogd. Tengevolge van abnor- m-.al veel regenval heerst in Bom bay momenteel een watersnood. De Franse minister van buiten landse zaken, Schuman heeft in Lake Success verklaard, dat er geen sprake van is, dat de ont manteling der Duitse fabrieken zal worden stopgezet. De lang- zaam-aan staking die door een deel van het Londense spoorweg personeel op touw was gezet, is niet doorgegaan. - De Zweedse kerk herdenkt dit jaar het 75- jarig bestaan van haar zending in het buitenland. vaardigden meer het woord wens te in het algemeen debat. Van de „Grote Vier heeft tot dusver alleen Acheson (V.S.) ge sproken. In de twee en een halve dag dat de Assemblee vergadert, hebben slechts zes sprekers het woord gevoerd. Andrei Wysjinsky en Robert Schuman zullen van daag de vergadering toespreken. Chinees beroep op V.N. Geen van de ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier was aanwezig, toen China een be roep op de Assemblee deed acht te slaan op de „storm", die het com munisme in China heelt veroor zaakt. De organisatie van de V.N. kon haar prestige niet handhaven en niet aan bruikbaarheid winnen als zij miskent wat in China gebeurt. In een derde wereldoorlog zou het communistische China aan de zij de der Sowjet-Unie vechten. Dit had Mao Tse Toeng gezegd. Palestina. Dr Fadhel Djamali, van Irak, zei dat geen vrede in het Midden- Oosten mogelijk was „zolang de Joden de rechten van de Arabie ren in Palestina niet erkennen". De hulp van de Ver. Naties aan de honderdduizenden Arabische vluchtelingen kon een rechtvaar dige en spoedige territoriale rege ling niet vervangen. De Assemblee besloot de werk week op 6 dagen te stellen en uiterlijk 30 November de zitting te beëindigen. Het woord „devaluatie" taboe in Engeland. Volgens de „Daily Telegraph" zou aan de ministeries een rond schrijven zijn gezonden, waarin het gebruik van het woord „deva luatie" wordt verboden, om aan te duiden wat officieel een wijziging in de wisselkoers van het pond ten opzichte van de dollar wordt ge noemd. Op zijn jongste conferentie was Sir Stafford Cripps er in geslaagd voortdurend van de devaluatie te spreken zonder ooit dit woord te gebruiken. Welkom in New-York, Bevinl Ieren willen elke avrntl voor /ijil hotel demonstreren. Ongeveer 200 Amerikanen vat} Ierse afkomst hebben wederom voor het hotel te New York, waar in minister Bevin verblijf houdt, gedemonstreerd. Evenals de vori ge maal werden anti-Britse leuzejl geroepen, terwijl de demonstran ten borden met zich meedroegeil met opschriften, waarin de vrij lating van Ierse republikeinse ge vangenen, die zich in gevangenis sen in Groot-Brittannië en Ulster bevinden, wordt geëist. De demonstranten verklaardeij elke avond te zullen posten voor het hotel van minister Bevin, tot dat deze New York zou hebbetl veriaten. Verdwenen Oostenrijkse Politie-inspecteur door Sowjets „berecht". Over het plotselinge verdwijnen thans meer dan een jaar geleden van de Oostenrijkse hoofdinspec teur van politie Marek is gisteren licht geworpen in een verkiezings artikel van het Oostenrijkse com munistische blad „Die Volkss)im- me", waarin wordt vermeld, dat hoofdinspecteur Marek door dq Sowjetrussische autoriteiten is gearresteerd en berecht, aldus: „The Times". Het spoorloze verdwijnen van deze politiefunctionaris is ver schillende malen in de geallieerds raad ter sprake gebracht, dach generaal Swiridof, de Russisch^ militaire bevelhebber, heeft stcedjj geweigerd te onthullen wat met Marek is gebeurd. In de laatste vier jaren zijn meer dan 800 Oostenrijkers ver dwenen en men gelooft, dat z(j hetzelfde lot hebben ondergaan als hoofdinspecteur Marek, aiduS de Times. Missionaris ln Tibet vermoord. De monniken van het St. Ber- nardklooster in Zwitserland heb ben een kort telegram ontvangen met de mededeling, dat een vierde van hun missionarissen in het Ti betaanse bergdorp Jerkalo is ver moord. V.V. „Zuid-Beveland" Goes. Veiling van Donderdag 22 Sept. Appels: Cox Oranje Pippin 5.50 43; Ellisons Oranje 1043; Transp. de Cronsel 529; Nota risappel 7.5014; Manks Codlin 8 18; Glorie van Holland 1033;, Allington Pippin 816; Cox Po mona 1117; Lanes Prince Albert 58.50; Bramly Seedling 5—8; Present van Lunteren 9; Appels val 5.206.50; Peren: Conference -19; Legepont 318; Bonne Louisse d'Avr. 333; Br. Hardy 421; Triomph de Vienne 1022; Br. Lebrun 39.50; Will Duchesse 310; Maagdepeer 37; Pruimen Monarch 630; Catalonië 1330; Reine Claude 12- 23; Reine Vic toria 616; Diversen: Druiven 6275; dubb. Princessebonen 20 42, alles per 100 kg. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Over het algemeen veel bewol king maar slechts hier en daar een enkel buitje. Zwakke nu en dan matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1