Nederlandse regering zegt vandaag, wat er met de gulden gebeurt. L. NIEUWS Devaluatie Regering der Ver. Staten verheugd over devaluatie van Pond Sterling. Alle beklaagden in proces Rajk hebben bekend. Sober en ontroerend herdacht Axel de hevryding. Rustige sfeer op de Amsterdamse Effectenbeurs Wysjinski inNew-York PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gevolgen voor ons land: Geen voor - wel nadelen. Instorting Chinese defensie in Zuid-Ghina. Rumoerige tonelen op Londense Beurs. „Zeer, zeer veel spijt" over hun daden. Prjjsstcp afgekondigd. Nieuwe Duitse party in oprichting. Col. Szydlowski nam afscheid en ontving Koninklyke onderscheiding. Benelux door devaluatie in gevaar. SNIPPER Burgemeester v. d. Maas van Wissekerke ernstig ziek. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- »tr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswrjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1361 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord D1XSDAG 20 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. Zl'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholenl Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.23 u., onder 18.42 u. Maan op 4.30 u., onder 18.34 u. Hoogwater Woensdag 21 Sept. Vlissingen: 0.53 u. 2.01 m., 13.04 u. 1.98 m. Terneuzen: 1.19 u. 2.19 m., 13.34 u. 2.16 m. Wemeldinge: 2.31 u. 1.77 m., 14.52 u. 1.62 m. Zierikzee: 2.20 u. 1.54 m., 14.36 u. 1.38 m. Vanmiddag na het indienen \an de Staatsbegroting zal Minister Lieftinck het standpunt van de regering t.o.v. de devaluatie van de gulden mededelen. Op het ogenblik dat wij dit artikel schrij ven Maandagavond is daar over nog niets officieel bekend. Maar als vaststaand moet wel worden aangenomen, dat de gul den gaat devalueren, ondanks de uitspraak van minister Lieltinck, dat de gulden goed op weg is om harde valuta te worden. De vraag die we nu reeds kun nen stellen is, wat hiervan de ge volgen kunnen zijn voor ons land. Hoewel we alle gevolgen daarvan nog niet kunnen overzien zijn we van mening, dat de nadelen groter dan de voordelen zullen zijn. De reden van de devaluatie is om meer goederen te kunnen ex porteren naar de dollarlanden, want Nederland heeft evenals Engeland een schreeuwend gebrek aan dollars. Onze artikelen zijn nu voor de Amerikanen te duur en men hoopt by een devaluatie van de gulden, dat er naar onze producten meer vraag zal komen. Zo denkt byna geheel Europa er over en daarom besloten vrywel alle landen om te devalueren. Amerika zal dus worden over stroomd met goedkope goederen Het zal nu maar de vraag zün hoelang dit duurt. Want op een goede of kwade dag zullen de Amerikanen tot de ontdekking ko men, dat ze van onze goedkope goederen rijk voorzien zijn en zal de vraag daarnaar ophouden. Het zal daarom goed zün, dat de Ne derlandse zakenman zich voor ogen stelt, dat de tijd van grote verscheidenheid in kwaliteit, kleur en uitvoering is teruggekeerd, waaraan de talrijke verbeteringen op technisch gebied aan kunnen worden toegepast. We geven toe, dat voor sommige landen de devaluatie een voordeel kan betekenen. Voor Nederland moeten we dit helaas sterk betwij felen. Devaluatie van de gulden betekent, dat we voor onze goede ren die we uit het buitenland moe ten betrekken meer guldens op tafel moeten leggen en aangezien we noodgedwongen nog veel meer moeten invoeren dan we kunnen uitvoeren betekent dit voor ons land een groot nadeel. Voor het vervaardigen van onze goederen hebben we grondstoffen en machi nes uit Amerika nodig en door de devaluatie zal de kostprijs daar van belangrijk hoger komen, te liggen. Als we voor het produ ceren van onze goederen geen grondstoffen en geen machines uit Amerika nodig hadden, ja dan zouden we van een devaluatie voordeel kunnen hebben. Nu zul len niet alleen de goederen die bestemd zün voor de export maar ook de goederen voor binnenlands gebruik in prijs stügen. De rege ring zal prijsstüging trachten te voorkomen hetzy door toekenning van subsidies, hetzy door een deel der kosten af te wentelen op de fabrikant. In beide gevallen be tekent dit echter een nadeel voor de staat. Slaagt men er niet in om de prijzen der goederen te handhaven op het prijspeil van 1.1. Zaterdag, dan zullen de lonen om hoog moeten, maar ook daarvoor voelt de regering niets. Het zal nu straks wel hierop neerkomen, dat sommige goederen lets in prys stijgen vooral die goederen die we grotendeels uit het buitenland moeten betrekken waardoor de levensstandaard van ons volk wordt getroffen. Terecht hebben de vakvereni gingen er bij de regering reeds op aangedrongen, dat maatregelen worden getroffen tegen pryssty- ging. Maar als we voor onze grondstoffen meer moeten betalen zal dit toch uit de lengte of uit de breedte moeten komen. Veel milder zouden we tegen over deze devaluatie staan als on ze regering niet zo roekeloos had gehandeld met het afstaan van haar souvereiniteit t.o.v. Ned Indië en zuiniger was geweest met de staatsuitgaven in de jaren na de bevrijding. We geloven wel niet, dat een devaluatie v-rmeden had kunnen worden nu Engeland daartoe op zo'n drastische wyze overgaat, maar dan waren er ten minste voor ons land nog gunstige factoren aanwezig. Nu heeft nie mand daar enig voordeel van. We doen mee en we moeten mee, om dat alle landen het doen en we hopen er nu maar het beste van G. L De Regeringsvoorlichtingsdienst deelde gistermiddag mede, dat de Ministerraad gistermorgen zijn standpunt bepaald heeft inzake Je devaluatie. Het voorgeschreven overleg met het Internationale Monetaire Fonds te Waslüngton zou terstond worden geopend. Hedenmiddag onmiddellijk na de indiening van de Rijksbegroting zal de minister van financiën in de Tweede Kamer van de Staten- Generaal een verklaring afleggen. Vanavond om 20.05 uur zal minister Lieftinck Ich over beide Nederlandse radiozenders met een toespraak tot het Nederlandse volk richten. Zoals aangekondigd is de Ef fectenbeurs gister en vandaag i v. m. de devaluatie van het pond sterling gesloten. Aangezien echter de localiteiten van de Ver. voor de Effectenhandel gistermiddag wèl voor de leden toegankelijk waren, bleken, hoe wel geen handel gedaan mocht worden, de meeste beursbezoe kers toch aanwezig te zijn. De voorzitter, de heer Wil liam Schrikker, sprak de aan wezigen toe en deelde mede, dat het bestuur der Vereniging op het standpunt staat, dat de han del a.s. Woensdag vrij zal zyn zonder stopkoersen. De jongste monetaire ontwik keling vormde uiteraard het onderwerp van levendige dis cussies tussen de effectenhande laren. Over het percentage waarme de de gulden gedevalueerd zal worden, liepen de meningen voorshands nog vrij sterk uit een. In het algmeen scheen men rekening te houden met een per centage van 24 of 30 procent. In verband met de devaluatie De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjinski, die gisteren per vlieg tuig uit Londen te New York is aangekomen, voor het bijwonen van de algemene vergadering der Verenigde Naties te Lake Success verklaarde by aankomst dat de Sowjetrussische delegatie er ten volle van overtuigd is, dat de Ver enigde Naties „een waardevol in strument vormen voor het hand haven van de vrede en van de in ternationale veiligheid". In antwoord op de vraag of hy optimistisch was over de uitslag van de te houden zittingen, ver klaarde Wisjinski: „Ja. Ik ben op timistisch van natuur". Minister Wisjinski verklaarde verder nog tegenover de aanwezi ge verslaggevers: „Er kan geen twyfel aan bestaan dat de alge mene vergadering der Verenigde Naties in staat is belangrijke vraagstukken tot oplossing te brengen, mits de staten van een ernstige wil tot samenwerking zijn bezield, overeenkomstig de beginselen welke zyn neergelegd in het Handvest der Verenigde Naties". De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken verklaarde verder nog dat de Sowjet-delega- tie, ter algemene vergadering van de Verenigde Naties komt, „vast besloten om by te dragen tot een versterking van de organisatie der Verenigde Naties". is door de Ned. Spoorwegen de verkoop van rechtstreekse plaatsbwyzen en de recht streekse bevrachting van bagage voor het buitenland tot nader order stopgezet. Zij die naar het buitenland reizen kunnen dus slechts plaatsbewijzen krijgen, geldig tot één der Nederlandse grensstations. Ook de bagage kan slechts tot een grenspunt worden bevracht. Voor het bui tenlandse parcours zal derhalve in vreemde valuta in het bui tenland moet enworden betaald In Bankkringen in Batavia verwacht men, dat de Neder landse gulden en de Indonesi sche gulden hun onder'inge pa riteit zullen handhaven. De staatssecretaris van finan ciën van Indonesië, drs A. Oudt, heeft Dinsdagochtend te Batavia in een radiotoespraak medege deeld, dat de Indonesische rege ring nog niet definitief haar standpunt heeft bepaald met be trekking tot het vraagstuk der valuta, zodat dienaangaande nog niets kan worden medegedeeld. De op handen zijnde devaluatie van de Nederlandse gulden had gisteren weinig of geen invloed op de koers van de Nederlandse ef fectengulden te New York. In ver gelijking met Vrijdag jL deed zich vrijwel geen verandering voor. Scheepsbrand in Toronto eiste 235 slachtoffers. Volgens de jongste berichten bevonden zich aan boord van het in brand gevlogen Canadese s.s. „Noronic" 685 personen, zowel pr.tsagiers, als leden van de be manning. Volgens de tot nu toe bekende gegevens hebben 450 van hen de ramp overleefd. Er zyn tot dusverre 118 lyken geborgen, terwyl er nog 117 per sonen worden vermist. Men vreest, dat er zich nog lijken van slachtoffers op de beide beneden- dekken van het schip bevinden, die tot dusverre nog niet door de redders konden worden bereikt. Tot dusverre konden de stoffe lijke overschotten van slechts 35 omgekomenen worden geïdentifi ceerd. 1 November voorunie Benelux Eerste minister Eyskens heeft gistermorgen verklaard, dat op 15 October a.s. te Luxemburg een vergadering zal worden gehouden van ministers der Beneluxlanden. Dit betekent, aldus Gaston Eys kens, dat de voorunie op 1 No vember van kracht zal worden. België heeft het initiatief geno men tot deze bijeenkomst- Enkele honderden geestelijken gevangen in Tsjecho- Slowakije. Uit gezaghebbende bron in ker- kelyke kringen te Praag wordt gemeld, dat de arrestatie van geestelijken thans „enkele hon derden" beloopt. Bijna elke gees- telyke in het Tsjechoslowaakse diocees is ondervraagd sinds de kerk onthulde, dat de geestelijken hun steun gaven aan protestbrie- van aan de regering over de nieu we wet, die de communisten con trole over alle kerken verschaft, aldus dit bericht. Reeds ongeveer 200 geestelijken zouden gevangen zyn genomen. Namen en bijzon derheden zouden later volgen. Dat de kerk op deze wijze me dedelingen kan doen, bewyst, dat de officiële pogingen, het onder gronds verbindingsstelsel de kop in te drukken, nog niet geslaagd zyn, aldus Reuter. Tsjiang Kai-Sjek heeft de na tionalistische legers in Noord- Kwangtoeng bevolen op Kanton terug te trekken, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Hongkong vernomen. Waarnemers te Hongkong ge loven, dat de tenuitvoerlegging van dit bevel de bijna zekere ineenstorting van de nationalis tische verdediging in Zuid- China zou betekenen. Dreigend melktekort in het Westen des lands. De melkaanvoer naar de drie grote steden in het Westen van ons land dreigt in de komende da gen gestagneerd te worden. Dit is een gevolg van de strubbelingen tussen de „melkinkoop vereni ging" in het Westen van het land en diverse fabrieken in gebieden, waar voldoende melk voor ver koop naar elders beschikbaar is. Naar schatting zal in de grote steden in de komende dagen twin tig tot dertig procent melk min der te koop zyn, dan doorgaans het geval is. Hoe lang deze situa tie zal duren, is niet te voorzien. De inkoopvereniging zal voor de komende 4 dagen 3.5 millioen liter te kort komen. De voorraden melkpoeder zijn geblokkeerd voor de winter. In alle landen ter wereld prijk.o gisteren het nieuws van de devaluatie van het ;else Pond op de voorpagina's der kranten. Het feit der devaluatie is nog vrij plotseling gekomen en de eco nomische gevolgen zullen, al zyn zij momenteel nog niet te over zien, van zeer grote invloed zijn op de ontwikkeling der Inter nationale economische verhoudingen. SOLO, NA DE ORDER STAAKT HET VUREN". Na de afkondiging van de order staat het vuren, werden te Solo door middel van geluidsversterkers redevoeringen gehouden, teneinde de bevolking over de voorschriften, die deze order be helst, in te lichten. Ook werden de dagorders van de brigade commandant, kolonel U. L. E. Ohl en de commandant van de tweede T.N.I.-divisie luitenant-kolonel Slamet Riardi, bekend gemaakt. Militairen der T.N.I. ruimen overeenkomstig de or der „staakt het vuren", versperringen op. REACTIES IN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering klaarblijkelyk verheugd is over de monetaire maatregelen, die door Staff jrd Cripps zijn aangekondigd. Een offic '!e persoonlykheid verklaarde: „Tot dusver hebben wy niets gezegd, daar wij ons voorgenomen hadden, ons van alle commentaar te onthouden, die als druk op de Britse regering zou kunnen wor den beschouwd. Anderzijds waren wy van oordeel, dat de internatio nale malaise, waarvan de Britse crisis slechts een symptoom is, kon worden verholpen door ver scheidene middelen, waaronder de vrye omwisselbaarheid van de Europese munten wel het belang rijkste was. Wy beseffen, dat ..et een tech nische vereiste was, de koers dollar-pond aan te passen, alvo rens de omwisselbaarheid moge- lyk te kunnen maken." De leden van het Amerikaanse Congres keurden over het alge meen de devaluatie goed. Velen betwijfelden echter, of de maat regel voldoende zal zyn om de Britse economische crisis tot op lossing te brengen. DE SITUATIE IN ENGELAND. De Britse pers heeft over het algemeen het nieuws van de deva luatie van het pond sterling met strenge berusting ontvangen. Er valt een sterke onderstroom waar te nemen van gedachten, dat dit geen fundamentele oplossing is en dat Engeland de -,.iek van hard Alle acht communistische lei ders, onder wie Laszlo Rajk, de voormalige Hongaarse minister van buitenlandse zaken, die te Boedapest op beschuldiging Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat in de Ne derlandse Staatscourant van 20 dezer, de beschikking prijs-stop 1949, ondertekend door de minis ters van economische zaken, van landbouw, visserij en voedselvoor ziening en van verkeer en water staat zal worden gepubliceerd. Op grond van deze beschikking is het niet geoorloofd de prijzen van goe deren en diensten, waarvoor de prysbeheersing was opgeheven, te verhogen boven het niveau, dat op 17 September algemeen gebrui- kelyk was. Dit wil dus zeggen, dat degenen, die goederen verkopen of te koop aanbieden geen hogere prijzen mogen berekenen, dan zij op 17 September deden. Degenen, die afgaand op geruchten van de valuatie hun prijzen reeds hebben verhoogd, zullen deze dienover eenkomstig moeten verlagen. Voor de niet in prijs vrijgelaten goederen blijven uiteraard de be staande voorschriften van kracht. De controle op de prijzen zal over het gehele gebied voorlopig wor den verscherpt. verraad en spionnage voor de Amerikanen en do Joego-Slaven terecht staan, hebben thans be kend. Mogelijk zullen eind deze week de vonlssen worden uitge sproken. Eén der beschuldigden, dr Tibor Szonyi, die tot zyn arrestatie cen traal personeelssecretaris was by de Hongaarse communistische partij, verklaarde o.a. dat Alan Dulles, een broer van de Ameri kaanse senator John Foster Dul les, tijdens de oorlog chef was van de Amerikaanse inlichtingendienst in Zwitserland en een aantal po litieke immigranten in Zwitser land, „Trotskysten" in dienst had genomen. Szonyi zeide verder, af te weten van contact tussen maarschalk Tito en de Ameri kaanse inlichtingendienst. De staatsgreep, waartoe de be schuldigden gecomplotteerd zou den hebben, zou deel uitgemaakt hebben van een plan tot vorming van een anti-Sowjetrussische Bal- kanblok onder leiding van Tito, aldus Szonyi. De laatste, die een verklaring aflegde, was Paul Justus, voorma lig voorman van de Hongaarse sociaal-democratische party. Er werd luid gelachen toen hy zeide „zeer, zeer veel spyt" te hebben van alles wat hij gedaan had. Vandaag begint het verhoor der getuigen. De fundamenten van een nieuwe Duitse partij, gebaseerd op een combinatie van politiek ontevreden elementen van het linkse centrum met partijloze organisaties van „uitgebombar- deerden en verdrevenen" zijn te Frankfort gelegd. August Hausleiter, tot voor kort één der leiders van de Bei erse christelijke sociale unie, en dr Ott, de enige vertegenwoor diger der uitgewekenen in de Bonsdag, als partijloos candi- daat, zijn leden van de coördi natie-commissie, die gevormd is door vertegenwoordigers van een aantal partyloze organisa ties. In de grote Moskee van Ma kassar heeft men Mohammad Ali Djinnah herdacht. Axel heeft gisteren het feest van de bevryding gevierd. Het is een eenvoudig feest geworden. Eenvoudig, plechtig en ontroerend, doch ook weemoedig. Want men heeft afscheid genomen van de bevrijder van Axel. Vyf jaar geleden verloste Col. Dr Z. M. Szydlowski D.S.O., het dorp van de Duitse tyrannie en sindsdien wordt deze lange, schrale, kolonel op de handen gedragen. Nee, het was geen wonder dat het dorp juichte, toen men zag, hoe, voor het front van het stadhuis, Hare Majesteits vertegenwoordiger in deze provincie, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, deze dappere Poolse commandant het Commandeurskruis in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden om hing, hem namens de Koningin hulde bren gend voor hetgeen hij en zijn troepen hebben gedaan. Militaire demonstratie Voor het raadhuis. Voor het gemeentehuis heeft men vervolgens Col. Szydlowski gehuldigd. Burgemeester van Oeveren heeft hem, in het Engels toegesproken en bewogen gedankt namens zyn dorpelingen. Generaal Sitsen heeft er een soldateske speech gesproken, Jhr de Casem broot heeft tenslotte de versier selen uitgereikt. En Axel keek toe, juichte en toonde onomwon den hoe dankbaar men was dit feest te kunnen vieren. Een ovatie viel echter de kolo nel ten deel, toen hy, zijn ver trouwen uitsprekend eens in een vrij Polen te kunnen terugkeren, vroeg hem nimmer te vergeten. „Leve Holland, leve Zeeland, leve AxelDat was het slot van zyn, door een tolk vertaalde, rede. Polen lijdt, doch vertrouwt op de toekomst. uitstekend geslaagd. Mét de huldiging van Col Szydlowski heeft Axel echter de doden niet vergeten. Na een kerk dienst in de Ned. Herv. Kerk waar Ds Pennings voorging, volgde een plechtige kranslegging op de gra ven \an de gesneuvelde Poolse militairen op de algemene be graafplaats. Hier zagen wij ook Generaal Sitsen, bevelhebber Ille militaire gewest. Hij legde, even als Jhr de Casembroot, burg. van Oeveren en vertegenwoordigers van de Poolse luchtmacht, het le- Ser en de marine een krans neer. Ook bij het Poolse monument werden kransen neergelegd. En het was hier dat Axel op sobere doch ontroerende wyze dank bracht aan hen die vielen. Alle erenigingen op cultureel gebied marcheerden voorbij en legden hun bloemen neer, het officiële afscheid plaats. Hier heeft Burgemeester van Oeveren de kolonel nogmaals toegespro ken. Hy zag in hem allereerst de Poolse soldaat die vocht voor de vrijheid. Doch ook zag hy in de figuur van de kolonel de tragiek en het lyden van Polen. Tragisch, omdat zy, die velen de 'vrijheid brachten, zelf over de wereld moe ten zwerven. De kolonel gaat naar Canada, waar zyn dochter hem waciit. Zijn vrouw is -in Axel be graven. „En tóch", zei burgemeester van Oeveren, „zie ik in de figuur van de kolonel ook weer veer kracht belichaamd, die het ver trouwen stut. Het vertrouwen op de verrijzenis van Polen". „God zegene U en Uw geliefde land", zo besloot hy. Nadat kolonel Szydlowski be wogen had gedankt voor de hem verleende hulde, die immers hij wees hier uitdrukkehjk op ook zijn soldaten geldt, reikte by, na mens de Poolse autoriteiten in Londen, het Poolse kruis van ver diensten uit aan de beeldhouwer C. Stouthamer te Amsterdam, die het monument ontwierp, aan de heer J. L. J. Maris, gemeente secretaris en de heer C. Smies, ambtenaar ter secretarie. Militaire demonstratie. In de namiddag volgde een gro te militaire demonstratie, Hieraan namen deel 2 compagnieën van de Stormschool Roosendaal en 4 compagnieën van de Kaderschool Infanterie te Weert, alsmede een battery van het artillerieoplei dingscentrum te Breda. Zoals gebruikelyk, was er een Rode en een Blauwe party gefor- meester te maken van Axel en Terneuzen, doch vond een vastbe raden Rood dat de lyn Sas van GentNieuwe MolenSt. Jan steen bezet hield tegenover zich. Het heeft geknald daar in Axel. Majoor J. H. A. K. Gaultherie van Wezel, die met de algemene lei ding van deze demonstratie en oefening belast was kan echter te vreden zyn. Zyn jongens hebben hun beste beentje voorgezet en zagen niet op een nat pak als het nodig was. Of het défilé, dat hierna volgde zo uitstekend slaagde omdat de jongens hun camouflage niet had den afgelegd weten we niet. Maar dat het slaagde is zeker mede te danken aan de vrolyke tonen van de drumband en militaire kapel van II K.S.I. Weert. Bevrijdingsvuur. 's Avonds heeft men op het be vrijdingsmonument het bevrij dingsvuur ontstoken, daar ge bracht door lopers en loopsters van de vereniging Olympia te Axel. Gisterochtend om half acht werd een fakkel in Eindhoven ont stoken en om zeven uur brandde de geel witte vlam in Axel, en wierp met zyn flakkerend licht een warme glans op de gezichten van de Axelaars die daar stil en bewogen in die vlam staarden. Met de herdenking waren er ook kleine festiviteiten. Zaterdag waren er kinderspelen en gisteren was er voor de ouderen een be- hendigheidswedstryd op motoren. De militaire kapel gafeen con cert, terwijl als slot van de dag een groots vuurwerk werd ontsto ken. In het raadhuis vond vervolgens meerd, Blauw had opdracht zich In antwoord op de vraag of een devaluatie van de gulden invloed zal hebben op de lyst van goederen, welke in het ka der van de Voor-Unie is opge steld, verklaarde de Belgische eerste minister: „Indien de gul den devalueert verandert het gehele vraagstuk en zelfs de handelsstroming tussen Neder land en België van aspect. Ook de moeilijkheden, die thans worden ondervonden bij de vor ming van de Benelux zouden dan een wij ziging ondergaan. De concurrentiekracht van Neder land zou toenemen. Tot nu toe had Nederland een tekort op zijn handels- en betalingsbalans t. a. v. België doch deze positie zou een ingrijpende wijziging on dergaan en de problemen t. a. v. de vorming van een Econo mische Unie zouden heel anders komen te liggen." Het dagblad „Nasional" te Djokja meldt, dat de Republiek een missie van Hadji's naar Mek ka zal sturen. By herstellingswerkzaamheden van een grasperk in het gemeen- teiyk plantsoen te Roermond kwam een daar achtergebleven mijn tot ontploffing. Een arbeider werd op slag gedood. Een zestal Britse parlementsleden arriveerde gistermorgen op Schiphol. Zij brengen een tegenbezoek aan Ne derland, daar een delegatie Neder landse Tweede Kamerleden een bezoek aan Engeland heeft ge bracht. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zyn in een bontwin kel te 's-Gravenhage 18 jassen en 14 bontmantels gestolen tot een waarde van 20.000 gulden. Gisteravond is een motorrijder in Den Haag tegen een stilstaande bestelauto opgereden. Het slacht offer verkeerde onder invloed van sterke drank en overleed ter plaatse. In de afgelopen zomer werd Giethoorn door ongeveer 250.000 toeristen bezocht. De op brengst van het vreemdelingen verkeer wordt in Giethoorn op ongeveer 1 millioen geschat. De kok van het concentratiekamp Buchenwald werd gisteren te Hal le ter dood veroordeeld. Koning Faroek van Egypte zal binnen kort een officieel bezoek brengen aan Franco. By het verongeluk ken van een Frans militair vlieg tuig in Frans Equatoriaal Afrika kwamen 18 personen om het le ven. Een tweetal Tsjechische vliegers landde vorige week op een vliegveld in Beieren. Zij had den er genoeg van in hun vader land. De Griekse regering heeft de lichting 1946 gedemobiliseerd. Dit is mogelyk nu alle verzet van de guerillastryders in het Gram- mosgebergte is geëindigd. Ten gevolge van de verspreiding van een pamflet zyn in Bandjermasin (Borneo) weer stakingen uitge broken. Vrywel alle bedrijven lig gen stil. De havenpolitie van Belawan heeft Zondag op een vissersprauw 40 kg. opium in be slag genomen. Volgens het Chi nese blad „Sin Po" is de bekende republikeinse communistenleider Alimin nog ln leven. werken en bezuinigen moet voort zetten. Terwijl in handels-, industrie- en financiële kringen van Groot- Brittannië over het algemeen het regeringsbesluit tot devaluatie van het pond sterling goedgekeurd wordt, verwachten de vakbondlei ders moeilykheden, wanneer zy de styging die de kosten van levens onderhoud zullen ondergaan, moe ten uitleggen. In de straten rondom de geslo ten Londense effectenbeurs had zich een rumoerige massa effec tenmakelaars en speculanten ver zameld, die trachtten contanten te maken uit officieuze transac ties in aandelen van goudmijnen. In enkele minuten werden ver mogens gemaakt te midden van de dolste scenes, die het financiële leven van Londen sinds jaren had meegemaakt. Terwijl speculanten boven de dringende massa uit met papleren zwaaiden, werd het ver keer op vele plaatsen gestagneerd, IN ZUID-AFRIKA. Te Johannesburg werd voor speld, dat de devaluatie van het pondsterling en de gelyktydige devaluatie van het Zuid-Afrikaan se pond sterling een „boom" pe riode zuilen inluiden in Zuid- Afrika. Daar Zuid-Afrika de grootste goudprodueent ter wereld is en zyn economie grotendeels is gebaseerd op goud zal een verho ging van de goudprijs in de gehele unie een gunstige invloed hebben. Winston Churchill heeft uit naam van de Conservatieve partij verzocht, dat het parlement niet later dan de volgende week wordt byeengeroepen om de nieuwe toe stand te bespreken, die is gescha pen door de devaluatie van het pond. Ook de liberalen hebben minis ter Attlee om de onmiddellyke bij. eenroeping van het parlement verzocht ter bespreking van de devaluatie en de „voorstellen van de regering tot een blyvende op- lassing van de economische crisis", FRANSE FRANC GEDE VALUEERD. Gisteravond is ook de Franse franc gedevalueerd van 330 tot 350 francs per dollar. De koers voor het pond sterling is gewij zigd van 1097 in 980 francs. Paul Reynaud heeft in een interviewt scherpe critiek geleverd op de lata mededeling van de devaluatie var» het pond door de Engelse regering aan de Franse regering. In kringen van financiële des kundigen, die met de Benelux te maken hebben, verwacht men, dat ook de Belgische regering nog in de loop van deze week de moge- lykheid van herwaardering van de Belgische franc onder ogen zal zien. DEVALUATIE CANADESE DOLLAR. Douglas Abbott de Canadese minister van financiën, heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat de Canadese dollar 10 ge devalueerd is. De verkoopwaarde van een pond sterling werd vastgesteld op 3.0725 dollar, de inkoopwaarde ob 3,0875 dollar. Naar wy vernemen is de bur gemeester van Wissenkerke, d» heer J. J. van der Maas, zeef ernstig ziek. Vanaf verleden week Dinsdag houdt hij bet bed cn leek aanvankelijk de toe stand niet zo ernstig, eind ver leden week werd het noodzake lijk geoordeeld, dat de burge meester overgebracht werd naar het ziekenhuis. Zondag is de heer v. d. Maas vervoerd naaf het ziekenhuis Oostwal te Goes. Gisteren was zijn toestand ietj beter maar hij verkeert neg steeds in levensgevaar. V.V. „Zuid-Beveland" Goes, Veiling van Maandag 19 Sept. FruitCox Orange Pippin 5 —36 Transp. de Cronsel 529; La moenappels 9—17.10; Notarisap pels 611; Jacq Lebel 5—15.10; Zoete Bloemé 11—18; Bonne Louisse d'Anr. 332; Br. Lebrun 4.50-20.10; Will Duchesse 5.50— 18.30; Triumph de Vienne 629; Maagdeperen 417.10; Legepont 320.05; Vygepeer 814; Reine Victoriapruimen 617; Monarch' 633; Burbank Grant 1323{ alles per 100 kg. Groenten: Kom kommers 1617; Kropsla 711 j Meloenen 3448, alles per 10O stuks. Andy vie 1225; Dubb. Princessebonen 3549; Stokprin- cessebonen 60; Stoksnijbonen 21 38; Groene kool 2127; Augurken 84; Tomaten 16—18; Aardappelen 67, alles per 100 kg. Kroten 910 per 100 bos. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Na het optrekken van de piaat- selyk aanwezige ochtendmist ver anderlijke bewolking en overwe gend droog weer. Zwakke of ma tige wind uit noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1