Inkomsten- en loonbelasting wordt verlaagd L NIEUWS Archeson belicht Amerikaanse politiek in V.N. heer B. Burger te 's-Heer Areudskerke hencemd tot Gemeentesecretaris te Goes NIEUWE L00NR0NDE Omzetbelasting wordt op 3.5 pCt gebracht Ministers en Commissarissen der Koningin krij gen hogere vergoeding voor representatiekosten. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rijkspolitie wordt niet 500 man ingekrompen. De repatriëringen van de militairen overzee Aanmuntingen in 1950. Doodstraf geëist tegen Vieisahn en Rulii. Dr Schumacher uitgejouwd. Beroep tot samenwerking op S.ü. Met de woningbouw in plan Oost is liet droevig gesteld De nieuwe Gemeente secretaris Agenda algemene vergade ring der V.N. vastgesteld. SNIPPER De devaluatie van de Belgische franc Doodstraf tegen Rajk c.s. geëist. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1863 Abonnementsprijs 3.S0 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 22 SEPT. 1J49 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.26 u., onder 18.38 u. Maan op 7.34 u., onder 18.59 u. Hoogwater Vrjjdag 23 September. Vlissingen: 2.11 u. 2.36 m., 14.19 u. 2.38 m. Terneuzen: 2.39 u. 2.52 m., 14.51 u. 2.54 m. Wemeldinge: 4.02 u. 1.99 m., 16.19 u. 1.89 m. Zierikzee: 3.53 u. 1.73 m., 16.02 u. 1.62 m. al een nieuwe loonronde volgen? Een'zeer belangrijke vraag. Volgens een verklaring van een der leiders van de Prijsbe- heersing hangt het slagen van de devaluatie geheel af van de vraag of de vakbonden in staat zullen zijn een nieuwe loonron de te voorkomen. Gebeurt dit niet, dan is de kans op betere exportmogelijkheden al bij voorbaat verkeken. Hij voegde er echter aan toe. dat prijsverhogingen tengevolge van de devaluatie niet uit zul len kunnen blijven. ne vraag is nu maar, noe groot die prijsverhoging zal zijn. Naar „Trouw" van goed in gelichte zijde vernam, heeft de regering op korte termijn een onderzoek doen instellen naar de vraag in hoeverre een stij ging van de kosten van het le vensonderhoud is te verwach ten als gevolg van de devalua tie van de gulden. De uitkomsten van dit onder zoek zouden hebben uitgewe zen, dat bij een devaluatie van dertig procent de kosten van het levensmiddelenpakket zui len stijgen mvt circa 4'/i pet. Berekend over de totale kos ten van het levensonderhoud (bij een gelijk blijven van de huren) zou dan een stijging te verwachten zijn van slechts an derhalf procent. TT iermee zijn we er evenwel nog niet. Wij hebben gisteren kunnen lezen, dat het niet alleen in de bedoeling ligt een verhoging van de huren met 15 pet. toe te staan, maar dat bovendien de personele belasting zeer belang rijk zal worden verhoogd. Dit alles betekent een nieuwe verhoging van de gezinsuitga ven, die, tenzij de vakbonden met de regering over stabilisa tie van de lonen tot overeen stemming kunren komen, door een nieuwe loonronde zal wor den gevolgd. Zowel de regering als de be sturen van de vakorganisaties hebben zich tot overleg bereid verklaard. Het resultaat hiervan zullen we heben af te wachten, maar de kans dat zich nieuwe span ningen zullen voordoen met als gevolg een nieuwe loonronde is zeker niet denkbeeldig. Stichting Toezicht Politieke Delinquenten gaat liquideren. In de toelichting op de be groting van Justitie wordt o.m. medegedeeld, dat de totaalsterk te van het corps Rijkspolitie met 500 man zal worden verminderd. De minister heeft gemeend tot deze met het oog op de benarde toestand van 's lands financien geboden bezuiniging te mogen overgaan, nu door een doelmati ge, practische zowel als theore tische opleiding van het tijdens de bezetting en kort na de be vrijding aangestelde personeel, het peil, alsmede de bruikbaar heid van dat personeel allengs aanmerkelijk is gestegen of ver beterd. Het totaal der gedetineerde politieke delinquenten wordt voor 1950 geschat op 10.000 (voor 1949 plm. 17.500). I.v.m. de uitvoering van de plannen met betrekking tot de uitbouw van het gevangenis wezen zal de personeelsbezetting van de afdeling gevangenis wezen uitbreiding dienen te on dergaan. Het bestuur van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten heeft besloten, dat deze stich ting per 1 Januari 1950 in liqui datie zal gaan. Er blijven dan nog vrij om vangrijke werkzaamheden ter afwikkeling over. Zo zullen er vermoedelijk in 1950 nog plm. 15.000 politieke delinquenten on der toezicht staan, terwijl voorts nog de rapportering inzake voor waardelijke invrijheidstelling van gedetineerde politieke de linquenten verzorgd zal moeten .vorden. iNieuw Tweede-Kamerlid. Nu de heer Steinmets heeft be dankt als lid der Tweede Kamer heeft de voorzitter van het cen traal stembureau in diens plaats benoemd verklaard mr J. H. van Maarseveen, die voornemens is te bedanken. Na hem komen resp. op de betreffende lijst voor mr P. J. M. Aalberse te Wassenaar en mej. W. van Lanschot te Utrecht, die ook zullen bedanken, omdat zij bestemd zijn zo nodig kwaliteitszetels te bezetten. Ver volgens komt aan de beurt de heer C. J. van der Ploeg te Haar lem, voorzitter van een R K. Landarbeidersbond. WIJZIGINGEN IN DE BELASTINGHEFFING VOORGESTELD. In zes wetsontwerpen, die b(j de Tweede Kamer ingediend zyn, heeft de regering vorm gegeven aan haar in de Millioenennota aan gekondigde plannen tot wijziging van de belastingheffing. De regering beraadt zich thans nog over de vraag of deze ontwerpen nog wijziging behoeven, daar ze gereed waren voor de devaluatie van de gulden. Het belangrijkste ontwerp is wel, dat waarbij voor gesteld w ordt tot verlaging van inkomsten- en loonbelasting. De omzetbelasting zal met een half procent worden verhoogd. De wet oji de personele belasting zal enige technische wijzigingen onder gaan. lagere inkomens en de grote ge zinnen te matigen wordt het aan tal noodzakelijke levensbehoeften, hetwelk geheel of gedeeltelijk van omzetbelasting is vrijgesteld, uit gebreid. Vlees, vis, margarine, bak- en braadvet en peulvruchten zullen geheel worden vrijgesteld. In dit verband zij er aan herin nerd dat aardappelen, brood, groenten, fruit, melk en granen, evenals meel en bloem, reeds ge heel vrij zijn. Boter en kaas zullen in geringere mate met omzetbe lasting worden getroffen dan tot dusver. Ook de belasting van consump tieijs zal aanmerkelijk worden verlaagd. Voor een aantal genots middelen als chocolade en suiker werken, biscuits, koejes en gebak, dranken en vlees- en vruchtencon- serven wordt echter een ver zwaarde heffing voorgesteld. Wijziging personele belasting. Een ontwerp van wet inzake de personele belasting beoogt een technische herziening van dc be staande, reeds meer dan vijftig jaar oude wet op de personele be lasting, die reeds vaak gewijzigd is en welker systematische bouw dientengevolge gebreken vertoont. In hoofdzaak zijn de bestaande bepalingen zo nodig gemoderni seerd, overgenomen. De bedragen der vrijstellingen en verminderin gen van de huurwaarde zijn, op een enigszins hoger niveau, aan- De verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. Zoals reeds in de millioenennota is opgemerkt, zal de in het ont werp vastgestelde verlaging in zeer belangrijke mate de verzwa ring van druk opvangen, welke een gevolg zal zijn van de ver hoging van de woninghuren, de verhoging van enige verteringsbe lastingen en de voorgenomen ver laging van subsidies op levensmid delen. Mede met het oog hierop ligt het zwaartepunt van de voor gestelde verlaging bij de belas tingplichtige met lagere en mid delbare inkomens. Het ontwerp bevat o.a. een verruiming van het belastingvrije minimum, voor ge huwden wordt dit met omstreeks 25 7o verhoogd. De belastingver lichting ten gevolge van dit ont werp wordt geschat op ten minste f 150 millioen 's jaars. Volgens het voorgestelde ont werp zal de inkomstenbelasting voor belastinggroep 3 (belasting- plchtigen met aftrek voor 2 kin deren) als volgt worden geheven. Een zuiver jaarinkomen van f 1500.zal niet worden belast, voor f2.000.zal fl.90 moeten worden betaald, voor f 2500. f 23.50, voor f 3000.— f 72.20, voor f3500.— f 134.50, voor f4000.— f 210.50 enz. Do omzetbelasting. De omzetbelasting zal blijkens een ontwerp worden verhoogd van 3 tot 3'A 7c, terwijl het percen tage van een half voor leveringen in de groothandel gelijk blijft. Teneinde de druk van de omzet belasting voor de personen met de Voor 1950 is geraamd het uit zenden naar Indonesië ter aflos sing van aldaar aanwezige troe pen van een zelfstandige infante riebrigade plus 3 bataljons in het voorjaar en van nogmaals 3 ba taljons in het najaar, aldus ver meldt de memorie van toelichting op de begroting van het departe ment van oorlog. Het ligt in het voornemen in 1950 de terugkeer van de 1ste di visie „7 December'" te voltooien en daarna de 2e divisie te repa triëren. Bij elke divisie behoren 6 bewakingsbataljons, welke gelijk met de divisie waren uitgezonden. Bovendien ligt het in de bedoe ling de.-ji.g. 3de divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug te voeren. Bovenbedoelde maatregelen zul len tengevolge hebben, dat de ge middelde sterkte der Koninklijke Landmacht in Indonesië zonder de luchtstrijdkrachten zal bedragen 68.300 man. De eindsterkte in 1950 zal dan bedragen 46.300 man. DE NEDERLANDSE BOTER- LITVOER NAAR BELGIE. In overleg met de Nederlandse instanties heeft de Belgische re gering besloten, dat van heden Woensdag 21 September te 12 uur af, de uit Nederland ingevoerde boter dient gefactureerd tegen de prijs van 77.50 frfranco grens in plaats van de oude prijs van 82 l'r. gepast aan de te verwachten huurverhoging, hetgeen tengevol ge zal hebben dat degenen, die wegens te lage huurwaarde van hun woning thans niet in de per sonele belasting zijn betrokken, ook ingeval van een verhoging van de huren met 15 niet zullen worden aangeslagen. Een volgend ontwerp strekt tot het heffen, ten bate van het Rijk, van 100 opcenten op de personele belasting naar de grondslag huur waarde. Geschat wordt, dat de personele belasting met inbegrip van de op centen, na de verhoging van de huren in het komende jaar, in to taal ongeveer 29 millioen meer zal opbrengen dan voor het belasting jaar 1949/'50 is geraamd. Ten aanzien van het kwitantie zegel houdt een der ontwerpen een verhoging van het recht van 10 cent op 15 cent in, waartegenover staat dat kwitanties voor bedra gen van f 20 en minder van zegel recht zullen zijn vrijgesteld. Het echtpaar S. Hengst, P. HengstLievense te Westkapelle vierde gisteren zijn 55-jarig huwelijksfeest. Aan de toelichting op de begro ting van het Staatsmuntbedrijf voor 1950 is ontleend, dat bij het opstellen der begroting slechts re kening is gehouden met voortge zette aanmunting van nieuwe munten en met ontmunting van buiten omloop gestelde en van niet meer voor de circulatie be nodigde oude munten. Voor de aanmuntingen is het volgende programma geprojec teerd: f7.500.000 aan kwartjes, f 7.500.000 aan dubbeltjes, f 1.000.000 aan stuivers, f 1.000.000 aan centen. Gistermiddag heeft de advo caat-fiscaal van Amsterdamse Bijzondere Hof tegen de 45-ja- rige Emile Rühl en de 39-jarige Friedrich Christiaan Viebahn de doodstraf geëist. Zij waren de naaste medewer kers van de ter dood veroor deelde Lages. Emil Rühl, een lange, donkere man met ronde, koolzwarte ogen, die altijd wat verwonderd de wereld in kijken en Friedrich Christian Viebahn, klein, breed en zes jaar jonger dan de vijfenveertig-jarige Rühl, maar veel ouder er uit ziend. Zij zijn oude bekenden. Talloze malen hebben zij getuigenis af gelegd. De tenlastelegging was eigen lijk maar heel kort. Zij werden er van beschuldigd te hebben deelgenomen aan de Silbertanne- acties, waarbij ze ook zelfs als sluipmoordenaars zijn opgetre den. Nog niet alle geëvacueerden zijn naar hun woonplaats terug. De algemene onkosten, welke in de tegenwoordige tijd aan de vervulling van het ministerambt zijn verbonden, blijken slechts voor een gedeelte door het tot nu toe ais vergoeding van re- presentatie-kosten uitgetrokken bedrag van f 1800 te worden ge dekt, zo wordt in de toelichting op de begroting van Binnen landse Zaken medegedeeld. Voorgesteld wordt, ter bestrij ding van de algemene onkosten aan de uitoefening van het ambt verbonden, aan de ministers als vergoeding van de ambts- en representatiekosten een bedrag van f 5000 per jaar toe te ken nen. De verhoging van het bedrag, wegens representatiekosten aan de Commissarissen der Konin gin in 1949 voorgesteld, blijkt in de practijk nog onvoldoen de. Ook thans nog liggen de be dragen, door velen hunner uit gegeven, hoger dan de laatste lijk vastgestelde vergoeding. Verwacht mag worden, dat het thans uitgetrokken bedrag ad f6000 de werkelijkheid het dichtst benadert. De inschakeling van politieke delinquenten in het arbeidspro ces verloopt bevredigend. De ondersteuning van gezin nen ondervindt hiervan de gun stige invloed. De uitgaven der gemeenten voor armenzorg voor dit onder deel kunnen lager worden ge raamd en derhalve ook de to tale kosten van de bijdrage van 75 die het Rijk aan de ge meenten verstrekt. Het ligt in het voornemen de Rijksdienst voor de Ondersteu- Chapin nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. President Truman heeft Selden Chapin tot Amerikaans ambassa deur te Den Haag benoemd, in welke functie hij dr Herman Ba- rueh, die kortgeleden als zodanig is afgetreden, opvolgt. Chapin is gezant geweest der Verenigde Staten te Boedapest. Zijn naam werd genoemd in ge tuigenissen, afgelegd tijdens het proces tegen kardinaal Mindszen- ty, waarop de communistische Hongaarse regering zijn terugroe ping eiste. Chapin ontkende in deze zaak betrokken te zijn ge weest. Hij werd hierin door mi nister Dean Acheson gesteund. ning aan behoeftige Nederlan ders in het buitenland op te heffen en in te stellen een zuiver departementaal bureau, geheten „Bureau Organisatie Hulpverle ning Nederlanders in Duits land", hetwelk voorlopig in Arnhem zal blijven gevestigd. Het woningprobleem zal ook in 1950 nog niet in die mate zijn opgelost, dat alle geëvacu eerden naar hun oorspronkelijke gemeenten teruggekeerd zullen zjjn. Ernstig wordt er naar ge streefd zoveel mogelijk evacuees naar hun gemeenten van her komst te verplaatsen, althans hen in zulke omstandigheden te brengen, dat de status van eva cué als vervallen kan worden beschouwd. Hij was te vriendelijk t.o.v. Engeland. Dr Kurt Schumacher, de so ciaal-democratische leider der oppositie in het nieuwe West- Duitse parlement, werd gisteren door parlementsleden uitge jouwd, toen hij vriendelijke op merkingen jegens Engeland maakte. Schumacher had critiek uit geoefend op bondskanselier dr Adenauer, omdat deze in de voor hem voor het parlement afge legde regeringsverklaring niet had gesproken over „hetgeen door de Britse belastingbetaler voor het Duitse volk wordt ge daan". Toen hij hierop luide werd uitgejouwd, wendde dr Schumacher zich tot de demon strerende parlementsleden en reageerde vinnig met de woor den: „Onder jullie waren natio- naal-socialisten te vinden, doch niet onder de Britten, als ik het mij goed herinner". Hierop werd Schumacher door de voorzitter tot de orde ge roepen. Nadat het algemene debat In de algemene vergadering der V.N. Woensdag door de Braziliaanse afgevaardigde dr Cyro de Freitas Valle geopend was, werd de eerste grote rede gehouden door Dean Aclieson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Hij deed een beroep op de Sowjet-Unie mee te werken bij de oplossing van internationale vraagstukken, in het byzonder Griekenland. De Amerikaanse politiek ten aanzien van de voornaamste kwesties, die op de agenda van de vergadering staan, vatte hij ais volgt samen: 1. Korea. Hier moet een com missie der V.N. gehandhaafd blij ven. 2. Palestina. De vergadering moet een practisch plan aanvaar den voor een permanent interna tionaal bestuur in het gebied van Jeruzalem en voor de bescherming van de heilige plaatsen. Ten aan zien van het vraagstuk der Ara bische vluchtelingen moeten de di reet daarbij betrokken staten hun verantwoordelijkheid erkennen. 3. Italiaanse koloniën. De ver gadering moet een plan uitwerken voor een verenigd en onafhanke lijk Lybië, uit te voeren binnen drie of vier jaar. De volken van Eritrea moeten in staat worden gesteld zich in politiek opzicht met naburige regeringen te ver enigen, De volken van Somaliland moeten kunnen profiteren van het trustschapstelsel. 4. Minder-ontwikkelde gebieden. De V.S. zullen hun volledige steun BONNENLIJST. Geldig van 25 Sept. t.m. 8 Oct. '49, Voedingsmiddelenkaarten 909 321 Vlees (A, B, D)100 gr. vlees, 322 Vlees (A, B): 300 gr. vlees. 323 Vlees (D)100 gr. vlees. 324 Algem. (A, B, D)250 gr. rijst 326 Algem. (A. B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 334 Algem. (D)100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Van de bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders cn zieken) zijn geldig de bonnen gemerkt met de letter A. Gehuwd vrouwelijk personeel tot Juli 1950 in rijksdienst. Naar wij vernemen heeft de mi nisterraad besloten de maatregel inzake het ontslag van het gehuw de vrouwelijke personeel uit de rijksdienst, in afwachting van het door de commissie ter bestude ring van het vraagstuk van de nuwende en gehuwde ambtenares in rijksdienst uit te brengen rap port, 6 maanden uit te stellen. Het gehuwde vrouwelijke perso neel kan dientengevolge dus tot 1 Juli 1950 in dienst worden ge houden. De Goeso raad heeft gisteren de heer B. Burger te 's-Heer Arendskerke benoemd tot opvolger van de overleden gemeente secretaris, de heer J. I. van Bailegoyen de Jong. Na een besloten zitting, die bijna een uur duurde, kreeg de heer Burger 12 stem men, de heer J. H. Smit uit Epe 2 stemmen, terwijl er één stem blanco werd uitgebracht. De Raad: „Lelijke fouten". Was de benoeming van de heer Burger het enige belangrijke voor stel van de acht agendapunten, toch heeft de raadsvergadering nog behoorlijk lang geduurd. In de rondvraag kwam namelijk de huizenbouw van Plan-Oost ter sprake. Het bleek, dat aan deze bouw nog wel een en ander man keert, ja, dat er behoorlijk grote fouten zijn gemaakt. Bij de ingekomen stukken be vond zich een onplezierige mede deling van de minister van Ver keer en Waterstaat, dat ook voor 1950 geen geld ten beschikking zal worden gesteld voor de ver betering van de Rijksweg door Goes. Voorts was er een verzoek binnengekomen van de bewoners van Bouwplan III om te komen tot de bouw van een kleuterschool B. en W. stelden voor deze aan vrage te onderzoeken. Hamers tukken. Na de benoeming van de heer Burger gingen, behoudens enkele opmerkingen, de volgende voor stellen vlot onder de hamer door. De heer F. Bazen werd over eenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het wegdek van de Heernisseweg zal worden verbeterd. In het nieuw in te richten kantoor van de ge meente-ontvanger zal een kluis worden gebouwd en het perceel Groene Jager 2a, waar vroeger het distributiekantoor was geves tigd, zal weer tot woning ver bouwd worden. Voorts besloot men nabij de spoorbaan en de M. A. de Ruyterlaan een stukje grond groot 0.13.30 ha. aan te kopen tegen f 0.40 per ca. nodig voor de aanleg van een industrieterrein. Tenslotte benoemde de raad mej. J. Janse te Rotterdam m.i.v. 1 September tot tijdelijk lerares in de klassieke talen aan de gemeen telijke gymnasiale afdeling van de R.H.B.S. Rondvraag. Toen kwam de rondvraag en kreeg wethouder Buijs (Arb.), zo als hij zelf zei een „goeie beurt". Want de heer P. de Munck (Arb.), de heer W. J. J. M. Vroome (K.V.P.), de heer Me- rison (Middenst.) en de heer J. Sepers (C.H.) wezen op de drin gende noodzaak van een wacht huisje op het parkeerterrein. Doch de heer Buijs gaf hen niet veel hoop. Voorts wees de heer Vroome op de slechte bestrating van de binnenstad en de heer Merison op de verlichting. Het was de heer Zuidema (A.R.) die het balletje over de woning bouw aan het rollen bracht. Hij had vernomen, dat het daarmee maar droevig gesteld was. Er moesten nieuwe deuren gemaakt worden en er ontbraken hier en daar drempels. Door al deze kar weitjes werden de huizen steeds later verhuurd en dat gaf, gezien het feit dat men reeds op de vo rige vergaderingen over het ren teverlies dat hierdoor ontstaat had gesproken, zeker te denken. Gaarne zou hij willen weten wie hiervoor verantwoordelijk is. „Ja, er waren nogal wat slor digheden", zei wethouder Buijs. De deuren waren niet haaks, de goten waren krom getrokken en lekten, de trapleuningen vertoon den neiging tot kromtrekken en een stenen vloertje was te hoog gelegd, zodat de deur niet open kon, tenzij de mat opzij was ge schoven. „Dat is echter geen schade voor de gemeente" lichtte wethouder van Melle toe. De aannemer is verantwoordelijk tegenover de ar chitect en hij draagt de schade. De gemaakte fouten zullen dan ook verbeterd worden. De heren Vermaire (Middenst.) en Haverhoek (Arb.) waren met dit antwoord, ook nog toegelicht door wethouder Rooze, niet erg tevreden. Het toezicht had ont broken en dat was huns inziens een grote fout. „Zoiets kost geld" voegde de heer Visscher (Arb.) nog aan de klachten toe. Met de wetenschap, dat al het mogelijke gedaan zal worden om voortaan dergelijke fouten te voorkomen, Is de raad vervolgens in besloten vergadering gegaan. „Ik vind het erg prettig", dat waren de eerste woorden, van de nieuw benoemde gemeente-secre taris, de heer B. Burger, toen wy hem gisteravond, telefonisch, ge luk wensten met zijn benoeming. „Goes is een mooie gemeente en ik stel mij veel voor van mijn werkkring, die zeker een prettige werkkring zal zijn", Bastiaan Burger werd de 26-ste Januari 1920 geboren te Terneu zen. Toen hij zeventien jaar was kwam hij als volontair op de secretarie van zijn geboorteplaats. In 1945 werd de heer Burger be noemd tot commies op de secreta rie te Vlissingen en in September 1946 volgde zijn benoeming tot ge meente-secretaris van 's-Heer Arendskerke. De heer Burger is verbonden als docent aan de Zeeuwse cursus sen voor gemeente-administratie in Goes en Middelburg en heeft zitting in de daarvoor ingestelde examencommissie, hij is ook ad ministrateur van de Schoolartsen- dienst en de Centrale dienst Be- velanden voor Bouw- en Woning toezicht. Ook in de gemeente 's-Heer Arendskerke bekleedt de heer Burger verscheidene belangrijke functies. De heer Burger is Ned. Her vormd, gehuwd en heeft 1 kind. Hij is aangesloten bij de C.H.U. Woensdagavond is de 14 leden tellende agendacommissie bijeen gekomen, die de agendapunten vaststelt voor de verschillende commissies van de algemene ver gadering der V.N. De volgende kwesties besloot de commissie op de agenda te zetten 1. Bedreiging van de politieke onafhankelijkheid en integriteit van Griekenland. 2. De kwestie Korea. 3. Bespreking van het rapport van de interumeommissie (kleine assemblee). 4. De vorming van een veld dienst der V.N. In al deze gevallen stemden de Sowjet-Unie en Polen tegen. 5. Het nakomen van de rechten van de mens in Bulgarije, Honga rije en Roemenië. Wysjlnski noemde dit punt een bemoeiing met binnenlandse aangelegenhe d-n en ontkende het recht van de vergadering dat onderwerp te be spreken. 6. Het rapport van de interna tionale commissie voor het recht. De agendacommissie heeft beslo ten de kwestie van de Italiaanse koloniën naar de politieke com- knissie te verwijzen en een tweede politieke commissie in te stellen met het oog op de overbelaste agenda. Volksrepubliek China uitgeroepen. De leider van de Chinese com munisten Mao Tse Toeng, heeft te Peiping de vestiging van een „volksrepubliek China" bekend gemaakt. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat Engeland definitief besloten heeft de nieuwe commu nistische regering in China onmid dellijk de facto te erkennen, zo schrijft Reuters diplomatieke cor respondent. Dit besluit, zo meent men, is het resultaat van de besprekin gen der ministers van buitenland se zaken over het Verre Oosten, die vorige week te Washington zijn gehouden. De Nederlandse ingenieur L. Steenbergen te Emmen is er na jarenlange studie en voorbereiding in geslaagd een tweetact benzine motor van 125 cc te construeren. Zaltbommel krijgt een jeugd- gemeenteraad. Deze raad heeft evenveel leden als de originele en heeft ook een gelijke politieke samenstelling. De nationale rundveetentoonstelling ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van het N.R.S. is gisteravond in Den Bosch geopend. Gistermid dag werd een roofoverval ge pleegd op het postagentschap Driehuis-Velsen. De dader maakte een bedrag van f 400.buit. Onder enorm veel belangstelling vierde gisteren Ds Berkel, de hof prediker, zijn zilveren predikants jubileum. Nederlanders in De nemarken hebben gelden bijeen gebracht voor 280 Kerstpakketten voor de militairen in Indonesië. Een elftal bestaande uit eerste en tweede kamerleden speelde gister middag een voetbalwedstrijd te gen de parlementaire pers. De volksvertegenwoordigers werden verslagen met 10. Het Neder landse militaire voetbalteam be haalde gisteravond een 3—1 over winning op het Deense militaire elftal. Donderdag zal de Ame rikaanse Senaat stemmen over Trumans militaire steunprogram ma aan West-Europa. De Sow jet-Unie heeft een protest inge diend tegen Italië's aansluiting bij het Atlantisch Pact. De secre taris-generaal van de Tsjechische communistische partij heeft een strenge selectie van haar leden aangekondigd. Een staking, die ongeveer een millioen arbeiders zou omvatten, bedreigt de Ame rikaanse staalindustrie. geven aan een program der V.N. ter verbetering van economische en sociale toestanden. 5. Rechten van de mens in Bul garije, Hongarije en Roemenië. De V.S. zijn voorstander van voorleg ging aan het internationale hof van justitie van de kwestie, of de drie landen verplicht zijn de be palingen in de vredesverdragen na te komen. 6. Toezicht op de atoomenergie. Wanneer de Sowjet-Unie zich niet bereid toont tot samenwerking, kan niet gehoopt worden op het vinden van een basis voor over eenstemming. De Belgische minister van land bouw, Orban heeft gisteravond over de radio de volgende verkla ring afgelegd: „Wegens de grote omvang der devaluaties, waartoe door de over grote meerderheid 'van de landen besloten werd, heeft de Belgische regering zicli verplicht' gezien de wisselkoers van de dollar te wijzi gen van 44 in 50 Belgische francs. Dit heeft tengevolge dat ten op zichte van bijna alle andere valu ta's de Belgische franc in feite ge revalueerd wërd. Deze toestand is van zodanige aard, dat hij de concurrentie-moeilijkheden van de producenten en van onze expor teurs, zowel op de binnenlandse als op de buitenlandse markten, zal vergroten. Alleen een vermin dering van de verkoopprijzen, uit gedrukt in Belgische francs, zal hun in staat stellen hun activiteit voort te zetten. Bezettingsstatuut voor Duitsland van kracht. Aan liet militaire bestuur van West-Duitsland is gisteren offi cieel een eind gekomen. Met de officiële mededeling van dr Kon rad Adenauer, de nieuwe West- Duites bondskanselier, tijdens een bezoek aan de nieuwe geallieerd^ hoge commissie, dat zijn regering gevormd is, werd het bezetting^ statuut, waar de ministers van de drie bezettingsmogendheden van West-Duitsland het in April over eens werden, van kracht. Tegelijkertijd ondertekenden de hoge commissarissen de vier eer ste wetten van de hoge commissie, die waarborgen bieden voor een democratische regering en voor het prestige en de veiligheid van de geallieerde strijdkrachten. In het grote zuiveringsproces te Boedapest is gisteren tegen Rajk en zijn zeven medebeklaag- den de doodstraf geëist. Aanklager Alapi, die ook als zodanig in het proces tegen Kar dinaal Mindszenty optrad, ver klaarde, dat de „kop van de slang verpletterd" moest worden. „Het volk eist de doodstraf en ik aanvaard deze eis". Alapi concludeerde, dat het proces Tito's gehele strategie had blootgelegd evenals de rol, die de Joego-Slavische leiders in en na de oorlog hadden ge speeld. Jaarvergadering Zeeuwse Bond van Oud-Oorlogs vrijwilligers. Zaterdagmiddag zal de Zeeuwse Bond van Oud-Oor)ogsvrijwilliger| in het Schuttershof te Middelburg haar jaarvergadering houden. Behoudens de jaarverslagen der secretaris en penningmeester zul* len door de afd. Middelburg twee belangrijke voorstellen worden iijj gediend en toegelicht, 's AvondS wordt in dezelfde zaal een feest avond gehouden. V.V. „Zuid-Beveland" Goes, Veiling van Woensdag 21 Sept. Fruit: Bonne Louisse d. Avr. 328; Conference 321; Triumph de Vienne 621; Maagdepeer 3 10; Lagepont 3—17; Br. Hardy 918; Seigneur d'Esperen 315; Br. Lebrun 39; Soldat Labou- reur 39; Transp. de Cronsel 6 31; Jacq Lebel 59; Cox Oranje Pippin 539; Lanes Prince Albert 58; The Queen 6.5011; Codlin Keswick 79; Lemoenappels 5— 11; Bramley Seedling 58; Glorie van Holland 916; Reine Victo- riapruimen 623; Monarch 631; Rademaker 629; Druiven 90. Groenten: Dubb. Princessebonen 2044; Stoksnijbonen 2030; Rentegevers 4245; Wagenaar- bonen 8—11; Pronkbonen 23: Augurken 2590; Rode Kool 7.50 11; Groene Kool 2426; Andij vie 1020; Uien 36; Tomaten 1617; Kroten 7—8, alles per 100 kg. Komkommers I en II 817; idem III 710; Kropsla 1.50—8; Bloemkool I 3235; idem II 21 25; idem III 1215; Meloenen 7— 33, alles per 110 stuks. Kroten 12; Radijs 4.50; Selderij 0.501, alles per lOOr bos. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1