Nederland is ten nauwste betrokken bij internationale verhoudingen. L Nederlandse gulden met 30 pCt gedevalueerd. Veren over Westerseheide zullen women belast. Ruim 2 millioen gulden uitgetrokken voor waterstaatkundige werken in Zeeland. NIEUWS Een en twintig landen beijfien yenevaiueerd. Nog zwaar is de druk op de volkeren van Nederland en Indonesië. DE TROONREDE. Minister Lieftinck deelde de Staten-Generaal mede: Besluit werd met gemengde gevoelens genomen. TROONREDE VAN H. I¥9. DE KONINGIN. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Mralstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1S62 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND bnsdao «1 sept. ma Hoofdredacteur: R. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en M_an. Donderdag: Zon op 6.25 u., onder 18.40 u. Maan op 6.02 u., onder 18.46 u. Nieuwe Maan 13.21 u. Hoogwater Donderdag 22 Sept. Vlissingen: 1.34 u. 2 21 m., 13.41 u. 2.19 m. Ter.euzen: 2.01 u. 2.38 m„ 14.12 u. 2.36 m. Wemeldinge: 3.20 u. 1.89 m„ 16.36 u. 1.74 m. Zierikzee: 3.10 u. 1.65 m., 15.20 u. 1.62 m. HM. de Koningin heeft gis teren de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend, met een zoals dat na de oorlog gewoonte schijnt te zijn gewor den zéér uitvoerige troon rede. Een rede, waarvan de inhoud niet evenredig is aan de lengte. Dit staatsstuk draagt een in hoofdzaak beschouw e n d karakter. Nieuwe perspectieven worden niet geopend. Tn tegenstelling met wat vroe- ger gewoonte was, wordt nu in de eerste plaats in de brede stilgestaan, bij de internationale verhoudingen en het militaire vraagstuk. Een teken des tijds. Wij zijn in verband met de veranderde tijdsomstandigheden internationaal gaan denken. Het nationale staat niet op de voorgrond, maar het in ternationale, speciaal de West- Europese betrekkingen en ver houdingen. Herinnerd wordt aan de toe treding tot de Benelux, de Raad van Europa en het Noord Atlantisch verdrag die aan de ene zijde waarborgen zijn voor de nationale veiligheid maar aan de andere zijde voor de algemene veiligheid en de bescherming van vrede en recht. Dat hierbij nog grote moeilijkheden te overwinnen zijn, wordt niet uit het oog ver loren. Bij alle breedvoerigheid, is de de passage over de nieuwe rechtsorde, merkwaardig kort gehouden. Het trok onze aan dacht, dat wel gesproken wordt van een vrij en souverein Indo nesië en, een vrij en souverein Nederland terwijl van een der- belangrijkste vraagstukken die hierbij aan de orde komen, de hogere eenheid, niet gerept wordt. De financiële paragraaf, is tot op zekere hoogte althans in optimistische toon gesteld. Voor het eerst na de bevrijding werd een sluitende begroting verkregen. Maar hoe? In hoofdzaak ten koste van abnormaal hoge be lastingen die alleen verlaagd zullen kunnen worden als aan de abnormaal hoge uitgaven 'n einde wordt gemaakt. Maatre gelen om tot een drastische be zuiniging te komen worden ech ter niet aangekondigd. Van de wijzigingen op mone tair gebied wordt terloops ge waagd. Verklaarbaar nu daar omtrent door minister Lieftinck een afzonderlijke verklaring werd afgelegd. Het stemt tot verheugenis dat de middenstand met name werd genoemd en dat ook de landbouwbelangen niet over het hoofd werden gezien. Met instemming hebben wij gehoord dat op handhaving van de arbeidsvrede door samenwer king van overheid en maat schappelijke organisaties de na druk wordt gelegd en dat de regering oog blijkt te hebben vcor de verstarrende werking van sterk doorgevoerde over heidsbemoeiingen. I_T etzelfde geldt voor wat ge- 1 zegd wordt van de noodza kelijke opvoering van de ar beidsproductie en in verband daarmee van de mogelijkheid van omvangrijke investeringen. Dit geeft hoop dat de regering tot het inzicht zal komen, dat aan de moordende fiscale poli tiek tot nu toe gevolgd, een einde zal moeten komen. Hoe uitvoerig de troonrede ook moge zyn, toch is aan vel schillende belangrijke onderwer pen geen aandacht geschonken. Van het onderwijsvraagstuk en alles wat daarmee samenhangt wordt niet gesproken. De dreigende gevaren van morele en geestelijke aard, en de maatregelen, die in verband daarmee genomen zouden kun- nen worden, zijn in dit staats stuk over het hoofd gezien. A lies bijeengenomen een lang- ademige maar weinig be zielende troonrede, wat bij een In zichzelf verdeeld Kabinet als wij thans bezitten wel niet an ders verwacht kon worden. De zitting van de Staten-Ge neraal is weer geopend. In de komende periode zal van regering en volksvertegenwoor diging veel worden geëist. Wü stemmen daarom gaarne in met de bede, dat Gods onmis bare zegen moge rusten op de arbeid van regering en volks vertegenwoordiging. De minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck, heeft gistermiddag namens de Nederlandse regering in de ver enigde zitting van de Kamers der Staten-Generaal mede gedeeld, dat de regering het noodzakelijk acht de koers van de gulden te bepalen op 3.80 in de dollar, hetgeen, be houdens een kleine technische afwijking, neerkomt op een gelijke devaluatie als die van het pond tegenover de dollar. Minister Lieftinck wees er o.m. op, dat de devaluatie van het pond, waarbij de koers werd verlaagd van 4.03 tot 2.80 tegenover da dollar, een golf van devaluatie heeft ontketend. Vierde zitting van algemene vergadering der V.N. geopend. Onder tijdelijk voorzitterschap van Norman J. Makin, de Austra lische ambassadeur in de V.S., is gisteren de vierde zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties geopend. Generaal Carlos Romulo (Phi- lippijnen) werd tot voorzitter van de algemene vergadering gekozen voor deze zitting. Er werden vijf stemmen tegen hem uitgebracht, nl. die van de Sowjet-groep. Deze landen gaven hun stem aan Vla dimir Clementis, de Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse zaken. Hij vervolgde: „Een volledig overzicht van de koersen der on derscheidene geldeenheden, die hieruit zullen voortvloeien, staat op dit ogenblik nog niet ter be schikking en de gevolgen van het proces, dat bezig is zich te vol trekken, kunnen nog onvoldoende worden overzien. Als de kruitdamp over het slag veld zal zijn opgetrokken, zal het Kabinet zich nader beraden of de thans ingediende ontwerpen van wet ongewijzigd te handhaven zijn, dan wel herziening zullen be hoeven. Inmiddels heeft de regering huur standpunt bepaald inzane de koers van de guloen. Zjj stelt er prijs op de Kamer mededeling te doen, dat het harerzijds noodzake lijk ls geacht de koers van de gul den te bepalen op f 8.80 in de dol lar, hetgeen, behoudens een kleine technische afwijking, neerkomt op een geljjke devaluatie als die van het pond tegenover de dollar. Na raadpleging van liet Internationa le Monetaire Fonds, dat zich met de voorgestelde wijziging van de pariteitsivaarde van de gulden heeft verenigd, is deze koers met ingang van heden, Woensdag 21 September, 0.0 uur officieel gefi xeerd. DE OVERWEGINGEN. De regering heeft zich bij het nemen dezer beslissing laten lei den door de volgende overwegin gen: Nederland, dat in zo sterke ma te wordt begunstigd door de Mar shall-hulp, is verplicht tegen de tijd, dat deze hulp een einde zal nemen, zijn betalingsbalans in evenwicht te brengen en met na me te trachten door eigen inspan ning zijr dollarinkomsten zodanig te vermeerderen, dat het de be doelde hulp straks missen kan. Nederland kan zich in de inter nationale concurrentiestrijd, die bij het afnemen der schaarste al- lerwege aan het toenemen is en die i.v.m. de elders toegepaste de valuaties ongetwijfeld nog feller zal worden, niet veroorloven duur der te zijn dan zijn meest directe mededingers en voor de ernstige economische en sociale gevolgen van een interne d e flatie, die zon der of bij onvoldoende (levalua- tie thans onvermijdelijk ware, dient ons land te worden behoed. Nederlands belang is er in hoge mate mede gediend de koers van de gulden op een zodanig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar actief kan deelnemen aan de be vrijding van het handels- en be- GEMENGDE GEVOELENS. Hoewel de regering op grond van deze overwegingen van de noodzakelijkheid van haar besluit overtuigd is, heeft zij dit besluit genomen met gemengde gevoelens. Zonder in bespiegelingen te treden over de vraag of de maatregel der Britse regering op een opportuun moment werd genomen en of een zo ver gaande devaluatie van het pond sterling raadzaam was, acht zij de schok, die daardoor in de bestaande externe monetaire en handelspolitieke verhoudingen is teweeg gebracht, en de weerslag daarvan op de interne economi sche en sociale structuur der on derscheidene landen een zaak, die tot bezorgdheid aanleiding geeft. Het in acht nemen van de eisen der sociale rechtvaardigheid vergt onder deze omstandigheden een zeer zorgvuldig beleid. In zulk een toestand worden aan het vertrouwen in het gevoer de en te voeren beleid extra hoge eisen gesteld. De regering is zich dit alles terdege bewust. Zij doet een beroep op de Volksvertegen woordiging en op het Nederlandse volk om haar dit vertrouwen te schenken". Na erop gewezen te hebben, welko bijzondere maatregelen de regering reeds getroffen heeft, zei de heer Lieftinck, dat door een geleidelijke opheffing dezer bepa lingen, wanneer en zodra de om standigheden zulks toelaten, zo veel mogeljjk zal worden voorko men, dat uit de toestand, die is ontstaan, ongemotiveerde parti culiere voordelen worden genoten ten nadele van het aigemeen wel zijn. PERSOONLIJK WOORD. Met een persoonlijk woord be sloot minister Lieftinck zijn ver klaring. Hij zei o.m.: „Vanaf het moment, dat ik werd geroepen tot de taak, die ik hier vervul, heb ik er bij voortduring ernstig naar gestreefd de waarde van de gul den te herstellen en te versterken, niet op grond van een absolute eerbied voor een onveranderlijke pariteit, maar op de basis van de overtuiging, dat de sociale en eco nomische belangen van ons volk met een koopkrachtige gulden in binnen- en buitenland in hoge ma te gediend zijn. Hierbij heeft met name de overweging een rol gespeeld, dat de economisch zwakkeren onder ons volk en inzonderheid zij, die op kleine vaste inkomens zijn aangewezen, van een verzwak king van de geldswaarde het meest te lijden hebben. De gekl- sanering en het sluitend maken het kader van een zodanig be leid. Ware het niet dat de op lossing van het thans Zb op de voorgrond getreden betalings balansprobleem de maatregel vereiste, die ik heb aangekon digd, dan zou ik mij ernstig heb ben afgevraagd of ik de verant woordelijkheid voor een zóver gaande devaluatie zou kunnen dragen." Indonesische gulden ook gedevalueerd. Drs A. Oudt, staatssecretaris van financiën, heeft voor de radio bekend gemaakt, dat ook de In donesische gulden wordt gedeva lueerd en wel met 30,5 Daar de Nederlandse gulden met eenzelfde percentage deva lueert blijft de verhouding van de Indonesische gulden ten opzichte van de Nederlandse gulden gelijk. De voorzitter van het college van algemeen bestuur van Suri name, de heer de Miranda, heeft medegedeeld, dat het bestuur van Suriname van mening ls, dat er onder de huidige omstandigheden geen aanleiding bestaat tot ver mindering van de waarde der Su- van het budget pasten geheel in rinaamse gulden. Woensdagmorgen vroeg was de toestand aldus, dat 21 lan den besloten hadden het Britse voorbeeld van devaluatie te vol gen. Deze landen zijn: Australië, Birma, Canada, Ceylon, Denemar ken, Egypte, Finland, Frankrijk, Griekenland, ederland, Honkong, IJsland, India, Indonesië, Eire Is raël, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zuid-Afrika, Zweden en België. Verwacht wordt, dat ook de West-Duitse Mark binnenkort ge devalueerd zal worden. Irak kon digde aan, dat in de loop van Woensdag een beslissing ten aan zien van zijn munt verwacht werd. Over de beslissing van Argen tinië, Chili, Portugal, Spanje en Uruguay verkegrt men nog in het onzekere. Pakistan is het enige land van het gemenebest, dat zich tegen de valuatie heeft uitgesproken. Oos tenrijk, Oost-Duitsland, Japan, Perzië en Polen verklaarden reeds talingsverkeer, met name tusseneerder, niet tot devaluatie te zul- de West-Europese landen. len overgaan. Tekort voor 1950 gera-mil op 2.3 millioen. In de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt ook behandeld de wederinvoering van veergelden op de Westerseheide. De regering blijkt van mening, dat zjj voor 1950 niet mag afzien van de inkomsten uit veergel den. Om verschillende redenen acht de regering het nodig en volledig verantwoord om een matig tarief te heffen op de veren over de Westerseheide. Naar aanleiding van de over wegingen welke aan de genoemde motie ten grondslag liggen, wil de minister in de eerste plaats erop wijzen, dat het jaarlijkse exploi tatietekort in de niiliioenen loopt. Dit tekort is voor het jaar 1949 geraamd op f 1.830.000 en voor het jaar 1950 zelfs op f 2.300.000. Gezien dit zeer hoge bedrag is het de plicht van de regering zich er op te bezinnen of het - niet in het minst tegenover de contri- buabelen elders wel gerecht vaardigd is in dit tekort te be rusten zonder te trachten dit enigszins te verminderen door van de gebruikers van het veer, even als dit elders in soortgelijke ge vallen geschiedt, een vergoeding te vragen. De toeneming van het verkeer over de veren over de Wester seheide, die de laatste jaren te zien is en die het tekort op de ex ploitatiekosten, voordurend ver groot, mag niet uitsluitend wor den gezien als een verblijdend te ken van de opleving in het be drijfsleven. Ongetwijfeld brengen de kosteloze veren het publiek in De strijd in China, De onder communistische lei ding strijdende Chinese legers trekken zich thans samen in de provincie Hoenan in Zuid-China voor hun verwachte offensief, dat wellicht zal beslissen over het lot van Kanton. de verleiding daarvan voor genoegen gebruik te maken. Als gevolg hiervan worden niet alleen de exploitatiekosten onma tig opgevoerd, maar wordt boven dien het wel noodzakelijke ver keer gedwongen onnodig lang te wachten, alvorens te worden over gezet. Ruim l j/2 millioen voor de provincie Zeeland. Ingevolge de provinciale wet, zoals deze luidt na de totstand koming van de wet van 25 No vember 1948 tot herziening van de regeling der provinciale financiën, zullen de middelen van het bij laatstbedoelde wet ingestelde pro- vinciefons jaarlijks aan de geza menlijke provincies worden uitge keerd. Rekening houdende met het in wonertal der provincies op 1 Ja nuari 1949 (voorlopige cijfers) wordt het voor 1950 naar raming beschikbare bedrag v. f 22.844.150 als volgt verdeeld: Groningen f 1.571.148.66; Friesland f 1.824.201.42; Drenthe 1.507.644.81; Overijssel f 1.958.758.49; Gelderland f 2.643.864.59; Utrecht f 1.437.100.96; Noord-Holland f 2.734.518.15; Zuid-Holland f 3.169.791.89; Zeeland f 1.505.691.08; Noord-Brabant f 2.756.995.92; Limburg f 1.734.434.03. Totaal f 22.844.150.—. H. >1. Koningin Juliana heeft gisteren de zitting van de Staten- Generaal geopend met het uitspreken van een uitvoerige Troon rede, waarin, oudergewoonte, een beschouwing werd gegeven over de positie van Nederland In de wereld en waarin een programma In grote lijnen werd uitgestippeld voor het parlementair werk In het komende jaar. De Koningin sprak als volgt: „Leden der Staten-Generaal, Toen ik het vorige jaar voor de eerste maal na mijn inhuldiging in uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijkheden, waar voor het Koninkrijk gesteld is in een wereld, die, in tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde verwachtingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevolge waarvan het politieke en economi sche herstel is vertraagd, hebben geleid tot fundamentele veran deringen in de internationale verhoudingen, waarbij Nederland ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen hebben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economische en militaire samenwerking. Ook Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere statengroeperingen en zal naar vermogen bijdragen tot de versterking van deze bindingen van constructief karakter. Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het verband van de Benelux is die tussen de vijf mogendheden van het Verdrag van Brussel verder gegroeid. In het afgelopen jaar trad Nederland toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch verdrag. De ontwikkeling van de organisatie van Straatsburg, waarbij 12 Europese landen zijn aangesloten, houdt beloften in voor de groei der zozeer noodzakelijke groter eenheid in Europa. In het Noord-Atlantisch pact is samenwerking verkregen tussen een aantal staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen het duidelijk werd, dat de Verenigde Naties de collectieve veiligheid vooralsnog niet voldoende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niette min ruime kring, een aanvullende waarborg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook gevonden. Een waarborg, di i medebrengt, dat Nederland ook zijnerzijds zijn krachten inzet voor de bescherming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen passen in het bestel van het Hand vest der Verenigde Naties. Dat de belangstelling voor het buiten lands beleid, dat voor ons land van grote en steeds groeiende be tekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nauwere samen werking met de volksvertegenwoordiging, ook op dit terrein, zal de regering gaarne bevorderen. A ndermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaar- ■**- deerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Europees herstelprogramma. Alleen door een gezamen lijk West-Europees optreden zal dit programma de maximale vruchten kunnen afwerpen. Ondanks onvermijdelijke onvolkomen heden is de nog jonge organisatie voor Europese economische samenwerking het aangewezen lichaam voor de vervulling van deze grootse taak. Daarnaast zal van de Raad van Europa een stimu lerende invloed kunnen uitgaan. De regering stelt zich onveranderd ten doel de verwezenlijking van de volledige economische Unie tussen België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vorderingen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te overwinnen. De verdere ontwikkeling der algemene Europese samenwerking kan aan een snelle verwerkelijking ten goede komen. Het is geboden ook Duitsland, zij het voorlopig slechts West- Duitsland, meer en meer te betrekken in de West-Europese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duitsland de Europese veiligheid niet opnieuw in gevaar zal kunnen brengen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is in het belang van belde landen en tevens van een gezonde Europese economie. Zwaar is de druk, die nog steeds op de volkeren van Nederland en Indonesië rust als gevolg van het uitblijven van definitieve overeenstemming over een nieuwe rechtsorde. Smartelijk zijn in het bijzonder de verliezen aan mensenlevens. Met dankbaarheid en eerbied denk ik aan hen, die vielen als slachtoffer van hun plichtsvervulling. Het bijeenkomen van de Ronde Tafel Conferentie, die thans hier ter stede wordt gehouden, heeft echter de hoop doen herleven, dat, hoe ernstig en ingewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tot oplossing moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresultaat te bereiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van gelijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voor beeld van zegenrijk samengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tot een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De regering hoopt, dat een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de behandeling van gemeenschappelijke aangelegenheden, spoedig in werking zal kunnen treden, nadat gerezen moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd. De met deze interim-regeling te verkrijgen ervaring zal van groot nut kunnen zijn bij de nadere overweging van de wijze, waarop de nieuwe opbouw van het Koninkrijk zal kunnen worden verwezenlijkt. (Zie vervolg pag. 2) H. M. Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede. Bij de Tweede Kamer is giste ren ingediend de rijksbegroting van 1950 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op deze begroting komen verschillende posten voor, die betrekking heb ben op uit te voeren werkzaam heden in Zeeland. Een bedrag van f 500.000 is opge nomen voor verbetering van de haven van Breskens. Nu van het plan tot aanleg van een binnen haven ls afgezien, zal de verbete ring van de in zeer vervallen staat verkerende haven ter hand dienen te worden genomen. De totale kosten worden geraamd op ruim f 3.000.000. Als de belangrijkste posten kun nen verder worden genoemd: f 350.000 voor herstellingen en verbeteringen aan de sluizen te Hansweert en Wemeldinge. Het belang van de vaart op dit kanaal brengt mede, dat nauw lettend ervoor wordt gezorgd, dat de bruikbaarheid ervan niet ach teruit gaat. f 1.000.000 voor de voortzetting van de verbeteringswerken aan de grote schutsluis in het kanaal Koningin Juliana maakte gis termiddag, vergezeld van de drie oudste prinsesjes een rijtoer door Den Haag. Tengevolge van een maagziekte kon Prins Bernhard de tocht niet meemaken. De Rotterdamse politie heeft aan de Waalhaven een gezin aangetrof fen, dat woonde onder jute zak ken, die over struiken waren ge hangen. Een kind van 4 weken is intussen in een ziekenhuis over leden. Ook de beide andere kin deren zijn ziek. Gisternacht hebben 3 mannen te Overschie een overval gepleegd op een taxi chauffeur. De politie heeft reeds 2 der daders gearresteerd. Het Britse vliegdekschip „Unicorn" zal met 100 vliegtuigen naar het Ver re Oosten vertrekken. De bestem ming is onbekend. Evenals de Amerikaanse heeft ook de Britse regering aan de Bulgaarse, Hon gaarse en Roemeense regeringen nota's gezonden waarin wordt ge protesteerd tegen schendingen van het vredesverdrag. Een zestal leden van de Duitse volkspolitie uit de Oost-zone vluchtte naar het Westen. Zij verklaarden anders voor de Griekse communisten te hebben moeten vechten. Dooi de Roorqs-Katholieke kerk is in Tsjecho-Slowakije een rapport ge publiceerd met 31 namen van geestelijken, die worden vastge houden. De regering van de V.S. heeft de regering van Syrië er kend. Een Duits gezin, bestaan de uit vader, moeder en 2 kinde ren ls er in geslaagd in een dicht getimmerde kist uit Polen te vluchten. Uitgeput, doch onge deerd, stapten zij na een verblijf van 5 dagen in de kist, in de Ame rikaanse zone uit hun nauw ver blijf. door Walcheren te Veere. Deze ongeveer 80 jaar oude sluis verkeert ln zodanig bedenke» lijke staat, dat Ingrijpende her» stelling nodig is, zowel ten be« hoeve van de scheepvaart als van de waterkering van Walcheren, waarvan de sluis onderdeel uit* maakt. Voor de verbetering van weg no. 18 op Schouwen wordt eefi bedrag van f 200.00 aangevraagd* terwijl ook een bedrag is uitge» trokken voor de verrekening van de grond, benodigd voor het w"egj vak Nieuwland-Vlissingen, welKa in het kader van de herverkavei ling van Walcheren aan de rijks» waterstaat zal worden toege wezen. Lages tot doodstraf ver oordeeld. Het Amsterdams Bijzonder Ge»" rechtshof heeft gistermorgen, uit spraak doende in het langste pro ces, da hel ooit heeft behandeld, de 47-jarige voormalige SS? Sturnibannftihrer en Kriminalrat Willy Lages uit Brunswijk, ex* chef van de Duitse Slcherhcitfc- polizei en Slcherheitsdleiist in d| Euterpestraat te Amsterdam, tot de doodstraf veroordeeld. Lages die 8 dagen tjjd had om beroep in cassatie aan te vragefl heeft hiertoe besloten. Dr Kortenhorst waarschijnlijk voorzitter der Tweede Kanier, In haar vergadering van gister middag maakte de Tweede Kamer de nominatie op voor het voor zitterschap. De nominatie luidt: 1. Dr Kor tenhorst (K.V.P.); 2. Mr Donker, (P. v. d. A.); 3. Mr Terpstrd (A.R.). V.V. „Zuid-Beveland" Goes, Veiling van Dinsdag 20 Sept. Appels: Cox Orange Pippin 5 43; Ellisons Oranje 838; Transp. de Cronsel 6—35; Lemoenappel 518; Notarisappels 5.5016.90) Lanes Prince Albert 5.5015 30) Jacq Lebel 69.50; Codlin Kes wick 69; Manks Codlin 621j Zoete Bloeme 6 —14; Peren: Bon ne Louisse d'Avr. 3.5036; Con ference 322.80; Lagipont 4 1810; Triumph de Vienne 9- 29; Will Duchesse 512: Maagde peren 310; Emile d' Heijst 3— 15.50; Br. Hardy 622; Herzogin Elsa 39; Pruimen: Reine Vic toria 6- 30; Monarch 635; Bur- bank Grant 732; Rademaker 27 42; Zoete Kwetsen 1012; Warwick Droper 2237; Diversen Druiven 6888; Bramen 3259; Dubb. Princessebonen 2043, al les per 100 kg. DE BILT ZEGT: Na liet optrekken van de plaat selijk aanwezige ochtendmist, wis selende bewolking. In het Zuiden plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1