öroyintl^WB KORT Regering zal zo nodig rechtstreeks aan industrialisatie deelnemen. II REffltoüiÉ Tot 1952 zal vijf milliard gulden geïnvesteerd worden. Handhaving Rijkseenheid. Waterschapsambtenaren bespraken financiële positie. Z&euwJ aiithiei VAN BERGEN. Van Bergen bezoekt het Friese boertje. Mr Teulings Minister Binnenlandse Zaken. Teraardebestelling B. E. Ruys Sr. Nieuwe processen in Tsjecho-Slowaküe. N.V.V. voor verbod tot ver hoging der prijzen. Dinsdag 20 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD 0ag!na 3 Protestvergadering ook in Zeeland. V\at kunnen we nog doen? We kunueii wet en recht nog herstel len. U hebt het reeht te zeggen, dat u deze regering niet wilt, om dat u haar niet moogt. Niet alles kan terechtkomen, maar er kan nog een levensbodem komen en een andero regering, die recht doet. Aldus prof. Gerbrandy in een Zaterdag te Amsterdam gehouden proiestbijeenkomst van het Natio naal Comité Rijkseenheid. Kr was voor deze bijeenkomst veel belangstelling. Ongeveer 3500 personen luisterden naar de ge houden redevoeringen. Op Woensdag 28 Sept. wordt voor Zeeland een soortgelijke bij eenkomst gehouden. Admiraal Helfrich en het C.H. lid der Eerste Kamer de heer Reyers, hopen dan te Goes op te treden. Wij verwachten dat vele Zeeu wen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om aan hun gevoe lens van afkeer vrn de thans ge volgde politiek uiting te geven. Vragen over melkstandaardi- satie in Zeeland. De heer Den Hartog (V.V.D.) heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening het volgende gevraagd: 1. Is het de minister bekend dat bij het Bedrijfschap voor Zuivel het voornemen bestaat om voor de provincie Zeeland in afwijking van de tot heden aldaar geldende regeling, de standaardisatie van consumptie- melk verplichtend te stellen? 2. Is het de minister voorts bekend, dat zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van de zijde van terzake kundigen te gen de voorgenomen maatrege len. waarvan naar het eenslui dend oordeel van betrokkenen vrijwel geen voordelen, doch zeer vele moeilijkheden en na delen het gevolg zullen zijn ernstig bezwaren bestaan? 3. Is de minister bereid te be vorderen, dat van invoering van een standaardisatiegebod voor consumptiemelk in Zeeland worde afgezien? Wandelaars profiteerden van goed weer. vandeltlag K.N.G.V. Middelburg. te Zaterdagmiddag is le Middel burg een door de Gymn. Ver. Me dioburgum georganiseerde wan delmars gehouden waaraan door ca. 300 wandelllefhebbers is deel genomen. Men kan zich voorstellen dat de tippelaars Vrijdag angstige voorgevoelens koesterden ten aan zien van het welslagen van deze mars, doch gelukkig was het Za terdag goed weer, zodat de tocht In een uitstekende stemming kon verlopen. Op deze hondswandeldag van het Kon. Ned. Gymn. Verbond werden afstanden van 15 en 27 km gelopen. Het parcours van 15 km ging via Nieuvvland naar Arnemuiden en de candidaten voor de 27 km liepen over Souburg, Middelburg Segeerssingeleven fen- via Nieuvvland naar Arne muiden. Aan alle deelnemende groepen t.w. voor de 15 km. de Gymn. ver- fnigingen Medioburgum, Achilles, Jomburg en Buurtver. 't Zandt en voor de 27 km. Gymn. Ver. Wilhelmina, Gymn. Ver. Oostka- pelle, Buurtver. 't Zandt, Wandel sportver. Serooskerke, Personeels- ver. Contact en Personeelsver. Z.C.F. kon de groepenprijs wor den uitgereikt daar zij zonder uit vallers de tocht volbrachten. De prijs bestond uit een fraaie medaille, waarop de Nederlandse leeuw en de letters K.N.G.V. voorkomen. Warmte belemmert mossel export. Het warme weer voor de tijd van het jaar, benadeelde in hot begin der vorige week de mossel export. Zodoende gingen van Bruinisse naar de diverse hande laars slechts 1675 tonnen mosse len. Rechtstreeks naar België gin gen 370 tonnen mosselen, terwijl de export naar Engeland 260 zak ken bedroeg. Nog steeds wordt door velen mosselzaad gevist. De hoeveelheid voor eigen uit zaai gevist mosselzaad bedroeg deze week 6000 tonnen. Schelpziekte woekert verder. Zoals te verwachten was, ten gevolge van het warme weer en de daarmee gepaard gaande hoge watertemperatuur is de sehelp- zieate wederom tot actie overge gaan. In de dunne groeiranden van het bakkengoed komt een groot aantal kleine witte stippen voor. ±"e begin bhothècar in Zuiddorpe, Hoek, Hoofdplaat en Biervliet. Deze week zijn Groede, Schoondijke, Oostburg en Bres- kens aan de beurt, waarna heel Zeeuwsch-Vlaanderen en daar na het andere deel van Zeeland zal worden afgewerkt. Het doel van dit alles is het Niwin-werk meer onder de aan dacht der Zeeuwse bevolking te brengen en vooral de kerst pakketten-actie warm aan te bevelen. In Hoofdplaat ontving Vrijdag de tent, waarmee het gezelschap reist, zo'n stevige plensbui, dat door de zwaarte van het water aan het opbre ken der tent niet gedacht kon worden. Nog steeds geen oplossing. Onder voorzitterschap van de heer J. A. A. Mol uit Veere, kwamen Zaterdag in hotel „Cen traal" te Goes de technische wa terschapsambtenaren in Zeeland in algemene vergadering bijeen. Nadat het overleden lid de heer S. B. Blok uit Kruiningen was herdicht, wees de voorzitter er in zijn openingswoord op, dat de salarissen n verhouding tni de kosten van levensonderhoud niet genoeg zijn verhoogd. De technische ambtenaren van net Rijk, van de Provincie of Ge meente hebben een bezoldiging zoals vermeld in het herziene Rijksbezoldigingsbesluit, maai de technische ambtenaren van de polders en waterschappen zijn nog niet zover. Over deze materie is een reques aan Ged Staten gezonden, zei de voorzit ter, maar hierop is nog geen antwoord ontvangen. Over dit request werd nog uitvoerig gesproken door de vergadering die het besluit nam de voorjaarsvergadering ook in 1950 in Goes te houden. De na jaarsvergadering zal in Delft worden gehouden in verband met een daaraan verbonden be zoek aan het Waterloopkundig Laboratorium en het Laborato rium voor grondmechanica. De heer B. Werkman, lid van het hoofdbestuur van de Neder landse Bond deelde mede dat het hoofdbestuur de minister van binnenlandse zaken gevraagd heeft om maatregelen te treffen, dat de voorschriften in het Rijksbezoldigingsbesluit ook bindend worden voor de polder besturen. Verder is het hoofdbestuur met de suggestie gekomen om de provincies te vragen een „ge organiseerd overleg" in 't leven te roepen voor alle waterschap pen en polders. Naar het schijnt voelt de minister hier wel voor. Zeeprik gevangen. Door de bemanning van de YE 36 werd op de Schelde een zeld zaam in de Zeeuwse stromen voor komende vis gevangen, n.l. een zeeprik. Kenners van vis ver klaarden, dat deze soort hier zeer sporadisch voorkomt. De vis is aan een particulier museum af gestaan. De latijnse naam is: Pe- tromyzon marinus. Zeeuwse oesters naar Duitsland? Uit Duitsland is van particuliere firma's verzocht om offerte van Zeeuwse oesters. De prijzen zijn voor 2-0, 3-0, 4- 0 resp. 56 dol lar 54, 67 dollar 35 en 75 dollar 40. De prijs mag alleen in dollars worden aangeboden. Het is te ho pen, dat een ^zonde handel op 1 uitsland mag tot stand komen, daar dit land van ov.dsher tot on ze beste afnemers behoorde en soms tot 10 -* 2 millioen oesters afnam. De vraag naar Engeland is tot heden niet slecht. In de afgelopen week gingen daarheen ongeveer 000 2-0—3-0 .en 4-0. Jaarvergadering afd. Zeeland Ver. van Ned. Gemeenten. De afd. Zeeland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten zal op Woensdag 28 September a.s. in het Schuttershof te Middelburg haar jaarvergadering houden. Van tien tot elf uur is er een huishoudelijke vergadering, waar na een bezichtiging volgt van de restauratiewerken aan Stadhuis en de beide kerken. Na de koffietafel houdt drs M. C. Verburg, directeur van het E.T.I., een lezing over het aandeel van Zeeland in de komende indu strialisatie. ST. LAURENS. Vergadering afd. Vrederust. Vrijdagavond vergaderde de afd. Vrederust o.l.v. de Voorz., S. Simonse. Uit het jaarverslag van de Secr.-Penn., de heer J. Hille- biand bleek dat het ledental met 100 toenam en thans 162 bedraagt. Ook de Ger. en Herv. diaconieën en het Burgerlijk Armbestuur bieden aan de Stichting financiële steun. Een nieuw huishoudelijk regle ment werd vastgesteld. Tot be stuursleden werden herkozen de -- - heren Jan v. d Broeke, J. Hille-nieuwsgierigheid door het lezen brand. J, M. Houterman en C.\van een ander blad te bevredi- Ton. gen. Commentaar lijkt ons overbo- Zondag is het boulevardloop te Vlissingen geweest. Het „Zeeuwsch Dagblad" kon daar van uiteraard 9een verslag op nemen. Er schijnen echter men sen te zijn, die dit maar zo-zo vinden. Meelevend kerkelijke mensen, die ons blad lezen. En dan vinden zij het toch eigen lijk jammer, dat zij dit nieuws niet in onze krant kunnen vin den en „verplicht" zijn hun Getracht zal worden een spre ker voor de afd. te doen optreden, terwijl het bezoek aan de algem. vergadering een bustocht wordt georganiseerd. De heer Boon ein digde met dankgebed. BRUINISSE. Door het motorschip Arend van dig. Signaleren van het feit tsl voldoende. Tussen woord en daad, tussen belijden en in de praktijk van het christelijk leven beleven blijkt bij sommigen een wel zeer opmerkelijk verschil te bestaan. Hebben die mensen er' wel eens aan gedacht, dat hun de V isserijpolitie werd Zaterdag j kinderen deze dingen zeer goed morgen in de haven alhier binnen- j opmerken en voor de „christe- gebracht het mosselvaartuig Bru lijkheid" van deze ouders geen 3 van firma Wed. A. Jumelet cent over hebben? Vijverberg, welk scl.ip nabij Oud do motorstoring had gekregen. ST. ANNALAND. Rijwiel gevonden. Sinds 10 Augustus 1949 is als gevonden gedeponeerd op het post kantoor van de Rijkspolitie alhier een herenrijwiel, merk „Royal Hunter". Inlichtingen zijn té be komen bij Wachtmeester Fondse alhier. Wat de boulevardloop zelf be treft: vroeger was die altijd op Zaterdag. Dat kan nu natuurlijk niet meer. De organisatoren zul len een keur van argumenten kunnen aanvoeren, waarom dit noodzakelijk was. Iemand, die tegen sport Zondag is, wordt al vlug etiket „onverdraagzaam" opge drukt. Wij hebben een andere 27. „Waar zit die hond!" zei Van Bergen. Hij vond hem niet in de tuin. Dus ging hij nog ver der en wandelde een aardig laantje op dat naar een dicht dennenbos voerde. Meteen begon hij te fluiten. Toen kwam de hond opeens voor de dag. Van Bergen bleef staan en keek naar het den nenbos. „Jonge, jonge. Polio, wat 'n mooie gelegenheid om te ontvluchten! Zal ik het doen? Zal Ik er vandoor gaan? „Nee! Ik doe het niet! Ik heb mijn woord ge geven! En lk zal mijn woord houden ook! Kom, Polio, we gaan terug!" 28. Vijf minuten later zat Van Bergen weer met Polio opgesloten ln het kamertje. Hij hoorde zware voetstappen ln de gang. „De veldwachter was vast weer thuisgekomen", dacht Van Bergen. „Voor mijn part had hij weg mogen blijven. Wacht, hij maakt de deur los Wat voor praatjes zou hij nu weer hebben?" De deur ging open. En daar had je de veld wachter. Hij bleef op de drempel staan en maak te een diepe buiging. „Lieve tijd! wat betekent dat?" dacht Van Bergen. GRATIS LEZEN. i Zij, die zich vanaf heden op ons °P blad als kwartaal-abonné opgeven, ontvangen tot 1 October a.s. de krant GRATIS. 1 opvatting van dit begrip en wil len de vraag stellen, wie hier eigenlijk „onverdraagzaam" is. De te St. Annaland gehouden collecte t.b.v. het Comité Geza menlijke Militaire Fondsen bracht op de som van f 51.41. Vrijdag j.l. werd door de Vei lingsverenigingen te St. Maar tensdijk een terrein aange kocht van 1600 m2 voor een prijs van 3600 gulden. De eerste suikerbieten werden Zaterdag aan de haven te Brui nisse aangevoerd door de heer Jacob Goudzwaard alhier. -> De heer J. Everaers te St. Phi- lipsland is geslaagd voor het offi ciële Gezellendiploma Brood- en Fmnketbakkerij. Eindhoven. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen, J. H. Venema te Bunschoten; te Vlis singen, S. v. d. Molen te Leeu warden. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Utrecht D. van Leeuwen te Loenen a. d. Vecht; te Apeldoorn J. J. IJselstein te Gouda. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Minnertsga, A. J. Stuurman, cand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Kampen, I. J. Vasseur, oud-legerpreaikant, wonende te Groningen. Emeritaat. De W. W. Meijnen pred. der Geref. Kerk te Dordrecht, is voor nemens binnenkort emeritaat aan te vragen, Theologische sch I Apeldoorn. Vestigingseisen voor de Landbouw. Deskundigen, verenigd in de commissie grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw, hebben geen eensluidend advies over te stellen vestigingseisen voor de landbouw kunnen uit brengen. Vestigingseisen ten aanzien van credietwaardigheid werden afgewezen. Over te stellen eisen aan bedrijf en persoon is men het niet eens kunnen worden. W. G. van de Hulst zeventig jaar. De heer W. G. van de Hulst, de bekende schrijver van kinderboe ken hoopt op 28 October a.s. zijn 70ste verjaardag te vieren. Hetjv*0£rd zal dan tevens veertig jaar geleden van de Mandele, Bij K.B. van 16 September 1949 is het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal mr F. G. C. J. M. Teulings met ingang van 20 September benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken. De nieuwe minister zal vandaag door H. M. de Koningin worden beëdigd zijn, dat zijn drie eerste boekjes n.l. „Willem Wijcherts", „Ouwe Bram" en „Van een klein meisje en een grote klok", tegelijkertijd j het licht zagen. Naar wij vernemen, heeft het Gistermiddag werd onder gro te belangstelling uit binnen- en buitenland het stoffelijk over schot van de heer B. E. Ruys Sr, oud-directeur en commissa ris van de Kon. Rott. Lloyd ter aarde besteld. In de kerk van de Ned. Herv. Gemeente te Hillegersberg, waar het stoffelijke overschot stond opgebaard, werd het woord ge- door de heren mr K. P. voorzitter van Bij de overdracht van het ree- Contact van Chr. auteurs het ini toraat van de Theol. School der tiatief genomen tot een huldiging Chr. Geref, Kerken aan prof. J. van de heer Van de Hulst, bij welk Hovius, waarbij de aftredende initiatief een aantal uitgevers van Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waddinxveen (li pred. pl.), J. Hovius te Hooge- -„ veen; te Warns, cand. A. J. Oos- rector prof. L. H. v. d. Meiden het werk van de thans (0-jarige tenrijk te Driebergen; te Berli- een uitvoerige rede hield over zich heeft aangesloten. Deze hul- kum, A. M. Brouwer, legerpred.1 „De bijzondere Geesteswerking diging zal plaats hebben tijdens te Leiden ;te Noordgouwe, O. met het Woord", is o.a. mede-een recpetie d'e de .jubilaris te V. Henkei te Dinther; te Oudar- gedeeld, dat er thans 35 stu-Utrecht zal worden aangeboden, kerk a. d. IJssel, G. Spilt te denten staan ingeschreven, I waarschijnlijk op Zaterdagmiddag, Klaaswaal; te Lith en Oyen (N.- waarvan er 23 theologie stude- Br.), M. E. v. d. Veen te Olde- een en de overigen voorshands boorn; te Nijmegen, J. Sprey te' een gymnasiale opleiding ont- Helmondte Amsterdam-Sloten vangen. Nu het aantal studenten (3e pred. pl.), A. A. Wildschut, zo stijgt, is uitbreiding van het pred. in alg. dienst voor het ar- j schoolgebouw eis. Neemt het te Amster- i aantal studenten nog meer toe, dan zal ook het aantal docen ten moeten worden uitgebreid. beidersj eugd werk dam. Bedankt voor Harich (Fr.), D. Kramer te Roden; voor Ooster end (Fr.), Scheemda. A. Brill te Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwerbrug, A. P. Heiner te Zevenhuizen (Z.- H.); te Hoogvliet (gem. Rotter dam), H. L. v. Aller te Geers- dijk; te Bedum, Augustinusga-Surhuizum. Geref. Kerken (Alt. 31 K.O.). Beroepen te Driebergen-Rij- senburg, cand. W. C. Raven te j 29 October. Van der Vaart Smit houdt negen jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal van de Bijz. Raad van Cassatie, Mr Ba ron Tuyll van Serooskerken, concludeerde gistermorgen in de zaak tegen de 60-jarige voor- Nieuw- Prins Bernhard licht ongesteld malige predikant dr H. W. van i Z. K. H. Prins Bernhard moet der Yaartu Smit tot verwerping 'wegens een maagaandoening van bet beroep en vernretrgin, van de sententie. een enige dagen het bed houden. De behandelende geneesheer heeft toegestaan, dat de Prins zijn officiële verplichtingen zo- Y Feens"tra te vee^ mogelijk nakomt, doch ove rigens dient Z. K. K. rust te nemen. Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde hem tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. De heer W. Steinmetz te Amsterdam, die voor de K.V.P. Verwacht mag worden dat de zitting had in de Tweede Kamer, ongesteldheid van korte duur heeft m.i.v. heden zijn ontslag zal zijn. 1 ingediend. Augustus werd geconstateerd I gaat gestaag maar traag verder.bhothecaris C. Dey. De heer He' zal dan c. zaak zijn om alle bakkengoed (kleine zaai- oesters) eind September te ont smetten. I temperatuur zat dan wel tot bc .eden 19 graden z gedaald en gevaar voor uitbreiding is er dan niet meer. De slipperbestrijding kan in het najaar en in het voorjaar worden uitgevoerd. Door de behandeling wordt dan ook alle andere onkruid eveneens gedood, zodat ook deze bestrijding sterk moet worden aangeraden. Het vliegende Niwin-Cabaret in Zeeuwsch-Vlaanderen. ZeeuWsch-Vlaanderen heeft de primeur van het vliegend Nivvin-cabaret. Vorige week traden de artisten met een vlot programma voor het voetlicht MIDDELBURG. Nieuw C.J.M.V. bestuur. Tijdens de eerste vergadering van het nieuwe seizoen heeft de C.J.M.V. „Rom. 1 16a" een nieuw bestuur gekozen. Voor zitter werd W. Geervliet, 2e voorzitter W. Koole, secr. H. de Rijk. 2e secr. C. Verhage, pen ningmeester W. Goedhart, 2 penningmeester F. Baljeu, bi is L. Nijsse en 2e bi- W. Kusee, die jarenlang als eers'e bibliothecaris werkzaam is weest en thans als bestuurslid heeft bedankt, werd met alg. sten,men benoemd tot ere-lid. Tot lid van de Commissie van Bijstand der C.J.M.V. in de vac. J. de Munck, werd benoemd de heer Germing, directeur der Amsterdamse Bank. VLISSINGEN. Kat liet politie uitrukken. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd de Vlissingse poli tie gealarmeerd. Omwoners had den n.l. gemerkt, dat een ruit van het distributiekantoor werd ingeslagen. Men vreesde een in braak. Ogenblikkelijk rukte de politie uit om te constateren, dat een kat door een der ruiten was gesprongen. De kat wist aan zijn arrestatie te ontkomen. Door de minister van Econo mische Zaken, prof. dr J. R. M. d. Brink, zou gisteren de v. hoofdcommissie voor industrali- breiding van het industriële pro ductie-apparaat. Vernieuwing en modernisering omdat het index cijfer van de arbeidsproductivi teit in de industriële sector, dat satie geïnstalleerd worden. Hij!thans, in vergelijking met het echter verhinderd doch iaal' 1938> ,biJna 85 bedraagt, o.m. f |een aanwijzing is voor het feit, sa" 1 dat nog te veel gewerkt voor pubii- worden met versieten en apparatuur. was niettemin werd zijn me' .^stelde rede catie vrijgegeven. BINNENLANDSE FINANCIERING. Naast het deviezenaspect, dat aan de industrialisatie inhaerent is, is het vraagstuk der binnen landse financiering van niet te onderschatten betekenis. De ka pitaalverschaffing aan de Neder landse industrie betreft voorna melijk risico-dragend kapitaal. Er zal voor het financieren van de industrialisatie een omvang rijk beroep moeten worden ge daan op de kapitaalmarkt, die reeds terzelfder tijd voor an dere investeringsdoeleinden zoals woningbouw, uitbreiding in de verkeers- en agrarische moet1 sector wordt geïnteresseerd, r- 'Het is dan ook noodzakelijk tc ver ouderde apparatuur. lachten, dat een belangrijk deel De Marshall-hulp draagt een I van het benodigde bedrag zal Aan deze belangrijke rede is aflopend karakter en zal in I952'kunne1} worden opgebracht door het volgende ontleend: Ihaar einde nemen. Uiterlijk op besparingen, welke in eigen be- Voor het opnemen van de'deze termijn moet Nederland jdrijf zijn gemaakt. wederom op nen staan. bevolkingsgroei van ca. 40.000 personen der beroepsbevolking per jaar, biedt de landbouw vrij wel geen vooruitzichten, terwijl ook de .opnamecapaciteit van het handels- en verkeersappa- raat beperkt is. De emigratievooruitzichten voor de nabije toekomst zijn onzeker en hoewei de minister het tot de taak der regering rekent in de komende jaren een actieve emigratiepolitiek te voe ren, is het toch zeker, dat slechts aanzienlijke uitbreiding van het industriële productie-apparaat een oplossing kan brengen voor het werkgelegenheidsvraagstuk, waarvoor Nederland zich ziet gesteld. Als tweede factor, welks het noodzakelijk maakt het moeilijk begaanbare pad der toenemen de industrialisatie te volgen, noemde spr. het tekort op de betalingsbalans. BUITENLANDSE INVESTERINGEN. Helaas toonde het buitenland tot dusver een betrekkelijk ge ringe belangstelling voor inves teringen in de Nederlandse in dustrie. In de nabije toekomst dient het streven gericht te zijn zo wel op vernieuwing als op uit- vormen. eigen benen kun-1 In overleg met de minister van Financiën worden maat- Teneinde hiertoe in staat te regelen beraamd om de trans- «|n In p„,oa„ MM» g-Jf tot 19521953, naar ramingen jaa[ jn voldoende mate te doen hebben uitgewezen, een bedrag plaats vinden, van meer dan 5 milliard gulden I Ten aanzien van het uiterst in de industrie moeten worden gewichtige vraagstuk der indu- j x. VV1V1V strie-financiering mag de over- geinvesteerd. Van dit bedrag zal heid niet slechts een passieve ruim 1 milliard gulden nodig rol spelen. zijn voor gebouwen en grond, In het bijzonder met betrek- terwijl ruim 4 milliard zou moe- king tot de ,vestigjng. vaI\ de' voor een voortgaande mdustria- ten worden besteed voor de iisatie zo belangrijke, basisindu- aankoop van kapitaalgoederen, strieën mag de regering niet waarvan bijna de helft in het aarzelen, indien de mogelijk- huitenland heden in de particuliere sfeer te kort schieten of andere over- Dit laatste zal slechts moge- wegingen dit gewenst maken, lijk blijken, indien Nederland er rechtstreeks aan de industriële slaagt de export ook in de ontwikkeling deel te nemen. jaren in aanzienlijk te komende vergroten, Hoewel t.a.v. de toekomst tal van onzekerheden bestaan is het mogelijk gebleken in ruimere mate buitenlandse betaalmidde Naast de genoemde vraagstuk ken zijn er nog vele andere, die door overheid en bedrijfsleven in gemeenschappelijk overleg dienen te worden opgelost, zo len voor investeringsdoeleinden a's ?'v' s^bobnS van arbeideis ter beschikking te stellen dan en bevordering van technische vorig jaar het geval was. |e" economische research. Meer algemeen: het treffen van die De deviezenvoorziening zal maatregelen, welke voor de ont- derhalve in mindere mate dan1 plooiïng xan het ondernemers in het vorige jaar een knelpuntinitiatief en het scheppen van voor de industriële ontwikkeling een gunstig industrieel klimaat noodzakelijk zijn. de Kamer van Koophandel te Rotterdam, mr D. A. Delprat, voorzitter van de raden van bestuur van de K.P.M. en de K.J.C.P.M. en directeur van de Stoomvaartmij Nederland en door de heer H. A. Crommelin, oudste directeur van de Kon. Rott. Lloyd. Hierna herdacht de heer B. E. Ruys zijn vader, waarna op de Ned. Herv. be graafplaats de teraardebestelling plaats had. Onder de aanwezigen waren o.m. mr P. J. Oud, burgemees ter van Rotterdam, H. C. Wes- seling, oud-directeur van de Kon. Mij „De Schelde" en dr J. J. C. van Dijk, oud- minister. Slowaakse strafrechtbanken zullen een ongenoemd aantal personen berechten, die beschul digd zijn van rebellie, zo wordt in het te Bratislawa verschij nende juridische bied „Wet en Leven" medegedeeld. De beschuldigingen houden verband met een grote voorbe reide actie tegen de staat De beschuldigden zouden hebben getracht het staatssysteem om ver te werpen or.der het voor wendsel de godsdienstvrijheid te beschermen. Het blad zegt, c'.at de ongere geldheden in Juni j.l. plaats hadden en waren georganiseerd met opzettelijk misbruik maken van de godsdienstige gevoelens. Het hoofdbestuur van het N.V.V. zond het volgende tele gram aan de ministerraad: „Nu door de devaluatie van het Engelse pond de Nederlandse re gering gedwongen is tot het ne men van gelijksoortige maatrege len t.a.v. de gulden, dringt ons bestuur met klem aan op onmid dellijke afkondiging van een ver bod tot verhoging der prijzen zon der toestemming van de overheid teneinde aldus te voorkomen, dat de devaluatie van de gulden leidt tot aantasting van het levenspeil of tot het teniet gaan van nieuwe exportmogelijkheden. Voorzover de guldensprijzen der uit de niet devaluerende landen te importeren goederen, die vanzelf sprekend zullen stijgen, van on middellijke invloed zijn op de kos ten van het levensonderhoud, dient deze prijsstijging voorlopig door subsidiëring te worden op gevangen. Met name is hierbij te denken aan granen, veevoeder e.d. Wij dringen er tenslotte bij uw regering op aan om het overleg over huren, subsidies, belastingen, lonen en prijzen in het kader van de nieuw ontstane situatie te plaatsen en daartoe de desbetref fende overleginstantie met spoed bijeen te roepen." Geallieerde luchtmacht oefeningen boven Engeland. Van Vrijdag 23 tol Dinsdag 27 September a.s. zullen boven Engeland wederom geallieerde luchtmachtoefeningen worden gehouden, waaraan wordt deel genomen door Engeland, Ame rika, Frankrijk, België en Ne derland. Het is niet uitgesloten, dat hierbij vliegvelden in Duitsland als uitgangspunten zullen wor den gebruikt en dat, zowel overdag als des nachts, forma ties over Nederland zullen vlie gen. Het grondpersoneel van de beide Nederlandse straaljager squadrons, dat vorige week met H. M.'s Heemskerk naar Enge land vertrok, is inmiddels op zijn basis gearriveerd en is be zig met het treffen van de voor bereidingen voor de ontvangst van onze vliegtuigen. Het muziekgezelschap Excelsior gaf Zaterdagavond een concert in de tent op het Kerkplein te Kloe- tinge. De belangstelling was niet groot. Tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, die zal aanvangen op 20 September 1949, is professor mr R. Kranenburg benoemd. Het C.N.V. en de devaluatie. Het bestuur van het C.N.V. heeft een verklaring inzake de devaluatie gepubliceerd, waarin het als zijn oordeel uitspreekt, dat hierdoor een nieuwe toe stand is ontstaan, welke zijn in vloed op de positie der arbei dende bevolking in Nederland binnen korte tijd kan doen gel den. Met name wordt hierdoor ook beïnvloed het overleg, dat momenteel tussen de regering en de vakbeweging wordt ge voerd over de loon- en prijzen politiek voor de komende tijd. In de grondslag van dit over leg is een belangrijke wijziging gekomen, zodat de besprekin gen op een nieuwe basis zuilen moeten worden geopend. Het C.N.V. staat op het standpunt, dat het deel van het volksinko men, dat aan de arbeidende be volking zal toekomen, stellig niet ten gunste van andere volksgroepen zal mogen worden verminderd en zal in verband daarmede de gang van zaken nauwlettend volgen. Het staat daarbij voor overleg met de regering open. Besloten werd, dat het bestuur, zodra meer concrete gegevens bekend zijn, opnieuw zal bijeenkomen. KORFBAL. Zaterdag speelde Fortuna uit Oostburg een wedstrijd tegen K.W.B. uit Biervliet. Na een span nende strijd, waarin Biervliet zich technisch minder sterk toonde luidde de eindstand 51 voor For tuna. DUIVENSPORT. ST. ANNALAND, Duivensport. De ufi lag van de Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 78 km., van de P.D.V, „De Gevleugelde Vrienden" alhier, luidt: P. J. Hage 1, 4. 5; G. de Bruin 2, 7, 8; J. van 't Hof 3, J. Moer land 6: A. Overbeke 9. Los 12.45. le duif 1.53.50. Waterstanden. Keulen 31 onveranderd, Kuhrort —175 (plus 0.03), Lobitli 800 (plus 0.01), Nij megen 581 (plus 0.03), Arnhem 616 on veranderd, L'efde 126 (—0.01), Deventer 55 (—0.05), Borgharen 4003 (plus 0.31), Belfeld (beneden) 1080 (plus 0.03), Grave (beneden) 503 (-0.02), Lith —0.15 0.18). KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN ZIEK. Te Stockholm is bekend gemaakt, dat Koning Gustaaf van Zweden aan bronchitis cn aan algemene zwakte lijdt. De geneesheer van de Koning ver klaarde, dat deze geen koorts heeft en dat de toestand var. zijn hart geen aanleiding geef. tot ongerustheid. Burgerlijke Stand. WESTKAPELLE. Geboren: Pieter. z. v. J. Hengst en A. Minderhoud. Ondertrouwd: J. Minderhoud, 24 j. en A. de Pagter, 26 j. Gehuwd: L. Melse, 27 j. en KI. K. de Visser, 21 j.; K. Minder houd, 2fi j. en P. Kaland, 23 j. Overleden: K. Verhuist, 4 mnd, d. v. H. Verhulst en J. Lievense. VROUWENPOLDER. Geboren: Lijda, d. v. P. Boone en M. v. d. Broeke; Cornells, z. v. N. ue Looff en J. Gideonse; een leven loos kind geboren. WEMELDINGE. Geboren: Adriana E., d. v. A. Houtekamer en M. A. Vleugel. Gehuwd: M. van den Berge, 29 j. te Kortgene en A. L. Hol land, 21 j. SCHOONDIJKE. Geboren: Emma A., d. v. C. Cromheecke en J. Rijk; Cornelius J., z. v. P. J. L. de Rijk en M. C. J. de Smet; Jozina C., d. v. J. J. d'Hont en C. D. Hoste. Overleden: M. M. Roofack, 65 p.; J. Scheele, 88 j. THOLEN. Geboren: Jan H. J., z. van J. Schot en J. Sturris; Jo- rannis W., z. van J. Nelisse en M. Lindhout.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3