Devaluatie van het pond Sterling een feit. L Nederlandse regering overweegt eveneens devaluatie. Scheepsbrand in Canada eist 200 slachtoffers. Polderbestuur Walcheren hield InspeciieiucM. C. N. V. hield kadervergadering in Goes. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Beroering in de financiële wereld. Prins Bernhard onthulde monument spoorwegstrüd. Ergste scheepsbrand sinds 1847. Sluiting zitting Staten Generaal. Bezoek aan wachtsiuis te Ritthem en zeedijk bij Westkapelle Productie moet worden opgevoerd. Vergadering Staten- krmg Goes 8.G.P. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst - jtr. 90, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAAKGAN G No. 1S60 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 19 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: K. ZL'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr YV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, N'ieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergan gvan Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.22 u., onder 18.45 u. Maan op 2.57 u., onder 18.20 u. Hoogwater op Dinsdag 20 Sept.: Vlissingen: 0.06 u. 1.78 m., 12.25 u. 1.75 m. Terneuzen: 0.33 u. 1.97 m. 12.54 u. 1.93 m. YVemeldinge: 139 u. 1.62 m., 14.07 u. 1.48 m. Zierikzee: 1.26 u. 1.41 m., 1349 u. 1.25 m. In een radiorede heeft de Engelse kanselier van de schat kist, Sir Stafford Cripps, gisteravond de devaluatie van het Engelse Pond Sterling bekend gemaakt. De nieuwe waarde wordt gesteld op 2 dollar 80 dollarcents tegen tot nu toe 4 dollar 3 dollarcents. Het internationale monetaire fonds heeft zijn goedkeuring gehecht aan de getroffen maatregelen van de Britse regering en van de regeringen, die door de devaluatie van het Britse Pond eveneens genoodzaakt wa ren tot devaluatie van hun munteenheden over te gaan. In een officiciële verklaring heeft de Nederlandse regering gis teravond, nadat het kabinet gistermiddag in een speciale zitting bijeen was geweest, medegedeeld, dat de Nederlandse regering zich genoodzaakt ziet te overwegen of ook zjj een zelfde stap dient te doen als de Britse regering deed. De beslissing van de regering hieromtrent zal zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. In middels zjjn alle vastgestelde wisselkoersen met ingang van 19 September ingetrokken. Handel In buitenlandse vorderingen, bui tenlandse betaalmiddelen en buitenlandse geldswaardige papieren is tot nader order verboden. De beurzen voor geld- en fondsenhandel zullen op Maandag 19 en Dinsdag 20 September gesloten zijn. avond zeer geschokt. De nieuwe omrekeningskoers ten aanzien van de dollar werd aanzienlijk lager geacht, dan door banken en in dustriëlen was verwacht. Ook in bankkringen in Amsterdam heers te gisteravond ontsteltenis, daar men een verlaging tot 3 dollar wel als het laagste niveau had be schouwd. Wat betreft de devalua tie helden velen der betrokkenen Naar aanleiding van de deva luatie van het Britse Pond Ster ling zijn verschillende andere munteenheden in dezelfde mate gedevalueerd. Dr Malan, de Zuid- Afrikaanse premier, heeft bekend gemaakt, dat het Zuid-Afrikaanse Pond in gelijke mate als het Brit se Pond is gedevalueerd, evenals bet Australische, het Nieuw-Zee- landse, het Ierse, het Israëlische en het Egyptische Pond Sterling. De Deense Kroon, de Noorse Kroon, de Indische Roepeij zijn eveneens gedevalueerd. Waarschijnlijk zullen ook de Argentijnse Peso en het Ceylonse Pond eveneens devalueren. De Belgische franc, de Zwitserse franc, en de Italiaanse lire zullen geen devaluatie ondergaan. De Franse regering zal vandaag bij eenkomen teneinde te beraadsla gen over de ontstane financiële situatie en de te nemen stappen. Prof. Ludwig Erhard, die naar verwacht wordt de YVest-Duitse portefeuille van economische za ken te beheren zal krijgen, heeft verklaard, dat naar zijn mening ook de mark gedevalueerd zal moeten worden. Economische deskundigen uit Tsjecho-Slowakije hebben ver klaard, dat indien de Oost-Euro- pese landen hun plaats op de Wes terse afzetgebieden willen hand haven, zij gedwongen zullen zijn hun valuta's te herzien. REACTIES EN GEVOLGEN. Amerikaanse bankkringen uit Walstreet toonden zich gister- Kerk en Zending. Geref. Kerken. Aangenomen naar Goes (3e pr. pl.) G. Th. Rothuizen cand. te Goes. Afscheid Ds Kooreman van Scherpe nisse. Zondagmiddag nam Ds Koore man, die het beroep naar Rhenen had aangenomen, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Scherpe- nisse, met een predikatie over Hebr. 12 28 en 29. Na de predi king wendde Ds Kooreman zich met een persoonlijk woord tot de consulent Ds van Putten te Oud- Vossemeer, tot de ringcollega's Ds de Lint en Ds v. d. Wiel, tot de burgemeester, kerkeraad en nota belen enz. en tenslotte tot de ge meente waarbij hij zijn blijdschap uitsprak, dat de beroepen predi kant Ds Brons te Leermens reeds de toezegging van beroep had aan genomen. De scheidende leraar werd toeger oken door Ds van Putten als consulent, door Ds de Lint namens ring en classis, de pres. kerkvoogd de heer J. Oude- sluis en namens kerkeraad en ge meente door ouderling Muller, die liet toezingen Ps. 121 4. De kerk was overvol. Van de geooden gelegenheid om na de dienst van Ds K. en mevr. per soonlijk afscheid te nemen werd door velen gebruik gemaakt. Bevestiging en intrede. Voor de Ned. Herv. Gemeente te Rilland was het Zondag een blijde dag. Nadat hij des morgens was bevestigd door zijn zwager ds v. d. Ree te Rotterdam, met een predikatie over Efeze 3 17 deed des avonds Ds C. den Engelse, ge komen van Westmaas zijn intrede. Z- Eerw. had tot tekst gekozen Jona 2 9b: „Het heil is des He ren". ae prediking richtte hij zich tot de kerkeraad, het kiescollege, kerkvoogden er. notabelen, consu lenten en ringcollega's, de beves tiger, de burgemeester, ouders en scnoonoLders, hoofden van scho len, enz. en tot de gemeente. Z. Eerw. werd toegesproken door burgemeester de Goffeau namens het gemeentebestuur, de heer J. A. "Boot, pres. kerkvoogd, ^ost van Wemeldinge namens ciass. bestuur, Ds Jebbink van ivapeile namens de ring, Ds Baar slag van Krabbendijke, consulent, namens de gemeente, die liet toe zingen Gez. 263 1. Met een kort woord dar.kte Ds den Engelse voor het gesprokene. In beide diensten was de kerk overvol. Amerikaanse economische steun aan Indonesië blijft waarschijnlijk gehandhaafd. Er is weinig waarschijnlijkheid, dat de Verenigde Staten hun eco nomische steun aan Indonesië vol ledig zullen beëindigen wanneer Nederland de souvereiniteit aan de R.I.S. heeft overgedragen, al dus werd vernomen in leidende Amerikaanse kringen in Den Haag. Hoewel de souvereiniteitsover- dracht zal betekenen dat Indone sië niet langer als een „overzees gebied" van Nederland kan wor den beschouwd en dus onder de tegenwoordige bevoegdheden van de E.C.A. niet langer zal kunnen profiteren van Marshall-hulp ver trouwen deze kringen dat er an dere wegen zullen worden gevon den om Amerikaanse hulp voor de nieuwe onafhankelijke natie be schikbaar te stellen. De centrale commissie der R.T.C. terug in Nederland. De centrale commissie van de Rondetafelconferentie keerde gis teravond in Nederland terug. Maandagmorgen zal over de weekendconferentie een kort com muniqué worden verstrekt. Naar wordt vernomen hebben de besprekingen, die zich bijna uitsluitend op het gebied van de Nederlands-Indonesische unie be wogen, een bevredigend verloop gehad. Het resultaat van de be sprekingen zal verder door des kundigen worden uitgewerkt en in de staatkundige commissie wor den besproken. De resultaten kunnen als „niet onbevredigend" worden gekarak teriseerd. Over de aard van de unie-organen zou een oplossing zijn bereikt. over tot de mening, dat de gulden met eenzelfde percentage als het pond zou worden gedevalueerd, anderzijds was men echter van mening, dat de gulden niet zo drastisch verlaagd behoeft te wor den als het Pond Sterling. De voornaamste reden voor de devaluatie van het Pond Sterling is, dat men de Britse exporteurs in staat wil stellen goedkoper in het buitenland te verkopen en al dus de export, in het bijzonder naar de dollarlanden, vergroten. Door vermindering van de waarde van het Pond Sterling hoopt En geland, dat Amerikaanse en an dere kopers met „harde valuta" de Britse producten goedkoper zullen vinden dan op het ogen blik en daarom er meer van zullen kopen. Vijfentwintig jaar vliegen op Indië. Het is 1 October a.s. vijfentwin tig jaar geleden, dat de eerste po ging werd ondernomen om Neder lands Indië door de lucht te be reiken van Nederland uit. Die po ging werd gedaan door de K.L.M.- vlieger van der Hoop. Sinds die eerste October 1924 werden tot nu toe 53 millioen ki lometer afgelegd op de Indiëroute. Er werden ruim 104.000 passa giers vervoerd, 1280 ton vracht, ruim 3000 ton post of ongeveer 460 millioen brieven en 3787 vluchten gemaakt. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdagmorgen terwijl harde regenvlagen over de Domstad joe gen het gedenkteken voor de tij dens de bezetting gevallen 476 spoorwegmannen, dat geplaatst is voor het administratie hoofdge bouw der N.S., onthuld. De president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen ir. F. Q. den Hollander hield een rede. De heer G. J. Joustra, voorzit ter van de personeelsraad sprak namens het georganiseerd spoor wegpersoneel. Nadat het zangkoor der N.S. „Ecce quo modo moritur" had ge zongen onthulde Prins Bernhard het monument en legde als eerste een krans, gevolgd door de pre sident-directeur, die namens de directie aan de voet van het ge denkteken een krans neerlegde. De N.S.-harmonie bracht hierna het Wilhelmus ten gehore. Goede opbrengst van de D.E.L.-coUecte te Middelburg Zaterdag is te Middelburg de jaarlijkse collecte gehouden voor „Draagt Elkanders Lasten". Mede dank zij de medewerking van het Chr. Muziekcorps Oefening na den Arbeid", dat op de markt enige tijd concerteerde en nog een korte rondwandeling door de stad heeft gemaakt, is deze collecte goed ge slaagd. De opbrengst bedroeg f 986.48. In de haven van Toronto is in de vroege ochtenduren van Zater dag brand uitgebroken op het 6905 ton metende stoomschip „Noronlc", toebehorende aan de „Canada Steamship Lines", toen de brand ontdekt werd, viel er aan blussen reeds niet meer te denken. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in t urn* en vlam. Ongeveer 200 mensen zjjn by de ramp om het leven gekomen. De „Noronic" was een luxe pas sagiersschlp voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de bemanning. De passagiers waren hoofdzakelijk Amerikaanse vacantiegangers uit Detroit en Cleveland. Onder de passagiers, die in hun slaap werden verrast, ontstond een paniek. Ongeveer honderd passagiers konden door de bemanning wor den overgebracht naar een langs zij liggend schip. Volgens de laatste berichten zijn ten minste 197 mensen omgeko men. 190 lijken zijn aan boord van het schip aangetroffen, 3 gewon den zijn in het ziekenhuis over leden en 4 lijken zijn uit het wa- Vliegtuigen voor Oost-Duitse politie? De Sowjet-autoriteiten in Duits land hebben goedgekeurd, dat de Oost-Duitse politie onmiddellijk met 500 vliegtuigen wordt uit gerust, welk aantal zal worden vergroot tot 1200 tegen het ko mende voorjaar, zo meldt het met Britse vergunning verschijnende blad „Sozial Demokrat". Dit zou zijn bekend gemaakt op een ge heime vergadering-van de afdeling binnenlandse zaken van het be stuur der Sowjet-zone door de vroegere nazi-generaal Brandt, die „bestemd was om comman dant te worden van de Oost-Duit se politieluchtmacht". ter opgehaald. De ziekenhuizen en de eerste-hulpposten in twee ho tels tellen 189 gewonden, van wie 16 ernstig. Het scnip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het achter schip. De president-directeur van de „Canada Steamship Lines", K. R. Marshall, heeft verklaard dat de brand schijnt te zijn ont staan in een van de statiehutten. Hij achtte het niet onmogelijk, dat een brandende sigaret of sigaar de oorzaak is. Het is de ergste scheepsbrand in Canada sinds 1847, toen de „Phoenix" op het Michiganmeer door brand is verwoest, waarbij 247 mensenlevens verloren gingen. Reünie van oud-gevangenen uit het Oranje hotel.. Zaterdag hebben de oud-gevan genen en de nabestaanden van oud-gevangenen uit het Oranje hotel hun jaarlijkse reünie te Scheveningen gehouden. Deze bij eenkomst werd zoals gebruikelijk voorafgegaan door een stille gang langs de dodencel 601 ir» het Oranjehotel. Velen zijn Zaterdag eerst door het beruchte poortje gegaan, dat tijdens de bezetting duizenden heeft zien passeren voor gevangenschap of een tocht naar het vuurpeloton. Zaterdag is het poortje gesloten en het zal niet geopend worden voor het vol gende jaar, als weer een stille gang gemaakt zal worden. Een bronzen plaat is terzijde er van aangebracht. De minister van Binnenlandse Zaken ad interim, mr Van Schaik, heeft Zaterdag te 3 uur, daartoe gemachtigd door H.M de Koningin, de zitting der Sta- ten-Generaal gesloten. De voorzitter der Eerste Ka mer, prof. mr R. Kranenburg, presideerde de vergadering in het Tweede Kamergebouw. In zijn sluitingsrede zei hij o.a dat sinds de bevrijding ons ko ninkrijk een rechtsontwikkeling doorleeft, waarvan omvang en diepte hun weerga in de ge schiedenis van het Nederlandse volk nauwelijks vinden. In de thans aflopende zit tingsperiode heeft de volksver tegenwoordiging haar belang, rijke bijdrage tot die rechtsont wikkeling geleverd zowel door haar wetgevende arbeid als door de vertolking van hetgeen er met betrekking tot de op te los sen problemen in het rechtsbe wustzijn van het volk leeft. Gemeenteraad Goes. Woensdagavond om 8 uur zal de gemeenteraad vergaderen. Aan de orde komt o.m. de be noeming van een gemeente-secre- taris en een verzoek, van de heer F. Bazen om ontslag als ambte naar van de- burgerlijke stand. Verder een voorstel om Mej. Jansen te Rotterdam te benoemen tot tijdelijk lerares in de klassieke talen aan het Goese Lyceum. In verband met de overname van de onderhoudplicht van de Heernisseweg, wordt voorgesteld deze weg geheel opnieuw onder profiel te brengen en de weg te verbreden. De kosten worden ge raamd op f 12.500.Het ligt in de bedoeling dit werk- te vereni gen en tegelijk aan te besteden met het bouwrijp maken van gronden aan het Pr. Beatrixplein en de J. D. van Mellestraat en het aanleggen van een speelterrein aan de Koninginnelaan, waarvoor reeds een crediet werd toegestaan. Voorts wordt nog voorgesteld het voormalig distributiebureau, Ravelijn de Groene Jager weer tot woning in te richten. De kos ten zijn geraamd op f 3430; van het rijk een stukje grond over te nemen en te voegen bij het in dustrieterrein, en in het te maken kantoor voor de gem.-ontvanger een kluis aan te brengen. Kosten f 2300.—. Gereformeerde Kerk te Oostburg wordt 22 Sept. ingebruikgenomen. Donderdag 22 September a.s wordt de Gereformeerde Kerk te Oostburg ingebruikgenomen. Dit zal plaats vinden in een speciale dienst, welke om half zes aanvangt en waarin de praeses van de kerkeraad, de heer Joh. de Feijter, een toe spraak zal houden, ds A. A. Oostenbrink een historisch over zicht zal geven en ds J. B. van Mechelen een predikatie zal houden. Verder zal er zang door de Chr. Zangvereniging en samenzang plaats vinden, terwijl de heer H. Houtman het orgel zal bespelen. De Duitse verdediger van Von Manstein heeft geprotesteerd te gen de beweringen van Elseviers Weekblad, dat Von Manstein van Joodse afkomst zou zijn en oor spronkelijk Lewinski geheten zou hebben. Enkele maanden geleden moest de algemene vergadering van de Polder Walcheren een belangrijk besluit nemen betreffende het herstel van stormschade aan de zeedijk te YVestkapelle. Op uitnodi ging van het dageljjks bestuur van de Polder brachten toen een aantal commissarissen een bezoek aan de dijk en lieten zich voor lichten over het uit te voeren werk. Thans, nu het werk in volle gang is, werd opnieuw een bezoek aan de dijk gebracht, terwijl Zaterdagmorgen de in aanbouw zynde wachtsiuis bij Ritthem in ogenschouw werd genomen. In de destijds gehouden alge mene vergadering, hadden de deelnemers aan de eerste excur sie hun dankbaarheid uitgespro ken, dat ze met eigen ogen konden aanschouwen, wat te wachen stond. Dit heeft goed gewerkt, want de deelname aan de excursie die Zaterdag werd gehouden was veel groter, dan tijdens het eerste bezoek aan Westkapelle. Een bus vol met leden van het Polderbe stuur en het technisch personeel van de polder met ir. A. G. Wiersma aan het hoofd reed Za terdagmorgen om tien uur uit Middelburg naar Ritthem. DE WACHTSLOTS. In het gemaal bij de zeedijk tussen Ritthem en de Vlissingse Buitenhaven gaf ir. Wiersma een korte uiteenzetting van de werk zaamheden, die zowel aan de nieu we wachtsiuis als aan de zeedijk hadden plaats gevonden. De situa tie was hier vroeger zo, dat de wachtsiuis de watergang, die naar Nw en St. Joosland loopt geschei den hield van een grote spuikom. Het gemaal pompte het water uit de watergang in de spuikom van waaruit het water in zee werd ge loosd. Tijdens de oorlog, waarvan in dit gebied de sporen nog niet geheel zijn verdwenen, ook al is er veel verbeterd, is de wacht siuis gekraakt. De raparaties zou den zeer ingrijpend zijn mede in verband met het feit, dat door de herverkaveling andere eisen moes ten worden gesteld aan de bema ling van het achterland. Tenslotte werd besloten de oude wachtsiuis af te breken en een gehele nieuwe te bouwen, waarvoor de werk zaamheden thans reeds in volle gang zijn en men hoopt over on geveer zes weken de nieuwe sluis te hebben voltooid. ANDERE VOORZIENINGEN. Ook andere voorzieningen moes ten in dit door de oorlog het zwaarst getroffen gebied worden aangebracht. De Westerschelde is voor de zeedijk zeer diep en het water schuurt de bodem steeds verder uit. Dit stelt zware eisen aan de verdedigingen van de voor- oever en om op alles voorbereid te zijn, is reeds het grootste deel van een kort achter de zeedijk ge projecteerde slaperdijk opgewor pen. Deze slaperdijk loopt over de wachtsiuis naar de zeedijk. Ook het gemaal is beschadigd, het meest door de inundatie, daar het zoute water in het gebouw bin nendrong. De motoren en de in stallaties moesten er worden uit gehaald, doch alles is thans weer in zoverre hersteld, dat het ge maal weer kan worden gebruikt. Binnenkort hoopt men tevens een tweede vacuumpomp te kunnen monteren. Tenslotte is ook de gemaakt. Wat de zeedijk betreft, er bestond in het begin van het jaar een gevaar voor doorbraak, hetgeen echter juist op tijd werd ontdekt en zo werd voorkomen, dat het water zich opnieuw een weg baande in de polder. Deze zeedijk, waarachter vroeger een zgn. zoute waterleiding liep is nu verzwaard aan de landzijde, daar de waterleiding is gedempt met specie door de herverkaveling ter beschikking gesteld. Achter deze verzwaring van het dijklichaam is nu een kavelsloot gegraven ter vervanging van de oude water leiding. IN YVESTKAPELLE. De werkzaamheden aan de zee dijk bij Westkapelle, die na een koffiemaaltijd in hotel de Valk werden bezocht, vorderen gestadig en men hoopt voor de najaarsstor men n.l. in November, gereed te zijn. Op de oude zeedijk is men be zig met het aanbrengen van een muurtje van 1.80 m. hoog, dat ais golfbreker dienst moet doen. Daar de paalhoofden bijna verdwenen zijn en men nog niet tot het aan brengen van nieuwe hoofden is gekomen, terwijl bovendien door het aanbrengen van beton en ba salt met asfalt de oploop van de golven veel groter is geworden, moest een dergelijke muur worden opgetrokken van zuilenbasalt met beton, waardoor het water tijdens de oploop wordt gebroken. Achter het muurtje komt een piasberm van puinasfalt om het over de muur stortende water op te van gen. Over een grote lengte tot aan de IJzeren toren is men daarmee thans bezig, terwijl verder op di verse plaatsen beton wordt ge stort ter versteviging van de dijk. Ook de werkzaamheden benoor den de IJzeren toren vorderen goed. De keerkade wordt opge hoogd, zodat men mag aannemen, dat gebeurtenissen, zoals de storm sluiswachterswoning weer in orde van 1 Maart j.1, het water niet rug komen. meer over de keerkade zullen heenjagen. De keerkade wordt verder verstevigd met speciale betonblokken, die in een fabriek in Terneuzen zijn vervaardigd. PROBLEMEN. Ir. Wiersma heeft verder nog een overzicht gegeven van een groot probleem n.l. de verdediging van de vooroever van de zeedijk. Deze verdediging bestaat uit gro te basaltblokken, die voor de dijk zijn neergeworpen in het water. Bij storm gebeurt het maar al te vaak, dat blokken van duizenden kilo's door de zee op het dijk lichaam worden geworpen, maar ook worden de blokken door de kracht van het water verder in zee afgevoerd. Men zoekt nu naar de oplossing om de vooroever be ter te kunnen verdedigen en wel of te trachten de basaltblokken door middel van asfalt vast te leggen of de paalhoofden tot ver der in zee door te trekken om zo doende de kracht van het water te breken, waardoor de vooroever niet zo zwaar zal worden aange vallen. De paalhoofden zijn door de oorlogshandelingen zwaar be schadigd, en wanneer deze laatste methode wordt gevolgd, zal dit opnieuw enorme uitgaven vergen. Men is thans zover, dat bij wijze van proef over een lengte van 80 m. de vooroever opnieuw' zal wor den bestort met basalt, terwijl men met asfalt zal trachten de blokken op hun plaats te -houden. Na de uiteenzetting werd een wandeling langs de werken ge maakt, waarbij ook aanwezig was de oud-voorzitter van de polder Walcheren mr H. F. Lantsheer. We zijn er van overtuigd, dat deze inspectietocht zeer nuttig en leerzaam is geweest, temeer, daar de algemene vergadering tegen 1 October is samengeroepen, waar bij opnieuw belangrijke besluiten zullen moeten worden genomen. Op de voorstellen voor deze ver gadering zullen we uitvoerig te- Voor de najaarskadervergade- ring van het Chr. Nat. Vakver bond in Zeeland, die Zaterdagmid dag te Goes werd gehouden, be stond grote belangstelling, zodat de zaal te klein bleek, om alle be langstellenden te kunnen bergen. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer A. de Lange te Goes, die herinnerde aan de onvergetelijke viering van het 40- jarig bestaan van het C.N.V. te Utrecht en die wees op de taak. die in de komende winter wacht sprak de heer H. Ormel, secreta ris van het C.N.V. over de econo mische vragen van deze tijd en de kwestie van het levenspeil. Met onze welvaart aldus spr. is het niet best gesteld en we komen er wel achter, dat herstel tot het vooroorlogs peil veel tijd en veel moeite zal kosten. Een econoom heeft zelfs gezegd, dat de moeilijkheden van vandaag voor 60 aan andere dan oor logszaken zijn toe te schrijven. Zaterdag kwam de Statenkring Goes der Staatk. Geref. Partij in openbare vergadering bijeen in één der zalen van de heer Krijger te Goes. Na een kort openingswoord van de voorzitter gaf hij het woord aan Ds J. v. Dijk, Ned. Herv. pre dikant te Gameren, die spreken zou over het onderwerp: „In iso lement ligge onze kracht". Tegenover de aangeheven leuze van eenheid, aangeprezen door het woord: „Eendracht maakt macht" stelde spreker de antithese, die reeds tot uitdrukking kwam na de val des mensen, toen God zeide: „Ik zal vijandschap zetten tussen u en deze vrouw, enz. De Here stelde de antithese ook tussen het volk van Israël en de overige vol ken. Zo werd Israël het volk van het isolement, een volk met ge heel andere wetten en inzettingen dan de anderg volken. Wanneer Israël de ordinantiën Gods be trachtte, ging het dit volk goed. Zo ging het ook het Nederlandse volk in zijn glorietijdperk, omdat het in die tijd zijn hulp verwachte van boven. Daardoor was het in staat geweest de overwinning te behalen op Spanje en Rome. Rome is anti-protestants en is in wezen niet veranderd. Samengaan met Rome is onmogelijk. Evenmin kan gecoaliseerd met socialist en com munist, die in beginsel het: geen God en geen meester aanheffen. Omdat in het huidige tijdsge wricht Gods wet wordt vertreden is er zienderogen achteruitgang. Wie God verlaat, welke wijsheid zal hij dan nog hebben? De S.G.P. is niet negatief, maar positief. Deze partij roept het Nederlandse volk terug tot Gods wet en tot de getuigenis. Ook inzake het beleid met Indië. Na een gloedvolle op wekking om in eendracht en lief de, schouder aan schouder, begin selvast te blijven, eindigde de spreker zijn rede. De voorz. bracht dank aan de spreker, die deze samenkomst met dankgebed sloot. Spr. wees o.a. op de moeilijkheden met betrekking tot Indonesië, op de sterke bevolkingstoename in Nederland, op onze exportmoei lijkheden enz. Toename van onze productie is noodzakelijk. Als er vóór 1952 niet iets gebeurt, dat de daling van het levenspeil kan opvangen, dan ploffen we in dat jaar, naar te vrezen is, neer op een veel lager peil, omdat in dat jaar liet .viarshall-plan eindigt. De arbeidsproductiviteit moet worden opgevoerd en de techni sche uitrusting, waarin hier, in vergelijking met Amerika, een achterstand is ontstaan, moet op hoger peil worden gebracht. Meer industrialisatie is noodzakelijk. Nederland moet zich daarbij meer op kwaliteits-productie dan op massa-productie toeleggen. Aan de vakopleiding moet alle aan dacht worden geschonken, want vooral geschoolde arbeiders zijn nodig. Onze flinke jongens moeten naar de industrie gaan en de overall boven het boord verkiezen. De afzetmogelijkheden zijn uitermate groot. Sommigen ver wachten verbetering door deva luatie, maar door devaluatie wordt wel de uitvoer gemakkelij ker, maar de invoer wordt er moeilijker door. Het leven wordt duurder. Zou men daartegenover geen loonsverhoging willen, dan zal de vakbeweging uiterst waak zaam moeten zijn. Slagen wij niet in toeneming van de industriealisatie, van de productie en van de afzet, dan moet dit leiden tot verlaging van het levenspeil. Tenslotte wees Spr. op het gro te belang van de sociale scholing van de leden der vakorganisatie en op de voortdurende propa ganda. Op deze inleiding volgde een ge animeerde bespreking, waaraa^ twaalf van de aanwezigen deel namen. De vele vragen werden door de heer Ormel breedvoerig beantwoord. Nadat de voorzitter een slot woord had gesproken, sloot da heer Ormel deze belangrijke ver gadering met dankgebed. Drie Britse vliegtuigen neergestort. Een bommenwerper en een op- ieidingsvliegtuig, die deelnamen aan een demonstratie van da R.A.F. ter herdenking van de slag om Engeland, zijn neergestort. Acht personen kwamen om het leven. Een éénpersoons-water vliegtuig met straalaandrijving, dat op proefvlucht was, storttè neer in zee. Voor de ogen van hun vader kwamen gistermiddag te Valkens- v -.rd 2 broers om het leven, ten gevolge val een motorongeluk. De oorzaak van het ongeluk was on voldoende rijvaardigheid van de 20-jarige bestuurder. Bij Kiel is een Nederlands motorschip, de „Pinguin" tengevolge van een aanvaring gezonken. Een lid der bemanning kwam om het leven. Het Sonsbeek-hotel te Arnhem zal met Marshall-hulp worden her steld. Men schat de kosten van herstel op f 600.000.Zater dagmorgen is tussen de pieren van IJmuiden een klein sleepbootje gezonken. Geen persoonlijke onge lukken. Wie zeepost naar de West wil verzenden kan dit doen met het ms.„Helena". Uiterlijk 28 September op de post bezorgen. Zaterdag is de zg. vriendschaps- trein zijn tournee door Nederland begonnen. De international^ ver zetsorganisatie van spoorwegper soneel verzamelt door middel van deze trein gelden ten behoeve van behoeftige wezen en half-wezen van gevallen spoorweg-personeel. De drie geallieerde hoge com missarissen hebben besloten, dat Bonn, de zetel van de nieuwe West-Duitse federale regering een enclave buiten de bezette zones zal worden. Door de bekrachti ging van zijn grondwet is Cyre- naica een onafhankelijke staat ge worden. Het vliegtuig waarme de enkele dagen geleden vijf Po len naar Zweden vluchtten, is naar Polen teruggekeerd. Voor de derde maal werd gisteren in Praag een Rooms-Katholieke bis schop gewijd zonder toestemming der regering. —Donderdag is door kustbatterijen van Noord-Korea een Noorse vrachtboot beschoten. Een éénmotorig Italiaans vlieg tuig wordt vermist op de Atlan tische Oceaan. Het was op weg van de Azoren naar New York. Volgens de „Daily Telegraph'' maken de Russen zich bezorgd over het „succes, dat reeds is ge boekt op het hoofdkwartier van de Westerse Unie te Fontaine- bleau, Schitterende overwinning van Huizen te Ovezande.' De wegwedstrijd voor nieuwe lingen te Ovezande welke Zater dag verreden werd trok veel ba- langstelling, zowel van de zijdq der renners als van het publiek De uitslag luidt: 1. W. Huvserf Ovezande, 72 km. in 2 uur 5 minj 2. E. de Waal, Kloosterzande; 3, Oosthoek, 's-Heerenhoek; 4. Ko- nings, Breda; 5. Voorting, Haar lem. Chr. Geref. Kerk te Haam stede in gebruik genomen. Donderdagavond werd het tot kerkje gerestaureerde gebouw Suzan in gebruik genomen dooe de Chr. Geref. Kerk te Haam stede. Om half acht werd da dienst aangevangen met votum ea zegen, waarna God dank werd ga- bracht in het zingen van Ps. 10Ó vers 1 en 4. De voorganger Ds M. v. d. Klis las na de belijdenis des geloofs Psalm 67, waarna hij voorging in gebed. Hierna richtte hij een woord van welkom en dank tot de afgevaardigden van het gemeen tebestuur en de Ned. Herv. Kerk voor het verhuren van het gebouw en hen die de zorg droegen voor de verbouwerij. Aan de leden te Haamstede inzonderheid aan da beide ouderlingen br. Kloce en K. Manis werd de zorg van dit smaakvolle kerkje opgedragen. Hierna bediende Zijne Eerw. het Woord Gods uit Ps. 67 2: „God zijn ons genadig en zegene ons, Hij doe Zijn aangezicht aan ons lichten". De gemeente werd be paald bij de bede om genade, ze gen en licht. Na de predikatie droeg hij allen en alles op in het gebed. Na het zingen van Ps. 67 1, sprak Ds J. P. Muynik een kort woord voor deze gelegenheid. Wethouder Jonker sprak na mens het gemeentebestuur en oud, D. J. Braai namens de Ned. Herv, Kerk. Na een kort dankwoord werd als slotzang gezongen Ps 93 4, waarna de zegen op de gemeente werd gelegd in de naam des Heren. Het smaakvolle kerkje was ge heel gevuld en een ieder was ver wonderd dat zoiets tot stand ge bracht was door de verbouwing. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Over het algemeen veel bewol king met later in het Zuiden van het land enige regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost, overigens hoofdzakelijk tus sen Oost en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1