Zijn er bestaansmogelijkheden voor Neder landers in Indonesië „Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Gemeente en provincie hebben niet afgedaan. Engelsen verzekerd van de wieg tot in het graf. Belastingherziening 1949. EDNA EARL Straks is er de werkgever en de Indonesische regering. Ze zjjn van grote waarde voor het volksleven. De „if-dwaasheid. Medische hulp heeft al 200 millioen Pond te kort. Einde zittingsjaar. Dinsdag 20 September 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 lu het Clir. Hist, weekblad ..De Nederlander" geeft de heer Van de Wetering een antwoord op de hem. van verschillende kanten Maar, wat voor de Nederlanders maatgevend is, behoeft dat nog niet voor de Indonesiërs te zijn. We behoeven nog volstrekt niet te veronderstellen dat de Indone sische samenleving terug zal zim ken tot het peil van de middel eeuws-Oosterse maatschappij voor de Europese penetratie, om tot de slotsom te komen dat voor de be woner van deze streken die zo hoog opgevoerde zakelijkheid en gestelde vraag, hoe h(j de toekomstige bestaansmogelijkheden voor efflcigntie njet van hetzelfde be- Netlerlanders in Indonesië ziel. iiy waarschuwt bij voorbaat hem geen zwartgalligheid te ver wijten, maar te erkennen de waarheid van het woord, dat een ge waarschuwd man voor twee geldt. „Ik moet dan beginnen met op te merken, dat de werknemer- Nederlander in het toekomstige Indonesië een vreemdeling-werk nemer zal zijn. Een oud-lndischgast zal deze gtelling wel zeer onaangenaam in de oren klinken, want tot voor kort hadden de Nederlanders het in de tropen voor het zeggen en deelden zij de baantjes uit. Men had onder die verhouding dus al leen te maken met de werkgever, gn die was doorgaans een Neder landse werkgever. In het Indonesië van morgen ziet de werknemer zich echter ge plaatst voor twee instanties die gijn positie vaststellen, teweten de werkgever en de Indonesische re gering. Hier ligt het kardinale punt voor onze beschouwing, want die Indonesische regering zal onge twijfeld zo krachtig mogelijk be vorderen, dat de in dit land ver eiste arbeid verricht kan worden door Indonesische staatsburgers. De Europese werkgever zal deze regering daarin volgen. Laten wij ons hier geen illusies over maken, want ik heb in de jaren 1932 en '33 van nabij gezien, hoe keihard: de werkgevers kunnen zijn toen duizenden Nederlanders in Indië werden ontslagen en o.a. het A.M.V.J. zich over de crisis-slacht- oflers moest ontfermen. De Nederlandse werkgever zal hierin volgen, evenals vroeger b.v. Jn Japan, waar onze Nederlandse instellingen slechts een klein per centage Nederlanders in dienst mochten hebben en zii verder van Japanse werkkrachten dienden te voorzien. Veel verder dan een kernformatie van eigen personeel zal ook in de toekomst in de Ne derlandse zaken in Indonesië nau welijks mogelijk zijn. Heeds hieruit zal he t duidelijk zjja, dat in de toekomst alleen ge kwalificeerde werkneniersvreem- dellngen in Indonesië plaats zul len kunnen vinden. Hij moet, om het duidelijk te zeggen, econo misch benodigd zijn; er moet dus bepaald behoefte aan zijn aanwe- Zigneid bestaan. IN DIANISATIE- Want het ligt in de lijn van een souvereine Indonesische regering, dat men de „indianisatie", dat wii zeggen de vervanging van buiten landers door de eigen Indonesische werkkrachten, zeer sterk zal be vorderen, Het zal naar mijn stel lige overtuiging, binnen afzienbare tijd zover komen, dat wanneer een werkgever een Nederlander in dienst v il nemen, hetzij door uit zending vanuit Nederland dan wel bij aanname in Indonesië, hier voor niet alleen toestemming van de Indonesische autoriteiten zal moeten worden gevraagd, maar dat nauwkeurig zal dienen te worden aangetoond dat aanstelling van een Indonesiër op deze post niet mogelijk is. En de beoordeling zal waarschijnlijk niet b(j de Europese werkgever liggen! Onlangs heeft de eerste minis ter an India in het parlemc it aldaar gesproken over de ver plichtingen maar ook, en wel zeer duidelijk, over de rechten van het geïnvesteerde en te investeren vreemde kapitaal. Op zichzelf was dit een mededeling van grote ge ruststellende waarde. Trouwens ook van de Rondetafelconferentie in Den Haag waaien ons enkele van deze klanken toe. Maar die India-Minister heeft niet alleen over kapitaal doch ook over vreemde arbeid gesproken en daarbij gezegd, dat hij zich voor kon stellen, dat vooral in tech nische bedrijven vreemde werk nemers nog nodig zouden kunnen zijn. doch dat het streven er op fericht zou zijn déze te vervangen oor eigen werknemers. Juist orn aat de Indonesische leiders zo'n voortdurend contact met India en Pandit Nehroe hebben, mag ik t graag beluisteren wat daar ge lang zijn of worden geacht als voor ons. Een vluchtige blik op naburige zelfstandige Oosterse Staten, die toch óók hun aandeel in de we reld-economie hebben te leveren, sproken wordt. Als een teken aan 's daartoe voldoende, de wand! NEDERLANDERS ONMIS- Nu zie ik mijn oud-lndischgastBAAR? wederom zijn hoofd over mij En laten wb daarby toch VOOral schudden en hij zal mij heftig één di in het houden; dat voorhouden dat ik twee dingen nlet wy doch de Indonesische sa- vergeet. Teneerste dat het voor menlevlng zolve zal bepalen aan de Indonesiërs onmogelijk zal zijn we[ke eisen zij zal moeten voldoen, zonder voldoende Nederlandse Bovendien heeft in de concrete krachten dit land te leiden en situatde een verzuchting over de ten tweede dat de Nederlander, onmisbaarheid van de Nederlan door zijn grotere ervaring en der eigen kamp weinig meerdere kennis, nog in een lange waarde reeks van jaren ioor de economie 2fet is pas goed als de Indone- van dit land onmisbaar zal zijn. dlj uitspreken, want dan ko- HET HEDEN, men we op het juiste spoor. Want Waarde vriend, gij hebt groot bej- js nodig dat van die zijde de gelijk wanneer ge de dingen vanuit betekenis wordt erkend van de uw standpunt en vroegere orva- Nederlandse werker voor de In- ring wenst te bezien. Wij zouden u°nesische economie hierover samen een interessante Immers alleen hieraan iiiutuvci. jazz icri. ccii uiudiuoountu i j boom kunnen opzetten; altijd he- door de Indonesiër erkende zien vanaf de veilige hoogte van ^ete^e5lsm °P^lcht kan een ivoren toren met stevige de Nederlandse werknemer aar- grondslagen in een voorbijgegaan sPraak maken en recht ontlenen verleden. Want de man die ons °P fen voortgezet verblijf in deze om advies vraagt naar de toe- landen, welk verblijf, als aan de komstige bestaansmogelijkheden eisen inzake behoorlijke levens voor Nederlanders in Indonesië standaard worden voldaan, een zware last voor de Indonesische economie zal betekenen; een last, heeft niets aan onze beschouwing van uit het verleden, maar hij wenst de keiharde werkelijkheid wel^e men dus slechts schoorvoe- van het heden te kennen, waar hij tend 0n, aUe0n b» hooSste nood" i'i'i - in 1 lift nn nnnxioo nn ori en wellicht zijn te vormen gezin een vaste basis vindt. Voor wie zaak zal willen aanvaarden. Wie dus wil solliciteren de Nederlandse criteria wil blijven een particuliere betrekking in In- toepassen, en dus aan de Indone- donesië, dient zich wel er van te sische volkshuishouding dezelfde overtuigen, dat zijn taak op dit eisen van doelmatigheid en effi- niveau ligt en dat de voorwaarden ciëntie wil stellen als aan de Ne-die worden aangeboden hem een derlands-Indische plachten te wor-behoorlijke levensstandaard bie den gesteld, is dat ook wel juist. I den. (Van onze Utrechtse correspondent Generaal mr J. A. de Wilde, mr J. Terpstra en A. Stapelkamp mee, dan zullen er hoogstens veer- üp een eendaags congres te tig personen zijn geweest. Daar- Utrecht heeft het Verbond van van vloeide in de middag nog iets Verenigingen van A.R. gemeente- af> zodat er wel een heel klein en provinciebestuurders zich bezig kuddeke overbleef, toen de heer gehouden met „Huidige vraag- j. Schouten, lid der Tweede Ka- stukken in de gemeentepolitiek mer, het congres met een korte een onderwerp waarover de heer rede sloot. J. Wilschut uit Rotterdam een re- m feraat hield. I PI BLIEKE GEES T. De heer Wilschut roerde in zijn! Dit was voor de heer Schouten betoog ongeveer alles aan, wat op evenwel geen aanleiding om zich du gebied tegenwoordig aan de er van „af te maken". En na zijn orde komt. Het waren bekende beroemde beginwoorden „Mijnheer zaken; verhouding overheid en de President!", sprak hij in klare kerk, cultuurvraagstuk, woning-en diep-ernstige taal de bestuur- bojvv, annexatie enzovoort. Breed- ders toe. voerig ging hij op de problemenDaarbij stelde de heer Schouten in en bij de beantwoording der voorop, dat gemeente en provin- vele vi agens tellers had hij gele-j cie \an grote waarde zijn voor genhcia het een en ander nader ons volksleven. De tegenwoordige toe te bchten. overheidsbemoeiing en centralisa- Van tevoren luisterden de aan- tie mogen de indruk geven alsof wezigen naar mr G. A. Diepen- plaatselijk en gewestelijk gezag borst uil Zeist, die het congres van minder belang zijn geworden, piesidci rde. De voorzitter noemde het is niet waar. de uitslag der gemeenteraadsver- De waarde van het gemeente- kiczingen verblijdend. Wel viel lijk en provinciaal gezag ligt, al- ook dit jaar een matte houding dus de heer Schouten, in het aan- bij de kiezers te constateren miar kweken en verder ontplooien van lat kcr. wel verband houden met de publieke geest. Die publieke het centralistisch streven achter geest is voorwaarde voor een ge- „het ijzeren gordijn in Den Haag", zond volks- en staatsbestaan. De De centrale overheid heeft meer overheidscolleges dienen in nauw clan vroeger een stem in het ka- contact te leven met de gemeen- pittel; dat behoeft niet in alle op- telijke en gewestelijke bevolking, zichten te worden veroordeeld. Nu is de publieke geest geen Mr Diepenhorst waarschuwde neutraal of puur zakelijk materi- ec....er tegen een te ver gaande eel ding. Als het goed is wordt centralisatie. Het kostbaar bezit de publieke geest gedragen door Een nuchter woord over de dwaasheid, om in Neder landse publicaties de o e in eens op zijn Duits als u te schrij ven, zodra de letter in een Ma leis woord voorkomt, gaf het „Bataviaasch Nieuwsblad". Aldus: Dat er nog steeds geen gebrek bestaat aan slordige den kers bewijst het feit, dat het geen gering aantal mensen is die in Nederlandse publicaties de bekende „oe" in de bekende „u" veranderen. Dit is natuurlijk nooit de bedoeling geweest. Het departement van O.K.W. (ook het oude „OE" va.i dit departe ment werd sedert gewijzigd!) had uiteraard met de betreffen de publicatie alleen het oog op stukken, artikelen etc. in het In donesisch. Slecht lezend en nog slechter begrijpend gingen velen er toe over om de „oe" ook in Nederlandse publicaties te ver vangen door „u", hetgeen een apaete dwaasheid is. Men zou, consequent op dit vreemde pad doorgaand, in Ne derlands proza ook moeten schrijven; Paris, Londen, Berlin. Dit doet men niet, de andere dwaasheid haalt men blijkbaar gaarne uit, zonder ook maar een moment te beseffen hoe bela chelijk men zich daarmede maakt. Maar het kan altijd nog gek ker. Het nieuwste op dit gebied is een geval van hyper-conse quentie, dat even vereeuwigd dient te worden. Er is namelijk een bloemenhandel hier ter stede, waarvoor een bord staat met naams- en zaakaanduiding. Op dit bord leest de verblufte Bataviaan o.m., dat men in die zaak de leverantie op zich. neemt van: BLUMFOTTEN. De Nederlandse ambassadeur Mr E. N. van Kleffens en onze minister van buitenlandse zaken Mr D. U. Stikker op het Staats- departement te Washington, wachtende voor hun bespreking met de Amerikaanse staatssecretaris Dean Acheson. Vragende Kamerleden. Het Tweede Kamerlid Roos- jen (A.R.) heeft minister Rut ten gevraagd of het vlaggen op het Telegraafgebouw in Amster dam t.g.v. de terugkeer van riit blad met instemming van de minister is geschied, daar een vierde van het bedrijf aan de Staat toebehoort. Het Tweede Kamerlid Den Hartog (V.V.D.) heeft minis ter Van den Brink gevraagd de vertegenwoordiging van het landbouwbedrijfsleven in de Centrale Plancommissie te ver sterken. Het zelfde Kamerlid heeft minister Mansholt gevraagd in Zeeland niet over te gaan tot standaardisatie van de melk. Tenslotte heeft de heer Den Hartog minister Spitzen ge vraagd diverse verbodsbepalin gen voor tractoren (max. snel heid 6 km. grootste dagafstand 5 km., geen twee aanhangwa gens achter elkaar) te verzach ten. Ik wees er reeds op, dat de hui dige moeilijkheden op economisch gebied niet enkel zijn te wijten aan de doorgevoerde socialisatie der bedrijven. Ze vormt wel een der factoren, die de volgens mijn oordeel niet te ontkennen econo mische crisis hebben tot gevolg gehad. In de volgende artikelen hoop ik een andere oorzaak der moeilijk heden nader te belichten. Zoals men weet is er in de af- gelopen weken een heftige pers- 1 polemiek geweest tussen Engeland en Amerika 'n Engels Lagerhuis lid sprak verachtelijk van dikbui- kige, Amerikaanse kapitalisten en waarschuwde hen, dat het 1 .'ngel- j se volk zich wel eens van Amerika I zou kunnen afwenden om hulp en steun te zoeken bij Rusland, als van Amerikaanse zijde nog langer werd doorgegaan met het stellen van voorwaarden inzake gewenste dollarhulp. De Amerikaanse bla den waren niet minder scherp in hun critiek en het moet worden gezegd, dat een man als mr E. T. Leech, die zes weken in Engeland vertoefde om zich op de hoogte te stellen van de economische toe standen, in een reeks artikelen er van heeft blijk gegeven, dat hij zeer goed de oorzaken gepeild heeft van Engelands neergang. Nu valt het op, dat zelfs de Amerikanen de scherpe lijnen van hun critiek niet in de eerste plaats Veie Kamerleden ernstig teleurgesteld. Zeer vele leden verklaarden zich ernstig' teleurgesteld over de inhoud van het wetsontwerp be lastingherziening en wijziging van de Ondernemingsbelasting. Het voldoet wel in zeer geringe mate aan hetgeen mede op grond van de fiscale paragraaf van de Troon rede van 1948 en de bij de- alge mene beschouwingen over de Rijksbegroting voor het jaar 1949 door de minister gehouden rede van de 'bestuursmacht kan niet straffeloos worden aangetast, zei hij. Erg groot was de belangstelling voor het congres niet. Rekent men het geloof, door ideeën die in over eenstemming zijn met de wetten welke de Schepper van hemel en aarde heeft gegeven. God vraagt van ons, zo vervolgde de heer de aanwezige leden der Staten- Schouten, dat wij Zijn geopen- (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON Naar het Amerikaans door BESSY KIVING 134. Gordon keek zijn metgezellin onderzoekend aan, maar zag alleen een flauw lachje over haar gelaat komen. „Mijn zuster is E'stelle's ver trouwde, dus spreek ik uit goe de bron. Ik weet dat zij haar uitzet in Parijs besteld heeft." Edna's vingers sloten zich krampachtig in elkaar, maar zij zeide lachend: „Maar hoe durft u dan dat vertrouwen te schenden? Me neer Leigh, hoe lang denkt u in New York te blijven?" „Ik zal morgen, vertrekken, of ik zou de hoop moeten ver krijgen, dat een langer bezoek van mij je aangenaam zou zijn. Ik kwam hier alleen om jou te zien." Hij deed een poging haar vin gers los te maken, maar zij schudde zijn hand van zich af en zeide snel: „Ik weet, wat u gaat zeggen, en ik zou liever niet horen, wat slechts tot verdriet van ons bei de kan leiden. Als u wilt, dat jk achting en vriendschap voor behouden zal, mijnheer Leigh, aan moet u nooit meer op dat onderwerp zinspelen, dat, zo als ik u gisteravond al gevoelen deed, voor mij buitengewoon pijnlijk is. Omdat ik u hoog schat als een vriend, en ver heugd ben u weer te zien zou het mij berouwen te weten, dat u om mijnentwile hier sèn uur langer zou blijven." „Je bent ondankbaar, Edna! En ik begin in te zien, dat je geen hart hebt.' „Als dat zo is, dan heb ik toch nooit met het uwe gespeeld, of u bedrogen, meneer Leigh." „Je hebt geen hart, of je zou zeker niet zo koel een toegene genheid kunnen terugwijzen, die 'n andere vrouw met veel trots zou aanvaarden. Enige jaren later,, als je begeerte naar eer en roem ten volle zal verzadigd zijn, en je schoonheid gaat ver welken en je schrijven niet lan ger in de smaak van het pu bliek zal vallen,, en je vele vlei ers zich niet meer voor je al taar zulen buigen, maar voor dat van een nieuw en meer popu lair idool, dan Edna, zal je dwaasheid je berouwen." Zij stond op en antwoordde rustig; „De toekomst mag vele te leurstellingen voor mij bevat ten, maar hoewel mijn lot mis schien droevig mag blijken, te zijn, ik denk, dat ik toch nooit zo laag zal zinken, dat het mij spijten zal niet een: man te heb ben getrouwd;, wie het mij on mogelijk zou zijn lief te hebben. Hoe spoediger wij dit onderhoud afbreken, hoe beter 't zal zijn voor onze vriendschap. Ik heb niet de vrije beschikking over mijn tijd; en, daar mijn plichten J mij naar de leerkamer roepen, zo zeg ik u vaarwel." „Edna, als je me zó van je Iaat gaan, dan zul je mijn ge- laat nooit meer in deze wereld aanschouwen!" Met tranen bevochtigd zoch- I ten haar ogen de zijne; en haar stem klonk hees, toen zij zeide; „Vaarwel dan, mijn vriend, j God geve, dat wij elkaar mogen wederzien van aangezicht tot aangezicht, bestraald door het licht van Gods genade in net Hemelrijk daarboven, waar de zonde niet meer zal zijn, en de 1 vermoeiden en beladenen de rust zullen vinden." Hij nam dë hem toegestoken handen, boog over ze heen, dat hij ze met zijn voorhoofd raak te en zuchtte zwaar; daarna bracht hij de witte handen aan zijn lippen en verliet haar. Met langzame zware tred keerde zij naar haar kamer en I las de brief van de heer Ham mond. Het was een vriendelijke brief, vol' van toegenegenheid i voor haar, en verstandige raad- I gevingen, maar geen enkele zin speling op meneer Murray. Tóen zij hem weer dichtvouw de, zag zij een klein reepje pa pier, dat er uit gevallen was, op, het karpet liggen. Zij raapte het op en las deze woorden: „Het uoet mij leed u te moe ten vertellen, dat ik vrees, dat baarde waarheid als grondwet voor ons handelen aanvaarden. Daarom moet het beleid van elke bestuurder niet een kwestie van administratie, organisatie of tech niek wezen. Er ligt een innig ver band tussen beginsel en beleid. Telkens zal de bestuurder zich hebben af te vragen: wat beweegt mij? Ben ik bezig het beleid los te maken van de zaak? Wie dit beziet, zal erkennen, dat de be stuurstaak moeilijk is. Daar heeft men godsvrucht voor nodig! Een van de vreselijkste gevolgen van de secularisatie, welke zich overal openbaart is, dat men bezig zijnde met allerlei zaken, de behandeling ervan niet meer ziet in verband met het beginsel. Wie wèl zijn beleid grondt op zijn beginsel, zal op tegenstand moeten rekenen. Maar dat hindert niet; dat staalt! De heer Schouten wenste de congressisten toe, dat zij in hun optreden beleid en be ginsel bij elkaar zouden houden. Norman Murray tenslotte Estelle Harding huwen zal. Hij heeft haar niet lief; en zij zal geen invloed kunnen uitoefenen op zijn bekering, zijn toekomst schijnt dus- hopeloos. Edna, mijn kind! Wat heb ie gedaan! O, wat heb je gedaan!" Haar hart begon plotseling wild te bonsen, en zij voelde ïe- vige kramp opkomen; na een ogenblik hield het kloppen op en stond haar pols stil, terwijl een kille waas van duisternis haar omhulde. Haar hoofd zonk zwaar neer op haar borst, en toen zij haar bewustzijn terug kreeg, voelde zij een onverdraaglijk benau wend gevoel van verstikking en een scherpe pijn, die haar hart scheen te doorpriemen. Zij maakte het raam open, en leunde naar buiten, hijgend naar adem, terwijl de koude wind haar de sneeuw in 't gezicht joeg, en zijn kristallen bloesem over haar donkere vlechten strooide. Dë buitenwereld was kil en droevig, de bladloze takken der bomen in het park staken spookachtig af tegen de dichte, sombere wolken, die zich sche nen uit te strekken alS grote be schermende vleugels boven de dakenzee; en zo gezien door de witte sluier van sneeuwvlokken heen, leken Brooklyn's hoogte en Staten's heuvelen wel grote monsterachtige dieren. (Wordt vervolgd'.) voeringen had mogen worden ver wacht. Aldus het voorlopig verslag dei- Tweede Kamer, waarin liet verder heet; Behalve de afschaffing van de grondslag bedrijfskapitaal van de Ondernemingsbelasting is geen vermindering van lasten voorge steld, doch slechts een uitstel. Voorts merkten deze leden op, dat niet alleen de betekenis van hetgeen wordt voorgesteld om de hoge druk der belastingen te ver minderen slechts gering is, maar bovendien het euvel van het belas ten van schijnwinsten slechts on voldoende wordt verholpen. De hier aan het woord zijnde leden waren van mening, dat de huidige belastingdruk niet gehand haafd kan noch mag worden. In dien de belastingontvangsten, ge zien de huidige uitgaven, niet kun nen worden verlaagd, dan zullen deze uitgaven verder verlaagd moeten worden. Vele andere leden verklaarden accoord te kunnen gaan met de grote lijnen, die in het wetsont werp worden getrokken, behou dens ten aanzien van de voorge stelde tegemoetkomingen aan oor logsslachtoffers. Sommige leden konden zich niet met dit wetsvoorstel verenigen. Zij keurden het af, dat de minis ter de belofte in de Troonrede aangaande de belastingen gedaan, nu wel inlost voor het .bedrijfs leven", d.w.z. voor de ondernemers doch niet voor de ioontrekkenden en degenen, die van kleine inko mens moeten leven. Zeer veie leden waren van oor deel, dat de herwaardering van bedrijfsmiddelen te laat is voorge steld en bovendien onvoldoende zal baten. Zij betreurden liet, dat in het ontwerp geen aandacht wordt ge schonken aan de financiering van voorraden, welke zowel voor de industrie ais voor de handel nood zakelijk verlïeirt dient te worden. T roepenverplaatsingen voor Souvereiniteitsoverdracht. Van bevoegde Nederlandse mi litaire zijde heeft men tegenover Aneta verklaard, dat uiteraard nog tijdens de maanden die aan de overdracht van de souvereini- teit voorafgaan zal dienen te wor den gestreefd naar een verplaat sing van Nederlandse troepen van zodanige aard, dat bij de over dracht ook in militair opzicht de nodige voorbereidingen zijn ge troffen, Het spreekt vanzelf, dat daartoe de nodige maatregelen worden getroffen binnen het raam van de Van Royen-Roem overeen komst van zeven Mei en de docu menten betreffende het staken van de vijandelijkheden van 22 Ju - ni. De militaire woordvoerder ver klaarde het bovenstaande naar aanleiding van een bericht van Reuter uit Batavia dat zegt dat de residenties Solb, Banjoemas en Pekalongan binnen enkele dagen door de Nederlandse troepen zul len worden verlaten. richten op de sociale maatregelen der Engelse regering. Ook de con servatieve partij doet zulks niet. Strikt gesproken is het zó, dat ieder sympathiek staat tegenover sociale wetten, die armoede, ellen de, ziekte en zorg tot een mini mum trachten te beperken. Iets geheel anders is echter, of een land, dat doodarm is gewor den, zich uitgaven mag getroos ten, die het niet kan dragen. Een vader, die allerlei goede en nutti ge dingen koopt voor zijn gezin, moge daardoor de liefde en gene genheid van zijn kinderen winnen, doch als hij dat doet met een lege beurs en zelfs grote schulden gaat maken om die goede dingen te kunnen kopen, is hij uiteindelijk iemand, die zijn gezin in het onge luk stort, hoe goed zijn bedoelin gen ook mogen zijn geweest. Iets soortgelijks gebeurt op dit ogenblik in Engeland. Ik heb hier voor mij liggen een brochure, die als titel draagt: Gids voor het gezin, betreffende het Nationale Verzekeringsplan. Uit het voorbericht, dat geschre ven is door de minister van So ciale Zaken citeer ik het volgende „De vijfde Juli 1948 zal een gro te dag zijn in de geschiedenis der Britse sociale voorzieningen. Op die dag zal in werking treden de Nationale Verzekering, de Natio nale Medische Hulpverlening en de Nationale Bijstand. Dit plan zal zorgen voor ieder een, zonder uitzondering; mannen vrouwen en kinderen, jongen en ouden, rijken en armen, getrouw den en ongetrouwden, werkne mers en werkgevers, voor hen die eigen werkzaamheden verrichten zowel als voor hen die in 't ge- neel niet arbeiden." Men ziet dus, dat deze verzeke ring alle Engelsen verzorgt van de wieg tot het graf, ja, tot in het graf, want de verzekering zorgt er voor, dat ieder eenmaal een nette begrafenis zal krijgen. Nu kunnen zulke maatregelen natuurlijk niet worden uitgevoerd, zonder dat zij, die van de voor delen er van /.uilen profiteren, er voor gezorgd hebben, dat er geld op tafel komt. Om u een beeld te verschaffen van de lasten, welke aan deze ver zekering zijn verbonden, geef ik u hierbij een staatje, dat u een dui delijk beeld er van geeft. Ik geef de geldbedragen in shillings en pence. Als men bedenkt, dat een shilling ongeveer vijftig cent waard is en twaalf pennies een shilling vormen, kan ieder gemak kelijk de aangegeven bedragen in Hollands geld omrekenen. Klasse I (Mensen, die arbeid ver richten). Mannen: Leeftijd 18 en ouder, bet. door werkn. 4 s. 11 d., bet. door werkg. 4 s. 2 d., totaal 9 s. 1 d.; leeftijd beneden 18, 2 s. 10 'A d„ bet. door werkg. 2 s. 5'A d., totaal 5 s. 4 d. Vrouwen; Leeftijd 18 en ouder, bet. door werkn. 3 s. 10 d„ bet. door werkg. 3 s. 3 d., totaal 7 s. 1 d.; leeftijd beneden 1-8, 2 s. 4 d., bet. door werkg. 1 s. 11 d., totaal 4 s. 3 d. Klasse II (zelfstandigen). Mannen: 18 j. en ouder, 6 s. 2 d.; beneden 18 j., 3 s. 7 d. Vrouwen: 18 j. en ouder, 5 s. 1 d.; beneden 18 j., 3 s. 1 d. Klasse III (personen, die geen arbeid verrichten). Mannen: 18 j. en ouder 4 s. 8 d.; beneden 18 j., 2 s. 9 d. Vrouwen: 18 j. en ouder 3 s. 8 <i.; beneden 18 j„ 2 s. 3 d. Men zal dus opgemerkt hebben, dat een arbeider voor zich en zijn gezin pirn, f 2.50 per week betaalt, doch. dat dit bedrag beduidend hoger wordt, indien ook zijn vrouw arbeid verricht (wat in de industriestreken veelvuldig ge beurt) en hij kinderen heeft van vijftien jaar en ouder. Ik heb bemerkt, dat deze be dragen, gezien de hoge belastin gen, voor veie arbeiders zeer be zwaarlijk zijn, terwijl er nog bij komt, dat naar veler gevoelen de ze wekelijkse contributies in de toekomst zeker zullen moeten worden verhoogd. Alleen al op de afdeling Medi sche Hulp, die maar een onderdeel vormt van het gehele plan, is er voor het afgelopen jaar een te kort, dat naar ik meende 200 mil lioen pond sterling overschrijdt. Laat ik echter niet vooruitlo pen op m'jn volgend artikel, waar in ik u hoop te vertellen welke voordelen krachtens regeringsbe loften er voor allen in uitzicht ge steld worden dbor dit verzeke ringssysteem. A_ v/m PASMUNT. Ik ben geen voorstander van de ordening waarvan de socia listen dromen en waarvan we zo nu en dan een voorproefje te genieten krijgen. Maar toch zijn er van die din gen, waarbij een beetje ordening niet overbodig schijnt. Ik denk hierbij aan onze pas munt. Een hopeloos geval langzamer hand. We hebben drie soorten kwar tjes, zilver, zink en opnienio zilver. Eveneens drie soorten dubbeltjes. Dan zijn er verder drie soor ten centen, koper, zink en nog- eens koper. Verder de vierkante en de ronde stuivertjes, waarvan de laatste bedenkelijk veel op de oude koperen centen lijken. Vooral voor mensen die veel en snel met klein geld moeten werken, winkeliers, bezorgers, kwitantielopers, om naar van le worden. Een klein beetje vereenvoudi ging is niet overbodig. Bij alle onaangename maat regelen van de kant van „Finan ciën", zou een beetje ordening wat dit betreft, zeker morden toegejuicht. De minister van Binnenlandse Zaken a.i. heeft Zaterdagmid dag de zitting van de Staten- Generaal in naam der Koningin gesloten. Daarmee is een zeer belang rijke parlementaire periode be ëindigd. Belangrijk, omdat met de toetreding tot het Atlantisch Pact en de Raad van Europa, wat het buitenlands beleid be treft, een nieuwe weg werd in geslagen. Een nieuwe koers, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, maar die voor de militaire verhoudingen van grote invloed zal zijn. Belangrijk ook met betrekking tot de Indische politiek. Het nu afgesloten parlemen taire jaar zal in de geschiede nis bekend staan als het tijd perk, waarin de eenheid van het Koninkrijk werd verbroken en, waarin de Indische bevolking, waarvoor Nederland verant woordelijk was, aan haar lot werd overgelaten. Een donkere blad- z ij d e in onze parlementaire geschiedenis. Familietraining voor Kanaalzwemmerij. Twee leden van de Amerikaanse familie Mercer, die gestart is voor de zwemtocht van Manhattan Coney Island, hebben hun poging gestaakt. Het betreft de tweeling van elf jaar, twee meisjes, die na 5 km. opgaven. Papa, John Mer cer, "zijn dochter van 21 en zijn zoon van 18 jaar volbrachten de tocht in 5 uur 32 minuien, een tijd, sneller dan de zwemlustige familie gedaciit had te zullen ma ken. Het volgende jaar wil de familie Merccr een gezamenlijke poging doen het Kanaal over te zwemmen. Marie Hassan Hamad, de Egyp tische zwemmer, is erin geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Zondagavond stapte hij aan de En gelse kust aan land, in de buurt van St. Margaret. Hij had 16 uur en 40 minuten in het water gele gen. Dr George Basil Brewster, die al voor de dertiende maal pro beerde het Kanaal over te zwem men, is ook dit keer niet geslaagd. Vuren gestaakt op Zuid-Borneo. Op Zuid-Borneo is Vrijdag de order tot het staken van het vu ren tussen de Nederlanders en de Indonesische guerillastrijders van kracht geworden. Op 2 Sep tember hadden de troepen van beide partijen opdracht gekre gen Maand; g het vuren te sta ken. Een woordvoerder van de Nederlandse regering gaf er zijn voldoening over te kennen, dat de uitvoering van de order tot het staken van het vuren door de tot dusver gehouden bespre kingen met c'e guerilla-leider luitenant-kolonel Hasan Basri bespoedigd is, De algemene staking, die op 1 September in Bandjermasin is uitgebroken, gaat nog steeds voort, maar Nederlandse woord voerders in Batavia zijn geneigd aan te nemen, dat zij binnenkort tot het verleden zal behoren. De organisatie Woltersom. Kostte 18 millioen in 1947. De organisatie Woltersom heeft in 1947 ruim 18 millioen gulden gekost. Hiervan komt voor rekening van de hoofd- 'groep Industrie 7 millioen van de hoofdgroep Handel 5.4 mil lioen, van de hoofdgroep Am bacht 2.8 millioen en van da hoofdgroep Verkeer 1.5 millioen ter-wijl de hoofdgroepen Banken en Verzekering gezamenlijk ook nog voor 1 millioen aan de to tale kosten bijdroegen. Een cn ander wordt medegedeeld in zen nota van de Staatssecretaris van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. De prijs der aardappelen. Dit jaar geen val verwacht. Uit thans beschikbare gege vens omtrent de aardappel- situatie kan geconcludeerd wor den, dat dit jaar geen enkele aanleiding bestaat tot enige prijsval voor aardappelen. De akkerbouwcommissie va" c 0 Stichting voor de Landbouw kwam tot deze conclusie en voegt hieraan toe, dat de prijs zich haars inziens op een rede lijk peil zal handhaven.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2