Laszlo Rajk bekent spion voor Tito te zijn geweest L Benelux. Duitse communistische partü iaat zuiveren. Aaron Smith is terug van de Ararat. Europa's eerste synchro-cyclotron doet nieuwe stoffen ontstaan Spoorwegbediende lichtte Zeeuwsch- Viaamse zakenlieden op voor f58.000 NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND En reads 18 jaar politiespion in de communistische party Samenwerking met socialisten. Expeditie goeddeels geslaagd. MGeder van acht kinderen vermoord Zal de R.I.S. totale staats schuld van Nedeiand overnemen Officier van Justitie had geen medelijden met de geldschieters SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 90, Tel. 2438, Giro 274289, Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1359 V Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per wcord ZATERDAG 17 SEPT. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr \Y'. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karclse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.18 u., onder 18.49 u. Maan op u., onder 17.39 u. Hoogwater op Zondag 18 Sept.: Vlissingen: 10.11 u. 1.21 m., 22.58 u. 1.46 m. Terneuzen: 10.40 u. 1.40 m., 23.25 u. 1.65 m. Wemeldinge: 11.37 u. 1.13 m., u. m. Zierikzee: 11.18 u. 0.96 m., u. m. Ongunstige factoren voor een economische samenwerking. Gevolgen daarvan. Voorzich tigheid geboden. III. Het evenwicht van onze De- talingsbalans is primair ook voor het slagen van de Be nelux". Met deze woorden van Minister Lieftinck eindigden we ons vorig artikel. En dus is de grote vraag hoe dit probleem op te lossen. Went de bestrijding van dit deficit op de betalingsbalans van Neder land met België is in deze na oorlogse wereld niet zo eenvou- d'g. Zeker tijdelijk is het af te dekken met Marshall-hulp in combinatie met verdere Belgi sche credieten. Maar de Marshall-hulp is een onzekere factor in de wereld-economie en B lgisch crediet is ook niet on uitputtelijk. Aanvaarding van de Benelux met uiteindelijk toch weer een guldensdeficit op. de Belgisch- Nederlandse betalingsbalans leidt onontkoombaar tot deflatie in Nederland of tot devaluatie van de gulden ten aanzien van de Belgische franc, zonder dat daar mede het probleem wordt op- felost. En dat is wat we uitein- slijk nodig hebben. België, dat in verhouding tot Nederland een rijk land ge noemd kan worden, omdat het niet zoals Nederland door de be zetters werd leeggeroofd en hoe genaamd geen oorlogsschade heeft opgelopen en voordelen trekt uit zijn overzeese gebieds delen die Nederland niet heeft kan bij wijze van spre ken gemakkelijk praten. Maar als Nederland telkens met een tekort op de betalingsbalans blijft zitten gaat het verkeerd met ons land, met of zonder Be nelux. We zijn nu al aan handen en voeten gebonden aan Amerika; we willen dit door de Benelux ook nog eens niet aan België. Als België wil profiteren van de Benelux, dan zal het als de sterkste wan de Benelux-part ners Nederland de helpende hand moeten bieden. Als dat ge beurt hebben wij redenen om aan te nemen, dat ook Amerika de pogingen van de Benelux- landen, om tot een economiscne unie te geraken krachtig wil steunen, omdat het daarin een belangrijke schrede ziet op de weg, die moet leiden tot een vrijer goederenverkeer in Europa. Wie met in- en uitvoer van goederen en het deviezen- verkeer met België te maken heeft kent van nabij de enorme moeilijkheden die hieraan ver bonden zijn. Zou er een vrij goederenverkeer met België tot stand kunnen komen, dan zouden daarmede veel tijd en veel kosten worden bespaard. Ideaal zou zelfs zijn als de gul den in België en de franc in Nederland over en weer als wettige betaalmiddelen, zonder deviezenvergunning, konden worden aangenomen en uitge geven. De heer Tj. Greidanus betoog de onlangs voor de leden van de Nederlandse Spaarbankbond, dat men met het vrije verkeer van de betaalmiddelen moest begin nen. Het andere volgde dan wel vanzelf. O.i. is dit nog al erg optimistisch. Overigens valt het ons op, dat men zowel in België als in Ne derland meer gereserveerd te-, genover de Benelux staat dan een jaar geleden. Vooral in Ne derland zijn velen van mening, dat ons land beter alleen het moeilijke economische pad kan betreden dan in een economische unie met België. Zij hebben het vertrouwen, dat Nederland het redt, zij het stap voor stap. Op 8 September sprak ook Minister Lieftinck weer optimistischer over onze gulden. Onze gulden gaat weer behoren tot de harde valuta, zo zei hij bij zijn vertrek naar Amerika. ,j moeten, niet vergeten v v dat het bij een economi sche samenwerking alleen niet kan blijven. Op politiek en cul tureel gebied zal er ook een nauwe samenwerking moeten komen. En juist dit laatste schrikt velen af. Al zijn we dan goede buren, toch heeft ieder land zijn eigen overtuiging en zeden, die ons, zo niet volstrekt scheiden, dan toch onderscheiden. Dr Weisglas ge looft niet, dat dit enig bezwaar zal opleveren. Tussen een Fries en een Brabander bestaan ook psychologische en sociologische verschillen zonder dat dit de nationale eenheid in gevaar brengt. We geven dit toe, maar door onze historische en culturele banden zijn we één volk en dat kan toch zeker niet in die mate van het Nederlandse en het Bel gische volk gezegd worden. Terecht schrijft o.i. Dr van Breda in „De Volkskrant", dat hier van een eenheid geen sprake is. De uitzonderlijke ge makkelijkheid waarmede de Belg blijkbaar wet en over- heidsbepalingen weet te omzei len stemt een Hollander onbe haaglijk en doet hem met enig wantrouwen tegenover hem staan. De Belg daarentegen vindt de Hollander stijf, vormelijk en eigenwijs en hekelt zijn koude zakelijkheid. i Proces tegen Hongaarse oud-minister van buitenlan£JSe zaken, Laszlo Rajk, de 40-jarige Hongaarse oud-minister van buiten landse zaken en eens één der machtigste communistische leiders ln Hongarije, heeft gisteren voor het gerecht volmondig bekend, dat hij sinds zijn 22-ste jaar een politiespion in de communistische partij geweest nas en tenslotte spion voor Tito was geworden. dienst van kolonel Kovacs In een kalm voorgedragen be kentenis, die vier uur duurde, be schuldigde Rajk herhaaldelijk de hoogste Joegoslavische leiders en verklaarde hij te menen, dat de Amerikaanse geheime dienst be zwarend materiaal over Tito had en hem hiermee dwong tot colla boratie met de Ver. Staten. Rajk, die zich apatisch toonde, bekende het hem ten laste geleg de tot in de kleinste details. Hij ging terug tot een dag in 1931, toen hij als jong communist door de politieke politie van de Hon gaarse dictator Horthy werd ge arresteerd. Hif zou toegestemd hebben in een voorstel, dat hij zou worden vrijgelaten, indien hij voortaan voor de politie in de communistische partij wilde spion neren. In het begin van de tweede we reldoorlog zeide Rajk in contact gekomen te zijn met een Ameri kaanse agent, die hij Noel H. Field noemde, en die hem zijn hulp had aangeboden om naar Hongarije terug te komen en daar de com munistische verzetsbeweging te saboteren. Rajk weigerde, doch besloot, toen de Gestapo kwam, voor de Duitsers te gaan werken, eerst in Duitsland zelf en vervolgens in Hongarije, waarbij hij zich steeds als een goede communist voordeed. Aan het eind van de oorlog kwam Rajk naar zijn zeggen in Voorunie Benelux op 1 October in werking? Naar A.N.P.-Aneta's diploma tieke correspondent uit ^etrouw- bare bron verneemt bi at er grote kans, dat de Benelux Voor unie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als onderhandelingen, die nu gaande zijn, met succes worden bekroond, zou het zelfs mogelijk zijn dat de Voorunie nog op 1 Oc tober a.s. zal ingaan. een vroegere Amerikaanse militaire attaché te Boedapest, die werd uitgewezen wegens beweerde hulp aan anti-communistische vluchte lingen uit Hongarije met wie hij gecomploteerd zou hebben om een rechtse regering te Boedapest aan het bewind te brengen. Rajk verklaarde tegenover het Hof, dat hij Kovacs gedetailleerde inlich tingen gaf over alle anti-Sowjet- russische groepen in Hongarije. Eerst had hij gedacht, zo zeide hij, dat slechts enkele van de hui dige Joegoslavische leiders als agenten van de Amerikanen werk ten, doch een bespreking, die hij had met kolonel-generaal Ranko- vic, de Joegoslavische minister van binnenlandse zaken, bracht hem tot de overtuiging, dat de voornaamste Joegoslavische lei ders, onder wie Tito zelf, voor de Amerikanen werkten. Op een geheime bijeenkomst, die hij viëb maanden na de uit banning van Joego-Slavië door de Kominform met Rankovic zou hebben gehad, zou deze hem Joe goslavische troepen voor de staatsgreep in Hongarije aangebo den hebben. In de zomer van 1948 zou de toestand veel moeilijker geworden zijn, omdat door de arrestatie en veroordeling van kardinaal Minds- zenty een verzamelpunt van de Hongaarse oppositie verloren zou zijn gegaan. Selden Chapin, de oud-gezant der Ver. Staten in Hongarije heeft een verklaring van Rajk, dat deze met hem tegen de Hongaarse re gering heeft samengezworen, vol komen ongegrond genoemd. Ook Kovacs, die van begin 1945 tot eind 1946 hoofd is geweest van de Hongaarse afdeling van de Amerikaanse militaire missie te Boedapest, heeft met nadruk ont kend, dat hij ooit getracht heeft van Rajk een anticommunistische agent te maken. Het partijbestuur van de com munistische partjj in Wcst-DuiIs land heeft bekend gemaakt, dat 'n campagne zal worden ingezet, welke ten doel heeft alle „Titoïs- ti ;clie afwijkingen" met de grootst mogeiyke kracht tegen te gaan, hetgeen zal geschieden door een „consolidatie van de Ideologische party-basis". In de bekendmaking wordt een gedeelte aangehaald van een rede, welke door de partijleider Max Reiman werd gehouden tijdens een nog steeds voortdurende vergade ring van het partijbestuur. Rei- mann verklaart hierin dat de in het begin van deze week door de Duitse communistische partij ge nomen beslissing, om de commu nistische afgevaardigden bij de Pools vliegtuig in Zweden geland. Passagiers dwongen piloot tot landing. De bemanning van een Dakota van de Poolse luchtvaartmaat schappij „Lot", die gistermorgen te Södermanlands een militair vliegveld buiten Stockholm landde, heeft verklaard, dat de passagiers haar gedwongen had den naar Zweden te vliegen. Het toestel zou van Danzig naar Katowice (Zuid-Polen) hebben moeten vliegen. Personeel van het vliegveld verklaarde, dat de piloot geseind had in moeilijkheden te verkeren en verzocht had te.mo gen landen. De politie heeft de drie leden der bemanning en de 12 passagiers aan een verhoor on derworpen. Vijf jonge Polen dwongen de pi loot met hun revolvers naar Zwe den koers te zetten. De Polen ver klaarden tegenover Zweedse be ambten, dat zij door de Poolse ge heime politie werden gezocht en zij vroegen om asyl. Gistermiddag om ongeveer twee uur arriveerde op het vliegveld Schiphol de 61-jarige Amerikaanse Bijbeivorser Aaron Smith, teruggekeerd van zyn inspectie op de berg Ararat, op doorreis naar Kopenhagen, vanwaar hij naar Amerika zal vliegen. m Het zal nuttig zijn bij een volgen de poging de Ararat te bestügen, via het door ons ontdekte meertje de tocht uit te stippelen. Men zal dan geen .watergebrek krijgen en gemakkelijker de top kunnen be reiken". De Turkse boer Rassit, dië enkele maanden geleden de ark moet hebben gezien, heeft bij de expeditie niet als gidsrf ge diend. De heer Smith vertelde, dat de expeditie laat contact met Rassit heeft gekregen. Een andere factor, die een belang rijke rol speelde bij het gedeel telijk mislukken van de expe ditie, is de tegenwerking,, die de heer Smith, naar zijn zeg gen, in zijn eigen groep heeft ondervonden. De heer Smith is niet van plan het volgend jaar zelf mee te doen aan een expeditie, die op zoek gaat naar de ark. Hij meent, dat hij daarvoor te oud is hoewel hij zich, naar zijn zeggen, nog uitstekend voelt. Over de medewerking van de Turkse regering spreekt hij vol lof. Hans Roozen, die dit jaar zal beginnen met zijn studie in de rechten aan de Leidse Univer siteit, is stellig van plan om het volgend jaar, indien er weer een speurtocht wordt onder nomen, mee te gaan. In een kort gesprek met de aan wezige journalisten vertelde de heer Smith, dat hoewel de ark bij deze eerste poging nog niet is ge vonden, men veel kennis heeft kunnen opdoen van de geografi sche situatie. „Ik heb het gevoel", zo zeide hij „dat deze poging goeddeels als geslaagd moet wor den beschouwd. Men moet er re kening mee houden, dat de voor bereidingen voor de tocht meer tijd hebben gekost dan oorspron kelijk werd aangenomen. Hierdoor was het ons niet mogelijk de tocht voort te zetten toen wij tot de conclusie kwamen, dat er water gebrek was. Hadden wij dit kun nen voorzien, dan hadden wij de Ararat aan de Westzijde bestegen. Wij hebben namelijk op een hoog te van 13.000 voet een meer ont dekt, dat vrij goed water bevat. stemming voor het kiezen van een West-Duitse president hun stem men op de leider der Sociaal- Democratische partij Curt Schu macher die door professor Heuss werd verslagen te doen uitbrengen, een beslissende wen ding in de practische politiek ten aanzien van de Sociaal-Demo craten heeft ingeluid. „Door aldus te stemmen", verklaarde Rei- mann, „hebben de Duitse commu nisten de krachten der reactie duidelijk gemaakt, dat zij te allen tijde gereed staan om zich aan de zijde der Sociaal-Democraten te scharen, opdat zij tezamen de aan vallen op de maatschappelijke en democratische rechten van het volk kunnen afslaan". Reimann sprak verder nog over „de belangrijke positie, welke de Sowjet-Unie inneemt in de wor steling van het Duitse volk voor zijn nationale bevrijding". Post voor de „Waterman". Post, bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Waterman", welke in een der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 19 Sep tember in Nederland ter post worden bezorgd en post bestemd voor de eindhaven uiterlijk op 30 September. De brieven moeten alle worden geadresseerd aan het veldpostkantoor „Batavia" met vermelding: „Aan boord van het troepenschip „Waterman". Bij zijn vertrek per vliegtuig uit New York \%rklaarde Cripps gisteren: „Ik ben vol optimisme". Met de klimkracht der liefde. In politiearmen Dat de liefde soms langs vreem de paden kan gaan, werd Donder dagavond in Hilversum weer eens bewezen. Twee jeugdige charmeurs had den met een tweetal jongedames uit een internaat een afspraakje, doch tot hun bittere teleurstelling kwam de wederpartij niet opda gen. Zij besloten langs de regen pijp naar boven te klimmen en zo de vrouwenharten te bereiken. Het was een lange en gevaarvolle tocht, die echter zonder ongeluk ken verliep. Zij werden evenwel door één der bewoonsters ohtdekt, die met haar gegil alarm sloeg. De jongelui vluchtten naar de zol der, waar zij door een menigte op gewonden jongedames werden om singeld, totdat de gewaarschuwde politie zich over hen ontfermde. Zij kwamen er overigens met een schrobbering af. Gisteren omstreeks 12 uur is aan de Achterweg onder Surhui- zum de ongeveer 50-jarige echtge note van de grondwerker P. Groenmand uit Augustinusga door de liedjeszanger D. Tabak uit Sur- huisterveen vermoord. De dader, die 15 jaar in de ge vangenis heeft doorgebracht we gens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd ge tracht een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poog de steeds weer te ontwijken, daar zij wist, dat hij in het bezit was van een revolver. Toen zij gisteren met wasgoed op weg was naar haar moeder, ontmoette zy hem echter. Na een korte woordenwis seling schoot T. haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dragen. Met een tweede schot maakte hij een einde aan haar leven. Vervolgens richtte hij het wapen op zichzelf en doodde zich zelf. De vermoorde vrouw was moe der van acht kinderen. GENERAAL HANDY BRACHT EEN BEZOEK AAN BERLIJN. De nieuwe Amerikaanse opperbevelhebber in Europa, generaal Thomas Handy, heeft een kort bezoek gebracht aan Beriyn. V.l.n.r. generaal Thomas Handy, generaal Taylor, commandant van de Amerikaanse sector van Beriyn en overste Duke, voor het Omgus-gebouw in Berlijn-Zohlendorf. De droom der ouden verwezenlijkt. Het bedrag van de staatsschuld dat de R.I.S. zal overnemen van Nederland, vormt één van de be langrijkste hindernissen die de Rondetafelconferentie op haar weg te nemen heeft. Tot nu toe is nog geen overeenstemming be reikt over de wijze waarop dit be drag zal worden vastgesteld. Geen der"1 beide Indonesische delegaties heeft tot nu toe een plan voorgelegd om het bedrag van deze schuld vast te stellen op basis van de vooroorlogse Neder lands-Indische begroting. Of een dergelijk plan door de Nederlandse delegatie gunstig zou worden ontvangen, wordt in Ne derlandse kringen ernstig betwij feld. Het Nederlandse standpunt is, naar men meent, gebaseerd op het reeds lang aanvaarde beginsel van internationaal recht, dat een nieuwe staat de gehele publieke schuld van zijn voorganger moet overnemen. Het totale bedrag der schulden bedraagt op het ogenblik onge veer 6 tot 6 'A milliard gulden, waarvan iets meer dan de helft bestaat uit buitenlandse schulden. De jaarlijkse lasten van rente en aflossingen, ontstaan uit deze schulden .worden geschat op lager dan driehonderd millioen gulden. De K.L.M. ontving dezer Lockheed Constellation. Zij werd door gezagvoerder Rees overge vlogen van de fabrieken Burbank- Californië naar Schiphol. Deze gedachten over en weer van elkaar zijn niet bevorderlijk voor een innige samenwerking. Bovendien kent de Belg niet do godsdienstige vraagstukken die een Nederlander bezighoudt en hem ontgaat het belang van de onderscheiden belijdenissen in Nederland. In dit alles schuilt een groot gevaar voor botsin gen. Bij het vele goede, dat de Benelux ongètw"pe!d ook voor Nederland kan. bieden we wezen daarop in ons eerste ar tikel - dienen we de hierboven genoemde moeilijkheden niet te onderschatten en zal voorzich tigheid ook op dit gebied ge boden zijn. G- L. Arrondissementsrechtbank Middelburg. 10 pet. rente per week of per maand: met deze belofte leende de 84-jarige spoorwegbediende G. R. S. te Hulst duizenden guldens van diverse zakenlieden in Oost Zeeuwseh Vlaanderen, f58.000. werd geleend en f 50.000.hiervan werd besteed aan de vergoe ding van rente, f 8.000.is spoorloos. De oplichter, met de zaken lieden als getuigen, verscheen gistermorgen voor de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. De Officier van Justitie eiste tegen S. zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftyd van drie jaar. Zoals alle oplichterijen was ook dit in het kiein begonnen. S. gaf er zich voor uit, dat hij als spoor wegbediende belast was met het inklaren van breigarens voor ver schillende fabrikanten. Zo kreeg hij van een zekere W. f 4000.los onder het voorwendsel, dat verd. het huis van zijn schoonmoeder wenste te kopen, omdat hij het pand dan weer met winst zou kun nen verkopen. W. zou tipt geld binnen een maand terug ontvan gen. S. wendde het geld echter te e:_en bate uan en eenmaal be gonnen met lenen trachtte hij van de één, dan van de ander geld los te krijgen tegen betaling van ren te, die dan 10 pet. per week, een andere keer 10 pet. per 14 dagen en ook wei 10 pet. per maand be droeg. Steeds grotere bedragen moesten worden geleend om de enorme vergoedingen te kunnen voldoen. Verd. zei op deze wijze f 58.000.- te hebben geleend en f 50.000.daarvan weer te hebben gebruikt voor het betalen van ren te aan de geldschieters. Het éne gat moest met het andere worden gestopt. GEDUPEERDEN. De eerste getuige, de heer B., verklaarde, dat verd. hem eerst 10 pet. per maand, later zelfs 10 pet. per 14 dagen had aangeboden, wanneer hij hem geld gaf. De president wees get. er op, dat dit over een jaar gerekend een groot kapitaal betekende. De eerste f 1500.die verd. van B. had geleend werd ook terugbe taald plus de beloofde rente. B. was hierdoor blijkbaar van de eer lijkheid van verd. overtuigd en ging op zijn beurt bij vrienden en kennissen geld lenen, dat hij dan aan verd. ter beschikking stelde. Zo leende hij achtereenvolgens f 11.000.—f8.000.—, f5.000.—, f 4.000.f 3500.en verschillen de kleinere bedragen. Van deze grote bedragen werd wel de rente betaald doch op een enkele uit zondering na, vond geen terugbe taling plaats, zodat get. aan zijn vrienden nog f 30.000.schuldig is. Hij is daardoor geruïneerd. De president wees er tenslotte B. op, dat wat hij deed niet in de haak was en dat hij deze handelingen alleen verrichtte uit een zucht om zoveel mogelijk geld te verdienen. Twee andere getuigen vertelden vervolgens, hoe ze resp. f 4000. en f 2500.hadden geleend, waar van ze beiden f1200.terugkre gen. GROVE WINST. Tijdens zijn verhoor merkte S. o.m. op, dat hij van zekere B. f 25Ó0.leende, welk bedrag hij niet terugbetaalde, doch wel f1.000.- aan rente. Zekere T. leende hem f28.000.doch dit bedrag bleek tot op f 280.- na te zijn terugbetaald. In zijn requi sitoir hekelde de Officier van Justitie allereerst de houding van de geldschietende zakenlieden. Spr. zei, dat het voor hen een zaak was van: hoe kunnen we op een gemakkelijke manier geld verdienen? De Officier vond een woord van medelijden hier geens zins op zijn plaats. Verder zei spr. dat de belastingen grote belang stelling koesteren voor deze zaak, zodat de geldschieters er t.z.t. wel meer van zullen horen. Tenslotte vond spr. verd. geen ras-oplichter en de eis luidde tenslotte een half jaar, waarvan vier maanden on- voorw. met een proeftijd van drie jaar, met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr Tichelman, sloot zich wat het laatste betreft, bij de woorden van de Officier van Justitie aan, daar tok hij van mening was, dat verd. een eenvou dig mannetje was, zonder oplich tersmentaliteit. Spr. vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat men S. die voor geen cent goed kan wor den geacht, zonder meer f 60.000 ging lenen. Spr. zag geen kans aan te tonen waar de f 8.000.—, die niet voor rentebetaling was aangewend, was gebleven. Op grond van de omstandigheden, waarin S. en zijn gezin verkeerde, vroeg de raadsman aan zijn cliënt een nog lichtere straf op te leg gen. Uitspraak op 28 September Uiterst belangrijk instrument voor de wetenschap. Europa's eerste synehro-cyclo- tron is gisteren gereed gekomen en men heeft er bij wyze van proef ook reeds zilver, koper en phos- phory'zer radio-actief mee ge maakt. De cyclotron is gebouwd door de N.V. Philips en geplaatst in de oude retortenhal van de voormalige gasfabriek in de Wa tergraafsmeer te Amsterdam. In dit geweldige apparaat van enkele honderdduizenden kilo grammen wordt aan de allerklein ste deeltjes der materie, de ker nen van de atomen van waterstof, een dergelijke snelheid gegeven, dat zij bij botsing tegen de ato men van andere stoffen daarin zulke fundamentele veranderin gen teweegbrengen, dat er een to taal nieuwe atoomsoort, dus een nieuwe stof, ontstaat. De alchemie, de droom der ouden, is hiermede dan toch be waarheid geworden, al is het dan op een wjjze en met hulpmiddelen waarvan de alchemisten uit de oudheid geen flauw idee hadden. Een cyclotron is een zeer kost baar instrument. Geen enkel land kan zich dan ook de weelde ver oorloven elk zijner universiteiten met een cyclotron uit te rusten. In Nederland heeft men daarom een stichting in het leven geroe pen, het Instituut voor Kernphy- sisch onderzoek (afgekort: I.K.O.) waarin het Rijk, de gemeente Am sterdam en de N.V. Philips' gloei lampen te Eindhoven deelnemen. Het Philips cyclotron zal dag en nacht in gebruik zijn. Overdag zal er zuiver wetenschappelijk werk mee worden verricht, waar aan zowel door hoogleraren en studenten van de Gemeentelijke De commissie voor de atoom energie der V.N. heeft haar werk zaamheden gesehorst, omdat het onmogelijk is gebleken een ac- coord te bereiken. De Algemene Vergadering der V.N., die Dinsdag a.s. begint, zal elf weken duren. De „walki-talki's" zullen niet meer worden gebruikt tijdens de zittingen, maar wel vaste hoofd telefoons. Louise Schroder, de burgemeester van Berlijn, zal af treden, omdat de West-Duitse Bondsdag, waarvan zij lid is, al haar tijd zal eisen. Prof. Heuss zal tussen 10 en 15 October zijn eerste officiële bezoek aan Berlijn brengen. Amerika's minister van financiën, Snyder, heeft ver klaard, dat er geen wijziging zal word:n gebracht In de goudprijs. Hodja, de Albanese premier, he ft Tito een gouwleider van het Amerikaanse imperialisme ge noemd. Voorts zou Hodja aan de Griekse opstandelingen het gebied van Noord Epirus hebben afge staan. Te Milaan is, „op zoek naar de vrijheid", gearriveerd dr Andrea Denes, secretaris van de Hongaarse minister van oorlog. O-geveer 4.000 politieke gevange nen in Griekenland zullen volgen de week worden vrijgelaten. 90 Koreaanse gevangenen, o.w. vele communisten, zijn gedood bij een ontsnappingspoging uit de gevan genis van de havenplaats Mohpo. Onder de havenarbeiders te Southampton is een „langzaam- aan-staking" uitgebroken. 2'A millioen Britse arbeiders in de scheepsbouwii lus trie eisen een loonsverhoging van één pond ster ling per week. Minister Stikker en zijn Belgische ambtgenoot Van Zeeland hebben gisteren, elk af zonderlijk, te Washington met Acheson besprekingen gevoerd. De verkoop van de inventaris van het kamp Vught heeft f80.000.— opgebracht. De Centrale Com missie der R.T.C. is gisteren voor een weekend op het Chateau de Namur (België) aangekomen. Vannacht is de Zaandamse zwem ster Tiny Jonker te Folkestone gestart voor een poging het Ka naal over te zwemmen. Gisteren vertrok de -„Waterman" met af lossingstroepen uit R'dam naar Batavia. In de loop van October zal de K.L.M. de dienst Amster- Universiteit te Amsterdam als door andere wetenschappelijk* werkers in Nederland zal worden deelgenomen. Des nachts dus bij wijze van spreken op „nach<;- stroom" zullen er door de N.V. Philips die kunstmatige radio actieve stoffen mee worden ge maakt, welke de wetenschappelij ke instituten en onderzoekers uj Nederland en daar bulten voor hun werk nodig hebben. Kunst matige radio-actieve stoffen zijn tegenwoordig n.l. een zeer belang rijk hulpmiddel voor tal van on derzoekingen op landbouwkundig, biologisch, geneeskundig en schei kundig gebied. In de techniek zijn zü zelfs bezig tot een nieuw stuk gereedschap te worden. Voorstel voor „Atlantisch* politie". Een uit leden van de twee par tijen bestaande groep van elf Amerikaanse Senatoren heeft voorgesteld een politiemacht voos het Atlantisch gebied op te rich ten, bestaande uit vrijwilligers uit de kleinere Europese landen. De ze politiemacht zou onder liet commando komen van de defen sieraad, welke in het Noord-At lantisch Pact is voorzien. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgend* verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Gesneuveld 6 Sept. 1949 soldaat le kl. W. Trf. WOLTERS, Duiven (G.). Van het K.N.I.L. sneuvelde een Indonesische militair. Stremming veer Kruiningen-Perkpolder. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland deelt mede, dat i.v.m, militaire oefeningen op Maandag 19 September het veer Kruinin gen-Perkpolder enige uren voor militair vervoer zal worden ge bruikt. Automobilisten wordt aangera den, voor zover mogelijk, dit veer te mijden des morgens van 6.30 uur tot 10 uur en des middags van 16.00 uur tot 20.00 uur. Jeugdige langvinger. De Goese gemeentepolitie heeft de 17-jarige jongeman P. aange-' houden die tal van electrische ge bruiksvoorwerpen van zijn vroe gere werkgever, de handelaar V, d. B. te Goes had ontvreemd. De jeugdige langvinger, die be kend heeft, is inmiddels weer in vrijheid gesteld. De buit kon nog worden achterhaald en zal aan de heer v. d. B. worden teruggegeven, dam-Lydda (Israël) hervatten. peratuur. De eerste Walcherse boeren eind September naar de Noord Oost Polder. Een 40-tal Walcherse boeren, dat naar de Noord Oost Polder vertrekt, heeft gisteren op het bu reau van de Herverkavelingscom missie te Middelburg een verkla ring van afstand getekend voor gebruik van grond op Walcheren, Bovendien hebben deze boeren een pachtcontract getekend voor per celen in de N. O. Polder. Zij ontvingen voorts een formu lier, waarop zij moeten invullen, wat, uitgezonderd huisraad, naar hun nieuwe bedrijven moet wor den verhuisd, zoals vee, landbouw werktuigen enz. Naar wij vernemen zal een ge deelte dezer boeren reeds eind September van Walcheren ver trekken. De anderen volgen in No vember of voorjaar 1950. Van de eerste uitgifte van gron den aan de Walcherse boeren, die op 54 bedrijven betrekking heeft, zijn deze 40 dus de eersten, die de grote stap gaan wagen en een nieuw, laat ons hopen, voldoening gevend bestaan in de N. O. Pol der zullen vinden. De andere 14 boeren van deze eerste groep ont vangen dezer dagen bericht, wan neer zij voor tekening der verkla ringen op het Herverkavelingsbu reau worden verwacht. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met op enkele plaatsen een regen bui. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in tem-

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1