Het herstel ging voort, doch het oude vertrouwde was weg. Tweede Kamer gaat de reorganisatie van het bedrijfsleven bekijken. Ellende wordt spoedig vergeten. Hoe zit de P. B. 0. in elkaar EDNA £ARL De grote Rundveetenioonstelling te 's-Hertogenbosch. feuilleton Ook Zeeland is vertegen woordigd. Neutrale Middenstands organisaties. Donderdag 22 Sept. 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 BIJ TERUGKEER NA EEN JAAR. Ze waren ruim een jaar geleden uit Salatiga vertrokken en hadden intussen veie andere plaatsen op Java gezien. Eerst Bata via, waar ze zieii wat onwennig voelden, omdat het zo groot was en de mensen er vaak onvriendelijk waren. Ze verlangden sterk terug naar Salatiga, waar iedere burger als het ware een halve militair was en iedere militair een halve burger. tVaar niemand vreemd opkeek, ije in je onderbroek in het zwembad Kalitanian verscheen. Waar je Maleis en Ja vaans kon leren en de bevolking beleefd was. Later zagen ze andere plaatsen. Gombong, Poerwo- kerto en nog een paar kleine stadjes. Onwillekeurig maten ze de waarde van elke stad af naar hun oude standplaats, Salatiga. Het was in Gombong wel gezellig, ze ker, maar SalatigaBatavia was wel aardig, omdat er biosco pen zijn, maar Salatiga In een jaar kan er veel gebeu ren. Ze hadden het met eigen ogen kunnen zit.i. Toen bij de eerste politionele actie Salatiga werd be vrijd, reden ze door straten, die één vlammenzee waren. Toen was er nergens een inwoner van het vriendelijke bergstadje te beken- n< Geschrokken en bang was de bevolking de bergen ingevlucht. De bevolking keerde terug. Maar ze hadden in de maanden, die volgden, kunnen zien hoe tel kens meer mensen hun schuil plaatsen in de bergen verlieten en naar hun oude woonstee terug keerden. Ze hadden meegemaakt hoe de handel begon op te leven. Een dappere Chinees opende de eerste toko, een Brits Indiër, een orang Bombay, bouwde een bam boehut naast die toko en zo werd het steeds drukker. Toen ging de passar open. Honderden Javanen, met de producten van hun sawah's in grote manden aan de pikolan (soort juk) trokken door de stad en maakten goede zaken. Geram- pokte zaken werden aan de slacht offers teruggegeven. Militairen en burgers haalden cement en stenen, hout en bilik aan hetzelfde adres, tegen de zelfde prijs. Hernieuwde ontmoeting. En nu, een jaar na hun vertrek, waren ze weer terug in Salatiga. De chauffeur van hun drietonner moest heel langz m rijden, want ze wilden de eerste indrukken goed op zich laten in' erken. Ze wezen elkander alle oude plaats jes: „Kijk, daar hebben wij ge legenDaar heb je Oen!" en dan schreeuwde het koor: „Oen! Oen!", net zolang tot de Chinees opkeek en terugriep: „Tabeh!" De Solosewcg, de hoofdstraat van Salatiga, waaraan ook de passar ligt, was als een openba ring. Wat een drukte! Luxe auto's, grobaks en zelfs een enkele bot- jak! v'ergeten! Het was een echte terugkeer. Maar 's avonds, toen alle beken de plekjes bekeken waren, toen zagen ze, dat Salatiga was door gegaan met herstellen, wat met zich meebrengt, dat burgers en militairen elkaar gaan vergeten. Zeker, er liggen bewijzen op het Ereveld, maar het is nu eenmaal zo, dat een mens de ellende gauw vergeet. Té gauw zelfs. Wie in Holland denkt nog met evenveel liefde aan de Canadezen, die ten koste van heel veel bloed Neder land bevrijdden, als in Mei 1945? Zo is het hier ook. In Salatiga was óók „herstelAan de ene kant werd dat bewezen door de weer opgebouwde huizen, aan de andere kant door de burgers, die op het vriendelijk „goeiendag" van de teruggekeerde militairen, ver wonderd opkeken Ja, na enige tijd zagen ze ook, dat de gebouwen waarin vroeger de ondersteuningscompagnie van 2-6 R.I. lag, nu zoals héél vroeger weer onderdak gaven aan leerlin gen van de Volksschool. In het huis van hun vroegere comman dant woonde een Arabier, wat ze die Oosterling héél erg kwalijk namen, en de vroegere Militaire bakkerij was nu weer net als voor de oorlog: „Toko Roti Merbaboe". De vroegere posten aan de kam- pongrand waren nu weer gewone woonhuizen geworden. De gezelli ge opschriften, zoals „Villa Wan hoop' en „Ende demobiliseert niet", waren vervangen door nor male naambordjes. Waar vroeger de controlepost was op de weg naar Kopeng, daar werkte nu een smid. en vervaardigde sikkels en patjols, dat het een lieve lust was, maar niet voor de terugge keerden. Onwillekeurig ga je zo iets zien als diefstal van wat je dierbaar is. En d de oude makkers Vroeger zag je ze gaan, in het Tij- gerpak, met een slingerende re volver ergens bij de knie. Nu, gesteven uniformen, nette petjes, gekamde haren, géén baar- Vrij Evangelische Jeugd vergaderde in Leeuwarden. In Leeuwarden is de derde vergadering van de Vrij Evan gelische Jeugdorganisatie (V.E. J.V.) gehouden, waar de in gro te getal opgekomen afgevaardig den werden welkom geheten door ds Jac. Verboom uit Den Haag. Uit de jaarverslagen bleek, dat de activiteit over het alge meen nog opgevoerd kan wor den. Het punt, waarover het breed voerigst werd gediscusseerd, was de bespreking over al of niet aansluiten bij de Oecume nische Jeugdraad. Hoewel de meerderheid vóór aansluiting bleek te zijn, werd het, door ds Jac Verboom ter tafel gebrachte voorstel, nog aangehouden. De volgende dag werd de rest van de besprekingen afgewik keld. Men besloot hier om de Bekende voetballer als dief ontmaskerd. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de Geleense po litie een bekende Sittardse voet baller (die Zondag nog het eni ge doelpunt voor zijn club maakte) aangehouden, nadat hij in een kledingmagazijn was bin nengedrongen en daar enkele costuums en een regenjas had ontvreemd. £>e dief was door de eigenaar ontdekt en op de vlucht gejaagd. In een portiek op de rijksweg werd hij door ae politie gearresteerd. Het bleek later, dat hij in de nacht van Zaterdag op Zondag zich te Meerssen eveneens schul dig had gestaakt aan diefstal uit een kledingmagazijn, waar hij eveneens gestoord werd. Ook was hij enkele dagen te voren te Geleen in een kelder van een modezaak binnenge drongen en had daar een partij levensmiddelen ontvreemd. De dief, zekere Ph. uit Hel mond, die meestal in een woon wagen verbleef, is volgens de politie, een recidivist. den, géén opgestreken knevels, volgende toogdag voorlopig in Slechts beschaafde snorretjes, die Amersfoort te houden. De jaar- de jongens onder elkaar schim-vergadering zal in Dordrecht ge pend „tandenborsteltjes" noem- houden worden. denHet kampeercentrum Anel- Zó was de terugkeer naar „de doorn mocht zich in een goede ouwe tampat". Het duurde vele belangstelling verheugen. Mis dagen, voor die teruggekeerde mi- schien zal aan het centrum een litairen konden berusten in alle leiderscursus verbonden wor- veranderingen en konden zeggen: den. „Hoe het dan ook is, als je de snelheid bekijkt, waarmee ze de Precies een uur is gistermiddag zaak opbouwen hier, dan is het de „Oranje" an ie Mij. „Neder- toch nog wel zo, dat Salatiga het- land" met 900 passagiers weder- zelfde is gebleven." om naar Batavia vertrokken. Smokkel zal toenemen. De officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Bre da, mr A. Heukels, heeft in een van de zittingen de rechtbank als zijn mening uitgesproken, dat de smokkelhandel aan de zuidgrens zal toenemen, als gevolg van de devaluatie. De officier meende, dat vooral de veesmokkel een hausse zal be- leven. Hij eiste twee maanden ge- vangenisstraf tegen een textiel- smokkelaar om te laten zien, dat de mannen van het gilde van een „warme ontvangst" verzekerd kunnen zijn. HEVIGE BRAND OP CANADEES PASSAGIERSSCHIP. Op het Canadese passagiersschip „Noronic", de de Grote Me ren bevaardt, is Zaterdagnacht een grote brand uitgebroken, die aan meer dan 200 mensen het leven kostte. Binnen enige minuten na het uitbreken van de brand stond het schip van voor tot achter in lichter laaie. Sommige passagiers wisten zich het leven te redden door in pyama van boord te springen. Een luchtfoto van het brandende schip, dat in de baai van Toronto lag gemeerd. Ook België devalueert. Vannacht, na afloop van de ka binetsraad heeft Liebaert, de mi nister van financiën, verklaard, dat van 22 September af de offi ciële koers van de Belgische franc ten opzichte van de dollar van 43.8275 op 50 franc wordt ge bracht. De koers van de Belgische franc ten opzichte van het pond Sterling zal van 176 tot 140 franc j verlaagd worden. Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag valt in de Tweede Kamer liet startschot voor de behandeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie of zoals het heel gewichtig heet: „Toepassing ten aanzien van het bedrijfs leven van de artikelen 80 en 152 tot en met 154 van de Grondwet". Als het zover is zal een einde zijn gekomen aan een jarenlange voorbereiding oni ons bedrijfsleven anders te organiseren. Door deze ordening hoopt men een oplosing te vinden voor het vraagstuk van de doelmati ge sociaal-economische organi satie der maatschappij. Uiter aard is 't organiseren van 't be drijfsleven een zaak waarbij de verschillende levensovertuigin gen zeer nauw betrokken zijn. In feite gaat het in dit wetsont werp om de principiële vraag welke positie de Staat in het maatschappelijk leven moet in nemen. Ordening kan op som mige momenten noodzakelijk zijn. Of zij ingrijpend moet zijn hangt echter geheel af van de toestand. Een te grote ordening in normale tijd zal echter be slist ondoelmatig zijn. De P.B.O. geeft aan de samen werking van het bedrijfsleven gestalte. Zij betekent in feite, dat onze maatschappelijke structuur veranderd wordt om de tegenstellingen tussen Staat en individu en tussen werkge ver en \verknemer te overbrug gen. LANGE TIJD VAN VOORBEREIDING. Het bedrijfsleven zal dus op nieuw georganiseerd worden, waardoor we afscheid gaan ne men van de veel gesmade orga nisatie Woltersom, die ongetwij feld in sommige gevallen nuttig heeft gewerkt, doch die door haar „Führerprinzip" in strijd i was met ons volkskarakter. De Eerste Minister, die zich na de oorlog heeft bezig gehouden met deze ordening, was de socialist Vos, die verscheen met een „voorontwerp van wet op de bedrijfssehappen", een vooront werp, dat zó doorgetrokken was van zijn socialistische opvattin gen, dat het geen schijn van kans had ooit een wetsontwerp te worden. De critiek op dit voorontwerp was dan ook lang niet mals. Het R.K. „Centrum van Staatkundige vorming" kwam enige tijd later met een „proeve van een ontwerp van wet op de bedrijfssehappen en de sociaal-economische raad". Wijlen minister Huysmans gaf daarna aan de commissie v. d. Ven opdracht een uitgebreid rapport samen te stellen. Deze commissie was voor een groot deel samengesteld uit personen uit 't bedrijfsleven en de vakor ganisaties. Eindelijk, op 23 Juni 1948, werd het wetsontwerp aan de Staten-Generaal aangeboden. Op 10 November 1948 verscheen het „voorlopig verslag" van de Tweede Kamer, waarop de re gering op 19 Mei 1949 repliceer de in haar Memorie van Ant woord. De Mem. v. Antwoord ging gepaard met een gewijzigd ontwerp van wet. Een bewijs, dat de regering op verschillende punten haar zienswijze heeft moeten wijzjgen, na het schrif telijk debat met de Kamer. Ein delijk verscheen op 30 Juli 1949 het eindverslag der Tweede Ka mer, dat behelsde het mondeling overleg tussen de Commissie van Voorbereiding en de Staats secretaris van Economische Za ken, mr v. d. Grinten. HOE WORDT HET BE DRIJFSLEVEN GEOR GANISEERD? Het wetsontwerp, dat thans ter tafel ligt, is ten dele een raamwet, d.w.z. dat het bevat algemene voorwaarden waaraan de bedrijfsorganisatie moet vol doen, zonder echter de organi satie in het leven te roepen. Dat kan volgens dit ontwerp gebeu ren bij wet en bij Algemene Maatregel van Bestuur. In dit wetsvoorstel wordt echter wel geregeld de instelling van de soc.-economische raad (S.E.R.). die verschillende taken krijgt. In de eerste plaats is hij het ad vies-orgaan der regering voor sociale en economische vraag stukken. Ten tweede heeft de S.E.R. toezicht te houden op de product- en bedrijfschappen, v.nl. wat betreft 'het financieel beleid, terwijl de Raad tevens zijn goedkeuring moet hechten aan de maatregelen van de la gere organen. Tot slot heeft de S.E.R. de organisatie van het bedrijfsleven in zijn hand, om dat hij advies moet uitbrengen over de instelling van de be drijf- of productschappen. De besturende taak van de Raad is vrij gering. De regering heeft nl. willen voorkomen, dat de S. E.R. een soort Derde Kamer zou worden. Deze belangrijke Raad bestaat uit tenminste 30 en ten hoogste 45 leden. Twee-derde wordt benoemd door de repre sentatieve organisaties van on dernemers en werknemers, ter wijl de rest door de regering wordt benoemd. Over deze re geringsafvaardiging zal tijdens het debat nog wel het één en ander te doen zijn, vooral van de zijde van hen, die zich stel len achter de minderheidsnota bij het rapport van de commis sie v. d. Ven, van de heer A. Borst Pzn, voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers. Dit bezwaar houdt ver band met de verordenende be voegdheid, die de S.E.R., in dit wetsontwerp krijgt. De heer Borst opperde nl. het bezwaar, dat deze Raad in de toekomst voorschriften zal gaan uitvaar digen, zonder dat de Staten- Generaal daarop controle zou den kunnen uitoefenen. TAAKOMSCHRIJVING. Een punt, dat nogal veel stof zal doen opwaaien, is de taak omschrijving van de S.E.R. Vol gens het wetsontwerp heeft de ze Raad „een 't belang van het Nederlandse volk dienende werkzaamheid van het bedrijfs leven te bevorderen, alsmede 't belang van .het bedrijfsleven en de daartoe behorende personen te behartigen". Dit is precies het ongekeerde van hetgeen de commissie v. d. Ven wilde. De ze commissie zeide nl.: „De al gemene bedrijfsorganisatie heeft tot taak het belang van het ge hele Nederlandse bedrijfsleven te bevorderen met inachtneming van het algemeen belang". Dus primair dient de bedrijfsorgani satie volgens deze commissie voor het bedrijfsleven; secun dair voor het algemeen belang. In het .wetsontwerp heeft men zich daaraan niet gehouden. Tot groot ongenoegen van verschil lende fracties. PRODUCT- EN BEDRIJFSSCHAPPEN. De product- en bedrijfschap pen zullen de voorschriften van hogerhand uitvoeren, terwijl ze ook een autonome verordenen de bevoegdheid bezitten. De bedrijfschappen worden ingesteld bij Algemene Maatre gel van Bestuur, mits de repre sentatieve vakorganisaties zijn gehoord. Zij zullen horizontaal worden samengesteld, d.w.z.1 naar bedrijfstakken. Een samen stelling dus uit verwante of gelijksoortige ondernemingen. De arbeid van de bedrijfschap- pien zal v.nl. op sociaal terrein liggen. In het wetsontwerp wor den de bevoegdheden van deze bedrijfschappen uitdrukkelijk genoemd. De bestuursleden van de bedrijfschappen worden door de representatieve vakorgani saties aangewezen. Het bestuur van een bedrijfschap kiest zelf zijn voorzitter. (Tn<"v. mededeling, advert.) Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 135. Edna's lippen verbleekten door pijn en herhaaldelijk druk te zij haar hand op het hart, zich er over verwontlerend, wat toch de oorzaak kon zijn van dat vreselijk steken. Eindelijk, toen de lichamelijke pijn stilde, en zij daar uitgeput terneder zat. keerde haar geest weer terug. En plotseling kwam dat één zinnetje uit meneer Hammond's brief haar rust weer pijnlijk verstoren. Een wilde kreet van smart ontsnapte aan haar lippen. Zij wist, dat die woorden daar niet lichtzinnig waren neerge schreven, en dat zijn verwijten de klacht voortkwam uit het diepst van zijn liefhebbend hart; en het enkel ten doel had haar aan te sporen tot de een of an dere daad van haar zijde. ..En niets kan ik doen, niet eens hem raad geven! Ik moet stil zijn en geduldig wachten in gebed. Als ik nu op het ogen blik mijn hand zou kunnen uit strekken en hem voor altijd aan mij binden, dan zou ik het niet willen. Neen, neenl Niet één vinger I wil ik steken tussen hem en Es- telle! Maar hij zal haar niet trouwen! Ik weet, ik voel, dat hij dit niet doen zal. Al zou ik nooit zyn aangezicht weer te rugzien, toch behoort hij mij. Hij behoort mij, en geen andere vrouw kan hem mij ontnemen." Haar oogleden vielen neer, haar hoofd viel achterover op de leuning van de stoel, en zij j was bevrijd van al haar bekom- j mernis, toen Felix' stem haar tot de werkelijkheid terugriep, en zij zag, hoe het verschrikte jon getje bij haar stond, hevig haat- hand schuddend en vol mede lijden haar naam uitroepend. „O! Ik dacht dat u dood was! U zag er zo wit uit, en u was geheel koud. Bent u erg ziek? Zal ik mama gaan roepen?" Voor 'n ogenblik keek zij hem verbaasd en onthutst aan, maar bijna onmiddellijk deed zij een poging om op te staan. „Ik denk, dat ik een flauwte had, want ik had een vreselijke pijn hier, en Zij legde haar hand op het hart. i Felix, laten wij naar beneden gaan. Als je moeder wat wijn i voor me heeft, zal ik weer spoe dig weer wat opknappen." Niettegenstaande de sneeuw, was mevrouw Andrews toch uit- gegaan. Maar Felix had de wijn al naar de leerkamer gehaald, en na een kort poosje kwam het bloed weer in de witte lippen der gouvernante terug, en zij i nam het boek met Latijnse woorden en overhoorde Felix de les. De dag scheen haar wel ver moeiend lang, maar zij sloeg geen enkele harer plichten over, en het was al bijna negen uur voor Felix die avond insliep. Zachtjes maakte zij nu haar vin gers los uit zijn handje en ijlde naar boven naar haar kamer, voelend nu de volle kracht van de droeve woorden door Eugéne de Guerin in haar dagboek aan gehaald. „In mijne ziel heerst droefe nis. Niemand is bij machte te peilen wat ik gevoel, niet eén is er, die er door lijdt. Alleen voor mijn God stort ik mijn hart uit en hier in de eenzaam-' heid. O, met welk een kracht1 tracht ik vandaag deze nutte- loze droefenis van mij af te j schudden de droefenis, die' geen tranen heeft en die het hart te pletter slaat als met ijze ren hamer." 't Duurde enige dagen, eer die sombere neerslachtigheid van haar week. Gelukkig bleven verdere aanvallen van flauwte uit, zodat slechts de herinnering aan die ene keer er van over-1 bleef. I HOOFDSTUK XXVII. Een verzoening. Het was een mooie middag in het laatst van de maand Mei. Ds Hammond ging door zijn tuin, waar hem de welriekende blne- mengeuren toewaaiden, wat hemj de Siciliaanse weidevelden in herinnering bracht en spoedde zich de met kamperfoelie be groeide tuinpoort uit. Hij stak de straat over en wandelde langzaam het kerkhof binnen, liep door de paden van deze stile dodenplaats tot hij kwam aan zijn eigen familiegraf. Hier trad hij de lange gras halmen neer en de te hoog ge groeide varens die de veie tere bloempjes, die er groeiden, be gonnen te verdringen en zich bukkend, bond hij de rode rozen op en wond de blauwe bloemen van de clematisstruik weer om de ranke stokjes, en hief de petunia's en de hangende kop jes van de crocusjes weer om hoog. die door de storm zo kc.it geleden neergeslagen waren. De smalle grijze graftombe was geheel overgroeid met klimop, wiens glanzend donkere bladen zich begonnen te slinge ren om een smalle witmarme ren steen, die aan het hoofd einde van de tombe stond. De dominee deed de ranken een weinig op zij en zijn oog staar de op de letters, gegraveerd ui het midden van de steen: „Paul Hammond, 21 jaar". Overal deed de zon haar gloeiende stralen over de gra ven vallen maar hier werden die door de kerk gestuit, en de koele schaduw van het gebouw rustte op het graf, de marme ren steen en de bloemen. (Wordt vervolgd.) De voorzitter van de product schappen wordt echter door de regering aangewezen, 'n Bewijs dat het overheidsingrijpen in deze organisaties veel sterker is. Trouwens: deze productschap pen zijn geheel anders samen gesteld, nl. verticaal; naar be drijfskolommen. Dit betekent, dat zowel de industrie als de groot- en detailhandel, in be paalde producten in één pro ductschap kunnen worden on dergebracht. De productschap pen hebben moeilijker kwesties te behandelen dan de bedrijf schappen. Hun arbeid ligt veel meer op economisch terrein. Zij moeten de samenstelling van de producten bekijken, wederzijdse belangen daarbij afwegen en prijsregelend optreden. VRIJE ORGANISATIE. Heel beknopt is dit ongeveer de organisatie van het bedrijfs leven, die de regering zich heeft gedacht. Uit deze opzet blijkt, dat de vakorganisaties nog steeds een grote plaats in het maatschappelijke leven zullen innemen. Dit is een goede opzet, want het geeft de meeste waarborg, dat de besturen zodanig samen gesteld zullen zijn, dat zij het volledig vertrouwen van werk gever en werknemer zullen heb ben. ORGANISATIE WOLTERSOM. Het ligt niet in de bedoeling met de opheffing van de groe pen van de organisatie-Wolter- som steeds te wachten, totdat voor het betrokken gebied een bedrijfschap tot stand zal zijn gekomen. De opheffing zal steeds worden bevorderd, wan neer de betrokkenen een rede lijke termijn voor de voorberei ding van een bedrijfschap heb ben gehad, zonder daar gebruik van te hebben gemaakt. Naar de regering verwacht zal de or- ganisatie-Woltersom in enkele jaren verdwenen kunnen zijn. Het Nederlands Rundvee Stam boek houdt vandaag en morgen v or het eerst na de oorlog, te vens voor het eerst sinds 14 jaren, weer zijn nationale rundvee ten toonstelling te 's-Hertogenbosch. De laatste tentoonstelling van Nederlands grootste stamboek is gehouden te Utrecht in 1935 en mede door het daar gebodene is men in Engeland toen er toe over gegaan verschillende aankopen van zwartbonte fokrunderen te doen. En zo zal dan Den Bosch van daag de poorten van zijn vee markt openen om de vele vele duizenden te ontvangen, die op gaan om de bloem van Neer- lands rundvee die daar dan bijeen is te bewonderen. On der deze duizenden vele buiten landers uit alle delen van de wereld. Die dan de vreedzame strijd kunnen bijwonen tussen de fokproducten van Nederlands meest eminente fokkers van de drie Nederlandse veeslagen: het melkrijke zwartbont Hollands, het meer vleesvormige roodbont Maas-Rijn-IJsel en het blaarkop Gronings veeslag. En niet alleen het exterieur der dieren zal de bewondering afdwingen, ook de productie-gegevens die in de catalogus vermeld staan, mogen' er zijn. Vooral in de demonstratie- groep van zwartbonte koeien, die aan extra hoge productie- eisen voldoen, zijn dieren met uitstekende melkstaten: er is een Groningse koe bij, die in 300 dagen 8833 kg. melk gaf met 4.19 pet. vet; een Noord-Hol-! landse gaf in 312 dagen 8705 g. melk met 4.02 pet. vet; een an dere Noord-Holandse gaf in 345 dagen 8346 kg. met 4.36 pet. enz. Deze groep zal bestaan uit 25 keurstamboekkoeien, dieren dus van zeer goed exterieur, terwijl ze aan wel heel hoge eisen moe- i ten voldoen: als oudere koe moe ten ze bij een minimum-vetge halte van 3.60 pet. minstens 270 kg. boter vet hebben gegeven In 1 jaar. Naar rato moeten er 3 dergelijke lijsten van zo'n dier bekend zijn. Voor dieren van de lichtere grond wordt 10 pet.' minder geëist. Maar ze komen alemaal van de zware grond, 23 uit Noord-Holland, 1 uit Gro- ningenen 1 uit Overijsel (Kam pereiland). Van de 25 zijn 9 dochters voor de preferent 1ste klasse Old- ambtster Adema I 19056 S, die, in Overijsel gefokt, in Noord- Holland als stamvader wel heel sterk op de voorgrond treedt. Van deze stier zullen er niet minder dan 4 collecties afstam melingen zijn! UIT ZEELAND West-Noord-Brabant en Zee land spelen in deze zwartbonte afdeling hun partij goed mee. uit West-Brabant zijn er 7 stie ren, uit Zeeland, dat tot nu toe nog nimmer sterk op de voor grond kwam, doen 2 stieren mee aan de tentoonstelling. Verder komen uit Zeeland 15 vrouwe lijke dieren, allen als producten van de zware grond. Uit West- Brabant komen 12 dieren van de lichte grond en 6 van de zware grond. Is het minimum aantal per inzender in Zeeland 2 dieren, uit Noord-Holland hebben 2 inzenders ieder 5 die ren, n.l. Ant. J. Korteweg Sr. te Zevenbergen (zware grond) er. Adv. Peeters te Rucphen (lichte grond). Deze beide fokkers ko men ook ieder met een collec tie eigengefokte volbloeden voor het forum. De grootste le verancier is de stal van Gebr. Ruijter te Ooster-Blokker, die met 23 dieren verschijnt. Naast de zwartbonten zijn er onder de roodbonten toch ook dieren met goede productie-ge gevens. In de productie-klasse, waarin o.a. een 15-jarige KS- koe uit Groningen meedoet, zien we bijv. melklijsten vermeld als: 8488 kg. melk met 3.72 pet. vol in 355 dagen als 9%-jarige; cn 9276 kg. met 3.82 pet. vet in 389 dagen als 8 j. 9 mnd. Over het algemeen echter zijn de produc tie-gegevens der zwartbonten beter, speciaal het vetgehalte is hoger. Ten slotte zullen er dan de blaarkoppen verschijnen, die ook het bewonderen waard zullen zijn. Deze dieren worden ge fokt in Groningen en de Zuid- Hollandse Rijnstreek. En met suces! Getuige o.a. de rijks-pre miestier Gustaaf 3441 S uit Z.- Holland, die met a b voor alge meen voorkomen en ruim 90 punten de stier is die met het hoogst aantal punten in liet N. R. S. is opgenomen. Dit vee is in aanzienlijke mate van vleesvorming omgefokt naar het vleesmelktype. De catalogus vermelde in to taal 1019 nummers. De dieren zullen de eerste dag individueel gekeurd worden: 70 rubrieken in 9 keuringsringen! De tweede dag worden de collecties ge keurd benevens de kampioen schappen. Des namiddags van de GOEDE DEMOCRATIE. Prachtig! De tijd ligt nog niet ver ach ter ons, dat een socialist, die zichzelf respecteerde zich ver hield van alles wat met de ope ning der Kamers te maken had. De laatste jaren' begon er bij enkele voormannen enige kente ring te komen, maar de rest moest er niets van hebben. Door thuis te blijven als de Koningin tot haar volk kwam en zich ver te houden van alles wat op Oranjehulde leek, toonde men zuiver op de rode graad te zijn. Dat is nu anders geworden. Er is nu onder de socialisten niemand die opzettelijk bij de Kameropening afwezig blijft. En daar blijft het niet bij. Ik lees in het Vrije Volk een arti kel onder een vette kop: „Prins jesdag: traditie van goede demo cratie". Prinsjesdag, zo heet het daarin, is een van de hoogte punten in het democratische bestel." Volkomen juist. En daarom: prachtig, die uitspraak. Doch tevens het onweerleg baar bewijs, dat de S.D.A.P. van de betekenis der democratie niets, maar dan ook niets begre pen had. Dat zij, behalve on-gemanierd, nog on-democratisch was boven dien. Tn middenstandskringen, ook in Zeeland, zijn er altijd nog ve len, die er wat het organisatie leven betreft, niet toe kunnen komen, partij te kiezen. Natuurlijk trekt hun hart naar de organisatie op Christelijke grondslag. Dat kan niet anders. Als zij belijden, dat aan Jezus Christus gegeven is alle macht in hemel en op aarde, dat wij heel ons leven, ook ons zaken leven, hebben te stellen in dienst van God, dan kunnen zij er niet aan ontkomen te erkennen, dat ook wat betreft de midden standsorganisatie partij gekozen moet worden. Nu komt hier nog iets bij. Om aan de klem van deze eis te ontkomen en omdat zij toch ook geen verantwoordelijk heid willen dragen voor wat de z.g. neutrale Middenstandsbond doet en het zonder organisatie toch ook niet gaat, hebben meer deren zich aangesloten bij een plaatselijke z.g. vrije organisatie. Deze verenigingen kunnen misschien in staat zijn een of an der plaatselijk belang te dienen, maar aan het grote midden- standswerk nemen ij geen deel. Zij heben geen invloed op de middenstandspolitiek en wor den door de regering ook niet gehoord. Zij hebben zichzelf uit geschakeld. Het valt echter steeds moei lijker in deze houding te volhar den, temeer nu de midden standsorganisaties steeds meer worden ingeschakeld in het al gemene bedrijfsleven. Zo zijn nu weer de grote middenstandsbon den uitgenodigd zitting te ne men in het advies-college voor de samenstelling van de Sociaal Economische Raad, waarbij uit de aard der zaak, met de plaat selijke organisaties geen reke ning kan worden gehouden. Om nu toch niet helemaal op dood spoor te komen, worden pogingen gedaan een soort „blok" van plaatselijke organi saties te vormen. Men wil trach ten de plaatselijke organisaties te overkoepelen, door een „co mité van overleg". Een neutraal comité natuur lijk. Dat als principiële zaken aan de orde komen de oren dicht stopt en de dingen alleen uit de neutrale gezichtshoek wil bekijken. Alsof bij de grote ingrijpende vragen, die vandaag de dag aan de orde komen neutraliteit mo gelijk zou zijn! Op deze wijze komen de Christenmiddenstanders, die lid zijn van een dergelijke plaat selijke organisatie in steeds gro ter moeilijkheden. Natuurlijk kunnen zij hun in vloed aanwenden om niet bij een te vormen blok te worden ingeschakeld. Maar dan is het gevolg, dat zij overal buiten staan en dat zij nergens hu:, in vloed kunnen laten gelden. Daarom is het nu de tijd om alle aarzeling op zij te zetten en actief mee te werken aan de versterking van de organisaties, die zich stellen op de grondslag van de Christelijke beginselen. Optreden van Duitse volkspoli tie? Daar het Russische leger niet lang meer in Duitsland zal blij ven, mag verwacht worden dat de Westelijke zones eveneens ontruimd zullen worden. Op dat ogenblik zullen de divisies van de volkspolitie der Russische zone met wapens de Duitse een heid herstellen. Aldus heeft volgens de „Sozial Demokrat" het hoofd van de Grenspolitie in Saksen, Rein- hold Rau, verklaard. Maar die kat kwam weer Een zekere Henri Villette was te Alencon bezig een kat in een vijver te verdrinken, toen hij zelf in het water viel en ver dronk. De kat kroop uit net water en verdween. tweede dag zullen dan de prijs winnaars en de productie-die- ren gedemonstreerd worden, hetgeen ongetwijfeld grote in druk zal maken, ook op de bui tenlanders. De keuringen zullen beide da gen des ochtends om 8 uur aan vangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3